Een weekje samen op een bounty-eiland Justa Abbing schrijft noch postmodern noch spannend Films/Boeken Bloot en verderf van seksverslaafd fotomodel 'De Jongen' van Nick Hornby gaat over wijze kinderen en infantiele volwassenen m NICK HORNBY iNDERDAG 20 AUGUSTUS 1998 DS- H Jolly wood' staakt tegen piraterij imbay De Indiase filmindustrie is dinsdag stil komen te lig- n. Werknemers van studio's, acteurs, cameramensen, technici ihulpjes hebben het werk neergelegd uit protest tegen het ill- gaal kopiëren van film- en geluidsmateriaal. Die dreigt de In- ase film te verstikken, zo menen de stakers. Vijfduizend men- n onder wie tal van Indiase filmsterren liepen in een protest- ars door Bombay, de stad die ook wel Bollywood wordt ge- "j )emd. De demonstranten vinden dat de overheid te weinig iet tegen het probleem. G.P. Shirke, voorzitter van een film- [oducentenbond, zegt dat kabeltelevisiestations al een film uit- nden als die pas een paar dagen uit is. In sommige gevallen is r iïl m Indiase film al voor de première op videobanden te koop of huur. Wie gaat er dan nog naar de bioscoop, vraagt Shirke ch bezorgd af. lisabeth Taylor in 'Wonderland' Ni iivwooD Met de jarenlang kwakkelende gezondheid van izabeth Taylor gaat het nu weer zo goed dat ze een come-back lorbereidt als actrice. Dat moet gebeuren in een vervolg op The hard ofOz. Liz speelt Dorothy, het inmiddels 60 jaar oud ge- orden meisje uit de oorspronkelijke film (in 1939 gespeeld Sai oor Judy Garland) dat terugverlangt naar het sprookjesland aan :andere kant van de regenboog. De nieuwe film wordt opgezet ior televisie. Er komt trouwens ook een nieuwe film over dat Oi idere meisje (Alice) in dat andere 'wonderland'. In Engeland ordt een verfilming van Lewis Carroll's fameuze Alice, Through 1.4 he Looking Glass groots aangepakt met Kate Beckinsale, Ian lm, Ian Richardson, Steve Coogan en Geoffrey Palmer onder ie van Nick Vivian. u r p Tii iaving Private Ryan wel erg blank' 5, jiywoqdDe National Association Of Colored People is in >t geweer gekomen tegen de door Steven Spielberg vervaardig- 'oorlogsfilm Saving Private Ryan, Veel zwarte oorlogsvetera- >n voelen zich miskend omdat de film net doet alsof er alleen aar blanken aan de invasie van Normandië hebben deelgeno- ~ji en. Spielberg verweert zich in The New York Daily News met it argument dat blank en zwart in die tijd werden onderge- acht in meestal nog gescheiden onderdelen van het leger. De ifilm gaat over een kleine groep soldaten van een op Omaha •ach aan land gezet bataljon waar nog geen integratie heeft aatsgevonden. Als men er een paar zwarte soldaten tussen had zet om het 'politiek correct' te maken, zou dat historisch niet rrect zijn geweest. ilmfestival Amnesty International cterdam Vijftig jaar Universele Verklaring van de Rechten 0, lor de Mens is het thema van het Amnesty International Film. istival dat van 16 tot en met 20 september plaats heeft in de die, Calypso en Bellevue in Amsterdam. Flet festival is, met een ig vertraging, ook te zien in Groningen. Het filmfestival ver- 2- ont een selectie van negentig films die met het thema te ma- >n hebben. Daaronder: de Hongaarse film Escape, How the wc e i1 jrted on my island uit Kroatië en de Amerikaanse documentai- John Hendrik Clarke: A great and mighty walk. De beste film 3' ordt door door een jury beloond met de Amnesty International lm Award en een geldbedrag van 10.000,- gulden. Dejury be- 1111 aat onder anderen uit Emile Fallaux (voorzitter) en de Haar- :C1 nse regisseur KarimTraïdia. Ford en Heche geven clichéfilm 'schwung „Iedere Noord-Amerikaanse romantische komedie na Annie Hall (1977) van Woody Allen is een variatie op die film", beweerde onlangs de de jonge stand-up comedian Chris Rock. Hoewel ik het wat scenario's betreft niet met hem eens ben, snijdt die observatie hout waar het de ty pische Diane Keaton-stijl betreft, die zo vaak wordt geï miteerd. Denk aan Meg Ryan in When Harry met Sally of Annette Bening in The American President. Steeds dat charmante gestuntel met versprekingen en armgebaren of juist overmatig control-freakerig. film recensie jann ruyters Six Days and Seven Nights. Te zien: Lido, Leiden, Euro Cinema, Alphen ad Rijn; Apollo, Delft; Tuschinski, Den Haag; Pa- thé, Scheveningen. Niet dat het erg is dat Keaton een voortdurende inspiratie bron is. Ze deed het erg leuk, en de meeste actrices zijn ook heel goed in staat om een eigen draai te geven aan het licht neu rotische gedrag dat sinds haar Annie Hall de standaard is. Dat geldt ook voor Anne Heche in Six Days And Seven Nights. De aantrekkelijke Heche brengt een welopgevoede vari ant op het type: de competente carrièrevrouw die mobiele tele foon en anti-depressiva in het handtasje draagt, die snel tot af grijzen geneigd is, maar die zich ook onverwacht prima weet te redden op een onbewoond ei land met als enige gezelschap opdringerige slangen, schor pioenen, wilde varkens, piraten en loner Harrison Ford. De tuttige damesblad-redac teur Heche en de stoere piloot Ford belanden op dit onbe woonde eiland na een vliegtuig- -crash. Beiden hebben hun ge liefde achtergelaten op weer een ander tropisch eiland wan neer Heche onverwacht door haar baas uit werken wordt ge stuurd en Ford de enige is die haar naar haar plek van be stemming kan vliegen. De twee liggen elkaar niet, maar je voelt wel gelijk dat hun relatie er voor het einde van de film wel eens heel anders uit zou kunnen gaan zien. Dat hun vliegtuig vervólgens crasht op een boun ty-eiland waar de gevaren groot maar goed beheersbaar zijn, helpt daarbij een handje. Six Days and Seven Nights is een film die lijkt samengesteld uit films die je eerder hebt ge zien Romancing the Stone, The African Queen, From here to eternity) maar Ford en Heche hebben 'schwung' genoeg om het tot een onderhoudend ge heel te maken. Ze geven de flauwe seksuele toespelingen (Tm not sure I trust your equipment', zegt zij alvorens ze het vliegtuigje instapt- 'we may be old but we're sturdy', ant woordt hij grijnzend) genoeg ironie mee om hun belegenheid te vergeten. Daar komt bij dat het ietwat trage tempo en de iets te cliché matige obstakels (arriveert er eindelijk een boot, zijn het pira ten) de film bijna tot een paro die op zichzelf maken. En zelf spot is binnen het avonturen- genre altijd een pluspunt denk maar aan Indiana Jones. Harrison Ford en Anne Heche moeten zich samen zien te redden op een onbewoond eiland waar z vliegtuigcrash zijn gestrand. Species II slechts echo van hele serie betere sf-fihns film recensie pin Lazard en Natasha Henstridge als astronaut en femme fatal in de teleurstellende sf-film Species II. Bei- in zijn met buitenaards DNA besmet en daardoor aan seks verslaafd. Hij wil graag veel kinderen en zij ver- pordt haar minaars. Wie van mening is dat b-films bloedig, seksistisch en hersenloos dienen te zijn, kan zijn hart ophalen bij Species II. Het vervolg op de succesvolle sf-shocker van een paar jaar geleden heeft elke vorm van geloofwaardigheid ingeruild voor loos ef fectbejag. Het resultaat is een grabbelton aan extremiteiten waarin alleen de kritiek loze genre-fans iets van hun gading zullen vinden. Niet dat het uitgangspunt van de makers zulk hoogstaand vermaak bood. Species (1995) voerde een aantrekkelijke jonge vrouw (Natasha Henstridge) op die het re sultaat bleek van een gevaarlijk genetisch experiment. Buitenaards DNA in een men selijke eicel leverde een seks verslaafde su permodel op, die haar bedpartners na de daad vermoordde. Seks als genot èn ge vaar. Het is een bekend horrorgegeven, ditmaal geplaatst binnen de context van een science fiction-verhaal, In Species II duikt een tweede, identiek kweeksel op, opnieuw gespeeld door Henstridge. Ditmaal wordt ze veilig vast gehouden in een overheidslaboratorium waar bekeken wordt of ze inzetbaar is in de strijd tegen buitenaardse agressors. Die agressie dient zich aan in de onverdachte vorm van astronaut Patrick Ross (Justin Lazard), net terug van de eerste Mars-expeditie. Daar heeft hij hetzelfde DNA dat in Species I voor bloot en verderf zorgde in de bloedbaan gekregen. Ross is zo geil dat hij, eenmaal geland, zijn qua rantaine-periode niet eens uitzit. De astronaut laat een spoor van dode vrouwen achter zich, die allen als onvrij willige broedmachine zijn gebruikt. Want de besmette astronaut wil niet alleen pa ren, hij wil voor een groot nageslacht zor gen. Natuurlijk wordt Henstridge's moord machine in vrijheid gesteld om de astro naut te vinden, en het laat zich gemakke lijk raden waar die twee zich mee bezig zullen gaan houden. Ook Species II is be smet met DNA van superieure wezens, na melijk eerdere, veel betere science fiction films. Alien Resurrection is de meest voor de hand liggende bron, maar ook citaten uit Terminator 2, Invasion of the Body Snatchers en The Brood roepen herinne ringen op aan plezieriger uurtjes in de bio scoop. Regisseur Peter Medak The Krays) houdt het tempo zo hoog mogelijk en bombardeert de kijker met bloed en bloot, maar ook hij kan niet verhullen dat script, acteren en trucages van een belabberd ni veau zijn. En Michael Madsen, hier een soort Bladerunner, mag wel uitkijken dat hij met zijn lakonieke optredens niet de kant opgaat van has-been Mickey Rourke. FILMS AMSTERDAM ALFA(020)6278806 Laatste week voor sluiting! Afscheidsprogramma, dagelijks vier verschillende filmklassiekers tegen gereduceerde entreeprijs (7,-). Deel van de opbrengst is bestemd voor het Aidsfonds. BELLEVUE CINERAMA 1(020) 6234876 Six days, seven nights: 13.15, 16.00, 19.15,22.00 BELLEVUE CINERAMA 2 Primary Colors: 14.00, 18.00, 21.30 CALYPSO 1(020) 6234876 City of Angels: 13.00, 15.45, 18.45, 21.30 CALYPSO 2 As Good As It Gets: 15.00, 18.00, 21.00 CINECENTER (020)6236615 Tot 10 september gesloten wegens verbouwing CINEMA 1(020) 5475175 Lethal Weapon 4: 18.45, 21.30; do t/m zo ook 15.30 CINEMA 2 Mafia!: 18.00, 20.00, 22.00; do t/m zo ook 16.00 CITY 1 (020) 6234579 Mafia!: 13.00, 15.00, 17.00, 19.00,21.00 CITY 2 Wild Things: 16.45, 19.15, 21.30 CITY 3 Hard Rain: (beh ma) 17.00,21.45; vr r/m zo ook 19.30 CITY 4 The Wedding Singer: 17.15, 19.30, 21.45 CITY 5 The Big Hit: (beh ma) 16.30, 18.45,21.15 CITY 6 Jackie Brown: 14.15, 17.15, 20.30; maalleen 14.15 CITY 7 Species II: 13.30, 15.30, 17.30. 19.30,21.30 DESMET (020) 6273434 Good Will Hunting: 19.00; vr t/m zo ook 15.45 De Poolse Bruid: 20.00 Jackie Brown: 21.30 Kissed: 22.00 Knowledge of Healing: vr t/m zo 15.30, 17.15 Hombres Complicadas: vr t/m zo 15.30, 18.00 KRITERION 1 (020) 6231708 Het Ondergronds Orkest: 16.30 Primary Colors: 18.45, 21.30 (di niet om 21.30) KRITERION 2 Speciaal openingsprogramma, met dagelijks om 20.00 en 22.00 een filmklassieker NED. FILMMUSEUM (020) 5891400 Marcello Mastroianni-programma: 19.00, 21.30; zo ook 15.00 Mi Ricordo, Si, lo Mi Ricordo: 19.30 RIALTO(020)6753994 Ayneh: 22.00 II Fiore Delle Mille E Una Notte: 21.45 Die Salzmanner von Tibet: 19.45 DieSiebelbauern: 20.00 THE MOVIES 1 (020) 6386016 The Butcher Boy: 15.15, 17.15, 19.30,21.45 THE MOVIES 2 City of Angels: 15.00, 17.30, 19.45, 22.00; zo ook 12.30 THE MOVIES 3 TheBigLebowski: 17.30, 19.45, 22.00 THE MOVIES 4 Wag The Dog: 22.15 Jackie Brown: 16.45, 19.30; vr za ook 00.15 TUSCHINSKI 1 (020) 6262633 Lethal Weapon 4: 12.00, 15.00, 18.00,21.00 TUSCHINSKI 2 Armageddon. 13.30, 17.00 (beh ma), 20.30 TUSCHINSKI 3 TheX-Files: 13.15, 16.00, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 4 TheBigLebowski: 16.00, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI 5 The Object of my Affection: 16.00, 18.45,21.30 TUSCHINSKI6 Titanic: 15.30, 20.00 (ma niet om 20.00) DE UITKIJK (020) 6237460 Kleine Teun: 22.00; zo ook om 16 00 Left Lugage: 18.00, 20.00 Nieuwe roman van succesvolle Engelse auteur Hannes Meinkema vergrijpt zich aan thriller roman recensie jacob moerman/gpd Hornby. Een jongen Uitgeverij Atlas. Prijs: 39,90 ■Nick Hornby verscheen drie jaar ge il High Fidelity, een roman waarin Sngelse schrijver op ingenieuze wijze [gevoelens van een doorsnee man in Ijaren negentig wist te ontleden, 'dfiguur Rob Fleming (35 jaar oud, vrijgezel en verslaafd aan popmuziek) worstelt met de wezenlijke levensvragen. Will Freeman, het belangrijkste persona ge in Hornby's nieuwe en onlangs ver schenen roman Een jongen, probeert eveneens de antwoorden op deze vragen te vinden. Zielig zijn ze niet, de jongensachtige mannen die de romans van Nick Horn by bevolken. Maar heldhaftig ook niet bepaald. Eigenlijk zijn ze het liefst hele maal niets - zowel Will in High Fidelity als Rob in Een jongen hebben zich terug getrokken in hun appartement en staan eigenlijk alleen maar toe te kijken aan de Zijlijn van de maatschappij. Ze doen nog steeds de dingen die ze twintig jaar eer der ook al deden: plaatjes draaien, expe rimenteren met drugs, vrienden of con certen bezoeken en soms een avondje stappen. Concrete plannen om deel uit te maken van de maatschappij hebben ze niet. Alleen wanneer de omstandighe den veranderen, zouden ze misschien een daad willen stellen. En bij Nick Homby zorgt altijd een vrouw ervoor dat de jongens van weleer plotseling besef fen dat ze al een man zijn geworden. En dat het misschien tijd wordt om iets te ondernemen. Aan het begin van Een jongen is Will een 36-jarige man die voornamelijk van het leven wil genieten. Behoefte aan een kind heeft hij niet, alhoewel hij natuur lijk in zijn omgeving regelmatig wordt geconfronteerd met 'het ouderschap', een begrip waarvan hij slechts een vage notie heeft. Nadat hij een jonge vrouw heeft ontmoet en een afspraak met haar heeft gemaakt, gaan zijn denkbeelden langzaam maar zeker veranderen. De vrouw is namelijk moeder van twee kin deren, en Will ontdekt dat hij eigenlijk best een aardige vader zou kunnen zijn. Wanneer de kortstondige relatie met de vrouw is afgelopen, besluit hij contact te leggen met andere moeders. Hij sluit zich aan bij een gespreksgroep voor al leenstaande ouders en doet alsof hij de vader is van een tweejarig zoontje. En dan is het voor de lezers eigenlijk al dui delijk dat deze onderneming van Will op een fiasco uit moet lopen. Natuurlijk, Will wordt al snel ontmas kerd als een 'nep-vader'. Dat gebeurt wanneer hij de twaalfjarige jongen Mar cus over de vloer krijgt, het zoontje van een vrouw die hij tijdens een van de avonden heeft leren kennen. De con frontatie is pijnlijk, maar al snel ontstaat tussen beiden een band. Marcus beseft maar al te goed dat hij deze dertiger uit stekend kan gebruiken voor het inwin nen van nuttige informatie. De muziek smaak van zijn moeder (liefhebster van het werk van Joni Mitchell) zorgt er be paald niet voor dat zijn populariteit op het schoolplein stijgt, maar via Will kan de jongen aan de juiste tips komen. Door het beluisteren van de platen van Nirvana, die Will natuurlijk in zijn bezit heeft, ziet de jongen een mogelijkheid om indruk te maken op de vijftienjarige Ellie op wie hij zijn oog heeft laten val len. In Een jongen staat vooral het contrast tussen een tiener en een dertiger cen traal, met alle hilarische misverstanden thriller. recensie van dien. En achter de regels schetst Hornby een beeld dat iets zegt over de vage grenzen tussen volwassenheid en kinderlijkheid (op veel momenten zijn de kinderen volwassener dan de ouders) in de jaren negentig. Het is alleen jam mer dat in zijn nieuwe roman tegen het einde veel nietszeggende personages ronddolen, terwijl de dialogen veelal te uitgesponnen zijn. Maar daar staat te genover dat Een jongen tal van vermake lijke passages bevat en de schrijver een fraai beeld heeft geschetst van een tijd waarin kinderen wijs zijn en volwasse nen infantiel. Met deze roman heeft Hornby een waardige opvolger geschre ven van High Fidelity. ,,Het is een enorme literaire uitdaging om een goede drriller te schrijven: je moet veel verstand hebben van spanning doseren en je moet ook goed kunnen plotten." Deze wijze les gaf de schrijfster Hannemieke Stamperius onlangs in een uitzending van NOVA waarin ze haar 'coming out' als thrillerauteur Justa Abbing be leefde. Stamperius, ook wel bekend als Hannes Meinkema, reageerde lichtelijk onthutst op de vraag waarom zij de 'zware literatuur' de rug toe keerde en zich bezondigde aan misdaadromans. „Alsof thrillers geen serieuze literatuur zijn!" Stamperius/Meinkema/Abbing heeft het gelijk natuurlijk volkomen aan haai' zijige. Zo bevond zich tussen de inzendingen voor de meest recen te Gouden Strop, de prijs voor de beste Neder landse misdaadroman, een flink aantal inzendin gen die in andere, door critici hoger aangeslagen literaire genres ook goed zouden kunnen scoren. Dus waarom zou Abbing het ook niet proberen? Of zij aan haar eigen criteria voor een thriller vol doet, moet hier echter ernstig worden betwijfeld. Van Meinkema/Stamperius is bekend dat zij in haar literaire werk vaak relatieproblemen en de verhouding tussen moeders en dochters be schrijft. Abbing doet niet anders. De schrijfster en tevens hoofdpersoon raakt in haar tweede ro man Leraar leerling in een gewetensconflict, om dat ze een moord moet verzwijgen voor haar achtjarige dochter Maja en haar verhouding met politieman Markje komt eveneens onder druk te staan. Maar voordat dat gebeurt, wordt de schrijfster, die net een boek af heeft en al weer nadenkt over een volgende, gevraagd op een vak school voor communicatie een zieke leraar te vervangen. Ze is amper op school aangekomen als de di recteur haar vraagt onderzoek te doen naar een opstand onder de leerlingen die fel tegen de ver huizing van de Amsterdamse opleiding naar Al- mere zijn. Dan wordt plotseling een van Abbings leerlingen vermoord en even later valt er weel een slachtoffer. Voor de tijdelijke detective Abbing herbergt de school verdachten genoeg. Er dient dus flink wat speurwerk verricht te worden. Maar in plaats daarvan verveelt de schrijfster de lezer met flink veel nutteloosheid. Zo meldt Abbing dat ze zich bij het schrijven van een roman onder meer laat inspireren door filosofische boeken over het be grip vriendschap en poststructuralistisch-femi- nistische artikelen over epistemologie; de lezer dient hierbij zelf het woordenboek te raadplegen. I-laar vriend Markje beticht ze van 'hoffelijk seksisme', omdat hij het waagt haar zijn hulp aan te bieden en haar leerlingen onderhoudt ze over 'interacties die met de werkelijkheid gefilterd worden door conceptsystemen die zelf historisch en cultureel bepaald zijn'. En het is om de blad zijde postmodernisme wat Abbings klok slaat. Het betreden van al deze zijpaadjes maakt Le raar leerling er niet overzichtelijker op. Ook Ab bing zelf raakt het spoor wel eens bijster. Als het elimineren van haar verdachtenlijstje even niet wil vlotten, vraagt ze zich af hoe schrijvers van thrillers, door haar geringschattend 'detectiefjes' genoemd, de zaak oplossen. Uiteindelijk komt ze eruit, een vergezochte ontknoping is des lezers deel. Het moge duidelijk zijn: erg opwindend wordt Leraar leerling nergens. De combinatie van literatuur en thriller is hier niet geslaagd. Justa Abbing schrijft net zomin postmodern als span nend.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11