Leidsch Dagblad 19 linton geeft ingepaste elatie' toe Morele gezag Amerikaanse president is verdwenen lcohol is alleen bestemd voor ouderejaars De Bruin commentator-af om dopingaffaire vrouw Dagboek van Anne Frank niet compleet TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. )AG 18 AUGUSTUS 1998 5 m OPGERICHT 1 MAART 1860 Iesprek van de Dag Ambitieus paar wil embryo laten invriezen Economie Cultuur en Kunst Shell en Mercedes bouwen nieuwe elektrische auto Jan Leyers, ex- Soulsister, heeft het licht gezien Sport Maarten den Bakker wintdernykoers Noordwijk IINGTON JOHN WANDERS jk 'Clintons historische speech van eravond zal een breukvlak blijken jjn presidentschap. De schrande- uk irist en politicus is meermalen in >asi politieke carrière teruggekomen igenschijnlijk verloren positie, leerlijken de obstakels echter eembaar, zelfs voor 'the Come- Kid'uil Arkansas. De 42ste pre nt van de VS staat vanaf nu na- en internationaal te boek als leugenachtige man die zich in werkvertrekken achttien maan- lang seksueel liet bevredigen door een stagiaire die niet veel ouder was dan zijn dochter. Als er geen kink in de kabel komt, zal Clinton nog tot januari 2001 het ge zicht zijn waarmee de Verenigde Sta ten de boer op gaan. De functie van Clinton is een veelzijdige. De Ameri kaanse president is staatshoofd, re geringsleider, bevelhebber van de strijdmachten en partijleider. Hij geeft bovendien leiding aan Ameri ca's buitenlandse betrekkingen. Om dat Clintons natie de laatste overge bleven supermacht is, geldt hij als voornaamste wereldleider. Maar hoe serieus zullen zijn oppo nenten Clinton nog nemen? Zullen regeringsleiders en staatshoofden stiekem in hun vuistje lachen als ze een willekeurige medewerkster aan hem voorstellen? ,,Ik denk dat we zo juist het eigenlijke einde hebben aanschouwd van Clintons president schap", verklaarde de Republikeinse senator John Ashcroft na Clintons te levisierede. „Zijn effectiviteit als pre sident is voorbij. Zijn morele gezag is verdwenen." De Republikeinse senator Orrin Hatch uit de staat Utah zette de toon toen hij onmiddellijk na Clintons toespraak van leer trok tegen het le gertje Democratische partijtijgers dat de afgelopen maanden zijn veront waardiging uitsprak over 'de veertig miljoen dollar kostende heksenjacht' van aanklager Kenneth Starr. „Wie heeft er nu eigenlijk al die maanden gelogen?" En over Clintons speech: „Was het niet zielig? Wat een zak, zeg!" Jim Nicholson, voorzitter van de Republikeinse Partij, onderstreep te dat Clinton het aanzien van de VS in de wereld onnoemelijk veel scha de heeft gedaan. Bill Clinton heeft nog heel wat uit te leggen. Mogelijk aan de aanklagers van Kenneth Starr. En zeker aan zijn politieke vrienden en naaste mede werkers. Wie kan zich nog herinne ren dat in januari, tijdens de eerste dagen van de crisis rond de president en Monica Lewinsky, het halve kabi net voor hem in de bres sprong? Met voorop minister Madeleine Albright van buitenlandse zaken. Allicht geloofde zij dat de president de waarheid sprak, verklaarde Al bright aan de poort van het Witte Huis. Sterker, ze wist het zeker. De president stuurde in die roerige da gen zelfs zijn echtgenote de jungle in om voor hem de kastanjes uit uit het vuur te halen. Het lijdt geen twijfel of de Republi keinen zullen garen spinnen bij de onthutsende ontwikkelingen van gis teren. De Democraten hadden de hoop bij de Congresverkiezingen van begin november de meerderheid in het Congres terug te winnen, maar die hoop lijkt vervlogen. De verwach ting is dat veel Democratische kie zers dermate gedemotiveerd zijn ge raakt door de zaak-Lewinsky dat ze zich niet zullen laten registreren als kiezer en in november derhalve niet naar de stembus zullen gaan. Het is nog wat aan de vroege kant, maar de kans dat de Republikeinen in het be langrijke verkiezingsjaar 2000 het Witte Huis zullen heroveren lijkt met de publieke afgang van Clinton we zenlijk toegenomen. MONIQUE VAN HOOGSTRATEN Het dagboek van Anne Frank is niet compleet. Vijf pagina's, die in handen zijn van een oud-me dewerker van de Anne Frank Stichting, zijn nooit gepubli ceerd. De oud-medewerker be weert dat hij de pagina's heeft gekregen van Annes vader Otto Frank. Anne Frank laat zich in deze pagina's zeer kritisch uit over het huwelijk van haar ou ders. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) en het Zwitserse Anne Frank Fonds (AFF) eisen de pagina's op. Het RIOD heeft een advocaat op dracht gegeven de zaak uit te zoeken. Volgens D. Barnouw, de me dewerker van het RIOD die in 1986 een wetenschappelijke uit gave samenstelde van de dag boeken van Anne Frank, zijn de pagina's een door haarzelf her schreven versie van een brief uit februari 1944. Het origineel van deze brief was wel bekend, maar is slechts ten dele opgeno men in de wetenschappelijke HILVERSUM ANP De NOS heeft besloten Erik de Bruin voorlopig niet meer in te zetten als commentator. De omroep vindt dat de geloof waardigheid van de voormalige discuswerper heeft te lijden on der de dopingaffaire rond zijn vrouw Michelle Smith. De Bruin zou voor de NOS het EK atletiek in Boedapest verslaan. Roebel al op plafondkoers MOSKOU GPD De Russische roebel heeft van ochtend al het nieuwe plafond van 9,5 tegen één dollar bereikt. Dat betekent dat de munteen heid binnen één dag na de af kondiging van het pakket nood maatregelen van de regering al één derde van haar waarde heeft verloren. Bij de meeste banken waren geen dollars meer .te krijgen. De regering-Kirijenko besloot gisteren dat de koers van de roebel ten opzichte van de dol lar tot eind van dit jaar van ruim zes tot 9,5 zou mogen stijgen. Onduidelijk was vanmorgen of de centrale bank al steunaanko pen heeft gedaan. In de Russische tv-journaals werd duidelijk geprobeerd pa niek te voorkomen. Beelden van weinig klanten bij de banken en normaal inkopende Russen moesten de indruk wekken dat alles onder controle was. De mark had vanochtend ook iets te lijden onder de verwikke lingen in Rusland, omdat Duits land een grote handelspartner van Moskou is. President Jeltsin blijft ondanks de financiële cri sis gewoon met vakantie Pagina 7: Rusland moet her vormingen voortzetten' LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 HET WOORD IS AAN De la Fontaine Aan hardlopers heb je niets; je moet op tijd vertrekken. Vijf pagina 's nooit gepubliceerd uitgave. Op verzoek van het AFF, dat het copyright op de dagboeken bezit, werden 47 re gels geschrapt. Daarin zouden volgens het AFF onware dingen over het huwelijk van de ouders van Anne worden beweerd. Barnouw vermoedt dat pagi na's in 1980 in handen geko men zijn van de voormalige medewerker. In dat jaar werd in Duitsland een proces gevoerd tegen een neo-nazistische groe pering die beweerde dat de dag boeken vals waren. Anne's va der Otto wilde niet dat deze pa gina's openbaar zouden worden door het onderzoek van het ge rechtelijk laboratorium, en heeft ze daarom vermoedelijk aan hem gegeven", zegt Barnouw. Momenteel werkt IDTV aan een nieuwe documentaire over Anne Frank. Daarin zullen ook de vijf brieven ter sprake ko men. „Maar meer dan parafra seren mogen ze niet, want daar voor geeft het AFF geen toe stemming", meent Barnouw. Hij denkt dat het RIOD grote kans maakt in het bezit te ko men van de pagina's. 1721° 1°720° 14722° 30% 30% 40% 30% 30% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 16 -6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Sport19 Strips 10 Uitgaan8 PvdA en VVI) uit college van Hilversum HILVERSUM ANP „De Bruin is als trainer van Smith nauw betrokken bij deze affaire", zegt een woordvoerder van de NOS. De Ierse zwemster Michelle Smith werd vorige week door de internationale zwembond FINA voor vier jaar geschorst wegens manipulatie met een doping- test. Ze is tegen de schorsing in beroep gegaan. De wethouders van WD en PvdA verlaten het college van B en W van Hilversum. Aanleiding voor het besluit is een opeen stapeling van incidenten in de samenwerking met de derde Hilversumse collegepartij Leef baar Hilversum. WD en PvdA vormden sa men met Leefbaar Hilversum na de gemeenteraadsverkiezin gen van dit jaar een college. Leefbaar Hilversum haalde bij die verkiezingen 14 van de 37 zetels, de WD en de PvdA elk zes. De fracties van WD en PvdA stellen vast dat de samen werking is mislukt wegens het ontbreken van voldoende ver trouwen van Leefbaar Hilver sum in het college. „De beide wethouders zien geen perspec tief meer in verbetering van de ze situatie", aldus een geza menlijke verklaring. De druppel die de emmmer volgens WD en PvdA deed overlopen was een serie schrif telijke vragen van Leefbaar Hil versum over de afwijzing door het ministerie van VROM van subsidie voor eén onderzoek naar het verleggen van de spoorbaan. Tentoonstelling Groeten uit de Kosmos Buitenaards gevaar: feit of fictie? woensdag 19 augustus, 14 uur: S.f. film: Starman Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 Ja, Ik wil een abonnement op het Leid»ch Dagblad. strode: ontrok bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautoniaiisch (I. 94, lr>) I i automatisch (f. 32,70) Gacceptgiro (f. TV l">i I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 8 "712141"4001 14" maandag t/m vrijdag ident gaat diep door het stof GTON GPD-AP-AFP-Rtr irwaardelijke steun kreeg vrijwel onmiddellijk na eech van zijn vice-presi- Al Gore. Ook de andere mtische partijgenoten linton blijken hem goed- Ze zijn bereid Clinton te ten. Republikeinse Con- den zeiden in hun eerste es geen genoegen te ne- net Clintons verklaring en van openbare aan- g rStarr af te wachten. iton, die zichtbaar de ijkste minuten van zijn carrière beleefde, ging tut oog van de natie diep het stof. Hij toonde be- „Het was fout en ik alleen verantwoordelijk voor die i )esef dat mijn publieke igen en mijn zwijgen een rde indruk hebben gege- heb mensen bedrogen, ^nijn e gen vrouw. Dat spijt geen enkel moment had nand gevraagd te liegen of nwettigs te doen, zo stelde n nadrukkelijk. Hij ver- naar zijn eigen verklaring 1 januari, toen hij onder ake relatie ontkende: „Ter- lijn antwoorden wettelijk t waren, verstrekte ik niet informatie." In een ijke poging een mogelijke ïgsprocedure af te wen- 1 den zei Clinton dat hij niet eer der met de waarheid naar bui ten was gekomen omdat hij zichzelf niet in verlegenheid wilde brengen en omdat hij het onderzoek van speciaal aankla ger niet vertrouwde. Wat er aan schaarse informa tie uitlekte uit Clintons verhoor van gisteren lijkt er op te duiden dat Starr niet geheel tevreden is met de bekentenis en de spijt betuiging van de president. Vast staflt dat Clinton tijdens het ver hoor een aantal vragen weiger de te beantwoorden, omdat ze volgens hem te specifiek ingin gen op zijn privé-leven (lees: seksleven) en zo zijn waardig heid als staatshoofd aantastten. Starr kan Clinton opnieuw dagvaarden en hem zo alsnog te dwingen tot een antwoord op- de vragen die gisteren onbeant woord bleven. De aanklager leg de bij zijn vertrek uit het Witte Huis geen verklaring af. Clinton vertrekt vandaag met zijn vrouw Hillary en dochter Chelsea voor een korte vakantie naar Martha's Vineyard in de staat Massachusetts. Functiona rissen van het Witte Huis zeiden dat de Clintons zullen proberen de rust binnen het gezin te her stellen. Pagina 2: Commentaar Pagina 9: Meer over de verkla ring van president Clinton Bill Clinton spreekt de Amerikanen toe, na het verhoor door aanklager Kenneth Starr. De tv-toespraak was in New York ook te zien voor voorbijgangers op Times Square. foto »ap» cino domenico Tstejaars studenten geen Dat motto geldt tijdens troductieweek in Leiden bij studentenvereniging a als bij Quintus. Maar jige solidariteit met de i' is bij de ouderejaars prake. eerstejaars die zich giste- L Leiden meldden worden towel de corpsen als de batiecommissie van de El :k tegen zichzelf in be- ig genomen. Met het zich vorig jaar in 'gen afspeelde nog in het boofd daar dronk een "nend student onder druk torpsleden zoveel sterke het hem het leven - gelden voor de nieuw- strenge regels, waarop wordt toegezien. Tot hun ting en soms ergernis krij- trstejaars in de sociëteits geen druppel drank. Moen brouwers en slij- 'lens de El Cid-week in net als alle jaren goede Want voor de oudere- [is een introductieweek Krat op krat bij een studentenhuis aan de Aalmarkt. Brouwers en slijterijen doen dezer dagen goede zaken. foto henk bouwman zonder drank onbestaanbaar. en aan in Leiden. Vooral stu- bierbrouwer speciale bestelfor- De bus van de Heineken Stu- dentenhuizen maken gebruik muiieren verstrekt. Overigens rustige nacht' dentenservice rijdt deze week af van deze service waarvoor de doet Heineken dat al een tijdje. Het is niet zo dat speciaal voor de introductieweek formulieren in Leiden worden verspreid. Hoe dan ook, bij sommige stu dentenhuizen worden de krat ten bier torenhoog opgestapeld. En ook bij elke andere vereni ging stond gisteren een brouwer voor de deur. Als leden van damesdisputen van Quintus zich voor het oog van de eerstejaars overgeven aan een partijtje modderworste- len is de eerste prijs een vat bier. En bierdrinkwedstrijd die per traditie onderdeel is van de El Cid-week gaat ook gewoon door. Ondanks de enorme drukte en het alcoholgebruik hebben zich gisteren geen ongeregeld heden voorgedaan. De politie hoefde de afgelopen nacht slechts in actie te komen na meldingen van geluidsoverlast veroorzaakt door sociëteit Mi nerva aan de Breestraat. Nadat de volumeknop omlaag was ge draaid bleven verdere klachten uit. Politiewoordvoerder R. Blom sprak dan ook van 'een Bet maanden te hebben ontkend, heeft dë Ameri- ilse president Bill Clinton vannacht onder ede voor rand jury, en later in een televisietoespraak, toege- ïdat hij een 'ongepaste relatie' had met Monica Le- y. Uit de eerste peilingen na de rede blijkt dat meer Ie helft van het Amerikaanse volk genoegen neemt leverklaringen van de president.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1