eiden Regio I Gratis grond wordt nu duur betaald Si 'U bent dapper en geniaal tegelijk' Kunstwerk Baggerstort centraal op tuinfeest Oostvliet Bijzondere vergunning voor RUL en Centocor ©AG 17 AUGUSTUS 1998 0 rlichting allochtone ouders un preenen, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 y\i De gemeente Leiden houdt twee voorlichtings- en in- ticavonden voor ouders van Marokkaanse en Turkse kinde- i het basisonderwijs. Het is de bedoeling de ouders te infor- »n over de gevolgen van nieuwe wet 'Onderwijs in Allochto- ende Talen', die sinds 1 augustus van kracht is. Zo is het allochtonen nu niet meer mogelijk onderwijs in eigen taal Igen onder schooltijd. Hoe Leiden denkt dat onderwijs in gestalte te geven, staat te lezen in een notitie die ter De inspraaktermijn daarvoor loopt af op 4 septem- )e eerste bijeenkomst, op dinsdag 25 augustus, is bedoeld aMarokkaanse ouders. De tweede, op maandag 31 augustus, iciaal voor Turkse ouders. Plaats van handeling is het Leids ihuis aan de Apothekersdijk. De bijeenkomst duurt van 20- iders overleden kind i. De landelijke zelfhulporganisatie 'Ouders van een over- i kind' houdt op zaterdag 5 september weer een contact dag. Die heeft plaats in scholengemeenschap Het Gilde, haavelaan 44 in Leiden en begint om 14 uur. Ook ouders vie het kind reeds lang geleden is overleden, zijn van harte om. Voor hen is er een aparte gespreksgroep. Ook de werk- 'broers en zussen' is aanwezig. Meer informatie over deze ag is onder meer te verkrijgen via de volgende telefoonum- 071-5173929, 071-5760639 en 071-3615611. De Does Sportcomplex De I I Does wordt uitge breid. Als de plannen doorgaan komt in ingang aan de achterkant. Aan banden De gemeente Ja- I 2 cobswoude wil de maximum-snelheid in haar dorpskernen beperken tot 30 kilometer per uur. J- itsbus voor bedrijven De bedrijven in de omgeving van de Plesmanlaan krijgen eigen busverbinding met het Centraal Station in Leiden, if 1 september rijdt er een bus tussen het station en de Ver- straat. Omdat de nieuwe lijn speciaal bedoeld is voorver- naar het bedrijventerrein rijdt de bus alleen op werkdagen spits, 's Morgens tussen zeven en negen en 's middags tus- ier en zes uur rijdt lijn 29 elke zeveneneenhalve minuut. De ive busverbinding wordt op 1 september door wethouder T. lij (PvdA/verkeer) feestelijk in gebruik genomen. al blokkeert weg voor ambulance l» Een 66-jarige Hagenaar kwam zaterdagavond op de Hof- tveg, gelegen tegen rijksweg A4 achter de volkstuinen in de rfietpolder, door onbekende oorzaak met zijn brommer ten lij liep daarbij verwondingen op aan beide benen en zijn schouder. Een ambulance kon niet op de plaats van het ral komen omdat het slot van een op de weg staande paal remield. Die kon daardoor niet uit het wegdek worden ge- laardoor moest het slachtoffer over grote afstand met een rncard worden vervoerd. riten woning Prinsenstraat vernield üi Twee 46-jarige Leidenaars zijn zaterdagavond in de .Prin traat aangehouden. Het duo had enkele ruiten van een wo- in die straat vernield. De twee verklaarden dat te hebben an omdat ze 'de bewoners niet vertrouwen.' Er was sprake links tevig alcoholgebruik, rech i valt met brommer i» Ondanks hevige pijn reed een 46-jarige Leidenaar zater- vond op zijn brommer naar huis. De bromfietser was even 3 ls roor in de Merenwijk gevallen. Omdat de doorgang op het pad door een aantal jongens werd belemmerd, reed de man de berm en viel. Eenmaal thuis werden politie en ambulan- beld en werd het slachtoffer voor onderzoek naar het C gebracht. issale knokpartij in bioscoop li In een bioscoop aan de Steenstraat ontstond vrijdag- d rond tien uur een vechtpartij tussen zeven jongens en een andere bezoekers. Op het moment dat de politie arriveer- raren de zeven gevlogen. Enkele bezoekers raakten lichtge- idenaar mishandeld aan Hoogstraat h Een 22-jarige Leidenaar heeft afgelopen weekeinde aan gedaan van mishandeling. Hij zou vrijdagavond in een ho- jedrijf aan de Hoogstraat door een andere bezoeker bij zijn d zijn vastgepakt en een 'knietje' hebben gekregen. De man e licht gewond. leiden Het werk van meer dan 25 kunstenaars. Van schilderijen en beelden tot keramiek en besteksieraden. Dat was afgelopen zaterdag alle maal te zien, en te kopen, op het Hooglandsekerkplein. Onder de kunstenaars bevond zich ook een aantal Leidenaars, zoals Dick Bakhuizen van den Brink, Olga Romanova en Marianne Tegelaar. De kunstmarkt werd gehouden door de stichting Stadsimpuls. foto hielco kuipers Kopers Rodes voelen zich uitgemolken Grond bij huurhuizen aan de Rodes in de Merenwijk, die woningbouwvereniging Ons Doel in mei gratis heeft ge kregen van de gemeente, wordt nu door diezelfde wo ningbouwvereniging voor 300 gulden per vierkante me ter te koop aangeboden aan de huurders. ,,Een belache lijke prijs, want er mag niet eens op gebouwd worden", vindt een aantal kandidaat-kopers. ,,Ze proberen ons ge woon uit te melken." leiden aad rietveld leiden aad rietveld De Rijksuniversiteit Leiden moet onderdak gaan bieden aan alle studenten die ondanks hoge eindcijfers op het vwo worden uitge loot voor hun studie. Met dat idee kwam de Leidse burgemeester C. Goekoop vanmor gen bij de opening van de El-Cidweek. ,,Dat zou pas een stunt zijn", hield hij bestuurs voorzitter L. Vredevoogd voor bij de ont vangst van genodigden in het Hooglandse Huys. „Een universiteit die kwaliteit voor opstelt moet dat doen." In zijn toespraak voor de eerstejaars stu denten in de Hooglandse Kerk zei Goekoop het nog eens. „Alle briljante studenten die elders uitgeloot zijn moeten in Leiden te rechtkunnen." De anderhalfduizend stu denten in de kerkbanken kregen meteen een pluim van de* burgemeester voor hun moedige keuze om in de Sleutelstad te gaan studeren. „Het is dapper dat u zich niet laat afschrikken door de valbijl van het bindend studie-advies. U bent dapper en geniaal te gelijk: precies wat wij in Leiden willen heb ben." De El-Cidweek begon voor de eerstejaars onder een onbetrouwbaar zonnetje, dat om de haverklap achter de wolken verdween, op de Beestenmarkt. Met rugtassen, slaap zakken en volgepropte weekendtassen kwa men zij aan. Meer dan honderdvijftig ment oren stonden hen daar met genummerde bordjes op te wachten. Niet alle nieuwe stu denten waren gecharmeerd van de aanblik van die drukte. „Ik heb nou al geen zin meer", mopperde een meisje tegen haar vriendinnen. Om zich vervolgens toch maar in de massa te storten. Bij Minerva is alcohol voor de eerstejaars taboe en de El-Cidcommissie heeft ook uit gesproken dat het drankgebruik beperkt zal blijven. Maar de CD die speciaal voor de El- Cidweek is gemaakt spreekt andere taal. Die gaat gewoon over 'zuipende studenten' die op zoek zijn naar een 'wijf en over mentoren die om tien uur 's morgens al zat zijn. Voor de kerk delen leden van Eurodusnie krantjes uit, waarmee de linkse actiegroep duidelijk wil maken dat wat hen betreft Lei den geen stad is voor 'ballen'. Dat kan niet, oordeelt iemand van de El-Cidcommissie. En zij rent opgewonden het Hooglandse Huys in: „We hebben ruzie. Ze staan te flye- ren voor de kerk." Haar collega-commissieleden lachen. „Eurodusnie? Dat zijn toch van die linkse pacifisten? Dan slaan we ze gewoon weg, want ze doen toch niks terug. Ze keren je de andere wang toe." Grootspraak natuurlijk. Als iemand van de commissie hen dat vraagt verplaatsen de actievoerders hun krantjes-uitdelerij zonder morren naar een andere plek. In de kerk begint het verwelkomen van de eerstejaars als een rockconcert. Een stem buldert. „Ik geef jullie: de El-Cidcommissie 1998." Rookwolken stijgen op en keiharde muziek klinkt uit de boxen als de commis sieleden in hun rode t-shirtjes wat lacherig het podium op komen. Als de muziek weg sterft is het meteen stil in de kerk. En dat was ook de bedoeling, zegt de spreekstal- meester. Avontuur Nog een week en dan begint het grote avontuur dat studeren in Leiden is, houdt rector magnificus W. Wagenaar de nieuwe lingen voor. „Het meest fantastische avon tuur ligt hier in Leiden op je te wachten. En iedereen die zijn vwo-diploma heeft ge haald mag meedoen. Ie hoeft alleen maar ja te zeggen." Veel tijd voor activiteiten naast het stude ren zullen er niet overblijven, zegt Wage naar. „Maar studeren is meer dan in de boeken zitten. Lid zijn van de studentenge meenschap vinden wij ook belangrijk. Daarom geeft de universiteit een boeken- bon van 75 gulden als premie aan iedereen die lid wordt van een studentenvereniging." De verkoop van de dure wonin gen aan de Rodes is al jaren een twistpunt tussen de huurders en de woningbouwvereniging. Aanvankelijk wilde Ons Doel helemaal niet tot verkoop over gaan. Later kwam het bestuur met het voorstel om een be perkt aantal huizen voor taxa tiewaarde te verkopen. Ten slot te werd onder druk van de le den besloten daar nog tien pro cent vanaf te doen. „Maar die korting halen ze nu gewoon te rug via de grondprijs", zegt me vrouw Roosjen van de Peppel rode. „Dat is toch niet sociaal meer." Toen duidelijk werd dat vijftig woningen zouden worden ver kocht toonden 130 huurders daar belangstelling voor. De trouwe huurders kregen voor rang. Wim van der Pluijm, oud raadslid van de PvdA, is een van hen. Hij woont al sinds de ople vering van de huizen aan de Peppelrode. En hij gaat op het aanbod dat makelaardij Proper hem namens Ons Doel heeft ge daan in. Maar wel onder pro test. Want net als mevrouw Roosjen is Van der Pluijm hele maal niet tevreden. Van der Pluijm heeft in een brief aan het bestuur van Ons Doel zijn beklag gedaan over de gang van zaken. Hij is boos dat de vijftig kopers van de huur huizen opdraaien voor make laars- en notariskosten en over drachtsbelasting. „Want op de ledenvergadering waar het be sluit werd genomen is gezegd dat de huizen vrij op naam zou den worden verkocht. Maar ne gentig procent van de taxatie waarde van mijn huis is 243.000 gulden, en ik moet 267.000 gul den betalen." Dat de kopers moeten betalen voor grond die zij al jaren gratis in gebruik hebben en die Ons Doel op 19 mei van dit jaar 'om niet' heeft gekregen van de ge meente, vindt Van der Pluijm helemaal ongepast. „Het gaat om tuingrond. De gemeente geeft die stukjes weg of vraagt er orderfestival urt twee dagen LIN de kinderen is er een pentheater uit Brazilië, lijn demonstraties van er meer een Chinese g Fu-school, workshops percussionisten uit Ge en dansers uit Cuba, een verhalenverteller Marokko, een Spaanse Rjjhi sdansgroep en bands siffenezuela en de VS. Het rderfestival (5 en 6 sep- ber) is dit jaar met recht multi-cultureel feest. En is ook de bedoeling van organiserende stichting nden van het Noorder- loidl et festival werd in 1994 het eerst gehouden, waren de Vrienden het Noorderpark er nog ,t8Z bouw van een ver- jngshuis met aanleun- higen in het park te ver en. Die strijd is verlo- maar het festival is blij- bestaan. Het wordt dit t twee dagen, et doel van het Noor- estival is in vier jaar wel je veranderd. „Wij en dat via de festivals mensen de weg weten 'inden naar dit mooie Kne je groen en ook oog tted ren voor jjg veje m0ge- leden die het park biedt recreatieve, sportieve culturele activiteiten", Daniel Young van de h0; nderi van het Noorder- Turnvereniging sluit seizoen af leiden ellen lock Het is het gesprek van de dag. „Iedereen praatte er vanoch tend over bij de koffie. Het slib dat ze gaan storten is gewoon gif. En dat doen ze makkelijk genoeg in de baggerstortplaats naast onze tuinen. Nou, geniet nog maar even van het uit zicht", zegt mevrouw De Leeuw, eigenaresse van een volkstuin bij turnvereniging Oostvliet. De grootste van de vier turn verenigingen in de buurt, 235 leden, houdt deze zaterdag haar tuinfeest ter afsluiting van het seizoen. Bij de kantine is er van alles te doen. Maar het mag dan feest zijn, de sfeer is anders dan in andere jaren. De volkstuin ders maken zich al een tijdje zorgen over de plannen voor een baggerstort, vlak naast hun tuintjes. Ze raken er maar niet over uitgepraat. „We worden straks ingeklemd door een in dustrieterrein en giftige bagger. De rust is weg en het hele pol dereffect is weg", zegt De Leeuw, starend in de verte over de groene polder. Ze heeft acht jaar geleden de tuin overgenomen van haar ou ders. „We zijn hier als volks tuinders zo met elkaar verwe ven, je kent al de mensen van die andere tuinen, je viert met elkaar de afsluitingstuinfeesten. Onze turnvereniging Oostvliet hoeft niet weg volgens het be stemmingsplan, maar twee turnverenigingen verderop langs de Vliet zijn de dupe: Roomburg en OTV, de Onder linge Tuin Vereniging. Die moe ten weg." Haar man valt haar bij: „Het is verschrikkelijk voor die men sen, je krijgt wel een nieuw stuk grond aangeboden, maar wat je in veertig jaar hebt opgebouwd aan bomen en begroeiing krijg je nooit meer terug. Laat staan dat je er nog aan wilt beginnen. Sommige mensen zijn gewoon te oud om opieuw te beginnen op een kaal stuk grond." Mevrouw De Leeuw vervolgt: „Het is niet normaal meer, al vijftien jaar zijn er plannen van de gemeente dat er iets zou ko men. Voor ons verstoort dit de rust, eerst waren het nog woon wijken, maar nu worden we in geklemd door een baggerstort en industrie! Ik hoorde dat er een grote muur om de bagger stort heen komt zodat je er niet op kunt kijken. Je weet niet of het gaat stinken en er komen natuurlijk veel meeuwen op af. Plus de geluidsoverlast. Ga dan nog maar eens lekker voor je rust tuinieren! Niemand wil een industrie en een slibstort, dan doe je toch het karakter van een polder wat aan. Vorige week kwam ik hier met mijn twee kleinkinderen aan en je ziet van dichtbij dat er een kalf in de wei naast de tuin geboren wordt. En dat moeten we allemaal gaan missen! Je ben hier één met de natuur." Feest van turnvereniging Oostvliet. Gratis paardrijden voor de kinderen was een van de attracties, maar de baggerstort was toch wel het gesprek van de dag. De voorzitter van de turnvere niging, F. van van Oosten: „Het merkwaardige is dat er in de stad zoveel bedrijfsterreinen leegstaan en dat dit mooie land schap dan moet verdwijnen voor meer bedrijfspanden. 'Te huur, te huur', je ziet die bord jes overal hangen in de stad. En dan willen ze deze mooie pol der weghalen. Niemand kan bo vendien de garantie geven dat zo n giftige baggerstort niet gaat lekken." „Bij 'de put van Roomburg, dat was vroeger een vuilstort plaats, is ook na zeventien jaar pas iets gaan lekken. Terwijl dat in theorie onmogelijk zou zijn! Eet dan nog maar eens spinazie van de tuin! We dachten eerst foto taco van der eb nog: zullen we nou wel een tuinfeest houden, met die ellen de van de baggerstort?" „Maar de meesten wilden dat toch, als afsluiting van het sei zoen. Dus is het toch feest van daag." een paar tientjes per vierkante meter voor. Maar Ons Doel doet alsof het bouwgrond is en re kent driehonderd gulden. Dat stuit mij tegen de borst." Joop Leibbrand, die ook al ja ren strijdt voor verkoop van de huurhuizen, spreekt van 'woe kerprijzen'. „Sommige mensen moeten daardoor vijf-, zesdui zend gulden meer betalen. Dat zal een flink aantal mensen er van weerhouden om hun huis te kopen." In haar antwoord op de kri tiek van Van der Pluijm schrijft directeur Martine Glaser van Ons Doel, dat met de gemeente overleg is gevoerd over de ver koop van de gratis verkregen grond. „De gemeente is ook van mening, dat het niet aangaat om stukken grond met een dui delijke economische waarde aan bewoners cadeau te ge ven", aldus Glaser. Uit haar brief blijkt, dat Ons Doel na de klachten van de kan didaat-kopers over de gang van zaken nog heeft geprobeerd de onlangs gratis verkregen grond te betalen. In een overleg met de dienst Bouwen en Wonen heeft de corporatie aangeboden 'om met terugwerkende kracht te betalen over de overgedragen stukken grond'. „Dat is hele maal belachelijk", vinden Leib brand en Van der Pluijm. „Dat is dan zeker om te rechtvaardi gen dat ze ons er ook voor laten betalen." „De zaak is genuanceerder dan de bewoners voorstellen", zegt J. van der Toorn van de af deling Grondzaken van de ge meente. Hij spreekt over een „legalisatie van de situatie die sinds halverwege de jaren tach tig is ontstaan." Toen zijn er tij dens herbestrating van de Ro des op meerdere plaatsen grondstrookjes door bewoners bij hun tuintjes getrokken. „En wat er nu gebeurt is dat de hui zen met bijbehorende grond zoals die er nu bijligt, wordt ge taxeerd. Wordt er rond een wo ning meer grond aangetroffen, dan moet er worden betaald." leiden aad rietveld Centocor BV en de Rijksuniver siteit Leiden (RUL) zijn de eer ste bedrijven in Leiden die een milieuvergunning op hoofdza ken krijgen. Met zo'n vergun ning, waarin niet meer elke milieumaatregel precies is be schreven, kunnen bedrijven sneller inspelen op nieuwe ont wikkelingen op de 'milieu markt'. Met een gewone ver gunning moet voor elke wijzi ging apart toestemming worden gevraagd en raakt een bedrijf verzeild in een procedure die tenminste zes maanden in be slag neemt. Centocor en RUL danken de flexibele vergunning aan het feit, dat zij een eigen goedge keurd milieuzorgsysteem heb ben. In zo'n plan worden alle activiteiten van het bedrijf die slecht zijn voor het milieu be schreven en wordt per activiteit een plan gemaakt om milieu vriendelijker te gaan werken. De grotere vrijheid die bedrij ven met een vergunning op hoofdzaken krijgen levert vol gens de gemeente geen risico's op voor het milieu. Als de be drijven zich niet aan hun eigen milieuzorgsysteem houden kan de gemeente alsnog ingrijpen. Wethouder A. Pechtold (D66/milieu) en hoogheemraad H. Visée overhandigen komen de vrijdag de bijzondere milieu vergunningen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9