Internetten vanuit luie stoel en via tv Economie audeteam op zoek naar aders die GSM's storen Aardappelcampagne van start IMF vol lof over Thaise hervormingen Grootste 'oliebeker' in aanbouw 'Defensie zit particuliere bommenspeurders dwars' Twijfels over aanbesteden telefoonverkeer overheid Roebel zakte steeds vaker door bodemprijs ,NDAG 17 AUGUSTUS 1998 lEln rticuliere autoverkoop neemt af jjK. De greep van autobedrijven op de markt van gebruikte ^sneemt toe. Het aantal auto's dat direct wordt verkocht >n de vorige en de nieuwe eigenaar neemt af. Volgens de -_g. de branchevereniging voor garagebedrijven bedroeg het OPl al gebruikte auto's dat autobedrijven de eerste zes maanden 1998 verkochten 568.000. Dat is een toename van twaalf ent ten opzichte van 1997. Het aantal auto's dat direct tus- eigenaren wisselde, lag in die periode op 317.000, dat is ne- 6 l': tien procent minder dan in 1997. Het marktaandeel van pro- la ionele autobedrijven steeg met acht procent tot 64 procent. 1.2: ïSï gere Pr'Js vermindert olie-inkomsten 9? ELDQRti De olieproducerende landen krijgen door de lage bi; )rijs veel minder geld binnen dan voorheen. De Duitse krant i'ï delsblattschrijft vandaag dat de leden van de OPEC 95 janisatie van Olie Exporterende Landen) dit jaar ongeveer 74: ()erde minder met hun olie verdienen dan vorig jaar. Dat be- 2oocint ^at ^un 0''e"ink°msten sinds 1986 niet zo laag zijn ge- 15!oc !st Het Handelsblatt heeft berekend dat de uitvoer naar island in de eerste helft van dit jaar ruim zevenhonderd mil- -,5! gulden minder heeft opgeleverd dan in de eerste helft van gjaar. In de VS is de import voor het eerst groter dan de helft de olie die het land verbruikt. Dat komt omdat steeds meer jrikaanse oliebronnen onrendabel worden. iver roept 14.000 'Rangers' terug 7ÏÏ jEÈLi De Britse autofabrikant Rover, onderdeel van het Duit- ".2s MW-concern, heeft gisteren 14.000 exemplaren van het type ge Rover naar de garage teruggeroepen. Er kan zich een de- voordoen in een van de slangen van het koelsysteem. Het om alle Range Rovers in benzine-uitvoering die zijn gepro- i'?i eerd tussen juni '94 en januari '98. De Classic, Discovery, io!s ilander en Defender vallen niet onder de terugroepactie. De gratis vervangen. dia belooft honderd miljoen banen De komende tien jaar komen er in India honderd oen banen bij. Deze belofte deed de Indiase premier Atal Be- Vajpayee zaterdag in een toespraak ter gelegenheid van On- inkelijkheidsdag. De premier verklaarde dat vermindering de werkloosheid 'een belangrijk punt is op de nationale nda'. Hij gaf toe dat het moeilijk is om voor iedereen een te creëren, maar hij achtte dat niet onmogelijk. Schattin geven aan dat er tot 2002 gemiddeld 94 miljoen mensen in a zonder werk zitten. In de vijfjaar tot 1997 waren het er ge- ië!o: deld 58 miljoen. India telt ongeveer 960 miljoen inwoners. ouwbare statistieken over de werkloosheid zijn er niet. «egafusie banken in VS goedgekeurd iingtonHet Amerikaanse ministerie van justitie heeft zijn Ikeuring gehecht aan de fusie tussen NationsBank en Ban- lerica, een transactie waarmee 114,6 miljard gulden is ge lid en waarmee de grootste bank van de Verenigde Staten laat. De toestemming werd gegeven nadat de bedrijven den ingestemd met het afstoten van zeventien bankfilialen staat New Mexico. De fusie, de op een na grootste uit de hiedenis na die tussen Citicorp en Travellers, moet ook nog den goedgekeurd door de Fed, de Amerikaanse centrale rsatel: kwart groter klantenbestand erdam Met de overname van het telecombedrijfje Bizztel root telecomaanbieder Versatel zijn klantenbestand met 25 ent tot vijfduizend. Het gaat om zakelijke klanten. Net als atel is Bizztel voornamelijk actief op het gebied van tele- verkeer voor middelgrote en kleine bedrijven. Bizztel is we- erkoper van telefoondiensten. Het bedrijf heeft voet aan de uc id in het noorden, van het land. De overname past inde istrategie van Versatel. Versatel opereert sinds 1995 op de ommarkt in Nederland, en vanaf afgelopen juni in België, en enkele jaren wil directeur Mesch vijf procent van de Be- 7 K x-markt in handen hebben. nterregionaal Fraudeteam Nederland is een onder- Igestart naar het gebruik 05 stoorzenders die onder- het mobiele telefoonver- 3I; volledig blokkeren. De zo- 4,4: en 'GSM-banners' hebben kort hun intrede gedaan horeca. Sommige onder- 85§rs willen zo voorkomen sfeer in hun zaak wordt zz|oed door mobiele telefo- 54:1 woordvoerder van het 1.8J lijk openbaar ministerie dat KPN Telecom en el zich bij de Rijksdienst ^.[Radiocommunicatie (RDR) ieklaagd over de sto- ,Het probleem doet liet op grote schaal voor, de eerste klachten hebben er serieus genomen", zegt illegale stoorzenders zijn draagbare kastjes met 3 lereik dat varieert van en- ^onderden meters tot een van enkele kilometers. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat dateren de de eerste berichten over de stoorzenders al van april. „De RDR doet er onderzoek naar met peilwa- gens, net zoals andere illegale zenders worden opgespoord", zegt hij. „Tot dusver hebben we niemand op het gebruik van zo'n apparaat kunnen betrap pen. Het gebuik van de stoor zenders is domweg verboden en kan ook levensgevaarlijk zijn. Wie kwaad in de zin heeft, kan met het blokkeren van het mo biele telefoonverkeer de be drijfsvoering van een bepaalde firma ontregelen. Ook alarm nummers zijn dan niet meer bruikbaar." De woordvoerster van Liber- tel erkent dat mobiele telefonie soms ergernis veroorzaakt. „Wij adviseren onze klanten de ge dragsregels voor mobiele telefo nie te volgen, dat betekent on dermeer dat de draagbare tele foon wordt uitgeschakeld in de bioscoop, het theater of het res taurant." - SONALIA president A. VAN WA VEREN van KPN International wordt al- '46: en directeur van het samenwerkingsverband van AT&T en .30! lurce (KPN, Swisscom en het Zweedse Telia). Hij volgt D. Roth weg moet omdat AT&T vanaf 2000 uit het verband stapt en ,25fanienwerken met British Telecom. Roth is in dienst bij AT&T. 05 IfDER ENT (36) wordt per 1 september directeur van de dro- 23j jketen Etos van Ahold. De vertrekkende directeur W. Vreezen 7C'; loemd tot president van Ahold Asia Pacific. Van der Ent werkt 36 'g in een managementfunctie voor Makro in Spanje. Hij heeft verleden ook gewerkt bij Vendex. c? lad van Bestuur van Ahold heeft A. BOER (40) benoemd tot p- dent van Aholds Tsjechische dochteronderneming Euronova. 28 K nu nog algemeen directeur van Maxis Nederland. Daarvoor fdde hij managementfuncties bij Unigro en Makro. Euronova 35 aide vorig jaar met 120 winkels een omzet van 480 miljoen. De •dochter heeft vijfduizend werknemers. iief vc STOUT is benoemd in de directie van scheepsbouwer Van essen-de Noord in Krimpen aan den IJssel, sinds enige tijd deel van IHC Caland. Stout is sinds 1965 in dienst van het be was het laatst manager techniek van GNS, de civiele tëbouwtak. latiseerder Astra Informatica in Nieüwegein heeft drie men- ngezocht als lid van de nieuwe raad van commissarissen. Het A A. ANBEEK VAN DER MEIJDEN (voorzitter, oud-vice- i der van de raad van bestuur van Delta Lloyd Verzekerings- I. B. G. F. VAN MULKEN (BSO, Nedlloyd) en mr. J. P. M. BA- "d hoofddirectie Stad Rotterdam Verzekeringen). Astra gaat de termijn naar de Amsterdamse beurs. KPN steekt met Net.Box concurrent WebTV de loef af den haag .gpd-amp KPN Telecom brengt vanaf 1 oktober een systeem op de markt waardoor het mogelijk is via de telefoonlijn en een tv te internetten. Het systeem maakt een computer over bodig. Het benodigde kastje, de zogenoemde Net.Box, heeft de omvang van een pocketboek en wordt aangeslo ten op de tv, de telefoon en het elektriciteitsnet. KPN gaat de Net.Box leveren met een afstandsbediening en een draadloos toetsenbord. Het totale pakket gaat 799 gulden kosten of kan voor 29,95 gulden per maand worden ge huurd. Voordeel is volgens KPN dat je gewoon in de huiskamer uit je luie stoel kunt internetten of bij thuiskomst even kunt con troleren of er nog e-mail is bin nengekomen. KPN Telecom steekt concurrenten Philips en Sony daarmee net de loef af. Overigens kan hun WebTV elk moment van Groot-Brittannië het Kanaal oversteken naar het Europese vasteland. Zowel Net.Box als WebTV werden anderhalf jaar geleden gelanceerd. De van oorsprong Franse box is een uitvinding van het jonge bedrijfje NetGem, dat inmiddels al in Duitsland, Spanje, Zwitserland, Finland en de Arabische Emiraten zaken doet. Van WebTV, een samen werking met computergigant Microsoft, zijn er in de VS in middels enkele honderdduizen den verkocht. KPN verwacht met het systeem een doorbraak op het gebied van internetten te bewerkstelli gen. „Het Internet wordt zo voor iedereen toegankelijk. Ook voor mensen die geen zin heb ben in ingewikkelde handelin gen met een computer", zegt een woordvoerder. In eerste instantie biedt het systeem toegang tot het eigen, beperkte Het Net van KPN Tele com. Wie ook op het wereldwij de netwerk wü surfen, heeft vooralsnog een internetprovider nodig. KPN levert daarom een kennismakingsabonnement van dochteronderneming Planet In ternet/World Access (PI/WA) mee. Behalve de aanschafkos ten betaalt de consument tele foonkosten en het abonnement van de provider. Zuivelreuzen krijgen er een concurrent bij ruswuk anp De zuivelreuzen Friesland Co- berco en Campina Melkunie krijgen er in april een concur rent bij. Het is de nieuwe on derneming Farm Dairy die vanuit een nog te bouwen fa briek in Lelystad dagverse zui velproducten op de markt gaat brengen. Initiatiefnemer en belangrijk ste geldschieter van het project is G. de Bruynefdirecteur en oprichter van het aardappelver werkingsbedrijf Farm Frites in Oudenhoorn. De Bruyne wil uit concurrentieoverwegingen niet zeggen aan welke supermarkten hij de dagverse zuivel gaat leve ren. Voor 45 miljoen kilo is de afzet geregeld, zegt hij. Over een aantal jaren wil De Bruyne de productie uitbreiden tot 150 miljoen kilo melk per jaar. In het nieuwe bedrijf is plaats voor twintig tot dertig man perso neel. De investeringskosten schat hij op meer dan tien mil joen gulden. Werk zat voor ex-werknemers Fokker in VS amsterdam anp De 28 ex-Fokkerwerknemers die bij Boeing in dienst zijn, komen niet op straat te staan. Zij zijn in dienst van uitzendbureau Randstad Polytechniek. Het uit zendconcern zegt direct werk voor ze te hebben .bij Neder landse, Duitse en Franse lucht en ruimtevaartbedrijven. Boeing werkt aan een reorga nisatie waarbij 28.000 van de 238.000 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De banen van con tractanten zoals de Nederlan ders staan mogelijk op de tocht. Het uitzendbureau heeft in Eu ropa honderd vacatures voor de hoogopgeleide vliegtuiginge nieurs. „Dit is flexwerk optima forma. Randstad verwacht dat er tussen de tien en vijftien Ne derlanders terug willen. Na het faillisement van Fokker vertrok ken 44 ingenieurs naar Boeing. Een aantal begon voor zichzelf of haakte af, waardoor er nu nog 28 over zijn. Deskundigen, die het tv-inter- netten hebben getest, geven het systeem een kans van slagen. Bij de presentatie van de Net .Box op de grote multimedia- beurs in Cannes bleek dat het ongeveer vijf minuten kost om het apparaat te installeren en aan te sluiten. Veertig seconden later waren de eerste digitale stappen op Internet gezet. „Het moet supereenvoudig zijn", leg de de vertegenwoordiger van NetGem bij gelegenheid uit. „In Europa heeft eenvijfde van de huishoudens een pc, maar zelfs als je ze een ander jasje geeft en in verschillende modellen, vormen en kleuren aflevert worden er nooit zo veel verkocht als van telefoons of tv's", is NetGems filosofie ver der. De WebTV van Philips, Sony en Microsoft is in grote lijnen vergelijkbaar met de Net.Box. Zoals het zich nu laat aanzien verschillen ze ook nauwelijks in prijs. In de praktijk zal moeten blijken of de consument aarvhet tv-intemetten wil. Pc-gebrui- kers willen in de meeste geval len ook teksten opslaan en af drukken alsmede programma tuur binnenhalen. Die mogelijk heden bieden de Internet-tv's niet. Je kunt de beelden hooguit op de videorecorder opnemen. gaselternijveen» Met de aanlevering van de eerste fabrieksaardappelen bij Avebe is vandaag de jaar lijkse aardappelcampagne begonnen. Dat gebeurde terwijl de Plantenkundige Dienst in Wageningen zo'n 170 partijen zetmeelaardappelen onderzoekt op bruinrot. Bij Avebe leidde de gesignaleerde aardappelziekte niet tot grote onrust. Dankzij de hoge zetmeelgehaltes denkt de coöperatie de ge plande opbrengst van 485.000 ton zetmeel dit jaar te halen. foto anp jacob melissen bangkokdpa Thailand is het eerste land in Azië dat een vergaande hervor ming van zijn financiële sys teem heeft voorgesteld. De maatregelen zijn de meest om vattende tot nu toe, zo zei Anoop Singh, vice-directeur voor Azië van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dit weekeinde in Bangkok. Een IMF-delegatie overlegt daar over het verdere verloop van de kredietverlening van ruim 34 miljard gulden aan het land. De maatregelen komen neer op de privatisering van staats bedrijven en de stimulering van buitenlandse investeringen in het bankwezen. Het ministerie van financiën heeft vijftien mil jard beschikbaar gekregen om noodlijdende banken van nieuw kapitaal te voorzien. Afgelopen vrijdag werden al vier banken aangewezen om te worden ge privatiseerd of onder de hoede van andere banken te worden gebracht. den haag gpd plosieven, 'maar wij doen er al les aan om die terug te dringen'. Hij wil niet bevestigen dat een kwart van de Nederlandse ge meenten met problemen kampt. Defensie heeft sinds kort 'hulp' gekregen van enkele zelf standige explosieve opsporings- bedrijven. Die ondernemingen zijn veelal opgezet door oud- militairen afkomstig van het Ex plosieven Opruimings Com mando (EOC) van de land macht. „Vanzelfsprekend", al dus de woordvoerder van de fensie, „heeft het leger bepaalde veiligheidseisen aan deze be drijven gesteld. Sinds 1 augus tus zijn die van kracht." Volgens de betrokken onder nemingen misbruikt het defen sieapparaat zijn positie als toe zichthouder om een monopolie op het gebied van de explosieve opsporing te behouden. De vei ligheidseisen zijn namelijk zo streng dat het onmogelijk is er aan te voldoen. Defensie brengt de veiligheid onnodig in gevaar door opspo- ringsbedrijven van explosieven het werken onmogelijk te ma ken. Het leger doet alles om mi litairen die een eigen bedrijf zijn begonnen te traineren. Er ont staan daardoor levensgevaarlij ke situaties, omdat het leger zelf onvoldoende capaciteit heeft bommen op te sporen. Deze beschuldigingen wor den geuit door diverse bedrij ven en de werkgeversorganisa tie VNO-NCW. Jaarlijks worden er volgens de betrokkenen dui zenden explosieven uit de Tweede Wereldoorlog gevon den door onwetende burgers. Een kwart van alle gemeenten kampt met terreinen waar zich bommen en granaten in de bo dem bevinden. Door een gebrek aan middelen kan het leger al het werk niet aan. Een woordvoerder van defen sie erkent dat er wachtlijsten zijn voor het opsporen van ex- den haag anp gorkum Bij staalconstructiebedrijf Mercon in Gorkum wordt in opdracht van Bluewater Terminal Systems de grootste oliebevoorradingstoren ter wereld gebouwd. De ruim dertig meter hoge con structie wordt als een omgekeerde beker in de boeg van een mammoettanker gemonteerd, waar na 43 pijpleidingen als kilometerslange rietjes gas en olie vanuit de bodem naar de tanker transporte ren. Acht ankerkettingen houden het gevaarte, dat voor de Braziliaanse kust komt te liggen, op zijn plaats. foto anp ton bobsboom Telecombedrijven staan niet echt te springen om het tele foonverkeer voor Nederlandse overheidsinstellingen te gaan verzorgen. Zij hebben grote twijfels over de grootte van de aanbesteding van telefonie - zo'n 110 miljoen gulden - om dat veel overheden al contrac ten hebben afgesloten met tele- comaanbieders. Bovendien zou de 'ambtenarenmentaliteit' er wel eens voor kunnen zorgen dat de meeste overheidsinstel lingen liever bij het vertrouwde KPN blijven. Programmabureau ON21 meldde vorige week dat de overheid voor 110 miljoen gulden aan telefoondiensten gaat aanbesteden. ON21 (Bin nenlandse Zaken, Justitie, Be lastingdienst, VNG en Sociale Verzekeringsbank) is organisa tor van de aanbesteding. Doel daarvan is de geliberaliseerde telecommarkt te stimuleren en zelf geld te besparen. De over heid is de grootste telefoonklant van Nederland met een reke ning van 200 miljoen gulden. moskou afp vervolg van voorpagina Het afgelopen weekeinde is er op hoog niveau over de maatre gelen rond de roebel overlegd. President Jeltsin, die vorige week zei dat hij zijn vakantie niet wilde onderbreken omdat hij anders zou toegeven dat er sprake is van een crisis, arri veerde vanmorgen toch in Mos kou. Jeltsin heeft steeds beweerd dat er van een devaluatie geen spra ke zou zijn. Analisten hielden er al eerder rekening mee dat Rus land aan een waardeverminde ring van zijn munteenheid niet zou kunnen ontkomen. Het op rekken van de marge waarbin nen de koers kan schommelen, riekt naar een devaluatie. Tot vandaag gold voor de roebel een marge van vijftien procent boven of beneden de 6,2 per dollar, dus tussen 5,27 en 7,13. Die fluctuatieruimte zou gelden tot het jaar 2000. De centrale bank gaf voor elke dag de toege stane hoogste en laagste koers op. Die praktijk is nu afgeschaft. De roebel was de laatste tijd bij herhaling lager dan de laagste koers die de centrale bank op- gaf. De Russische minister van fi nanciën, Michail Zardonov, gaf vandaag de verzekering dat de bevolking tegen de negatieve gevolgen van de crisis wordt be schermd. De maatregelen moe ten speculatie tegen de roebel verhinderen. Zadornov en pre sident Sergej Doebinin van de centrale bank lieten weten dat speculanten de laatste tijd de fi nanciële markten domineerden. De dollar steeg als gevolg van de roebelmaatregelen. De koers zat maandagmorgen kort na de be kendmaking boven de 2,04 te genover 2,0230 gulden aan het eind van de handel van vrijdag. Wat later bleek de koers iets ge zakt. De afgelopen nacht arri veerde een delegatie van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) in Moskou voor overleg over crisismaatregelen waar het parlement mee moet instem men. Vorige week stelde het parlement het debat daarover uit, wat voor het IMF aanleiding was om achthonderd miljoen dollar van een deellening van 5,2 miljard dollar vast te hou den. Afgelopen donderdag greep de centrale bank al in op de wissel markt om de koers van de roe- i bel te ondersteunen en om te proberen het vertrouwen in het bankwezen overeind te houden. Vice-bankpresident Kiseljov zei dat er nauw met de banken wordt samengewerkt. Het geld verkeer tussen de banken on derling is de laatste paar dagen vrijwel tot stilstand gekomen. Sommige banken hebben niet aan hun verplichtingen vol daan. De centrale bank van Rusland gaf de bevolking zaterdag nog de verzekering dat hun spaar geld veilig is bij de banken in het land. „Er is geen reden om te proberen zo snel mogelijk geld van de rekeningen te ha len", verklaarde vice-president Kiseljov van de Russische cen trale bank op tv. In de telefoonwereld wordt getwijfeld of het werkelijk om 110 miljoen gulden gaat. „Het is een beetje een lege huls gewor den", zegt een ingewijde. Ener- tel, Esprit Telecom, Telfort en Versatel hebben inmiddels al verscheidene contracten geslo ten met overheidsinstellingen. Manager overheidsbeleid van Telfort (NS en British Telecom) verwacht bovendien dat de res terende instellingen weinig zin hebben een nieuwe aanbieder in de arm te nemen. „De men taliteit van 'behoud het goede' is bij velen aanwezig", aldus R. van den Hoven Van Gende- ren. Telfort weet dan ook nog niet zeker of het meedoet aan de aanbesteding. Volgens Versatel kan de aan besteding nog best interessant zijn. Maar juridisch adviseur M. van der Heijden verwacht eveneens dat het niet eenvou dig zal zijn de oude aanbieder van de troon te stoten. „Je hebt te maken met overheidsinstel lingen die het liefst risico's mij den en daardoor voor KPN zul len kiezen. Die mensen zitten op budgetten. Ook al besparen zij daarop, het geld gaat toch te rug naar Financiën", zegt Van der Heijden. Enertel, onlangs overgeno men door het Amerikaanse WorldPort, volgt de aanbeste ding met grote belangstelling. „Wij zullen bieden, maar con currenten krijgen pas een kans als het een doorzichtig proces wordt. KPN moet volgens de re gels van toezichthouder Opta meedoen", aldus een woord voerder. Esprit Telecom weet ook nog niet of het gaat meedingen naar een contract. Recentelijk sloot het Britse telecombedrijf, dat een kwart van zijn omzet in Ne derland behaalt, al een overeen komst met het ministerie van buitenlandse zaken voor het af handelen van het telefoonver keer, exclusief lokale belletjes.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7