Honderden buitenlanders inmiddels weg uit Congo GOED KOOP Omagh bestaat nu uit niets anders dan verdriet Buitenland Serviërs nemen laatste bolwerk van UCK in President Habibie biedt Indonesiërs excuses aan itNDAG 17 AUGUSTUS 1998 lijn-explosie Oekraïne: 17 doden Een methaangasexplosie diep in een kolenmijn in Loe- in het oosten van Oekraïne, heeft gisteren aan zeker ze- itien mijnwerkers het leven gekost. Zes mijnwerkers worden jvermist. Van de 123 kompels die ondergronds waren, waren 27 aan het werk in dat deel van de mijn dat door de explosie id getroffen. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht, de verouderde kolenmijnen in Oekraïne kwamen dit jaar al termijnwerkers om. (atersnood China breidt zich uit go. Aan de watersnood in China lijkt geen einde te komen, wijl dijken langs de rivier de Yangtze opnieuw dreigen te bez- kendoor hoogwater, trad in het noordelijke Binnen-Mongo- de rivier de Ulyji Muren buiten zijn oevers. Daardoor kwa- m 146.000 mensen vast te zitten, van wie er inmiddels 70.000 veiligheid zijn gebracht. De Yangtze beleefde de zesde hoog- lerpiek van deze zomer, waarin volgens officiële cijfers meer p tweeduizend mensen in heel China zijn omgekomen als ge- |gvan overstromingen. diné vanuit Ghana beschoten De regering van de West-Afrikaanse staat Togo heeft gis- en een infiltratiepoging vanuit het buurland Ghana verhin- id. Nadat inwoners van de hoofdstad Lomé gistermorgen iden opgeschrikt door beschietingen met zware en lichte wa- ps vanuit Ghana, zette de regering troepen en vliegtuigen in pde nader aangeduide 'agressors' het hoofd te bieden. Later ide minister van binnenlandse zaken weten dat de situatie der controle was. Ook Ghana heeft de beweerde invasiepo- ig veroordeeld. Beide regeringen zeiden samen te werken om aanvallers uit te schakelen. >pniars Taliban gaat verder [ul. De fundamentalistische strijders van de Taliban hebben het noorden van Afghanistan de stad Aybak ingenomen. De liban rukken al ruim een week op tegen de verschillende mili- s die tot voor kort de strijders van de Taliban uit het noorden jbeerden te houden. De Taliban hebben gisteren voor het steen vlucht met noodhulp op de stad toegelaten. De VN en Rode Kruis staakten hun hulptransporten naar de stad op 4 [ustus. De Taliban veroveren met succes de infrastructuur en jben hun tegenstanders op moeilijk bereikbare plaatsen van aar geïsoleerd. oden bij busongeluk in Indonesië MTA» In Indonesië zijn gisteren zeker 26 mensen omgeko en en acht zwaar gewond geraakt toen de overvolle passa- isbus waarin zij zaten van de weg raakte en in een acht meter p ravijn stortte. Nog eens 46 mensen liepen minder ernstige wondingen op. Het ongeluk voltrok zich in de buurt van het rpCibedug Limbangan, ongeveer 160 kilometer ten oosten ïlakarta. Overlevenden hebben verklaard dat de chauffeur iter het stuur in slaap was gevallen. erkeersproblemen bij de Brenner 2ANOTwee dagen na de aardverschuiving op de Brenner- ihveg in de Italiaanse Alpen moet het verkeer ook vandaag grekening houden met vertragingen. Die worden veroorzaakt )r de reparatiewerkzaamheden bij Fortezza, waar zaterdag Duitse toeristen om het leven kwamen in een lawine van dder en stenen. Weliswaar zijn de modder- en steenmassa's de wegen over de Brenner en van de spoorweg verwijderd, ar nu moeten delen van de autosnelweg opnieuw worden ge- ilteerd. Verder moeten de hellingen worden gestabiliseerd. eonazi's herdenken dood Hess Ongeveer 150 neonazi's hebben zaterdag in Greve, een irstadje van Kopenhagen, de dood van de nazi Rudolf Hess dacht. De rechts-extremisten hadden de herdenking ver loven naar de vroege morgen om ongeregeldheden te voorko- n, maar de politie moest toch in actie komen om met traan- en31 arrestaties tegendemonstranten tegen te houden. Ook derde neonazi's werden twintig arrestaties verricht, enkele gens het bezit van verboden wapens. Alle arrestanten werden er weer vrijgelaten. In het oosten van Duitsland is een 13-jari- jongen gewond geraakt bij een overval op een camping door kele tientallen neonazi's. Onder de rechts-extremisten waren igelijk ook Nederlanders. De groep viel 's nachts binnen op de mping. Ze schreeuwden 'Heil Hitier' en andere provocerende •gans. Het is nog onduidelijk hoe de jongen gewond raakte. "een voor de eerste 2.50 Wie nu een Liberie! Personal of Li aertel Professional abonnement '"it. profiteert niet alleen van de beste g sprckskwaliteit, de voordeligste brieven en vier maanden gratis abonnem nt. Maar krijgt bovendien 2 kaarten voo het Rolling Stoncsconcert van P'cmber a.s. in Den Haag. Tenminste, als u snel beslist. Want er zijn slechts kaarten beschikbaar. Mocht u ook w vrienden willen meenemen, dan snel de ticketlijn voor de regulie e kaartverkoop: 0900 300 1250 V) p.min.). Daar kunt u nog terecht voor de laatste kaarten. Bel voor meer informatie, de act.evoo waarden of het dichtstbijzijnde '■""ppunt gratis l.ibertel 0800 05 60. Rebellen voorspellen spoedige inname van Kinshasa Honderden buitenlanders hebben Congo het afgelopen weekeinde spoorslags verlaten. Onder hen waren acht tien Nederlanders. Volgens de opstandelingen tegen pre sident Kabila kunnen rebellerende troepen de hoofdstad Kinshasa op zeer korte termijn innemen. KINSHASARtr-ANP-AFP De Nederlanders wilden zater dag per boot vertrekken naar Brazzaville, de hoofdstad van het 'andere' Congo. Maar ze kregen geen toestemming voor de overtocht. De groep is toen met een Airbus van de Belgi sche luchtmacht vertrokken naar Gabon. Ongeveer dertig Nederlanders die op evacuatie geen prijs stelden, zijn in Congo achtergebleven. De Congolese regering ver bood gisteren de uittocht van enkele honderden mensen tij dens een Franse evacuatieactie. Zaterdag konden ongeveer drie honderd buitenlanders Congo wel per boot verlaten. Ook gin gen ongeveer 260 mensen weg in een Frans vliegtuig. Een grote groep Libanezen regelde zelf een toestel. De sfeer tegenover buitenlan ders in de hoofdstad Kinshasa werd de afgelopen dagen grim miger naarmate de opstande lingen tegen het bewind van president Kabila verder opruk ten. Vooral Tutsi's, Fransen en Amerikanen zijn het doelwit van de groeiende woede in Kinshasa. Veel Congolezen den ken dat Frankrijk en de Verenig de Staten de drijvende kracht zijn achter de opstand. De meeste rebellen zijn Tutsi's. Ze ker drieduizend mensen de monstreerden zaterdag in Kins hasa tegen de aanwezigheid van buitenlanders. Volgens berichten van men sen die Congo hebben verlaten, zijn veel buitenlanders bang voor de toenemende haat. Die zou worden aangewakkerd door de regering-Kabila. Zo zouden de autoriteiten volgens aanhan gers van de rebellen kapmessen hebben uitgedeeld uit aan 'on gecontroleerde gedrogeerde jongeren'. De omstreden president Ka bila keerde gisteren vanuit zijn zuidelijke geboortestad Lubum- bashi terug in Kinshasa, waar zijn positie steeds benarder wordt. Hij verscheen op de tele visie om te bewijzen dat hij te rug was. Hij verklaarde dat hij de rebellen zal verslaan en de bevolking gaat bewapenen. Kinshasa kan volgens de snel oprukkende rebellen elk mo ment vallen. De opstandelingen zijn naar eigen zeggen gevor derd tot op 120 kilometer van de stad. Tijdens de opmars zou den zich regeringstroepen bij hen hebben g «SA» /v7TïM.VL Wanhopig wachten inwoners van Omagh buiten het Omagh Leisure Centre op nieuws over hun familie en vrienden die slachtoffer zijn geworden van de bomaanslag. Het Leisure Centre is ingericht als crisiscentrum waar politie en medewerkers van de gemeente gegevens verzamelen over de slachtoffers. foto ap peter morrison OMAGH HANS LEBER Het was een feestelijke zater dagmiddag in de Market Street in het Noord-Ierse Omagh. Kin deren liepen de vele-kleine win kels in en uit om met hun moe ders nieuwe schooluniformen te kopen. En agenda's natuur lijk, met pennen in zoveel mo gelijk kleuren. De optocht met rijdende toneelstukken, uitge voerd door de jeugd van Omagh, was aanstaande. Drommen mensen wachtten al langs de kant van de weg toen de bom om tien over drie af ging. In één klap werden 28 mensenlevens weggerukt. On der de doden waren tien kinde ren. Het was één van de drukste da gen van het jaar in Omagh. Market Street was de drukste plek en met de meeste kinderen in de buurt. De daders hadden het haarfijn uitgekiend. Zij wil den zoveel mogelijk slachtof fers. Sterker nog, ze hadden er ook geen moeite mee enkele politiemensen uit Omagh met een levenslang trauma op te za delen. De agenten stuurden op basis van een vals bomalarm de bevolking de verkeerde kant uit, rechtstreeks naar de bom. Omagh bestaat nu uit niets an ders dan verdriet. De ongeveer 35.000 inwoners hebben alle maal wel een bekende die ge wond is of overleden. Voor 26 Noord-Ierse families betekende de bomaanslag het verlies van een naaste. In Spanje wordt ge rouwd om twee kinderen die meededen aan een studiereis. Uit één familie vonden drie ge neraties de dood. Politie-inspecteur Kevin Sheehy staat er verslagen bij. „Mijn col lega's stuurden de mensen weg bij het gerechtsgebouw, waar volgens een telefonische waar schuwing de bom zou afgaan. Ze hebben ze rechtstreeks naar de bom gestuurd, die vierhon derd meter verderop afging. Met dat idee moeten ze verder leven. Maar het onderzoek is gaande, we zullen ze pakken." In Omagh Leisure Centre, in ge bruik als crisiscentrum, klinkt een ijselijke kreet. Een jongen van een jaar of twintig liep al een uur verdwaasd en in paniek rond, maar heeft nü zekerheid. Hij valt zijn moeder in de ar men. Zijn twee broertjes houdt hij ook stevig vast. Zo staan ze enkele minuten samen te hui len. Ze hoopten nog op goed nieuws over hun vader, maar wisten al die tijd eigenlijk wel beter. Hij is vermoedelijk stukje voor stukje bij elkaar i vorens er iets was wat hem her kenbaar maakte. Bij de plaats van de ramp wor den de eerste bossen bloemen gelegd. Of liever: op zo'n twee honderd meter afstand van de rampplaats, want daar zijn poli- tie-eenheden inmiddels met in frarood warmtezoekers aan het speuren naar over het hoofd ge ziene lichaamsdelen. Niemand wordt voorlopig toegelaten om dat het technisch onderzoek Lokaal verslaggever Richard Molligan maakte een verslag in het ziekenhuis. Hij slikt: „Een abbatoir. Mensen zonder be nen, zonder armen. Er hing ie mand dood op de schouders van een man. Iedereen zag dat het over was, maar die man wil de dat niet geloven." Er was geen extra politie op straat in Omagh. Geen extra veiligheidsmensen. Omagh staat bekend als een ongedeelde stad. Agenten spreken van 'wei nig spanningen' tussen de beide bevolkingsgroepen. Een agent wordt opnieuw witheet: „Hoezo spanningen, wat doet het er toe? Er vielen slachtoffers onder beide groepen. Niemand hier is kwaad op de andere partij, ie dereen heeft verdriet. Meer niet. Maar de IRA pakt deze mensen van het zogeheten Real IRA zelf wel. Daar wordt intern mee af gerekend. Natuurlijk weten ze wie het hebben gedaan." Het bezoek van IRA-voorman Adams leidt tot een rare sfeer in Leisure Centre. „En wat vind je nou van je vrienden?", roept een man geëmotioneerd. „Het zijn mijn vrienden niet", rea geert Adams. De Ierse premier McAleese, ook op bezoek bij de families van de slachtoffers, wisselt geen woord met Adams. Toch is het voor het eerst dat de IRA-voorman een aanslag ver oordeelt. Tot voor kort was het helemaal ondenkbaar dat hij zijn medeleven kwam betuigen bij de slachtoffers. Steeds meer families druipen af uit het Leisure Centre. De ze kerheid die zij wilden hebben, betekent het begin van hun rouwproces. Meer dan honderd gewonden liggen her en der in Noord-Ierse ziekenhuizen. Co- ordinerend chirurg Pinto van het lokale Tyrone Hospital in Omagh heeft niet geslapen. „We wisten niet bij wie we moesten beginnen, zoveel ge wonden. Ik roep partijen op: Dit wil ik nooit weer meemaken." PRISTINA DPA-AFP LIBERTEL Servische troepen hebben giste ren na een lange belegering een verzetshaard van het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) ingeno men. De plaats Junik, dichtbij de Albanese grens, gold als het laatste bolwerk van betekenis van de UCK-strijders en lag al weken onder vuur. Honderden UCK-strijders en burgers zijn de grens met Albanië overgevlucht. Ook het plaatsje Lodja is op het UCK heroverd. De nieuwe politieke leider van UCK, Dema^i, heeft giste ren aangekondigd dat het UCK een nieuwe tactiek gaat toepas sen, 'die voor de Serviërs nog erger, moeilijker en onaan vaardbaarder zal zijn'. Ondanks de ernstige verliezen van de af gelopen weken blijft Demagi van mening dat het UCK de enige kracht is die een recht vaardige oplossing kan brengen voor de etnische Albanezen in de omstreden en aan de deel staat Servië ondergeschikt ge maakte provincie. De verovering van Junik is van Joegoslavische zijde als Amerikanen lijken bereid hun president te vergeven WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Bijna heel Amerika gaat er van uit dat Clinton orale seks heeft gehad met voor malig stagiaire Monica Le winsky. Zeven maanden ge leden werd daar nog in af keurende zin over gespro ken. Platgewalst door de ex cessieve aandacht in de Amerikaanse media over heerst bij het publiek inmid dels de onverschilligheid. Dat de president zijn seksuele avontuurtjes met Lewinsky tot nog toe glas hard heeft ontkend, doet er kennelijk weinig toe. Clin tons populariteit is onaan getast door de affaire en blij kens opiniepeilingen is het Amerikaanse volk bereid hem te vergeven, ook al maakt hij vandaag voor de federale grand jury een draai van 180 graden. De publieke opinie, nu nog in het voordeel van Clinton, kan snel omslaan als er nieuwe feiten aan het licht komen die de positie van de weinig populaire aanklager Starr versterken. Als Starr kan aantonen dat hij niet de gek is waarvoor het grote publiek hem houdt, dat hij niet al vier jaar lang op kosten van de Amerikaanse belastingbeta ler bezig is met een heksen jacht op de Clintons, maar dat hij in het Witte Huis een patroon van list en bedrog aantrof, dan kan het volk zich radicaal tegen de presi dent keren. Naar verwachting zal Starr zijn onderzoeksrapport ko mende maand presenteren aan het Congres. Het is ver volgens aan het Congres om te bepalen of de inhoud van het rapport voldoende aan leiding biedt voor de meest drastische stap denkbaar: het starten van een afzet tingsprocedure tegen de president. Indien de Republikeinen ertoe besluiten Clinton te wippen en daar met steun van de Democraten ook nog in slagen hetgeen voor alsnog twijfelachtig is dan zal de eerstvolgende Repu blikeinse presidentskandi daat tijdens de verkiezingen van 2000 moeten opboksen tegen een ingewerkte presi dent Gore. Hij heeft als vice- president nauwelijks uitstra ling, maar de rol van presi dent zou hem legio moge lijkheden bieden daarin ver andering te brengen. Vanuit Republikeins perspectief lijkt een afzetting van Clin ton zo bezien geen geweldi ge strategie. Een waarschijnlijker vari ant is dat de Republikeinen Clinton zijn laatste termijn als president laten uitdienen en hem met zoveel mogelijk vervolgonderzoeken blijven achtervolgen. Veel Republi keinen zien Clinton graag als aangeschoten wild, als het symbool van een in hun ogen perverse liberale denktrant die gedoemd is te mislukken. Zolang Clinton strompelt, zullen de Demo craten strompelen, is hun redenering. Wij krijgen die vlekken er wel uit JERUZALEM AFP FBI-medewerkers verschaf fen zich in het geheim toe gang tot de woning van Mo nica Lewinsky. Ze weten de hand te leggen op 'De Jurk'. Later brengen ze verslag uit aan het Witte Huis met de geruststellende mededeling: de klus is geklaard. Inder daad, de geheime agenten zijn erin geslaagd de veel besproken en wellicht met presidentieel sperma be vlekte blauwe avondjapon helemaal schoon te krijgen. Helaas voor Clinton is het verhaal niet echt, maar een reclamespot op de Israëli sche televisie voor een was middel van Unilever, dat 'witter dan wit' wast. De productiemaatschappij Weinberg-Carasso-Shamir, die achter de satirische re clamespot zit, vindt verwij ten als zou de spot van slechte smaak getuigen on zin. Ze hoopt dat haar idee Staatshoofd wil invloed leger inperken JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT President Habibie wil Indonesië omvormen tot een open demo cratie waarin de mensenrechten worden gerespecteerd en het le ger een bescheiden rol speelt. Hij benadrukte dat iedereen de ruimte krijgt zijn opvattingen te ventileren, bijeenkomsten te houden en zich te organiseren. Hij bood de bevolking en de fa milies van de slachtoffers van het Soeharto-regime zijn ver ontschuldigingen aan. Habibie deed dit zaterdag voorafgaand aan de viering van de 53ste Onafhankelijkheids dag, vandaag. Hij nam op 21 mei het roer over van Soeharto, die het land 32 jaar met ijzeren vuist regeerde. Habibie nam af stand van Soeharto's Nieuwe Orde, waarin hij zelf tientallen jaren lang een vooraanstaande rol speelde. De nieuwe president wil een burgerlijke samenleving waarin democratie en welzijn centraal staan. Habibie concludeerde dat het leger, dat in sociale en HAK APPELMOES pot 720 ml. van y&T n» overwinning gemeld. Waarne mers menen echter dat, net als bij eerdere recente militaire overwinningen van de Serviërs, de UCK-strijders verkozen hun bolwerk op te geven en zich el ders te hergroeperen. Ze zou den zich schuil houden in de bergen en afwachten op een nieuwe gelegenheid om de Ser viërs te bestoken. OETKER RISTORANTE PIZZA'S WITTE DRUIVEN .PSwcesBV tel 035-5483333 CSD ELKE DAG GOED NIEUWS S politieke zaken een flinke vinger in de pap heeft, aan invloed moet inboeten. De datum waarop hij als pre sident werd beëdigd, 21 mei, noemde Habibie 'het begin van het tijdperk waarin de democra tie ontwaakt'. Respect voor de mensenrechten is daarvan een onmisbaar onderdeel. Het Soe- harto-bewind lapte die aan zijn laars, vooral in Aceh, Irian Jaya en Oost-Timor. Ook werden po litieke tegenstanders ontvoerd en gemarteld. Habibie bood voor die misdaden zijn veront schuldigingen aan. Habibie nam afstand van de opvatting dat mensenrechten een puur westers cultureel pro duct zijn. „We moeten de waar digheid van alle mensen respec teren, ongeacht religie, ras, huidskleur, sekse of sociale sta- Pakistan levert verdachte van bomaanslag uit NAIROBI-ISLAMABAD AP Pakistan heeft een verdachte van de recente bomaanslagen op de Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania gearres teerd en aan Kenya uitgeleverd. Dit maakte het Pakistaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren bekend. De verdachte, Mohammad Sadik Howaida, werd op de dag van de beide aanslagen in Karachi aangehou den nadat hij uit Nairobi was aangekomen. Een anonieme zegsman bij de regering verklaarde dat de auto riteiten een verband vermoeden tussen Howaida en de Saudi- sche multi-miljonair Osama bin Laden. De in Afghanistan woonachtige Bin Laden is vol gens Amerikaanse functionaris sen één van de belangrijkste geldschieters van terroristische aanslagen tegen de door hem gehate Verenigde Staten. In Na irobi zitten in verband met het onderzoek naar de bomaansla gen nog vijf mensen vast. Twee personen die in Dar es Salaam vastzitten zijn mogelijk mede plichtig, maar behoren volgens het hoofd van de Tanzaniaanse recherche niet tot de daders. Bij de aanslagen in Kenya en Tan zania kwamen 257 mensen om en raakten meer dan vijfdui zend gewond.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5