'Slecht imago teistert politiekorps' Onze Top 10 ch Vrij baan voor de Heilige Geest Binnenland legale barbecue op Irk loopt uit op rel 'Akihito moet met slachtoffers praten" 70-jarige chauffeur wil geen medische keuring Vijf gewonden bij brand in asielzoekerscentrum 0.99 9.90 8.90 1.99 7.69 1.99 1.29 2.79 1.49 [kelen Bij een grote brand in Kockengen (gemeente Breuke zijn vanochtend drie bedrijven in de as gelegd. Het gaat om meubelopslag, een autoherstelbedrijf en een natuursteen- niiel. Enkele omliggende bedrijven zijn door rook en roet be- Er zijn geen gewonden gevallen. De schade wordt ge lat op ruim een miljoen gulden. foto anp bram gebuys an sterft door drank en trage politie F t r» Een 59-jarige inwoner van Lent die vrijdagavond ander- et Tuur moest wachten op hulp van de politie, is gestorven door 'Oil rmatig alcoholgebruik. Dat is gebleken uit sectie op het stof- njk overschot. Een getuige belde rond half zes de politie omdat et man in het gras langs een dijk in Lent lag. Hij meldde daarbij •n, lat de Lentenaar vermoedelijk dronken was. De melding m am terecht bij de regionale meldkamer van de politie in Arn- lo; m, terwijl Lent sinds dit jaar door gemeentelijke herindeling de politie in Nijmegen hoort. De computers van de Arnhem- lepeldkamer herkenden Lent niet meer waardoor de melding het systeem verdween. Toen na anderhalf weer een dezelfde int uige nog eens belde, werd actie ondernomen. Voor de Lente- irkwam de hulp net te laat. ode in gevangeniscel Dordrecht crecht Een 27-jarige man uit Curasao is gisteren dood aan- k roffen in zijn cel in het huis van bewaring in Dordrecht. De gi n zat in voorlopige hechtenis op verdenking van drugshan- Hoe de man om het leven is gekomen, is volgens Justitie in ini rdrecht nog niet bekend. Bij het onderzoek is naast de politie los ;de Rijksrecherche betrokken. x neemt auto vriendin onder vuur fiRSSEN» Een personenwagen met twee volwassenen, een kind izes en een drie weken oude baby is gisteren rond het mid- ;uiir beschoten in Maarssen. De schoten werden volgens de itie vermoedelijk gelost door de ex-vriend van de vrouw. Hij gde de auto enige tijd en opende toen het vuur. De familie in it te ontkomen door snel naar een politiebureau te rijden. De 8! jarige verdachte kon in Utrecht worden aangehouden. 'et eeuwse stak uit dwangmatige jaloezie esterdam De 29-jarige vrouw uit Zeeland die vrijdag in Am- rdam is aangehouden, omdat zij ervan werd verdacht op ver- lillende plaatsen in Nederland op straat willekeurig vrouwen lebben neergestoken, heeft verklaard uit jaloezie te hebben ïandeld. Volgens de politie gaat het om een dwangmatige m van jaloersheid, die voortkomt uit de psychische achter- nd van de verdachte. ,,De vrouw heeft verklaard dat ze blij is ze is aangehouden, want daardoor is ze gestopt in de drang meer slachtoffers te maken." In de periode van 29 juli tot 12 [ustus stak de Zeeuwse zonder enige aanleiding in totaal ze ivrouwen en een man neer, in Rotterdam, Amsterdam, Den ag en Middelburg. ugdige diefjes stelen dozen lego m ikenisse De politie in Spijkenisse heeft zaterdag twee neefjes e[ n 11 en 13 jaar aangehouden, die samen vermoedelijk voor Ijq er 1.500 gulden aan Lego-blokken hadden gestolen uit een selgoedwinkel in hun woonplaats. De politie kwam de zaak op tspoor nadat de 11-jarige jongen zaterdag op heterdaad werd (rapt in de winkel. Hij had eën partij Lego-stenen ter waarde Te n500 gulden in zijn rugzak. De jongen verklaarde dat hij het eelgoed samen met zijn neefje had willen meenemen, maar n. ide oudste de benen had genomen. Onderzoek bij de jongen p. lis leverde een verzameling Lego ter waarde van zeker dui a(j ld gulden op. De ouders van de jongen verklaarden dat hun c|, an hen had verteld dat een vriendje het speelgoed aan hem •n gent bijt arrestant in het oor inl jji sterdam Een Amsterdamse agent heeft in de nacht van vrij- gop zaterdag een beschonken arrestant in zijn oor gebeten. jf( jdeed dat toen de man zijn tanden in zijn arm zette en niet wilde laten. De 31-jarige man die werd aangesproken omdat bierflesjes van een brug gooidé, is aangehouden. Zowel de uil ent als de arrestant is behandeld in het ziekenhuis. He »f eekeindeverkeer eist acht levens wijk» Het verkeer op de Nederlandse wegen heeft dit week- nde zeker acht levens geëist. Het zwaarste ongeval deed zich or in Beilen. Daar kwamen twee 18-jarige mannen om het le- Een 19-jarige man raakte zwaar gewond. De drie zaten in auto die in de berm raakte en tegen een boom botste. /andeling wordt vrouw fataal Lnaveen Een nachtelijke wandeling op de provinciale weg 17 in Zuidoost-Drente, vlakbij de Duitse grens, is een tot nu w t onbekende vrouw zaterdagnacht fataal geworden. Ze werd IC ngereden door een 21-jarige automobilist uit Klazienaveen, 6 'een andere auto inhaalde. Geen van beide bestuurders had vrouw opgemerkt. Ze was op slag dood. De identiteit van de )uw is nog niet bekend. Volgens de politie is de meest logische rklaring voor de nachtelijke wandeling dat de vrouw vanuit 'itsland illegaal het land in wilde. Op het uiterlijk afgaand gaat 11 torn een niet-Europese vrouw van 35 tot 40 jaar oud. 1 beëindigen van een illegaal tecuefeest in de tuin van de erige burgemeester van Urk aterdagavond finaal uit de d gelopen. De politie hield 19-jarige Urker aan, omdat bij de ontruiming een agente •Naai in het gezicht schop- Jj liep daardoor een pijnlij- aak en nek op. et feest was opgezet door dental jongens als 'ludiek test' tegen het onlangs inge- verbod om bier op straat nuttigen. Het overwegend )r alcohol benevelde gezel- aP in de tuin van de burge er moest door een tiental Politiebond wil betere beloning en strenger optreden tegen geweld De politie heeft de komende jaren duizenden nieuwe agenten nodig. Maar door nega tieve beeldvorming over de politie, is het steeds moeilijker jongeren binnen te halen. „Er gaan al stemmen op om de toelatingscriteria voor de opleiding nog verder te verla gen. Maar daarmee snijd je in je eigen vlees", zegt W. Groeneweg, voorzitter van de Al gemeen Christelijke Politiebond (ACP). Hij ziet meer heil in een betere beloning van het werk en een strenger optreden tegen het toenemende geweld tegen de politie. De Nederlandse Politiebond (NBP) neemt afstand van de opmerkingen van de ACP-voor- zitter. „Het imago van de politie is juist sterk verbeterd sinds de IRT-affaire", vindt de NPB-voorzitter H. van Duyn. RUSWUK-HAARLEM ANP MONIEK VAN HOOGSTRATEN Om het gemankeerde imago van de politie te verbeteren moet er om te beginnen een be ter personeelsbeleid worden ge voerd, vindt Groeneweg. „Vroe ger werd je met een havo- of mavodiploma toegelaten tot de opleiding. Sinds enige tijd kan je er met een lbo-diploma te recht. En nu wordt er over ge sproken om de diploma-eis maar helemaal te laten verval len." Dat is Groeneweg een doorn in het oog. „Je suggereert aan de buitenwereld dat ieder een maar bij de politie terecht kan, terwijl het wel degelijk van belang is welke achtergrond ie mand heeft", vindt hij. Op de korte termijn kan een verruimde toelating het tekort aan politiepersoneel wellicht verhelpen, op de lange duur heb je daar alleen je zelf mee. denkt hij. Volgens het regeerak koord zijn de komende jaren enkele duizenden nieuwe agen ten nodig. De invoering van de 36-urige werkweek zorgt ervoor dat nog meer mensen nodig zijn. Groeneweg denkt met een imagoverbetering het beroep van agent weer aantrekkelijk te maken. Belangrijk daarbij is de manier waarop politie en justis- tie reageren op beledigingen en agressief gedrag aan haar adres. „Het is de laatste tijd bijna elk weekend raak zoals vorige week in Delft en nu weer in Woerden. We moeten strenger optreden, niet alleen om de orde te hand haven maar om het beeld van de politie te verbeteren. Ook een betere betaling van het werk kan bijdragen aan de imagoverbetering. „Bij CAO-be- sprekingen die binnenkort be ginnen zal de ACP een zeer zwaar accent leggen op verbete ring van de arbeidsvoorwaarden bij de politie. De negatieve beeldvorming kan worden te gengegaan met een stevige looneis", zo zegt hij. De ACP-voorzitter denkt tege lijkertijd het verschijnsel van de bijklussende agent de kop in te kunnen drukken. „We verwach ten dat het aantal schnabbe laars afneemt als agenten beter worden betaald." De Nederlandse Politiebond (NPB) neemt afstand van de op merkingen van ACP-voorzitter Groeneweg. Voorzitter Van Duyn wijst erop dat het imago van de Nederlandse politie sterk is verbeterd sinds de IRT-affai- re. „De beeldvorming binnen- en buiten de korpsen is aan merkelijk verbeterd. Veel korpschefs zijn weer trots op hun politie. Er zal er best eens een rondlopen die niet tevreden is, maar daar mag je niet het he le beeld aan ophangen." De NPB-voorzitter denkt dat agenten die geregeld willen overwerken of bijklussen vooral daartoe worden genoodzaakt door persoonlijke omstandighe den. „Een procentje meer of minder verdienen zal daarin weinig verschil maken." Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diénsten Agent gewond door baksteen WOERDEN ANP Een politieman is zaterdagoch tend gewond geraakt tijdens een massale vechtpartij bij een café in Woerden. Tijdens de schermutselingen gooide ie mand een baksteen naar de agent, die aan de schouder werd geraakt. Twee mensen werden aangehouden. Een der de, die de baksteen gooide, meldde zichzelf later bij de poli tie. Om ongeveer kwart over een kreeg de politie een mel ding van ongeregeldheden voor het café. Daar bleken zo'n twee honderd personen het terras en een ruit te hebben vernield. De agenten arresteerden aanvanke lijk een 48-jarige Amsterdam mer. Vervolgens keerde het pu bliek zich tegen de agenten en werd de baksteen gegooid. De intussen versterkte politiemacht poogde vervolgens de baksteen- gooier aan te houden. Daarbij moest de wapenstok worden in gezet. Japanse capitulatie herdacht in Den Haag UTRECHT ANP Verdriet tijdens de herdenking van de capitulatie van Japan. DEN HAAG ANP Een open dialoog tussen de Ja panse keizer Akihito en een de putatie van Nederlanders die in de oorlog door de Japanners ge vangen werden gehouden. „Dat zou de toen aangedane pijn kunnen verlichten en in de don kere, kille schaduwen van de oorlog warmte kunnen bren gen." Dat zei generaal bd G. Huyser zaterdag in Den Haag bij de herdenking van de capi tulatie van Japan. De traditione le kranslegging bij het Indisch monument trok ongeveer 1.500 belangstellenden. Met die capitulatie kwam 53 jaar geleden een einde aan de Tweede Wereldoorlog. Ook de Japanse bezetting van Neder- lands-Indië was voorbij. Toch zijn veel slachtoffers de oorlog met Japan nog steeds niet te boven. Volgens Huyser - de 'ar chitect' van de Pensioen- en Uitkeringsraad voor oorlogs slachtoffers en zelf ook getroffe ne - is het jaar 2000 een 'gou den kans' voor Japan om met Nederland in het reine te ko men. De twee landen vieren dan hun 400-jarige betrekkingen. In brede kring wordt verwacht dat de in 1934 geboren Akihito bij die gelegenheid naar Nederland zal komen. Huyser: „Wie beter dan de huidige keizer van Japan - hij heeft geen vuile handen door de oorlog - zou de lucht kunnen klaren. Met keizerlijke excuses en de honorering van de verlangens van krijgsgevan genen en burgergeïnterneer den." Huyser vindt dat er soms wat 'modieus' over vergeven wordt gediscussieerd. „Vergeving schenk je niet zomaar. Laat staan dat iemand zou kunnen vergeven namens alle dierbare doden die we vandaag herden ken. Het zou zelfs, naar mijn mening, een belediging zijn voor onze doden als we iets der gelijks zouden doen. Er doet zich trouwens in dit vraagstuk een praktisch probleem voor. Wie moeten we vergeven? De Japanse commandant die mij een pak slaag gaf omdat ik to- foto anp cor mulder maten uit zijn tuin stal? De commandant van het kamp van mijn moeder, die door zijn uit- hongeringsbeleid en door zijn niet verstrekken van genees middelen de oorzaak was van haarsterven?" Japan zal zijn slachtoffers te gemoet moeten komen, vindt Huyser. Er is al wel een begin gemaakt met de recente Japan se bijdrage voor Nederlandse vrouwen die in de oorlog door Japanse soldaten werden mis bruikt. De bijdrage werd welis waar grotendeels door particu lieren bijeengebracht, maar de Japanse premier sprak toen van 'verontschuldiging' en 'wroe ging'- agenten en een diensthond worden verwijderd. Ze werden geholpen door enkele van de circa tweehonderd toeschou wers. Een van de jongeren werd door zijn eigen vader uit de bur- gemeesterstuin geplukt. De tuin liep forse schade op. Bovendien hadden de illegale feestgangers vernielingen ge pleegd aan de vijver, een ruit, beeldjes en een schommel. De politie nam twee kratten bier in beslag en nam ook de barbecue mee. Wellicht volgen er van daag nog meer arrëstaties. Vol gens een politiewoordvoerder demonstreerde het voorval dat het alcoholbeleid op Urk hard nodig is. Gods eigen tegenoffensief begint in Dalfsen DALFSEN WILFRED SCHOLTEN Biechten, lofprijzing, ziekenzalving, spre ken in tongen. Als het aan de Charismati sche Werkgemeenschap Nederland (CWN) ligt, blijven dit geen bijzondere er varingen van uitzonderlijk gemotiveerde christenen op speciaal georganiseerde bijeenkomsten. De 'gaven van de Geest' moeten heel gewoon worden in door snee-gemeenten en parochies, opdat de kerk in Nederland weer nieuw en span nend wordt. De oud-katholieke pastoor N. van Ditmarsch: „Het is een hevig ver langen naar een kerk waar het niet zo'n slappe bende is." Voor die vernieuwde kerk een feit is, moe ten de aanhangers van de CWN het nog hebben van bijeenkomsten zoals afgelo pen zaterdag in het conferentiecentrum 'De Bron' in Dalfsen, tussen Zwolle en Ommen. Daar wordt alvast gewerkt aan manieren om de Heilige Geest in het per soonlijk leven van protestanten en katho lieken een prominentere plaats te geven. Volgens Van Ditmarsch staat in de bijbel heel duidelijk dat het voor gelovigen mo gelijk is om visioenen te zien, te bidden in - voor anderen vaak onverstaanbare - 'tongentaai' en te genezen van ziektes. „Door je open te stellen voor Gods Geest en door gericht te bidden kan de vlam plotseling in de pan slaan." Hij glimlacht. „Maar het is geen keurmerk voor chris ten-zijn. Sommigen, hoe vroom ook, zul len deze gaven zelden of noöit ervaren." Zelf zingt hij in de auto wel eens 'in tong en'. „Je produceert klanken die je zelf niet kent. Het is de Geest die door je spreekt. Met het verstand is het niet te vatten." De pastoor is deze zaterdagochtend één van de ambtsdragers die de ziekenzalving verzorgt. In protestantse kring een onbe kend ritueel, in katholieke kring meestal pas gebruikt als iemand op sterven ligt. Van Ditmarsch zit met een gereformeerde predikant voor in de kerkzaal van De Bron. Achter hen brandende kaarsen en een icoon, voor hen een lege stoel. Op de stoel neemt een zieke plaats, die vertelt wat hem mankeert. De overige aanwezi gen zingen zachtjes meditatieve liederen uit Taizé. 'Als alles duister is, ontsteek dan een lichtend vuur'. Enkele minuten spreken de drie met el kaar. Een voorganger staat op. legt de hand op het hoofd en spreekt een gebed uit. De mensen in de zaal horen alleen wat gemurmel. Daarna pakt de tweede voorganger een zalfdoosje met olie. Op het voorhoofd wordt een kruisje gemaakt, daarna in de beide handen. Zichtbaar op gelucht'neemt de zieke afscheid. Van Ditmarsch is zelf dankzij de zalving al twee keer genezen van een ziekte. Maar bij lang niet iedereen gebeurt zoiets spec taculairs, waarschuwt hij. Soms worden mensen 'innerlijk' geheeld, als ze lijden aan angsten of trauma's. „Hoe de heling precies werkt, weten we niet. Het is een combinatie van geloof dat God mensen heelmaakt, het verlangen van mensen zelf en het ontstaan van rust en vergeving door het ritueel. Het is Gods tegenoffen sief tegen de afbraak in deze wereld." De dienst der genezing verloopt rustig en ingetogen. Geen Jomanda-achtige tafere len. Van Ditmarsch: „Sommigen van ons gingen vroeger ook wel naar healings van Jomanda. maar die wijzen wij af. Dat is niet het werk van de Geest." Anna (40 jaar) uit Amsterdam heeft van daag de zalying ontvangen bij Van Dit marsch. Zij is vorig jaar tijdens een vakan tie beroofd door vier jongens. Nog steeds heeft ze er lichamelijk last van. „Maar ik ben vooral nog boos op die rotknullen", vertelt ze. „Dit sacrament is zo mooi om dat het een soort reiniging is. Mijn han den geuren nu nog naar de zalf." In het gesprek met beide voorgangers werd haar gezegd dat de boosheid haar spirituele groei in de weg staat. Anna werd toegebe den dat ze kracht en genade mag ontvan gen om te genezen van het trauma. „Ik voel me erdoor gesterkt. Ik hoop dat ik schoon en heel mag worden, mijn boos heid kan loslaten en zo verder kan groei en." In een hoekje van de zaal kon ook ge biecht worden. „Dat heb ik ook wel eens gedaan", zegt de hervormde Anna. „Het lucht enorm op, net alsof het mes in de wond wordt gezet en de pus eruit stroomt. Jammer dat we dat als pro testanten niet kennen." gert de keuring te laten uitvoe ren. „Waarom kan ik op mijn 69e jaar wel zelf beoordelen of ik geschikt ben om auto te rij den, en een jaar later niet meer? vraagt hij zich af. Hij wijst er op dat een medische keuring maanden op zich kan laten wachten en een paar honderd gulden kost. Volgens de ouderenbond en de ombudsman heeft het mi nisterie van verkeer en water staat de leeftijd 70 jaar gekozen op ongefundeerde en onrecht vaardige gronden. „Hoewel het aantal oudere automobilisten de afgelopen jaren is gestegen en in de toekomst nog toe neemt, is het aantal ongevallen waarbij 70-plussers betrokken zijn, sinds 1985 niet gestegen", zegt een woordvoerder van de bond. Ook het Verkeerskundig Studiecentrum van de Rijksuni versiteit Groningen zet vraagte kens bij de verplichte keuring. „Uit onderzoek blijkt dat men sen van 70 jaar en ouder uitste kende chauffeurs zijn." De ouderenbond ANBO en stichting de Ombudsman span nen een proefproces aan tegen de gemeente Almere. Die wei gert een 70-jarige inwoner een nieuw rijbewijs te verstrekken, omdat hij geen geneeskundige verklaring wil overleggen. De ouderenbond en de ombuds man vinden dat er sprake is van leeftijdsdiscriminatie. De zaak dient 25 augustus bij de be- stuursrechtbank in Zwolle. Chauffeurs die ouder zijn dan zeventig jaar moeten zich iede re vijf jaar medisch laten onder zoeken. Dat stelt het ministerie van verkeer en waterstaat als voorwaarde voor verlenging van het rijbewijs. De man uit Alme re wordt half augustus 70 jaar en zijn rijbewijs verloopt op 1 september. Toen hij onlangs aan de gemeentebalie ver scheen voor een verlenging, werd die geweigerd op grond van de ontbrekende gezond heidsverklaring. De man wei- LEEUWARDEN ANP Zeker tachtig asielzoekers moe ten worden geëvacueerd uit het asielzoekerscentrum Bonke- vaart in Leeuwarden. In het centrum brak vanmorgen brand uit waarbij drie kamers werden verwoest. Veetfig kamers zijn door rook- en waterschade on bruikbaar geworden. Tijdens de brand raakten vijf personen gewond, van wie één ernstig. De toestand van deze man is inmiddels stabiel. De andere vier gewonden konden na behandeling in het zieken huis naar het centrum terugke ren. Tijdens de brand moest overigens het hele centrum worden ontruimd. Alle 330 be woners werden uit hun kamers gehaald. Na een uur konden zij in het centrum terugkeren. Het vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken. De brandweer heeft op het dak een rode jerrycan gevonden. Het vermoeden van brandstichting wordt nog versterkt doordat bij de brand een ontploffing is ge hoord. In de loop van de week wordt de uitslag van een tech nisch onderzoek verwacht. Tomaten, 500 gram 1.49 Bonus voordeel 0.50 Hamburgers, kilo 15.98 Bonus voordeel 6.08 Cd Goudse jonge kaas 48+, kilo 12.90 Bonus voordeel 4.00 Cd Knipbrood, o.a. wit of bruin, heel 2,49 Bonus voordeel 0.50 Cd Perla mild koffie, cafeïnevrij, snelfiltermaling, pak 500 g of 2x250 g 8.99 Bonus voordeel 1.30 Cd Roomboter vruchtenbanket, o.a. appelgebak, pak 300 gram 2.49 Bonus voordeel 0.50 Cd Groentenconserven, o.a. appelmoes extra kwaliteit, pot 720 ml 1.79 Bonus voordeel 0.50 Unox Chicken Tonight, alle smaken, o.a, kerrie, pot 500 gram 3.79 Bonus voordeel 1.00 Spa Citron met vitamine c, fles 1.5 liter 1.89 Bonus voordeel 0.40 Ariel futur of color, 2 navulzakken a 1.5 kilo, 2e zak halve prijs nn />i 31.48 Bonus voordeel 7.87 ZO.OJL Kijk in onze winkel voor nog 400 Bonus aanbiedingen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3