De man aan de top ontsnapt altijd' Het hunebed als batterij WEER Het Gesprek van de Dag Kunststaart voor Rijswijks paard MAANDAG 17 AUGUSTUS 1998 152 Hh Hij legt zijn hand op het hunebed. „Als ik mensen heb gehad en moe in m'n kop ben, kan ik hier even aan de lader." Hans van der Bend (40) is paragnost. Het hunebed geeft hem energie, zegt hij. Hij leeft met het hunebed. „Vaak zit ik hier 's avonds. Met grondmist is het heel apart. Soms een beetje eng. Dan hoor je alleen die grote kraaien." Hans van den Bend: „Ik ben mijn vrouw en kind kwijtgeraakt, want met zo iemand als ik kun je niet leven." foto gpd Hans van der Bend woont sinds driejaar in Uffelte. De hune bedden trokken hem vanuit Zwolle deze kant op. „Heel ty pisch. Vanaf het moment dat ik hier zit, gaat alles hartstikke goed." Als kind was de voorma lige postbode al een aparte. „M'n moeder maakte zich grote zorgen om me. Andere kinderen speelden buiten en ik zat de he le dag doodstil in een stoel. Naar verjaardagsfeestjes ging ik niet." Bij de PTT liep het een jaar of acht geleden fout. Hans van der Bend werd geconfronteerd met een fenomeen dat nieuw voor hem was. Hij voelde het als an deren pijn hadden of ruzie met hun vrouw. En hij kon niet an ders dan het hun zeggen. Daar door kreeg hij herrie met zijn chefs en collega's. „Op een ver jaardagspartijtje zei ik ook din gen als: 'Je moet niet zo liegen, want het zit zo in elkaar'... Ik kwetste mensen. Ik ben toen naar de huisdokter gegaan om dat ik een briefje wilde voor de psychiater." Bij de Riagg bleek zijn gesprekspartner spiritist te zijn. Die zei hem dat hij maar moest leren omgaan met dat wat hem beheerste. Hij wendde zich vervolgens tot André Groote, paragnost in Nieuwleu- sen, die vaststelde dat dit nu eenmaal voor hem was wegge legd. „Post sorteren ging niet meer. Ik ben toen begonnen met het helpen van mensen. Spelenderwijs. Als hobby. Hans van der Bend raakte be trokken bij de zaken van de ver dwenen Willeke Dost en de ver moorde Andrea Luten. Hij trad als paragnost op in het Tros- programma Vermist, maar geen van beide zaken is tot nu toe opgelost. „Politiezaken zijn vaak natte-vingerwerk. Dat be ken ik." Wel leidde zijn bemoei enis met de zaak Willeke Dost tot bedreigingen aan zijn adres. Met als gevolg dat hij naar schuiladressen trok en uiteinde lijk in Uffelte belandde. In de dorpsgemeenschap werd hij al snel bekend als 'de tovenaar van Uffelte'. Hij behandelt problemen van velerlei aard: liefdesverdriet, echtscheidingsperikelen, een zakelijke dip, lichamelijke klachten. Wie bij de paragnost aanklopt, levert daar een fo tootje van zichzelf bij. „Ik neem dat mee naar het hunebed, leg het erop en loop een rondje. Ik hoor dan de stem van de cliënt. Midden in de nacht krijgt die persoon vervolgens last van kriebelen en van steken, en de volgende dag is de kwaal voor negentig procent weg. Eerst ge loofde ik het zelf niet. Ik dacht dat het toeval was. Maar dat is het niet. Ik heb het uitgetest." Hij nam contact op met het hu nebedden-informatiecentrum in Borger. Daar kreeg hij te ho ren dat wichelroedelopers er vroeger voor zouden hebben gezorgd dat hunebedden op zo genaamde leylijnen liggen. Krachtlijnen. Hij weet dat er geen wetenschappelijk bewijs voor is. „Het blijft een groot mysterie. Er zijn bepaalde din gen die je niet kunt thuisbren gen. Het paranormale gevoel schijnt nu eenmaal zo te wer ken. Kennelijk heb ik die krach ten in me zitten. Er zijn weieens mensen met me mee geweest naar het hunebed. Met migrai ne bijvoorbeeld. Ik loop er om heen, ik geef ze een hand, ze beginnen te huilen, te stotteren, en een paar dagen later voelen ze zich fantastisch. Negentig procent knapt op." Hij krijgt ook weieens een vraag over seksuele problemen. „Daar geef ik geen antwoord op. Dat doe ik niet. Zo iemand moet naar een professionele hulpver lener gaan. Naar een therapeut. Niet naai' een jongen zoals ik. Er zijn mensen die denken dat je alles kunt. Dat kun je niet. Je moet er heel voorzichtig mee omgaan." Drie jaar geleden nam zijn vrouw de benen. „Ze werd er gek van. Ik had geen tijd meer voor haar. Ik zat maar met fo to's voor me kaarsjes te bran den. Zij wilde tv kijken, maar dat kon haast niet. Als ik me concentreer, moet het stil zijn. Onder mijn cliënten had ik wei eens mooie meiden. Als het consult tien minuten langer duurde dan was afgesproken, had ik bonje. Zo ben ik mijn vrouw en kind kwijtgeraakt. Met zo iemand als ik kun je niet le ven." Hij ziet het als er wat aan een partner mankeert. Hij zegt het en krijgt ruzie. Hij moet wel. „Doe ik het niet, dan krijg ik ru zie met mezelf. Is een vrouw langer dan zes weken bij me, dan maak ik haar leven kapot. Ik kan niet van iemand houden. Je bent er voor de mensen en niet voor jezelf. Dat is weieens triest. Waarom heb ik dat nou, en waarom mijn buurman niet... Ik maak me blij met het helpen van anderen. Vaak heb ik last van het verdriet van men sen die bij me zijn geweest. Dan is het maar goed dat je alleen bent. Vroeger heb ik wel anders gewild, maar dat kan niet. An ders word je gek." Hij kan van zijn consulten le ven. „Ik heb geen auto, ga mooi op de fiets. Ben ik moe dan ga ik bij het hunebed zitten. Dan is het na een half uur over. Een heel spanningsveld valt dan bij me weg. Dat draag ik dan weer over aan een ander. Ik ben heel blij met het hunebed. Was dat er niet, dan zat ik nu niet op dit niveau. Ben ik hier drie weken niet geweest, dan kan ik wel naar een psychiater. Het hune bed is voor mij een batterij. Ik heb veel aan het hunebed te danken." BAREND STRANG Aardig zomerweer De maand augustus heeft de zomer van 1998 uit de schemerzone ge haald. Bovendien blijft het, dankzij een nieuwe rug van hogedruk, nog enkele dagen aardig zomerweer. Vooral na donderdag wordt de oogst maand wat meer op de proef gesteld. Bij IJsland komt een sterk in ac tiviteit toenemende depressie tot ontwikkeling. Dit systeem verplaatst zich naar het zeegebied tussen Schotland en Noorwegen. Als deze ontwikkeling doorzet, neemt de kans op bewolking en regen toe. Bo vendien worden de drukverschillen groter met als gevolg meer wind. De temperaturen gaan in eerste instantie nog niet wezenlijk omlaag omdat een zuidwestenwind vochtig warme lucht aanvoert. De komende nacht trekt een zwak koufront met enige regen en/of en kele buien over ons land. Aan de achterzijde van het front blijft het morgen overdag op de meeste plaatsen droog. Er ontstaat echter wel bewolking. Alleen vlak aan zee laat de zon zich geregeld zien. Elders in de regio delven vooral in de loop van de middag de wolken het on derspit. De wind gaat uit het noorden waaien maar zal veelal zwak zijn. De temperaturen komen uit op ongeveer 22-23 graden. Op woensdag wordt het weerbeeld bepaald doo een zone van hoge ba rometerstanden. Het zal daardoor fraai zomerweer zijn en na een nacht waarin het plaatselijk tot beneden de 10 graden afkoelt komt het kwik 's middags uit op waarden rond de 25 graden. jan visser ij* Een mysterieus monstei Zweedse Stormeer heefi f| gisteren niet laten opsp; derzoekers zochten naa: hoogbejaarde beest met boten, zes duikers, onde camera's en geluidgevoe teriaal, maar vonden nii dankshet teleurstellend! taat blijft onderzoekerA BRATTGA geloven in he ster. ,,Het is hier geen Ji park, maar veel mensen iets gezien, en zij zijn ni In 1635 zag een geestel het eerst iets groots in li zwemmen. In de vorigei bruikte een groep speurj kens en kalveren als aas 'monster' te vangen. He houdt zich stil, maar Br? geeft het niet op. Hij wil jaar verder zoeken naar' 'slangachtige'wezen. Derricks assistent HARD a' wordt nietgepromoveer;ia' hoofdinspecteur. Dezes siespecials met acteurF [<- per in de hoofdrol gaan- De Duitse omroep ZDFt r? definitief een streepte? fi der de uiterst succesvol! en reeks. Na het besluit var, ijl Horst Tappert om in sep: m met de serie te stoppen, da het ZDF naarstig naarrr iai heden om het concepto; m of andere manier toch w d< zetten. „Met Derrick he! m goud in handen", erkent h roep. Er zijn zelfs planns a een tekenfilm. ar Bijna een jaar na hetove a van zijn voormalige vrou Diana, denkt 54 procent id Britten dat CHARLES ee r koning zou zijn. Dat isge m uiteen opiniepeiling.Bi| soortgelijk onderzoek int >r( twee maanden na de dos k( Diana, was dat slechts# cent. De opiniepeiling,.i v 1.203 Britten zijn onder wijst uit dat niet langere M meerderheid tegen een' is van Charles met zijne de Camilla Parker-Bowl-: tober was 55 procent de? u nu nog 46 procent. Van; 5t cent van de ondervraagd Charles met haar moeter wen. Toch denkt 28 procentv Britten dat hun land bet- zijn zonder koningshuis. kleine meerderheid van: cent denkt dat het lando slechter af zou zijn. In II dat nog 70 procent. in z Doodgewaai vader terug 11 via Internet ei De Amerikaan Pat Carre - jarenlang dat zijn vader P was. Onlangs kon hij he e ter in de armen sluiten. 3e Internet. Het verhaal be 1955, toen de in Frankrij 1 nende ouders van Carre31 kaar gingen. Zijn moede trouwde, emigreerden? Verenigde Staten en verUl Carre steeds dat zijn vac 11 was. Maar een zoektocfc P' temet leverde Pat Carre tijd geleden een verrass Hij stuitte op een zekert jj mond Carre, die hij eenl met zijn geboortebewijs de. „Je hebt je vader gew waren de eerste woordfl brief die de verheugde rugkreeg. Vorige week e 3 de Pat Carre (45) in Pan >e' een hereniging. Niet alle zijn vader, maar ook me zus en twee nichten, var niet wist dat hij ze had. !S¥ ic io: Wonderbuis i voor volle lipj In de Verenigde Stateni produkt op de markt ge! y voor vrouwen die mooif en verleidelijke lippen w e hebben: de lippenvergrc n „Het is een eenvoudige: e koop instrument", zeiir vindster Joy Deal op Aft oi sie. Anders dan plastisc: r| rurgie is het volgens ha? ui pijnloos middel om zon: ratief ingrijpen ideaal ge lippen te krijgen. De lipp groter is een plastic vacu buis die op de mond gep wordt. Een paar maal in men, een paar maal pot klaar is Kees. Het resultaat is volgens J kers verbluffend. Binner seconden worden de lipi zichtbaar groter, wellust sensueler, net als die vat mige filmsterren. Huida' waarschuwen echter dat op de mond geplaatste* buis risico's met zichiw brengt. „De druk kan bl andere huidproblemeir zaken", aldus dr. Susan' lerner. Bovendien is het: taat niet blijvend. Na tw- is de lippenvergroter uit werkt. De lippenvergroter boru voort op het succes van1 nisvergroter. Ook hiergz om een vacuüm buis, v® mannen hun lid tijdelijk» nen laten opzwellen. Onlangs knipten onbeken den zijn staart af, maar sinds kort heeft Moreno uit Rijs wijk weer een prachtige nieuwe haardos. Van kunst stof dit keer, maar dat valt nauwelijks op. Twee kappers uit Delft voorzagen het paard, een 2-jarige half-Ara- bier, in vier uur van een nieuwe staart. „Het is prach tig geworden", zei eigenares Sonja van der Zou wen uit Vlaardingen toen de klus bij na geklaard was. „Het groeit anders ook wel weer aan, maar dat duurt twee jaar." De nieuwe staart werd met honderd kleine vlechtjes aangebracht en is even lang als de oude: één meter. Het is een mengsel van twintig kleuren. Normaal zou de kunststaart achthonderd gul den kosten, maar voor deze (eerste) keer maakte Kinki een uitzondering. Moreno had ook een nieuwe staart van natuurlijk haar kunnen krijgen, maar dat was een stuk duurder geweest. Volgens Sonja werd het haar van het dier vorige week niet door vandalen afgeknipt, maar door handelaren. „Je zag nergens één haartje lig gen", vertelde ze. „en ik weet dat paardenharen veel ge bruikt worden voor pop pen." Ook van drie andere paarden in het Elsenburger- bos in Rijswijk werd vorige week de staart afgeknipt. Sonja: „Ze zijn te lief om te vluchten. Ze vertrouwen ie dereen. Tijdens de haarbehandeling had Moreno geen centje pijn en inmiddels draaft hij weer fier in zijn weide in het El- senburgerbos. Sonja: „Hij was bang geworden. Want zonder staart kon hij de hor zels niet van zich afslaan. Bovendien moet hij met de staart voor verkoeling kun nen zorgen." GPD Overal kinderporno geestig. Maar nu viel mijn oog opeens op foto's van kinderen die bloot op de rand van een zwembad zitten, of in een veldje de pluizen van een paarden- bloem wegblazen in de wind. Tussen de literatuur trof ik de verzamelde kwatrijnen van Ja cob Israel de Haan aan. Gedicht jes over verwarrende ontmoetin gen met Arabische knapen, die hem granaatappels laten eten. Maar nu denk ik, hoe oud wa ren die jongens eigenlijk over wie De Haan schrijft? En wat te denken van de poëzie van de Ro meinse dichtersMartialis CGeef me een knaap met gladde huid, maar niet gepuimsteend en ge schoren') en Strato van Sardeis? Vooral die laatste schrijft het al lemaal nogal onverbloemd op. Her aller aan trekkelijkst is de frisse eerste bloei. Wie waardeert ze niet, die jonge augurkjes op hun bedje, maar zijn ze rijp, voor de zwijnen ermee. "Nou, dat denk ik nu ook van deze poezië. De deur uit. Die cd van Jantje Smit. Wat moet ik met dat lachende smoel tje in de Volendamse haven? Nog erger eigenlijkhet requiem van Fauré, mijn lievelingsplaat, waarop het Piejesu wordt ge zongen dooreen jongensso praan. Ik heb nog een uitvoering met een mezzo-sopraan, maar die vind ik toch duidelijk min der goed. Of Mahler's Das Lied von der Erde, ook al volkomen rot. De tenor zingt: 'O sieh, was tummeln sich auch schone Kna- ben dort an den Uferrand.' Wat zullen mijn vrienden en kennissen zo langzamerhand wel niet van me clenken? Ik geef dat leuke jongetje uit de straat geen cola meer. Pats de voordeur dicht als ie het tuinpad op komt. En die twee lieve overbuurmeis jes met hun blonde krullen loop ik voortaan voorbij: ze hangen altijd om me heen als ik in de tuin bezig ben. Ik denk dat ik maar eens wat vaker op bezoek ga bij m ijn 82- jarige buurvrouw. Opnamen voor Dutroux-fllm in volle gang KEES VAN DER LINDEN „Ik heb wel iets ruigs in mijn blik," zegt acteur Pol Cassiers in de schaduw van het terras van café De Overzet in Meeswijk aan de Maas. Sterker nog, met zijn ongeschoren wangen, een wat wazige blik en ma tig verzorgd gebit oogt hij meedogenlozer dan de schrik van België zelf, Mare Dutroux, in wiens huid hij dezer dagen voor de opna men van een film moet kruipen. De Vlaming Cassiers zal niet treuren om de grote verschillen met de persoon die hij moet verbeelden en die in de film overigens met 'Phil' wordt aan geduid. Regisseur Rob van Eyck werkt in alle rust aan zijn 'Blue Belgium', een rolprent die is ge baseerd op de Dutroux-affaire en de corruptie bij de Belgische politie en justitie. Talrijke auto mobilisten, wandelaars en fiet sers nemen zaterdagmiddag het pontje tussen Berg aan de Maas en Meeswijk zonder te weten dat ze getuige zijn van de opna me van een film waar heel Bel gië naar uitziet. „Heel België? We hebben al de Mexicaanse tv op bezoek gehad. Zelfs voor kinderen in Mexico is Dutroux de boze wolf. Terwijl daar toch dagelijks kinderen worden ont voerd en verkracht", stelt Rob van Eyck. Deze zaterdag is de vierde van 35 opnamedagen. Er moeten drie Poolse vrouwen en een knaapje 'als toetje' België wor den binnengesmokkeld. „We wilden eerst bij een gewone grensovergang filmen, totdat ie mand met het idee van het veerpont tussen Nederland en België kwam. Een magnifieke locatie en filmisch interessan ter", aldus de regisseur. Van Eyck: „Ik noem geen enkele naam, het is allemaal fictie. De mensen leggen het verband zelf wel." Niet alle details hoeven daarom conform de werkelijk heid te zijn. Het lijkt erg on waarschijnlijk dat de twee schurken met hun bestelbus het onschuldige Limburgse pontje Dutroux-vertolker Pol Cassiers: „Het is mij niet te doen om een statement." foto gpd zouden nemen en zeker dat de Poolse vrouwen terneergeslagen door het achterraam kijken. „Droevig kijken! Jullie moeten vooral droevig kijken. Niet la chen hè, straks kun je genoeg lachen," draagt hij de drie figu ranten op. 'Cut!', roept de regie assistent als het busje de beton nen helling van de Maasoever oprijdt. Het veer hoeft helemaal niet te worden vrijgemaakt. Dutroux en de minstens zo crimineel ogende Weinstein zitten voor in de cabine van hun bestelbus, omringd door reguliere over- gangers op de fiets of in de au to. Zo ongestoord als het net werk Dutroux-Nihoul jarenlang kon opereren, zo ontspannen kan Van Eyck deze dag zijn op names bijeensprokkelen. Een grauw wolkendek en regen had den beter bij het sombere ka rakter van de film gepast, vindt de regisseur. Maar hij filmt met een erg klein budget - zo'n acht ton - en-kan zich niet permitte ren te wachten op optimale weersomstandigheden. Tonny Erna, de Limburgse ac teur die in de film een 'domme' rijkswachter speelt, heeft geen moeite met zijn rol. Ook Dutroux had hij best willen spe len. „Zelfs Hitier spelen zou ik een eer vinden. Maar natuurlijk was ik liever gevraagd voor een film over Elvis Presley. Kijk, de mensen moeten onderscheid maken tussen fictie en realiteit. Wie dat niet kan, moet naar de psychiater." Ook Pol Cassiers in de rol van Phil voorziet niet de problemen die Larry Hagman in het dage lijkse leven ondervond door zijn onsympathieke rol als J.R. Ewing in de Amerikaanse tv-se- rie Dallas. „Bij een soap leeft het publiek veel meer mee met een familie en zit het er bijna midden tussenin. Dan is de ver warring groter. Bij een film als deze verwacht ik dat effect niet." Cassiers hééft zich niet intensief ingeleefd in de psychologie van Dutroux. „Hij is geen unieke persoonlijkheid, niet boeiender dan welke psychopaat ook. Mijn belangrijkste zorg als acteur is een overtuigende rol neerzet ten. Het is mij ook niet te doen om een statement." Regisseur Rob van Eyck heeft daarentegen een uitgesproken doel voor ogen. „Deze film moet gemaakt worden. De Wit te Mars is stilgevallen, iedereen is weer individualist geworden. Misschien dat we de mensen die we attaqueren kunnen be reiken, misschien dat ze zich aangesproken voelen. Maar Bel gië zal nooit meer ontwaken. We laten zien dat het hele sys teem altijd op hetzelfde neer komt. De man aan de top ont snapt altijd. Dat is ook het laatste beeld van de film. Dat plaatst een vraagteken bij gans België." Ik heb een enorme hoeveelheid kinderporno in huis! Talloze af beeldingen van blote jongens en meisjes heb ik afgelopen week einde met schaamte aangetrof fen. Uren heb ik doorgebracht voor mijn boekenkasten, en de voorbeelden stapelden zich op. Straks staat de politie ook bij mij voor de deur. Want Bromsnor is iets op het spoor. Afgelopen vrijdag vielen IJmui- dense agenten de onderzeeboot van kapitein Piekhaar binnen. Het vaartuig ligt op het Fortei land. Het is geen echt schip en de kapitein is ook niet echt. Het is een act van een Amsterdamse kunstenaar die, gestoken in een marine-uniform, een waanzin nig geworden kapitein speelt. En wat trof de politie in zijn 'log boek' aan? Een ansichtkaart met blote Maori-kinderen, plaatjes uit een naturistengidsje en wat homo-porno. Ze namen het in beslagen maakten zelfs verbaal op. Nu heeft de twijfel bij mij toegeslagen. Ik dacht altijd dat kinderporno een bezigheid was van psychopaten. Van ge wetenloze uitbuiters die een kind netzo makkelijk een tapijt laten kn open of in de derde wereld een vuilnisbelt opjagen om afval te verzamelen voorde recyclingin- dustrie. Ik ben er gloeiend bij. Neem nou mijn jaargangen van de Natio nal Geographic. Bijna elke afle vering is het raak. Vrolijk spette rende kinderen in hun blote kont, aan de oevers van de Ama zone, de Ganges of waar ook ter wereld. Of mijn kunstgeschiede nisboeken. Een eindeloze reeks van baby's, peuters en kleuters in de gedaante van de Griekse god heid Eros, ofhetKindeke Jezus. Mijn verzameling nudistentijd- schriften uit de jaren zeventig. In de loop der jaren bij elkaar ge scharreld in tweedehands-boe kenwinkels omdat ze zo op mijn lachspieren werken. Van die muesli-types die in hun blootje staan te volleyballen, of inkopen doen in een supermarkt. Heel

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2