an der Marei kondigt pensioen aan chumacher blaast race m titel nieuw leven in Sport iï >';;r r Springruiter Simon grootvorst in Aken Verslingerd aan de decibels, de glitter en de glamour jpAC 17 AUGUSTUS 1998 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 éinatie met volledige werkweek wordt te zwaar een ijzersterke mara- als afsluiting won top- et Jan van der Marei voor de derde de Holland Triatlon "o nere. Daarmee werd kele weken na zijn ti de halve afstand ook [lands kampioen op de triatlon. ,,Maar het iel eens de laatste ge- kunnen zijn", meld- ui der Marei rustig de verzamelde pers. combinatie werk, en privé-leven wordt ÏJsmoeilijker." WILMAR KORTLEEVER de wedstrijd kwam Van larel veel minder in de men, maar uiteindelijk vier Belgen de duizen- jeschouwers onverwacht in spanning. Het meest tl ïkkig was Danny Simons, ch kampioen, maar een li er, en een klasse minder nvan de Marei. J anks een lastige golfslag J n stevige wind legde de uit Ter Aar de vier kilo- zwemmen, 180 kilometer en 42,195 kilometer loc ipen af in 8.11.32, zijn tijd in de zes jaar op rij in Flevoland op het podi- ioj and. En daar zat nog an- kflve minuut extra hardlo- omdat een parcours- een hek had opengezet, ove misser die overigens :oi jdstrijdverloop niet beïn- mfcurrent Simons sloeg toe in de zwemetappe, I9i|oor de aanwakkerende plots als scherprechter kAngeren: diverse triatleten en veel tijd of moesten ut of gedesoriënteerd ehoge, korte, golfslag op- Niet-specialist Van der levert in het water ten op- van de concurrentie altijd iet verschil van vijf minu- Almere alarmeerde hem :aielijks. „Ik zwom tussen de Pafmensen." ;m(Er problemen had Van der tijdens het fietsen. Al- h [dat dacht hij lange tijd. In irste honderd kilometer Op de fiets maakte Jan van der Marei de achterstand goed, die hij bij het zwemmen had opgelopen. kwam hij niet in zijn ritme, maar toch reed hij ongeveer hetzelfde tempo als de mannen voor hem. Een beter tweede stuk bracht hem met de tweede fietstijd alsnög terug bij de kop. Lopend bleek Simons lang het doemscenario van vorig jaar te herhalen voor Van der Marei. Toen liep deze samen op met de nu geblesseerde Frank Hei doorn, die hem uiteindelijk ver sloeg. Van der Marei dicteerde echter een straf tempo en zon der eigenlijke versnelling schudde hij de concurrenten tussen de 25ste en de 30ste kilo meter eenvoudig van Zich af. „Omdat ik me niet super voelde heb ik maar niet gepro beerd weg te komen. Ze zeggen vaak dat je dan beter loopt en dat bleek vandaag zo te zijn", aldus Van der Marei die op de marathon nog nooit sneller was in Almere (2.42.35 inclusief an derhalve minuut foutlopen). Met zijn optreden was de drievoudig winnnaar de ster van de wedstrijd, die ondanks een prijzenpot van 117.500 gul den (20.000 voor de winnaar) weinig internationale toppers trok. Vooraf redde Van der Ma- rel de triatlon publicitair, 'maar achteraf hebben de Belgen dit evenement gered, omdat zij er een een wedstrijd van hebben gemaakt'. Hij vindt dat de Bel gen Simons (8.16.57), Dirk van Gossum (8.23.24) en zelfs vete raan Eric Vijncke wel degelijk tot de wereldtop behoren: „Zo makkelijk zit je in Almere niet bij de eerste drie." Bijna tussen neus en lippen kondigde de 30-jarige Van der Marei na zijn overewinning zijn pensioen aan. „Het is de vraag of dit met mijn werk nog wel te combineren is", aldus de man die naast de loodzware training voor de lange triatlon veertig uur in de week werkzaam is als technisch ingenieur. „En of ik me kan blijven motiveren. Het kan zijn dat ik van de winter be slis te stoppen. Maar ik kan ook besluiten om nog een jaar door te gaan, maar dan wel met een andere seizoensopbouw. Dari begin ik later en bereid ik me via een aantal halve triatlons voor op Almere. Maar drie, vier jaar gaat het zeker niet meer duren." Van der Marei heeft in zijn carrière veel gewonnen, maar een Europees kampioen schap is daar nog niet bij. En toevallig wordt dat EK volgend jaar gehouden in Almere. Achter Van der Marei vol brachten niet zoveel triatleten de hele van Almere. Benthuize- naar Hans Wijnsouw was de enige regiogenoot die binnen de tien uur (9.48.02) klaar was, terwijl Wassenaarder Pieter Al- torf (WZK Tri team) verdienste lijk debuteerde in 10.11.07. Ook bij de vrouwen ontbrak de winnares van vorig jaar, want Katinka Wiltenburg heeft al voor haar maatschappelijke loopbaan gekozen. De Australi sche Robin Rook won, in 9.13.31, iets meer dan negen minuten voor de nieuwe Neder landse kampioene Cora Vlot uit Hendrik Ido Ambacht. In twaalf seizoenen was het Vlot niet ge lukt om als eerste te eindigen. De 34-jarige triaüete was in de marathon Binaca van Dijk voor gebleven. Als een verloren zoon werd hij in de armen gesloten. Het Duitse publiek treurde niet lang om de afgeworpen balk van thuisfavoriet Ludger Beer- baum. De 50.000 braken bij kans de tribunes af, nadat Hugo Simon met ET voor het eerst tijdens zijn imposante carrière de 61ste Grote Prijs van Aken had gewonnen. Ooit had de springruiter uit Wei- senheim am Sand uit sportie ve teleurstelling hun vlag voor de Oostenrijkse tweekleur ver ruild. Niemand die hem om die reden het succes en de bij behorende 1,7 miljoen gulden misgunde. Voor één dag was Simon grootvorst van en grootverdiener in Aken. „Het heeft tot vandaag nooit zo mogen zijn, maar wellicht dat Onze Lieve Heer heeft wil len wachten totdat de Pulsar Crown bestond", lachte de winnaar zijn toehoorders toe. „Sinds die prijs bestaat is elke favoriet op de laatste hinder nis onderuit gegaan. Ik ook, onlangs in Valkenswaard. Daarom had ik geen last van zenuwen. Ik was al zo ervaren, ha, ha!" Succes verdringt het verdriet maar al te snel. Niemand die nog even dacht aan veertien maanden geleden, toen het paard Cash van Hugo Simon het leven in de stallen van het zelfde Aken liet. Een hartaan val heette de officiële lezing. Op 31 augustus, tijdens de laatste dag van het Europees kampioenschap in Mannheim, raakte de Oostenrijker in gro tere problemen. Een mede werker werd betrapt met een spuit in de nabijheid van ET. De gewonnen zilveren medail le leek besmeurd. Het materi aal (spuit met inhoud) was aanwezig, maar merkwaardig genoeg kreeg een laboratori um de bewijslast voor de in ternationale hippische federa tie nooit rond. De tuchtcom- missie van de FEI accepteerde vervolgens het verhaal van Si mons veterinair Mare Suis, waarna de springruiter vrijuit ging. De federatie bood hem zelfs excuus aan. Dokter Peter Cronau, de Duitse veterinair tijdens het EK'97, keek gisteren van een afstand toe, terwijl de winnaar handen te kort kwam om alle felicitaties in ontvangst te ne men. „Ach, de ketting in het wielerpeloton is gebroken. Eens moet de waarheid in de ze sport ook boven tafel ko men." De waarheid van gisteren was dat een superieure ET zijn berijder naar de zege droeg. Nu was de 11-jarige Han- noveraanse ruin wel gedwon gen om in de barrage de be nen hoog te houden. Vlak voor het inrijden van de piste had Simon hem hard tegen de twee balken van een oxer ge reden, waardoor het paard uit angst een stuk hoger ging. Ook zonder die extra druk had de combinatie gisteren de eerste prijs gewonnen. Als laatste koppel ging Simon met ET de ring in, wetende dat concur rent Ludger Beerbaum met Ratina Z een balk had afge worpen. De weg naar de hoofdprijs van 100.000 mark lag open. Belangrijker was de bonus van het Pulsar-circuit. Elke win naar van de Grote Prijs van Monterrey, Valkenswaard en Aken kan door een nieuwe vic torie in een daaropvolgend concours een extra prijs win nen. Voor Simon (winnaar van Monterrey 1997) lag 800.000 dollar (1,6 miljoen gulden) aan de meet, voor Beerbaum, on langs in Valkenswaard de bes te, wachtte zelfs 100.000 meer. De Duitser maakte in zijn haast een fout op de laatste hindernis. De rest was kinder spel voor Simon, waardoor de oudste Beerbaum tot het WK in Rome moet wachten voor een revanche. Jan Tops hoopt in de Itali aanse hoofdstad even sterk voor de dag te komen als gis teren. De 37-jarige inwoner van Valkenswaard, die Monte- morelos in Rome aan de start brengt, reed Operette la Silla naar een keurige vijfde plaats. „Veel sneller had het niet ge kund. Ik twijfelde of ik een korte wending moest nemen, maar ik was als de dood dat de achterbenen zouden wegglij den. Man, ik ben super tevre den, al pikt die Simon de prijs voor de beste ruiter van het concours voor mijn neus weg." tiende plaats geeft Jos Verstappen vertrouwen PEST FRANS DREISSEN RSLAGGEVER toesta gloeide. Michael nacher zette tijdens de lie 1 Grand Prix van Boed- 120.000 race-fanaten in en vlam. Dankzij een ge- strategie met drie pitstops it de 'rode baron' de span- in de race om het kam- schap weer volledig terug, i stoutste droom is werke- id geworden", ontlaadde rrari-coureur de stress en lingen onder een cham- i-douche. Fin Mika Hakkinen werd ten zesde plaats regelrecht derd. Hij kreeg in de e omloop zelfs een rondje e broek. Verstappen beëindigde de als dertiende, op drie ron- Uitrijden luidde vooraf het s. „Tevreden ben ik echter Is ik in de punten rijd. Het geeft vertrouwen voor aam en voor mezelf. We na het tweede setje zo dat mijn armen pijn de- Het circuit zat zo vol onef- den dat mijn hoofd aan- alsof ik elke ronde vol geraakt door een vuist van tyson", sprak Verstappen, teamgenoot Rubens Barri- viel met een defecte ver snellingsbak uit. Boedapest had voor Mika Hakkinen de prelude voor de glorie moeten worden. Voor de koploper in het WK-klassement werd het bochten-labyrint nabij de Hongaarse hoofdstad echter een heuse martelgang. Proble men met de stabiliteit van de auto frustreerden Hakkinen in de eindfase van de race. „Ver moedelijk door overstuur werd de auto onhandelbaar." Hakkinen verdiende uiteinde lijk nog één WK-punt aan zijn optreden, Schumacher voegde er liefst tien aan zijn totaal toe. De tellers staan op respectieve lijk 77 en 70 punten. „We heb ben moeilijke tijden achter de rug. De afgelopen races verlie pen allesbehalve vlekkeloos. Maar dankzij het vele testwerk, de perfecte samenwerking in het team en het goede werk van Goodyear, hebben we de tegen slagen overwonnen en zijn we weer volledig competatief klonk 'Schumi' weer uitermate strijdlustig. Bijna een uur lang gebeurde er totaal niets. De McLaren- Mercedes-piloten Hakkinen en Coulthard gaven een demon stratie van superioriteit. Schumacher dreigde opnieuw te moeten zuchten onder het regime van de 'Silberpfeile'. Op het laatste moment had tech nisch directeur Ross Brown van Ferrari besloten om drie pit stops te maken. „Oei, dat gaat verkeerd", dacht Schumacher. „Hakkinen en Coulthard bleven voor me rijden. Ik was zelfs even bang voor mijn derde plek." Achteraf bleek die vrees volledig ongegrond. Na de tweede supersnelle pit stop van Schumacher sloeg de vlam in de pan. Eerst was Coult hard de klos, een ronde later (46ste) moest ook Hakkinen er na zijn tankbeurt aan geloven. Het was het begin van de lange triomftocht voor Schumacher en de lijdensweg voor Hakki nen. „De auto was na de tweede pitstop oncontroleerbaar op de vele oneffenheden en in de bochten", aldus Hakkinen, die teamgenoot Coulthard, Ville- neuve, Hill en Frentzen voor rang moest verlenen. Schumacher reed agressief. In een poging zoveel mogelijk voorsprong te winnen. Hij was getergd. „De eerste zestig ron den leken wel kwalificatie." De Duitser vergde zelfs zo veel van zijn bolide dat hij na 51 rondjes, bij het opkomen van de grid, heel even het gras maaide. Een omissie zonder verdere conse quenties. Schumacher kon rus tig nog een keer stoppen en maakte de race professioneel af. Verliezen stinkt. De geur van de nederlaag was scherp en doordringend voor Hakkinen. Met Spa/Francorchamps in het verschiet is de kloof met Jos Verstappen reed in Boedapest in de achterhoede. Schumacher weer geslonken tot zeven puntjes. Schumacher gaat als morele winnaar naar Spa/Francorchamps, waar hij al diverse lauwerkransen in de wacht sleepte „Dit was één van de meest emotionele zeges. Met nog vier races voor de boeg is weer alles mogelijk. Ik doe weer mee." Jos Verstappen ging na de ra ce linea recta naar het vliegveld. Na een twaalfde plaats op Mag- ny-Cours en drie uitvalbeurten (door technisch malheur), biedt de dertiende klassering in Boed apest weer perspectief. „Ik maak zelf ook steeds minder foutjes. Helaas heeft er niet meer ingezeten. Normaal vallen veel auto's uit in Boedapest. Dit keer waren er weinig pechgeval- len." Jos Verstappen hunkert naar snel succes. De tijd dringt, om dat het seizoen nog slechts vier races telt en de stoelendans in volle gang is. Zaterdag verloor de 26-jarige Limburger waarde volle trainingstijd door een op geblazen motor en een touché met oud-stalgenoot Ricardo Rosset. „Hij heeft in al die jaren nog steeds niet leren omgaan met het rempedaal. Rosset heeft zich niet gekwalificeerd voor de race, en dat is maar goed ook", zei Verstappen stekelig. On danks dat reed Verstappen een verdienstelijke race. „Ik kijk nu al uit naar Spa/Francorchamps. Mijn thuiscircuit. Misschien dat ik daar voor een «tuntje kan zorgen." ■APtST GPD Melbourne tot Suzuki. De eld ond in duizend Grand- omlopen, verdeeld over ien etappes. Het meest ka- ustische circus ter wereld kt halt in de meest swin- ie metropool van het voor- ig Oostblok. De Hungaro- nabij Boedapest. Pleister- ts nummer twaalf. de nauwe toegangswegen het circuit snalcken enkele da's en Lada's naar adem. verstoppen de straten, tot ergernis van de grote foe racefans die naar Boed is afgereisd. Liefst 50.000 ^pjes' uit Duitsland en °pmerkelijk groot contin- gent - veelal straal bezopen - Finnen wurmen zich richting circuit. De Hongaren zelf vol gen het spektakel hoofdzakelijk via de tv. Ondanks 'populaire' toegangsprijzen blijft de For mule 1 voor de doorsnee Hon- Formule 1 is een drug. „Een ontsnapping uit het normale leven", zei Damon Hill ooit. Het is een verslaving. Niet al leen voor de coureurs, maar ook voor de talloze fans. Heel even hebben de autoliefheb bers hun eigen merk afgezwo ren en scharen ze zich onder de vlaggen van Mercedes en Ferrari. Gezeten op kratten bier. Nieuwsgierige blik, buik vooruit, vlag in de hand. 'Mika Hakkinen, Mika Hakldnen.' De vendelzwaaier uit Finland is schier onvermoeibaar. Verslingerd aan de decibels. Aan de glamour en glitter. Zo dra de motoren brullen gaan sommige vrouwen in de pad- doek plots anders bewegen. Gewillig poseren ze voor de fo tografen en flirten ze met de camera's. Voyeurisme en exhi bitionisme gaan in de auto sport hand in hand. De Formule 1,-wereld is er echter ook eentje van tegen stellingen. Koele coureurs hij sen zich in warme pakken. Het zijn doorgaans zwijgzame he ren. Brave huisvaders. Er is lef en talent voor nodig om de pakweg 750 paardenkrachten te temmen. „Het beheersen van een raket", aldus Rocky (Sylverster Stallone) die door de pitstraat flaneert. Stallone toont zijn bewondering voor de dwangarbeiders van de weg. Hij ervoer de G-krachten in middels aan den lijve in een tweezitter van Williams. Bin nenkort speelt hij de hoofdrol in een film over de Formule 1; Snelheid, aërodynamica, doodsangst. Het zijn de fasci naties en charmes van de For mule 1. Als marsmannetjes in de scrum, zo bejegenen de monteurs de gevaartes in de pitstraat. De slanke cigarillo's, de ronkende projectielen. Wondertjes van techniek. In de fascinerende wereld van de oogstrelende aërodyna mica en technologische hoog standjes is de voortschrijdende ontwückeling evenwel aan ban den gelegd. Letterlijk zelfs. Te genwoordig teistert gegroefd rubber het asfalt. De veilig heidscoördinatoren proberen een balans te vinden tussen fel heid en veiligheid. Vooruitgang door de klok terug te zetten. De tegenstrijdigheid ten top. De Formule 1-bazen willen meer strijd, meer spanning. Om zowel publiek als sponsors te plezieren. Ze willen de su prematie van sommige teams beteugelen. Tevergeefs, zo blijkt dit sei zoen. Te vaak reden de cou reurs in processie achter de McLaren-Mercedessen van Hakkinen en Coulthard aan. Sinds gisteren is Michael Schumacher weer in de race. De Grote Tweekamp duurt voort. Over twee weken volgt een nieuwe ronde, met nieuwe kansen. Spa/Francorchamps. Dertiende etappe. Dezelfde rij ders, dezelfde verslaving, de zelfde 'need for speed.' Luxeprobleem voor coach dressuurploeg Jürgen Koschel, de Duitse bondscoach van de Nederland se dressuurploeg, heeft een luxeprobleem. Jarenlang was het een heel karwei een compe titief viertal voor de internatio nale kampioenschappen bijeen te krijgen, nu zijn er te veel kan didaten voor te weinig plaatsen. Koschel heeft drie van de vier startbewijzen voor de Wereld- ruiterspelen, die eind septem ber/begin oktober in Rome worden gehouden, ingevuld. Anky van Grunsven, titelverde digster in de kür, zal in gezel schap van Sven Rothen berger en Ellen Bontje naar de Italiaan se hoofdstad afreizen. Voor de vierde plek zijn vier gegadigden, van wie Gonnelien Rothenber- ger en Coby van Baaien de bes te kansen hebben. Ook Leida Strijk en Imke Bartels kunnen over twee weken bij een goed optreden tijdehs het CHIO in Rotterdam nog in aanmerking komen. Van Baaien stelde het afgelo pen weekeinde haar kandida tuur. Ze bleef zaterdag in de Grand Prix Special concurrente Strijk twee plaatsen voor en scoorde gisteren hoog met de zesde plaats in de kür. De inkt zwarte Olympic Ferro impo neerde zelfs het chauvinistische Duitse publiek. „Ik krijg hier van iedereen complimentjes", aldus de 41-jarige amazone uit Brakel. „Het is natuurlijk ook een schitterend paard." Dat klopt, maar de 11-jarige dekhengst heeft ook z'n nade len. Tijdens de prijsuitreiking na de derde plaats bij het NK in Nijmegen kneusde het over-en- thousiaste dier een voet, tijdens de dekdienst is Ferro ook gere geld te gretig. „Dan beschadigt- ie zichzelf', aldus Van Baaien, die het dier bij de Duitse trainer Hinnemann op stal heeft staan. Tot Rotterdam krijgt Ferro rust, want Van Baaien gaat haar dochter aanmoedigen bij de Eu ropese jeugdkampioenschap pen in Hickstead. Gonnelien Rothenberger, lid van de Nederlandse ploeg bij de Olympische Spelen van Atlanta '96 en de Europese kampioen schappen in Verden '97, was niet in Aken. Haar toppaard Dondolo wordt in Rotterdam getoond.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 19