Jonge Lilian heeft vrede met haar dood Gezondheid Top-medische zorg voor piramidebouwers Mogelijk verband tussen Alzheimer en bacterie Aids-remmer niet meer als capsule verkrijgbaar Darmflora vaart bij melkzuurbacte Omgekeerd verba| hooikoorts en artri MAANDAG 17 AUGUSTUS 1998 |DA REDACTIE SASKIA STOELING' IRQapdersteld dat de oude Egyptena- ren in staat waren tot ingewik kelde medische ingrepen. Hawas vertelde dat ongeveer 600 skeletten van twee begraaf plaatsen voor arbeiders zijn op gegraven en aan testen onder worpen. Twaalf skeletten had den gespalkte handen. De breu ken waren waarschijnlijk het gevolg van vallend gesteente. ,,Dit waren geen slaven die pira mides bouwden. Het waren ar beiders. Slaven zouden niet zo goed verzorgd zijn", aldus Hawas. De arbeiders hadden toestemming om kleine pirami des van kleisteen te bouwen op hun graftombes. Sommige tom bes droegen inscripties over de positie van de arbeider, zoals 'Inspecteur van piramidebouw' of 'Opzichter van de westkant van de piramide'. De arbeiders die de piramides bouwden kregen ter plekke me dische verzorging en ondergin gen zelfs hersenoperatie. Zahi Hawas, hoofd oudheidkundige zaken in Giza, zei dat zijn team vlakbij de piramides graftombes van arbeiders heeft opgegraven. Deze ontdekking verschaft nieuwe inzichten in het leven van gewone Egyptenaren in het Oude Koninkrijk van 4.500 jaar geleden. De archeologen onder zochten de skeletten met rönt genapparatuur en troffen bij een skelet sporen van een her senoperatie aan. Volgens Hawas was de betreffende arbeider ge opereerd aan een hersentumor. Het been van een andere arbei der was geamputeerd. De man had na de operatie nog 14 jaar geleefd. Al langer werd veron- philadelphia reuter Amerikaanse wetenschappers zeggen dat er mogelijk verband bestaat tussen besmetting met de bacterie chlamydia pneumo niae en het ontstaan van de ziekte van Alzheimer. Ze hopen dat hun ontdekking leidt tot de mogelijkheid de ziekte te be handelen. De onderzoekers troffen de bac terie, bekend als de oorzaak van luchtwegaandoeningen als bronchitis, aan in de hersenen van 17 van de 19 onderzochte slachtoffers van de ziekte van Alzheimer. Bij de 19 personen die aan een andere ziekte waren overleden, werd de bacterie slechts eenmaal aangetroffen. De onderzoekers - biologen van de universiteiten in Philadel phia, Detroit en Baltimore - zeggen dat de sporen van ont steking door de bacterie het ergst waren in de delen van de hersenen die de meeste schade hadden opgelopen door de ziekte van Alzheimer. De ziekte, die ongeveer één op de tien ou deren treft, leidt tot vergeetach tigheid, disoriëntatie en verwar ring. Genezing is niet mogelijk. De directeur van het Ronald and Nancy Reagan-instituut van de Amerikaanse Alzheimer Association is onder de indruk van de bevindingen van de we tenschappers. „Ze hebben altijd gekeken of het door èen virus kwam. Ze hebben nooit naar bacteriën gekeken. Deze studie moet aandacht krijgen." Tot dusver werden behalve virussen ook wel milieuvervuiling en er felijkheid als mogelijke oorza ken van de ziekte genoemd. Veel mensen zijn sinds hun jeugd drager van de chlamydia pneumoniae zonder dat ze er ooit iets van merken. Volgens wetenschappers is in sommige delen van de wereld soms wel 70 procent van de bevolking er mee besmet. amsterdam zeker is of het in het lichaam oplost. Capsules waarbij het uit kristalliseren werd ontdekt, zijn volgens Abbott nooit in de han del gebracht. De HIV Verengiging Nederland heeft besloten de leden per brief over dezë productieproblemen te informeren. Volgens de ver eniging wordt het middel, dat wereldwijd wordt verspreid, door 1200 Nederlanders ge bruikt. Patiënten wordt aange raden een afspraak te maken met hun arts over voortzetting van de behandeling. De aids-remmer ritonavir (nor- vir) is met ingang van eind au gustus niet meer in capsules verkrijgbaar. Patiënten moeten zo snel mogelijk overstappen op andere medicijnen. Producent Abbott heeft de HIV Vereniging Nederland laten we ten dat er productieproblemen zijn. Volgens de producent heeft dat te maken met het uitkristal liseren van het actieve bestand deel, waardoor het medicijn minder oplosbaar is en het on- P U Z Z E L E G 1 N S T R u C T 1 E F J M N N u 1 T L A A T M F T O E 1 N M O R A L 1 S T L P N L R 1 D R E S F S N E R E E E E G L S V R 1 E M E 0 B P T T C E E E V V 1 W 1 S P K H S T W D L E U R S T O O E T 1 T E E G R E N E T U 1 O R U B G E K D E 1 N Z R E B U L E O O N P F R E 1 O 1 s R P T T O A O 1 V D P T L E E O U 1 O N A O L N A N K E O R V 1 T O u 1 N T 1 E M L B U A R T E G A T N 0 M S T B B S G 1 L E D R O O V batavier intiem pensioen bederf kruimeltje sloot brood leesboek stulp bruto lever toegeven eerlang melet topper egelvis mentor tuinier etiket misschot uitlaat fietsbel montage unfair geweld moralist voordelig innig onderwerp voorzitter instructief opluistering OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar bene den, of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. CITAAT Poort, kapper, stoet, tempel, broos, simpel, doorn, tartan, kwaad, pilaar, kaart, haring, pan da, kelim. Het citaat is van Tho mas a Kempis: 'Wees van uw da den de meester en niet de slaaf'. Lilian de Graaf: „De essentie is innerlijke rust." joke korvinc gpd Het gesprek gaat over leven en sterven. Over mooie kleren en lekkere parfums, maar ook over het grafmonument dat al ge maakt is en de afscheidsbijeen komst in de kerk die al beschre ven staat. Voor de Groningse Li lian de Graaf is niets onbe spreekbaar. Ze praat net zo na tuurlijk over de dood als over het leven. Vier jaar geleden kreeg ze de diagnose borstkanker. Strijd baar is ze het gevecht met de ziekte aangegaan. En langza merhand komt er ook een an der proces op gang. Lilian be gint aan 'een innerlijke tocht', zoals ze zegt. In het boekje 'Metamorfose' geeft ze een verslag van haar persoonlijke ontwikkeling bij kanker. Dat doet ze zo ingehou den dat het juist daardoor ont roert. „Ik was eerst bang dat er te weinig emotie in zat. Maar ik heb het blijkbaar net goed afge past; ik wilde tussen de regels door iets met de lezer laten ge beuren." Een mand vol post heeft ze inmiddels. „De weg die je beschrijft is indrukwekkend, uiterst ontroerend", laat ie mand haar weten. Lilian de Graaf (36): mooi, fier mens. Ze heeft net weer een chemokuur ondergaan. Van daar de hoed. Professioneel po seert ze voor de fotograaf. Ze is vroeger vaak model geweest. Haar man Anco Nanninga komt op dat moment thuis. „Anco is korter gaan werken zodat we 's middags samen dingen kunnen doen", zegt ze over haar echtge noot die de illustraties voor 'Metamorfose' verzorgde. Ze heeft het (mooi uitgevoerde) boekje aan hem opgedragen: 'Voor Anco, mijn geliefde, vriend en partner tot in het on mogelijke'. Over hem staan stukjes in 'Metamorfose'. Zo schrijft Lilian de Graaf dat hij na de amputatie van de linkerborst thuis een grote spiegel had op gehangen zodat ze aan zichzelf kon wennen. En wat verderop: 'Anco was ook verdrietig, maar hij zei heel lief: 'Zonder borst ben ik nog dichter bij je hart'. Contacten Ze wilde kracht opbouwen om de chemotherapie en bestraling lichamelijk en geestelijk aan te kunnen. Daarom besloot ze me- ditatielessen te nemen en - sa men met Anco - groepstherapie te volgen. De zogeheten Simon- ton-therapie, gericht op de mentale, emotionele en licha melijke aspecten, hielpen haar de angst, pijn en spanning te kunnen hanteren. Achterin haar boekje geeft Li lian de Graaf uitleg over de the rapie. Zo ook over onder meer medische termen en middelen. Want 'Metamorfose' is behalve ontroerend ook informatief. Niet voor niets was Lilian de Graaf tot vorig jaar voorlichter bij het Integraal Kankercentrum Noord-Nederland (IKN). In 1996 kreeg ze problemen met haar rechterborst. Het ging nu om een goedaardig gezwel. Na een jaar van nadenken en over leg met haar partner, huisarts en chirurg liet ze uit voorzorg de tweede borst amputeren. Kort erna bleek dat Lilian uit zaaiingen in haar botten had, later ook in haar lever. 'Het vechten tegen kanker is slui penderwijs veranderd in het omgaan met kanker en de na derende dood',' staat ergens in 'Metamorfose'. En weer wordt de waarde dui delijk van contact met lotgeno ten. Na een gesprek met een vrouw die eenzelfde behande ling had ondergaan die haar te wachten stond, noteert Lilian: 'Ze ontneemt me kilo's angst door haar informatie'. Innerlijke rust Ze praat zo onomwonden over ziekte en dood. „Als je me dat vijf jaar geleden had verteld, had ik op m'n voorhoofd getikt. En een chemokuur? Wie doet FOTO REYER BOSEM GPD dat nou, vond ik vroeger. Maar elke keer verleg je je grenzen en ik ga heel erg voor kwaliteit van leven. Een behandeling kan on gemakken opleveren, maar dat is tijdelijk. Daarna kan ik daar door toch veel dingen doen, met vakantie bijvoorbeeld. Het is tot nog toe steeds de moeite waard geweest, hoewel het wat slechter gaat; ik heb niet zoveel energie meer." Ze haalt nu meer uit het leven- dan toen ze gezond was. „Ik was een workaholic. We hebben bijvoorbeeld bewust een huis zonder tuin gekocht omdat we het te druk hadden om die te kunnen onderhouden. In 'Metamorfose' schrijft ze: 'Ik heb nog tijd nodig om de essen tie van het leven te ontdekken'. Nu weet Lilian: „Die essentie is innerlijke rust." Ze aarzelt, wil vooral niet pathetisch klinken, maar zegt dan toch: „Ik voel me heel erg goed, omdat ik heb durven ldjken naar waar je in je leven het meest bang voor bent: om dood te gaan. Ik heb er niets meer op tegen, heb heel erg vre de met de dood. Dat komt ook door de pijn die je hebt." 'Metamorfose' is verschenen bij REGIO-PRojekt Uitgevers en kost f 19,95. ISBN 90-5028-105-2. HEINZ /AC SASA/*/V/£T CAT 0£~ ZV/VLSe&V CO<3 //v JYCAS TC/AS Z£T7£AS. iiC~ TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Het televisieprogramma van die avond had veel succes en zelfs op de Kleine Club werd er smakelijk om ge lachen. 'Haha! Die lui werden aardig in het ootje genomen', zei de burge meester toen de pauze inviel. 'Zoiets doet het toch altijd. Maar zou het niet een beetje eh... ruw zijn, Bas?' 'Ruw?' riep de commissaris uit. 'Dit zijn de lui die mijn politiebureau hebben afgebroken! U zei toen zelf, dat ik erop had moeten rammen!' 'Wacht even', hernam de magistraat. 'Krachtig optreden door de politie is iets anders dan een vechtpartij! Maar goed, dit gebeurt binnenshuis - en daarom kunnen we er ongestoord van genieten. Buren moeten hun ei gen geschillen oplossen, dat kan men van dit programma leren. Haha, heel opvoedend.' 'Heel leerzaam', gaf de markies De Canteclaer toe. 'Die ver borgen camera's geven een beeld van de gebruiken onder het grauw, waar men van gruwt. Het is affreus! Maar het zal nog interessanter wor den.' 'Zou het?' vroeg de heer Dicker- dack. 'Wie is de heer die direct voor de camera gaat verschijnen' Daar ben ik benieuwd naar.' 'Ik heb een vermoeden', hernam de edelman. 'Een der leden van deze club doet al les voor een beetje publiciteit. Zelfs optreden in een lachprogramma, amice. Ik noem geen namen...' Hij zweeg, want op dat moment klonk de stem van Brekel uit het toestel. 'We hervatten de uitzending', sprak deze. 'De vriendelijke heer die ik u daarnet aankondigde, is wat vlugger gekomen dan verwacht was. Hij na dert snel met een stralend gezicht eh... hij nadert snel, bedoel ik.' lies .7.- ie. I Vitamines 1 Over het aanvullend gebruik van vitamines verschillen schappers nogal eens van mening. Volgens sommigen lend gebruik niet nodig, zolang er gezond en afwisselei gegeten. Anderen, vooral Amerikanen, zweren bij (sou hoeveelheden extra per dag. In de Verenigde Staten zij 'erÊ de richtlijnen voor het dagelijks gebruik van vitamines 0SÉ In tegenstelling tot de oude aanbevelingen - vooral geiinie het voorkomen van tekorten en het ontstaan van ziektf scheurbuik - gaan de nieuwe richtlijnen uit van de o; name, om het risico op bepaalde ziektes te verminden de aanbevolen hoeveelheden voor calcium, vitamine I umzuur verhoogd. Vitamines 2 ken ludi De laatste jaren is veel onderzoek gedaan naar de relawWill' vitamines en het ontstaan van ziektes. In de VS wordt IFam beeld het dagelijks gebruik van 1000 mg calcium en 5i loei gram vitamine D aanbevolen, om botontkalking zoveel iscl tegen te gaan. In Nederland liggen de richtlijnen lager, ast rol van foliumzuur bij het voorkomen van hart- en vaa 're; zijn wetenschappers het nog niet eens, maar toch is in )el< aanbevolen hoeveelheid voor volwassenen verhoogd niMup microgram per dag. Foliumzuur zit vooral in groenten coli en spruitjes, en in bruin brood, maar volgens wetei pers in onvoldoende hoeveelheden. Vijftig-plussers kri HOS aanbeveling om extra vitamine B 12 te slikken. Meer ij Netv op Internet bij de website van TNO Voeding: www.voeding.tno.nl/vitamine. Meer dan 3 miljoen Nederlanders heb ben regelmatig maag- en darm klachten. Uit on derzoek blijkt* dat problemen met maag en darmen een chronisch ge voel van vermoeid heid of lusteloos heid kunnen geven. De boosdoener is in dit geval een ver stoorde darmflora. Via het spijsverte ringskanaal komen maag en darmen namelijk niet alleen in aanraking met voedingsstoffen, maar ook met aller lei bacteriën, schimmels en vi russen. De meeste bacte riën bevinden zich in de darmen. Vol gens wetenschap pers bestaan er zo'n 400 tot 500 ver schillende darm bacteriën, zowel De darmen van mensen zijn gevoel naar schatting 400 tot 500 verschik, ten bacteriën. diëten en medicijngel ,r(j( name anti-bioticakur ren het evenwicht. D( eten van veel zoetighi nig zure voedingsmid zuurgraad in de darm .Jj laag, waardoor goede j] teriën zich slecht kun wikkelen. Bovendien" ziekmakende. Er zitten ook bacteriën bij, die de mens on der bepaalde om standigheden ziek kunnen maken. De verzamel naam voor al deze bacteriën is 'darmflora'. Door een te groot aantal ziek makende bacteriën in de dar men kunnen problemen ont staan. Dergelijke bacteriën ma ken schadelijke stoffen aan, zoals ammoniak. Daardoor krij gen mensen last van winderig heid, diarree, verstopping en buikpijn, maar ook van een moe of lusteloos gevoel. Boven dien verhogen deze bacteriën de kans op ziekten. Een gezonde darmflora bestaat uit meer goede dan slechte bac teriën. Goede darmbacteriën zetten voedsel om in stoffen, die het lichaam kan opnemen. Maar ze zijn ook van invloed op de natuurlijke afweer tegen ziektekiemen en virussen. In een gezonde darmflora zetten goede bacteriën namelijk zoveel voedsel om, dat er nauwelijks voedingsstoffen overblijven voor indringers. Bovendien ma ken ze stofwisselingsproducten aan, waar slechte bacteriën niet goed tegen kunnen. Vooral in de zomer kunnen zon en veranderingen in het eetpa troon verstoringen in de balans coli. Deze stofwisselir van de darmflora veroorzaken. ten zijn ook van nati Reizigers uit westerse landen zijn vaak onvoldoende bestand tegen ziekteverwekkers, waar mee ze tijdens hun vakantie in aanraking komen. Ook ziektes, darmflora erg stressgi nn De bekendste manier Q[ darmflora een handje is het eten van zuivel; met levende bacteriet Zodra deze bacteriën J darmen hebben gene lenzestofwisselingsp j( aanmaken die het dai Bst onplezierig maken vo [e bacteriën. Maar wam sprake is van een vers ja( darmflora hebben de )e, bacteriën minder kaïf r overleven. Fabrikant Homeorop alternatief ontwikkelt van melkzuur, Hylaki 10 plaats van levende ba Eta bevat dit middel stoft -aVi producten van drie bt Avo goede bacteriën: deL Irac lus helveticus, de Laci OS acidophilus en de Esc °°s atui darmen aanwezig enl |Q volgens de fabrikant n levingskans dan goedi bacteriën. h! utrecht anp Mensen met reumatoïde artritis hebben minder vaak last van hooikoorts dan anderen. Omge keerd geldt dat wie zowel hooi koorts als artritis heeft, minder last heeft van de symptomen van de reumatische aandoe ning. Dit blijkt uit onderzoek in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Het onderzoek beves tigt dat artritis-patiënten baat kunnen hebben bij toediening van het eiwit cytokinen. De oorzaak van dit verband tus sen beide ziekten, zit in de ver schillende T-cellen in het li chaam, witte bloedcellen in het immuunsysteem. Mensen met reuma hebben teveel Tl - en te weinig T2-cellen. Wie last heeft van hooikoorts heeft meer T2- cellen. 10 Hiervan uitgaande, Verhoef na of hooikoo|Bii der vaak voorkomt bij met artritis dan bij an« jjPj ondervroeg 643 mens 1 wie 304 artritis-patiën 339 mensen die geenl g ben van reuma. Daaruit bleek dat van 10 zonder reuma is c Patiënten met zowel a hooikoorts hebben m van de reuma. Het onderzoek biedt n an perspectief op behand ''I1 artritis. Wel bevestigtl mensen met deze getf 0 aandoening, die zeer; - kan zijn, baat hebben c stimulering van de T2 en Dat gebeurt al op exp: 5. basis door cytokinen t nen, dat Tl -cellen ond iljo 10

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14