Dorpskernen Jacobswoude worden 30-kilometerzone 'Zonde dat mensen dat moois moeten missen' Zon, chroom en rock and roll Rijn Veenstreek Schoolfonds en goedkope ziektekostenverzekering Automobilist kende slachtoffer dodelijk ongeval Strozolder inspireer 'opgejaagde' club schilders en tekenaa Autodieven gepakt na grootscheepse zoektocl MAANDAG 17 AUGUSTUS 1998 chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft Plompzakkenfeest groot succes roelofarendsveenHet eerste schuurfeest waarvoor de gemeente Alkemade een vergunning afgaf is succesvol verlopen. De tent aan de Aderweg in het buitengebied van Roelofarendsveen was zaterdag bomvol. De gemeente had met de 23 organisatoren af gesproken dat er maximaal duizend bezoekers mochten komen en dat aantal is volgens de organisatie zeker gehaald. Bij de poli tie, die aanvankelijk in uniform en later in burger aanwezig was, zijn geen klachten binnengekomen. Fotocamera gestolen uit woning alphen aan den rijn Uit een huis aan de Ridderbuurt in Alphen zijn gisteren een portemonnee, een handtas, een fotocamera en sieraden gestolen. De dieven zijn via een openstaand raam van de slaapkamer binnengekomen. De bewoners bevonden zich op dat moment in een ander gedeelte van het pand. Diefstal uit Alphens restaurant alphen aan den rijn Bij een inbraak in een restaurant aan de Van Nesstraat in Alphen is gisteren geld gestolen. De daders braken een deur open. In het bedrijf werd een sigar ettenautomaat ver nield. Uit de kassa werd het geld ontvreemd. Rijnwoudse zwembaden krijgen 'fooi' koudekerk aan den run» De zwembaden De Hazelaar uit Hazers- woude-Dorp en het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk aan den Rijn hebben elk 250 gulden van de Stichting Trekkertrek gehad. Het bedrag bestaat voor het grootste deel uit fooien die Rijnwoudse fysiotherapeuten tijdens de Nederlandse kampioen schappen touwtrekken op 29 juli bij elkaar masseerden. Afgelo pen zaterdag overhandigde Hans Wijsman, zowel vrijwilliger bij de Stichting Trekkertrek als bij het PWA-bad, het bedrag aan de voorzitters Dirk van der Lede en Jos Ensing. Net als het jaarlijkse trekkertrekevenement draaien de twee zwembaden volledig op vrijwilligers. Cadillac Oldtimer Festival: leimuiderbrug» ewout van der dussen De zon heeft gisteren niet al leen watersporters bekoord. Ook duizenden liefhebbers van het glimmende chroom van oude Cadillacs en bijbe horende country- en rock and roll-muziek waren langs het water bij Leimuiderbrug te vinden. Er was af en toe geen doorkomen aan, vooral niet toen een rode Cadillac dwars op de weg werd gezet om een asfaltdansvloer vrij te maken voor drie paren rock and rol lers: Nederlandse kampioenen in verschillende klassen, enige in felrode kleding en de dames met gekleurde petticoats, na een paar nummers zwetend als topsporters. Het tijdperk van opzwepende muziek met bijbehorende acrobatiek her leefde. De plaatselijke horeca en de Cadillac Club Nederland orga niseerden dit Cadillac Oldti mer Festival, met totaal zestig oldtimers en drie muziekpo- dia. „Wij doen alle dingen die leuk zijn", zegt organisator Gerrit Schrama, zelf in het be zit van een chroombak uit 1992. „De Cadillac is altijd een onbereikbare auto geweest." Maar niet voor E. Masten broek uit Maarssen, de trotse bezitter (1917) met zwart vlin derdasje van de Cadillac uit 1930. Die auto kostte toen 3995 en loopt nog altijd 1 op 4. De huidige prijs wil hij niet noemen, evenmin als C. Huy- gensloot uit Hoofddorp, de be zitter van een Buick uit 1927. „Dat is weliswaar geen Cadil lac, maar ik ben uitgenodigd. Ik wil mijn auto toch niet kwijt, of hij nu 10.000 of 100.000 gulden oplevert. Er zit door al het werk zo veel emo tie in." Meenemen mag niet, be wonderen wel. Een rode ca briolet met wit lederen bekle ding, maar ook de combinatie andersom, met en zonder staartvinnen. Mee te nemen zijn ze alleen op foto of video. „Ik heb ze nu bijna allemaal", zegt een man met videocame ra in de aanslag bij zo'n rijtje staartvinnen in perspectief met een zeegroene op de voorgrond. Petticoats, vetkuiven, rock and rollers en tientallen Cadillacs trokken de aandacht op de Leimuiderdijk. De fietsers stapten af en de jachter den aan om het glimmende chroom te bezichtigen. foto hielcoi alphen aan den run saskia buitelaar De gemeente Alphen gaat de minima steunen met een schoolfonds en een goedkope aanvullende ziektekostenverze kering. De maatregelen, die wethouder F. Dales presenteer de, vloeien voort uit het armoe debeleid. Als de gemeenteraad met de plannen instemt, wordt het schoolfonds dit schooljaar al in gevoerd. Het is bedoeld voor Alphenaren met een inkomen tot 125 procent van het sociaal minimum (de bijstandsnorm, zonder vakantietoelage, eventu eel aangevuld met een gemeen telijke toelage). Zij kunnen voor aanvullende kosten van hun schoolgaande kinderen tot achttien jaar, een beroep doen op het fonds. Het fonds ver goedt kosten voor opvang tus sen de middag, boeken en an der verplicht lesmateriaal, een schooltas, sportkleding, school reisjes en fietsonderhoud. Voor een basisschoolleerling is de vergoeding maximaal 150 gul den, voor een kind op het voort gezet onderwijs 500 gulden. Wethouder Dales venvacht dat 2400 huishoudens voor het schoolfonds in aanmerking ko men. Dat is ruim twee keer zo veel als het aantal mensen met een uitkering. Een ander instrument om mi nima beter te laten rondkomen is de collectieve aanvullende ziektekostenverzekering (CA- ZV). Mensen met een inkomen tot 110 procent van het sociaal minimum kunnen zich via de gemeente goedkoper aanvul lend verzekeren. Een contract met verzekeraar Zorg en Zeker heid maakt het mogelijk een complete aanvullende verzeke ring (dus zonder eigen bijdra gen) aan te bieden tegen een premie van 11 gulden per maand. Voor meer dan de helft van de mensen die hiervoor in aanmerking komen, is dat 9,50 goedkoper dan hun huidige aanvullende verzekering. Zelfs mensen voor wie de premie ge lijk blijft, hebben er voordeel van; de verzekering is veel uit gebreider. De gemeente verwacht dan ook, op basis van ervaringen uit steden als Leiden en Leeuwar den met de CAZV, dat er min der vaak' een beroep gedaan hoeft te worden op de bijzonde re bijstand. Die kostenbespa ring, plus een bijdrage van het rijk, dekt de kosten van de col lectieve verzekering. Binnenkort brengt de ge meente een folder uit met daar in uitleg over de regeling en de verschillende inkomensgren zen. Wethouder Dales hoopt dat de verzekering per 1 januari 1999 kan worden ingevoerd. De gemeente Jacobswoude wil de maxmimumsnelheid in haar dorpskernen beperken tot dertig kilometer per uur. Met uitzondering van een aantal doorgaande wegen moeten de straten binnen drie jaar verkeersluw zijn. De gemeente hoopt voor de uitvoering 220.500 gulden sub sidie te krijgen van het rijk. Van dit bedrag schiet de ge meente ruim 130.000 gulden voor om al in 1999 aan de slag te kunnen met het project. provinciale weg N207 en de Ge neraal van Merleweg ligt komt volgens de gemeente in aan merking voor subsidie, omdat de ongevallencijfers daar rela- jacobswoude marun kramp Jacobswoude wil eveneens sub sidie aanvragen voor verkeers- remmende maatregelen op de Vriezenweg bij Leimuiden. Het tief hoog zijn. Met de rijksbij deel van de weg dat tussen de drage wil de gemeente de maxi mumsnelheid op de Vriezenweg terugbrengen naar zestig kilo meter per uur. In de dorpskern van Leimui den wil de gemeente alle niet doorgaande wegen met uitzon dering van de Molenkade, die later aan bod komt en het be drijventerrein De Drechthoek inrichten als dertig-kilometer- gebied. De gemeente wil de werkzaamheden aan deze weg combineren met de aanleg van een fietspad. Op het bedrijven terrein komen geen verkeers- remmende maatregelen, omdat dat te veel hinder veroorzaakt voor zwaar verkeer. De Willem van de Veldenweg en de 'ring baan' van Leimuiden (Grietpol derweg, Esdoornlaan, Beuken laan, Kerklaan, Kloofpad en Tuinderij) komen voorlopig ook niet in aanmerking voor ver keersremmers. In Woubrugge blijven binnen de bebouwde kom voorlopig al leen de Van Woudeweg en de Bateweg vanwege hun door- stroom-functie gevrijwaard van aanpassingen. Met de bebouw de kom van Bilderdam wil de gemeente wachten totdat ook de wegen Vriezekoop en de Ge neraal van Merleweg worden aangepakt. De twee betrokkenen bij het dodelijke on geval dat vrijdagavond plaatshad in Rijpwe- tering, waren bekenden van elkaar. Dat ver klaarde de 27-jarige automobilist uit Rijp- wetering tegenover de politie, die hem na verhoor zaterdag liet gaan. De toedracht tot het ongeluk is de politie nog onduidelijk. Zijn manoeuvre naar links, die een 26-ja- rige motorrijder uit Oude Wetering op de Oud Adeselaan fataal werd, zou de automo bilist hebben gemaakt om een inrit naar rechts te kunnen inslaan. Mede op grond van verklaringen van getuigen, die de mo torrijder en de automobilist met hoge zagen rijden, sluit de politie bij haar onderzoek een snelheidswedstrijd tussen beide betrok kenen niet uit. Direct na het ongeval maakte de automo bilist zich uit de voeten. Volgens politie woordvoerder H. Boeser liep de man in pa niek weg. Later hield de politie hem aan, nadat zijn familie in Rijpwetering naar wie hij was toegegaan, de politie had ingelicht. Boeser: „Het probleem is dat we deze zaak maar van één kant kunnen horen." Als de uitslag van het onderzoek, waarbij ook de verkeersdienst is ingeschakeld, dui delijk is, buigt Justitie zich over het dodelij ke verkeersongeval. De automobilist uit Rijpwetering moet zich beschikbaar hou den voor een justitieel verhoor. Boeren weren wandelaars op openbare Wijde-Aaroute jacobswoude/alkemade marun kramp De achttien kilometer lange Wijde-Aaroute is op papier een prachtige wandeling. Maar in de praktijk wijkt de route op steeds meer plekken af van de beschrijving van de provincie, omdat de grondeigenaren geen wandelaars op hun grond dul den. Soms staat de omleiding netjes aangegeven met bordjes. Op andere plekken is de door gang eigenhandig geblokkeerd met een hek en prikkeldaad. Hoogmadenaar Theo van Wieringen is dit een doorn in het oog. Hij vreest voor het voortbestaan van de wandel route. Want niemand waakt meer over de toegankelijkheid van deze openbare paden dwars door het weiland. Ook P. Spruijt, coördinator van het NEMO vereniging voor vrije wandelaars, ergert zich aan de omleidingen en blokkades. De routewijziging aan het einde van de Veenderdijk bij de Wijde Aa noemt hij zelfs klassiek. De betreffende agrariër heeft jaren lang gestreden tegen het wan delpad. „Diverse rechtszaken zijn gevoerd en de politie heeft een aantal keren ingegrepen", aldus Spruijt. „Dat laatste is goed, want die man stond niet in zijn recht. Maar als eenzame wandelaar heb je niet veel aan een incidenteel optreden van de politie, want als die boer je be laagt maak je toch dat je weg komt. Uiteindelijk is daarom maar besloten om het wandel pad om zijn land te leggen. Op zich verwerpelijk, want in we zen legaliseer je iets illegaals. Daarbij sterkt het boeren in de omgeving die ook geen zin heb ben in wandelaars." Steeds vaker lopen wandelaars in de buurt van de Wijde Aa tegen dit soort bordjes op. Bij de Wijde-Aaroute is het in derdaad niet bij één omlei dingsbordje gebleven. Een aan tal kilometer verderop bij de Achterwetering staat eveneens een aankondiging van de pro vincie Zuid-Holland dat de rou te is gewijzigd. In plaats van over het lommerijke jaagpad dat uitkomt bij de Blauwe Mo len worden de wandelaars over een parallelweg van de A4 ge leid. Volgens Van Wieringen doet die wijziging afbreuk aan de wandelroute. Hij kan zich best voorstellen dat de betref fende boeren problemen heb ben met de wandelaars, maar de provincie die de routes uit stippelt moet alles in het werk stellen om problemen op te los sen. Wat hem betreft mag dat gemeenschapsgeld kosten. „We hebben hier in de Randstad niet zo veel groen meer. Dan is het toch zonde als mensen niet meer van deze mooie stukjes kunnen genieten." Erger nog vindt Van Wierin gen de blokkade aan het einde van de Plasdijk bij Ofwegen. Wandelaars die de Wijde Aa zoals aangegeven op de be schrijving willen volgen, stran den op een hek met scherpe kartels en een afrastering met foto taco van der eb prikkeldraad. De wandelaars moeten het fietspad langs de provinciale weg volgen om bij Hoogmade weer op het pad te komen. J. Disco, woordvoerder van de provincie Zuid-Holland, is niet op de hoogte van deze situatie. „Maar als een landeigenaar de boel afsluit, gaan wij in gesprek met hem. Vaak komen we er dan wel uit met een extra hekje of wat prikkeldraad. Nu is het niet zo dat we met hekjes strooien, want het blijft een openbaar pad. De landeigenaar moet de wandelaar doorlaten. Dat sommige boeren proble men met hebben met de wan delaars begrijpt Disco wel. „Het is verboden, maar sommige mensen nemen hun honden mee en laten die in de weilan den loslopen. Het vee schrikt daarvan. Ook laten wandelaars in strijd met de regels wel eens een hek 'open staan, waardoor de dieren kunnen weglopen." Spruijt vindt dat de gemeen ten de toegankelijkheid van de paden beter moet controleren. „Zij zijn verantwoordelijk voor de openbaarheid van het groot ste gedeelte van de paden. Maar met name de agrarische ge meenten doen soms heel moei lijk. Dan heb je te maken met een wethouder die zelf boer is en die werkt vaak helemaal niet mee." Geen klachten Bij de gemeenten Jacobswoude en Alkemade is niets bekend over boeren die de Wijde-Aar oute afsluiten. „Maar de ambte naar die hierover gaat is met va kantie. K. Wassenaar (Alkema de): „De provincie heeft twee omleidingen op ons grondge bied gemaakt. Bij de eerste - bij de Wijde Aa - zijn we betrokken geweest. De tweede omleiding bij de Blauwe Molen is buiten ons medeweten tot stand geko men. Dat heeft de provincie ge regeld. Voor de rest is de route over Alkemades grondgebied open. Althans, daar gaan wij vanuit omdat we geen klachten hebben ontvangen. Want wij controleren dat niet, dat zou te tijdrovend zijn." Subsidie maakt verhuizing mogelijk runsaterwoude. ewout van der dussen Een strozolder aan de Woud- sedijk in Rijnsaterwoude dient sinds zaterdag als schildersa telier. De Teken- en Schilder club Jacobswoude verhuisde van de voormalige school De Hoeksteen, die de gemeente onlangs verkocht, naar een zolder boven een stal. Met dank aan de gemeente Ja cobswoude, die 18.000 gulden beschikbaar stelde voor de in grijpende verhuizing. „We zijn een clubje", zegt beeldende kun stenaar en docent van de schilderclub Ton Hendriks. „Dit is onze vijfde stek. Maar kijk eens hoe mooi het hier is, een inspirerende omgeving", zegt hij met een tevreden glimlach. In zeven weken maakten veel trouwe leden van de club de zolder geschikt om als atel- tier te dienen. Daarbij kregen alle stoelen, tafels en ezels een schoonmaakbeurt. Ook lever den leden bijdragen in de vorm van schilderwerk, een glazen wand 'die ergens over was', legden zij een nieuwe vloer, krabden zij balken af en legden zij een keukentje aan. „Het geeft een gevoel van De Uitdaging van Angela Groot- huyzen", aldus Hendriks. Veehouder Jan van der Salm, eigenaar van de boerde rij, maar ook enthousiast schilder, is trots op de me tamorfose van zijn al jaren overbodige strozolder. „Toen ik hoorde dat de schilderclub een andere ruimte nodig had, heb ik deze zolder aangebo den. Je zit wel op een schilder club om een avondje uit te zijn en dat heb ik nu niet meer, maar dit aanbod doet me goed." Aan het definitieve aanbod is wel familieberaad voorafgegaan. Of men de aan loop van de cursisteni rustige boerenhoeve stilste kant van de Leid op de woensdagavoi wellicht nog meer in komst, wel wilde. „De: komen voor hun rus drinken geen borrel", van der Salm ter gerust De club heeft een eij gang naar de zolder gei waarvoor Van der SaLÜi scheidingsmuurtje ha metseld. .Anders kt koeienlucht in het Mede op voorschrift gemeente is er ook eer. uitgang. Door een lui vloer en een ladder sta in geval van nood koeien in de stal. Ook voorzitter Hans huis, de schilderclub stichting waarbij Toe r driks in dienst is, is te i met het nieuwe ondeo „We gaan de opening augustus, waarvoor meester Van Beek is ge groots vieren." Met de 18.000 gulder I die van de gemeente gedwongen verhuizing nieuwe inrichting kand e zitter wel uit de voeteti hadden meer kunnen maar dan hadden i niets gekregen. De in« gen die Van der Salmh daan, verrekent hij i huur voor de ruimte, wordt dan de 1000 guit jaar die we in de Hg betaalden." Ook de gemeente \vg s slechter van de verhuiz de schildersclub. Verkc De Hoeksteen scheeli meente jaarlijks 25.000 aan afschrijvings- en houdskosten. Alleen dt fractie in de gemeei stemde tegen een subsi 18.000 gulden voor de en schilderclub. boskoop ivo pommerel De politie heeft gisteren in Boskoop na een achtervolging een 17-jarige jongen uit Nijmegen, een 19-jarige jon gen uit Cuijck en een 16-jarig meisje uit Nijmegen aange houden op verdenking van autodiefstal. Het trio werd 's morgens betrapt aan de Zijde in Boskoop. Daar probeerden zij volgens bewoners een auto te stelen. Na te zijn opgemerkt ging het drietal ervandoor in een Opel Kadett. In hun vlucht probeerden ze in te rijden op de man die de politie had ge beld. Ver kwamen ze echter niet, want hun auto weigerde na een klein stukje al dienst. Daarop gingen de drie te voet verder. De politie van het district IJssel en Gouwe en de ver keersdienst begonnet c grootscheepse zoe Daarbij zetten zij ook es kopter van het Korps li e ke Politiediensten, die Zoetermeer vloog speurhond van poli® je lands Midden in. Bun' 'd ners hielden de politie 11 durend op de hoogte' plaats van de verdachte eindelijk kon de politie: n tip de twee jongens ai ls den in een tuin aan de l( straat. Het meisje wen later op het Pastoor Dat plantsoen aangehouden De auto van het drie in Nijmegen gestolen, schijnlijk hebben de" ten op meer plaatsen beerd benzine uit auto'L len. De drie zijn voorkj el gesloten.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12