Maris: ICCC moet niet tegen windmolens vechte Kerk Samenleving Noordwijk herdenkt St. Jeroen met stille ommegang Kohl en Gorbatsjov bij jubileumviering Dom Leidsch Dagblad MAANDAG 17 AUGUSTUS 1998 979 redactie dick van der pus. Iraanse pelgrims naar Irak bagdad Ongeveer 750 Iraanse pelgrims zijn afgelopen zaterdag voor het eerst in zeventien jaar de grens van Irak overgestoken om de heilige plaatsen in dat land te kunnen bezoeken. De Iraanse minister van Cultuur en Islamitisch Beleid, ayatollah Mohajerani, vergezelde de gelovigen. „Het bezoeken van heilige plaatsen is de beste manier om de samenwerking tussen de mensen van twee landen te verbeteren", zei Mohajerani. De pel grims gaan naar Kerbela en Nedschef. In deze steden ten zuiden van Bagdad staan de grafmoskeeën van de vierde kalief Ali en zijn zoon Hussein, die daar 680 jaar na Christus zijn vermoord. Ze worden beiden vereerd door sjiieten. Irak besloot in septem ber 1997 zijn grenzen te openen voor Iraanse pelgrims, maar Te heran zei toen meer overleg met Bagdad nodig te hebben voor dat de pelgrimages konden beginnen. Sinds het begin van de oorlog tussen beide landen (1980 - 1988) konden pelgrims uit Iran de heilige plaatsen in Irak niet bezoeken. Waxinelichtjes gestolen uit kerk hoensbroekHet kerkbestuur van de Grote Sint lanskerk in Hoensbroek is verbijsterd over de diefstal van waxinelichtjes uit de kerk. Tussen januari en juli zijn 2300 devotiekaarsjes verdwe nen. De schade bedraagt intussen 1150 gulden, zo meldt De Sleutel, het informatieblad van het bisdom Roermond. Het kerkbestuur probeert de daders op te sporen, maar heeft nog geen idee wie verantwoordelijk is voor de diefstal. „Zouden er soms mensen zijn die denken dat hun gebeden verhoord wor den door het branden van gestolen devotiekaarsjes? Merkwaar dig", schrijft De Sleutel. warschau Leden van de Priesterbroederschap Pius X van de overleden geëxcommuniceeerde aartsbisschop Marcel Lefebvre hebben het afgelopen weekeinde een vijf meter hoog kruis ge plaatst aan de rand van het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Het kruis is voorzien van een opschrift: 'Hulde aan de slachtoffers die in Auschwitz zijn omgekomen'. Met de plaat sing van het kr uis negeert de broederschap de recënte oproep van kardinaal Jozef Glemp, het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Polen, om geen nieuwe kruisen op te richten op de om streden plaats. Joden veroordelen elk religieus symbool op of in de buurt van de 'grootste joodse begraafplaats'. Radicale rooms- katholieken, maar ook rechtse vakbondsleden en Poolse Ameri kanen hebben intussen 112 kruisen in de buurt van het voorma lige concentratiekamp geplaatst. Ze willen er uiteindelijk 152 kruisen neerzetten ter nagedachtenis aan de 152 Poolse gevan genen die in 1941 door de nazi's om het leven zijn gebracht. De kruisen staan rondom het zeven meter hoge kruis dat in 1979 ter gelegenheid van het bezoek van paus Johannes Paulus II is ge plaatst. Kardinaal Glemp riep alle betrokkenen vorige week op een einde te maken aan het conflict in Auschwitz. Maar het pau selijk kruis moet op zijn plaats blijven staan, had de kardinaal benadrukt. De Poolse opperrabbijn Pinchas Joskowicz zei in een reactie dat de oproep van Glemp niets aan de problemen kan oplossen. De Poolse bisschoppenconferentie buigt zich op 26 augustus over de kwestie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Musselkanaal: N. Stam, kandidaat uit Nieuw-Lekker- land. Mariabedevaart goed voor betrekkingen la vang dpa/rtr De massale Mariabedevaart in La Vang, de grootste religieuze bijeenkomst in Vietnam, kan tot betere betrekkingen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de communistische staat leiden. Die hoop heeft de aartsbisschop van de keizerlijke stad Hue, Stephano Nguyen Nhu The, ge uit. De aartsbisschop noemde de Mariabedevaart een zweem van hoop voor tolerantie in een land waarin het tot nu toe heeft ont broken aan religieuze vrijheden. „Ik heb altijd gehoopt dat deze gebeurtenis een verandering in de verhouding tussen de staat en de Kerk zou markeren", zegt Nguyen Nhu The, hoofdorgani sator van de pelgrimage. Ruim 100.000 Vietnamese rooms-ka- tholieken wonen het festival bij, onder wie twintig bisschoppen en 260 priesters. Ze vieren dat Maria 200 jaar geleden in La Vang zou zijn verschenen. Nguyen Nhu The is ervan over tuigd dat de regerende commu nistische partij heeft gepro beerd de bijeenkomst te verhin deren of op zijn minst het aan tal pelgrims heeft beperkt. „An ders waren tien keer zoveel ge komen." In Vietnam leven 8 miljoen katholieken. noordwijk De rooms-katholieke parochie van Noord- wijk-Binnen herdacht gisteren de sterfdag van St. Jeroen - de eerste pastoor van de kustplaats die in het jaar 856 door de Noormannen werd vermoord - met een 'stille ommegang' door het dorp. Onder begeleiding van een gids kon een wandeling worden gemaakt langs plekken die herinneren aan de man die als eerste de christó waarden in het dorp bracht. foto hielco kuipers fotok amsterdam anp De Internationale raad van christelijke kerken IC CC moet volgens aftredend secretaris dr. J. Maris niet tegen windmolens vechten. De oecumeni sche beweging, vanaf de oprichting in 1948 door de ICCC bestreden, heeft immers aan actualiteit verloren. Het oecumenisch enthousiasme is dui delijk verminderd. Wel moet de ICCC de moderne theologie blij ven bestrijden. Maris pleitte er in zijn afscheids rede voor dat de raad in dit verband bijbelse stu dies zou uitgeven ten dienste van de ICCC-lidker- ken. De ICCC vierde vorige week van woensdag tot vrijdag het 50-jarig bestaan in de Engelse kerk op het Begijnhof in Amsterdam. De ICCC moet bijdragen aan een gezonde bij belse theologie en aan goede theologische oplei dingen, zei Maris. Ter bestrijding van de de hui dige theologische opvattingen die niet bijbels zijn, zou samenwerking van bijbelgetrouwe theo logen van grote betekenis voor de lidkerken zijn, aldus de 88-jarige christelijk-gereformeerde eme ritus-predikant uit Garderen. Hij kreeg aan het slot van zijn betoog een staand applaus. Op voorstel van de 92-jarige voorzitter dr. Carl Mclntire, die niet aan aftreden denkt, werd Maris benoemd tot permanent lid van het dagelijks bestuur van de ICCC. Voor het eerst in zijn leven wist hij even niet wat hij moest zeggen. Over zijn opvolging is overigens beslissing genomen. Voordien had Mclntire in zijn slotu die een mengeling was van bijbelteksten tes en religieuze oneliners, duidelijk waarom hij na vijftig jaar de leiding zou overdragen. Zijn aanblijven lijkt volgens de aanwezigen, die anoniem wenst te b: het gedrag van vroegere communistisct die ook geen afstand van de macht kondi keulen dpa/epd Tienduizenden mensen heb ben het afgelopen weekeinde gevierd dat precies 750 jaar ge leden de eerste steen van de Dom in Keulen werd gelegd. De Duitse bondskanselier Kohl, oud-president Gor batsjov van de voormalige Sov jetunie en dertig bisschoppen uit de hele wereld woonden zaterdag een feestelijke mis bij. Kardinaal Angelo Sodano, de staatssecretaris van het Vati- caan, riep alle christenen op om de kerkelijke eenheid te herstellen. „Rond het altaar mogen bij ons geen scheurin gen zijn", zei de vertegenwoor diger van paus Johannes Paulus II tijdens de dienst. Toen aartsbisschop Konrad Vein Hochstaden op 15 augus tus 1248 de eerste steen voor de bouw van de kathedraal had gelegd, was de christelijke ge meenschap nog niet verdeeld, benadrukte Sodano. Tijdens de feestelijke plech tigheid sprak bondskanselier Kohl zijn waardering uit voor de bijdrage van de kerken voor een democratische en op vrij heid gerichte rechtsstaat. Zon der de christelijkeboodschap van de onvervreemdbare waar digheid van elk afzonderlijk mens kan de moderne consti tutionele staat er niet zijn, zei Kohl. De Keulse kathedraal is vol gens hem het in de wijde om trek zichtbare herkenningste ken voor een gemeenschap die ruimte biedt voor de ontmoe ting met God. Het gotische bouwwerk doet een blijvend beroep op zowel christenen als niet-christenen om de vraag naar de zin van het leven te stellen, meende Kohl. Rondom de wereldberoem de dom hadden zich zaterdag duizenden mensen verzameld. Zij konden de mis gedeeltelijk via een groote scherm volgen. Eerder op de dag waren dui zenden gelovigen vanuit veer tien kerken in de binnenstad naar de dom getrokken. leusden - anp Joodse en Palestijnse jonge vragen aandacht voor Israi een bezoek aan het voi lige doorgangskamp bork, vanwaar ruim 1( joden op transport zijn naar de vernietigingska Tri Düitslaildén Polen gende week vrijdag g Israëlische jóngeren ii met bezoekers van hel telijke Flevo Totaal Fi in Eindhoven. Ook dei vredesactivist Yechezke i dau, coördinator van House, neemt aan t sprekken deel. De tweede jongeren komt uit Haifa en vi van 8 tot 17 septeml ons land. De studente: der wie twee immigi uit de voormalige So\ji D en Ethiopië, een Dra n een christelijke Palestip n len onder andere stuó aan HBO-opleidinger. moeten. De reizen zijn ganiseerd door de or Kerk en Israël van de landse Hervormde Ke Gereformeerde Kerken Evangelisch-LutherseJ Op uitnodiging van de drie Samen op Weg-kerken bren- gent wee groepen jongeren uit Isfa;ël de komende wéken een bezoek aan ons land. De joodse en Palestijnse jonge ren zullen tijdens ontmoetin gen met Nederlandse leef tijdsgenoten uitleg geven over .de complexe situatie in hun land. Het bezoek komt voort uit de suggestie van de Israëli sche rabbijn Tzvi Marx om in het kader van het vijftigjarig bestaan van de joodse staat Nederlandse en Israëlische jongeren met elkaar in con tact te brengen. De eerste jongerendelegatie, die zater dag aan haar uitstapje be gint, komt uit Ramle. De ne gen jongeren zijn daar ver bonden met het Open Hou se, een organisatie die het vreedzaam samenleven van joden en Arabieren wil be vorderen. De groep brengt woensdag uit de Foto uit de archieven ANN01898 Dinsdag 16 Augustus LEIDEN Omdat Zaterdag in de Vestestraat een brui loft gevierd werd, zaten eenige omwonenden, die door het leven, dat daardoor gemaakt werd, toch niet kon den slapen, rustig voor hun woningen op straat, hun nachtrust alzoo zonder morren voor de feestvierenden opofferende, waarvoor een hunner dan ook ruimschoots beloond werd. Door een der feestgenooten, die daar passeerde, werd hij namelijk zonder eenige aanleiding zoodanig geslagen, dat hij bewusteloos op den grond viel, waarna de broeder van den dader, mede een bruiloftsgast, nog een handje kwam helpen en den man eendracht slagen en schoppen toebracht. De vrouw van den mishandelde, die haar man wilde ontzetten, werd eveneens geschopt, terwijl, nadat de woestelingen zich verwijderd hadden en de aangevalle ne reeds in huis gedragen was, bleek, dat hij een paar wonden aan den rug had, waardoor hij veel bloed ver loor. Een ter hulp geroepen geneesheer oordeelde het noodzakelijk, dat de man naar het academisch zieken huis zou worden vervoerd. Aldaar bleek de man een paar tamelijk diepe wonden onder en naast het schou derblad te hebben bekomen. De daders, de gebroeders W., zijn door de politie ge arresteerd en er zaltegen hen.proces-verbaal worden opgemaakt. Naar wij vernemen, is de verwonde naar zijn woning teruggebracht na verbonden te zijn, wijl in den vacan- tietijd in het academisch ziekenhuis weinig gelegen heid bestaat om patiënten op te nemen. ANN01973 vrijdag 17 augustus TER AAR De gemeente Ter Aar zat vannacht zonder water. Dit feit was waarschijnlijk onop gemerkt voorbijgegaan, wanneer niet een geluidswagen om half twee de rustig slapende bewo ners op de hoogte stelde van het kleine ongemak, ledereen werd wakker, kinderen liepen rond en onder enkele bejaarden groeide terstond een paniekstemming, want in plaats van .zonder wa ter" hadden zij verstaan onder water". Toen iedereen er zich van overtuigd had dat er inder daad geen water meer uit de kra nen kwam en ook het dorp niet blank stond, keerde de nachtelij ke rust terug... LEIDEN Binnenkort zal Lei den voor het eerst een brommer zien rondrijden die niet op benzi ne, maar op elektriciteit loopt. Vanaf vanmorgen staat dit rijwiel te pronken in de etalage van de fa. Walenkamp aan de Prinses- sekade. De elektrische bromfiets is al in september 1972 aan het Ne derlandse publiek getoond. Men Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnenveertien dagen na plaatsing een ingevulde bank-of girocheque ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltst.raat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. i'i.„v - mm Door het warme weer raakte gistermiddag een hooiberg bij een boerderij aan de Lage Morsweg in brand en be dreigde daarbij een schuur, waarin vee stond en hooi lag. Twee koeien en een stier werden de wei ingestuurd en de schuur werd met succes nat gehouden. De hooiberg werd uitgehaald. Vanmorgen was de brandweer nog bezig met de nablussing. foto archief leidsch dagblad mocht het rijwiel toen echter nog niet op de markt brengen, omdat het niet aan de gestelde eisen voldeed. Eind juni heeft men toch een vergunning gekregen: de Solo- electra mag de weg op. Men kan er een topsnelheid van ca. 25 km mee bereiken. Voor lange tochten leent de Solo zich min der: na ca. 36 km zal men de ge- lijkrichter die erbij geleverd wordt, moeten gebruiken om de accu weer op te laden. Er is één schaduwzijde: milieubewustzijn is een vrij prijzige hobby. De Solo zal pas uit de etalage verdwijnen als er iemand 1300 gulden voor neertelt. Daar staat tegenover, dat één lading ongeveer een dubbeltje aan stroom kost. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) HNHNfl r o KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.j. Bouterse (adjunct) J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F Klein Schiphorst adjunct REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J Preenen chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30K ,r RUBRIEKSADVERTENTt d Maandag t/m vrijdag van 8.30tc; v, ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) N chtigingw ;n van heli geld, ontvangen 1,- korting per e per kwartaal (WIJ DOPCASSf|ll jk lezen,! hebben of blind zijn (oleen ande- hebben), is een samenvatting van N nieuws uit het Leidsch Dagblad opt Ul beschikbaar. Voor informatie 0486J (Centrum voor Gesproken Lectuur, ■H H U voorbehw - evenjDatr: ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd'* Leids Universitair Medisch Centrum. 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord; geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elizabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Priesterbroederschap negeert oproep Bondskanselier Helmut Kohl wuift bij aankomst bij de Dom naar het publiek. foto epa

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10