Dagblad Rusland devalueert roebel Leidsch 1 asisscholen moeten worstelen om roosters rond te krijgen El Cid begint met wachten linton gaat relatie et Lewinsky toegeven' Bomaanslag Noord-Ierland eist tenminste 28 levens BEL: 071-5128030 r 1 -J van Quick Boys fsaar van Ter Aar' serst weer in Almere TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. HET WOORD IS AAN Ann Landers Niemand is harder aan va kantie toe dan iemand die net is geweest wisselvallig zomerweer Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Strips14 Uitgaan8 Ballonvaarder Fossett plonst in Pacific SYONEY-ST. LOUIS Rtr-ANP Voor de vierde keer is een poging van de Amerikaan Steve Fossett mislukt om als eerste ballonvaarder non-stop rond de wereld te reizen. Gisteravond kwam hij tijdens een onweersbui in de Stille Oceaan terecht, zo'n 800 kilometer van de Australische kust. In een reddingsvlot, dat een Frans militair vliegtuig heeft afgeworpen, wacht Fossett (54) tot een schip hem komt oppikken. De hem omringende oceaan nabij de Salomonseilanden zit vol haaien en koraalrif fen. Een zegsman van het Australische ministerie van defensie verwacht dat Fos sett morgenochtend wordt opgepikt. Maar schipper Laurie Piper van de kleine tweemaster AÜanta denkt dat hij Fossett vandaag al kan bereiken. Toen de Amerikaan neer stortte, had hij 24.460 kilo meter afgelegd, ruim de helft van zijn geplande reis. Zaterdag een week geleden vertrok hij uit het Argentijn se Mendoza. In 1995 moest Fossett zijn eerste poging al na twee dagen afbreken in Ca nada. De tweede eindigde vorig jaar in India en eerder dit jaar zag hij zijn derde poging mislukken toen hij op een Russische akker moest landen. leiden» Het 'fantastische avontuur' dat studeren in Leiden volgens rector magnificus W. Wagenaar is, begon vanochtend voor meer dan 1.500 eerstejaars met wachten. Eerst op de Beestenmarkt, waar zo'n 150 mentoren al om acht uur op hun eerste 'schaapjes' stonden te wachten; die moesten vervolgens nog tot half tien wachten voordat de wandeling naar de Hooglandse Kerk begon. Daar openden Wagenaar, burgemeester C. Goekoop en voorzitter C. Hulshoff van de El Cid-commissie de introductieweek. Maar zij dronken eerst rus tig een bakje koffie in het Hooglandse Huys; dus ook in de kerk moesten de aankomende studenten wachten. foto loek zuyderduin ident getuigt vandaag int Clinton zal vandaag Ie federale grand jury zeg- 'ongepaste lichamelijke iten' te hebben gehad leWitte-Huisstagiaire Mo- Lewinsky. Maar hij zal tij- het verhoor blijven ont- en meineed te hebben ge- of wie dan ook te heb- langezet over de affaire te gens de New York Times vandaag hebben zijn be- jkste adviseurs dat nog- bevestigd. De krant gaat [vanuit dat Clinton na zijn een korte verklaring televisie zal afleggen. Die streekse uitzending ver- t de krant niet voor 03.00 nachts Nederlandse tijd. a vertrekt de president ddellijk voor een twee evakantie naar het eiland w's Vineyard. president bracht het hele linde in het Witte Huis met een select groepje ju- he adviseurs, om zich voor eiden op het verhoor dat ig om zeven uur Neder- tijd begint. Hij is de eer resident die tijdens zijn onder ede getuigt voor rand jury. Het verhoor ver- via een rechtstreekse verbinding met het Witte De president besloot zelf tot zijn getuigenis nadat Lewinsky eerder deze maand zou hebben verklaard in het Witte Huis vaak seks met Clinton te hebben ge had. Clintons advocaat Kendall kwam met een korte verklaring waarin hij waarschuwde voor alle voorspellingen. ,,Er is blijk baar enorm veel ongebaseerd gespeculeer over de getuigenis van de president. Maar de waarheid is de waarheid. En zo zal de president getuigen." Volgens het bericht in The Washington Post heeft Clinton zijn echtgenote Hillary en doch ter Chelsea tot dit weekeinde in het ongewisse gelaten over de precieze aard van zijn relatie met Lewinsky. Het dagblad ci teert een ingewijde die stelt dat de president zijn vrouw en kind 'nog heel wat heeft uit te leg gen'. Als Clinton de grootste cri sis uit zijn loopbaan politiek overleeft, dan heeft hij dit voor een belangrijk deel te danken aan zijn vrouw. Hillary ging on middellijk na het uitbreken van 'Monicagate' vierkant achter haar echtgenoot staan. Met haar onverminderd loyale hou ding hield zij de populariteit van de president bij het Ameri kaanse publiek op peil. Pagina 5: Amerikanen lijken bereid hun president te verge ven Splintergroep IRA verdacht van bomaanslag Omagh omagh gpd Een autobom van meer dan 200 kilo heeft zaterdagmiddag in het Noord-Ierse plaatsje Omagh ten minste 28 slachtof fers geëist. Van de ruim tweehonderd ge wonden verkeerden er gisteren nog elf in levensgevaar. De bom verwoestte een groot deel van de belangrijkste winkelstraat van het stadje van 35.000 inwoners, waar zater dagmiddag om drie uur vele honderden mannen, vrouwen en kinderen aan het winkelen waren. De ramp had nog groter kunnen zijn: als een geplande optocht op tijd was geweest, was de bom ontploft op het moment dat vier praalwagens met daarop zo'n honderd kinderen zou den passeren. De aanslag was de zwaar ste in de geschiedenis van de Noord-Ier se twisten. Een plaatselijke krant en de politie hadden om half drie een telefonische melding gekregen van een bom in het gebouw van de rechtbank in Omagh. Het publiek werd van het pleintje voor het gebouw geleid naar de smalle win kelstraat naar even later bleek recht op de verwoestende bom af. De Noord-Ierse politie zoekt de daders in één van de meest radicale splinter groepen van het Ierse Republikeinse Le ger, die zich de Real IRA noemt. Deze groep, waarvan waarschijnlijk niet meer dan negentig mensen lid zijn, verzet zich fel tegen het vredesproces in Noord-Ier land. Zij zouden de afgelopen maanden de hand hebben weten te leggen op de len van de wapen- en explosievenvoor- raad van de reguliere IRA. De Noord-Ierse politie heeft gisteren tot de avond inviel met warmte-detectie- apparatuur gezocht tussen de puinho pen van verwoeste winkelpuien en inge storte gevels naar lichamen of delen daarvan. Zondagavond waren de doden op één na geïdentificeerd, maar waren er nog bijna tien vermisten. De aanslag is veroordeeld door de lei ding van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. De Britse premier Blair onder brak zijn vakantie en vloog naar Belfast voor overleg met Noord-Ierse bestuur ders en de Ierse premier Aherne. Premier Kok heeft in een telegram aan zijn Britse collega Blair namens de Nederlandse re gering zijn deelneming betuigd met de nabestaanden van de slachtoffers. Ook vanuit de Verenigde Staten werd de aan slag veroordeeld. Pagina 5: Omagh bestaat nu uit niets anders dan verdriet LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 i Cultuur en Kunst Nog geen abonnee Yo-Yo Ma bevangen door grandeur van Stadsgehoorzaal ABONNEE ^SERVICE tsprek van de dag Paragnost laadt zich op aan hunebed Binnenland Kerk en Samenleving Capitulatiejapan in Den Haag herdacht Kohl en Gorbatsjov bij jubileumviering Keulse Dom Delegatie van Internationaal Monetair Fonds naar Moskou De Russische centrale bank heeft vanochtend een feitelij ke devaluatie van de roebel aangekondigd. De wissel koers ten opzichte van de dollar werd zodanig verruimd dat een forse duikeling van de Russische munt officieel mogelijk wordt. De maatregel is volgens de bank noodza kelijk om de industrie en de burgers te beschermen tegen de gevolgen van de financiële crisis die het land treft. De centrale bank stond vanoch tend toe dat de dollar tegen 9,5 roebel mocht worden omgewis seld. Vrijdag werd er nog 6,3 roebel voor een dollar betaald. Verder is de terugbetaling van buitenlandse schulden negentig dagen opgeschort en is het bui tenlanders verboden kortlopen de staatsobligaties te kopen. Bankpresident Doebinin ver klaarde vanochtend dat de staat heeft gekozen 'voor het volk en voor de eigen producenten'. Premier Kirijenko zei niet uit te sluiten dat de maatregelen ge paard gaan met ministerswisse- iingen, vooral bij de departmen- ten van financiën en economi sche zaken. Een regeringsfunc tionaris zei op korte termijn be langrijke wijzigingen te ver wachten. De maatregelen moeten een einde maken aan 'een yan de meest winstgevende onderne mingen in Rusland, namelijk de speculatie'. Volgens minister Zadornov (financiën) is de rege ring door de maatregelen eerder in staat haar schulden aan de industrie af te betalen, inclusief de achterstallige lonen aan de werknemers. Het afgelopen weekeinde had intensief overleg plaats tussen premier Kirijenko, Zadornov, Doebinin en ex-premier Tsjoe- bais. De afgelopen nacht arri veerde een delegatie van het In ternationaal Monetair Fonds in Moskou voor overleg over cri sismaatregelen waarmee het parlement moet instemmen. Vorige week stelde het parle ment het debat daarover uit. De opening van de effecten beurs van Moskou werd van ochtend twee keer uitgesteld om paniek te voorkomen. Toen de handel begon, was de beurs index 3,4 punten lager op 111,06. Russische valutahande laren toonden zich geschokt door de maatregelen. De Ameri kaanse dollar zette vanmorgen zijn opmars voort. In Amster dam stond de koers vanochtend op 2,0380 gulden, anderhalve cent meer dan vrijdag. Pagina 7: Roebel zakte steeds vaker door bodemprijs BAG 17 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 ASteJ Doelman Peter Kromhout schudt Jaap van Duyn de hand. nam zaterdag definitief afscheid van Quick Boys. De 219 competitiewedstrijden en acteerde 11 jaar in Duvn blijft overigens aan Quick Boys 1 verbonden, elftalleider. foto kees van hoocdalem hij de snelste. De nieuwe nationaal kam pioen kwam met een achter stand van vijf minuten uit het Gooimeer, waar een stevige wind zorgde voor een lastige golfslag. Op de fiets maakte hij die achterstand goed en in de marathon schudde hij de twee overgebleven concur renten, Danny Simons en Dirk van Gossum uit België, vrij eenvoudig van zich af. Frank Heidoorn, die vorig jaar Nederlands kampioen werd, ontbrak zaterdag. Hij herstelt van een hernia-operatie. van der Marei maakte za ag in Almere zijn favorie- waar. De 30-jarige Ter lier won het Open NK tri- fefi Na 3.8 kilometer zwem- 180 kilometer fietsen en jj] volledige marathon in 32 onthaalde de speaker et stadhuis van Almere ?rr|ials 'de tsaar van Ter Aar', der Marei was zo'n tien uten langzamer dan in toen hij het huidige par- srecord (8.01.13) inde ;en kon laten schrijven. "erAarse favoriet had al derde keer succes in Al- e, want ook in 1983 was Pagina 19: Kampioen kon digt zijn pensioen aan ort aan leraren en meer ADV-dagen zorgen voor problemen 'REGIO annetvan aarsen [kantie is voorbij, de basis- en stroomden vanmorgen laar van een soepel begin tet schooljaar is geen spra- 'e schooldirecteuren heb- zich de afgelopen weken J°ofd gebroken om de les- ers rond te krijgen. Onder de verruiming van de regeling speelt hen parten, aantal basisscholen krij- jongste leerlingen extra dagen, andere scholen 'n de ADV-regeling voor- frnpelweg opgeschort. >?r de groepen één tot en •er hebben we extra vrije ingeroosterd. Zeven jen en zeven vrijda- zegt directeur H. van Dijk van de Openbare Basischolen- met een groot tekort aan inval- gemeenschap in Leiderdorp, krachten. Er zijn in Nederland waaronder de Koningin Juliana- te weinig leerkrachten. Vorig school, de Hobbit en de Prins jaar is het twee keer voorgeko- Willem Alexanderschool vallen. ,,Dat levert weer een ander pro bleem op. Ouders die werken, moeten op die dagen opvang regelen." Directeur W. Hogen- birk van Lucas van Leyden- school in Leiden heeft de invoe ring van de extra ADV voorlopig uitgesteld. Hij hoopt binnenkort 'op wat extra formatie' en wil daarna spijkers met koppen slaan. „Togh verwacht ik proble men", zegt Hogenbirk. „Het is niet alleen de nieuwe ADV-re geling, die veel te kort voor het nieuwe schoolseizoen is aange kondigd, maar we kampen ook men dat ik een klas naar huis moest sturen, dit jaar zal het wel helemaal hopeloos zijn. Eén griepepidemie en we hebben problemen." De telefoon heeft roodgloei INFO 25 AUGUSTUS /Éf i K 10.00-13.00 uur TEL 020-5236311 HOGESCHOOL 1 1 Bel even als Je wilt komen /OOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM end gestaan bij de Algemene Vereniging van Schoolleiders (AVS), de belangenorganisatie van schooldirecteuren. „Ontstellend veel schooldirec teuren liepen vast bij het maken van het lesrooster", zegt direc teur H. Hendriks van de AVS. „De verruiming van de ADV van tien naar veertien dagen is een groot probleem. Het enorme tekort aan leerkrachten is er ook één. In de Randstad is dat probleem dubbel zo groot. Heel veel leerkrachten die in de Randstad werkten maar oor spronkelijk uit andere gebieden kwamen, keren nu weer terug naar hun roots. Buiten de Rand stad zijn er nu namelijk ook va catures." Veel scholen kiezen volgens Hendriks voor een 'creatieve' oplossing. „Ze roosteren extra vrije dagen in en maken, ter compensatie, de schooldag iets langer." Andere scholen proberen het weer op een andere manier op te lossen. „Wij hebben wat part timers bereid gevonden om ex tra te gaan werken. Maar het is ontzettend moeilijk een lesroos ter in elkaar te draaien, waarin iedereen het naar zijn zin heeft", zegt directeur J. Roosen daal van de Marnixschool in Katwijk. Directeur A. Bijman van De Schakel in Roelo- farendsveen is zelf maar weer voor de klas gaan staan. „Ik heb jaren geen groep gehad, maar ik val nu 51 dagen per jaar in voor een collega." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam:Voorletter M/V Adres: I Postcode: Plaats: 'Tel:(I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'nvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1