Trends senna en het goede doei £>e wondeiTeparaties van Nomot Nieuw model boxspring DINSDAG 11 AUGUSTUS 1998 REDACTIE SASKIA STOELINGAé jan van der natleen zejf een mooi leven leiden. Ruim vier jaar geleden, op 1 mei 1994, kwam de Braziliaanse autocoureur Ayrton Senna om het leven tijdens de Grand Prix van Italië op het circuit van Imola. De fatale crash tegen de vangrails was letterlijk en fi guurlijk een enorme dreun voor alle sportliefhebbers, maar voor die in Brazilië in het bijzonder. Het Zuid-Amerikaanse land en de hele autosportwereld waren in rouw gedompeld. De naam van Ayrton Senna beheerste da genlang de krantenkoppen. En dat terwijl op dezelfde dag en op hetzelfde circuit ook de Oos tenrijker Roland Ratzenberger de dood vond. Ayrton Senna genoot vooral in Brazilië een populariteit, die vergelijkbaar was met die van de voetballers. En nog. Zijn naam leeft namelijk voort mid dels de Ayrton Senna Founda- tion, een stichting waarvoor hij twee maanden voor zijn dood het idee aandroeg en die in juli 1994 door zijn zuster werd op gericht. Senna wilde met zijn vermogen en zijn grenzeloze populariteit meer doen dan al leen zelf een mooi leven leiden. De stichting moest zich gaan inzetten voor de jeugd in Brazi lië. Viviane Senna, psychologe van beroep en ervaren in jeugdpro- jecten, wist dat de dood van haar broer niet het eind mocht betekenen van zijn plannen. Zij en de rest van de familie zetten zich in voor de stichting, die in middels 70.000 kinderen in Bra zilië ondersteunt. Ayrton Senna zelf maakte nog net de geboorte mee van 'Sen- ninha' ('kleine Senna'), een in middels in Brazilië razend po pulaire stripfiguur. Daarnaast werd ook de merknaam 'Senna' gedeponeerd. De winst van alle producten gaat naar de stich ting. Onlangs werd de oversteek ge maakt naar Europa, waar de Duitse firma OWP Brillen Gm bH de licentie kreeg voor de verkoop van 'Senna Eyewaer', een serie fraai vormgegeven ge wone en zonnebrillen. Voor ie dereen die het Brazilië van het carnaval, de Copacabana en de 'Goddelijke Kanaries' eens door een andere bril wil bekijken. Een zonnebril uit de collectie van Senna. De boxspring is een bedsysteem dat de laatste tijd zeer gewild is. Het bestaat uit een matrasdra ger - samengesteld uit een hele boel onderling verbonden, ver ticale veren - die een gelijkmati ge en goed ondersteunende bo dem biedt voor een matras. Door zijn vaak fraai beklede ui terlijk past de boxspring goed in de huidige 'woonsfeer' van het slaapvertrek. Fabrikant Zevenslaper voegde in 1992 aan de hoogwaardige techniek van zijn boxsprings het element design toe met de in troductie van de Zodiac collec tie, ontworpen door Jan des Bouvrie. In 1997 werd hierin ook een aantal ontwerpen van het designduo Ravage opgeno men. Onder het nieuwste ontwerp Quadrant, het 'knopenbed' zet te Jan des Bouvrie opnieuw zijn handtekening. De fraai gecapi tonneerde boxspring kan met Alcantara met diverse stoffen uit de collectie worden bekleed, aangepast aan kleur en stijl van het interieur. Dit model Qua drant kost in vlakke, vaste uit voering op een formaat van 180 x 200 cm (in 2 delen van 90 cm breed) ruim 6000 gulden. Dat is exclusief twee matrassen. Zevenslaper biedt ook een aan tal verstelbare uitvoeringen, bij voorbeeld met de mogelijkheid hoofd- en/of voeteneind op en neer te bewegen. Ook een knie- knik-uitvoering is verkrijgbaar. De (afstands) bediening heeft bovendien een geheugen zodat bepaalde standen hierin opge slagen kunnen worden. Voor beeld: vaste nekstand voor bed- lezen. Voor een Quadrant box spring met alle verkrijgbare ver- stelmogelijkheden en bedie ningsfaciliteiten betaalt men nog eens ongeveer 8000 gulden extra. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1Gezondheid!; 5. beslommering; 9. hoeveelheid; 10. cijfer; 12. cijfer; 13. vogel product; 14. kleurloos; 15. laatst leden; 17. begerig; 19. gewicht; 22. rivier in Spanje; 24. list; 26. geestelijke; 27. nachtvogel; 28. Engels bier; 29. slee; 30. lof; 31. file; 33. filmdecor; 35. vaartuig; 38. vogel; 40. geur; 42. kwaad; 44. knel; 45. klamp; 47. uitroep van pijn; 49. huisbediende; 50. tegenover; 51. papegaai; 53. ver hoogde toon; 54. op welke wijze; 55. scharnier; 56. manier. Verticaal: 1Kracht; 2. liefkozing; 3. Nederland (op auto's); 4. ver harde huid; 5. deel van een uur werk; 6. voegwoord; 7. domkop; 8. levendig (muz.); 11. tijdperk; 16. pigment; 18. baar; 20. inge nieur; 21. uitroep van schrik; 22. hoeveelheid; 23. aartsbisschop (Lat. afk.): 25. drijfnat; 26. kle dingstuk; 32. sloop; 34. vorde ring; 36. zwaardwalvis; 37. pre historisch dier; 39. geliefde van Zeus; 41. persoonlijk vnw.-, 43. grauwe gele kleur; 45. duo; 46. laatst; 48. grafvaas; 50. gewicht; 52. tandeloos zoogdier; 54. hec tare. OPLOSSING Je nieuwe bankstel beschadigd door overenthousiaste katten? Een gat in je peperdure aan- rechtblad door er een te hete pan op te zetten? Vervangen hoeft vaak niet meer, want te genwoordig kunnen deze be schadigingen worden hersteld. En: nagenoeg onzichtbaar. Een kolfje naar de hand van Nomot, herstel- en reinigingsspecialis ten in Nieuwegein. Een demonstratievoorbeeld. Medewerkster Margriet van Huygevoort houdt een jas om hoog. Een stoere, zware donker groene jas met een stoffen kraagje, merk Boss. Duur dus. Er is niets bijzonders aan te zien. Maar een half jaar geleden zat er een enorme scheur in, verticaal, pakweg 25 centimeter lang, ergens ter hoogte van de rechterzak. „We hebben deze jas hersteld. Om die scheur onzichtbaar te maken hebben we het stiksel dat we moesten toepassen laten overgaan in een lange, verticaal gestikte lijn. Die gestikte lijn is ook op het linker voorpand aan gebracht, zodat er symmetrie is ontstaan. De reparatie valt zo niet op. Zelfs de eigenaar van de jas kon zich niet herinneren of deze 'nepnaden' er wel of niet zaten." De Boss-jas was min of meer door een toeval terechtgeko men bij Nomot. Herstel en rei niging is een wat magere aan duiding voor het soort werk dat bij Nomot wordt gedaan. Ad junct-directeur A. J. de Boer laat een foto zien van een gerestau reerd schilderij: oude vernislaag eraf gehaald, een scheur in het doek hersteld, nieuw vernis aangebracht. In de vensterbank van zijn werkkamer staat een antieke Chinese schaal. Ooit in twee stukken gebroken, maar weer aan elkaar gelijmd. Aan de achterkant is dat nog te zien, omdat het bord een demonstra tiemodel is. Aan de voorkant valt er absoluut niets van de breuk te bespeuren. De achter kant kan dezelfde afwerking on dergaan, maar dat gebeurt bij dit bord dus niet. De genoemde Boss-jas functio neert bij Nomot ook als demon stratiemodel. De eigenaar claimde bij zijn verzekering een schadebedrag, de verzekeraar vroeg Nomot om een expertise: was die jas inderdaad nog wel die 1200 gulden waard die de eigenaar wilde hebben? In feite had de jas kunnen wor den gerestaureerd, en dat is waar verzekeraars tegenwoordig meer en meer op aansturen: niet langer geld uitkeren, maar de schade laten herstellen. „Te genwoordig zeggen ze: onze klant heeft een probleem, en dat lossen wij dan op", vertelt De Boer. „Er komen steeds meer nieuwe polissen waarin staat dat de schadevergoeding in natura wordt gegeven. De WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: REGENPAK. klant krijgt dan geen geld, maar de schade wordt hersteld. Het gaat dan om de opstal- of in boedelverzekering, de uitge breide brandverzekering of de extra uitgebreide brandverzeke ring. Of de aansprakelijkheids verzekering. Maar ook bij de be staande polissen wordt steeds vaker het voorstel gedaan om schade te repareren." Voor Nomot is dat geen pro bleem. Het is wonderbaarlijk om te zien wat er allemaal kan. Van Huygevoort, specialist in textiel en binnenhuisarchitec tuur, haalt een voorbeeldstukje van een aanrechtblad te voor schijn. Gemaakt van MDF, be kleed met imitatie granito, be schadigd door een schroeiplek. Dat komt vaak voor, doordat mensen een te hete pan op het aanrecht zetten. Nomot herstelt zo'n plek vrijwel onzichtbaar. Het beschadigde stuk wordt weggestoken, opgevuld, en het granitopatroon (of iets anders) wordt minutieus en precies op kleur nageschilderd op een krasvaste toplaag. Nomot is jaren bezig geweest om het juiste opvulmateriaal te vinden. Honderden materialen zijn geprobeerd, maar die vol deden niet. Ze mogen simpel gezegd niet krimpen en niet uit zetten. Zelfs het kleinste haar scheurtje is een probleem. Er komt vocht en vuil in, waardoor het vulmateriaal loslaat van zijn ondergrond. Om te zien wat de proefmaterialen deden werden stukjes aanrecht in de diepvrie zer gelegd en later met een föhn verwarmd. Een van de innova tiecentra, die ondernemers hel pen bij het vinden van nieuwe technieken, werd ingeschakeld. Dat centrum ging weer bij TNO te rade. Het leek allemaal niets te worden, totdat een Nomot- medewerker contact kreeg met een bedrijf dat materiaal maakt voor gebitsprothesen. Dat vol deed wel en wordt nu gebruikt. Vier medewerkers van Nomot doen op dit moment niets an ders dan aanrechtbladen res taureren. Sinds een jaar worden ook kunststof kozijnen aangepakt. Ze raken vaak beschadigd bij inbraak of pogingen daartoe. Ook daarvoor is een herstelme thode ontwikkeld. De toegepas te technieken zijn weer anders dan bij de aanrechtbladen. De kozijnen zijn hol, en beschadig de plekken moeten eerst van een steunmateriaal worden voorzien, voordat nieuwe kunststof kan worden aange bracht. Ook moet er worden ge polijst om een glad oppervlak te verkrijgen. De prijs voor zo'n behandeling valt mee: 400 gul den voor één beschadiging, 1500 gulden voor een aantal plekken. Nomot is geen nieuw bedrijf. Het ontstond in 1945, na de be vrijding, als een onderneming die vloerkleden een anti-motbe handeling gaf (vandaar: no mot) en motschade restaureerde. Daar was toen veel vraag naar, omdat handgeknoopte Perzi sche tapijten tijdens de oorlog waren weggestopt en bescha digd te voorschijn kwamen. Het reinigen en herstellen van vloerbedekking en bankstellen is nog steeds belangrijk werk voor Nomot. De meest uiteen lopende problemen worden op gelost. Bij leren zitmeubelen wordt schade hersteld door het Sinds een jaar worden bij Nomot ook kunst stof kozijnen aange pakt. Ze raken vaak beschadigd bij in braak of pogingen daartoe. Ook daar voor is een speciale herstelmethode ont wikkeld. FOTO CPD beschadigde pand uit de bank of stoel weg te halen en te ver vangen door een nieuw. Ook dat is precisiewerk, omdat bij voorbeeld nieuw stiksel precies in de oude naden moet vallen. Voor een stuk uit een rugleu ning wordt eerst een mal ge maakt om de vorm van het ver wijderde stuk na te bootsen. Omdat de kleur van het nieuwe pand nooit helemaal klopt wordt het bijgeverfd om de juiste nuance te bereiken. Zo iets kan overigens alleen met leer dat een gekleurde deklaag heeft. Nomot doet met al die verschil lende technieken ongeveer 15.000 herstellingen per jaar. Een opdracht kan overigens wel 60 of 65 stuks omvatten. Som mige reparaties zijn als zodanig te herkennen. Een nieuw stuk stof in een met stof beklede bank is anders van kleur dan de stof die er op zat en in het licht bleker werd. „Het woord on zichtbaar wordt bij ons nooit gebruikt", zegt Van Huyge voort. „Wij noemen het 'niet voor het oog storend'. Of we zeggen: u als klant weet waar de herstelde plek zit, maar ie mand die van niets weet zal het ook niet zien." De garantie op de restauratie is onbeperkt. Als het fout uitpakt wordt het opnieuw gedaan. Be perkingen zijn: een te grote be schadiging waardoor herstel onmogelijk is, of het herstel dat te veel kost, gezien de restwaar de van het beschadigde object. Dat laatste is rekbaar. Sommige klanten hebben er veel voor over om een waardeloos ding, waaraan ze mooie herinnerin gen hebben, te laten herstellen. HEINZ SOMS /AT /£~7S T£~ £>AA/ MO£T£tS "Z£ /<££/srJE A/AA& M/J L£//ST£E£fiS Het stukje grond dat hij verkocht had, liet heer Bommel niet met rust - en de volgende dagen kon men hem dikwijls bekommerd waarnemen op een heuvel bij het verkochte terrein. Daar werd met grote snelheid een luchtig bouwwerk opgetrokken uit glas en aangevoerde wanden, en on der de ogen van de bedrukte heer nam het al spoedig de vorm van een woongelegenheid aan. 'Jammer van uw uitzicht', zei Tom Poes, die er op een middag langs kwam. 'Mooi is het niet, vind ik.' 'Ach,' mompelde heer Ollie, zich vreugdeloos afwendend, 'het is voor een goed doel. Denk eens aan het genoegen, dat de Richels en de Loenen zullen smaken. Het is erg handig, bedoel ik. En licht en gezond ook. Beter dan hun bedompte boer derijen, zeg nu zelf.' 'Hm', zei Tom Poes. 'Wat hm', hernam heer Bom mel ontstemd. 'Is het soms niet mooi om een lichtpuntje te brengen' Het geld waarmee het betaald is, is trou wens echt, zeiden ze op de bank. Ik kan het niet meer ongedaan maken.' Zo sprekend waren zij Bommelstein genaderd en op het geluid van zijn meesters stem boog Joost zich glim lachend naar buiten om stof uit te slaan. 'Dag, heer Olivier', sprak hij. 'Het belooft een leuke avond te wor den, met uw goedvinden.' 'Huh?' vroeg heer Ollie onthutst. 'Leuke avond' Alsof ik niet genoeg zorgen aan m'n hoofd heb!' 'Ik bedoel de te levisie', verklaarde de bediende. 'Er is een héél aantrekkelijk programma, dat De Loerdraaier heet. Het wordt gepresenteerd door de heer Brekel, die wat vreugde in de huiskamers wil brengen. Dat belooft wat, als ik zo vrij mag zijn.' Horloge voor elke dag Het Oillly Ladies Watch. Een horloge dat altijd; wat je draagt; dat is dej| Ladies Watch, De kastkj uurwerk) kan wordenL bineerd met diverse b»; en ringen. Dat levert ey cadeauset op. Voor 19r( heb je de optimale cc demogelijkheid: een (keuze uit diverse klei m drie bandjes en drie ri^| (om op het kastje te zl; De setjes zijn verpakt^ plat blikje met oriëntay, sins. Maar wie nog me^ gelijkheden wil, kan r bandjes ook los kopei informatie: SPG, Al.' 072- 662266. Waterbed 1 y Het waterbed is het stadium van de kinderschoenen ontPj Dat geldt niet alleen het comfort, maar ook het uiterlijke ners hebben zich op het waterbed - ofwel het ledikant i# in of daarop een watermatras - gestort. De aanvankelijk^ lende en klotsende waterbedmatras heeft allerlei techni|j fijningen meegekregen, zoals een stablisatiesysteem. Daj® het mogelijk om de 'matrasdeining' af te stemmen op d|> sen en lichamelijke eisen van de gebruiker. Een watermal voegt zich probleemloos naar de contouren van het lich?^ verleent de wervelkolom in elke houding de noodzakelijk steun. Drukpunten treden bij een waterbed niet op, waajp een goede bloedcirculatie en algehele ontspanning gega? deerd zijn. Het waterbed wordt steeds meer een stukje design. Waterbed 2 Een belangrijk pluspunt van een waterbed is de mogelijk heid het water met behulp van een verwarmingselement op een aangename temperatuur in te stellen. Waterbedden zijn verkrijgbaar in talloze modieu ze uitvoeringen en materialen met opvallende details en ac cessoires. De ontwerpen vari eren van romantische met volants en rijkelijk gestoffeerd tot strak met als materialen metaal of houtsoorten als wengé en kersen. Bij een duo matras in een tweepersoons bed kunnen beide partners de temperatuur van hunn deel en de gewenste st< tie - meer of minder de individueel instellen. G het kiezen van het juist terbed bij voorkeur na waterbeddenspqciaalzi is aangesloten bij de NI (Nederlandse Verenigi Waterbed Specialisten) heeft men een breed as ment en is men bovem de hoogte van de laats! wikkelingen. Voor me« matie en verkoopadres NVWS infolijn: 0900 2( 25. De kinderafvalbak van Curver. Kinderafvalbak TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Deze grappige afvalbakken, geïnspireerd op de tijger er dabeer, zijn bedoeld voorde kinderkamer. De accenter gezicht, zoals oren en neus zijn gemaakt van zachte De bak met een inhoud van 12 liter heeft geen scherpe en onderdelen, kindvriendelijk dus. Prijs 19,95 gulden, formatie: Curver Consumentenservice tel. 013 - 53 Country life Een boeiend beeld van al het moois dat het buitenleven te bieden heeft, maar dan uiter aard op zijn Engels. Dat belo ven de organisatoren van de Country Living Fair eind au gustus in Vorden (Achter hoek). Een grootscheepse ma nifestatie met onder meer: een rondrit met de huifwagen, een modeshow (rij- en casual-kle- ding)valkendemonstratie, dressuur, hondenshow, slip- jacht (nabootsing vossen jacht), demonstratie vliegvis sen, antieke rijtuigen, country cooking, kinderdorp en workshops. Ook zijn er regen en waxjassen en typische En gelse tuinhoeden te koop. Lo catie: Kasteel Vorden, zondag 23 tot en met donderdag 27 augustus van 10.00 tot II uur. Toegangsprijs: 20 gil kinderen tot en met 6 ja* tis, kinderen van 7-12 ja»1 gulden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 8