Bouw wil af van verplicht aannemen van werklozen ilag om allochtoon vergt lange adem Economie Tonijn versierd Verboden paardenkracht wint nog van kilowatt Kodak sluit fabriek in Soestduinen Winst BA schiet omhoog Verkoop van vrachtwagens loopt terug Onzekerheid rond werf De Schelde duurt voort Onu erteleyebilirsin, ama o zaman ansizin ge<p kalinmi§ olur. DELA AC 11 AUGUSTUS 1998 groningen gpd In autoreclame mag het motorvermogen niet alleen - of met nadruk - in paardenkrachten worden aangegeven. Dat is verboden, zo heeft de Reclame Code Commissie laten we ten. De potentie van voertuigen moet worden weergegeven in kilowatts (kW's), ook al is het grote publiek daarmee min der vertrouwd. De commissie erkent dat de term pk nog steeds meer is ingeburgerd. Maar haar taak is alle klachten over reclame in behandeling te nemen. En over de pk-kwes tie ontving dit college tientallen boze brieven, zij het dat ze allemaal door dezelfde man zijn geschreven. De verplichting om met kilowatts te werken is volgens de commissie vastgelegd in de IJkwet. Hoeveel pk motorver mogen een auto heeft, mag alleen tussen haakjes achter het aantal kilowatts worden aangegeven. De commissie kan dat overigens niet met sancties afdwin gen. Ze kan alleen de media op de hoogte stellen van de richtlijnen en hopen dat men zich verder aan de regels houdt. Dat een wagen minder krachtig lijkt bij het hanteren van de aanduiding kW (één pk is zo'n 0,735 kW), zou overi gens geen rol spelen bij het hardnekkige pk-gebruik. De commissie veronderstelt dat vooral de macht der ge woonte een rol speelt. Eigenlijk mag je ook niet om een pond aardbeien vragen bij de groenteboer; je hoort nu vijf honderd gram te bestellen. Maar dat doen er ook maar wei nig. Omslag dreigt voor tweehonderd man kefeller was rijker dan Gates Bill Gates, oprichter van het Amerikaanse softwa- jern Microsoft, mag dan de rijkste man van de wereld zijn, |et de rijkste Amerikaan die er ooit heeft bestaan. Het iaanse blad Forbes heeft het kapitaal van de meest ver fden in de VS vergeleken met het bruto nationaal product Jt land. Daaruit wordt de conclusie getrokken dat de rijkste laan de legendarische ondernemer John D. Rockefeller is 'st. Rockefeller was in 1937, het jaar van zijn overlijden, bor 1,53 procent van het bruto binnenlands product Ivan de VS. Door de groei van de Amerikaanse economie hates met zijn vermogen van ruim vijftig miljard dollar jrder dan de zesde plaats, met 0,53 procent van het BNP. e aan Rockefeller moet Gates nog de eer laten aan An- lamegie, Stephen Girard en John Jacob Astor. gdter Douglas maakt winstsprong iam Hunter Douglas, fabrikant van onder meer Luxaflex, de eerste zes maanden van 1998 de nettowinst opgekrikt lim zeventien procent tot 89,4 miljoen gulden. Een volu- tame, lagere rentelasten en een sterke dollar hadden een •f effect op het resultaat. De omzetgroei van de intematio- lam- en gevelbekleder bleef iets achter bij de winsttoena me steeg met zes procent tot 1,35 miljard gulden, tegen iljard in de eerste helft van 1997. Alle regio's - Europa, •Amerika, Australië, Latijns-Amerika en Azië - lieten bete- —Jiltaten zien. :r winst voor Schuitema-supers port» SupermarktconcernSchuitema(Cl000,Spar,Voor- arkt, Kopak en Caspar) heeft in de eerste helft van dit jaar ist zien groeien met ruim zestien procent tot 26 miljoen De omzetgroei bleef iets achter en steeg tot bijna twee gulden, een toename van 9,2 procent vergeleken met r eerder. De directie rekent voor het gehele jaar op een ie 'belangrijk' zal stijgen, een toename van twaalf tot procent. Door een groeiende markt heeft Schuitema zijn iandeel weten te vergroten van 10,5 procent tot 10,9 pro- Ichuitema is onderdeel van Ahold. Kodak Polychrome Graphics Manufacturing in het Utrechtse Soestduinen gaat dicht. De di rectie heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het is nog onduidelijk wat er met de ruim tweehon derd werknemers gebeurt. De vakbond CNV vreest dat zij col lectief ontslagen worden. Bij Kodak in Soestduinen worden films, papieren en che micaliën voor de grafische in dustrie gemaakt. Het bedrijf is een joint-venture tussen East man Kodak en Sun Chemical Cooperation en mag de merk naam Kodak voeren. Het besluit om de fabriek te sluiten ligt volgens directeur E. Rappel in de lijn met de stra tegie van Kodak Polychrome Graphics haar activiteiten te stroomlijnen. Volgens CNV-be- stuurder A. Slagboom gaat de vestiging gewoon dicht omdat de productie elders, waarschijn lijk in de Verenigde Staten, goedkoper is. De distributieaf deling in Soestduinen blijft wel bestaan. Rappel kon gistermiddag nog niet zeggen of alle werknemers op straat komen te staan. „Wij gaan de komende tijd kijken wat er met hen moet gebeuren. Misschien kan elders werk voor hen worden gevonden. Het is nog te vroeg om er iets con creets over te zeggen", zegt Rappel. De ondernemingsraad gaat een extern onderzoeksbureau inschakelen dat moet kijken naar mogelijke alternatieven. Voor CNV'er Slagboom staat behoud van de werkgelegen heid voorop. Over een sociaal plan wil hij nog niet praten. „Daar is het nog veel te vroeg voor. Pas als blijkt dat er geen toekomst meer is voor het be drijf, willen wij praten over een sociaal plan", aldus Slagboom. Het personeel reageerde gis teren zeer geschokt op de me- deling van de directie. „Het be richt kwam als een donderslag bij heldere hemel. Niemand had dit verwacht. De werkne mers wisten dat er iets speelde maar niemand had er rekening mee gehouden dat de directie de hele fabriek wil sluiten", al dus de CNV-bestuurder. londen anp Ondanks sterk Brits pond drijfsinkomsten namen toe met 2,8 procent tot 7,4 miljard gul den. De verbetering van de be drijfsresultaten is volgens de di rectie van BA te danken aan kostenbeheersing en lagere brandstofprijzen. De marktomstandigheden zijn er voor British Airways niet beter op geworden. De lucht vaartmaatschappij ziet zich ge confronteerd met een zwakkere economische ontwikkeling in Engeland en het Verre Oosten. Tevens kampt de maatschappij met de hoge koers van het pond. Deze laatste factor maakt het gemakkelijker voor Europe se concurrenten op de Britse markt door te dringen. British Airways heeft ondanks moeilijker marktomstandighe den prima resultaten geboekt. In het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar steeg de winst voor belastingen uit gewone be drijfsuitoefening met 163 mil joen gulden tot 473 miljoen gul den. In hetzelfde kwartaal vorig jaar boekte BA een winst voor belastingen van 750 miljoen gulden. Alleen was daarin toen een boekwinst van 440 miljoen gulden opgenomen. Deze boek winst kwam voort uit de ver koop van het belang van BA in de luchtvaartmaatschappij US Air. In het eerste kwartaal over het lopende boekjaar resteerde een nettowinst van 427 miljoen gulden. De winststijging bij de Britse luchtvaartmaatschappij werd gerealiseerd bij een beperkte stijging van de omzet. De be- ruswuk anp 1 mg marc van dinther sn en verzekeraars zijn er ldels wel achter: aan al- men valt een dikke boter- verdienen. Financiële is zetten Mekka-cheques, tftsparen en Turkse avond- hl om de allochtoon als klant ten te halen. Echt makkelijk ilat nog niet. „De weg is sn moeizaam", verzuchten ;n en verzekeraars in koor. anken en verzekeraars Storten op de allochtone roep is niet vreemd. Het I immigranten in Neder- izal volgens het CBS in 2010 I verdubbeld zijn tot 3,5 en. Persoonlijke benade- speciale 'etno-producten' inzet van tweetalig perso- noeten de slag om de al- ton beslechten, raai Beheer meldde zich jaar geleden als eerste op pnarkt. Succes bleef echter ipndat de verzekeraar de Éi van reacties van met na- fürken na een advertentie kon opvangen. Slechts één fse telefonist was ingezet Se vragen van landgenoten S moedertaal beantwoor- lAlhoewel de mankracht van het tweetalige team verdub beld is, heeft de Apeldoornse verzekeraar haar aspiraties op een lager pitje gezet. De meeste banken en verzeke raars brengen hun gangbare producten op de markt, zij het in een gekleurd jasje. Een enke ling, zoals RVS en ABN Amro, wijkt af van dit patroon. De ING-verzekeringsdochter RVS heeft een speciaal toekomstplan op de markt gezet voor de al lochtoon. Hierbij spaart de hou der niet voor een aanvullend pensioen, zoals menig Hollan der, maar voor de bruiloft van zijn kind of om de militaire dienst van zijn zoon in Turkije (kosten: ruim 10.000 gulden) af te kopen. Sommige ABN Amro- filialen hebben in hun schap pen een zogenoemde Mekka cheque liggen. Met dit pakket kan de klant voor de hadj, de is lamitische bedevaart, sparen en ook de reis regelen. Het marketingadviesbureau Ci- bit heeft de behoeftes van Marokkanen, Turken, Antillia- nen en Surinamers in kaart ge bracht. Zo zijn allochtonen niet te porren voor haute finance. Slechts traditionele en noodza kelijke producten zijn in trek: een bankrekening, kluisje en een ziektekostenverzekering. „Financiële trends als beleg gingshypotheken, clickfondsen en lijfrentepolissen zijn nog niet besteed aan deze groep", licht directeur E. Poyraz van Cibit toe. Verder blijkt dat allochtonen het niet zo hebben op financieel Nederland. Respectievelijk 64 en 56 procent van de Turken en Marokkanen heeft een rekening lopen bij een bank in het land van herkomst. De concurrentie van de vier Turkse banken, die actief zijn in Nederland, neemt dan ook gestaag toe. United Ga rand Bank, met haar hoofdkan toor in Amsterdam, is de sterk ste groeier onder de Turkse spe lers,. Het balanstotaal verdub belde in vier jaar rijd tot circa zevenhonderd miljoen gulden en het filialennetwerk is uitge dijd van één tot vijf. Net als menig concurrent denkt de Rabobank, die zichzelf graag afschildert als ideële bank en benadrukt dat winstbejag niet de hoogste prioriteit heeft, met de strategie 'allochtonen trek ken allochtonen aan' de Turkse concurrentie het hoofd te bie den. „Het is nog een lange weg", stelt directeur A. Hoekstra van de Rabobank Den Haag. „Omdat allochtonen moeilijk inschatbare klanten zijn." Om deze cliënten beter te leren ken nen, nodigde Hoekstra eerder dit jaar zeventig Turkse onder nemers in de hofstad uit voor een Turkse avond. Om de drempelvrees weg te ne men en de cultuurkloof te dich ten, werft Rabo samen met Ci bit allochtone werknemers. Hoekstra: „Dat is niet alleen maatschappelijk gewenst, maar door de krappe arbeidsmarkt ook noodzakelijk." Volgens Hoekstra is het percentage al lochtonen in enkele jaren toe genomen van 1,5 tot 8,5. „Hier op het hoofdkantoor in Den Haag heeft bijvoorbeeld ruim de helft van het baliepersoneel een donkere huid. Het etnomarketingbureau Korkmaz Korkmaz heeft me nig financiële instelling op weg geholpen. Volkan Korlonaz merkt dat de interesse voor de multiculturele markt toeneemt. „Zelfs grote Amerikaanse mar ketingbureaus storten zich op de etnomarkt." Het Utrechtse bureau werkt momenteel aan een 'nieuw offensief voor ING- Banken en verzekeraars storten zich op nieuwe doelgroep Na jaren van sterke groei zal de afzet van vrachtauto's in Europa na volgend jaar teruglopen. Dat verwacht het Britse onderzoeks bureau Standard Poor's DRI in het jongste World Industry Forecast Report. Het is niet dui delijk in hoeverre Daf Trucks onder die ontwikkeling gaat lij den. „Wij reageren nooit op marktverwachtingen", klinkt het zuinig vanuit Eindhoven. DRI bekijkt de ontwikkelin gen per werelddeel, waarbij Eu ropa er redelijk positief uit springt. Dit jaar groeit de pro ductie (vanaf zes ton) met zes procent naar bijna 350.000 een heden, terwijl de afzet met zo'n acht procent stijgt tot 265.400 voertuigen. Vooral wegens een verwachte hogere rentestand zal vanaf volgend jaar de afzet afnemen, vrezen analisten van DRI. Daf liet begin dit jaar weten in 1997 in West-Europa voor trucks boven de vijftien ton een marktaandeel van 9,3 procent te hebben. Boven de zes ton bleef dat aandeel gelijk met negen procent. Voor dit jaar rekende Daf bij die gelegenheid op een verdere stijging tussen de tien en elf procent. Deze verwach ting lijkt nog steeds te gelden. „Ik heb er niets aan toe te voe gen", meldt althans een woord voerder van Daf. erstand Britten tegen euro kleiner Lj_» De weerstand van de Britten tegen de euro, de komen- jröpese munteenheid, wordt kleiner. Uit een gisteren gepu urde opiniepeiling blijkt dat nu 33 procent van de onder- kien voorstander is van de Europese munt. Een vorige pei- saf aan dat dertig procent de euro wel wil hebben. Vijftig fnt van de Britse bevolking is nog altijd tegenstander van de jEerder was dat 55 procent. lanse Mita vraagt surséance l» De Japanse fabrikant van kopieerapparaten Mita heeft •1 van betaling aangevraagd. Het bedrijf gaat ingrijpend re- liseren en krijgt daarbij hulp van het elektronicaconcern fera. Mita heeft een schuldenlast van 2,8 miljard gulden en Ie betalingsverplichtingen niet meer nakomen. Het bedrijf jl Je problemen geraakt door de koersval van de yen. Mita Jltot de grootste fabrikanten van kopieerapparaten ter we- »n maakt ook faxen en printers. Het bedrijf telt 3.600 werk- jrs en behaalde het afgelopen boekjaar een omzet van 1,6 rd gulden. De buitenlandse vestigingen blijven tijdens de iarjanisatie gewoon draaien, tie ylips koopt fabriek meetapparatuur ig Irdam Philips koopt Active Impuls Systems (AIS). Dit Ame- ig pse fabriekje maakt meetapparatuur die belangrijk is bij de üctie van halfgeleiders. Met de aankoop versterkt het elek- caconcern de positie van Philips Analytic, het onderdeel dat jen-meetapparatuur maakt. De AIS-producten worden ?lctaan onder Philips-naam verkocht. Het concern denkt dat irifcr de koop voordelen te halen zijn bij onderzoek naar en diftkkeling van nieuwe producten. Hierdoor zal het perso- OTfbestand van AIS verdubbelen naar veertig personen. Phi- bijeeft geen financiële details over de koop. r ketproject Boeing opgeschort ^|igeles De Amerikaanse autoriteiten hebben de vergunning 1 Joeing opgeschort voor het bouwen van een varend raket- Terplatform. Het bedrijf zou mogelijk geheime informatie Commerciële partners in Rusland en Oekraine hebben gege- [Boeing probeerde gisteren overeenstemming te bereiken jiet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zodat ■4terk aan het een miljard gulden kostende project voortgezet Ivorden. Doel van het project is het lanceren van satellieten jfeen varend platform in de Stille Oceaan. Boeing wil daar p voorjaar van 1999 mee beginnen. 11 Atlantic praat met bond York. Telecommunicatiebedrijf Bell Atlantic is weer met de Jonden om de tafel gaan zitten. Het Amerikaanse concern tt naarstig naar een oplossing voor het arbeidsconflict waar- f73.000 werknemers, ongeveer de helft van het personeel, iverk heeft neergelegd. De twee partijen hebben nog geen penstemming bereikt over de inhoud van arbeidscontracten I werknemers van het oude Bell Atlantic en branchegenoot iex, die vorig jaar fuseerden. Bell Atlantic zou via zijn doch- jedrijven werk overhevelen naar tijdelijke, niet bij vakbond jesloten, werknemers. Omdat de meeste telefoondiensten geautomatiseerd, heeft de staking nog niet tot grote proble- geleid. Wel kampt het concern met vertraging bij onder- Is- en installatiewerkzaamheden. torilOp de Filipijnen is het tonijnseizoen in volle gang. In een visfabriek in Toril wordt de vangst voorzien van gekleurde linten die bepalend zijri voor de verdere verwerking. Tonijn is een belangrijk exportproduct voor de Filipijnen. foto ap bullitmarquez Gemeentelijke regel wordt als 'discriminerend' ervaren Steeds meer gemeenten verplichten aannemers om lang durig werklozen in dienst te nemen. Ze moeten daar minstens vijf procent van de totale bouwkosten aan be steden, anders krijgen ze een forse boete en geen op drachten meer. De aannemers, verenigd in de Wegen bouw Aannemers Combinatie (WAC), vinden die regel discriminerend en zijn in hoger beroep gegaan bij de Raad van Arbitrage. Nog deze maand doet de raad uit spraak. Aannemers krijgen steeds vaker te maken met gemeentelijke re gels. In onder meer Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Amster dam, Utrecht en Schiedam moeten aannemers vijf procent van de aanneemsom besteden aan mensen die langer dan een jaar werkloos zijn als ze een bouwopdracht krijgen. Wie zich daar niet aan houdt, moet het werk stilleggen of een boete be talen van gemiddeld een ton per dag. „Discriminerend", noemt B. van der Bildt, hoofd van het stafbureau van de WAC, de be langenbehartiger van aanne mers in de grond-, wegen- en beplantingswerken de regel. „Die verplichting geldt namelijk alleen voor de bouw. Waarom alleen de aannemers en niet de banken, industrie, tandartsen of de gemeentelijke diensten", vraagt hij zich af. „We worden een dumpplaats voor langdurig werklozen." Volgens Van der Bildt zijn er in de CAO al vol doende afspraken gemaakt om werklozen te helpen. Via de ge meenten zouden vooral ongedi- plomeerden instromen. „En met twee linkerhandjes kunnen aannemers niets beginnen." De WAC stapte naar de Raad van Arbitrage in de hoop dat die daar een einde aan zou maken. De wegenbouwers werden ech ter in het ongelijk gesteld. Ze zijn tegen die uitspraak in hoger beroep gegaan bij diezelfde Raad van Arbitrage. Een andere arbiter buigt zich nu over de kwestie. De WAC en de aange klaagde partij, projectbureau Social Return van de gemeente Dordrecht, verwachten voor het einde van volgende week de uit spraak. Het bezwaar loopt alleen te gen Social Return. Maar als de gemeente gelijk krijgt, gaat op veel meer plaatsen de vijf-pro centsregeling gelden. „Bijna alle gemeenten voelen er wel wat voor om op deze manier lang durig werklozen ervaring op te laten doen", zegt de woordvoer der van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Social Return heeft er alle ver trouwen in dat de uitspraak in het voordeel valt van de ge meenten. „We leggen die ver plichting immers alleen op aan bedrijven die opdrachten voor ons doen. Ze leggen binnen on ze gemeentegrenzen wegen aan en bouwen bruggen, scholen en buurthuizen. Wij betalen die bedrijven, dus mogen we best eisen stellen. Daar is niks mis mee", benadrukt projectleider C. van Dijk. De Bouw- en Houtbond FNV is heel gelukkig met de verplich ting. „Er kan nooit genoeg wor den gedaan om werklozen aan een baan te helpen", zegt vice- voorzitter Bram Visser. Politiek Den Haag heeft vergevorderde plannen om in de wet regels vast te leggen voor het in dienst nemen van langdurig werklo zen. De onzekerheid rond de nood lijdende Koninklijke Schelde Groep (KSG) duurt voort. Het rapport van onderzoeker Max de Jong over de toekomst van de scheepsbouwer en marine werf ligt al maanden in de la. Het wachten is op het nieuwe kabinet, zo laat een zegsman van KSG (scheepsbouw en in dustriële systemen) weten. Voormalig NOS-topman De Jong onderzocht in opdracht van voormalig minister van economische zaken Wijers de toekomstperspectieven van het bedrijf, dat voor negentig pro cent eigendom van de Staat is. In april werden de hoofdlijnen van De Jongs aanbevelingen al bekend: zoeken naar samen werkingsverbanden, versterken van het vermogen en aanzoe ken van nieuwe aandeelhou ders. „In mei hebben we nog een gesprek gehad met Wijers", ver klaart een woordvoerder van KSG. „Daarna hebben de ver kiezingen roet in het eten ge gooid. Nu wachten we af tot alle betrokkenen terug zijn van va kantie." KSG is niet van plan het rapport zelf naar buiten te brengen. „Dat kunnen we niet, want het onderzoek is in op dracht van de minister uitge voerd." Hoewel vakbond FNV Bond genoten herhaaldelijk aandrong op publicatie, is bestuurder P. Hazelager niet echt benieuwd meer. „We hebben de hoofdlij nen gehoord en die bevatten weinig nieuws. Het is het zo veelste rapport dat eindeloos blijft liggen. Het is de vraag wat je er nog mee kunt als het straks eindelijk naar buiten komt." Bij KSG werken ruim 2.400 mensen. In 1997 leed de groep een verlies van 53 miljoen gul den. Dit jaar verwacht de on derneming met enkele tiental len miljoenen in het rood af te sluiten. CENAZE KALDIRMA SIGORTASI Begrafenisverzekeraar Dela maakt met billboards in het Arabisch en Turks reclame voor begrafenissen in ei gen land. foto anp dochter RVS. Korkmaz bestem pelt het initiatief van RVS om als eerste verzekeraar met Turkstalige adviseurs in al lochtone wijken te werken als 'zeer slim'. „Zeker in de begin- I periode scoorde dat goed, bijna honderd procent van de be zochte klanten verzekerde zich bij RVS." Cibit-directeur Poyraz beaamt dat RVS als één van de I voorlopers goed bezig was. „Was, want RVS is nu doorge slagen. Het is nu veel te com mercieel, waardoor RVS het o zo belangrijke sociale gezicht mist."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7