Aanhangers Kabila slaan terug Kenya's zieke gezondheidszorg kan nog veel Buitenland Celstraffen tegen 'coupplegers' in Suriname geeïst Kosovo: UCK vecht om laatste stellingen AO 11 AUGUSTUS 1998 ie treinbestuurders staken door Het ziet ernaar uit dat de wilde staking van Waalse Qstuurders, die sinds vrijdag vooral het treinverkeer in céië verlamt, voorlopig doorgaat. De directie van de Belgi- hoorwegen (NMBS) heeft gisteren na contact met de vak- ft, die de acties niet ondersteunen, een oproep gedaan op riiinisten om het werk zo snel mogelijk te hervatten. Die aan die oproep nog geen gehoor gegeven. De staking ïderlandse reizigers vrijwel uitsluitend op het traject jcht-Luik. NS-klanten zijn daar voorlopig aangewezen op kjes. De Thalys en de intercity's tussen Amsterdam-Brus- ijs ondervinden geen hinder, aldus de NS. huad nieuwe president Ecuador De christen-democraat Mahuad is gisteren in het parle- ii Quito beëidigd als president van Ecuador. Mahuad won ijkskveede ronde van de verkiezingen van vorige maand nipt faijn populistische tegenstander Noboa, die vice-president is fe|den. Mahuad riep de Peruaanse president Fujimori op een jakkoord te tekenen. Ecuador en Peru hebben een grens- :t, dat in 1995 leidde tot een militair treffen waarbij tiental- iden vielen. Delegaties van beide landen hebben tot nu toe ifs geprobeerd een oplossing voor het conflict te vinden. ^1 storingen in Duitse kerncentrales In de negentien Duitse kerncentrales hebben zich de af- "ig èn tien jaar meer dan 2.000 incidenten voorgedaan. Twee ing het om een 'directe melding', wat betekent dat er acu- Wgheidstechnische gebreken zijn geconstateerd. Dit schrijft Ttse krant Bild vandaag. De krant baseert zich op een rap- iat fat de Duitse minister van milieu Merkel vandaag presen- Vorige week bleek uit een opiniepeiling dat de meerder- de Duitsers wil dat op lange termijn alle kerncentrales :rtejtsland worden gesloten. =jge kinderen verdacht van moord [ito. Twee kinderen van 7 en 8 jaar uit Chicago worden ver- flvan de moord op een 11-jarig meisje. Ook zouden ze het Ji eerst seksueel hebben misbruikt. De twee zijn gisteren ^leid aan de kinderrechter. Nog nooit eerder zijn in Chi- Rulke jonge kinderen aangehouden op verdenking van Hoe de jongens precies berecht en eventueel bestraft _jn is nog niet duidelijk. De verdachten kunnen niet volgens jrmale strafrecht worden berecht, omdat ze daarvoor te ajn. Maar de staat Ilinois heeft geen speciale strafinrichting ^julke jonge personen. ina: geen overstroming na vloedgolf Een vloedgolf in de Yangtze-rivier is gisteren de grote in- istad Wuhan gepasseerd, zonder dat het tot de gevreesde omingen is gekomen. Elders in centraal China blijft de verlast echter grote ellende veroorzaken. Het waterpeil Yangtze steeg op enkele centimeters na tot de hoogte van records, waardoor het water bijna over de in onlangs aan- e zandzakversterkingen sloeg. De nooddijken hielden het Jr en de stad van 7 miljoen inwoners werd een ramp be- Iti. De Chinese autoriteiten stelden het opblazen van dijken "jde Yangtze uit, nadat het waterpeil iets was gezakt. Zondag dijken bij Jianli opgeblazen om het waterpeil naar bene is krijgen. Volgens het persbureau Xinhua werden 50.000 _en uit het gebied geëvacueerd. -ancieel directeur Expo'98 opgepakt bN» Financieel directeur Caldeiri van de wereldtentoon- [gExpo '98 in de Portugese hoofdstad Lissabon is gisteren Jikt wegens onregelmatigheden in de boeken van de orga- Portugese kranten melden vandaag dat omgerekend en miljoen gulden wordt vermist. De onregelmatigheden n fa bij een routinecontrole met het oog op de sluiting van de bnstelling op 30 september, aldus Expo-chef Ferreira. Het ïment, dat begon op 22 mei, had eerst met tegenvallende sèkersaantallen te kampen. De toegangsprijzen gingen voor se|eel omlaag. De Expo is gewijd aan de zee. en de oceanen. hi B n.gië: aantal zedendelicten neemt toe II Het aantal zedendelicten in België vertoont een sterke jog! Er werden ten opzichte van.1996 10,6 procent meer flndingen en 18,2 procent meer verkrachtingen geregi- rd. Ook zijn vorig jaar dertien doden gevallen bij zedende- L De cijfers staan in het jaarverslag van de Algemene Poli- Djundienst. De toename kan evenwel het gevolg zijn van de "Iherpte aandacht voor deze vorm van misdrijven naar aan- Jg van de zaak-Dutroux. Ruim de helft van de aanrandin- verd gepleegd op minderjarigen. Ook in de meeste gevallen Je verkrachtingen waren de slachtoffers onder de 18 jaar. netisch gewijzigd eten onderzocht Jên» De Britse Labourregering wil meer en beter onderzoek I genetisch gewijzigd voedsel. Met deze eis reageerde het ka- Fgisteren op onthullingen over een lopende studie die, mo- voor het eerst, schadelijke effecten door gemanipuleerd Ésel aan het licht brengt. Volgens de betrokken staatssecreta- [poker zijn er nog geen plannen voor een onmiddellijk ver klaar hij erkende dat er veel meer tests nodig zijn. Labour- in toonden zich verontrust over de eerste resultaten van een 3e naar de schadelijke gevolgen van genetisch gemanipu- J voedsel. Uit het onderzoek blijkt dat genetisch veranderde sppelen het immuniteitssysteem van ratten schade kunnen Tengen. De wetenschappers betwisten de veiligheid van de %ve voedseltechnologie voor de mens. a r: mipdeel van Titanic geborgen ffiNTQ' Onderzoekers hebben gisteren een deel van de Tita- Seborgen. Het stuk plaatstaal van de romp aan de stuur- ffdzijde, dat 6,5 bij 4 meter groot is, is het eerste deel van het dat aan de oppervlakte is gebracht sinds het schip in april Efzonk. De groep van ongeveer honderd onderzoekers aan gd van het schip de Abeille had twee keer eerder gepoogd het Wan de romp uit het water te tillen. Het deel van het wrak ■t niet alleen gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, zal ook voor het publiek te bezichtigen zijn. Het als 'on paar' beschouwde reusachtige passagiersschip kwam tij- 4 zijn eerste grote oversteek van de Atlantische Oceaan op 15 i 1912 in botsing met een ijsberg en verging. Daarbij kwa- J 1.522 van de 2.200 opvarenden om het leven. uw geval van vergiftiging in Japan Tien Japanners zijn gisteren na het drinken van groene iet vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgeno- Aanvankelijk meldde de politie dat er sporen van cyanide r n waren aangetroffen, maar na een eerste grondig onder- bleek dit onjuist te zijn. Het is het tweede geval van vergifti- Jin twee weken tijd in Japan. Op 25 juli stierven vier mensen Bet cyanide en arsenicum te zijn vergiftigd op een zomerfes- I Van de tien die maandag in een ziekenhuis zijn opgeno- f' bevinden zich er drie in kritieke toestand. een afscheiding Nevis van Saint Kitts ÉDe twee Caribische eilandjes Nevis en Saint Kitts itie. Van de kiesgerechtigden op Nevis heeft 62 n een referendum weliswaar uitgesproken voor freid, maar de benodigde tweederde meerderheid e niet gehaald. Als dat wel was gebeurd, was Nevis [van de kleinste staatjes ter wereld geworden. Volgens de nog picièle resultaten stemden 2.427 Nevisianen voor afschei den 1.498 tegen. Vaticaanstad is met 800 inwoners overigens fetwist de kleinste onafhankelijke staat. Artsen zonder Grenzen evacueert medewerkers uit oosten Congo Troepen die trouw zijn gebleven aan president Kabila van de Democratische Republiek Congo hebben gisteren enkele bescheiden militaire successen aan het front in het zuidwesten van Congo opgeëist. De Congolese staatsradio meldde gisteren dat regeringstroepen de ste den Boma en Matadi in handen hebben. Ook zou het re geringsleger de stellingen in het oosten hebben weten te versterken. KINSHASA AFP-ANP-Rtr- de Congo dat de verbinding tus sen de Congolese hoofdstad en Boma en Matadi liggen ten de Atlantische kust vormt. Tot zuidwesten van de hoofdstad dusver had het bewind in Kins- Kinshasa, in het strategisch be- hasa niet willen toegeven dat langrijke gebied rond de rivier rebellen al tot Boma waren op gerukt. De rebellen zouden zich nu hebben teruggetrokken in de oliestad Muanda en de haven stad Banana aan de Aüantische kust. Volgens de regering zijn ze daar ingesloten door het Con golese leger. Volgens minister van informatie Mumengi zijn de gelederen van de rebellen sterk uitgedund als gevolg van eerdere, zware gevechten om de garnizoensplaats Kitona. Intussen zouden in het oos ten van het land Ugandese troe pen Congo zijn binnengetrok ken. Volgens de Congolese re gering zijn ze het gebied ter hoogte van Lake Albert met tanks en pantservoertuigen bin nengetrokken. Ze zouden op weg zijn naar de stad Bunia. Artsen zonder Grenzen heeft haar buitenlandse medewerkers inmiddels uit Oost-Congo te ruggetrokken. Onder de tien evacuees zijn ook twee Neder landers. De toegenomen onvei ligheid en het feit dat de teams niet langer effectief hulp kun nen verlenen, is voor de hulpor ganisatie reden voor de evacua tie. In Oost-Congo ondersteun de AzG gezondheidscentra met medicijnen en leidde de organi satie personeel op. De teams in de oostelijke pro vincie Kivu, op de grens met Rwanda, zijn de afgelopen week een aantal malen bedreigd door gewapende rebellen en rege ringssoldaten. De organisatie maakt zich ook grote zorgen over aanhoudende geruchten dat in Congo jacht wordt ge maakt op Congolese en Rwan dese burgers, met name Tutsi's. Artsen zonder Grenzen blijft overigens wel aanwezig in het zuiden en westen van de De mocratische Republiek Congo en Kinshasa. paramaribo steven v pathao In de plaats Panthao, in de provincie Bahr El-Ghazal, wacht het lichaam van een slachtoffer van de Sudanese hon gersnood in de schaduw op de begrafenis. Vorige week meldden internationale hulporganisaties dat door de aanhoudende burgeroorlog en hongersnood dagelijks al ongeveer 200 Sudanezen omkomen. foto »ap» brennan linsley NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT correspondent Het straatbeeld van Nairobi wordt mo menteel deels bepaald door mensen met verband om hun ledematen en hoofden. Zo'n 5.000 inwoners van de Kenyaanse hoofdstad liepen vrijdag verwondingen op bij de bomaanslag op de Amerikaan se ambassade. Al die slachtoffers waren aangewezen op lokale ziekenhuizen, dokters en verpleegkundigen. Dat doet de vraag rijzen hoe Kenya's zo vaak be kritiseerde gezondheidszorg met deze ongekende catastrofe is omgegaan. „Je moet onder normale omstandighe den een duidelijk onderscheid maken tussen privé- en overheidsziekenhuizen en tussen ziekenhuizen in Nairobi en daarbuiten", zegt dokter Wanjira. „De eerste categorie staat garant voor eerste klas zorg en behandeling. De publieke sector is helaas eén heel ander verhaal. Maar vrijdag hebben alle medisch insti tuten in Nairobi optimaal gefunctio neerd. Dokters en verplegers hebben al lemaal keihard gewerkt." Wanjira werkt in het Masaba Zieken huis, een 180 bedden tellend privé-hos- pitaal, enkele kilometers buiten het cen trum van Nairobi. Hij was vrijdag in de operatiekamer toen algemeen directeur George Momanyi binnenstormde en hem aanspoorde op te schieten, omdat de polikliniek werd overspoeld door zwaargewonde mensen. „Het was een half uur nadat de bom was ontploft, en de slachtoffers begonnen binnen te stro men", verhaalt Momanyi. „Het Nairobi- en het Kenyatta-ziekenhuis, die dichter bij het centrum liggen, waren toen al vol. De meeste mensen hadden diepe sne den in gezicht en handen, en ze bloed den hevig. Ik heb nog nooit zoveel bloed bij elkaar gezien. We hebben gelukkig niemand hoeven weg te sturen. Alle zeven dokters en zestig verpleeg sters van het ziekenhuis werden opge trommeld en ingezet. Na het bekend worden van de catastrofe kwamen ook buren met een medische achtergrond toegesneld om te helpen. Oud-verpleeg sters die zelf gewond waren, lieten zich verbinden en gingen vervolgens aan de slag. Iedereen was 24 uur lang non-stop aan het werk. Leveranciers van medica menten zorgden snel voor de aanvoer van pijnstillers, verband, pleisters, spui ten en hechtingsnaalden en -draden. Ook vrienden en kennissen droegen aan wat ze nog thuis hadden liggen. Tiental len vrijwilligers meldden zich als bloed donor. „We hebben ons best gedaan", zegt Mo manyi drie dagen na de ramp. Hij is nog steeds enigszins beduusd van het over weldigende karakter van de hulpopera tie. „Bedankt, bedankt, bedankt", zegt een net uit het ziekenhuis ontslagen man al handenschuddend als hij Moma nyi langs ziet komen. In totaal werden vrijdag 450 mensen behandeld in zijn ziekenhuis, waarvan er 24 nu nog op zaal liggen. „Het was hartverscheurend te zien hoe iedereen meeleefde en zich inzette. Ik had niet verwacht dat Kenya- nen zo goed voor elkaar konden zijn", aldus Momanyi. Zowat iedereen bleek plotseling bereid het leven van een ander te redden. „Ik had zelf een snee in m'n pols", zegt oud verpleegster en slachtoffer Rose Ongeri. „Maar heb toch allerlei hevig bloedende mensen behandeld. Ik ben bang dat heel wat vreemd bloed met dat van mij is vermengd. Ik vertrouw maar op God dat het niet tot een HIV-besmetting heeft geleid." Ook in de andere grote ziekenhuizen heerst over het algemeen tevredenheid. Ondanks de enorme chaos die de komst van honderden zwaar gewonden tegelijk met zich meebrengt, wordt de opvang door de meeste patiënten geprezen. Ook Kenya's grootste ziekenhuis, het 2.000 bedden telende Kenyatta Hospital, nogal eens onder vuur genomen vanwege de erbarmelijke omstandigheden, wordt geloofd. Geneesheer-directeur Julius Meme heeft veel lof voor de inzet van zijn staf en prijst zich gelukkig dat hij net 500 nieuwe semafoons had uitgedeeld, zodat personeel binnen een mum van tijd konden worden opgeroepen. „Kenya is op medisch gebied tot heel en stephan waceman De vijftien mannen die ervan worden verdacht vorig jaar oktober in Suriname een staatsgreep te hebben beraamd, hebben één tot zes jaar gevan- genissstraf tegen zich horen eisen. De couppo ging werd door de Surinaamse adviseur van staat Bouterse en president Wijdenbosch in de kiem gesmoord. De rechter doet morgen uitspraak. Het Surinaamse leger deed op 25 oktober een inval in een garage in het centrum van Paramari bo. Dertien mensen werden opgepakt wegens het beramen van een staatsgreep. Twee wisten te ontkomen, maar werden later door de Neder landse en Amerikaanse ambassades uitgeleverd. De groep, voornamelijk militairen, was van plan om later die nacht de marinebasis te over vallen om aan wapens te komen. Vervolgens wil den ze de Memre Boekoekazerne overnemen en politici oppakken. Kort na de arrestaties liet Bou terse weten al maanden op de hoogte te zijn. Ook benadrukte hij dat het plan er goed uitzag en 'honderd procent kans van slagen' had. Op aandrang van toenmalig minister van bui tenlandse zaken Van Mierlo en de Amerikaanse regering werd de verdachten door de Surinaamse autoriteiten een eerlijk proces toegezegd. Men senrechtenactivisten vinden echter dat de rechts gang tegen de vermeende coupplegers niet deugt. De coupplegers verklaarden de coup te hebben beraamd uit ontevredenheid over de situatie in het land. Het NOS-journaal meldde later echter dat een ruzie over drugs de aanleiding was. Ame rikaanse narcoticateams zouden ten minste één van de arrestanten kennen als een 'belangrijke drugskoerier' van Bouterse. Ook de meeste ande re arrestanten zouden eerder door hem zijn inge zet bij opslag en transport van drugs. PRISTINA AP De etnisch-Albanese opstandelingen in Kosovo proberen zich in hun laatste overgebleven stellin gen overeind te houden tegenover een Servische overmacht. In het westen van de opstandige Ser vische provincie, waar het Kosovo Bevrijdingsle ger, het UCK, nog standhield in de plaatsen Djakovica en Junik, werd volgens etbnisch Alba nese bronnen gisteren nog fel gevochten. Onder druk van het Servische offensief en ver maningen van de internationale gemeenschap heeft een gematigde factie van het UCK in het weekeinde bereidheid getoond onderhandelin gen te beginnen over autonomie voor Kosovo binnen Servië. De Amerikaanse gezant Hill is gisteren in Pristi- na, de hoofdstad van Kosovo, aangekomen om te proberen een vredesproces van de grond te krij gen. Hij zei een 'goed gesprek' te hebben gehad met de etnisch-Albanese leider Rugova. Hij zou ook gesprekken voeren met andere vertegen woordigers van de etnische Albanezen, zei Hill, maar hij wilde niet zeggen met wie. Albanië heeft Servië er gisteren van beschul digd zijn luchtruim te hebben geschonden. Zater dag en zondag waren drie maal helikopters over Noord-Albanië gevlogen. „Door zulke incidenten escaleert de situatie", zo werd gezegd. veel in staat", zegt dokter Wanjira, „maar Kenyaanse dokters en verpleeg sters moeten wel willen en helaas is dat niet altijd het geval. Inzet en motivatie zijn vaak onder de maat. Dat is proble matischer dan gebrek aan medicijnen en apparatuur." Het blijft afwachten hoe straks de psychiatrische opvang zal zijn van al die mensen die een trauma aan de bomaanslag overhouden. Waar Ke nya in ieder geval zwaar zal moeten leu nen op buitenlandse hulp, is op het ge bied van plastische chirurgie om ernstig verminkte mensen te helpen. Het land telt slechts vijf van dergelijke specialis ten. Wat de ziekenhuizen nu vooral bezig houdt, zijn de financiële gevolgen van de noodhulp. Meme van het Kenyatta Hos pital zegt afgelopen weekeinde het totale budget voor dit jaar te hebben gebruikt. Ook dokter Momanyi van Masaba Hos pital voorziet Financiële problemen als de overheid niet snel over de brug komt met de hulp die ze zaterdag bij monde van de minister voor gezondheidszorg heeft toegezegd. „Het enige waar je in eerste instantie aan denkt, is levens red den. Je vraagt niemand om geld. Ook de patiënten die zijn opgenomen, sturen we naar huis voordat ze betalen. Ze be loven later terug te komen met geld, en daar vertrouwen we maar op." Taliban melden dood ex-premier van Afghanistan De leider van de anti-Taliban alliantie in het noorden van Af ghanistan. oud-premier Gul- buddin Hekmatyar, is in de noordelijke provincie Takhar door drie mannen doodgescho ten. Dat hebben de Taliban, de religieuze militie die in de afge lopen week de laatste grootste stad in het noorden in handen kreeg, vandaag bekendgemaakt. De dood van Hekmatyar is nog niet uit andere bron bevestigd. De Taliban lieten in het mid den wanneer Hekmatyar was gedood en wie verantwoordelijk was. Hekmatyar vluchtte naar Iran toen de Taliban zijn rege ring in 1996 uit Kabul verdre ven. Hij keerde later terug om een versplinterde coalitie van anti-Talibangroepen te leiden. De fundamentalistische Tali ban hebben na hevige gevech ten de stad Taloqan veroverd. Volgens het in Pakistan geves tigde persbureau AIP hebben de fundamentalisten, die reeds driekwart van het Aziatische land in handen hebben. Talo qan na hevige gevechten met de aanhangers van generaal Ma- sud ingenomen. Masud is com mandant van de regering van president Rabbani, die door de Taliban is verdreven. Rabbani was voor de verovering van de stad uit Taloqan gevlucht. Weer slachting in noorden van Angola gemeld LUANDA »AFP In het noorden van Angola zijn het afgelopen weekeinde 145 mensen vermoord bij aanvallen in Kumbi di Baze. Onder de slachtoffers zijn drie Portuge zen, zo hebben de autoriteiten in de provincie Malanje gister avond bekendgemaakt. De au toriteiten beschuldigen leden van Nationale Unie voor de To tale Onafhankelijkheid van An gola (Unita) ervan de moorden te hebben gepleegd. De afgelopen weken vonden in Angola ook al massaslachtin gen plaats. Op 21 juli werden in de noordoostelijke provincie Lunda Norte 215 mensen ge dood De regering wees toen Unita ook als de schuldige aan. De beweging ontkent de be schuldigingen. Het dorp Kambu Kamama in de provincie Malanje werd vrij dag door gewapende mannen overvallen. Daarbij vielen naar verluidt tientallen doden. De aanvallen van vrijdag zouden diamanthandelaren als doelwit hebben gehad. Door de moordpartijen is de angst toegenomen dat Angola opnieuw zou kunnen terugval len in een burgeroorlog. Tijdens de lange broedertwist tussen Unita en de regering, die begon na de onafhankelijkheid van Portugal in 1976, kwam een half miljoen mensen om. In 1994 werd onder leiding van de VN een wankele vrede gesloten. BVD: radicale islamieten ook in Nederland DEN HAAG ANP De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) bevestigt dat er in Nederland een netwerk van ra dicale islamieten bestaat dat ge welddadige acties ondersteunt. Maar over een eventueel ver band tussen dit netwerk en de bomaanslagen van vrijdag in Kenya en Tanzania wil de BVD niets zeggen. Wel kan er vanuit worden gegaan dat informatie over zulke organisaties tussen de Westerse inlichtingendien sten wordt uitgewisseld. Hiermee reageerde een woordvoerder van de BVD gis teren op berichten van het Bei- roetse blad Middle East Repor ter, dat een nieuwe terreurcoali- tie mede vanuit Amsterdam opereert. Zo'n nieuwe coalitie zou verantwoordelijk kunnen zijn voor het plegen van aansla gen, zoals die in Kenya en Tan zania. Zulke terroristische acties kunnen namelijk niet worden uitgevoerd zonder specifieke kennis en een internationale or ganisatie. Het is niet duidelijk of de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) betrokken is bij het on derzoek naar de islamitische ra dicalen. Het ministerie van jus titie sluit niet uit dat het hier om vluchtelingen gaat. Als dat zo is, dan heeft dat gevolgen voor het al dan niet verlenen vein een verblijfsvergunning. „Mocht een erkend vluchteling worden verdacht van banden met een gewelddadige organi satie, dan kan dat uiteindelijk leiden tot het intrekken van de status", aldus een woordvoer der van Justitie.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5