Marechaussee vroeg om onderzoek naar Dutchbat De 'schrik van Someren' moet smartengeld betalen k. Binnenland Baggeren voor IJburg Stickie roken minder erg dan een slippertje ENW geeft bedrijven geen schadevergoeding 'Garnaal nog niet in orde' Manicure voor een handtekening 11 AUGUSTUS 1998 'Melkertwerkers' vindt werk Van de ruim negenduizend langdurig werklozen in p die sinds 1995 via een Melkertbaan aan de slag gin- Jjijna een kwart ander werk gevonden. Dat blijkt uit ch'zoek van NV Werk, de bemiddelaar voor de gesubsidi- ■a 3 ;ertbanen in de hoofdstad. De directeur van NV Werk f3- esultaten redelijk. De organisatie is vooral verheugd one werknemers even goed scoren als autochtonen. itigt dat de allochtone doelgroep in gelijke mate kan m(Jvande maatregel." leven personen in rijdende caravan ^en Turkse familie met een caravan en bestelbus is van de weg gehaald. Het transport trok de aan- ide bemanning van een surveillancewagen, die had ge- doi] de caravan kinderen heen en weer renden. Tevens n jjg van de agenten op de achterwielen van de trekkende taiiadie de weg nauwelijks raakten, terwijl de achterkant jieUavan bijna over het wegdek sleepte. De verbazing van e tr)p werd nog groter nadat zij het transport tot stilstand de ^dwongen en de deuren van bestelbus en caravan nde?n. In de bus, voorzien van een grijs kenteken zodat en iroor personenvervoer mag worden gebruikt, bleken personen te bevinden en in de caravan, die helemaal ronliet vervoer van personen mag worden gebruikt, zaten eertien reizigers, meest kinderen. Bestelwagen en ca- in beslag genomen. De 34-jarige bestuurder kan een reuringen tegemoet zien. i (17) ontvoerd en verkracht 17-jarig meisje uit Huizen is donderdag ontvoerd en door twee mannen. Ze wist een dag later pas te ont- Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Een 27- rersummer en een 33-jarige man uit Huizen zijn aan- Q a. Het slachtoffer stond bij een bushalte te wachten, vee voor haar stopten. Omdat ze het duo meende te .Toeg ze om een lift en stapte bij hen in de auto. De jeden naar de Flevopolder. Daar werd ze door hen ver- irvolgens moest ze mee naar Amersfoort, waar ze in Iran een van de verdachten nogmaals werd verkracht. lerd zoekacties in weekeinde De Kustwacht en de Koninklijke Nederlandse Red- schappij (KNRM) hebben het afgelopen weekeinde jeveer honderd zoekacties gehouden naar badgasten lederlands kust en op het IJsselmeer. De vermissingen loral veroorzaakt door de combinatie van topdrukte, weer en een straffe westenwind op zaterdag, gevolgd iostenwind op zondag. Vijftig zoekacties zijn normaal druk weekeinde. De twee meest spraakmakende ac- in zondagavond plaats. In Egmond werd een 5-jarig ngedeerd teruggevonden, nadat het omstreeks vier aandacht van zijn oma was ontsnapt. Boven Vlieland ;portduiker op de Noordzee na ruim vier uur zoeken lat hij door nog onbekende oorzaak uit het zicht van joot was verdwenen. e homo's vragen politiek asiel Li Twee uit Turkije afkomstige homoseksuele man- jdens de Gay Games aandacht vroegen voor de slechte i homo's in hun geboorteland, hebben politiek asiel igd. De mannen vrezen in eigen land wegens hun eaardheid mishandeld of vermoord te worden. De ten in hun geboorteland de niet-erkende Islamitische ie opgericht. Zij waren geen officiële deelnemers van maar grepen het evenement aan om samen met drie n bij het homomonument in Amsterdam een traditio- itisch gebed uit te voeren. Daarmee wilden de man- acht vragen voor hun situatie én vermoorde homo- andgenoten herdenken. Ook was de actie bedoeld als ?en het Nederlandse asielbeleid, omdat het overgrote Ie aanvragen op grond van seksuele voorkeur volgens rordt erkend. De drie andere actievoerders hebben be naar hun vaderland terug te keren. iming Gasherbrum opgegeven De Nederlandse expeditie die de ruim achtduizend ;e Gasherbrum in Pakistan wilde beklimmen, heeft de de top te bereiken opgegeven. Zaterdag keerden de mers na een derde poging naar hun basiskamp te- •linge sneeuwval en lawinegevaar maakten verdere po- Imogelijk. Het team van elf mensen, onder wie zeven en twee artsen, noemt de expeditie toch geslaagd. Ze Gijolgens plan alle kampen tussen de bewoonde wereld Isiskamp kunnen ontdoen van zwerfvuil. Ongeveer afval is door dragers verzameld en afgevoerd. Ook expeditieleden een dorpsschooltje een nieuw dak en 33gegeven. Op de terugweg wil de expeditie nog bijdra- gfle stichting van een meisjesschool in het gebergte. Ten- ins^ft de expeditie verscheidene keren andere bergbeklim- verwondingen medische hulp kunnen bieden, ^verdronken bij Moerdijk >lac« Een 6-jarig jongetje uit Moerdijk is gisteren verdron- enét water bij de Appelzak, een plaatselijk strandje aan het enl Diep. Het kind was daar samen met familie. Het jonge- r eeyermist toen de familie naar huis wilde gaan. Badgasten 1 een menselijke keten het water in. Het kind werd be- lijbs op de bodem aangetroffen. Reanimatie hielp aanvan- liecaar het jongetje overleed later alsnog in het ziekenhuis d. Jfdam. g°; kort geding tegen Infospace afgjM» KPN Telecom ziet af van het kort geding tegen het vafnse bedrijf Infospace, dat op Internet Nederlandse te- hejgevens verspreidde. De telecomaanbieder treft nog wel n, ffe uitgever Lycos-Bertelsmann en het Belgische Kapitol 1 hfechter, omdat deze twee weigeren in te gaan op de ei- 1 o\(e dagvaarding. Volgens KPN heeft Kapitol illegaal KPN- sysibestanden gekopieerd en deze aangeboden aan de 1 brfchine Lycos Nederland en Infospace, en wellicht ook jandere. Infospace heeft vorige week na ontvangst van aarding direct alle gegevens van de website gehaald en die nooit meer te gebruiken. Daarmee is de zaak volgens •advocaat van de baan. ARTSEN ZONDER GRENZEN KERKEN IN AKT1E/SOH MEMiSA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS NOVIB TEAR FUND TERRE DES HOMMES UNICEF NEDERLAND STICHTING VLUCHTELING Giro 555 SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Den Haag ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pers Diensti ruswuk» anp Nederlanders zijn de afgelo pen twaalf jaar afwijzender gaan denken over vreemd gaan. Vooral jongeren tot 35 jaar en 55-plussers kunnen weinig waardering opbrengen voor iemand die een slippertje maakt. Halverwege de jaren tachtig werd vreemdgaan door iets meer dan de helft van de be volking (56 procent) van de hand gewezen. Inmiddels vindt bijna twee op de drie Nederlanders dit gedrag onac ceptabel, zo blijkt uit een her halingsonderzoek van het NIPO. Mensen die de liberali sering van de jaren zestig en zeventig hebben meegemaakt, zijn het meest vrijzinnig. Van hen accepteert 41 procent vreemdgaan. Het naaktlopen op speciale stranden en het topless zon nen wordt inmiddels vrijwel volledig geaccepteerd. Maar liefst 90 procent beschouwt dit naakte strandleven als een normaal verschijnsel tegen 74 procent in het vorige onder zoek in 1986. Naakte mannen of vrouwen in een film zijn ook meer geaccepteerd: in de afgelopen twaalf jaar nam het percentage mensen dat dit on aanvaardbaar vindt, af van 18 naar 12. Eenzelfde daling is te zien bij de meningen over bla den met bloot. Een ander taboe dat defini tief doorbroken lijkt te zijn, is het roken van hasj. Halverwe ge de jaren tachtig had 71 pro cent van de bevolking nog moeite met het roken van een stickie. Inmiddels zijn de te genstanders met 46 procent in de minderheid alkmaar anp Amsterdam De aanleg van de nieuwe Amsterdamse wijk IJburg is gisteren begonnen. Ter voorbe reiding van de baggerwerkzaam- heden worden hier de bagger- schoppen aangebracht. Op zes ei landen moeten 18.000 woningen verrijzen. De gemeente hoopt dat de eerste bewoners zich medio 2001 hun nieuwe huis kunnen be trekken. Inmiddels hebben zich al meer dan 12.000 belangstellen den voor de nieuwe woonwijk ge meld. De aanleg van de eilanden in het IJ meer kost de gemeente in totaal vijfhonderd miljoen gulden. Eind maart werd bekend dat de gemeente tot het jaar 2005 275 miljoen gulden rijkssubsidie krijgt voor de aanleg van de IJ-tram voor de ontsluiting van de wijk. foto anp paul vreeker Defensietop legde advies naast zich neer Het energiebedrijf Energie Noord West (ENW) is wel bereid om particulieren de schade te vergoeden die ze hebben gele den door de te hoge spanning op het net vrijdagavond. Bedrij ven moeten de schade 'in prin cipe' voor eigen rekening ne men. ENW beroept zich op de leveringsvoorwaarden waarin dat is opgenomen. Onderne mersorganisatie VNO-NCW heeft begrip voor dat standpunt, MKB-Nederland daarentegen vindt het 'treurig'. Volgens VNO-NCW is stroom een normaal product. Als een bedrijf zijn verplichtingen niet nakomt, moet de afnemer via de rechter een schadeloosstel ling afdwingen, stelt woord voerder Korten. ENW-directielid Franke wijst er op dat aanspra kelijkheid voor schade hogere stroomtarieven zou betekenen. ENW zou zich dan namelijk op zijn beurt weer tegen schade claims van gedupeerden moe ten verzekeren. Volgens Franke moeten de zeven bedrijven maar naar de rechter stappen als ze een schadevergoeding willen hebben. Voor particulieren ligt de zaak anders. De energiebedrijven zijn met de Consumentenbond na de grote stroomstoring in Utrecht overeengekomen dat particulieren maximaal 3.000 gulden schadevergoeding kun nen krijgen. Het energiebedrijf gaat de komende dagen langs bij de 66 mensen die zich heb ben gemeld als gedupeerden. den haag anp-gpd De Koninklijke Marechaussee heeft de top van Defensie in augustus 1995 met klem geadviseerd een strafrechte lijk onderzoek in te stellen naar de daden van Dutchbat- militairen bij de val van de moslim-enclave Srebrenica. Defensie heeft dat advies om onduidelijke reden naast zich neergelegd. Dat zei de voorzitter van de Marechaus- seevereninging CNV, T. Heerts, gisteravond in het televi sieprogramma NOVA. later weten dat het dagboek mogelijk per ongeluk was ver nietigd. Volgens leden van de mare chaussee. die onderzoek heb ben gedaan naar de gebeurte nissen in Srebrenica, gaven de verhoren van getuigen en be trokkenen alle aanleiding om een strafrechtelijk onderzoek in te stellen. Behalve de proces sen-verbaal over een verdwe nen fotorolletje waarop een Dutchbatter Bosnisch-Servische Heerts suggereerde dat Defen sie zich wel vaker schuldig maakt aan het verdoezelen van haar onwelgevallige feiten. Zo zou vorig jaar een dagboek zijn vernietigd dat melding maakte van wangedrag van Nederland se militairen in Angola. Het dagboek was door een militair aan de inspecteur-generaal van de krijgsmacht aangeboden. Deze liet de dagboekschrijver oorlogsmisdaden vastlegde, hebben getuigen aangegeven dat er bij de val van de moslim enclave zaken zijn gebeurd die niet door de beugel konden. „Mogelijk oorlogsmisdaden, waaraan mogelijk Nederlanders hebben meegewerkt", aldus Heerts. De marechaussee trekt nu aan de bel omdat zij vindt dat haar integriteit ter discussie staat. „De waarheid moet boven water komen. Een aantal leden verkeert in gewetensnood", al dus Heerts. Hij voegde eraan toe dat de defensietop en leger leiding niet langer moeten pro beren de marechaussee naar hun hand te zetten bij onder zoeken die nadelige gevolgen kunnen hebben voor het imago van de Nederlandse krijgs macht. „Generaals moeten be seffen dat de marechausse werkt onder het gezag van het openbaar ministerie en niet on der dat van Defensie." Volgens het hoofd voorlich ting van Defensie zou het 'een buitengewoon ernstige zaak zijn' als het dagboek over Ango la inderdaad vernietigd is. „In dat geval zou dat een diepgaand onderzoek rechtvaardigen." Volgens F. Lardenoye van de militaire bond AFMP moeten ambtenaren die 'knullig opere ren, ontslagen worden'. Mocht Defensie bewust gegevens ge manipuleerd hebben, dan moe ten daar volgens hem politieke consequenties aan worden ver bonden. De voorzitter van de vakbond voor defensieperso neel VBM/NOV, J. Golsteijn, wil volledige openheid en duidelijk heid. Een Kamermeerderheid heeft al gezegd een parlemen tair onderzoek te willen. rijswijk monica wesseung De kwaliteit van Hollandse gar nalen is onacceptabel. Dat vindt de Keuringsdienst van Waren van de Inspectie Gezondheids bescherming. Bij onderzoek bleek bijna de helft van de gar nalen op een buitensporig aan tal bacteriën en gisten te bevat ten. Het is niet voor het eerst dat de keuringsdienst een dergelijk oordeel over de garnaal velt. In 1996 bleek de kwaliteit zelfs zo slecht dat de dienst waarschu wingen uitdeelde. Het recente onderzoek moest uitwijzen om de situatie inmiddels is verbe terd. Overigens is de consument die diepgevroren tropische gar nalen koopt, niet veel beter uit. Het gewicht van deze garnalen is veel lager dan op de verpak king staat. De consument krijgt vooral veel ijs. Het eten van rauwe vis zoals oesters blijft een risico. Schelp dieren kunnen enterovirussen bevatten, waaronder het polio virus. Zowel in buitenlandse mosselen als in Nederlandse oesters werden bij onderzoek zulke virussen aangetoond. Het is volgens de Keuringsdienst overigens nog niet duidelijk of het aangetroffen virus ook ziek teverwekkend is. Ook wie denkt met een kant- en-klaar-maaltijd een gezonde 'uitgebalanceerde' hap naar binnen te krijgen, komt bedro gen uit. Koelverse maaltijden le veren te weinig vitamine C en te veel zout. den bosch gpd Ondergedoken op een geheim adres hoorde voormalig boerenknecht 'Peter' vorige week het nieuws. Zijn voormali ge baas, 'de schrik van Someren' ge naamd, moet hem smartengeld en schadevergoeding betalen. De recht bank in Den Bosch acht bewezen dat de knecht lichamelijke en psychische schade heeft opgelopen door misdra gingen van de veeboer. In de eerste helft van de jaren negentig was de af faire rond-de boerenknecht regelmatig in het nieuws. De veeboer sloeg zijn knecht en liet hem honderd uur per week werken. Slapen moest hij bij het vee. „Hij kon niet geloven dat hij de zaak na zoveel jaren had gewonnen", zegt zijn raadsman, J. Houkes. Houkes zal minimaal één miljoen gulden clai men bij de Brabantse veeboer. „Mijn cliënt heeft tien jaar lang geen loon ge had. Het werk dat hij deed, behoorde volgens de landbouw-CAO een salaris op te leveren van 60.000 gulden." Ook moet de veeboer 36.000 gulden aan verduisterde WAO-gelden terugbeta len. In de periodes dat Peter te ziek was om te werken als gevolg van mis handeling, stak de boer dat geld in ei gen zak. In 1990 kwam er een einde aan een mensonterende arbeidsver houding die bijna twaalf jaar had ge duurd. Justitie sprak van 'slavernij', psychiaters van 'totale onderwerping'. De knecht verklaarde destijds aan de politie: „Het uitmesten van de rundvee en varkensstallen moest ik 's nachts doen. Als ik dit niet naar zijn tevreden heid deed, kon ik klappen krijgen. Hij sloeg me dan met een stuk hout, ijzer of een stuk ethyleenslang. Die klappen met die slang kwamen het hardst aan. Dat wist hij en daarom gebruikte hij die slang." Omwonenden hoorden Pe ter vaak gillen van pijn. Om niets te hoeven zien plaatsten ze een hoge haag. „Nederland op zijn smalst", vindt Houkes. De advocaat kwam in 1992 in contact met de voormalige knecht. Vanwege de zware bedreigin gen van de veeboer werd hij door de politie beschermd. Ook nu, na de ge wonnen rechtszaak, geniet Peter extra beveiliging. Zo goed en zo kwaad het gaat probeert de nu 34-jarige man een nieuw be staan op te bouwen. Hij is getrouwd en heeft een kind. Hij werkt weer, maar heeft nog steeds slaapstoornissen en last van zijn rug. Over zijn verleden bij de boer wil hij niet meer praten. De psychologen die bij het proces rappor teerden, typeren hem als een 'ernstig getraumatiseerde man, met zware con centratiestoornissen'. Ook spreken ze van 'dwangmatige herbeleving van er varingen uit het verleden alsmede apa thie'. De advocaat van de veeboer heeft inmiddels verklaard in hoger beroep te gaan. Maar, zegt Houkes: „Het vonnis is bij voorbaat uitvoerbaar. De boer kan tegen dit vonnis in hoger beroep gaan, hij moet eerst betalen." Milieudefensie mobiliseert studenten tegen ABN Amro delft menno pols De twee manicures die Milieu defensie heeft ingehuurd in het kader van de actie Schone Han den, hebben het druk. Maar de studenten die in hun stoelen plaatsnemen, worden niet ge dreven door nobele doelen. Ze vinden het gewoon lekker om hun handen te laten vertroete len. Milieudefensie heeft een kraam op de informatiemarkt tijdens de introductiedagen voor eerstejaarsstudenten aan de Technische Universiteit Delft. De organisatie wil een protest laten horen tegen de ABN Amro. De bank maakt volgens Milieu defensie 'vuile handen' door spaargeld van rekeninghouders te beleggen in projecten die de mensenrechten en het milieu schaden. „Een bekend voor beeld is de Freeportmijn op West-Papoea, Indonesië", ver telt een Milieudefensie-woord voerster. „Bij deze koper- en goudmijn wordt elke dag net zo veel afval in de langsstromende rivier gegooid als wij met zijn allen in Nederland per dag pro duceren. De rivier is nu vrijwel dood. De plaatselijke bevolking is van de rivier afhankelijk voor de drinkwatervoorziening en de visvangst. ABN Amro financiert die mijn al tien jaar en heeft nog nooit iets gedaan om de omstandigheden te verbete ren." Saillant genoeg is ABN Amro één van de sponsors van de Delftse introductiedagen. De mentoren (ouderejaars die de eerstejaars studenten begelei den) lopen in shirtjes van de bank met het opschrift 'De bink'. „Het maakt niks uit", aldus Jacqueline (19), tweede jaars studente technische be stuurskunde én mentor. „Milieudefensie kan dat nou wel zeggen, maar daarom hoef ik het nog niet te geloven. Ik vind het leuk dat ABN Amro ons sponsort." Bij de stand van Milieudefensie staan twee manicures, die door de milieuorganisatie zijn uitge nodigd. Ze stellen de studenten een complete handverzorging in het vooruitzicht, zodat de studenten met 'schone handen' hun handtekening kunnen zet ten op een kaart die gericht is aan de bank. Door middel van de kaart vraagt de klant aan ABN Amro zich terug te trekken uit de vervuilende mijnbouw- projecten. „Een handtekening? Waarvoor nou weer?", vraagt een jongen met een t-shirt van de punkband Offspring ver baasd. De 22-jarige Saad is een van de weinigen die de stand bewust bezocht heeft. Ook hij is mentor en gehuld in een ABN Amro- shirt. „Ik ga de folder eerst le zen. Als ik mijn handtekening zet, betekent dat dat ik tegen een activiteit van de bank ben, niet tegen het hele bedrijf. Ik vind het bijvoorbeeld wel leuk dat ze ons sponsoren." Volgens woordvoerder Erik van Velzen van ABN Amro gebeurt er in Indonesië niets wat elders niet ook gebeurt in de mijn bouw. „Naar aanleiding van eerdere acties hebben wij door Studenten krijgen van Milieudefensie een manicure om met schone handen een protestkaart te kunnen teke nen tegen de ABN Amro. foto cpd cees zorn onafhankelijke waarnemers rapporten laten opstellen over de omstandigheden waaronder gewerkt wordt in Indonesië. Binnenkort gaan we weer kijken of alles voor ons nog aanvaard baar is." Van Velzen benadrukt dat zijn bedrijf een dialoog met Milieu defensie voorstaat. „Er hebben al eerder gesprekken plaatsge had en er zullen er nog meer volgen. Wij nemen Milieudefen sie zeer serieus, en als onze klanten ons straks protestkaar- ten sturen, nemen we die uiter aard ook serieus." Milieudefen sie heeft aangekondigd ook in andere studentensteden actie te gaan voeren tijdens de intro ductiedagen.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3