Camper in trek bij rover 78 Kilometer dominosten( WEER Het Gesprek van de Dag Autoslaaptrein Twee winnaars Duitse jackpot van 39 miljoen Zwieren door 't Gooi Bierbl van pa DINSDAG 11 AUGUSTUS 1998152 Het milieu moet minder worden belast. De CO-2 uitsttoot vermin derd. Het autogebruik teruggedrongen. De files bekort. Een gestage stroom maatregelen wordt op de automobilist losgelaten. Car poolen, rekeningrijden, hoge parkeertarieven, hogere brandstof prijzen: weinig blijft onbenut om verstokte blije rijders uit hun voertuig te krijgen. De komende jaren worden miljarden uitgege ven aan verbetering van het openbaar vervoer. Randstadrail, inter- liners, hogesnelheidslijnen, concurrentie op het spoor: als de auto rijder maar achter het stuur vandaan komt. In dat licht gezien is het ronduit verbijsterend dat de zogenoemde autoslaaptreinen naar zomervakantieoorden in onder andere Frankrijk en Italië, en de Alpenexpres naar wintersportgebieden dreigen te verdwijnen. Het lijkt namelijk niet mogelijk op de inves teringen in deze chartertreinen van NS tien procent rendement te halen, een eis voor alle onderdelen van het spoorwegconcern. Dit is vorige week uitgelekt uit een nog vertrouwelijk onderzoek dat in opdracht van NS is gehouden. Gezien de noodzakelijke investerin gen om de autotreinen op de rails te houden, zouden ze wel eens kunnen worden geschrapt. Twee weken geleden nog, bij het begin van het vakantieseizoen in het zuiden van Europa, stonden alleen al in Frankrijk files met een lengte van meer dan 650 kilometer. Thuisblijven is natuurlijk het meest voor de hand liggende alternatief, maar dat is geen reeël uit gangspunt. Vliegen is een mogelijkheid, maar vanuit het oogpunt van het milieu niet wenselijk. Blijft over de (autoslaap)trein. Die biedt de mogelijkheid de files te omzeilen, maar ook te reduceren. Dat is beter voor het milieu, en uiteindelijk ook voor de reiziger. Het wordt tijd om in Europees verband de verschillende natio nale spoorwegen werken nog nauwelijks op dit niveau samen, meestal worden alleen in moeizame 'bilateraaltjes' afspraken ge maakt over het op elkaar afstemmen van dienstregelingen tot een ambitieus masterplan te komen. Nederland hoeft daarbij niet te wachten op een initiatief uit Brussel, het kan ook zelf het voor touw nemen. En ondertussen moet NS worden afgehouden van het heilloze, en niet te plaatsen, voornemen de autotreinen te schrap pen. De met 35 miljoen mark, ruim 39 miljoen gulden, gevulde Duitse lotto-jackpot is er in het afgelopen weekeinde uitgegaan. In zowel de deelstaat Noordrijn- Westfalen als Beieren zijn de getallen goed geraden. De win naars moeten de hoofdprijs met elkaar delen. Van de lottospeler uit Noor- drijn-Westfalen is de naam en het adres al bij de lotto-centrale bekend. De gelukkige belde zelf gisterochtend al op. De nieuwe miljonair speelde alleen. Van de winnaar uit Beieren is nog niets bekend, ook niet of deze met anderen speelde. Door het hoge bedrag was vori ge week een run ontstaan op de 25.000 verkooppunten. Veel Ne derlanders waren de grens over gestoken om een gokje te wa gen. De tot nu toe grootste jack pot in de Duitse lotto ging er in september 1994 uit. Het bedrag was toen 42,3 miljoen mark, 47,3 miljoen gulden. Kabelbaan als openbaar vervoer De Hilversumse wethouder voor verkeer en vervoer Arno Haye wil een kabelbaan door het Gooi. Via een aftakking in Huizen zou de kabelbaan ook Almere en het Gooi met elkaar kunnen verbinden. De kabel baan is volgens Haye een zeer efficiënte vorm van openbaar vervoer. Bovendien is de aanleg ervan veel goedkoper dan een sneltram door het Gooi, een plan dat al geruime tijd ter dis cussie staat. De kabelbaan zou een soort cir kel door het Gooi moeten be schrijven, lopend van het Cen traal Station van Hilversum naar het Mediapark, station Naarden-Bussum, Naarden- Vesting, Oud-Valkeveen, Hui zen, Blaricum en Laren en weer terug naar Hilversum. De kabel baan zou onderweg ook par keerplaatsen bij de Al kunnen aandoen. Met de aanleg zou een investering zijn gemoeid van circa 80 miljoen gulden. Een sneltram vergt een investe ring van zeker 500 miljoen. Het grootste voordeel van de kabelbaan is volgens de Hilver sumse wethouder dat er ner gens problemen opdoemen met ander verkeer. De cabines van vier of zes personen komen voortdurend langs waardoor er ook geen dienstregeling nodig is. Bij de haltes wordt een cabi ne van de kabel afgetild en heel langzaam voortbewogen, zodat de reizigers - zelfs ook rolstoel gebruikers - goed kunnen in- en uitstappen. De kabelbaan zou een snelheid van 21 kilometer per uur krij gen. De reistijd voor het langste stuk - tussen Hilversum en Hui zen - bedraagt dan een half uur. Naar schatting zullen er gemid deld 2000 passagiers per uur kunnen worden vervoerd. gpd» Minder warm Een spreuk waar in het kort diverse elementen zijn samengevat is 'Op Sint Laurentius van het klooster, ligt de wereld op een rooster'. Paul van Zummeren noemt het in zijn boek over volksspreuken en legen den over weer en gezondheid een van de meest intelligente weer spreuken. In de spreuk komt tot uitdrukking dat het in deze tijd van het jaar, Sint Laurentius valt op 10 augustus, dikwijls zeer warm is, dat het om een monnik gaat en dat deze op de brandstapel stierf. Gisteren, de naamdag van de heilige Laurentius, was het niet alleen in het binnenland zeer warm - in Hoensbroek werd ruim 35 graden geregistreerd - ook aan zee heersten tropische temperaturen. Op het duinstation van Bloemendaal werd 30,5 graden gemeten. Schiphol en Valkenburg haalden de tropische grens net niet; op deze meetpun ten werd het respectievelijk 29,9 en 29,6 graden. De hoge tempera turen aan zee kwamen vooral tot stand doordat de wind aflandig was. Aan het einde van de middag en avond dreven dunne wolkensluiers over Nederland. Daarin waren bijzonder fraaie optische verschijnse len te zien zoals diverse bogen, bijzonnen en kringen. De komende dagen wordt de warmte enigszins getemperd maar van een weers- verslechtering is geen sprake. Morgen zou er hooguit in het binnen land een lokale regen of onweersbui tot ontwikkeling kunnen ko men. Voor de rest is het meest zonnig en de temperaturen komen uit op maximaal 27 graden. Vlak aan zee is het minder warm. De wind is eerst veranderlijk, later zwak tot matig uit westelijke rich tingen. Op donderdag wordt met een noordwestenwind minder warme lucht aangevoerd. Het kwik zakt dan terug zo'n 22 graden. Daarna breidt een nieuwe Atlantische hogedrukuitloper zich weer naar onze omgeving uit en warmt de atmosfeer hoogstwaarschijnlijk weer op. jan visser Engelengeduld en zere knieën. Twee dominobouwers bezig met het plaatsen van in totaal 2,25 miljoen stenen, die op 28 augustus zullen vallen. foto anp hoge noorden Vliegroutes worden gewijzigd en trillingvrije apparaten vervangen heimachines aan de Heliconweg in Leeuwarden. Ondertussenwerken de dominobouwers in het FEC-ge- bouw in de Friese hoofdstad stug door aan hun recordpoging. Sinds zaterdag kan het publiek toekijken hoe de studenten van de Christelij ke Hogeschool Noord-Nederland met engelengeduld en zere knieën de 2,25 miljoen steentjes neerzetten op de spiegelgladde vloer. Vooralsnog is er nauwelijks belang stelling. Parkeerwacht Robert van Dijk heeft om precies te zijn zes au to's geteld. De stoelen op de terras jes zijn onbezet. Ook de schietten ten en de poffertjeskraam hebben nog geen klant gehad. Fleurige clowns lopen werkloos rond in het promodorp. De enige aanwezige in het promo- dorp is Marcel Smans uit Tilburg. Samen met zijn vrouw en hun zoontje kwam hij met de trein naar Leeuwarden om een bezoekje te brengen aan het met dominostenen overladen expocentrum. „Ik had het wel iets drukker verwacht", zegt Smans lachend. Paul Korpelshoek van EndeMol-en- tertainment maakt zich nog geen zorgen. „Wij hebben een capaciteit voor vierduizend bezoekers. Die zullen er ook heus wel komen." Hij wijt de tegenvallende opkomst aan het mooie zomerweer. „Als het rot weer is, komt iedereen hier heen." Korpelshoek denkt ook dat te wei nig mensen op de hoogte zijn van het bestaan van het promodorp. „Veel mensen denken dat hier al leen maar dominostenen te zien zijn." De bezoekers kunnen achter een glazen muur de bouwers in de Sak senhal zien zweten en balen als er weer iets omvalt. Helemaal op schema ligt de opbouw niet. „Maar we redden het wel", zegt Korpels hoek. Ondanks de glazen wand die de bezoekers van de bouwvloer scheidt, kunnen de zij met de bou- iemand meteen vrage[e gaat als een een partij e Op de egale vloer vers enorme taartpunten if11 ander thema. Het moiiv' is een van de onderwa thema's zijn slimme v(0 vrouwe Fortuna, dynaj port, actieve cornmun! de energie, machtiger' groeiend Nederland.!^' voor 78 kilometer donfc Steentjes alleen zijn hlB, decors, allerlei install#' schillende mechaniek]2' het veld. Vernuftige tnf1 er op 28 augustus, de Day, voor verrassender11 gen. „Dijken worden |c de pompeblêden kor# 1 se steden", vertelt ronr Visser. ef Eerst waren het alleen truckchauffeurs die tijdens een tukje in hun slaapcabine werden beroofd. Maar sinds kort vormen ook langs de snelwegen geparkeerde campers een doelwit voor dieven getuige de recente reeks inbraken in kampeerwagens en de aanhouding van een bende. Een rondgang langs diverse parkeerplaatsen aan snelwegen in Zuidwest-Brabant leert, dat nog maar weinig kampeerders het aandurven daar in hun camper of caravan te overnachten. Weinig bezitters van een camper durven nog langs de weg te overnachten na een reeks inbraken. maal gesproken doet-ie niks, maar als onbekenden 's nachts proberen binnen te komen..." Wolfgang Rombach uit Aken daarentegen peinst er niet over met zijn camper op een Neder landse parkeerplaats te over nachten. Maar vrees voor over vallers speelt in die beslissing niet mee. De Duitser, pauze rend op de parkeerplaats Vliete tussen Bergen op Zoom en Goes: „Ik moet mijn zoontje op halen die in Zeeland logeert, anders kwam ik hier helemaal niet met mijn camper. Overval lers? Laat me niet lachen. Twin tigjaar geleden al mocht je hier niks als je met een camper kwam. Toen hadden we nog nooit iets over camperbendes gehoord en toch werd je aange houden als je langs de kant van de weg wilde overnachten. Dat heb ik nog nergens anders in Europa meegemaakt. De Ne derlandse politie is zeer on vriendelijk tegen mensen met campers." Aart Marechal is er minder ge rust op dat hij onderweg niets heeft te vrezen van overvallers. „En ik spreek uit ervaring, want ik verkoop en verhuur zelf cam pers", zegt de inwoner van Ros malen op de grote parkeer plaats Hazeldonk bij de Neder lands/Belgische grens. Mare chal maakt met zijn Fiat Hy- mermobil een korte tussenstop in Hazeldonk. Het voertuig uit Run op beveiligings systemen 1992 had een nieuwprijs van 140.000 gulden. „Na de vakan tie mag-ie weg voor 65 mille. Ja, je schrijft de eerste jaren flink af." Eerst geniet de familie Marechal nog één keer zelf van het karre tje. De tocht gaat via Calais naar Engeland. „Hier in Hazeldonk slapen? Geen denken aan. Ik raad het mijn klanten ook altijd af om zomaar ergens langs de kant van de weg te overnachten. Alleen in Engeland durf ik het aan, maar dan meestal nog als er al andere campers staan. In konvooi-verband ben je toch al tijd wat veiliger", zegt Marechal, die de afgelopen maanden meerdere geschokte klanten kreeg die de dupe waren gewor den van een inbraak in hun camper. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) heeft de afge lopen weken intensief nachtelij ke controles gehouden bij par keerplaatsen langs snelwegen. Tijdens enkele van die controles werden inbrekers betrapt. Ook werden camperrijders gewezen op de gevaren van overnachten langs de weg. „Wij adviseren mensen met een camper zoveel mogelijk op campings te over nachten. Als dat niet lukt, ver mijd dan in elk geval stille, afge legen plekjes en ga bij voorkeur bij andere campers staan. Soci ale controle werkt altijd nog het beste", zegt KLPD-woordvoer- der John Bennink. Volgens Bennink is het in de meeste gevallen niet erg moei lijk het bestuurdersgedeelte van een camper open te breken. „Daarom moet je er nooit waar devolle spullen achterlaten. Stop je portemonnee en auto papieren bijvoorbeeld onder je kussen als je gaat slapen." Ma rechal zegt de slechte beveili ging van campers wel eens te hebben aangestipt bij de produ centen. „Maar de industrie doet er niks mee. Je kunt nog steeds elke camper binnen vijf minu ten openkrijgen met een schroevendraaier. Wat zeg ik, binnen een minuut." Ook de koper is volgens Mare chal schuldig aan het gemak waarmee de inbrekers hun slag konden slaan. De meeste slachtoffers van de camperben de hadden immers geld en an dere waardevolle spullen in de cabine achtergelaten en merk ten pas de ochtend na de in braak wat er 's nachts was ge- martin ruesink» beurd. „Je gelooft het niet, maar De zon is al een uur achter de horizon verdwenen als kam peerder Van Houttehem een laatste inspectierondje om zijn kostbare bezit maakt. Morgen vroeg wordt de in het Belgische Kortrijk begonnen tocht voort gezet naar een camping bij Wassenaar. Slechts enkele zwakke lantaarns en een lampje van een telefooncel verlichten deze vrijdagavond de stille par keerplaats Sandelingen langs de Al6, in de buurt van Hendnk- Ido-Ambacht. Of hij bang is? Ach welnee. „Moet dat dan in Nederland?", zegt de vakantieganger ver baasd. Mevrouw Van Houtte hem heeft het thuis nog even opgezocht. „Ge moogt in Hol land maximaal 24 uur met de camper of caravan blijven staan op een parkeerplaats. Dat stond in het grote wegenboek. Ten minste, ik dacht dat het zo was. Helemaal zeker weet ik het ook niet." Het echtpaar Van Houttehem is zich van geen gevaar bewust. „Overvallen langs de snelweg? In Nederland?" De vader van drie jonge kinderen kijkt vol on geloof als hij hoort over de vori ge week opgepakte bende die het had voorzien op geld en goederen van slapende camper toeristen langs snelwegen. Maar mevrouw haalt de schouders op. „Wij hebben helemaal geen geld bij ons, alleen een krediet kaart. Wat hebben die lui nou aan zo'n stuksken plastiek?. Bo vendien hebben we onze hond bij ons. Die ligt pal voor de deur. 't Is een labrador. Nor- Britse wetensch hebben een bie papier weten te De nieuwe drar king is twee kee als een 'echt' b! chard Freeman team in Cambri den vier velletje papier op elkaa ten de naden m speciale technie het papier kwal terdun laagje all „Wij hebben ee grootste recyclii men van onze ti lost", aldus de u in de Duitse kral ANP» 't Zal de nieuwe zakelijkheid wel wezen. Toen ik er nog met m 'n vader en moeder op de Kapitein Mobyletteop uit trok. bestond de VW uit een oude mevrou w. Zij nam de telefoon op of kwam naar de balie en wist alles. Nu weet de VW ook al les, maar bestaat hij uit een 0900- nurnmer. Vorige week zaterdag wilde ik de Westertoren beklimmen. Dat over komt ieder mens wel eens. Dat-ie plotseling een hartstochtelijk ver langen voelt opwellen naar iets wat hij al eerder deed, maar waaraan hij sinds het aftreden van koningin Wilhelmina 1948) niet toekwam. L Een probleem: ik wist niet of de Parel van de Jordaan open was. De VW van Amsterdam gebeld daar om, via het al bij voorbaat verdachte 0900.400.40.40. Ik had het kunnen we ten. De laatste nul was nog niet inge drukt of daar werden de vijandelijkheden ge opend. Dit informatie-nummer kost één gulden per minuut'. Nou ja, dacht ik nog, zo lang zal het niet duren. En inderdaad, daar was ze reeds. 'Hartelijk welkom bij de VW Amsterdam', Helaas, het vervolg was minder voortvarend. De kordate dame ratelde per bandrecorder eerst nog geruime tijd door waarna ze het commando overgaf aan een collega. Die ook van wanten wist. 'Wilt u informatie over tentoonstellingen, kies een één, wilt u informatie over de openluchtvoorstel lingen in het Amsterdamse Bos ofhetNieuwen- dammer pontje, kies dan een tivee, wilt u infor matie over openingstijden...' Ik kreeg net hevige heimwee naar de VW-mevrouw uit het brom fiets-tijdperk, toen ik haar hoorde zeggen: Wilt u andere informatie, kies dan een negen. Ik sloeg onmiddellijk toe, dat spreekt. Kreunend verdween de negen tot aan zijn kruin in het toe stel. Aha. daar zou je d'r hebben. 'Op dit moment zijn alle lijnen bezet. Als u niet wil wachten, pro beer het dan op een ander tijdstip nog eens. Ja, ROB VAN DEN DOBBELSTEEN kom zeg ik was nu toch al een vermogen kwijt. Doorzetten. Maar eens breekt ieders weerstand. Uitgeput en totaal geknakt, wierp ik de hoorn na een minuut of vijf op de haak. 'Er is nog een aantal wachten den voor u' hoorde ik de Hildegarde Knefvan de Amsterdamse WV nog roepen. Ja, vertel mij wat, dat had ze al veertig keer gezegd. En ook dat ik door op de nul te drukken, kon terugkeren naar het hoofdmenu. Wat is dat?, zou mijn oude moe der hoofdschuddend vragen, een hoofdmenu? Een halfuurtje later was de woede enigszins ge zakt en probeerde ik het nogmaals. In gesprek. En nog eens. In gesprek. En nog een keer... Daar was ze weer. Ik drukte de stopwatch in en wachtte. Na 8 minuten en 12 seconden kreeg ik een mevrouw van vlees en bloed aan de telefoon. Ja, zei ze na even te hebben gezocht, de Westertoren was open. Entree drie gulden. Om dat te weten te komen, had ik er al meer dan dertien betaald. Maar het uitzicht was fantas tisch.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2