Dagblad Leidsch ior 'nullen' j Minerva een alcohol Verdachten van bomaanslagen aangehouden eeds meer gemeenten vlaggen op 15 augustus SUUfÜ ihenaar klem achter tallatie van 1.000 kilo versummers willen feeshop in Katwijk Kerstman in Katwijk Zuid-Europa in greep van aanhoudende hitte TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ,11 AUGUSTUS 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41769 HET WOORD IS AAN A.W. Boxman Het gezegde 'wat niet weet wat niet deert' is niet van toepassing op het illegaal storten van chemisch afval. lirant-leden van de Leidse studentenvereniging geldt tijdens de introductieweek en de ontgroe- j alcoholverbod. De leden hebben dat besluit ge- aaar aanleiding van het dodelijke ongeluk vorig studentencorps Vindicat in Groningen. Daar e 18-jarige student Reinout Pfeiffer zich tijdens oening dood. Wopke Hoekstra van ïoemt een alcoholver- kandidaat-leden een Standig besluit'. Het it Reinout Pfeiffer was niet het enige ongeluk ri van alcohol in Gro- n ander aspirant-lid bat viel na een drank- Ie berm van de weg in werd daar overreden auto. ik dat iedereen zich incidenten extra be- n de gevaren van alco- ;t Hoekstra. „Daarom Irij tegen aspirant-le- i jullie is er geen alco- ink dat daar een posi- al van uit gaat." Ook at is alcohol voor 'nul activiteiten van de El hissie, volgende week jdse binnenstad, wor- bstejaars niet helemaal !gd. „Maar er is alleen gt secretaris Sybrand (na van de introductie- En we laten ons isoren door sterke :ken. Maar dat is alle- ivoners van Hilversum laar de rechter te stap- lat ze van de gemeente (een coffeeshop mogen li I in de gert hen een exploita- rning te geven. De ge- is een fervent tegen- van het drugs-gedoog- k hanteert de zoge nul-optie. Dat betekent (emeentebestuur onder ling een softdrugs-ver- it binnen de grenzen ;aan. De vestiging van eeshop is dan ook in jiet het gemeentelijk ,eid en verstoort de alans tussen het woon- limaat voor bewoners orecaoverlast', zo me- nW. Bovendien vreest Jge voor een 'aantrek- phenaar liep hoofd- en inwen dig letsel op. Vanochtend ver keerde hij nog in levensgevaar. Een collega zag kans de jon gen te bevrijden. Personeel van de traumahelikopter en de am bulance verleenden eerste hulp •voordat de Alphenaar naar het ziekenhuis werd overgebracht. De Arbeidsinspectie doet on derzoek naar de toedracht van het ongeval. arige Alphenaar is giste- 2fcargewond naar het n Leiden vervoerd, na rij zijn werkgever (auto- «drijf Argos aan de Ma- 3g) klem kwam te zitten een muur en een dui- •O zware spuitinstallatie een wagen viel. De Al- zonnige perioden maal al jaren beleid." Alcohol helemaal uitbannen, denkt Boer Iwema, werkt niet. „Dan gaan de eerstejaars zelf naar de winkel en komen ze toch met sterke drank aan. We schenken dus wel bier. En we denken dat de eerstejaars met hun mentoren de verantwoor delijkheid kunnen dragen dat ze niet over de schreef gaan." Een kroegentocht in de Leid se binnenstad en een bieresta fette staan overigens wel op het programma. „Maar bij die bie restafette gaat het er gewoon om welk team het eerst zijn biertje op heeft. Er zijn zes teams, drie van de verenigingen en drie van eerstejaars, die het tegen elkaar opnemen. Ik denk dat de teams van de verenigin gen de finale halen. En als je in de finale komt heb je nog maar drie glazen bier op." Woordvoerder Ton Stuifber gen van de Leidse politie is ge lukkig met het aan banden leg gen van het alcoholgebruik. „Wij zijn daar niet bij betrok ken. Maar wij vinden alle maat regelen om drama's als in Gro ningen te voorkomen terecht en positief." 13722° "723° «723° n» 20% 20% 30% 40% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Een Amerikaanse militair heeft het moeilijk als in Frankfurt de lichamen van elf Amerikaanse slachtoffers van de aanslagen in Kenya en Tanzania arriveren. De lichamen zijn afgelopen nacht met een Amerikaans militair vliegtuig naar Duitsland vervoerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright begeleidt de lichamen als ze donderdag naar de VS wor den gevlogen. Op die dag wordt een plechtigheid gehouden, die ook zal worden bijgewoond door de Amerikaanse president Clinton. foto ap john mcconnico Gesprek van de dag Kerk en Samenleving12 Regio11,13,14 RTV/programma's9 Sport17 Strips8 Uitgaan16 kende werking'. En dat zou moeilijk te verdedigen zijn te genover de aan Katwijk gren zende gemeenten, die eveneens de nul-optie hanteren. De twee Hilversummers heb ben de gemeente teléfonisch la ten weten volledig op de hoogte te zijn van de Katwijkse afkeer voor een coffeeshop. Ze hebben aangekondigd de schriftelijke afwijzing van Katwijk te zullen gebruiken om het beleid door een rechtbank te laten toetsen. Een gemeentewoordvoerder vermoedt dat de vergunnings aanvraag waarschijnlijk alleen maar is ingediend om een prin cipiële uitspraak te krijgen. Over een exacte vestigingsplaats in de gemeente wordt namelijk in de aanvraag met geen woord gerept. Pagina 13: Duo dwingt coffee shop desnoods via rechter af nairobifrans van den houdt correspondent De politie in Tanzania zegt drie mannen te hebben gearresteerd in verband met de bomaanslag vorige week vrijdag op de Amerikaanse ambassade in de hoofd stad Dar es Salaam. Eén van de verdach ten is een Sudanees. Volgens een rege ringswoordvoerder reisde één van de ar restanten direct na de bomontploffing van Dar Es Salaam naar Arusha en werd hij aangehouden toen hij de grens met Kenya wilde oversteken. De Verenigde Staten hebben een belo ning van twee miljoen dollar uitgeloofd voor aanwijzingen die tot de arrestatie van de daders leiden. Sinds de aanslagen in Oost-Afrika hebben Amerikaanse am bassades wereldwijd dreigementen ont vangen, die tot verscherpte veiligheids maatregelen hebben geleid. Of ook in Kenya vorderingen zijn gemaakt met het onderzoek naar de aanslag daar blijft on duidelijk. De aanslagen in Tanzania en Kenya hebben aan zeker 206 mensen het leven gekost. In Kenya worden nog 40 mensen vermist. In een Kenyaanse krant verscheen vandaag opnieuw een ooggetuige-ver- slag van een bewaker. Volgens hem werd vlak voor de explosie een auto de toe gang tot de parkeergarage van de Ameri kaanse ambassade geweigerd. Daarop zouden zeker vijf mannen van Arabische afkomst het vuur hebben geopend en een granaat hebben gegooid naar mari niers die op wacht stonden. Direct daar na zou de bom zijn ontploft. De reddingsoperatie gaat ondertussen door met hulp van Israëlische en Franse militairen. Reddingswerkers konden gis teren echter alleen maar lijken uit de in gestorte kantoren nabij het ambassade gebouw halen. Hulpverleners zeggen echter nog steeds menselijke geluiden te horen tussen de puinhopen. Familiele den van slachtoffers drommen nog steeds samen bij het stedelijk mortuari um waar de lijken van de slachtoffers naar toe zijn gebracht. De nabestaanden wacht de afschuwelijke taak ernstig ver minkte lichamen te identificeren. In veel gevallen is dat nog niet gelukt. De Amerikaanse president Clinton voert morgen overleg met zijn veilig heidsadviseurs. Dertien jaar geleden Museum Boerhaave, Leiden deed een commissie aanbevelingen over de veiligheid van ambassades. Washing ton besteedde daar sindsdien één mil- maar liefst 3,5 miljard had voorgeschre ven. De ambassades in Nairobi en Dar es Salaam voldeden niet aan de eisen van de commissie. De Washington Post meldt vandaag dat de inlichtingendienst CIA vorig jaar vijf bomaanslagen op Amerikaanse am bassades heeft verijdeld. In twee gevallen Achpct vrii hii waren de voorbereidingen in het laatste i ij wij stadium. Om welke ambassades het gaat, is niet bekend. Tentoonstelling Groeten uit de Kosmos Buitenaards gevaar: feit of fictie? kinderactiviteiten, tot 12 jaar knutselen, schminken en film Pagina 5: Kenya's zieke gezondheids zorg kan nog veel Miljonair doet bod op jurk van Lewinsky hamburg anp Een Amerikaanse miljonair uit Florida wil van Monica Lewins ky de jurk kopen waarop zich mogelijk de spermasporen be vinden van de Amerikaanse president Clinton. De miljonair, Jesse Briggs, heeft zo'n 200.000 gulden geboden voor de blau we, strapless avondjurk. Dat schrijft het Duitse boulevard blad Bild vandaag. De jurk wordt op het moment op last van de speciale aankla ger Starr op spermavlekken on derzocht door de FBI en geldt als belangrijk bewijsstuk in de seks- en meineedaffaire rond Clinton en Lewinsky. Een veilingexpert in New York denkt overigens dat Briggs geen enkele kans maakt op de jurk. Met zijn bod van 200.000 gul den komt hij niet in de buurt van de geschatte waarde van 1,7 miljoen gulden. Briggs wil het kledingstuk in zijn Haarmuseum in Fort Lauerdale tentoonstellen. Daar liggen al echte haarlokken van John F. Kennedy, Elvis Presley, John Lennon en Napoleon. katwijk Eigenaar J. Warmenhoven stuurt zijn gasten aan het eind van het jaar graag een stemmige herinnering aan hun verblijf In zijn hotel Zee en Duin in Katwijk. Gisteren hees nij zich met zijn vrouw alvast in een feestelijk pak om daar foto's voor te maken. Alleen de sledehonden mogen in deze tijd van het jaar niet samen met deze 'kerstman' op het strand. foto dick hogewoning Warmste juli in 120 jaar 'ffal gemeenten dat de vlag uit- P 15 augustus, de datum waarop 'capitulatie van Japan een einde Tweede Wereldoorlog kwam, is f gestegen: van 57 vorig jaar tot aar. Tot de gemeenten die zater- r het eerst vlaggen behoren ook jnwoude en Jacobswoude. Voor- i Noordwijk, Noordwijkerhout en Sassenheim vlagden vorig jaar al ter vie ring van de capitulatie. Het college van Ter Aar vergadert donderdag over dit on derwerp. Volgens wethouder J. van Bom is het voor 99 procent zeker dat ook in zijn gemeente de vlag in top gaat. Leiden en de omliggende gemeenten in de Leidse regio, de Rijn- en Veen- streek en de Duin- en Bollenstreek blij ven de landelijke richtlijn trouw. Dat wil zeggen dat Nederland alleen vlagt op 5 mei, de dag waarop Duitsland capitu leerde. Door hier aan vast te houden, voorkomen deze gemeenten emotionele discussies over dit gevoelige onderwerp. Directeur L. de Coninck van de Stich ting Pelita, de organisatie voor hulp aan Nederlandse slachtoffers van de oorlog met Japan, zegt dat de stijging van het aantal vlaggende gemeenten een wel daad is voor deze groep, die altijd het idee heeft gehad vergeten te zijn. De regering is niet van plan de richtlijn te veranderen, maar de Tweede-Kamer fractie van het CDA heeft premier Kok gisteren verzocht om herziening van dit standpunt: „Nu een nieuw kabinet is aangetreden, zouden wij gaarne deze breed levende wens tot officieel vlagver toon op 15 augustus wederom onder uw aandacht willen brengen en u verzoeken de stellingname van het vorige kabinet op het punt van een jaarlijkse vlagin- structie te herzien", schrijft CDA'er Van Ardenne-Van der Hoeven. Een hittegolf met temperaturen van dik boven de 40 graden Cel sius houdt Zuid-Europa stevig in zijn greep. De aanhoudende hitte heeft al vele tientallen mensen het leven gekost. Ieder een snakt naar koeler weer, maar voorlopig lijkt er aan de extreme warmte geen eind te komen. Op Cyprus zijn de afgelopen dagen 52 mensen bezweken aan onder meer hartinfarcten en uitdroging. Honderden men sen werden met ernstige klach ten opgenomen in ziekenhui zen. In Griekenland eiste de hit te in de eerste week van augus tus al zeker veertig levens. Veel mensen liggen in ziekenhuizen met acute ademhalingsproble men en hartklachten. Wielklem vanaf balkon op auto parkeerbeheer amsterdam anp Een nog voortvluchtige bewo ner van de Celebesstraat in Am sterdam-Oost heeft gisteren vanaf zijn balkon op drie hoog een wielklem op de dienstauto van een parkeerwachter ge gooid. De wagen raakte zwaar be schadigd. De parkeerwachter, die een halve meter verderop stond, bleef ongedeerd. De be woner ging tot zijn actie over nadat de parkeerwachter een klem op zijn wagen had gezet. Hoe hij aan de wielklem kwam is nog onduidelijk. In Parijs vroeg de overheid de bevolking de auto te laten staan en het openbaar vervoer te ne men. Gistermiddag was het dik 38 graden in de Franse hoofd stad. Toeristenbussen mogen het centrum van de stad niet meer in. Vorige maand was de warm ste julimaand op aarde sinds het begin van de weerregistratie in 1880. Dit blijkt uit gegevens van de Amerikaanse National Oceanic and Atmosferic Admi nistration (NOAA). Volgens de NOAA was de gemiddelde tem peratuur vorige maand 16,5 graden Celsius, tegen een ge middelde temperatuur van 15,8 graden Celsius. Niet alleen in juli werd een record gevestigd. Alle voorgaande maanden van dit jaar waren warmer. brand in loods Leiderdorp leiderdorp judy nihof Bij een brand in een loods van houtvezelbedrijf Fleur (voor heen Van der Zwan) aan de Achthovenerweg in Leiderdorp is gisteren asbest vrijgekomen. Maar volgens de Leiderdorpse brandweercommandant A. Vons was er geen gevaar voor de gezondheid. De brandweer heeft het dak waarin het asbest zat voortdu rend besproeid. „Dan slaan de asbestdeeltjes neer en is de rook die de lucht ingaat als het ware gefilterd. Asbest is immers al leen een probleem als je het inademt", zegt Vons. In de dichtstbijzijnde wijk Doeskwar tier zijn volgens Vons geen as- best-deeltjes aangetroffen. De brandweer is tot vanmor gen 7.00 uur bezig geweest met het leeghalen van de loods en het nablussen van de hout vezelbalen die er lagen opgesla gen. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan en hoe groot de schade is. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatlsch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Qacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Sport Vrijgelaten Priem a moet in Frankrijk J J blijven prek van de dag binnenland cultuur en kunst Dominobouwers Milieudefensie Parel van Berlage werken aan geeft studenten a i klaar voor de recordpoging schone handen J volgende eeuw lelijk ongeluk in Groningen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1