Rijnwoude overweegt tolheffing Leescafé in Bloemlezer als hangplek voor de jen Transportbedrijf Getru eist opheffing van 'boycot' drie bloemenveilingen Gemeenten vra minister uitstel voor Het Kompt Rijn Veenstreek Kaalslag luidt opknapbeurt in Noordwijks theaterfestt krijgt volgend jaar ver| Afspraak over woningbouw in Rijnwoude Ter Aar denkt met weemoed temg aan NAL-tijd Vrachtwa? veroorzaaï opstoppirj DINSDAG 11 AUGUSTUS 1 Jacht in de Ade brandt uit rupwetering» Een zes meter lang jacht is gistermiddag in de Ade in Rijpwetering uitgebrand. De opvarenden, een 56-jarig echt paar, bleven ongedeerd. Bij het tanken van brandstof zijn moge lijk gassen vrijgekomen, die door nog onbekende oorzaak in brand zijn geraakt. De felle brand legde het pleziervaartuig volle dig in de as. Motorrijder gewond HAZERSWOUDE-DORPEen motorrijder (24) uit Zoetermeer is giste ren op de Hoogeveenseweg in Hazerswoude-Dorp gewondge raakt bij een aanrijding met een 53-jarige automobilist uit Kou dekerk. De Koudekerker wilde vanuit een uitrit de Hoogeveense weg oprijden. Daarbij zag hij de motorrijder over het hoofd. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een blauw oog ver voerd naar het LUMC in Leiden. Automobilisten op de bon ROELOFARENDSVEEN/wouBRUGGEBij een snelheidscontrole gis terochtend op het Noordeinde in Roelofarendsveen zijn slechts vier van de in totaal 450 gecontroleerde auto's betrapt op te hard rijden. De hoogst gemeten snelheid was 70 kilometer per uur, terwijl 50 is toegestaan. Bij een controle op de Vierambachtsweg in Woubrugge zijn 13 automobilisten bekeurd. Ze reden tussen zeven en negen uur op deze weg, terwijl dat niet is toegestaan. RUNWOUDE MARIETA KROFT Enkele maanden geleden zag toenmalig wethouder T. Voren kamp af van het plan om tol te heffen. De provincie Zuid-Hol land zou er bewaar tegen heb ben. Vorenkamp zei dat in een antwoord op vragen van raads leden. De politiek buigt zich op 31 augustus toch weer over het destijds ingetrokken plan. Jaarlijks passeren ongeveer 16.000 schepen de Koudekerkse brug. Van de veertig mille die de gemeente hiermee kan verdie nen, gaan er 30.000 gulden in- ningskosten vanaf. Een groot deel van deze kosten bestaat uit het opzetten van een fraude- en crimineelbestendig systeem. B en W zijn zich ervan bewust dat aan tolheffing ook nadelen kleven. Het geld moet via de traditionele klomp worden ge- ind, wat leidt tot onaanvaardba re overlast voor het wegverkeer. Andere mogelijkheden, zoals contracten met de scheepvaart, zijn uitgesloten omdat het grootste deel van het vaarver- keer incidenteel is. De tolheffing roept grote weerstand op bij de vereniging voor beroepsschippers Schutte- vaer. Jaarlijks passeren zo'n 3500 beroepsvaarders de brug. „Onbespreekbaarluidt de eer ste reactie van voorzitter S. van chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta krori roelofarendsveen ivo pommerel Jongeren in Alkemade kunnen over een jaar 'rondhangen' in een nog te bouwen leescafé. De gemeente wil het jongereninfor- matiepunt (JIP), dat vanaf sep tember in bibliotheek De Bloemlezer gaat draaien, op den duur combineren met een jon gerenontmoetingsplaats (JOP). Het leescafé dat daardoor ont staat moet jongeren aanmoedi gen ook binnen elkaar op te zoeken. Alkemade wil met dit plan een andere doelgroep bedienen dan de jongeren die om een skatebaan vragen. Die skate- baan staat overigens los van het plan om een leescafé te begin nen. Een voorstel van de ge meente om zo'n baan aan de Meerkreuk aan te leggen be spreekt de commissie welzijn op 17 augustus. Informatie Alkemade heeft inmiddels een jongerenwerker aangetrokken om het informatiepunt te be mannen. Alex l'Ami informeert jongeren over uiteenlopende onderwerpen die hen interesse ren, zoals werk, vrije tijd, seksu aliteit en genotmiddelen. Hij is een nog onbekend aantal uren op het JIP aanwezig. De ge meente koos voor De Bloemle zer als vestiging voor een JIP, omdat daar al veel informatie voorhanden is en de drempel laag is. Het gaat om een voor ziening van in elk geval vijf jaar. Om onderhoud Koudekerkse brug te betalen Rijnwoude overweegt om tol te heffen voor schepen die de Koudekerkse brug passeren. Als de gemeente elk schip dat voorbijkomt een rijksdaalder in rekening brengt, le vert haar dat 10.000 gulden netto op. Hiervan kan een deel van de grote onderhoudsbeurt die nu aan de gang is worden betaald. Ruiten. „Dit is tegen alle princi pes in van provincie en rijk om het vervoer via water te stimule ren." Volgens Van Ruiten is het niet meer van deze tijd om tol te heffen. In de hele regio, met uitzondering van de sluis in Bo degraven, wordt dat niet meer KAZERSwouDE-rundukVijf platanen, acht populieren en twee lijsterbessen in de buurt van basisschool De Tweeklank in Hazerswoude-Rijndijk gaan tegen de vlakte. Deze kaalslag luidt het begin in van de grote facelift die het winkelgebied rondom de Da Costasingel de komende maan den ondergaat. Volgende week maandag wordt begonnen met de reconstructie van de Willem Kloosstraat. Achtereenvolgens komen de Her man Gorterstraat, de Potgieterlaan en de Da Costasingel aan de beurt. De markt verhuist met ingang van 20 of 27 augustus naar het plein bij het gemeentehuis. De werkzaamheden zijn in november klaar. foto henk bouwman Provinciewoordvoerder J. Dis co reageert niet enthousiast. „Wij hebben op de provinciale vaarwegen de tol bij de sluizen in Gouda en Leidschendam per 1 april afgeschaft. We vonden het niet meer van deze tijd. Wat Rijnwoude doet moet deze ge meente weten. Dat is niet onze zaak." De provincie moet wel de tarieven goedkeuren. „Dat doet de provincie als het binnen de wettelijke normen valt", al dus Disco. De ANWB toont begrip voor het feit dat de scheepvaart kan bijdragen aan het onderhoud van de brug. „Maar we zijn te gen tolheffing", zegt M. van Da len. „Dat bevordert geen snelle doorstroming. Bovendien gaan schepen deze vaarroute mijden en dat heeft weer gevolgen voor de horeca en de middenstand. Als de scheepvaart iets moet bijdragen, doe het dan via een collectieve bijdrage." Ze denkt bijvoorbeeld aan de aanschaf van een verplichte vaarsticker. den haag/roelofarendsveen persbureau cerberus Transportbedrijf Getru uit Roelofarendsveen wil ongehin derd gebruik kunnen maken van de rolcontainersdepots van de veilingen in Rijnsburg, Aals meer en Honselersdijk. In een kort geding voor de vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr. E. Dil-Stork, sprak advocaat R. Gerritsen gisteren van een 'algehele boycot' door de veilin gen van Getru van het trans portsysteem. Getru spande een kort geding aan, omdat de veilingen het ad ministratienummer van Getru hebben ingetrokken. Daardoor kan het transportbedrijf niet meer onder eigen naam bloe- menemmers en rolcontainers ontvangen en inleveren. De bloemenveilingen besloten tot deze drastische maatregel, om dat Getru een groot aantal goedkope nagemaakte bloe- memmers heeft ingeleverd. In een eerder kort geding ging de Haagse rechtbank een maand geleden akkoord met de harde aanpak van de veilingen. De rechter sprak uit dat Getru in strijd met het veilingregle ment heeft gehandeld door uit winstoogmerk de valse emmers in te leveren. Om navolging van dit gedrag door anderen te voorkómen, mocht de veiling maatregelen tegen Getru ne men. Het transportbedrijf en de veilingen verschillen echter van mening over de uitleg van deze uitspraak van de rechter. Vol gens Getru heeft de uitspraak slechts betrekking op de em mers en mag het transportbe: drijf de containers blijven ge bruiken. Daarom mogen de vei lingen de toegang tot het rol containerdepot niet weigeren en het administratienummer niet intrekken. Door deze zware straf zou Getru klanten verlie zen. Advocaat P. Duijsens van de bloemenveilingen ontkent dat Getru het werken onmogelijk wordt gemaakt. De kwekers en exporteurs kunnen hun planten en bloemen evenals voorheen door Getru laten vervoeren. Voorwaarde is wel dat deze be drijven de rolcontainers en em mers op eigen naam bij de vei ling bestellen. Volgens Getru gaan zijn buitenlandse afne mers niet zelf containers of em mers regelen. Wel is deze werk wijze gunstig voor veilingen, die goed zouden verdienen aan de verhuur van de emmers en con tainers. De veilingen willen absoluut geen rechtstreekse zaken meer doen met Getru en houden strikt vast aan een uitgangspunt dat voor alle werknemers, leden en exporteurs geldt: 'Als je on eerlijk bent, vlieg je eruit'. In de CAO voor het personeel staat dat het meenemen van een bos niet verkochte bloemen al een reden voor ontslag kan zijn. Rechter Dil doet in de loop van volgende week uitspraak. In het JIP is een internetcompu ter gepland en een folderrek. De combinatie van het JIP met het JOP tot een leescafé maakt een uitbreiding van de bibliotheek noodzakelijk. De ge meente onderzoekt de moge lijkheid hiervan. Of het café ook buiten de openingstijden van de bibliotheek voor jongeren toegankelijk is en of er ook meer dan alleen k()ai geschonken, kan def^ nog niet zeggen. Of111 De Bloemlezer hietf31 nog beginnen. vit Wel bekend is dat (PP1 te het aantal internetP wil uitbreiden. De ge; het leescafé binnen de grond hebben. bliek kreeg hij daags?3 uit het hele land el hoe geslaagd het fej En op zondag kon hiji de boulevard op. „M den de data van vc{{ weten, zodat ze al vat telkamer konden reseL Ook over het gebJi iedereen volgens B® siast. Alleen werd deL. act van de Lunatics |1 reep afgeblazen. Die j ten plaatsvinden opL en op het tijdstip \sp stoffelijk overschot L Duits jongetje aanspr» c „We vonden het nietig daar een feestelijke aTr houden. Maar die a.r NOORDWUK JOB DE KRUIFF Het eerste Noordwijkse straat theaterfestival heeft dit week einde volgens organisator Arno Bos in totaal 65.000 bezoekers getrokken. Als het aan hem ligt komt er volgend jaar weer een, en in 2000 opnieuw. „Het heeft aan alle verwachtingen voldaan. Het weer zat mee, het liep feil loos en iedereen reageerde po sitief', aldus Bos. Bos dankt het succes behalve aan het mooie weer ook aan een 'gouden team' van vrijwilli gers. Als voorbeeld noemt hij vijf meisjes die een week vakan tie hebben genomen om zijn organisatie te kunnen bijstaan. Ook de artiesten hadden er, al dus Bos, veel lol in. Van het pu- joi JACOBSWOUDE/ TER AAR Ter Aar en Jacobswoude vragen minister Hermans van onder- .wijs om extra tijd om de toe komst van bassischool Het Kompas veilig te stellen. Dat is de uitkomst van het overleg dat de wethouders J. Born (Ter Aar) en M. Dambrink (Jacobswoude) gisteren voerden. Dambrink wil de deadline van 1 februari 1999 'oprekken' in verband met de ongewisse toekomst van de zelfstandige gemeente Ter Aar. Volgens Bom houdt dat verzoek tot uitstel verband met de tijds druk die een bestuurlijke fusie van de openbare basisscholen van Ter Aar en Jacobswoude oplevert. De besprekingen tus sen beide gemeenten over sa menwerking gaan in de tussen tijd wel door. Dambrink trekt bij het ver zoek om uitstel een parallel met het oprekken van de termijn van de sollicitatiestop voor een nieuwe burgemeester in Ter Aar. Oud-minister Dijkstal liet onlangs weten dat Ter Aar tot uiterlijk 1 juli 1999 moet wach ten op een eventuele sollicita tieprocedure voor een nieuwe burgemeester. De definitieve opvolging van waarnemend- burgemeester A. van den Berge, die op 1 november van dit jaar stopt, hangt af van het lopende onderzoek naar de bestuurlijke I toekomst van de genj lang die uitkomst onltf durft Dambrink geenp de veranderingen dopt ren. De mogelijkheid namelijk dat Ter AaijP' andere gemeente wore- Voor Dambrinks coi- is de ongewisse toety zijn gemeente geen uitstel voor Het Kom» dingen. ,,Als wij al onL ten van de uitslag vaLj derzoek laten afhangeiL we het gemeentehuis^ ten." Bom wil veilighL meer tijd om de complC lenfusie tussen Het Ka, de Jacobswoudse c(L Esselij kekerwoude T oL uit te zoeken. „Misset de minister ons tot pijt", zegt Bom hooft; scheelt alweer behoort' De nieuwe coördinl hof zoekt namens de j j Ter Aar uit hoe groot i dat Het Kompas uits Als de school onder fingsnorm van 115 blijft, valt als er geen plan voor Het Kompi februari 1999 het dt weet van deskundige dat het ministerie vani in andere gevallen well stel verleende. „Hij zt in welke gevallen en redenen uitstel is verli Buschauffeurs in de oorlog ook actief als conducteurs op de boot De drie woningbouwverenigin gen (samen HABEKO) en de ge meente Rijnwoude hebben gis teren een convenant getekend. Daarin spreken de partijen af nauwer met elkaar samen te werken. Een van de afspraken is het bouwen van woningen. Daarbij wordt gestreefd naar een verhouding dertig procent huur en zeventig procent koop woningen. Het eerste woning bouwproject dat ter hand wordt genomen is die in Groenestein. Het convenant telt voorlopig voor een jaar. Hennepkwekerij in Sassenheim ontmanteld De politie van het district Duin en Bollenstreek Zuid heeft giste ren in een woning aan de Parklaan in Sassenheim een hennepkwekerij ontmanteld. Er werden 500 planten en techni sche apparatuur inbeslaggeno- men. Ook vond de politie drie kilo hasjplakken en drie vuur wapens met munitie. De 32-ja rige bewoner van de woning werd opgepakt. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De Sassenheimer wordt binnenkort aan de officier van justitie voor geleid. ter aar kees van kuilenburg Velen klagen erover: het open baar vervoer in Ter Aar en om geving is niet meer wat het vroeger was. Zoals het er nu naar uitziet wordt het alleen nog maar beroerder. Vervoer tot aan de rand van het dorp en dat is het. Geld om de busmaat schappij ook naar het centrum en de buitengebieden te laten rijden is er niet. Die gebieden worden overgelaten aan even tuele andere initiefnemers. Het contrast met het verle den, toen Ter Aar nog een bloei end busbedrijf binnen zijn grenzen had, is schril. Ter Aar was daarin niet uniek, want vele dorpen beschikten destijds over een onderneming die één of meer buslijnen exploiteerde. Zo had je bijvoorbeeld Langhout in Ter Aar, Koppenol in Nieuw- veen, Atwal in Woubrugge, Ci- tosa in Boskoop en MODA in Alphen. Niet elk bedrijf heeft lang be staan, maar het Ter Aarse Lang hout - beter bekend als de NAL - heeft het nog tot 1980 uitge houden. Het bedrijf kon het fi nancieel niet meer bolwerken. Centraal Nederland nam het op 1 juli van dat jaar over. Inmid dels is CN ook al weer verleden tijd en opgegaan in een groter verband. De NAL - vooral be kend door de rode kleur van de bussen - begon op 3 september 1923 met het openbaar vervoer in het waterrijke gebied. Kees van Lith - verzamelaar van alles wat met het vader landse busvervoer te maken heeft - kijkt met enige weemoed terug naar het verleden van het Ter Aarse bedrijf. „NAL bete kende Nieuwkoop-Alphen-Lei den. Oprichter Piet Langhout is op die lijn begonnen en vervol gens is er niet veel meer aan veranderd. Wel is er een korte periode op Bodegraven en Wil- nis gereden. Ook is er een tour gedeelte bijgekomenvertelt hij. De 51-jarige Van Lith licht die wetenswaardigheden toe aan de hand van dienstregelin gen, knipsels en foto's. Van lith is heier van beroep en al sinds zijn jeugd busgek In zijn woning is dat duidelijk te merken. „Met de NAL kon je in betrekkelijk korte tijd in Leiden of Alphen komen. Uit een dienstregeling uit 1968 blijkt dat een ritje van Ter Aar naar het Leidse station een kleine drie kwartier duurde. Dat is nu wel anders. Een kennis wilde on langs van Ter Aar naar de Leid se Lakenfeesten en was van half elf 's morgens tot een uur 's middags onderweg.' Dat is ei genlijk te gek voor woorden. Dat geldt overigens niet alleen voor Ter Aar. Bij ons in Zeven hoven is het ook minder gewor den. Vooral voor ouderen is dat een groot probleem." De concurrentie was hevig in de beginjaren. Hans van der Wereld schreef in 1980 in deze krant een artikel over de op- Één van de eerste bussen van de NAL staat bij de halteplaats bij hotel-café koop. komst en neergang van de Bus van Langhout. Volgens de Al- phenaar reden de Motor Omni- budienst Alphen (MODA) en de als eerste een vrachtje in Kou dekerk op te pikken. De NAL ging de oorlog in met een behoorlijk wagenpark. Be- NAL dezelfde route over de La- drijven en lijnen werden over- ge Zijde van de Oude Rijn naar genomen. Door gebrek aan Leiden. Dan werd er wel eens brandstof, het gevaar van bom- stiekem een paar minuten voor bardementen en de kans op in de dienstregeling gereden om beslagname van de bussen door De Noordsche Plassen in Nieuw- foto kees van lith de Duitsers was de dienstrege ling beperkt. Om toch aan de vraag naar vervoer te kunnen voldoen huurde de NAL een boot van de rederij Harland, die twee keer per dag naar Leiden voer. De NAL-chauffeurs wer den conducteur op de boot. Die mogelijkheid bestond ongeveer een half jaar. In 1942 werd een zogenoemde ringlijn Langeraar- Ter Aar, Kattenbrug-Nieuwveen in gebruik genomen. De eerste jaren na de oorlog was het moeilijk om aan nieuwe bussen te komen. Zo reed de NAL - evenals andere busbedrij ven - met kleine vrachtwagens, waarin provisorisch ruimte voor passagiers was gemaakt. Pas in het begin van de jaren vijftig waren er weer wat betere bus sen. „Drie ooms van mij zaten op de bus. Dus maakte ik na schooltijd wel eens een ritje naar het station in Leiden of AJ- phen. Dan zocht ik naar bus kaartjes. Zo is mijn hobby ont staan." Moeilijk Door de opkomst van de auto kregen de busbedrijven het in de jaren zestig moeilijk. Er wa ren minder passagiers. Finan ciële injecties van het rijk moest de bus van de ondergang red den. Ook streefden busbedrij ven naar een zo economisch mogelijke opzet van het streek vervoer. Vele bedrijven werden samengevoegd. De NAL kon het nog lang bolwerken, maar in 1980 was het afgelopen. 'Jonge' Piet Langhout richtte zich vanaf die tijd op het touringcarbedrijf. Inmiddels leidt zoon Peter Langhout dit bedrijf, dat is ver plaatst naar Alphen. Ter Aar moet het doen met herinnerin gen aan 57 jaar NAL. IVN speurt P vleermuizen?i nachtvlinder? a k alphen aan den run k Wandelaars die vleij zen en nachtvlinder len zien, kunnen dag 21 augustus 1% luk beproeven bij tv gerplas. Het IVN L aan den Rijn orgaijj dan een avondwan® onder leiding van ny, gidsen. De gratis ling begint is oma uur bij de ingang kinderboerderij ?i sloot aan de Burgefe ter Bruins Slotsinge| dere inlichtingen: 1^ te Theunissen 437018). I hazerswoude-runduk f -I Een vrachtwagen mc heeft gisterenmiddag tl uur een verkeersopj veroorzaakt op de Geil in Hazerswoude-Rijnl auto had problemen* koppeling. De politie 1 verkeer enige tijd moei len. Uiteindelijk heeft e| re vrachtwagen het r voertuig weggesleept, t

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 14