Opstopping door brand Duo dwingt coffeeshop desnoods via rechter af Terecht als een burger zegt: ik hou van die Tegenvaller SKL en Julianaschool ik kijk nu met andere ogen naar de maan' 1 JuiYENBERICHTEN Leiden Regio -HZ issenaar wil meer rvice op lijntaxi Katwijk niet bang voor dreigement katwuk eric de jager vervolg van voorpagina Gemeentewoordvoerder J. van Zijp denkt dat het met de gerechtelijke stappen van de Hilversumse soft drugsverkopers, die in Kat wijk een vergunning voor een coffeeshop hebben aan gevraagd, niet zo'n vaart zal lopen. „Ze hebben tegen onze afwijzing geen be zwaar aangetekend. Als het echt zo dringend was, dan hadden ze dat wel gedaan. Maar hoe het ook afloopt, het is niet verkeerd om alles eens uitgebreid op papier te zetten. Dat hebben we nu gedaan, omdat dit de eerste officiële aanvraag was. En als iemand naar de rechter wil stappen, dan mag dat. We zitten niet te wachten op een rechtszaak, maar we zijn er ook niet bang voor. We hebben een goed, dui delijk geformuleerd beleid en dat mag best eens juri- De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Roosendaal en Ablis. Vanuit Roosendaal: PV De Rijnklievers Dokkum Tim 1; Comb. W. v.d. Kooy Zn 2; M. Hogen- boom 3: K. van Leijden 4; A. de Vries 5; G. v.d. Poel 6; F. Ladan 7; B. Brandt 8; Comb. Kok 9; G. van Goozen 10. Vanuit Ablis: disch worden getoetst. Mis schien zou het wel eens goed zijn om dat te doen." Een coffeeshop staat na melijk haaks op het Katwijk- se drugsbeleid, zegt Van Zijp. Het Platform Versla vingszorg Katwijk, een be langrijk onderdeel van dat beleid, onderkent voorna melijk problemen in de groep van 12-18-jarigen. Omdat het openbaar minis terie het verstrekken van softdrugs aan jongeren in zijn richtlijnen duidelijk ver biedt, heeft een coffeeshop volgens het gemeentebe stuur niets in dat beleid te zoeken. Bovendien, zegt de woordvoerder, streeft de ge meente juist naar de ont moediging van het gebruik van drugs. Door het toela ten van een coffeeshop cre- eert de gemeente juist een voorziening waar.de drugs makkelijk te verkrijgen zijn. Een ander argument voor de gemeente om de Hilver- PV De Rijnklievers Comb. W. v.d. Kooy 1; A. de Vries 2, 3, 10; G. v.d. Poel 4, 7; M. Hogenboom 5, 9; J. Koster 6; T. Kraan 8. PV Leiderdorp W. van Oosten 1, 8, 10; M. Reij- erse 2; W. de Roode 3; D. van Seggelen 4, 6, 7; A. Petit 5,9. PV De Vriendenclub R. v.d. Nieuwendijk 1, 6, 8; A.J. summers te weren, is het gebrek aan animo bij de Katwijkse bevolking. „Ge zien het karakter van deze gemeente, zal de vestiging van een coffeeshop in Kat wijk bij een meerderheid van zijn inwoners op grote bezwaren en weerstand stuiten", staat in een colle genota over de vergun ningsaanvraag. Duidelijk Burgemeester B. van Wou- we liet in januari nog luid en duidelijk weten, dat Kat wijk voorlopig geen coffee shop krijgt. „Het regionaal beleid laat ruimte voor een nul-optie. Als je in de regio goede afspraken maakt, is justitie bereid anders naar die regio te kijken dan lan delijk is afgesproken", ant woordde hij op verontruste vragen van toenmalig raadslid J. Post (RPF), nu wethouder van onderwijs, zorg en welzijn. Link 2, 9; Straathof/v.d. Berg 3; R. Metscher 4; Comb. Van Wee- ren/Pracht 5,7; L. Polane 10. PV Het Oosten P. Mooten 1, 4, 5, 7, 9, 10; B. van Putten 2; J. Verbaan 3, 6; F. Glasbergen 8. PV De Reisduif N. de Groot Zn 1, 2, 3, 4, 7, 8. Comb. J. Harteveld 5, 10; H. Dusoswa 6. r\ iG 11 AUGUSTUS 1998 ije gewonde hond gevonden irp» Het halfjaar oude, gewonde hondje dat zondag op Kerplaats bij het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp is ge- blijkt te zijn vergeten na een bezoek aan het ziekenhuis, er van de bazin van de hond moest worden behandeld, d de viervoeter aan een boom vast op de parkeerplaats, ;rgat de hond later weer mee naar huis te nemen. Gis- ïeeftend meldde de eigenaresse van de Staffordshire zich ur bij de politie in Leiderdorp omdat zij haar hond miste. md^et ^er ophalen in het Leidse dierenasiel. De hond raak- herflg eerder gewond bij een gevecht met een andere hond. vann trof men hem zondag vol wonden aan. Er bestaat vol- ziji« politie geen verband tussen de verwondingen van de Uji die van de hond. leel ^verbod na drinkgelag lge^ROmdat een 23-jarige Wassenaarder gisteravond om ir een flinke slok op had, kreeg hij aan de Wassenaarse n fietsverbod van elf uur opgelegd. De man weigerde iee te doen aan de blaastest en verzette zich in eerste in- ook tegen aanhouding. Later bleek dat hij meer dan vier toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. De lest een boete van 310 gulden betalen. Emoties in zitting over Leiderdorps groen leiderdorp afke van der toolen „Mag ik u een gekke vraag stellen. Wat bindt u aan die boom?" Voorzitter J. Reugebrink van de (tijdelijke) commis sie voor beroep- en bezwaarschriften in Leiderdorp buigt voorover en kijkt de aangesprokene indringend aan. Hij maakt geen grapje. Eerder deze avond heeft hij bijna met de vuist op tafel ge steld: „Bomen kappen mag niet in Lei derdorp. Dat is de regel. De gemeente moet met hele goeie redenen komen wil een ontheffing van die regel op z'n plaats zijn." Vier verschillende kapvergunningen worden deze maandagavond aange vochten. En meestal blijken de argu menten om een boom te willen vellen een stuk rationeler dan die om hem te willen behouden. Het is vanavond 'ge brek aan zonlicht', 'scheefgroei', en 'niet behorend tot het oorspronkelijke plantsoen-meubilair' versus: 'houden van'. Maar dat 'houden van', dat is op zich een niet minder geldig argument dan de andere, vindt de voorzitter van de debuterende commissie. „Ik vind het terecht als een burger zegt: ik hou van die boom. Ik wil niet dat die wordt gekaptzegt de voorzitter. Vandaar steeds zijn 'gekke vraag' naar de band met de betreffende boom. Een 84-jarige vrouw blijkt de es doorn, die haar buren weg willen heb ben wegens gebrek aan licht, absoluut niet te kunnen missen. „Er zit een stuk van mijn leven in die boom. Als ik hem zie, dan heb ik een soort bos in mijn hoofd." In dit geval lijkt de gemeente wat te haastig te zijn geweest met de kapvergunning. „Als we hadden gewe ten dat mevrouw zo'n binding met die boom heeft, dan hadden we wellicht een andere beslissing genomen", zegt ambtenaar Van Schie. Ook een andere bezwaarmaakster verwoordt haar 'band met de boom' - die onder meer weg zou moeten van wege scheefgroei - met passie. Ze knipt in haar vingers terwijl ze zegt: „Zó - klak - is er een boom, en zó - klak - is-ie weg. Zo kan je daar toch niet mee omgaan!" En ook vier oudere dames maken gebruik van het emotionele argument, in hun verdediging van een meelbes in hun plantsoen. Maar in dit ene geval kan Reugebrink zich daar veel minder bij voorstellen. „Ik ben er vanmiddag naar wezen kijken. Ik heb daar ge staan. En in alle eerlijkheid, als u het mij op de man af vraagt, dit is geen beeldbepalende boom. Het is een boompje. Meer niet." De bezwaarmaaksters die hij aldus aanspreekt hebben dan ook een heel ander belang. De bewuste meelbes moet wijken voor een speeltuintje. En dat speeltuintje - met die 'onterende toestellen', zoals een van de bezwaar maaksters het noemt - dat willen ze niet in hun plantsoen. „Ik heb er drie generaties kinderen zien opgroeien en die hebben daar altijd fantastisch ge speeld, zonder die toestellen", betoogt zij. Om te besluiten: „Maar ja, het is al lemaal toch al beslist." Die laatste opmerking komt haar op een reprimande te staan. Reugebrink: „Mevrouw, ik neem u serieus en dan verwacht ik dat u ons ook serieus neemt. Ik herhaal: kappen mag niet zonder een hele goeie reden. En dat is terecht. think I shall never see a poem as lovely as a tree. De commissie brengt binnen enkele weken advies uit aan burgemeester en wethouders over de bomenkwesties. I jongens uit Tikibad gezet Jar» Vier Haagse jongens tussen 14 en 20 jaar zijn gister- J in het Tikibad op het attractiepark Duinrell aangehou- Edat zij bezoekers aan het treiteren waren. Na vergeefse leen van eerst het personeel en daarna de politie om het Jl te verlaten, nam de politie de vier mee naar het politie- I. Later op de dag zijn ze vrijgelaten. scooter gestolen Erp» De snorscooter van een 70-jarige Leidenaar is gister- gestolen bij een benzinestation aan de Van der Valk feiweg in Leiderdorp. De man plaatste zijn brommer na Been tussen de pompen en sloot deze af. In het bedrijf He man aan de praat. Toen hij na een minuut of twintig piten kwam, was de bromscooter verdwenen. or gestolen I/uk» Aan de Langevelderslag in Noordwijker is gistermid- nrode Kawasaki motor van een 33-jarige Leidenaar gesto- I man had zijn motor, met een waarde van 11.000 gulden, nur- en wielslot beveiligd achtergelaten. «connie van uffelen wil dat de lijntaxi die igustus tussen Wasse- Voorschoten gaat rij- /erdag langer beschik- dan de huidige buslijn «ft wil de gemeente kijken mogelijkheid om passa- n de lijntaxi met bij de I e af te zetten, maar thuis r -ten. Aanvullende service Intaxi kost de gemeente 'Jtot 100.000 gulden per *ia. Het college overlegt t in september, zegt Iter van de gemeente par, W. Issendonck. Wgemeente Wassenaar (eijgisteren overleg met de etlmaatschappij ZWN precieze invulling van spixi tussen Wassenaar en hloten. De route van de enjstige lijntaxi is exact die erjis 68. Vertrekpunt in :gfloten is Vlietwijk. In egt ka' Wassenaar rijdt de bus via de Van Oldenbarneveltweg en Duinrell naar de Wassenaarse Slag. Nu rijdt, buslijn 68 tussen 24 mei en 30 augustus van 10 uur 's ochtends tot 20.30 uur 's avonds. De lijntaxi moet rijden op dagen dat de bus niet rijdt. De gemeente wil dat de lijntaxi echter ook vóór 10 uur en na 20.30 uur beschikbaar is. ZWN is heel tevreden met de resultaten van het overleg. „Met deze aanvullende wensen van de gemeente kunnen we meer service verlenen en bereiken we andere doelgroepen. Bussen die lijndiensten rijden zitten gere geld leeg. We verplaatsen vaak lucht. Met een lijntaxi spelen we meer in op de wensen van de klanten", aldus ZWN-woord- voerder W. Verkuylen. Welk taxibedrijf de lijntaxi gaat aan bieden is nog onbekend, ZWN is nog in overleg met zeven re gionale taxibedrijven. Renovatie duurt langer FOTO HENK BOUWMAN Rond half drie gistermiddag werd het sein brand meester gegeven. Het nablussen duurde nog tot zeven uur vanmorgen. Vervolg van voorpagina Het verkeer op de Achthovenerweg in Leiderdorp is gis teren vanwege de brand bij het houtvezelbedrijf lange tijd gestagneerd geweest. De rijbaan werd versperd door slangen waarmee de brandweer bluswater uit de Rijn haalde. de Achthovenerweg bij de Hoofdstraat stond een lange rij Vliko-wagens te wachten tot ze door mochten rijden. Op een gegeven moment zijn de wa gens via Alphen gaan rijden om leiderdorp afke van der toolen Met name het nabij het hout vezelbedrijf gelegen vuilverwer- kingsbedrijf Vliko ondervond hiervan hinder. Vuilniswagens bij Vliko te komen. „Dan hoef- konden het bedrijf urenlang den ze niet over de slangen niet bereiken. In de bocht van heen", aldus brandweercom mandant A. Vons. De brand in de loods werd ontdekt rond half een 's mid dags. Toen kort daarop de vlammen even door het dak sloegen was het een paar mo menten spannend: in de nabij gelegen loodsen ligt het zeer fij ne houtmot en dat kan explode ren als het in brand vliegt. De brandweer wist het vuur echter binnen de ene loods te houden. Volgens een brandweerman was er in eerste instantie niet genoeg bluswater, omdat de Leiderdorpse- en Leidse brand weer niet genoeg slangen had den om de grote afstand tussen de rivier en de achterkant van het houtvezelbedrijf te overlap pen. De Koudekerkse brand weer bracht uitkomst. Om tien voor half drie werd het sein brand meester gegeven. Ook daarna blies de wind nog dikke rookwolken de polder in. Voor de zekerheid zijn in de be bouwde kom van Leiderdorp metingen naar asbest verricht, maar er was geen reden voor maatregelen. leiderdorp jaap van sanduk De leerlingen van de Leider- dorpse Koningin Julianaschool kunnen na de zomervakantie nog niet terecht in hun gereno veerde gebouw aan de Kom van Aaiweg. In de muren van de school zit te veel vocht. Ook zijn er problemen met de verwar ming. Als gevolg hiervan kun nen muren en plafonds niet af gewerkt worden en kan op de vloer nog geen marmoleum worden gelegd. Locatieleider T. Paulides van de openbare basisschool ver wacht dat de extra werkzaam heden aan de karakteristieke 'boerderijschool'ongeveer vier weken duren. Als gevolg daar van starten leerlingen en leer krachten op 17 augustus het nieuwe schooljaar in de tijdelij ke huisvesting waar zij ook vo rig jaar bivakkeerden: de oud bouw van de Willem de Zwij- gerschool in de Oranjewijk. Omdat de groeiende school in middels weer een groep groter is, wordt aan de leerlingen van groep vier noodgedwongen les gegeven in de overblijfruimte. Ouders hebben van de school leiding een brief over de tegen valler ontvangen. Ook de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL), die een peuterspeelzaal huurt in de ver nieuwde Julianaschool, moet gaan improviseren. De peuters mogen wat langer blijven in de tijdelijke huisvesting aan de Louise de Colignystraat. Ook de nieuw op te starten groep voor de buitenschoolse opvang kan daar terecht. „Het is jammer, maar we hadden er een beetje rekening mee gehouden", reageert SKL- directeur I. Droogleever. „Het was mooier geweest als we di rect de nieuwe ruimte in zou den kunnen, maar op deze ma nier is het redelijk goed opge vangen." Ook de SKL heeft ou ders en taxibedrijven inmiddels op de hoogte gebracht. Het heeft de SKL één opzegging ge kost. „Een moeder vond het niet haalbaar om haar kind tij delijk naar de Louise de Colig nystraat te brengen", aldus Droogleever. De geplande open dag in de school aan de Kom van Aaiweg, op 16 augustus, gaat door de vertraging niet door. Overigens kan de Koningin Julianaschool nóg meer vertraging niet ge bruiken. Na de herfstvakantie betrekt de Elckerlycschool tijde lijk de Willem de Zwijgerschool, waarin de leerlingen van de Ju lianaschool nu nog zitten. De Elckerlycschool aan de Klimop- zoom wordt dan ingrijpend ver bouwd. Bestuurder scooter gewond aan been hillegom Een 52-jarige Hillegommer is gistermorgen met vermoedelijk een onderbeenbreuk naar het Spaarne Ziekenhuis in Haarlem overge bracht nadat hij met zijn scooter tegen een auto was gebotst. De aanrijding vond plaats op de kruising van de Weeresteinstraat en de Sixlaan in Hillegom. De Bennebroeker en de Hillegommer ver klaarden dat het verkeerslicht op groen stond. -nemers ruimtevaart-kamp weer thuis jj jtfljk/voorschoten /an uffelen _gen van groep zes van de isschool in Voorschoten I in het komend schóól- iel 'ruimteproefjes' ver-' ,n. Hun meester Jos Pe- iiamelijk razend enthou- ver zijn bezoek aan het aanse Space Rocket in Huntsville, Alabama, x'en week heeft hij daar daan aan een internatio- ruimtevaart-evenement. i dit 'Space Camp' wer- aolieren en docenten uit nt verschillende landen sa- san ruimtevaart. Het doel ^promoten van ruimte- 8|iderzoek. en met de 18-jarige vwo- Njre Marieke Speksnijder immerdam en de 20-jari- i-student Rick van der it's Gravenzande, vorm- ters de Nederlandse af- J|ing voor deze bijeen-' !|n Huntsville. Tijdens het üfvolgden de drie deelne- uim anderhalve week een jrogramma. Naast lezin- jyer onder meer sterren- konden de deelnemers Jievluchten van de Space i volgen. „Zo kregen we ?ort vliegles waarbij de "«kracht was vergroot. Dat #el apart", vertelt Peters, ftaakten de deelnemers 1 met onderdelen van de Butentraining. „Om te er- hoe het is als je in de ije oriëntatie kwijt bent, p we in een stoel gezet die o het rond werd gedraaid, om meegemaakt te heb- hor, maar één keer was g De gedachte hieraan fPeters weer duizelig, programmma leek wel Tvivaltocht, door een trai- n het overleven van een ig van de Space Shuttle op iter. Zes deelnemers wer- tervoor in een nagebouw- het was erg leuk. We hebben veel gelachen." Met leerkrachten die hij in het kamp ontmoette, wisselde Peters ideeën uit om ruimte vaart op een speelse manier 'de klas in te halen'. Promotie van ruimtevaart is Peters wel toever trouwd: in zijn vrije tijd leidt hij in de Space Expo in Noordwijk bezoekers rond. Al jaren legt hij mensen alles over ruimtevaart uit. „Ik denk erover om in de klas bruistabletten in een koker tje voor fotorolletjes te laten op lossen. Door de ontwikkelde druk vliegt het dekseltje er van af. Door nu de hoeveelheid ta bletten te variëren, krijgen de leerlingen een idee hoeveel brandstof er nodig is voor de lancering van een raket." Doos Een ander idee heeft hij opge daan door een proef waaraan ook Rick van der Drift meedeed. Hij moest een doos ontwerpen die vanaf grote hoogte naar be neden werd geworpen. Bleef een ei hierin heel, dan was het ontwerp van de doos goecj. Rick: „We hadden uiteindelijk een doos ontworpen die wel goed moest zijn, maar helaas was er geen tijd meer om hem te testen. De tijd in Huntsville was veel tekort. Ik zou zo terug willen." Datzelfde geldt voor Peters. Hij is zelfs zo enthousiast dat hij in het Space Camp een medaille ontving voor zijn inzet. „Het was een grandioze ervaring. Ik zag gisteren de maan en keek er met andere ogen naar dan vóór mijn bezoek aan het Space Camp. Ik heb gevoeld hoe het is om op de maan te lopen en ik heb mensen gesproken die ruimtevluchten hebben ge maakt. Dat doet je toch wel wat. Ik vond het een voorrecht om aan dit evenement te mogen meedoen." de helikopter te water gelaten, voor een de heli verlaten en pa- „We moesten vervolgens een niek voorkómen", aldus Peters. Jos Peters (met medaille) en Rick van der 'Drift poseren voor replica's van Ariane-ra- ketten. FOTO »DICK HOCEWONINC „Teamgeest was hierbij heel be langrijk. Het lukte behoorlijk en

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13