Engelse auteurs populariseren de bijbi 'Hier hoort iedereen erbij. 'ttAl irAAn discrimi a nation ;cHS -.r Leidsch DagbladARCHIEVEN Kerk Samenleving wwv-ml DINSDAG 11 AUGUSTUS 1998 979 REDACTIE DICK VAN DER) La Vang-festival la vang Een Vietnamees meisje holt van de trappen van de ba siliek van La Vang, die tijdens de Vietnam-oorlog in 1972 werd verwoest tijdens zware gevechten. In en rond de rooms-katho- lieke kerk wordt de komende dagen het zogenoemde La Vang- festival gehouden. Het festival herinnert aan de verschijning van Maria tweehonderd jaar geleden. foto reuters Scientoiogen demonstreren frankfurt» Ruim 3000 scientoiogen hebben gisteren deelgeno men aan de slotmanifestatie van de Europese marathon voor godsdienstvrijheid. Sprekers riepen de Duitse regering op de mensenrechten te respecteren. Volgens de Scientology Kerk schendt de overheid in Duitsland die de scientoiogen door de binnenlandse veiligheidsdienst laat bespioneren, de godsdienst vrijheid. Voor het operagebouw in de Frankfurter binnenstad brachten marathonlopers een fakkel van de godsdienstvrijheid mee na een tocht van 3000 kilometer door Europa. Vorig jaar de monstreerden 500 scientoiogen in Frankfurt tegen het over heidsbeleid inzake hun beweging. foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Wijnjewoude, F.J. van Harten, kandidaat uit Steenwijk. Beroepbaargesteld: J.G. van Loon te Ouddorp. londen anp Bekende Engelse auteurs werken mee aan een populaire uitgave van de 66 boeken van de bijbel. Tot hen behoren Doris Lessing, Muriel Spark en Fay Weldon. De deeltjes, waarvan de eerste twaalf in oktober verschijnen, kosten één pond (ruim drie gulden). Uitgever Canongate in Edin burgh overweegt na de bijbel de koran in een ge populariseerde versie uit te geven, meldt The Sunday Times. De boekhandel verwacht veel be langstelling van mensen die na de zondagsschool nooit meer iets over de bijbel hebben gehoord. De boekjes zullen ongeveer vijftig bladzijden tel len. In haar woord vooraf bij de brieven aan de Co- rinthiërs houdt Weldon de apostel Paulus verant woordelijk voor veel van de hedendaagse proble men. In hoofdstuk zeven vers één schrijft Paulus: „Een man doet er inderdaad goed aan zich te onthouden van omgang met een vrouw". Vra genderwijs stelt Weldon dat als gevolg van deze zin gedurende 2000 jaar vrouwen worden gezien als verleidster, priesters celibatair moeten zijn en seks iets is waarvoor je je moet schamen. Tussen alle literaire kanonnen brengt uitgever Canongate één professional in het veld: de angli caanse bisschop Richard Holloway van Edin burgh. Hij blijft in het spoor van de overwegend ongelovige mede-auteurs. Het zou volgens hem een goede zaak zijn als er in de bijbel een waar schuwing komt dat religie de gezondheid kan schaden. De mensen verwachten te veel van de bijbel. Enkele jaren geleden baarde hij opzien met de stelling dat het de mensen niet aan te re kenen is als zij vreemdgaan. „Het zit in de genen. dd ïrg; Ons instinct is polygaam. Zo heeften schapen." url In Nederland heeft de hervormd^1 ter Linden veel succes met zijn hei^g de bijbel. Van het eerste deel va#tr gaat...' dat vorig jaar verscheen, zijifP? 135.000 exemplaren verkocht. Uiif di< bracht dit voorjaar het tweede deel van 60.000 exemplaren op de marktL^ Ter Linden wil de bijbel 'ontmyl wat hem op veel kritiek uit bijbelget^R komen te staan. De kerk gaat In de zomermaanden niet 1 "ïrkganger intie niet -de gelovigen vliegen wel uit. Kerkgangers worden vakantiegangers. Toch laat memgeen de kerk in zijn vakantie niet los. Op vakantieadressen wordt gebruik gemaakt van d< gastvrijheid van plaatselijke kerken, die er op hun beurt vaak alles aandoen Wie de bebouwde kom van Katwijk binnenrijdt, kan niet om de verwelkomende slogans heen. 'Katwijk, een thuishaven voor iedereen' en 'Welkom, ook in de kerk'. Voor Tiny van der Kolk uit Hilversum en Henny de Klerk uit Driebergen gelden deze leuzen in elk geval. Ze leerden elkaar 23 jaar geleden kennen op camping de Noordduinen, waar ze allebei de campingdiensten bezochten. En nog steeds bezoeken ze samen alle avondsluitingen en zondagse diensten op de camping. De Klerk: „Als dat zou stoppen, dan ging ik niet meer naar Katwijk." JANNEKE DE JONGE feri Tiny van der Kolk (links) en Henny de Klerk voor evangelisatiegebouw De Boei: „Als De Boei dichtgaat, kom ik niet meer." da foto Hfljwj m< h t/ra. Ver voor de afrit naar camping de Noordduinen staat het bord er al: vol. De camping is inder daad afgeladen. Met windschermen proberen de kampeerders nog enige privacy te creëren. De caravan van Tiny van der Kolk uit Hilversum staat in een hoekje van de camping op een rui me plek voorzien van bloembakken en tuinka bouters. Om haar heen de caravans van haar kinderen, die inmiddels met hun eigen gezin kamperen. Van der Kolk staat al 27 jaar op de Noordduinen. Haar vriendin Henny de Klerk uit Driebergen be zoekt de Noordduinen dit jaar voor het 23ste jaar. Allebei hebben ze een vaste plek. Van der Kolk: „Wij zijn echte strandmensen. Het is onze grootste hobby. Vroeger kwamen we met de kin deren, nu alleen. De kinderen komen nu ook al leen." Van der Kolk koos Katwijk destijds omdat het voor haar man - die niet meer leeft - maar een uur rijden was vanaf zijn werk. Van der Kolk Ze zet haar tent ieder jaar halver wege april op, maar komt voornamelijk in de zo mermaanden naar Katwijk. De Klerk is vanaf be gin april tot het laatste weekeinde van septem ber in de badplaats te vinden. Zij kwam met haar gezin in Katwijk terecht toen haar zoon vanwege astma naar zee moest. Een bevriende evangelist vertelde over het evangelisatiewerk op de Noordduinen, wat De Klerk overhaalde naar Kat wijk te gaan. „Hier in het evangelisatiegebouw hebben we elkaar 23 jaar geleden leren kennen", vertelt ze. „En we zijn hartstikke goeie vriendin nen geworden. We zoeken elkaar nu ook wel eens thuis op, in de winter." Ontmoetingsplek De campingdiensten en de dagelijkse avondslui tingen die het Dabarteam organiseert, zijn zo langzamerhand de belangrijkste redenen voor de twee om naar Katwijk te gaan. Alle activitei ten van het team hebben plaats in 'de Boei', het evangelisatiegebouw én vaste ontmoetingsplek voor Van der Kolk de De Klerk. De Klerk: „Vorig jaar gingen er geruchten dat de Boei dicht zou gaan. Toen schrok ik wel. Als dat zou gebeuren, zou ik hier niet meer komen." Haar vriendin twijfelt nog. „Ik zou het in elk ge val heel erg missen. De campingdiensten spre ken me aan. Je zit met mensen met allerlei ach tergronden bij elkaar. Dat is bijzonder. Het is veel gemoedelijker dan in een normale kerk." De Klerk ervaart er een grote saamhorigheid, die ze thuis in haar eigen gemeente mist. „Ik ga altijd zonder mijn man naar de kerk en thuisvoel ik me dan echt bekeken. Hier is het veel makkelij ker om naar de kerk te gaan. Er komen ook wel mensen die nooit gaan." Ook de afwisseling spreekt haar aan. „Iedere zondag preekt er een andere dominee en elke twee weken is er een ander Dabarteam. Die afwisseling is ook leuk; je hebt allemaal een eigen inbreng." De Klerk beaamt dat ze door het kamperen niet zo actief kan zijn in haar eigen gemeente. „Eigenlijk zit ik de helft van het jaar h ge vorig jaar iets gaan doen in mijn eigeiigis in Driebergen, maar dat lukt dan nietsm jammer en dat mis ik." i p In Driebergen gaat ze eigenlijk nog spjxi naar de kerk. Op de camping bevalt hiot ter. „Hier ben je één van de vele vreeifeti] Thuis voel ik me alleen, hier hoor ik etjs vriendin: „Er wordt hier naar jou uitgoot hoor! Toen je een keer ziek was, vroeg meteen waar je was." Van der Kolk ka: niet missen, thuis niet en op vakantie^ je geloof op een laag pitje staat, dan z< laat maar zitten. Daarom ga ik altijd.' g Voor Van der Kolk is de 'campinggeml: tweede gemeente. De Klerk spreekt alK 'thuisgemeente'. „Bij één van de Dabr" den ben ik getuige geweest bij het hu\j hebben ze hun tweede kind naar mij v Zulke vriendschappen ontstaan hier. woon één grote familie geworden.'AN uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde bank- of girocheque ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 centimeter in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante be taling aan de balie van het Lei.dsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1898 Donderdag 11 Augustus LEIDEN Op den 13den Juli jl. stond aan den Haar lemmerstraat te Leiden op een uitstalling een kistje met vier levende schildpadden. De beestjes waren 's avonds naar binnen gehaald en in den winkel gezet, en trokken daar de aandacht van een man, die in den winkel kwam en er drie meepakte, naar hij beweerde, om de hem nog onbekende diersoort ook eens aan an deren te laten zien. Hij verkocht er twee in een herberg, voor 50 centen en liep daarbij in de val, daar de kooper, geen kwaad vermoedende, de twee kwartjes wilde gaan leenen bij de juffrouw waar de schildpadden gestolen waren. Het derde dier werd nog in het logement onder het hoofdkussen van den dief gevonden. De man, die zich voor de Haagsche rechtbank had te verantwoor den, beweerde door armoede tot den diefstal gekomen te zijn. De eisch luidde.- zes maanden. ZOETER WOU DE Aan den burgemeester dezer ge meente is verlof verleend om zich gedurende vier we ken uit zijn gemeente te verwijderen met ingang van heden. De waarneming zijner betrekking is thans opge dragen aan den oudsten wethouder, den heer C. Lager- berg. ALKEMADE De heer H. Waarle, die gedurende 38 jaren als hoofd der school te Rijpwetering met veel ijver en toewijding gearbeid heeft aan het heil der jeugd, heeft tegen 17 November a.s. eervol ontslag aange vraagd. Den waardigen man zij nog menig jaar van wel verdiende rust gegunt. HAARLEM De gemeenteraad van Haarlem heeft het voornemen om aan de nieuw te bouwen gasfabriek een inrichting voor electriciteit te verbinden. ANN01973 zaterdag 11 augustus LEIDEN De politie ziet fel toe op handhaving van de maximumsnelheid. In Leiden ontvingen vorige maand bijna 1000 automobilisten een be keuring. Sommigen probeer den deze financiële aderlating te ontlopen, door als excuus aan te voeren dat hun snel heidsmeter zo'n 10 km/uur boven de werkelijke snelheid aangeeft. Dat is mogelijk, maar wie met een auto rijdt waarin de snelheid vrijwel exact wordt aangegeven, die is de klos. Maar ja, hoe kom je daar ach ter? Volgende week bent u in de gelegenheid om uw werke lijke snelheid te vergelijken met de opgave van uw snel heidsmeter. Een service aan geboden door de Leidse politie en de ontwerper van de ge bruikte apparatuur, Maus Gatsonides. Gatsonides, o.m. construc teur van de Leidse roodlicht- camera's, sloot in 1969 als be faamd ralleyrijder zijn sportie ve carrière af. Hij ging zich daarna volledig toeleggen op De klaverjasclub van P. Clos en Leembruggen en Leithen vierde gisteravond het zilveren jubileum. Omdat bij een jubileum ook jubilarissen horen werden de heren v.l.n.r. Van Wijk, Houps (met echtgenote) en Taffijn (met echtgenote), die alle drie vanaf de oprichting lid zijn, in de bloemetjes gezet. foto archief leidsch dagblad van ditzelfde apparaat zult u volgende week uw snelheids meter kunnen testen. De ra- dar-apparatuur zal worden opgesteld op de pas geopende Piesmanlaan. Op een "score bord" dat enkele meters verder staat opgesteld kunt u de wer kelijke snelheid aflezen. het meten van snelheid. Niet alleen voor de politie, maar ook voor tal van sportieve ma nifestaties levert hij appara tuur waarmee eenvoudig, maar met ijzingwekkende pre cisie tijden kunnen worden gemeten. De apparaten kennen trou wens nog speelsere toepassin gen. Gatsonides ontwikkelde een toestel om de snelheid van een weggeschoten bal te kun nen meten. Een ander appa raat stelde hij op de renbaan in Hilversum op. Daar zag hij hoe een renpaard met gemak 40 km/uur naait. Met behulp L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-53 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-51 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-51 directie B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/und) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) telefax'^ Advertenties: [la< Familieberichten: ru Redactie: Hoofdredactie: 301 advertent! ve Maandag t/m vrijdag van 8an rubrieksadveri5! Maandag t/m vrijdag van 8J en üftre nemei per kwartaal d per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) ici: in machtiwjn redactie J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst hebben of blind zijn (ot eem' 1 J. Preenen chef red. Groot Leiden hebben), is een samenvatting: A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek (Centrum voor Gesproken Lecu^ W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn-en Veenstr. Auteursrechten v< E. Straatsma, chef red. Regio Leiden Dagbladuitgeverij I rr E K N H U I zlr ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. I Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondè Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. j INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131j Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 12