'Huurverlaging leidt tot faillissement' sEiden Regio Passagiers fluisteren in de hybridebus in Kopermolen wellicht lid dit jaar aangepakt Ziekenhuis reserveert geld voor apparatuur nelis Schuytlaan moet wachten op kastanjes 11 AUGUSTUS 1998 ÉNEN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Tegenvaller yi q De Julianaschool en I 3 de kinderopvang in Leiderdorp kunnen nog niet terecht in hun nieuwe onderkomen. Tol A A Rijnwoude over- 11 weegt om tol te heffen voor schepen, die de brug over de Rijn in Koudekerk passeren. 3,|k zwembad De Zijl Meen kantoor van zwembad De Zijl aan de Paramaribo- °4t afgelopen weekeinde ingebroken. Er werd gisteren o$n de diefstal gedaan. Nadat een toegangsdeur was ge klierd een kluis opengebroken. Hoeveel geld er is gesto- lakend. Bestuur De Sleutels: voorstel bewonersraad niet reëel zoekt getuigen 4*71 o,9>n onbekende man heeft vorige week woensdag aan de g,7kn rond 17.00 uur geprobeerd de tas van een invalide üftelen. Een onbekend gebleven vrouw en enkele jon gleerden op het hulpgeroep van de invalide en snelden 13 ?®P g°°ide dader de tas weg en ging er vandoor. De 15,3} graag in contact komen met de vrouw en de jongens 14,4lide te hulp schoten (5258824). IJnarkt bij Hooglandse Kerk iSjje stichting Stadsimpuls tovert het plein voor de Hoog- i6!6jrk aanstaande zaterdag om tot een kunstmarkt. Op het Iq'Sfrertre' laten 25 kunstenaars hun werk zien, variërend 43io»erijen en beelden tot keramiek en besteksieraden. 49,o:b amateur-kunstenaars zijn ook bekende Leidse kun- 29'üpnwezig zoals Dick Bakhuizen van den Brink, Olga Ro oien Marianne Tegelaar. De markt duurt van 10.00 tot 6'3|en de muziek wordt verzorgd door het duo Bert Haas- zwemvierdaagse e Leidse zwemvierdaagse wordt dit jaar gehouden van met 28 augustus. Deelnemers kunnen terecht in de Jen De Zijl aan de Paramaribostraat en De Vliet aan de (iterweg. De vierdaagse vormt voor de buitenbaden de 8(jvan het seizoen. Per avond moeten de zwemmers een n vijfhonderd meter afleggen. Er kan worden gestart iven uur en kwart over acht. Om een medaille te beha gen de deelnemers vier keer het water in. Ze mogen dus d overslaan. Disco Flexi Sound, disco Empire en het M van A. van Putten zorgen voor de muzikale noot. fjers betalen 7,50 gulden. De inschrijving begint deze Ichtingen zijn verkrijgbaar bij de Leidse baden of via de Timers: 071 - 5135601 en 5130293. X9 8o|es die achter Zuyd- 20M de Aaltje Noorde- e^ofonden, maar wegens 7[oofe van het verpleeg- 4iioferplant, staan nu op de Diepenbrocklaan 6i2ofcuid-West. Oorspron- 5,oojen de bomen naar de :huytlaan verhuizen, 5i5öê bodem vol kabels en s er plaats voor één nde Leidenaars kun- ivond 28 augus- 20.00 uur kennisma de Dansclub Alphen- Je Dansclub biedt een savond aan in buurt- iigen Wieken aan het 2 in de Merenwijk. :lub is een activiteit chting Buro Vrije Tijd ;i activiteiten houdt nstaanden. De organi- handen van vrijwilli- sclub is bedoeld voor 1 de leeftijd van onge- jaar. Ze kunnen van- Het verlagen van de huren van alle duurdere huizen tot zestig procent van de maximaal redelijke huur kost wo ningbouwvereniging De Sleutels al in het eerste jaar 2,5 miljoen gulden. Door het mislopen van de jaarlijkse 3,5 procent huurverhoging over dat bedrag slaat de maatre gel, die ruim een maand geleden door de bewonersraad werd voorgesteld, in acht jaar een gat van 25 k 30 miljoen gulden in de toch al wankele begroting, ,,'t Is geen reëel voorstel", oordeelt vice-voorzitter Patricia van Zeilen van de Leidse woningbouwvereniging. LEIDEN AAD RIETVELD van 29 juni ternauwernood de motie van de bewonersraad, Het bestuur van De Sleutels waarin huurverlaging voor 2400 wist op de ledenvergadering van de vierduizend woningen werd geëist, van tafel te krijgen. De bewonersraad wilde de maatregel zonder meer afdwin gen. Het bestuur zwaaide met zijn portefeuille, maar wist de gemoederen weer tot bedaren te brengen met de belofte, dat de financiële gevolgen van de huurverlaging in kaart zouden worden gebracht. Failliet Die gevolgen zijn niet mis, want het verlies loopt jaarlijks op. Is het in 1998 nog 2,5 miljoen, ze ven jaar later is het verlies, door het mislopen van de huurver hoging over dat bedrag, al meer dan drie miljoen gulden. ,,Daar gaan we aan failliet", zegt Van Zeilen. ,,Dat kun je op je vingers natellen." De leden van De Sleutels ga ven nog onlangs hun goedkeu ring aan een bestuursplan, dat tot doel heeft de corporatie in acht jaar tijd weer financieel ge zond te maken. ,,De motie die de bewonersraad op 29 juni in diende staat haaks op dat be stuursplan", vindt directeur An- dré Lepelaar. De motie van de bewoners raad was een reactie van een voorstel van het bestuur, om de prijzen van huizen op te trekken die minder 'doen' dan zestig procent van de maximaal toe gestane huur. Als we de goedko pe huizen duurder maken, dan moeten we de duurdere huizen in prijs verlagen, vond de bewo nersraad. „Dat is voor ons een keihard punt", zei voorzitter Jan Verhoogt van die raad. Signaal Inmiddels wil Verhoogt liever geen uitspraken meer doen over de motie, die vermoedelijk op de ledenvergadering van 24 au- ren moeten eerst verdwijnen kastanje. Om aan de Cornelis Schuyt laan toch de toegezegde bomen te kunnen planten, moeten de populieren verdwijnen. hDeze bomep kunnen niet meer lang blijven staan omdat ze gevaar opleveren voor de omgeving. Wanneer ze worden gekapt, weet de gemeente echter nog niet. Daarom is ook de termijn voor de plant van nieuwe kas tanjes aan de Cornelis Schuyt laan onduidelijk. >a vonden alleenstaanden ïurthuis Op Eigen Wieken af 4 september wekelijks mee doen aan de lessen die op vrij dag in het Leidse buurthuis worden gegeven. Behalve al leenstaanden zijn ook paren welkom. De hybridebus: passagiers en chauffeurs zijn tevreden I op diesel als op elektriciteit kan rijden. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN DORITH LIGTVOET De danslessen zijn bedoeld voor zowel beginners als gevor derden en worden van 20.00- 22.00 uur gehouden. Daarna is er gelegenheid het geleerde in de praktijk te brengen. Elke maand wordt een nieuwe dans ingestudeerd en de deelnemers kunnen per les betalen. Een ge miste les kost de danser niets. Meer informatie bij Han Groot, telefoonnummer 071 - 5213805. De nieuwe hybridebussen die in Leiden rondrijden zijn raspaardjes. Chauffeurs moeten er voorzichtig mee omgaan, een 'sportieve' rijstijl is er niet bij. De eerste weken stonden de bussen een paar keer met technische problemen aan de kant. Maar nu de technische dienst van de ZWN meer inzicht heeft in de ingewik kelde elektronica, kunnen de bussen volledig meedraaien. De ZWN heeft bij EvoBus, een dochter van Daimler Benz, twee hybridebussen aangeschaft die nu zes weken in gebruik zijn. De elektrische bussen worden inge zet op de lijnen 15 en 16 tussen Leiden en Leiderdorp. In de buitenwijken rijden de bussen op diesel, om in de binnen stad over te schakelen op elektriciteit. Verschillen met de gewone bus zijn er zeker. Alle chauffeurs die in de stads dienst rijden worden dan ook op cursus gestuurd. „Vijfendertig van de vijftig chauffeurs zijn inmiddels een aantal uren bijgeschoold", zegt rayonmede werker P. Hoogvorst. „Daar leren ze welke verschillen er zijn met de gewone stadsbus. Ook wordt chauffeurs verteld hoe ze moeten rijden, want je wilt als organisatie natuurlijk zo veel mogelijk profijt van het nieuwe sys teem hebben." Het belangrijkste wat de chauffeurs wordt bijgebracht is de noodzaak om ui terst voorzichtig te rijden. Omdat de bus in de binnenstad wordt aangedreven door een 'stille' accu, horen fietsers en voetgangers het gevaarte pas heel laat aankomen. „Chauffeurs zijn dat niet ge wend. Ze denken altijd 'fietsers en voet gangers horen me wel'. Maar dat blijkt bij deze bus niet zo te zijn", weet Hoog vorst. Ook de passagiers moeten wennen aan de nieuwe bus. „Als de bus van die sel op elektra overschakelt, vervolgen ze hun gesprekken op een fluistertoon. Ze schrikken blijkbaar van hun eigen stem", vertelt Hoogvorst. Het langzame rijden heeft volgens hem geen gevolgen voor de dienstregeling. De bus schakelt alleen in het centrum op de accu over. „Daar rijden de andere bussen ook niet zo hard." Zowel de chauffeurs als de passagiers zijn over het algemeen positief over de nieuwe aanschaf. maal niet erg. En voor de passagiers is het prettig dat ze minder door elkaar worden geschud. gustus opnieuw aan de orde komt. Er is dezer dagen druk overleg tussen de bewoners raad, het bestuur en de raad van toezicht van De Sleutels. „Onze motie was een krachtig signaal in de richting van het bestuur. Dat signaal is ons door het bestuur niet in dank afgeno men", zegt de voorzitter nu. „Maar het is", aldus Verhoogt, „niet de bedoeling van ons als huurdersvertegenwoordiging om De Sleutels in de problemen te brengen. We zullen de belan gen van de woningbouwvereni ging goed in het oog houden." Nieuw seizoen treinliefhebbers De historie van de Blauwe Tram en de toekomst van het goede renvervoer per spoor in Europa. Dat zijn slechts enkele van de onderwerpen die het komende seizoen op het programma staan van de afdeling Rijnland van tram- en treinvriendenclub NVBS. De afdeling houdt ook dit seizoen elke derde woensdag van de maand een voor ieder een toegankelijke avond, waar op aandacht wordt besteed aan actuele en historische tram- en treinonderwerpen uit binnen- en buitenland. De bijeenkom sten hebben plaats in de ZWN- zaal aan de Rijnsburgerweg 1, direct achter station Leiden Centraal. Met het oog op de komst van RandstadRail begint het seizoen op woensdag 26 augustus met een avond waarop de integratie en exploitatie van het tram- en treinverkeer in Zwitserland cen traal staan. Hans Krijnen uit Waddinxveen vertoont dan di a's van het tram- en treinver keer in Zwitserse steden als Basel, Bern en Zürich. Hij zal dan ook een antwoord proberen te geven op de vraag of Zwitser land een voorbeeld kan zijn voor efficiënt en hoogwaardig openbaar vervoer in de Rand stad. De maanden daarna staan de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen (16 september), de spoorwegen in het Midden-Oosten (21 okto ber) en Cuba (16 december) op het programma. De november avond is gereserveerd voor een nostalgische terugblik op de be faamde Blauwe Tram van de NZH. Leden van de NVBS betalen drie gulden entree. Voor niet-le- den bedraagt de prijs vier gul den. De bijeenkomsten begin nen om 20.00 uur. Baas bestolen Een 16-jarig meisje uit Leiden is gisteren betrapt bij het stelen van 100 gulden van haar baas. Zij werkt bij een bedrijf in de Merenwijk. Het meisje zei tot haar daad te zijn gekomen om dat ze een bekeuring voor het rijden zonder helm niet kan be talen. ente wil impasse doorbreken ü^ERIC-JAN BERENDSEN eoheente voert eind deze maand overleg 79$ betrokken partijen over de parkeersi- o,5;.op het evenementenplein bij winkel- J8'jP De Kopermolen in de Leidse Meren- 6 oij^btenaar P. Prudhomme is onlangs als ,óiipianager aangesteld en heeft voor de ^[■ieperiode met omwonenden, winke- )00n martkooplui gesprekken gevoerd. Hij isifhpartijen voor september nog één keer kjjfe tafel hebben. „Daarna kom ik met jn voor het college", aldus Prudhomme. MBjk kan er dan aan het einde van het ereï^dwerkelijk actie worden ondernomen 'eiSet duurt allemaal veel te lang." fl het plein is een patstelling ontstaan, bewoners willen al ruim drie jaar een —parkeerbeleid op het plein bij het win- ^Jtrum. De schots en scheef geparkeerde ^zijn hen een doorn in het oog. Zij ver- de gemeente dat zij niet tegen het ver- e blik optreedt hoewel er op het plein arkeerverbod geldt. Overigens zijn de bewoners niet tegen parkeergelegenheid, maar pleiten zij voor een betere structurering. Daarnaast maken omwonenden zich sterk om de rijbaan van een deel van de Ketelmeer laan te verleggen. In plaats van de halve cirkel die nu over het evenementenplein moet wor den gereden, willen zij één rechte weg zonder de lage paaltjes die het plein nu ontsieren. Ook Idagen de bewoners over vuiloverlast van de weekmarkt op vrijdag. Zij zien de waren markt het liefst verhuizen naar de Rosmolen. De winkeliers daarentegen vinden dat het parkeerverbod moet worden opgeheven en de marktkooplui willen aan de Ketelmeerlaan blijven staan omdat zij omzetverlies vrezen bij een eventuele verhuizing. Het zijn de verschillende meningen van de betrokken partijen die van de zaak een sle pende kwestie maken, aldus Prudhomme. „Er zijn tegenstrijdige belangen. Daardoor sleept de zaak zich al jaren voort. Na de gesprekken met betrokkenen komt er in september een voorstel. En dat zal waarschijnlijk niet voor ie dereen even makkelijk te verteren zijn." LUMC kan vacatures niet vervullen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft vorig jaar zeven ton overgehouden, zo blijkt uit de jaarrekening over 1997. Omdat het ziekenhuis een groot aantal vacatures niet kon vervullen en kosten heeft be spaard door efficiënter materia len in te kopen, heeft het bo vendien bijna 26 miljoen gulden overgehouden uit de bedrijfs voering. Het ziekenhuis wil met dat geld verouderde apparatuur vervangen. Het LUMC dat zich toelegt op zeer specialistische zorg zoals orgaantransplantaties, heeft net als veel andere ziekenhuizen grote moeite om aan gespeciali seerde verpleegkundigen te ko men. Zo stonden er in 1(997 vrij wel permanent zo'n 75 vacatu res open bij het Leidse zieken huis. Vooral aan hoogopgeleide verpleegkundigen op de inten sive care-afdelingen en opera tiekamers is een groot tekort. „We zijn hard bezig om dat probleem op de arbeidsmarkt op te lossen, maar het opleiden van verpleegkundigen kost tijd. We hopen over drie jaar uit de problemen te zijn", aldus H. Custers, directeur financiële za ken van het LUMC. „Het is zonde dat we dat geld, zo'n 5,5 miljoen gulden, niet aan personeel kunnen uitge ven", zegt Custers. „Maar we zetten het apart zodat we kun nen investeren in de noodzake lijke vernieuwing van onze ap paratuur. Daar hebben we een achterstand in te lopen." Door de invoering van de 36- urige werkweek in het academi sche ziekenhuis begin deze maand, heeft het LUMC nog eens honderd banen te verde len. „Op èille afdelingen van het ziekenhuis, maar ik denk niet dat we voldoende mensen kun nen krijgen", zegt Custers. „Over de hele linie van de ar beidsmarkt heerst schaarste. Het ziekenhuis heeft vorig jaar flink op materiaalkosten kunnen besparen. „We kunnen die kosten door een andere ma nier van werken beter in de hand houden. Vroeger kocht el ke afdeling zelfstandig spullen in, zoals hechtmaterialen, hart kleppen en geneesmiddelen. Vaak was dat ook een kwestie van persoonlijke voorkeuren. Daardoor waren er veel ver schillende spullen in het zieken huis aanwezig, maar werd er niet altijd gelet op houdbaar heid. Nu kopen we de materia len centraal in en letten we goed op onze voorraden. Ook ons inkoopbeleid is strakker ge worden. Daardoor besparen we bij elkaar zo'n 7,5 miljoen gul den." Gemiddeld worden patiënten in het LUMC 8,6 dagen ver pleegd. In totaal registreerde het ziekenhuis vorig jaar 20.341 opnames. Het aantal poliklini sche bezoeken bedroeg 320.864 en het ziekenhuis telde 6195 dagbehandelingen. Het LUMC heeft samen met het personeel van de medische faculteit onge veer 6000 mensen in dienst. Aan salarissen betaalt het LUMC ongeveer 70 procent van het totale budget van 650 mil joen gulden. Custers: „Ik heb wel 's uitgerekend dat we in to taal 1,8 miljoen gulden per dag uitgeven als ziekenhuis. We zijn echt een groot bedrijf." Het LUMC heeft bijna 49 mil joen gulden aan financiële re- zorg en daar is altijd wel een serves. „Daarmee zouden we 26 markt voor. Bovendien kan de dagen op eigen kracht kunnen overheid in geval van nood bij draaien. Maar de kans dat dat springen. Maar nu zijn we fi- nodig is is niet erg groot. Wij nancieel gezond. Ik verwacht in doen aan academisch onder- 1998 geen dramatische veran- zoek, onderwijs en patiënten- deringen." naturalis Darwinweg. Leiden 071 568 76 00 tot en met 6 september elke dag open van 10.00 tot 18.00 uur

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11