Eerste succes voor troepen van Kabila Na erectiepil Viagra nu de eerste echte afslankpil T' Buitenland unta weigert gesprek iet Aung San Suu Kyi Hokken in Europa steeds populairder Spanje beschuldigd van nalatigheid bij bootramp Meisjes roken om af te vallen DAG 8 AUGUSTUS 1998 DPA Deutsche Pi ir GPD Geassocieerde Pers Dier sten nen bij stortplaats gevaarlijk ■isjlii Zwangere vrouwen die in de buurt wonen van een Maats voor giftig afval, lopen een hogere kans op kinderen =boorteafwijkingen. Dit blijkt uit een Britse studie waarvan YlVkomsten gisteren zijn gepubliceerd in het medische tijd- t The Lancet. Het onderzoek richtte zich op 21 stortplaat- oyi België, Frankrijk, Denemarken, Italië en Groot-Brittannië. Verzoekers vergeleken de woonomstandigheden van de i ers van twee groepen kinderen, die allen tijdens hun &(%erschap in een straal van minder dan zeven kilometer van fstortplaats woonden. De ene groep van 2.366 kinderen ezond ter wereld gekomen, 1.089 kinderen vertoonden ge- eafwijkingen. Het risico op afwijkingen bleek af te nemen ij nate de moeders verder van de stortplaats verwijderd 'den. De onderzoekers noemen met name open ruggetjes, Voblemen, vergroeiingen aan de slagaders en afwijkingen Dloedvaten. De onderzochte plaatsen bevatten gevaarlijk ntrieafval. De onderzoekers wijzen er echter op dat ook ge- e ze! huisafval gevaarlijk kan zijn. tenl i mejerzoek naar lekken in zaak-Lewinksv ït 0\ ^igton Een federaal Hof van de Beroep in Washington n h(gisteren bepaald dat er een onderzoek moet komen naar :oeko°rspe'en van informatie aan de media in de zaak-Lewins- en v?lgens bet hof zijn er ruim voldoende aanwijzingen dat me- 'eentkers uit het team van speciaal onderzoeker Kenneth Starr flatmatisch uit de geheime verhoren hebben gelekt. Het hof majstreept daarmee een eerdere uitspraak van een rechtbank, ispaonstateerde dat 'het ernstige en systematische karakter van hapfkken van geheim grand-jurymateriaal naar de media duidt n oiin showproces.' enst 't^leense laat 55 kinderen achter /eertgoDe Chileense Leontina Espinoza, die als 's werelds ebujtbaarste vrouw ter wereld gold, is op 73-jarige leeftijd over- bet|. Zij laat een man, 55 kinderen en ruim honderd kleinkin- jken, achter. Leontina baarde in totaal 57 kinderen, onder wie int|in drielingen en elf tweelingen. Deze 'prestatie' leverde haar ir Vermelding op in het Guinness Book of Records. De Chi- °P \e baarde in 1981 haar laatste kind. Zij leed aan diabetes en nadat ze donderdag in coma was geraakt. Ze woonde in de mifijenwijken van San Antonio, ike "mein.se ex-minister verdacht van fraude -Ier j De Franse justitie is een officieel onderzoek begonnen /an mo8ehjke witwaspraktijken door de vroegere minister van nsie Leotard. Ook heeft zij een onderzoek geopend tegen zierlaaste met^ewer^er van Leotard. De autoriteiten maakten jflp bekend na verhoor van beide politici in het Paleis van ;rk tie in Parijs. Het duo wordt ervan verdacht in 1996 het YYjdkantoor van de Republikeinse Partij (inmiddels omge spt tot Liberale Democratie) illegaal te hebben gefinancierd, rdiij olt!onesische militairen weg uit Aceh i ge seumawe Militairen trekken zich binnen een maand terug t luie Indonesische provincie Aceh (het vroegere Atjeh). De le- tigtider generaal Wiranto heeft dit gisteren aangekondigd. Wi tlij d maakte de terugtrekking van alle gevechtstroepen bekend „Desprekken in de Noord-Sumatraanse provincie over de mis- eecn die de strijdkrachten er zouden hebben begaan in de tien ïendurende strijd tegen separatisten. Woensdag werd bekend reetien massagraven zijn ontdekt. Daarin liggen volgens de on- w.inkelijke Legal Aid Foundation honderdenburgerslachtoffers levde militaire repressie aan het begin van de jaren negentig, irei '(ieurtocht naar Zweedse 'Nessie' ^.Vkholm Een internationaal team speurders gaat naar Mid- J?.!-Zweden om klaarheid te brengen in een eeuwen oud mys- over een monster dat zou leven in het Grotè Meer bij Os mund. Met zestien schepen en sonarapparatuur vertrekt de 3 t(lgatie medio augustus. Ze gaat na of er een groot paardachtig e8jt bestaat dat sinds het midden van de 17de eeuw al zo'n 150 1 ill is gesignaleerd. De leider van de groep is Adrian Shine, die lim twintig jaar jaagt op het Schotse 'monster' van Loch ,s. Hij beschikt over speciaal voor dergelijk onderzoek ge- ïkte onderwatermachines. Het Grote Meer is Zwedens op ^na grootste binnenwater en bevindt zich in de regio Jamt- 600 km ten noordwesten van Stockholm. Itkraïne ontslaat regionale leiders De premier van Oekraïne, Poestovojtenko, heeft gisteren pyitig lokale en regionale bestuurders de wacht aangezegd. Zij _jben in zijn ogen te weinig gedaan om belastinginning te ver deren en de achterstand in loonbetalingen en pensioenuitke- gen in te lopen. De eerste minister kwam met zijn aankondi- ,ng in een toespraak op een conferentie waarbij 500 regerings- re£tionarissen en ruim 1.700 zakenlieden aanwezig waren. a kraïne moet hoognodig zijn overheidsfinanciën op orde bren- n p, waarvoor hogere belastinginkomsten cruciaal zijn. int ,shaos op geldmarkt Suriname ;li|AMARiBOIn Suriname bezorgen de dagelijks stijgende wis- vkoersen chaos op de financiële markt. Gisteren lag de koers ebr de Amerikaanse dollar op de'parallelmarkt iets boven de Surinaamse guldens, ongeveer 50 procent hoger dan de offi- ojle koers. Een dag eerder lag de koers nog op 590 voor een dol- jv De prijzen van importgoederen worden dagelijks aangepast. Chet parlement hebben oppositie en coalitie de regering ge- jetagd wat ze doet om een einde te maken aan het hollen van koersen. ijl "pi jaar na bloedbad in Myanmar flfcON. 0,belangrijkste oppositiepartij 'Myanmar, de Nationale Liga jr Democratie van Nobel- 1 «winnares Aung San Suu 2 heeft een aanbod gekregen °tdaag te komen praten met jtegenwoordigers van de mi- 'ire junta. Een woordvoerder de NLD maakte echter be- fid dat de partij het voorstel tijst omdat zij de condities accepteren. "an de militairen mag oppo- [feleider Suu Kyi niet deelne- aan deze onderhandelin- Bovendien willen de NLD- tegenwoordigers eerst weten 'arover gesproken gaat wor- b Vorig jaar deed de NLD (zelfde en weigerde om de ta- rte gaan zitten met de hoog- baas van het voormalige ftna, Secretary Nr.l, Khin *unt. Ook toen was de reden 1 Suu Kyi van de regering niet [cht meepraten. Suu Kyi eft van de militairen, die het ld al sinds 1962 in hun ijzeren iep houden, geeïst dat ze or 21 augustus de macht erdragen. Vandaag is het tien jaar gele den dat het leger van Myanmar een slachting begon onder haar politieke tegenstanders. Dui zenden mensen, die in de hoofdstad Rangoon (nu omge doopt tot Yangon) deelnamen aan vreedzame demonstraties, kwamen daarbij om het leven. De kans is niet groot dat oppo sitie er vandaag in slaagt pro testacties te houden. Duizenden militairen bevolken het cen trum van de stad, dat is afge schermd van de buitenwereld. Waarschijnlijk om de spanning enigszins te verminderen gaf de militaire regering gisteren toe aan Suu Kyi's verzoek de bewa king rond haar residentie op te heffen. De junta beëindigde drie jaar geleden het huisarrest van de oppositieleidster maar houdt haar nauwgezet in de gaten en beperkt voortdurend haar be wegingsvrijheid. Zo kwam Suu Kyi onlangs bijna een week vast •te zitten in haar auto omdat de militairen haar niet naar een partijbijeenkomst buiten Yang on wilden laten gaan. Uiteinde lijk werd zij door de militairen met geweld teruggereden naar haar huis. Vliegveld Kisangani heroverd Topontmoeting in Zimbabwe brussel anp kinshasa-victoria falls Troepen die trouw zijn gebleven aan de Congolese presi dent Kabila hebben gisteren het vliegveld van Kisangani heroverd op opstandelingen. Dat heeft de Congolese staatsradio gemeld. Als het bericht waar blijkt, is dat de eerste overwinning van betekenis van het bewind-Kabila op de rebellen sinds het begin van de strijd, enkele dagen geleden. Kisangani is de derde stad van het voormalige Zaïre en geldt als de toegangspoort naar het westen van het land. slag in zijn land niet duidelijk. Grote afwezige is evenwel president Mandela van Zuid- Afrika. Dit sterkste land in de re gio is door Mugabe niet uitge nodigd. De Zuid-Afrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Afred Nzo, en zijn collega's op defensie en veiligheidszaken waren daarom speciaal naar Congo gereisd en spraken Kabi la in Lubumbashi, vlak voor zijn vertrek. Dit onderhoud duurde een half uur. Enkele uren nadat Kabila uit Kabila is zelf gisteren in Zimba bwe aangekomen waar hij in Victoria Falls, op de grens met Zambia, een regionale confe rentie bijwoont over de opstand in zijn land. Behalve Kabila en de Zimbabwaanse president Mugabe worden ook de leiders van Zambia, Uganda, Rwanda en Namibië verwacht. Of ook de Tanzaniaanse president Ben Mkapa komt is na de bomaan- Kinshasa was vertrokken om steun te vergaren voor zijn be dreigde regime begonnen zijn soldaten in de hoofdstad win kels te plunderen en etnische Tutsi's aan te vallen. De aanval len op Tutsi's, die kennelijk be doeld zijn als vergelding voor de betrokkenheid van Tutsi's bij de opstand in Oost-Congo, doen vrezen voor een desintegratie van het voormalige Zaire. Kabila en zijn tegenstrevers lijken bereid het conflict om de heerschappij over het immense land tot het einde toe uit te vechten. Kabila vroeg zijn volk zich voor te bereiden op een 'langdurige, slepende oorlog, een oorlog van het volk waarin het gehele volk zijn land en de soevereiniteit moet verdedigen.' Eerder al beschuldigde Kabila de Ugandese president Museve ni en Rwanda's sterke man Kagame ervan dat ze troepen de grenzen over hebben gestuurd. Xenical: wondenniddel tegen corpulentie Zij zouden de werkelijke drij vende kracht achter de opstand zijn. Rwanda zal terugvechten als Congo zijn dreigement waarmaakt en het buurland aanvalt, zo reageerde de Rwan dese president Bizimungu giste ren. De bevelhebber van het re bellenleger, Sylvain Bikelenge, liet vanuit Goma weten niets te zien in een vergelijk. ,.Een poli tieke regeling zou betekenen dat we meneer Kabila laten zit ten waar hij zit. Daar zijn we to taal op tegen. Wij vinden dat Congo nieuwe leiders nodig heeft, die samenwerken met een breed samengestelde rege ring", aldus Bikelenge. Hij meldde nieuwe militaire suc cessen op alle fronten. Kabila heeft inmiddels toegegeven dat zijn tegenstanders steden als Goma, Bukavu en Uvira onder controle hebben. Heropening casino's ankara «ap De Turkse regering overweegt weer casino's toe te staan. De regering wil zo toeristen lokken. In februari had de regering de 76 casino's in het land gesloten omdat het vrijplaatsen zouden zijn voor misdaad. Steeds meer koppels in Europa wonen samen. De populariteit van het huwelijk is sterk afge nomen. 'Praktisch overal' groeit het aantal baby's met ongetrouwde ouders, consta teert het Europees bureau van de statistiek (Eurostat). Bijna èen kwart van de kinderen die in de Europese Unie ter we reld komen, heeft ouders zon der trouwboekje. In 1980 was dat nog minder dan tien pro cent. Zelfs in het conservatieve re zuiden van Europa is het aantal 'buitenhuwelijkse' ge boortes verdubbeld, zo blijkt uit de gegevens van Eurostat en de Raad van Europa die deze week zijn gepubliceerd. Het zijn de eerste resultaten van een omvangrijke demogra fische studie in 46 landen, die de situatie van 1980 vergelijkt met de toestand in 1997. De studie bestrijkt een bevolkings groep van 810 miljoen mensen. IJsland, waar twee op de drie baby's geen getrouwde ouders heeft, leidt in de trend van 'bui tenhuwelijkse' geboortes. Daar na volgen Denemarken, Noor wegen, Zweden en Estland. Fransen en Britten malen even eens veel minder om het boter briefje, ook al hebben ze kinde- Nederland blijft met 18,6 pro cent borelingen zonder ge trouwde ouders steken onder het Europees gemiddelde. Maar het zijn er al veel meer dan de 4,1 procent in 1980. Cyprus en Griekenland bungelen met res pectievelijk 1,4 en 3,3 procent onderaan. De Cyprioten hebben het hu welijk dan ook hoog in het vaandel. Meer dan tien op de 1.000 Cyprioten zijn getrouwd. Het Europees gemiddelde is van jaarlijks 6,3 op 1000 inwoners (1980) gedaald naar 5,0 op 1000 (1997). Vooral in Andorra, Ar menië en Zweden is het huwe lijk niet bijster populair. Het aantal trouwlustigen in Mid den- en Oost-Europa is dramatisch" gedaald, signa leert Eurostat. Daarentegen is er in Denemarken een omgekeer de trend aan de gang. Met echtscheidingen gaat het op en neer. Terwijl het aantal echtbreuken in West-Europa steeg, was er een duidelijke da ling in de oostelijke landen. Het gemiddelde in de Europese Unie ligt op 1.8 op de 1.000 in woners. De Britten zijn binnen de gmeenschap koplopers. De Griekse en Spaanse echtparen zijn het minst geneigd uit elkaar te gaan. Maar de Ieren zijn niet meegeteld omdat echtscheiding er pas in 1996 is gelegaliseerd. Malta is nog het enige land in Europa waar men niet officieel kan scheiden. Een van de meest opvallende trends in het Europese bevol kingsonderzoek is echter de da ling van de kindersterfte. De af gelopen twintig jaar is die in de meeste landen meer dan geha- leveerd. In de EU sterven nu 5,3 op de 1.000 baby's, in 1980 was dat meer dan het dubbele aan tal (12,4). Europanen worden ouder dan een twintigtal jaar geleden. Vrouwen in de Europese Unie halen nu gemiddeld 80,5 jaar, in 1980 was dat 77,1 jaar. Mannen komen op 74,1 jaar (70,5 in 1980). Maar de verschillen in le vensverwachting tussen West en Oost-Europa zijn aanzienlijk. In sommige Oost-Europese lan den is de gemiddelde leeftijd waarop men sterft niet veel ho ger dan in 1980. De Roemeense man komt zelfs ruim een jaar eerder te overlijden dan in het tijdperk van Ceausescu. Volgens Eurostat is dit deels te wijten aan alcohol en stress. barcelona henk van den boom dag of tien op zee dreven. De vissers zouden dit bij de Spaan se autoriteiten in Melilla heb ben gemeld. Volgens de gouverneur van Melilla is er vanuit Marokko nooit een verzoek om hulp is gekomen. Dagelijks steken van af de Noord-Afrkaanse kust wankele motorbootjes de Straat van Gibraltar over om de hon derden, veelal jongere, Marok kanen, Algerijnen of vluchtelin gen uit andere Afrikaanse lan den naar Spanje te brengen. Tientallen, maar misschien ook wel honderden, halen de over tocht niet omdat de vaak veel te volle bootjes omslaan in de ver raderlijke zeestraat. De minister van sociale zaken van de zuidelijke deelstaat An- dalusië, Isaias Perez, heeft giste ren geëist dat de minister van binnenlandse zaken van de centrale regering in Madrid in het parlement komt uitleggen wat er bij Melilla precies is ge beurd. correspondent De Spaanse regering wordt er van beschuldigd geen hand te hebben uitgestoken bij de ber ging en mogelijk de redding van 38 Marokkaanse vluchte lingen. Hun motorsloep sloeg eind juni om, dicht bij de Spaanse exclave Melilla aan de Noord-Afrikaanse kust. Opposi tiepartijen en humanitaire orga nisaties willen weten waarom de Spaanse regering heeft ge probeerd het drama geheim te houden. Bestaat er misschien een afspraak tussen Madrid en de Marokkaanse regering om over dit soort voorvallen te zwij gen? Pas deze week werd het inci dent bekend. Op 5 juli spoelden op de Marokkaanse kust de eer ste lijken aan van de drenkelin gen. Marokkaanse reddings schepen zijn toen begonnen de lichamen te bergen die, volgens verklaringen van vissers, al een geneve bob kroon correspondent Na de Viagra-storm en de heisa over doping dient zich een nieuwe orkaan aan: de Xenical vermageringspil. Xenical heet het langverwachte wondermid del tegen corpulentie te zijn, waaraan een derde van de Ame rikaanse en een kwart van de Nederlandse bevolking lijdt. De zwaar gepatenteerde nieu wigheid Xenical komt van de gerenommeerde Zwitserse far maceutische gigant Roche in Bazel en is deze week goedge keurd door de Europese Com missie. Misschien wat voorba rig, want zelfs de Zwitserse ge zondheidsdiensten staan nog wat huiverig tegenover dit pro duct van eigen bodem. Dat geldt ook voor de Amerikaanse FDA, de Food and Drug Admi nistration. Het fiat van deze in stantie geldt vaak als het groene licht voor de hele medische we reld. Is Xenical een wondermiddel? Ja en nee. Het remt de opname van vetzuren door het spijsver teringskanaal door de werking van bepaalde enzymen te blok keren, die de vetopname door de darmwand regelen. Dat 'overtollige' vet wordt dan met de ontlasting uitgescheiden. Voedingsspecialist Prof. Alain Golay van de Universiteit van Genève: ,,Het is natuurlijk beter als je dat overtollige vet niet binnenkrijgt, maar de meeste mensen hebben de grootste moeite zich aan een dieet te houden, dus daar kan Xenical inderdaad een nuttige rol spe len". Golay houdt zich al vijf jaar bezig met klinische proeven met Xenical en zegt dat de pil inderdaad voor sommige zwaargewichten als een 'doel treffend en veilig medicament' mag worden beschouwd. „Xeni cal komt niet in de bloedbaan en evenmin in de hersenen", al dus Golay. Maar over eventuele bijwer kingen is hij wat voorzichtiger. De FDA heeft na jarenlange kli nische proeven enkele gevallen van borstkanker bij vrouwelijke proefpersonen geconstateerd en wil nog verder testen alvo rens de vermageringspil vrij te geven. Omdat vitamines A en E in vet oplosbaar zijn, dreigt bo vendien ook een gevaar voor vi taminegebrek bij Xenical-slik- kers. Mede daarom willen de Zwit serse gezondheidsdiensten nog even de kat uit de boom kijken. Dat alles heeft een apotheker in Zürich er niet van weerhouden via het Internet een forse voor raad Xenical-pillen van een nogal dubieuze leverancier in Nieuw-Zeeland in huis te halen. De Federale Volksgezond heidsdienst in Bern heeft deze pillen in beslag laten nemen en waarschuwt tegen deze praktij ken, 'omdat men bij dit soort le veranties niet zeker is van sa menstelling en kwaliteit van het medicament'. Roche zegt dat Xenical niet als een 'banale vermageringspil moet worden beschouwd maar als een medicament', dat door de arts moet worden voorge schreven. Volgens Peter Wull- schleger, woordvoerder van Ro che, blijkt uit klinische tests met vijfduizend patiënten, dat Xeni cal dertig procent van het geab sorbeerde vet.'onderschept' en daardoor een gewichtsverlies van tien kilo per jaar veroor zaakt. Roche meent dat Xenical de firma in Basel een jaarlijkse winst van ongeveer een miljard gulden zal opleveren, wanneer het preparaat algemeen en offi cieel verkrijgbaar is. Amsterdam Airport Schiphol mill' ij da is onze verbouwing gaat uw vakantie gewoon door Misschien bent u aan een welverdiende zomer vakantie toe En vertrekt u binnenkort naar een plek waar de lucht strakblauw is en het water altijd lekker Dan is de kans groot dat uw vakantie op Schiphol van start gaat Wij doen uiteraard alles om uw vakantie probleemloos te laten beginnen. Maar daarvoor hebben we - eerlijk gezegd - extra medewerking van u nodig. Heel concreet willen we u vragen om ruim op tijd te komen. Dat heeft - behalve met de extra zomerdrukte - vooral te maken met de grootscheepse verbouwing waar Schiphol middenin zit En hoe vervelend we dat ook vinden, we kunnen niet elke vomi van overlast vermijden. Soms zijn we gedwongen u een omweg te laten maken. Soms moeten we u per bus naar hel vliegtuig brengen. Als u wat eerder komt, kunt u rustig uw weg vinden en ontspannen aan uw vakantie beginnen. Alvast bedankt voor uw begrip. Wij werken er intussen aan om Schiphol zo snel mogelijk mooier, beter en ruimer te maken. londen anp Tienermeiden gaan roken omdat ze willen afval len. Volgens een artikel in de British Medical Journal maakten de rokende meisjes zich aan zienlijk meer zorgen over hun gewicht dan niet- rokers. Eén op de vier zei dat roken de honger verdreef. Graag staken zij er nog eentje op om vervolgens een maaltijd over te slaan. „Zorgelijk is dat ze sigaretten gebruiken als een middel om hun gewicht te controleren en pondjes te verlie zen", stelt onderzoeker Arthur Crisp van de St. George Medical School in Londen. Het onderzoek werd verricht onder 3.000 Britse en Canadese meisjes. De meeste jonge rokers be seften dat het beter was niet te roken, maar von den de angst om dik te worden toch sterker. De Britse regering slaagt er niet in percentage rokers onder jongeren omlaag te brengen. In Ne derland is dat volgens cijfers van Stivoro (Stich ting Volksgezondheid en Roken) over 1997 wel het geval. Die ontwikkeling was vooral toe te schrijven aan verminderd gebruik onder jongens. Bij meisjes wijzigde het percentage rokers zich niet. Schiphol bouwt aan de toekomst

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7