BIJVOEGSEL Marco Borsato en z'n mooie momenten ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1998 niet veel mensen kunnen ontgaan dat er volgende nieuwe cd verschijnt van Marco Borsato. De \ming wordt niet bepaald geruisloos op de markt tracht. Sinds 1994, toen Dromen zijn bedrog een ïve episode in de Nederpop inluidde, dendert de 1o-trein voort. Na drie albums, waarvan in totaal Ijoen exemplaren werden verkocht, ziet Borsato S \ikele reden om het rustiger aan te gaan doen. De oaus van de Hollandse gezelligheid doet het volledig of hij doet het niet. door KEES GROENENBOOM "C1 1 cht is een sleutelwoord in de carri- H i ère van Nederlands populairste zanger. Mareo Borsato heeft het gat weten te dichten tussen de al te literaire ldeinkunstliedjes en de rijmelarij van het Ne derlandse levenslied. Teksten die op papier weinig overtuigend zijn, worden waar als Borsato ze zingt. Als hij al een verklaring heeft voor de ongekende omvang van zijn succes, zoekt hij die in de waarachtigheid. „Naarmate ik dichter bij mezelf gekomen ben, en ik minder de artiest speel, des te be ter gaat het met me. Je moet zijn wat je uit draagt. Als je probeert een rol te spelen, ga je - zeker in Nederland - absoluut een keer op je bek." Waarachtig is ook zijn liefde voor de mu ziek. Hij gaat er prat op dat op zijn nieuwe cd De Bestemming - net als op het vorige album - alleen 'echte' instrumenten bespeeld wor den. Daarmee roeit Borsato tegen de stroom in, want de elektronica rukt steeds verder op in de muziek. Maar met genoegen consta teert hij dat hij in dit opzicht navolging vindt. Sinds twee jaar is het ook gedaan met de uiterst lucratieve schnabbels als bandartiest. Voorbij zijn de jaren waarin hij driehonderd optredens afwerkte en ruim honderdduizend kilometer reed. Vorig jaar maakte hij zijn eer ste volledig opgetuigde tournee en dat is hem zo goed bevallen dat hij niet meer anders wil. „Het is zó leuk om met band te spelen. Dat lééft. Ik heb nu ook meer tijd om aan het al bum te werken. Voorheen moest ik van een optreden nog naar de studio, gauw naar huis, slapen, en dan weer vroeg naar dé studio om te mixen. Die extra tijd hoor ik terug als ik naar De Bestemmingluister." Lichter Over De Waarheid, het album dat begin vorig jaar met veel bombarie werd gelanceerd, viel de schaduw van zijn op de klippen gelopen relatie. De Bestemming wilde hij wat lichter maken. „Er staan ook wat vrolijke dingen op, die meer met mijn leven nu te maken heb ben." Het leven nu: zowel commercieel als artis tiek gezien brede erkenning, een nieuwe rela tie (met tv-presentatrice Leontine Ruiters) en een aanstaand vaderschap. „Toen ik De Waarheid opnam, wist ik nog niet dat de din gen waarover ik zong echt mijn 'waarheid' zouden worden. Maar dankzij die muziek heb ik dat allemaal kunnen verwerken. Ik zal niet zeggen dat ik er klaar mee ben, maar ik heb het een plaats kunnen geven. Dan kom je in de volgende fase terecht en ga je je af vragen wat nou eigenlijk belangrijk is in het leven. Spiritualiteit is een beladen woord, maar we zijn heel erg bezig met onszelf en het waarom van het bestaan. Naarmate je ouder wordt, denk je daar steeds meer over na." Dat gevoel wordt nog versterkt door de komst van Borsato's eerste kind. Hij schreef - samen met Han Kooreneef - het liedje Slaap maar. Borsato: „Een klein liedje, datje met je gitaar voor de wieg speelt. Het is een manier om toch maar iets te kunnen zeggen tegen dat kindje dat er aan komt. Het staat nog zo ver van je af, je bent nog net de vader niet. Het is iets dat ik aan mijn kindje wil geven: dit heeft papa voor jou gezongen." Hij lacht. „Het is heel stom, maar ik heb van iemand een kinderwagen gekregen. Dat is in een keer zo tastbaar. Ik betrapte mezelf erop dat ik rondjes aan het rijden was, om te kijken hoe het werkt. Terwijl we nog maar net op de helft zijn." Als alles volgens plan verloopt heeft Borsa to nog tot december de tijd om zich op het vaderschap voor te bereiden. Hoe zijn leven er daarna uit zal zien, weet hij nog niet. „Ik heb altijd gedacht dat het niet te combineren was. Maar als ik om me heen kijk, zie ik voor beelden zat dat het wel kan. Waar een wil is, is een weg. Ons kind is absoluut gepland, het is niet zo dat we voor het feit zijn gesteld. Ik ben er klaar voor, en ik ga er tijd voor maken. Carrière is belangrijk, maar niet ten koste van alles. Ik ben voornamelijk door mijn moeder Marco Borsato tijdens een optreden bij de officiële ingebruikname van het Gelredome eerder dit jaar. De schaduw over De Waarheid en de lichtheid van De Bestemming VADERDAG Af en toe ontmoet ik jou In je dochters ogen Als ik haar in mijn armen hou Omdat ze je zomaar mist Ik heb nog nooit met jou gesproken Daarvoor heeft de tijd Onverhoopt een stok gestoken Maar iedere dag ben jij Er altijd een beetje bij Je bent voor mij geen vreemde meer Al heb ik je nooit gekend Ik voel de leegte net als zij Omdat je er niet meer bent Als ik haar daar zo zien staan En ik doorzie haar lach Veeg ik snel mijn tranen weg En hoop dat ze die niet zag Vandaag is het vaderdag Publishing: Chandler's Ford Music (MCA Music Holland BV/MCA Pu blishing) FOTO CPD HANS BROEKHUIZEN grootgebracht en dat heeft ze fantastisch ge daan. Ik was een jaar of vier toen mijn ouders gingen scheiden. Er wordt gezegd dat dat heel traumatisch is, maar ik heb er eigenlijk nooit last van gehad. Mijn vader mocht me zien wanneer ik wou, mijn moeder betaalde zelfs de reis naar Italië en ze zei nooit iets le lijks over hem. Maar ik wil dat mijn kind echt een vader heeft. Ik wil er zijn voor hem. Mee naar voetbal. Of ballet." Betekenis „Door dit soort dingen ga je nadenken over het wat en waarom. Over de vraag in wat voor wereld je iemand neerzet. Dan krijgt zo'n plaat veel meer betekenis. Muziek is meer voor mij dan een aardige tekst met een mooie begeleiding. Als ik het niet voel, kan ik er ook niet over zingen. Ik moet er helemaal in kunnen kruipen. Het moet écht zijn, zeker in het Nederlands, waarbij elke komma en punt van belang is. Want als het maar een tikje 'over the top' is, vinden we het al niet echt meer - en dan wordt het ranzig." De voldoening zit ook niet in het pakken van records. „Dat is allemaal prachtig, hoor, maar waar het mij om gaat is dat ik muziek maken het leukste vind wat er is. Ook omdat ik zie dat mensen daar plezier aan beleven. Mijn missie? Als je dat zo zegt, klinkt dat overdreven. Maar ik heb wel ervaren dat ik met mijn energie de omgeving positief kan beïnvloeden. Als ik dat bij maar twee mensen kan bereiken, ben ik al tevreden." Vaderdag is een ander zeer persoonlijk liedje van De Bestemming. „Het afgelopen jaar is een aaneenschakeling geweest van mopie momenten. Ik heb niet alleen waarde ring gekregen van het publiek, maar ook van de muziekcritici. Dat ik de Popprijs heb ge kregen, is eigenlijk een blijk dat ze niet meer om mijn muziek heen konden. Ik heb een nieuwe relatie, we zijn in ondertrouw gegaan, getrouwd, Leontine is in verwachting geraakt, dat zijn momenten die je met iedereen wilt delen. Leontines vader is er niet meer, en Va derdag gaat over het vreemde gevoel dat ik iemand zo mis, die ik nooit heb gekend. Ik kan hem nooit vragen wat hij van me vindt, ik kan nooit zijn vaderlijke zegen krijgen. Met dat liedje heb ik geprobeerd dat onder woor den te brengen." Rustiger Al sinds 1994, toen Dromen zijn bedrog een nieuwe episode in de Nederpop inluidde, dendert de Borsato-trein voort. Na drie al bums, waarvan in totaal 1,7 miljoen exem plaren werden verkocht, ziet Borsato geen enkele reden om het rustiger aan te gaan doen. „Dat bestaat in dit vak niet. Of je doet het volledig, of je doet het niet." Bovendien, en dat beschouwt hij als een van zijn minpunten, zit het niet in zijn aard om dingen voor negentig procent te doen. „Ik wil altijd het liefste 120 procent, met als gevolg dat ik soms al kapot zit als ik nog een heel eind moet. Het is een tikje dat Italiaanse - te snel vol gas geven als je ergens enthou siast over bent." Dat er straks, tijdens de komende tournee, weer zo'n honderd mensen voor hem in touw zijn - en voor hun broodwinning in meerdere of mindere mate afhankelijk van hem zijn - is een verantwoordelijkheid die hij wel voelt, maar die niet op hem drukt. „Ik moet het leuk blijven vinden, en zo lang het creatieve vakje niet leeg is, hou ik dat vol. Maar zodra het niet meer leuk is, stop ik er mee. Dat klinkt makkelijk als je succes hebt, maar ik zie te veel collega's om me heen bij wie het niet meer lukt. Die dringen zich op en verschijnen op elk feestje om nog maar een beetje in beeld te komen. Daar krijg ik echt uitslag van. Dat verdom ik." Van eind september tot eind november is Marco Borsato op tournee. Hij geeft concerten in onder meer Amsterdam (Carré, 28 en 29 september), Den Haag (Nederlands Congres centrum, 30 september en 1 oktober), leiden (Stadsgehoorzaal, 16 en 17 oktober), Utrecht (Vreclenburg, 19 en 20 oktober), Rotterdam (De Doelen, 3 november) en Scheveningen (Circustheater, 23 november).

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 31