Geen koeienstront in poepsjiek Broek f WEER Sprookjes rondom Pocahontas M Lopend van Eiffeltoren naar Rembrandttower Het Gesprek van de Dag Motorfrp als cult I G Belgische kunstst^ op het Vlaamse stf ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1998 Van de Rue de Paris naar vlieg veld Charles de Gaulle is 1,6 ki lometer. Dan de N 17 overste ken en links aanhouden de D 902 op. Intussen is er 4,9 kilo meter afgelegd. Vervolgens op naar de rotonde bij Roissy. En zovoort, enzovoort. De routebe schrijving van de wandeltocht Parijs - Amsterdam neemt de 32 deelnemers als het ware bij de hand. Uiterst gedetailleerd staat de trip beschreven, die mor genochtend 9 augustus om 06.00 uur begint en waarvan de eerste etappe wordt afgesloten in Mairie Nempcel. De eerste 91 kilometer zijn dan achter de rug en - meldt het draaiboek - dat is om precies 20.23 uur. ,,Ga er maar van uit dat het klopt", zeggen Ingrid Schrik en Rob Gordijn uit Delft. ,,Uit ervaring weten we dat wij beter op tijd zijn dan de spoorwegen." De organisatie heeft het schema helemaal uitgerekend. Geba seerd op het nogal straffe tempo van 7,2 kilometer per uur dat wordt aangegeven door de voorloper. Hij wordt vergezeld door verzorgers die op vastge stelde tijden de deelnemers van eten en drinken voorzien. Via St. Quentin, Brussel, Nijlen, Waalwijk en Bunnik trekken de wandelaars naar Amsterdam. Daar arriveren ze op 15 augus tus om drie uur 's middags op het stadhuis waar een ontvangst plaatsvindt. Officieel eindigt de tocht vervolgens om half vier op de Dam met feestelijke bijeen komst in hotel Krasnapolsky. „Als dat maar geen staande re ceptie wordt", zegt Rob Gordijn grinnikend. Hij en z'n partner Ingrid Schrik zijn zeer ervaren wandelaars. Beiden hebben net de Vierdaag se achter de rug. 'Een makkie', zoals ze zelf zeggen. De tocht van Parijs naar Amsterdam in totaal 525 kilometer zal aanzienlijk meer vragen. De trip, georganiseerd door de Am sterdamse vereniging Lange Af stand Tippelaars (LAT), werd in 1964 eerder gelopen: toen haal den van de 32 deelnemers 31 de finish. Ze hebben al jaren hun hart verpand aan het wandelen, In grid en Rob. De eerste: „Het is pure ontspanning en je komt op de mooiste plekjes van Neder land." Het begon voor haar alle maal zeventien jaar geleden met de Voorburgse Avondvier daagse. Ze liep 'm met haar toen vijfjaar oude zoontje. La ter las ze iets over de Duinen- mars en ze sprak daarover met collega Rob Gordijn. Ze gaven zich ervoor op, werden vrien den en wonen nu alweer bijna elf jaar samen. De eerste jaren waren ze 'mooi- weer-lopers'. „Als er regen werd voorspeld, bleven we thuis. We liepen toen zo'n zevenhonderd kilometer per jaar, nu vierdui zend". De 25, 40 en 50 kilome ter boeiden al snel niet meer. Rob en Ingrid zochten het zes jaar geleden in de lange afstan den. In 1994 werden ze lid van de Rotterdamse Wandelsport Vereniging en sindsdien maken tochten van honderd kilometer of meer aan één stuk. En nu dan Parijs - Amsterdam. Twee jaar is er aan de voorbe reidingen gewerkt. Vanwege slaap- en busplaatsen konden niet meer dan 32 mensen mee doen en er waren 74 gegadig den. „De organisatie heeft toen een programma opgesteld, waaraan je moest voldoen", zegt Gordijn. „De eisen waren onder meer dat je in staat moest zijn de 40 kilometer bin nen vijf uur te wandelen en de 80 kilometer in elf uur. Er werd ook van je verwacht dat je in groepsverband kunt lopen. De tocht Amsterdam - Leeuwar den, 150 kilometer, is een test geweest. Toen moest blijken of je goed met elkaar kunt om gaan." Ze kwamen beiden de selectie door. Samen met onder ande ren de oudste deelnemer, de 73- jarige Joop Wissink uit Hoog vliet. En was er in 1964 geen en kele vrouw onder de wande laars; nu nemen er vier deel aan de tocht. Op heel drukke plek ken krijgt de groep politiebege leiding. „In Frankrijk en België is dat geen enkel probleem", vertellen Ingrid en Rob. ,,In Ne derland ligt het moeilijker. Bij ons leeft het wandelen niet; hier houdt het op bij de Vierdaagse. En wij leveren toch een presta tie. Dit is echt topsport.". Sommigen die 34 jaar geleden hebben meegedaan omschrij ven de trip als een marteling. Rob Gordijn: „Terwijl het heel ervaren lopers waren. Wij heb ben nu wel veel betere schoe nen en - om nog maar een voordeel te noemen - thermisch ondergoed. Maar dan nog zal het heel zwaar worden. Er ko men momenten dat we onszelf voor de kop zullen slaan en zul len denken: waren we er maar niet aan begonnen. Maar als al les achter de rug, zal de voldoe ning des te groter zijn." joke korving» Het was één van de mooiste liefdesge schiedenissen aller tijden: de jonge in diaanse prinses Pocahontas die zo ver liefd was op de Engelse legerkapitein John Smith dat ze haar vader, opper hoofd van de stam, smeekte het leven van haar minnaar te sparen. Sinds Smith dit relaas meer dan 300 jaar geleden op tekende zijn er verhalen over geschre ven, kunstwerken en boeken aan gewijd, en heeft Disney er een tekenfilm over gemaakt. Het enige probleem is dat het verhaal misschien niet klopt. Historici twijfelden al langer aan het waarheidsgehalte van Smiths verhaal. Twee onderzoekers zeg gen - na de indiaanse orale geschiedenis te hebben bestudeerd - dat de avontu rier en leider van de kolonie bij Ja mestown wellicht gewoon de rituelen van de indianen verkeerd heeft begre pen. Smith beweerde dat hij door de Powha- tan-indianen werd ontvoerd en dat op perhoofd Powhatan op het punt stond hem te doden toen Pocahontas zich over hem heen wierp en haar vader smeekte de Engelsman te sparen. Onderzoekers Karen Aneiro en Robert Hale verdiepten zich in de verhalen van de indianen, een bron die tot nu toe niet was geraad pleegd. Afgelopen week presenteerden zij hun conclusies op een conferentie van de Internationale Unie voor Antro pologische en Etnologische Wetenschap. De Powhatan-indianen hadden geen ge schreven taal, maar wel een traditie van orale geschiedenis. In dit geval vertellen de verhalen dat Smith gevangen was ge nomen door de indianen 'maar dat ze niet van plan waren hem dood te slaan', aldus Aneiro. „Het was een aanvaar dingsritueel, iets wat Smith niet be greep." Collega-antropoloog Seth Mallios uit Amerika beaamt dat Smith het ritueel verkeerd kan hebben opgevat. Een bui tenstaander moest, om te worden geac cepteerd door de indiaanse gemeen schap, een rituele 'dood' ondergaan om dan symbolisch te worden herboren. Tij dens het ritueel trof de stam voorberei dingen die op het eerste gezicht leken op die voor een echte executie. Mallios: „Je zou je kunnen voorstellen hoe angst aanjagend dat moet zijn geweest. John Smith begreep er niets van." Smith tekende in 1607 zijn ervaringen op. Ze verschenen in 1624 in boekvorm en tegen die tijd waren Pocahontas en andere getuigen die zijn versie konden weerleggen al dood. Maar of Hale en Aneiro het nu wel bij het juiste eind heb ben, is evenmin voor honderd procent zeker. Mallios: „Ook orale overlevering is allerminst betrouwbaar. Dus wat er pre cies is gebeurd zal nooit iemand weten." sonja barisic/ap Pocahontas (links) in de Disney-film samen met John Smith. MENSEfrc irlijk NAT GONELLA, eer1®" pulairste Britse jaz£^e ten, is op ^-jarige^01' leden. Hij stierf gisHmt in een ziekenhuis in Gosport. Louis Armf1.1" de Gonella ooit 'My3 Nathaniel Charles ren op 7 maart 190! begon zijn carrière do band The Busby Bo nam hij met zangen De den de vermaarde hdie making eyes at me'ing. geld 30- nsh Motorrijders metC staart, leren vest jeans zijn het nief^ bliek van het nogj New Yorkse Gug^m museum. Volgen? n Tribune rijden zij. hoeken en gaten|°s enigde Staten nai toonstelling The/^ox Motorcycle op Fift, in Manhattan. Tie' j Harleys en BMW'a stoep verraden hi zigheid. at Aan de hand van i derd exemplaren gi september een cht, te gisch overzicht te)ei( motorfiets door dn ii heen. Onder de teïnb stelde 'fietsen' beolie zowel de oudste b De Franse velocipede met stoommotor i zadel, als de Italia!*' van dit jaar, een gHe rood en grijze MV^ Sommige machiny^ alleen al wegens 1CV waarde niet ontbriva dere omdat zij his[ac en/of culturele syi m, zijn. Zo is er de be^ Harley Davidson de America, bekend ijen klassieker Easy Rio,ef De BMW R32 uit l'r(j( zijn aanwezigheid^ j feit dat hij geconcf werd volgens de id de Bauhaus-ontwir Guggenheim rekei veer een half miljcpe kers. Critici mene^n torfietsen niet in (Pr heim horen, maan®{ design-museum o!ns seum voor automd^1 Doch museumdire™ Krens reagèert meP& len de motorfiets ifh kunst verheffen. W interesseerd in de g, van de 20e eeuw er gen daartoe de trat i grens van het mus»rs motorfietsen is eeijg tureel verhaal te ve$ q Deze tentoonstellifls serieuse poging onw< icoon van onze tijód i ken". jn Een onstuimige wind rukt die ochtend aan het ijzeren uithangbord van Hotel Garni De Bedstede in Broek in Waterland en werpt regenwater met kracht tegen het oude ven ster. Het is negen uur en in de ontbijtkamer hangt een beklemmende stilte. Ande re gasten zijn er niet. Nu en dan kraakt een plank (alles in dit pand is van hout) en beluisteren wij boven ons hoofd een sle pende tred. Het gevoel komt op dat we door een kier in het hout worden ga degeslagen, wachtende op het ontbijt dat in het gastenboek zo uitbundig wordt bejubeld. Za gen wij ooit een uitgebreider ontbijt?. Maar juist als we over wegen een lange neus te trek ken tegen de breedste kier tus sen de planken van het plafond, gaat een luik open en begint ie mand een houten trapje af te dalen, een enorme schaal in de handen. Een man. Zwijgend en met bij na devote mimiek deponeert hij de schaal op tafel, kennelijk de overtuiging toegedaan dat met de zo breekbare ochtendpsyche van de gast behoedzaam dient te worden omgesprongen. Als hij weg is bezien wij dit ontbijt enige minuten lang, als vastge nageld aan ons keiharde, ijze ren stoeltje. Gevulde speculaas, bolussen, bokkepootjes, gem- berkoekjes, cake, suikerbrood, witbrood, bruinbrood, krenten brood, taai-taai, brood dat we niet eerder zagen en dus maar Broekbrood noemen, pruimen, tomaten, vleeswaren, kaas, ei, koffie....En dan komt de ontbijt- functionaris ineens weer de trap af om een warm saucijze- broodje aan het assortiment toe te voegen. Naast het zeven kamers tellen de hotel bevindt zich een rij wielzaak die fietsen verhuurt en daarnaast zit een winkeltje dat doet in kruidenierswaren, tabak en lectuur. Gerrit Mulder vertelt ons dat zijn overgrootvader daar in 1835 begon. Aan uit breiden heeft hijzelf nooit ge dacht, het is allemaal wel best zo. En in snel, gehaaid Amster dams: „Broek is het ouwe Broek niet meer. Een beetje huis kost een miljoen. Loop maar eens rond, het is allemaal poepsjiek". Foto's van Broek in Waterland zijn gewild in glossy tuin- en woonbladen. foto cpd Tot stormachtig aanwakkeren de westenwind jaagt het water van het Havenrak op, regen plenst neer, het voornemen om Waterland te gaan verkennen per punter of kano is te zot voor woorden. Jammer, want het plaatselijke bedrijf'Waterland' biedt aardige arrangementen, waarbij koffie en appeltaart wordt verstrekt alsmede een scheepsborrel met haring. De verhuurder schudt mismoe dig het hoofd: wat een zomer toch hè, geen kip zie je, geen kip. Het wordt struinen te voet door een uitgestorven plaatsje. Het Grutterspad, het Dokters pad, het Havenrak, de Erven, Keerngouw, 't Roomeinde: waar je ook loopt overal zie je in hoofdzaak uit planken opge trokken.huizen en de kleur grijs overheerst. Grijs hoort bij Broek. In de 15e en 16e eeuw was de plaats een welvarende handelshaven, de Zuiderzeeschepen voeren het Havenrak binnen. Patriciërs lie ten hun praalpanden schilderen in allerlei kleuren en trokken zelfs kunstschilders aan om in huis de wanden te voorzien van romantische taferelen. Maar toen in de eeuwen daarna de welvaart terugliep, gingen steeds meer inwoners er toe over hun huizen in de goedko pere grijze grondverf te zetten. Broek in Waterland koketteert nog steeds met dat grijs, ook al is de welvaart er volledig terug van weg geweest. Welgestelde intellectuelen wonen er, je ziet het aan de boekenkasten, de stereo-apparatuur van Bang Olufsen; aan de beeldende kunst in de tuinen en aan de muren, de sierlijke buxushaag- jes, priëlen, met klimplanten omwikkelde poortjes, antieke lantaarns naast de voordeur - Broek is dan ook gewild bij de glossy tuin- en interieurbladen. Maar aan het Havenrak, waar het riet zo aardig wuift, domi neert een prieel dat veel weg heeft van een suikerwerk, een stuk gebak of een theetante die zegt: kijk eens wat een mooie onderbroek ik heb. We beslui ten maar eens een plas te doen in het ook al uit grijs hout opge trokken urinoir tegenover de kerk. Door een rooster water je zo in 't rak: Waterland. In de kerk weerklinkt mooie, barokke orgelmuziek. „Een bandje", zegt de man aan een tafel vol brochures, boekjes en ansichtkaarten, „ik heb 't niet uitgezocht hoor". Hij toont zich blij met onze komst. „Wat een weer, meneer. Een wel zeer goe de morgen. U bent de tweede vandaag". Een dame wendt zich, licht aangedaan, tot ons: „Wat een kerk hè. En zo vrolijk! Je zou er haast gelovig om wor den". Het interieur van de 15e-eeuw- se kerk is inderdaad onweer staanbaar: plafondschilderingen met engeltjes en fruitguirlandes, lichtblauw en groen, een preek stoel van ebben- en rozenhout, waarop een zandloper staat die precies een uur loopt, zodat do minee in toom wordt gehou den. Aan de muren worden schilderijen tentoongesteld van de plaatselijke kunstenaars, F. Roskam en G. Karamelan. Bussen vol Amerikanen zien we even later op het troosteloze pleintje Nieuwland, waar een klompenmakerij zit. Geeuwend beluisteren dikbuikige mannen en in de bus verkreukelde vrou wen een animerend relaas over wooden shoes, trappelend ver dringen zij zich voor het toilet en voor een apparaat waarop drinks staat. Nog even een bezoek aan de souvernirshop en dan gaat de reis verder: dit was Holland, op naar Antwerpen. Ze grijpen naast de donkerbruine gezellig heid van het pannekoekenhuis 'De Witte Swaen' aan de Dorps traat: het zit er 's middags vol verkleumde fietsers. Het huis was al herberg in 1624, onder de naam 'Prins van Oranje'. De mooiste woning van Broek vinden we naast ons Hotel Gar ni. Het 18e-eeuwse koopmans huis heeft een indrukwekkend versierde renaissance-gevel van donkerblauw geschilderd hout en het straalt een onverwoest bare kracht uit. Dezelfde vitaliteit die je tegen komt bij de bewoner die het restaureerde: architect Gerrit (Ger) Husslage (75). Op de Open Monumentendag leidt hij bezoekers rond en die staan dan vooral perplex stil bij de schoonheid van een houten tongewelf, dat uitkomt op de achtertuin. Husslages vrouw en dochter be heren samen het Hotel Garni, maar gasten kunnen ook te recht in de bedsteden van het koopmanshuis. In vijftig jaar heeft Husslage zo'n 450 wo ningbouwprojecten op zijn naam gebracht, voor hij besloot 'zich wat kleiner te gaan maken' en meer tijd uit te trekken voor 'borrel en sigaartje'. Zijn oor deel over Broek, weggeblazen met een forse rookpluim van zijn sigaar: „Je ziet geen paar den- en koeienstront meer op straat, men heeft het mooi voor elkaar met die grijze plankjes. Maar doe mij maar multicolour, zoals het vroeger was". dirk de moor ZOMERS WEEKEINDE Het fraaie zomerweer houdt de komende dagen aan, en vooral in het weekeinde is het warm. De temperatuur kan oplopen tot 26 a 27 gra den, maar vlak aan zee is het wat minder warm. Dat komt omdat er een zwakke tot matige wind uit westelijke richting waait. Het centrum van een hoge-drukgebied bij de ingang van het Engelse Kanaal trekt in de richting van Midden-Europa. Morgen wordt de wind zuidelijk, zodat het met 28 graden nog wat warmer kan worden. Ook aan het strand is het aanvankelijk warm, maar aan het begin van de middag zorgt een zeewindje voor enige verkoeling. Maandag en dinsdag is het het koeler, maar met 23 graden en aanhoudend vrij zonnig weer blijft het toch zomers. De kans op een lokale regen- of onweersbui is maar klein. Gisteren was het zonnig en bij een matige westelij ke wind werd het aan het strand 21 graden. Landinwaarts werd 24 graden bereikt. Warm is het nog steeds in zuid-oost Europa en in delen van Rusland. Daar komen maxima van rond de 40 graden voor. Op een station in het Turkse binnen- i land werd gistermiddag om twee uur 44 graden gemeten. Temperaturen onder nul treffen we in Europa niet meer aan. Alleen in het hoge noorden van Groenland lag het kwik iets onder het vriespunt. Toch komen in de al wat langer wordende nachten vrij lage minimumtemperaturen voor. In Eisenborn in de Belgische Ardennen werd deze week 6 graden gemeten, en het bergstation Sonnenbuhl/Alb in Duitsland meldde zelfs 2 graden. In Nederland komt in de maand augustus overigens soms nachtvorst aan de grond voor, maar dan moeten we den ken aan Drente, de Veluwe of het het duingebied. Op 1,5 meter hoogte, waar de 'normale' luchttemperatuur wordt gemeten, heeft het in ons land in augustus nooit gevroren. Blciuwe Donau in de keuken Op twaalfjarige leeftijd componeerde ik mijn eerste en tot nu enige melodie, 's Avonds bracht ik het ten gehore in de fa miliekring. Mijn oudere zussen begon nen te giechelen. ,,Mooi", zei de oudste na afloop. ,.De nieuwe Strauss is gebo ren. Daar werd hard om gelachen. Later legde mijn moeder het uit: Ik had de Blauwe Donau van Strauss voorgedragen. Die wals had ik na tuurlijk ooit op de radio gehoord Daarna was ik de melodie vergeten. En toen hij me weer te binnen schoot, had ik gedacht dat hij uit eigen koker kwam. Zo was het natuurlijk gegaan. Even een sprong in de tijd. Een maand geleden moest mijn vrouw met haar been in het gips. Mijn eerste en tot nu toe enige loopbaan als hoofd in de huis houding was begonnen. In de afgelopen weken heb ik me verbaasd over de krom me werking van een aantal huishoudelij ke apparaten. Hieronder een opsomming. Plus een paar vondsten uit eigen koker. - Waarom hebben niet alle ovenschalen JOOST PRINSEN handgrepen Nu zit ik soms met duim en halve pannenlap in het baksel om die he te schaal uit de oven te halen. - Waarom zit er geen kleurtje bij de ge kartelde scheurrand van plastic vuilnis zakken? Bijvoorbeeld aan de onderkant van elke zak. Dan wikkel je de rol niet te veraf en je weet na het afscheuren wat onderen boven is. - Waarom passen de pannen van een pannenset in elkaar, maar de deksels niet? Als je de knoppen bovenop die dek sels hol zou maken zou je de knoppen en dus ook de deksels in elkaar kunnen schuiven. (Octrooi?). - Waarom zijn niet alle deksels standaard voorzien van een schuifje zodat een deel van het deksel in een vergiet i>eranderen kan? Nu brand je je vingers bij het afgie ten van aardappels en groenten. - Oud probleem: waarom gaat het gas van laag vuur naar hoog vuur vóór je het gas uit kunt zetten? Oplossing: de drie standen zijn achtereenvolgens: uit - laag - hoog. Bij het terugschakelen van hoog naar laag blokkeert de knop bij de laagste stand van het gas. Om het gas uit te zet ten moet je de knop even indrukken en dan doordraaien naar uit. Scheelt veel gas. - Waarom word ik verplicht steeds nieu we stofzuigerzakken te kopen? Er moet toch een zak gemaakt kunnen worden van makkelijk schoon te maken en stevig materiaal. Dan blijft die terugkerende kostenpost mij bespaard. Ik heb nog wat andere vondsten, vooral de pannendeksel heeft mijn aandacht, maar laat ik het niet te dol maken. Hebtu me zitten uitlachen, beste huis vrouw of huisman. terwijl u dit artikel las? Kent u deze problemen al vele jaren? Waarom hebt u er nooit iets aan gedaan dan? Ugaat me toch niet vertellen dat u al mijn vondsten reeds in huis hebt. Dat ik een keukensymfonie gecomponeerd heb die al lang bestaat? Heb medelijden. Ik heb geen moeder meer om me te troosten. T achtig internationale bouwers, onder wie een aantal Nederlanders, zijn begin deze week begon nen aan een reusachtig zandbouwwerk. Op het strand van Zeebrugge zullen vier Belgische kunststeden - Brugge, Antwerpen, Gent en Brussel - in zand verrij zen. De zandsculptuur, de grootste en hoogste ooit in België gebouwd, moet over twee weken klaar. Dan begint in de Belgische badplaats het Festival van Zeebrugge. Het werk wordt 50 meter breed. 70 meter lang en 13 meter hoog; vergelijk baar met een flat van vier verdiepingen Vanuit Cuyk in Neder land is met vrachtwa-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2