■roomvrouw op Internet is helaas vaak een man Easy Disk: Multi Media Strijd tegen het kwaad Doodsklokken voor cd-rom PC-cursus op de PC "".DAG 8 AUGUSTUS 1998 SAMENSTELLING FRANK 8UURMAN EN JAN VAN DER NAT LEMANS i op Internet je droomvrouw )en gevonden en dan blijkt I man te zijn. Het aantal man- l zich in de chatboxen als voordoet, is schrikbarend En dat is niet zo vreemd. Vol gt vakblad Computer Idee is ^ouding man-vrouw op Inter- l. „De meeste vrouwen op it zijn getrouwd of hebben jte relatie en absoluut geen »en ontmoeting, aldus Marco 5 van de TU Eindhoven. »t mag dan opgezet zijn als in- iebron, voor de doorsneege- r vormt de mogelijkheid te p toch de belangrijkste aan- igskracht. De chats in de ge viseerde boxen (over bijvoor- geschiedenis, geneeskunde of I zijn meestal diepgaand. In imene chatboxen zijn de chats echter onthutsend oppervlakkig, al kunnen er diepere gedachtenwisse- lingen uit ontstaan en worden via de privémode wel vriendschappen ge sloten. Wat zoekt dan de gemiddelde chatter in een praatgroep? Contact. Geregeld worden op televisie pro- grammas uitgezonden waarin een nieuwbakken bruidspaar vertelt hoe ze elkaar op Internet hebben gevon den. „Hebbes, denken veel vrijgezel len en zij nemen een Internetabon nement om hun droompartner te ontmoeten. De kans dat ze van een koude kermis thuiskomen is groot. Enerzijds omdat van de weinige vrouwen die zich in de chat bege ven, een groot aantal al bezet is en alleen voor de spanning en het ver maak meedoet. Anderzijds omdat mannen zich, en lang niet altijd al leen om eens goed te lachen, als vrouw vermommen. Roelofs: „De si tuatie kan dan ontstaan dat mannen elkaar liefdesbrieven toesturen, compleet met foto's uit de Cosmo en elkaar zo neppen. Er zijn voorbeel den bekend van mannen die zich als armlastige vrouw voordeden en hun cyberlover zo enorme bedragen uit de zak klopten. Nog afgezien van de telefoonkosten, want de tijd vliegt in de box en daardoor ook de teller van de PTT; Internet en dus ook chatten gaat tenslotte via de telefoon. De be loofde ontmoeting met de droom partner blijft meestal uit. Tegen die tijd zijn de vrouwen opeens spoor loos van het net verdwenen. Dat wil zeggen, hun alter ego. De mannen zelf beginnen met een nieuwe iden titeit weer van voren af aan, met een nieuw slachtoffer. Hagenaar Ivo Kwanten is een van de weinige chat- victims die zijn verhaal in de media wilde vertellen; over het algemeen is de schaamte te groot. Kwanten chat- te nachtenlang met iemand waarvan hij overtuigd was dat ze een vrouw was: op basis van foto's die wel een heel hoog Cosmogehalte hadden. Hij werd verliefd en stuurde de vrouw, die zei in de problemen te zitten, vele malen geld. Tot de be loofde ontmoeting is het nooit geko men. Ze verdween, en Kwanten kon haar nergens meer vinden, ondanks driftige zoektochten. Dat vrouwen tegenwoordig verdacht zijn op Internet ondervond Miriam Binnendijk uit Amsterdam. „Ik had mijn foto via IRC laten zien. Ieder een zei: dat is nep, jij bent een kerel die een foto uit de Story laat zien. Ik heb hemel en aarde moeten bewe gen om te bewijzen dat ik ik ben: een echte, levende vrouw. Chatten in de zekerheid dat je met iemand van de andere sekse van doen hebt, is dus moeilijk. Rob Ven- deloo uit Rotterdam kan daar voor zorgen. Al jarenlang exploiteert hij een succesvolle date/sekslijn. „Ik wil me eerst wel ervan overtuigen dat ik echt met vrouwen te doen heb, ver klaart hij. „De rest is mond-tot- mondreclame. Vrouwen sturen hun vriendinnen naar me door en zo heb ik een groot bestand opgebouwd. Voorop staan vertrouwen, discretie, psychologisch inzicht en zorgvuldig taalgebruik. Niet iedereen kan dit werk doen. Via de privé chatbox heb ik veel huwelijken kunnen redden. De vrouwen kunnen vreemdgaan op een acceptabele manier en dat wil een huwelijk nog wel eens nieuw le ven inblazen. Ik heb al de nodige ge boortekaartjes met kleine Robjes of Robientjes gekregen, grapt hij. Het merendeel van de chatters zal het echter moeten doen met een openbare chatbox. „Het is spannend, leuk en op een of andere manier heel erg gezellig. En daardoor verslavend, besluit Liesbeth de Koning. IERAAFF» SPEL van de WEEK Andy kan alleen naar links, rechts, boven en beneden door de acht levels met 180 loca ties, maar door de graphics ziet het eruit als 3D. De verbindende filmpjes, met een tota le lengte van meer dan dertig minuten zijn werkelijk prachtig. Het team van Amazing Studio's, dat bekend is van spellen als Ano ther World, Flashback en Future Wars heeft weer voor vele uren spelplezier ge- *nzame strijd van een klein jongetje, gjang is in het donker, tegen het Kwaad, lt alleen om zijn hondje terug te krij- Dat is de essentie van het nieuwe spel 5k i of Darkness van Amazing Studio's, in garland voor pc en Playstation uitge pit door Infogrames. °entastische 3D-introfilm, die sterk doet >v°fen aan Toy Story van Disney, maakt 3geegin van het verhaal duidelijk. Het jon- kh^Andy, dat niet met zijn leraar overweg in cgaat na schooltijd met zijn hondje ky naar een park waar hij getuige is en zonsverduistering. Het moment het Kwaad om toe te slaan: Whisky t ontvoerd. Andy rent naar huis, naar e p)oomhut, en gaat met zijn zelfge- t sqfde vliegmachine Whisky achterna. s °omt terecht in een wereld waar hij loet opnemen tegen enge wezensj en en demonen, verscheurende .«en, gapende afgronden en: het ^'er eerste level volgt opnieuw een (je, waarin duidelijk wordt dat /Vhisky, maar Andy zelf eigen- et doelwit van de ontvoering Dp dat moment beginnen de op Andy en zijn speurtocht |oed. Gelukkig staat Andy iet hele spel alleen: hij vindt pwachte en aandoenlijke _Jgenoten in zijn strijd tegen ^waad. d>chillerend spel, vol actie, jachtige landschappen en hoven, met sfeervolle muziek eiomponist Bruce Broughton, \loor een symfonie-orkest is vjvoerd. Het is een 2D-spel, !e~ Min. systeemeisen: 486DX2-66 (Pen- tium-90 aanbevolen), 16MB RAM (32 aanbevolen), SVGA, geluidskaart, 2-speed cd-romspeler(4-speed aanbevolen), 84 MB vrije ruimte, Windows 95. Prijs 109,95 gulden. Beschik baar gesteld door Infogrames Benelux. je eigen drukkerij Bij Easy Disk zelf noemen ze het de 'Design Serie', maar 'Thuis- drukkerij' zou ook best een aar dige benaming zijn voor de reeks goedkope en simpele programma's van het Haagse bedrijf. De serie breidt zich inmiddels uit als een olievlek op zee en Éfwie specifieke dingen wil loen op de pc, doet er ver standig aan om eens te snuffe len in die reeks, alvorens een to taal-programma aan te schaf fen, dat veel kan, maar dat je maar voor tien procent ge bruikt. Het pakket 'Etiketten' van Easy Disk levert voor huis-, tuin- en keukengebruik (letterlijk in een aantal gevallen...) precies datgene wat je wilt: voor adres sen, cd's, video's, XOP'EERAPPAraat Easy- disc Een bijzonder aardige uitgave is 'Uw eigen kopi eerapparaat'. In een han domdraai kopieer je een plaatje in veelvoud en drukt het keurig af. Voordeel is natuurlijk dat al les simpel in kleur kan met de eigen kleurenprinter. Als je zo iets 'buiten de deur' laat maken is dat een kostbare zaak. Met dit programma heb je in feite alle functie van een gewoon kopi eerapparaat in huis. Vergroten en verkleinen is geen probleem en de kwaliteit blijft gelijk. Ook kun je snel een tekstje toevoe gen aan een foto of via de scanner afbeeldingen importe ren. Je hebt mensen die niets met hun familie te maken willen hebben en je hebt mensen die daadwerke lijk willen weten van welke aap ze nu eigen lijk afstammen. Die laatste groep kan z'n hart ophalen met 'Maak uw eigen familie stamboom' van Easy Disk. Alle gegevens kunnen worden ingevoerd. Ook beroepen en andere informatie die leuk dan wel nut tig kan zijn. Ook het opnemen van een foto is geen probleem. Het programma is, in dachtig de naam van de makers, erg een voudig en kan naar eigen goeddunken wor den verfraaid. Dat laatste is nodig, want de basis-uitdraai ziet er niet echt geweldig uit. De programma's uit de Easy Disk Design Serie kosten 39,95 gulden. MAAK UW EIGEN FAMILIE STAMBOOM DRUKWERK Zoals mocht worden verwacht vult de boekenplank zich in hoog tempo met drukwerk over het nieuwe Win dows 98. Al eerder maakten we gewag van het fraaie boek, dat bij Addison Wesley het levenlicht aanschouwde. Dit keer bekeken we het Sybex-boek uit de reeks Je Eerste Keef. Series zijn natuurlijk niet voor niets series, maar Windows 98 hoort eigenlijk niet in de ze reeks thuis, omdat het een voort zetting is van 95. Het boek is dat in feite ook en is derhalve het meest ge schikt voor echte nieuwkomers, an ders gezegd: degenen die voor de eer ste keer met Windows gaan werken en dat dan (uiteraard) doen met 98. De opbouw van de Je Eerste Keer-boeken is simpel en doelmatig. Stap voor stap word je door het pro gramma gevoerd, zodat je na het doornemen van het boek redelijk kunt omgaan met Windows 98. (Je Eerste Keer Windows 98, Sybex, ISBN 90-4190-282-1, prijs: 24,50 gulden). Sybex, de uitgeverij, waarvan de Ne derlandse vestiging in Soest is geves tigd, heeft diverse reeksen, die uitste kend geschikt zijn voor de beginner. In 20 Stappen is een voorbeeld van zón serie. We bekeken twee boeken, die uitermate nuttig zijn voor de ma kers van webpaginas, al dan niet (se- mi)professioneel. Allereerst FrontPa ge 98, het WYSIWYG (what you see is what you get) programma van Micro soft, dat afrekent met het gehannes met ingewikkelde HTML-codes. Fr ontPage vindt steeds meer aanhan gers. omdat je geen codes hoeft te le ren. Het programma zit logisch in el kaar en dat komt in dit boek ook pri ma naar voren. Zelfs wanneer je maar tot de helft komt, kun je al mooie we bpaginas maken (Front Page 98 In 20 Stappen, Sybex, ISBN 90-4190-241-4, prijs: 24,50 gulden.) Hoe fraai een programma als Front Page ook moge zijn, wil je echt gelikte paginés maken, dan is het noodzake lijk wat dieper kennis te nemen van het HTML, de HyperText Markup Language die gebruikt wordt voor het Internet. En het is natuurlijk sowieso gemakkelijk om de basisvaardigheden te kennen, zodat je ook een beetje be grijpt waarom een programma doet wat het doet. In 20 Stappen leer je al die basiszaken: het opnemen van plaatjes, links, tabellen; het gebruiken van frames, multimedia en for mulieren. (HTML In 20 Stap pen, Sybex, ISBN: 90-4190-229-5, prijs: 24,50 gulden.) Computerboeken zullen maar zelden zorgen voor een glimlach om de lippen, om maar te zwij gen van echt lachen. IDG Books (Addison Wesley) vond het daar voor kennelijk tijd worden en kwam met een nieuw boek in de Dummies-serie. Geïllustreerd Computer Woordenboek heet het en hoewel het dus geen leesboek is, kun je je er uren kostelijk mee ver maken en gelijktijdig het nodige op steken. Alle computertermen wor den op meestal humoristische wijze verklaard, maar er staan ook dingen in, die niets met de materie te maken hebben. Zo maar een paar voorbeel denvoorbeeld. Een plaatje van de To ren van Pisa bij het stukje over cursief. 'Ook de Toren van Pisa staat cursief, is de verklaring. M&M's blijken het belangrijkste voedsel voor program meurs, omdat je niet in je hand smel ten...Trouwens alleen al de fonetische beschrijvingen van de termen zijn prachtig om te lezen: toet-sun-borl, peedzj-up-toets en see-rie-jee-lu prin-tur. (Geïllustreerd Computer Woordenboek voor Dummies, IDG Books/Addison Wesley, ISBN 90- 6789-948-8, prijs: 49,95 gulden.) Ie hebt boeken en Boeken en de Ad dison Wesley uitgave 'Alles over Ex cel 97' mag je gerust met zes hoofdlet ters schrijven. De titel moet de lading wel dekken, want als een auteur niet alles over een programma kan be schrijven in op de kop af duizend pa gina's, dan is een cursus bondig schrijven absoluut op zijn plaats. De ze Excel-bijbel is natuurlijk niet voor mensen, die 'wel eens iets' doen met een spreadsheet. Gerrit van Laar gaat diep, zeer diep in op alle finesses van Excel in en ver daar voorbij. Hij be steedt uitbundig aandacht aan bij voorbeeld het omzetten van gegevens in een kaart of een grafiek, maar ook de programmeeromgeving Visual Ba sic komt aan de orde. Voer voor spe cialisten dus. (Excel 97, Addison We sley, ISBN 90-6789-887-2, prijs: 99,95 gulden.) 1 D U 0 I N T Z S 2 P E L 0 D 0 T 3 G U A M D M I E 4 N F Ft Z A N IJ S 5 Ft E N u Z S E L 6 L 0 M E V S E 7 D B A E M A T R 8 S E H A R W L D 9 P 0 A S T N E R 10 G 0 A N M M Z A 11 V IJ E A G N D E 12 D H E N G A E L 13 D E C E H N T S 14 B A E K V N I S JAVE OPLOSSING IT P op elke regel de letters die samen het woord vor- lat overeenkomt met de hrijving. De resterende let- ormen van boven naar be- i) en van links naar rechts itaat. (emde taal; 2. vliegenier; 3. ir4. vreemde taal; 5. blad- L schat; 7. harssoort; 8. om- oek; 9. aanplakbiljet; 10. se letter; 11tegenstander; pstok; 13. vreemde taal; 14. |e van 14-17 jaar. KRUISWOORDRAADSEL -oer-bijl - a-nevel-1 ra-mes-si eva-t-opa ne-sol-es -gil- iel- ka-als-op lam-e-ene ar-mus-kr p-zeker-k -rei-nijd- S T R P S HEINZ AiS EE MENSEM ME NHCS TE MELDEM A/E00EM, /S ER Ai-T/ZP WEL /ETS PAT ZE ME W/UEM EATEN Z/EM. W TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Toen hij bij heer Bommel kwam, had die een bundel bankbiljetten in de hand en ontroerd keek hij Brekel na, die vrolijk met vrouw Loen naar de boerderij liep. 'Het is mooi om goed te doen', mompelde heer Ollie. 'Maar toch... Wat is er, jonge vriend? Zoek je me?' 'Ja', zei Tom Poes. 'Ik kom u waarschuwen. In de krant staat dat die Brekel een stuk grond van u gaat kopen, om er een flat op te bouwen.' 'Jij met je krant', riep heer Ollie onge duldig uit. 'Ik heb...' Hij zweeg plot seling en zette grote ogen op. 'W-wat staat er in de krant?' stamelde hij. 'Dat heb ik u al verteld', zei Tom Poes ongeduldig. 'Brekel heeft u een mooi bod gedaan op een stuk bouw land. Hij wil daar huizen op zetten, die de bewoners gelukkig zullen ma ken. Allemaal glas en ingebouwde ra dio's en t.v.-toestellen om te kunnen blijven lachen. Zo staat het in de krant. En u voelt er veel voor, schrij ven ze erbij.' 'O', prevelde heer Ollie inzinkend. 'Schrijven ze dat?' Hij wierp een blik op het geld dat hij in zijn hand had en begon in gebogen houding naar huis terug te lopen. 'Daarom kom ik u waarschuwen', zei Tom Poes. 'U moet dat niet doen, want er is iets mis met die Brekel. Hij deugt niet.' De cd-rom lijkt gedoemd te verdwijnen. In de omschrij ving van de ideale personal computer van de toekomst hebben Microsoft en Intel de cd-rom vervangen door de DVD, de digital videodisc. Dit meldt de Automatisering Gids op basis van PC 99, waarin de twee leiders op de software- en chipmarkt spe cificaties hebben opgesomd waaraan de ideale personal computer vanaf volgend jaar moet voldoen. Aan PC 99 werkten ongeveer tweehon derd hard ware-leveranciers mee. Ruimte voor de cd-rom in de pc van de toekomst is er nog wel, maar Microsoft en Intel prefereren de DVD. In Euro pa kwam de digitale video disc begin dit jaar op de markt. De sector verwacht grote belangstelling van con sumenten voor het schijfje en de bijbehorende speler. Op de DVD past een bulk aan in formatie, bijvoorbeeld een speelfilm of een concert. De pc van 1999 draait ideali ter op een microprocessor van 300 megahertz, heeft een werkgeheugen van minimaal 32 megabyte (consument) of 64 MB (zakelijk gebruik). Dat is nauwelijks meer dan thans gebruikelijk is: wie momen teel een pc in de winkel koopt, krijgt er een met een chip van 233 megahertz en rond de 32 MB geheugen. Verder is de zogenaamde 1 sa- bus uit de aanbevelingen ge schrapt. Deze sleuf voor oude uitbreidingskaarten werd in PC 98 nog wel aangeraden. Een cursus voor een computerpro gramma kun je op diverse manieren volgen: een aantal dagen of avonden echt les; schriftelijk onderricht via het LOI of een boek of...rechtstreeks op de pc. Dal laatste komt steeds meer in zwang. Davilex heeft inmiddels een hele reeks cur sussen uitgegeven en het was dan ook niet meer dan logisch dat de serie onlangs werd uit gebreid met Windows 98. Het Davilex-concept is beproefd en Windows 98 heeft dan ook de zelfde kwaliteit als alle voor gangers. Docent Bas Wester- 7o RD97 uit te leggen. Dat is ook het geval met de mooie serie PC Au dio Guldes van Zain Media Die van een programma als Word 97 is bijvoor beeld is een hele boel kleine mootjes gehakt, zodat je snel naar een bepaald onderdeel kunt, dat dan bovendien niet te lang duurt. De verpakking is een drieluik, dat je rechtop kunt zetten. Links Staat dan het overzicht van de lessen en rechts een handige lijst met de sneltoetsen binnen Word 97. Wie liever met de muis werkt kan de rechtflap naar binnen slaan en ziet dan een overzicht weel legt in ruim 100 lessen alle van alle icoontjes. Zain Media geheimen van het nieuwe be- brengt vier keer per jaar een sturingsprogramma bloot. Een gesproken cursus heeft na tuurlijk een hoog realiteitsni veau. Het is alsof de docent(e) naast je staat om een en ander nieuw programma uit. Naast Word 97 hebben inmiddels Ex cel, Explorer 4.0 en Netscape Navigator 4 het levenslicht ge zien.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 29