H 3*0 ^Ontelbare Monopoly hebbedingetjes O LeidsclvJjiagblad 'Vader moet Hillegom h erg veel van ti gehouden' Ga direct naar de digitale gevangenis Monopoly prijsvraag II AUGUSTUS 1998 -'000'9 xNias inoHa3>iriMaaooN -'000 9 f D3MH3ai3A3DNV1 inoHa3»riMaaooN -'ooooz: N3QI33 NOI1V1S -'000 01. 1N38D 30 »riMaaooN -'oooa iWHlSHOOA xriMayooN jriyasa S1I31DI81M313 M30Z3ad0 Einde. Dat betekent in het Monopolyspel failliet. Dat zijn we niet, maar we zijn wel aan het eind van ons latijn. Het project Monopoly is na vijf weken afgelopen. gebaseerd op het spel Monopoly Copynght 1998 Hasbro Ir iiti' 3 O 73 Een Monopoly-marathon met zijn vrienden kon de honger naar het spelletje bij Peter Ko ning niet stillen. De 20-jarige Leidse informaticastudent wil de meer. En wat ligt er voor een programmeur-in-wording meer voor de hand dan een potje Monopoly tegen de computer? Een zoektocht langs de beschikbare pc-ver- sies van het kapitalistische spel leverde echter niets op. „Toen besloot ik zelf maar een spel te maken", zegt Koning. Na een halfjaar hard doorwer ken kijkt hij nu tevreden naar het scherm in zijn kamer: daar wandelen kleurige pionnetjes over het computerbord van 's werelds enige versie van King's Monopoly. „Computerspellen zijn er wel, maar het zijn vaak oude ver sies. Nieuwe uitgaven zijn meestal in het Engels. Ik wilde een modern, Nederlands Win- dows-spel spelen. In januari ben ik begonnen. Vanaf nul, want ik moest ook eerst de fij ne kneepjes van de program meertaal VisualBasic leren. Ik heb er elke week een paar uur ingestoken." Het waarschu wingsbordje op de kast 'Betre den op eigen risico. Peter werkt aan Monopoly... en is dus in een goed humeur' ge tuigt nog van die arbeidsuren. Inmiddels beschikt Peter Ko- ning.over een goed werkende uitvoering van het spel. Nu het spel gereed is, wil de maker het delen met zoveel mogelijk liefhebbers. Van zijn oorspronkelijke plan, King's Monopoly verspreiden via zijn homepage op Internet, ziet hij echter voorlopig af. „Ik weet niet of ik dan problemen met eigenaar Hasbro krijg. Ik heb begrepen dat zij nogal streng zijn. Maar ik wil het gratis weggeven. Ik doe het niet om er iets aan te verdienen. En er is nu eenmaal nog niet zo'n versie beschikbaar. Ik heb de grootste lol gehad met het programmeren. Het zou leuk zijn als mensen er ook mee konden spelen." De grootste moeite had Peter met de onderhandelingen. Hoe krijg je de computer zo ver te redeneren als een mens? „Als je een straat wilt overne men, waarmee je een hele stad compleet hebt, moet de com puter meer vragen. Het viel niet mee om dat onderhande lingsspelletje goed in te bou wen." Uiteindelijk is dat toch gelukt. Net als de rest van het spel. Het ziet er gelikt uit. Wie op een straat of station be landt, krijgt een officiële aan bieding van makelaar Mono- Huis, compleet met foto, on dertekend door Peter Koning zelf. inrrin. Hillegom heeft zijn eigen Monopoly-spel. Dankzij Hans Martens, die daar ooit hoofd van de afdeling bevolking was. Martens stierf 35 jaar geleden, net toen de welvaart in Neder land vaste voet aan de grond begon te krij gen en het spelle tje aan de huiskamer tafel teloor ging in een aanstormende orkaan van popge- weld. Zijn dochter Ank Schuite- maker-Martens - die mo menteel in Geldrop woont maar is opgegroeid in het bollendorp - herinnert zich nog levendig hoe haar vader destijds het Hillegomse Monopoly spel heeft gemaakt. „Hij is er net na de oor log in de avonduren een hele tijd mee bezig ge weest. Hij heeft heel minutieus een spel gemaakt dat helemaal is toegesneden op Hillegom, met de be langrijkste straten uit het dorp. In het midden van het spelbord heeft hij toen het gemeentehuis van Hillegom schilderd. Dat kon hij heel goed, het zat in de familie. Het werk verliep in etappes. Mijn broer maakte met een figuurzaag de ho tels en huisjes en mijn vader beschilderde ze. En ook de kaartjes werden allemaal met de hand gemaakt." „Er werd bij ons altijd fel gespeeld. De Sixlaan en de Van den En delaan waren de duurste straten. Als je die had, verloor je meestal waren blauw, maar je betaalde je ook blauw als er onroerend-goedbelasting 1 geheven. Het spel heeft nog ja renlang bij mijn moeder thuis de muur gehangen, maar toen ze naar een verpleeghuis ging, hebben wij het gekre gen. En ik heb het weer doorgegeven in Rob, mijn zoon, die inmiddels is ge trouwd met Marieke. Bij hen hangt het weer aan de tuur. Ik ben blij dat ze het zo'n prominente plaats hebben gegeven want het is toch een mooie herinnering aan mijn vader." Mijn vader was een bekend figuur in Hillegom. Hij heeft als ambtenaar van de burgerlijke stand tal van paartjes in de echt verbonden. Voor iedereen had hij een aparte toespraak. Hij moet erg van Hillegom hebben gehouden, anders maak je zo'n spel niet. Het leukste is natuurlijk dat er van dit spel echt maar één exemplaar is. Nu zou je het niet in je hoofd halen om zo'n spel met de hand te maken, maar net na de oorlog was het op dat gebied allemaal nogal schaars." TEKST: CEES VAN HOORE ERICDEJAGER EEBE3 j Wanneer Albert Veldhuis de deur van zijn Zoeter- meerse woning opent, schreeuwt een kleurige strop das vol Amerikaanse straten de bezoeker tegemoet. Hier bestaat geen twijfel: we zijn bij de grootste Mo- nopolyfanaat van Nederland. Veldhuis bezit meer dan 160 verschillende spellen. En er zijn er al veel meer door zijn handen, gegaan, want de verzamelaar werkt aan de grootste Monopoly-catalogus ter we reld. Zijn favoriete spellen? De roze, driehoekige Homo- nopofis-uitvoering, waarbij de speler geen straten, maar Amsterdamse gaybars opkoopt. En de gouden Hong Kong-editie, die fier glimmend overeind staat in de kast waar de tientallen 'gewonere' spellen plat liggen opgestapeld. Verder heeft Veldhuis een voorliefde voor niet-officiële varianten. Zoals een communistische versie die het inrichten van een huiskamer tot doel heeft en de verschillende Pool se versies. Of het Tanzaniaanse spel, dat bijna mythische vormen heeft aangenomen, omdat hij daar alleen een foto van heeft. „Een handge maakt spel. Ik heb de fabrikant wel eens aange schreven, maar nooit antwoord gekregen. Van die zogenaamde 'ongeauthoriseerde' spel len, moeten zijn Amerikaanse collega's overi- f— gens niets hebben. „Ik heb contacten met verza melaars in de Verenigde Staten. We wisselen spellen en gegevens uit. Maar de eerste vraag die zij stellen is altijd: 'Is it an authorised edi tion?' Daar hebben ze ook meer keuze. Elke stad, elke universiteit heeft zijn eigen, officiële versie. In Europa zijn de varianten wat dunner gezaaid." Ontelbare Monopoly-hebbedingetjes versieren de woonkamer. Zakdoeken, bretels, posters van reclame-acties en zelfs een fles rode Mo- nopoly-wijn. De wijn is een relatiegeschenk van producent Hasbro aan winkeliers die het hoofdkantoor bezoeken. Veldhuis heeft hem met een speelgoedhandelaar geruild voor een gewone fles. Maar het belangrijkste blijven de spellen zelf. Met liefde hanteert Veldhuis zijn oudste spel: een Nederlandse versie uit 1935. Zoals alle uitvoeringen die hij onder ogen heeft gehad, heeft de verzamelaar ook van dit spel een uitgebreide beschrijving in zijn catalogus opgenomen. „Mijn doel is om dé wereldca talogus van Monopoly-spellen samen te stellen zegt Veldhuis. Voor zover bekend heeft hij nu al de meest complete Monopo- ly-gids op zijn naam staan. Die is te vinden op internet: http://www.muurkrant.com/monopoly/ TEKST: ERICDEJAGER FOTO MARK LAMERS ALPHEN VANMANDERSLOOSTRAAT De Monopoly-prijsvraag van vorige week zaterdag leverde weer een flinke stapel inzendin gen op. De goede antwoorden zijn: 1. Veehandel 2. Stationsstraat en Steenstraat 3. Afgedamde Maas bij Brakel De winnaars zijn: Daisy Bouw meester, Buitenkaag; Mw. Van der Maden, Leiden; J. Geleijn, Oegstgeest; Ch. de Koning, Woubrugge en Ph. van Hoven, Lisse. Ook de laatste week van het Leidsch Dagblad Monopoly sluiten we af mef een prijs vraag. Fabrikant Hasbro stelt voor de winnaars wekelijks vijf exemplaren van de reisversie van Monopoly beschikbaar. Wie vijf weken meedoet - en de vragen goed beantwoordt - maakt kans op de speciale voet baleditie van Monopoly. De vragen van deze week: 1. Wat voor energie wekt Arie Kroon uit Woubrugge op? 2. Welk 'medicijn' gebruikt smid Van Iperen als hij zijp handen brandt? 3. Wie 'woonde' er vroeger in het huis van Martin dé Mooy in de Noordwijkse Voor straat? Antwoorden per briefkaart naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. Monopoly-secretariaat, Post bus 54,2300 AB Leiden. Inzen dingen moeten uiterlijk woensdag bij ons binnen zijn. o 22.000,- 22.000,- ALGEMEEN FONDS LU —I a~

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17