Henk Poort trots op eigen marktwaarde Rust en ruimte in het nieuwe Volkenkund Mattie Schilders terug in vertrouwde omgeving Cultuur Kunst Kunstles voor jonge asielzoekei 'Anatevka' in 12 theaters 941 Peter de Grote-festival Groningen Bijzondere locaties in de stad en de provincie Gro ningen vormen tot en met zaterdag 15 augustus het toneel van de tweede editie van het Peter de Grote Festival. Onder meer het Groninger Museum. Museum De Buitenplaats in Eelde en borg Nienoord in Leek bieden plaats aan in totaal zeventien kamer muziekconcerten. De musici zijn afkomstig uit Nederland. Bel gië, Rusland, Hongarije en Denemarken. Circustheater DierEnRijk leiden Een medley van mime, dressuur en straattheater vormt de inhoud van de voorstelling DierEnRijk van Circustheater Pau lo en Mayka. Met een hele stal aan boerderijdieren treedt de groep zondag 16 augustus op bij het Leidsehouttheater. De voorstelling laat zien wat er gebeurt als de beesten bij een arm landelijk gezin de boel overnemen. DierEnRijk beleefde een suc cesvolle première twee jaar geleden op het Oerol festival op Ter schelling. Het spektakel is op het grote grasveld aan de Van Slingelandt- laan en niet in het Leidsehouttheater zelf vanwege de vele attri buten en de benodigde speelruimte. De voorstelling begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Silent comedy van Vis a Vis den bosch Een stuk waarin vooral de zelfoverschatting van de mens op de korrel wordt genomen. Dat moet het openlucht spektakel Mirage van theatergroep Vis a Vis zijn. De grootschali ge silent comedy is in het kader van het Theaterfestival Boule vard 's-Hertogenbosch te zien en handelt over het mateloos ver langen van de mens om het luchtruim te veroveren. Zeven spe lers bestormen de hemel met mime, slapstick en technisch ver nuft en zetten de mensen na afloop weer met beide benen op de grond. De première van Mirage is a.s. dinsdag 11 augustus voor het provinciehuis in Den Bosch om 22.00 uur. Info 073-6122611. Kamermuziekfestival in Delft delft» In Delft wordt van 14 tot en met 23 augustushet tweede internationale kamermuziekfestival gehouden. In de Van der Mandele-zaal van het Stedelijk Museum het Prinsenhof zal een keur aan vooraanstaande muzikanten optreden. Onder hen: Bel la Davidovich, Quirine Viersen, Ronald Brautigam, Lars Vogt, Gidon Kremer, Michael Collins, Christiane Oelze en Nobuko Imai. Het festival staat in het teken van Praag-Parijs-Mozart. Het is een initiatief van de Nederlandse violiste Isabelle van Keulen. Voor 'Een Nieuwe Stilte'schilderijen in acryl, ging Mattie Schilders te rug naar de Brabantse dorpen, bossen en weilanden. foto pr beeldende kunst recensie aaartun verhoeven Tentoonstelling: Mattie Schilders Te zien t/m 6 september, do t/m zo. 10.30-17.30 uur, Bleijenberg Galerie, Touwbaan 1Leiderdorp In het werk van kunstenaar Mattie Schilders staat de natuur centraal. Hij zocht die steeds ver weg. Studiereizen naar Wales, Koerdistan, Armenië en de voormalige Sovjetunie inspi reerden hem bij het schilderen van woeste, onherbergzame landschappen. Hoogtepunt daarbij was het landschap van IJsland, dat land van water en vuur, dat alles bezit wat een landschapsschilder zich maar kan wensen: groene weiden en bruine en zwarte vlakken, maar ook de witte dampen van hete geisers en dramatische wolken partijen. Nu, enkele jaren later, heeft Schilders die landschappen achter zich gelaten om zijn aan dacht te richten op zijn eigen vertrouwde omgeving: de Bra bantse dorpen, bossen en wei landen. Het resultaat daarvan is Een nieuwe Stilté, een serie schilderijen in acryl die Bleijen- berg Galerie op dit moment ex poseert. Maar wie verwacht een aantal stille polderplaatjes te gaan bekijken, vergist zich lelijk. De landschappen van Schilders zijn allesbehalve stil te noemen. Ze worden bevolkt door drama tische luchten en kolkende wa terpartijen. Dat drama zit hem, meer dan in de composities, in het kleur gebruik: zijn luchten kleuren nu eens oranje-rood dan weer knalgeel of diepblauw, en dat in oneindig veel verschillende schakeringen. Niet wat je noemt een letterlijke verbeel ding van het Nederlandse plat teland. Schilders leek zich niet aan het IJslandse landschap te kunnen ontworstelen: ook al zie je in zijn werk de karakteristieke Hollandse horizon overal op doemen, de geisers, het vuur en de lava laten nog steeds hun sporen achter. De titel Een nieuwe Stilté moet - zo blijkt - overdrachte lijk worden begrepen. Voor Schilders is het landschap, hoe wild en heftig dat er ook uit mag zien, in de eerste plaats een rustplaats die ontsnapping moet bieden uit de gejaagdheid van het leven van alledag. De mens is in dat landschap welis waar aanwezig, maar is niet meer dan een langgerekt sil houet zonder karakteristieke ei genschappen, inwisselbaar met alle andere silhouetten op het doek. Zoveel moeite als Schil ders stopt in het schilderen van de natuurlijke elementen, zo vluchtig krabbelt hij de mense lijke gestalte. Het is alsof hij ons de bescheiden ^positie van de mens ten opzichte van de al machtige natuur voor wil hou den. De composities van zijn serie doen streng en beredeneerd aan: vaak zijn de doeken opge deeld in geometrische vlakken, die ieder de nadruk leggen op een ander deel van de voorstel ling. In sommige vlakken toont Schilders ons het landschap in volle glorie, in andere concen treert hij zich op een enkel de tail en zien we de takken van een boom eindeloos uitver groot. Zo worden het schilderij tjes binnen schilderijen. Schil ders zoomf niet alleen in en uit, hij wisselt binnen een schilderij ook nog eens regelmatig van perspectief: zie je het landschap het ene moment van bovenaf, het volgende moment strekt het zich weids boven je uit. Maar ondanks - of juist dank zij - al deze foefjes willen de doeken maar niet tot leven ko men. Nooit worden de land schappen echt dreigend, be klemmend of mysterieus. Hoe zeer je ook wilt geloven in Schil ders gevoel voor kleur en kleur nuances, het schilderplezier is aan de doeken niet af te lezen. Steeds staan de strenge, geome trische composities de aantrek kingskracht van de voorstelling in de weg: het kader van elk vak bepaalt het schilderij, niet om gekeerd. Bij het bekijken van de Brabantse bossen wil je dan ook maar één ding: terugkeren naar de geisers in IJsland. Een voorproefje van het vernieuwde Rijksmuse um voor Volkenkunde, waarin complete wanden en vloeren verdwenen zijn. Als het museum nieu we stijl in oktober 2000 wordt geopend, treffen de bezoekers grote overzichtelijke tentoonstellings zalen aan in plaats van kleine geschakelde ka mertjes met vitrinekastjes. Waar eens de college zalen van de Leidse universiteit lagen, komt nu onder andere de vaste presentatie van de afdelin gen 'Japan' en 'Indonesië'. De werkzaamheden zijn noodzakelijk omdat het gebouw, hoe statig ook van buiten, niet meer voldeed aan de eisen van de moderne tijd. Dit te meer omdat het ooit is neergezet als ziekenhuis en de transformatie naar museum destijds maar gedeeltelijk is gelukt. Volkenkunde worstelde met zijn lange gangen, zijn gehoekte ruimten en zijn onhandige indeling. De ingrepen die nu zijn ge daan, moeten die bezwaren voor eens en voor al tijd wegnemen. Volgens directeur Steven Engelsman zal het nieuwe Volkenkunde straks een ruimtelijke sfeer uitademen waar harmonie en rust hand in hand gaan. De inrichting zal chic zijn. Op de muren komt grafische oriëntatie die betrekking heeft op het land dat in die ruimte aan bod komt. Veel aandacht wordt besteed aan het park rondom en aan de Japanse tuin aan de achterzijde. Een tien tal kunstenaars uit evenzoveel landen van de we reld krijgt opdracht tot het vervaardigen van een beeld. Aan de zijde van de Steenstraat is het werk in middels gedaan en heeft het administratieve deel van het personeel reeds zijn intrek genomen, on der andere in de uitbouw. Aan de achterkant - de zijde van het Belastingkantoor - vordert de reno vatie met rappe schreden. In september moet dit gedeelte gere tijdelijke exposities worden er onderg beginnen met de grote Indianen-tent— de opvolger van de kassakraker Kuifje eind september is te zien. De contouren geven nu al een ap; toegang prijs. Die maakt het straks m de ruimte voor de tijdelijke expositi» stellen terwijl elders in het gebouw de w heden gewoon doorgaan. De verbouv# eigenlijke voorkant van Volkenkund Morssingel, is pas gereed in 2000. Heti dan vijfjaar geduurd. leiden pablo cabenda „No Mohammed please, please no!" De docente portrettekenen krijgt het even te kwaad als één van haar jonge kunstenaars om 16.00 nog met zijn tekening komt aanlopen. De wand is vol, en nu moet ze portretten, zee gezichten en bergen verzetten om een plekje vrij te maken voor Mohammeds verlate inspi ratie. Om 16.30 al komt wethouder Laurier de presentatie 'werk stukken van jonge asielzoekers' openen en er heerst in de foyer- expositieruimte van K O een soort bedrijvigheid waarbij elke goedbedoelde actie ontaardt in een bijna-botsing. Als de docen te eindelijk een plaatsje heeft kunnen vinden voor Moham meds kunstwerk brengt de jon ge kunstenaar terwijl het al hangt nog even de laatste stre pen aan. Twee weken was waarschijn lijk net iets te kort om het werk stuk af te maken. In die periode hebben de jonge asielzoekers die verblijven in het asielzoe kerscentrum O.C. geschilderd, gevouwen, kaarsen gemaakt en keramiek gekleid. Onder de be zielende begeleiding van de do centen van K O volgden ont wortelde leerlingen van over de hele wereld dit jaar creativiteits- cursussen als aanvulling op de lessen Nederlands. Elke middag anderhalf uur voor één discipli ne. Abou Kourouma (15) uit Sier ra Leone loopt voortdurend met een pocketwoordenboek Ne derlands-Engels rond. Hij vraagt of je vindt dat hij lijkt op zijn zelfportret. De docenten zeggen dat toen hij pas kwam werken op K O hij niet vooruit was te branden. „Nu is bij wijze van spreken de verf niet meer aan te slepen." De cursussen zijn een welko me afwisselig voor de AMA's (alleenstaande minderjarige asielzoekers) in Leiden. Daar is het vaak ledigheid troef. Als je aan Hasmatullah uit Afghanis tan vraagt wat hij er doet, dan kan hij dat niet zo goed vertel len. Maar hij is een ijverige leer ling en wil studeren om dokter te worden. In Afghanistan heeft hij de afgelopen twee jaar niet op school gezeten. En sinds zijn vader 'problemen' kreeg en ge vangen werd genomen door de Taliban zit hij hier met zijn moeder zijn zus en broer. Hij weet niet waar zijn vader is. Portrettekenen vindt het leukst en hij heeft Ti sisteerd bij andere lef Op een portret van Man hij met de neus. Manila beren Spice-plateuzolei verlegen bij terwijl ze al lijmd de hand van een' vasthoudt. Ze heeft al hl bewerkt met afdrukjes1 lentjes, hondjes, koniji andere lieve beestjes. I zelfportret kijkt ze naf papieren windmolens heeft opgeplakt, terwijl! is versierd met gekartelf jes. Bij nadere inspeel) dat ze een crucifix uit' schrift heeft geknipt er haar hals heeft geplaty komt ook uit Afghanistai Salim Jabi uit Sierra 1 de enige die geen zei heeft gemaakt. Het rijtje! ieve portretjes die kle» wereld inkijken wordt broken door een blo! daarboven alleen de nat Maar als je wilt vragen wordt je weer even met op de harde feiten ged lim is nu al overgeplae een ander centrum. De presentatie van d stukken loopt één weel foyer van K&O. 'Ik moet ook 240 keer Anatevka kunnen zingen Zeven jaar geleden vroeg Joop van den Ende hem al voor de rol van Tevye in de musical 'Anatevka'. Maar bariton Henk Poort, toen net 35 jaar, voelcfe zich te jong. Een jaar geleden belandde de vraag opnieuw op zijn bord. „Ik vond mezelf nog steeds te jong. Totdat ik besefte dat ik nu best een dochter van twintig had kunnen hebben. En trouwens: Chaim Topoi speelde deze rol op zijn 32ste. Dan moet ik het op mijn 42ste toch ook kunnen." En dus schittert de Amsterdamse zanger 240 keer in één van de meest succesvolle musicals uit de jaren zestig. amsterdam martin hermens Poort is vast van plan in alle voorstellingen zelf de hoofdrol voor zijn rekening te nemen. Dat heeft voor hem alles te ma ken met zijn diepe gevoel voor verantwoordelijkheid. „Op de posters staat: Henk Poort in 'Anatevka'. Dus ik moet wel. Ik heb meer dan 250 keer 'Les Mi- sérables' gedaan en ruim vijf honderd keer 'The phantom of the opera'. Dus moet ik toch ze ker ook 240 keer 'Anatevka' kunnen zingen." „We zien wel waar het schip strandt", zegt hij. Om daar meteen aan toe te voegen: „Dat schip strandt niet. Ik zal volhouden. We moeten er met de hele ploeg voor zorgen dat elke voorstelling weer nieuw is. We mogen niet op routine gaan draaien. Je moet eerlijk zijn voor jezelf en het publiek. Ik ben een heel makkelijk mens, maar op toneel eis ik discipline om steeds weer voor de volle honderd procent een voorstel ling te kunnen geven. De per soon van Tevye ligt dicht bij mijn eigen karakter. Tevye is een sociaal en warm mens, hij houdt van mensen. Dat maakt, denk ik, dat ik geschikt ben voor deze rol. Het enige nadeel is dat ik geen jood ben. Maar dat mag geen probleem zijn. Ik ben ook geen moordenaar en dat was de Phantom wèl. En verder: de Amsterdamse humor ligt heel dicht bij de joodse humor. Dus dat komt ook wel goed." „Ik ben niet bang voor de ver gelijking met Lex Goudsmit die in de jaren zestig deze rol op le gendarische wijze speelde. Ik heb het nooit gezien, maar hoor van alle kanten dat hij dat fan tastisch heeft gedaan. Dat moet ook wel, want Lex is ook een tijdje naar Londen gegaan om daar Tevye te spelen. Ik zal het anders doen want dit is een to taal nieuwe productie. Weet je wat mij verbaast: bij de opera hoor je nooit iemand zeggen dat Jan Derksen jaren geleden de rol van MacBeth zo geweldig speelde terwijl hij dat destijds weldeed." „Deze musical heeft een prachtig verhaal en waanzinnig mooie muziek. Dat schitterende verhaal is helaas nog steeds ac tueel. Kijk maar naar wat er op dit moment in Kosovo gebeurt: mensen worden er hun huizen uitgedreven, slaan op de vlucht. Ik hoop dat het publiek bij het zien van deze voorstelling zich vanzelf realiseert: shit, het is nog steeds zo. Ons verhaal speelt zich af tijdens de po groms van 1905. We kiezen voor een traditionele aanpak, dus zoals het zich in die tijd afspeel de." „De grote uitdaging voor mij is dat er veel gesproken tekst zit amsterdam De nieuwe productie van 'Anatevka' doet slechts twaalf theaters in het land aan. Daar blijft de musical steeds voor een langere periode te zien. „Wij zijn trendsetter", zegt hoofdrolspeler Henk Poort over deze tot nationale reis- musical omgedoopte voorstel ling. „Ik denk dat dit de toe komst wordt." „Het kan ook bijna niet an ders. 'Anatevka' is een theater productie die zich qua om vang laat vergelijken met 'The phantom of the opera' en 'Miss Saigon'. Met dergelijke voorstellingen kun je niet steeds elke dag ergens anders staan. Dat is technisch ge woon niet haalbaar." „Voor de spelers betekent deze tournee veel meer rust. Je hoeft niet iedere dag je troep in te pakken. We krijgen zo meer tijd om dingen op te fris sen. Meer tijd om scènes nog eens te repeteren. Zo kun je ervoor zorgen dat iedereen steeds een honderd procent goede voorstelling te zien krijgt. Dat vind ik een absolute voorwaarde: ik eis gewoon dat dat gebeurt." Henk Poort speelt in Anatevka. „Ik heb drie opera's en een reeks concerten moeten afzeggen voor ch in deze voorstelling. 'Anatevka' is geen doorgecomponeerde musical zoals 'The Phantom'. Ik heb zo'n 25 operettes gedaan en had daarin ook gesproken tekst. Maar dat is alweer lange tijd ge leden. Ik moet nu met eigen emoties die rol invullen. Bij een doorgecomponeerd stuk kun je je laten meenemen door de emoties die in de muziek zitten. Dat maakt het voor mij lastiger; ik moet dieper graven dan nor maal. Maar dat is tegelijkertijd ook het leuke van deze rol." „Gelukkig werken we met Ken Caswell, één van de beste regisseurs van de wereld. Ken spreekt geen Nederlands, maar hij merkt meteen wanneer je een verkeerde klemtoon of een verkeerde emotie gebruikt. Hij heeft daar een perfect instinct voor. Ik heb met hem in 'Les Misérables' gewerkt en dat was een openbaring. Dat is het ook nu weer. In drie dagen tijd heeft hij van 33 vreemde mensen één groep gemaakt. We rijn één fa milie en dat merkje aan de pro ductie." „Ik heb drie opera' reeks concerten moet gen voor deze rol. Mij waarde is de afgelop fors gestegen, ja. Daa hartstikke trots op. Ik voor niets jarenlang werkt aan mijn carrière Toch vind ik het nd een voorrecht dat ik mijn werk mag doen" producenten er geld v hebben om Henk Poot hoofdrol te nemen." Hasmatulla Ahmadi met zelfportret. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16