Lij ks weg 11 eer stapje ichterbij Kwaliteit van bloembollen onverwacht Leukste baantjes voor ;en enkeling weggelegd Rijn Veenstreek kracht De Vrey-Vringer nu burgemeester Goirle 'Noodplan' in Noordwijk om verkeerschaos te voorkomen Rhema Christen Gemeente Nodigt u uit -DAG 8 AUGUSTUS 1998 chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft, 071-535641' ig volgende week weer terug wn aan den run» De Koudekerkse brug wordt volgende ginijdag weer teruggebracht op zijn plek. In verband hier- ivordt de noodbrug op de dag ervoor weer verwijderd. Het i zet daarom vanaf volgende week donderdagochtend zes eer voetgangers en fietsers over. Het veer blijft varen totdat ig weer wordt opengesteld voor het verkeer. •landerveens zomerfeest niDERVEENStratenvoileybal, een vrijmarkt, een poldersurvi- r het ringrijden met landbouwtractoren. Het is een greep "evenementen die maandag, dinsdag en woensdag worden 8iden tijdens het Aarlanderveense Zomerfeest. intrydansen voor 50-plussers ijaan den run» Activiteitencentrum Westerhove in Alphen t op 1 september met een cursus countrydansen voor 50- grs. De cursus bestaat uit twintig lessen en kost vijf gulden grsoon per les. Aanmelden kan tot 26 augustus bij Gerda de ris ochtends van 9 tot 11, maar niet op donderdag (0172- $6). Afnemers temperen enthousiasme bollentelers lisse/roelofarendsveen De kwaliteit van de bloembollen is dit jaar 'zeer goed'. Dat melden zowel bloembollenveiling Hobaho in Lisse als de kwekersorganisatie WLTO. Ook is de aanvoer aanzienlijk groter dan vorig jaar. De voor de Bollenstreek goed uitgevallen oogst komt als een verrassing. Aanvankelijk verwachtten de marktpartijen dat de regenachtige zomer de oogst zou bederven. Veilingmeester H. Hoogervorst van Hobaho spreekt over 'opzienbarend' levendige handel op de veiling. „We hadden rekening gehouden met een oogstderving, maar dat komt tot nu toe nog niet naar voren." De aanvoer ligt momenteel tien procent hoger dan het niveau van vorig jaar. Ondanks de goede oogst zijn de prijzen op de bloembollenveiMng er 'absoluut' niet hoger op worden. „De meeste bollen zijn normaal aan de prijs, maar hier en daar ligt het peil beduidend lager." Volgens de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) heeft het regenachtige seizoen geen grote schade veroorzaakt. Een minpunt is wel dat van veel bollen de huid is aan getast. Volgens voorzitter M. Zandwijk van de WLTO-vakgroep bloembollen maakt dat voor de kwaliteit van het product niets uit. „Inwendig zijn de bollen prima." De cifnemers van de bollen tempe ren het enthousiasme van de bollente lers en -veiling. De Veense tulpen- broeiers A. Kuiper en M. Volwater be amen dat de bollen er goed uitzien. Ze vinden het echter te ver gaan om te spreken van een 'zeer goede kwaliteit' „Zo'n bloembollenveiling is meestal positiever dan de afnemerszegt Kui per. „Ik koop bollen en dan verwacht ik dat ze goed zijn. Dat is niet meer dan normaal." Het rooiseizoen in de Bollenstreek is inmiddels nagenoeg voorbij, terwijl in de Noordoostpolder, Zeeland en in mindere mate West-Friesland veel bol len nog de grond uit moeten. Een van de redenen voor dit verschil is dat veel kwekers in de Bollenstreek telen op zandgronden. Daar zijn de bollen ge makkelijker te rooien dan op de zwaar dere kleigronden, waar de regenachti ge zomer voor grote problemen zorgt. Bovendien wordt het vroege rooisei zoen veroorzaakt door het warme weer in het voorjaar. De bolbloemen zijn toen snel uit de grond geschoten - de bloembollenkeuringsdienst moest daarvoor zijn veldcontroles met enkele weken vervroegen. De veilingmeester van Hobaho houdt, ondanks de voorlopige tien procent groei van de aanvoer, nog even een slag om de arm wat betreft het 'eindcijfer' dat dit seizoen zal krij gen. „Die tien procent kan zo weer in gehaald worden. Op de zwaardere klei gronden zijn de bollen er soms nauwe lijks uit te krijgen." Doorslaggevend zullen de oogstresultaten van de klei gronden zijn. onder meer in Zeeland en de Noord-Oostpolder. Intussen gaan de eerste bollen al weer de grond in. In Roelofarendsveen - waar ongeveer een vijfde van de tul pen worden gebroeid die op de we reldmarkt komen - zijn dat vooral tul penbollen. Tegen Kerstmis kunnen de eerste tulpen weer in de vaas staan. Overigens hoeft een mooie bol niet au tomatisch tot een mooie bloem te lei den. „O nee, daar komt nog veel meer bij kijken. De bewaartemperatuur bij voorbeeld", zegt tulpenbroeier Volwa- penen van gemeenten en bedrijfsleven iet ernaar uit dat de gemeente Bodegraven haar vu- wenste ongelijkvloerse kruising van rijksweg 11 met pudseweg krijgt. Burgemeester en wethouders van graven hebben een voorstel op tafel liggen om een en gulden bij te dragen. De gemeente Alphen zoekt laar drie miljoen. Intussen denkt ook het regionale jfsleven een miljoen gulden te kunnen bijdragen, jf miljoen is nodig om de kruising in Bodegraven te eren. graven en het bedrijfsleven zou den in totaal vijf miljoen gulden moeten betalen. Het Alphense gemeentebe stuur is nog bezig met de voor bereiding van het collegevoor stel over de bijdrage. Verkeers wethouder H. Groen in 't Wout heeft er vertrouwen in dat Al phen erin slaagt drie miljoen gulden op de begroting te vin den. Ook déffijcirage van het be drijfsleven komt hoogstwaar schijnlijk rond. Ondanks de te leurstelling die bij veel bedrij ven aanwezig is - de rijksweg zou immers vijftien jaar geleden al worden aangelegd - verwacht secretaris C. Broeksma van de Leidse Kamer van Koophandel dat er via sponsoring genoeg geld wordt opgebracht. Ver schillende bedrijven hebben hun medewerking al toegezegd. „Zij ervaren dagelijks de slechte bereikbaarheid van hun bedrij ven", verklaart Broeksma. „Gro te en kleine bedrijven hebben zich de afgelopen jaren hier ge vestigd in de verwachting dat rijksweg 11 er zou komen. Zij hebben er groot belang bij dat die er nu eindelijk echt komt. De gemeentebesturen van Al phen en en Bodegraven hebben er vertrouwen in dat de aanleg van rijksweg 11 kort na de eeuwwisseling kan beginnen. - v Odegraafse wethouder J. in van ruimtelijke orde- rerwacht een 'pittige dis- in de comissie- en 'ergadering in september, s niet gebruikelijk dat ge en voor rijksprojecten in idel tasten. En voor het t is het een schijntje, voor Bodegraven is het eld." Hij verwacht dat de 'nteraad desondanks met aorstel instemt. „Er zijn alternatieven. Dus om Lk in beweging te krijgen, we deze stap moeten zet- Is begin juli is er weer gekomen in het overleg i de gemeenten en het mi le over dit deel van de eg. Alphen wil de weg snel legd hebben. Bodegraven chter niet akkoord gaan :en gelijkvloerse kruising e Goudseweg, zoals voor minister Jorritsma van ;r voorstelde. Ze had geen voor de ongelijkvloerse ng die 15 miljoen gulden kost. De uitkomst van het g vorige maand was dat aterstaat zelf tien miljoen h zoekt binnen het totale it van 130 miljoen gulden, ïmeenten Alphen, Bode- ff' - - - j -X Rijksweg 11 bij Al phen, gezien vanaf het aquaduct in de richting van Bode graven. Een moun- tainbiker is via deze route nu eerder in Bodegraven dan een automobilist; de weg eindigt nog in een hoop zand. Zelfs wanneer het lukt de weg ver sneld aan te leg gen, duurt het nog tot na de eeuwwis seling voordat de weg in gebruik kan worden genomen. Tot die tijd wordt verkeer uit het J'ZJgyï aquaduct met een t lus naar de Bos- koopseweg geleid. Via de verkeerslich ten bij de hefbrug kunnen automobi listen de vertrouw de Steekterweg naar Zwammerdam en Bodegraven op. Het oponthoud voorde hefbrug wordt op die ma nier omzeild, maar de Steekterweg blijft nu voorlopig een knelpunt. Ver keersmaatregelen moeten voorkomen dat verkeer de pa rallelweg van de Boskoopseweg, de Oostgouweweg, oprijdt. Sluipen via de polderweg J.C. Hoogendoomlaan tussen Alphen en Bodegraven is daardoor onmoge lijk. Bijna honderd scholieren en studenten werken bij Avifauna itiewerk in overvloed, bij )ark Avifauna. Bijna hon- cholieren en studenten men deze zomer hun va- igeld in het Alphense De bulk zit in het uinrestaurant, tus- i schreeuwende kin- op een volgepakt of zwetend boven kettenfrituur. De e baantjes zijn maar ien enkeling wegge- Vlarco is met zijn deurige stropdas r de kassa het stra- visitekaartje van het /ogelverzorgster rique levert strijd apegaaien en de casuaris. mige vogels kunnen >pen. Ik had een keer apegaai die begon te "i toen ik zijn voer t. Dus ik dacht dat ets mankeerde, het was gewoon ichttrekkerij." Frede- Bavelaar (20 jaar) uit iterwoude heeft heel stellen met devo- ie ze verzorgt. Som- i vertonen lastige olijke trekjes, vertelt rique. „De kasuaris, ote zwarte loopvogel, is mij agressiever dan tegen nannelijke collega. Hij arecies wie er sterker is. Met zijn scherpe nagels heeft 'ie me een keer goed opengerist, zijn hok durf ik niet meer alleen binnen." Door Saskia Buitelaar De één zijn vakantie is de ander zijn brood. Bedrijven en instellingen die het hele jaar door draaien, kunnen in de zomer niet zon der vakantiewerkers. Jonge en onervaren 'zonnekrachten' proberen vaste werkne mers zo goed mogelijk te vervangen. Zij verdienen op die manier een aardig zak centje en bewijzen het bedrijf of de instel ling een goede dienst. Zeker in tijden van krapte op de arbeidsmarkt worden vakan tiewerkers gekoesterd. In een serie artike len komen verschillende soorten vakantie werk aan bod. Vandaag vertellen Frederi- que Bavelaar en Marco Tabak over hun va kantiewerk bij het vogelpark Avifauna. Toch kan ze zich geen beter baantje wensen. „Ik ben altijd dol geweest op dieren", vertelt ze. „Nu studeer ik diergenees kunde, maar voor vogels is in de opleiding geen tijd. Dus hier leer ik wat ik in mijn studie te kortkom." Vanwege de zware studie staat het vakantiewerk de ze zomer op een laag pitje. Het is nu het vierde jaar dat ze als vogelverzorger bij Avifauna werkt, maar dit jaar maakt ze vooral in de weekeinden voer klaar en hokken schoon. „Ik wil in de zomer een beetje tot rust komen en het werk is lichamelijk best zwaar. Je loopt heel de tijd met wa ter te sjouwen en zakken voer van 25 kilo te tillen." En dan de kuren van de vogels. Afgelopen week einde werd ze door een fa zant aangevallen. Op het eerste gezicht niet echt een vogel om de bibbers van te krijgen. Het is maar een ukkie vergeleken bij sommige struisvogels die een kop boven de verzor gers uitsteken. Maar met het hoornachtige uitsteek sel op zijn achterpoten, wist de fazant Frederiques kuiten toch goed te raken. „Hij was hitsig door het mooie weer en rende ach ter de vrouwtjes aan", verklaart Frederique de aanvaring nuch ter. Ze vervolgt al even onbewo gen: „Het viel wel mee hoor. het is maar een kleine vogel." Het werk van de Alphense Mar co Tabak (16) is een stuk min der gevaarlijk. Het enige letsel dat hij kan oplopen, is een bult op zijn voorhoofd, wanneer een ontevreden parkbezoeker hem aan zijn stropdas door het ruitje van de kassa zou trekken. Maar zover zal het niet snel komen. „Ik ben altijd vriendelijk", grijnst Marco. Toch krijgt hij lastige situaties voor zijn kiezen. Bezoekers die boos worden omdat ze parken tree moeten betalen, terwijl ze alleen maar de speeltuin in wil len. Glimlachend moet hij dan uiüeggen dat hij er ook niets aan kan doen. „Soms komen hier Engelsen, maar mijn Engels is niet al te best. Vandaag was er een dove bezoeker. Die moest ik alles op papier uitleggen. Je moet best creatief zijn en je leert een hoop." Wat hij nog niet heeft geleerd, is zijn stropdas te knopen. „Ie mand van de receptie heeft dat op de eerste dag voor me ge daan en sindsdien schuif ik hem voorzichtig los en bewaar hem netjes opgevouwen voor de vol gende dag." Hij zucht even als hij met gebogen hoofd zijn chi que outfit bekijkt. „Ja, dat moet", verontschuldigt hij zich. „Normaal gesproken draag ik altijd t-shirts. Dit overhemd heb ik van mijn vader geleend en de 'Van de plassen naar de hei' NIEUWKOOP MARIETA KROFT Burgemeester W. de Vrey-Vrin ger (53) vertrekt uit Nieuwkoop. Met ingang van 1 oktober wordt ze burgemeester van het Bra bantse Goirle. De WD'er wordt de eerste burger van een ge meente met tussen de 23 en 24.000 inwoners, twee keer zo veel als Nieuwkoop. De gelukwensen stroomden gisteren binnen bij de blij ver raste burgemeester. Ze stelt vast dat haar nieuwe gemeente net als Nieuwkoop in een agrarisch landelijk gebied ligt waar de na tuur een belangrijke rol speelt. „Hier ligt een van de laatste hei develden van Nederland. Ik ver trek van de plassen naar de hei." De Vrey: „Nieuwkoop is een prachtige gemeente. Ik ben er nu negen jaar burgemeester en we hebben een aantal zaken afgerond. Het is dan een mooi moment om te vertrekken, al doe ik het met weemoed." De Vrey vertrekt op een mo ment dat de ontwikkeling van het centrum waarover al jaren wordt gepraat, kan beginnen. Voldaan is De Vreij dat ze ('sa men met de andere gemeente bestuurders') wist te voorko men dat Nieuwkoop een arti kel-12 gemeente zou worden. „We hebben hier veengrond. De wegen zijn daardoor erg duur en we dreigden een groot geld tekort op te lopen. Maar door tijdig te bezuinigen en de belas ting te verhogen ging het weer de goede kant op." Jammer vindt De Vreij het wel dat Nieuwkoop de afgelopen jaren geen nieuw gemeentehuis heeft gekregen. „Vanwege het geldte kort, hebben we het alleen maar op laten knappen. Nu is het moment aangebroken dat het gemeentehuis weer te klein wordt en er wellicht toch nieuw moet worden gebouwd." Voordat De Vrey burgemees ter werd, was ze vijftien jaar lid van de gemeenteraad van Haar lemmermeer. Daarvan was ze tien jaar wethouder ruimtelijke ordening. Ze was in die tijd nauw betrokken bij de ontwik keling van Schiphol. Behalve burgemeester van Nieuwkoop is De Vrey lid van het bestuurlijk platform Groene Hart en de werkgroep Groene Hart. De Vrey volgt in Goirle P. van den Baar (PvdA) op, die met ingang van 9 maart 1998 werd be noemd tot waarnemend burge meester van de gemeente Oot- marsum. zoekers naar de Wilhelmina- boulevard. De gemeente ver wacht ruim 25.000 festivalgan gers. De organisatie roept be zoekers op met de fiets of open baar vervoer te komen. Borden verwijzen bezoekers die toch per auto naar Noordwijk komen direct naar de speciale parkeer plekken. Ook aan de nabijgele gen wegen mag worden gepar keerd. Een noodplan moet voorkomen dat dit weekeinde een verkeers chaos uitbreekt tijdens het eer ste Internationale Straattheater Festival in Noordwijk. Om de verwachte toestroom van auto's kwijt te kunnen, zijn (gratis) parkeerplaatsen aangewezen aan de rand van Noordwijk. Pendelbussen brengen de be- Thema Avonden Dinsdag, 11 augustus, 20:00 uur: GJ.D. Agtereek: Het Christelijk Geloof: Idealistisch of Realistisch?" Heeft Jezus werkelijk bestaan? Zijn de Evangeliën betrouwbaar? Is de opstanding van Jezus een mythe, een volksverhaal of een historische gebeurtenis? Komen niet alle godsdiensten op hetzelfde neer? Dinsdag 18 augustus, 20:00 uur: E.F. Sieval: 1EvolutieEen ongelofelijke theorie!" Evolutie: Theorie of wetenschap? Is het Scheppingsverhaal uit de Bijbel werkelijk zo vreemd en achterhaald? Vakantiekracht Marco Tabak is deze zomer het stralende visitekaartje van vogelpark Avifauna. FOTO TACO VAN DER EB stropdas komt uit de souvenir winkel van Avifauna." De print erop is voorspelbaar: een tradi tionele toekan straalt de bezoe kers tussen goudkleurige stre pen tegemoet. „Ik krijg er vaak complimentjes over. Dan lach ik even vriendelijk, maar zelf vind ik er niets aan." En alhoewel de zon hem af en toe bijna de kassa uitbrandt en de tocht hem een verkoudheid opleverde, is hij zeer tevreden met zijn relaxte baantje achter het glas. Een beetje té relaxed misschien, voor iemand die na de zomer naar 5 vwo gaat. „De kassa geeft geen wisselgeld aan. Ik word soms helemaal zwaar in mijn hoofd van al het rekenen." Reddings-/Genezingsdiensten Donderdag 13 en vrijdag 14 augustus, 20:00 uur: Met Arjan Efi Knevel Naast de vele buitenlandse tournees zijn Arjan en Efi Knevel razend druk in hun eigen land. Als voorgangers leiden zij de Levend Water Gemeente in Vlaardingen, als gospelartiesten verzorgen zij optre dens en concerten en als evangelisten zijn zij actief door het hele land. Donderdag 20 en vrijdag 21 augustus, 20:00 uur: Met Jaap Dieleman Jaap Dieleman is een voormalig kunstenaar die werd geregeerd door de macht van drugs, mystiek en het occultisme. Nadat hij tot geloof was gekomen, ervoer hij vrijwel direct een totale bevrijding van zijn verslaving. Nu reist hij als evangelist door Europa, Africa en Azië, is inmiddels auteur van zo'n tien boeken en is een veelgevraagd spre ker in Nederland en België. Opterdens dramagroep "Life Act" 11-08/15-08 en 18-08/22-08 van 13.30-17.00 uur in de binnenstad. Rhema Christen Gemeente Uirkooislaan 131,2332 RK Leiden, Info: 071-5213414

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15