eiden Regio Tegenvaller justitie in Leidse sekszaak Leiden? No vibe, no aloha 'Nee, ik moest op mijn zeventiende niet trouwen' r ;idse studenten itdoen boomkano In zwaar kleibed I Bonbons in de vorm van aanmaakblokjes ~)AG 8 AUGUSTUS 1998 sl, opreenen. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071 -5356430 an E 51 Ah ^bestrating Storm Buysingstraat rgrt,De gemeente Leiden begint maandag met de herbestra- a een deel van de Storm Buysingstraat. Er wordt gewerkt Pa!je Conradstraat tot aan de Vierlinghlaan. Eerder was al 72-fl tussen Damlaan en Conradstraat aangepakt. De werk- •den duren vijf weken. Heibel /t o Ook in Oegstgeest I J ontstond gisteren heibel rond de 'liquidatie verkoop' van fietsen. 'Ze zijn nog slecht ook' Kruising fr Het ziet ernaar uit I J dat Bodegraven de gewenste ongelijkvloerse kruising van rijksweg 11 met de Goudseweg krijgt ede 'is* ;chappendienst zoekt vrijwilligers Lid, De Stichting Dienstverlening Leiden begint in september ndschappenbegeleidingsdienst. De service is bedoeld lensen die toch zelf willen winkelen ondanks dat zij slecht n zijn, geen zware tassen kunnen dragen of onvoldoende d 'ji kunnen maken van het openbaar vervoer. De bood- jgilJendienst beschikt over een bus waarmee klanten op 022fgen van 9" 17 uur worden vervoerd. Voor dit nieuwe pro- ^kt de Stichting Dienstverlening contact met vrijwilligers. y/£Se bedoeling dat zij een helpende hand bieden bij het d ,.an de boodschappen. Wie belangstelling heeft kan vanaf g® ïstus 071-5123744 beUen. i8'j Merenwijk op de schop 0184 De Aken werf in de Merenwijk gaat maandag op de «Vanaf de Kromstevenwerf wordt gewerkt in de richting Izwartemeerlaan. Tegelijkertijd wordt de weg aan de Kor- REljen een deel van de Driemasterwal vernieuwd. Ter hoogte NDèemasterwal 59 wordt gewerkt in de richting van de Dron- /OCfrlaan. Het wegdek achter de tennisbanen, tussen de Me- !8-3(ik en Galjoenwal, wordt eveneens herbestraat. Ook de j^jjbank en een deel van de Oesterbank krijgen een nieuw _.tjc. De werkzaamheden duren tussen de 8 en 10 weken. Leidse Maria Burghouwt 100 jaar ,,U gaat mij zeker helemaal uithoren." De jarige eeuwelinge Maria Burghouwt-Kerklaan is duide lijk op haar hoede als een verslaggever feliciteert. Ze is op haar verjaardag 'blij en dankbaar'. ,,De warme belangstelling doet me bijzonder goed. Maar morgen zit ik hier weer alleen in mijn huis je", zegt ze realistisch. Bloemen De honderdste verjaardag van Maria Burghouwt ging gisteren niet onopgemerkt voorbij. In de re creatiezaal van Zorgcentrum Roomburg - waar ze sinds 1987 woont - werd ze door familie (één dochter, elf kleinkinderen), vrienden en kennis sen bedolven onder de bloemen en de cadeaus. En er was een persoonlijke brief van Koningin Beatrix die haar 'heel hartelijk feliciteerde en een gezellige dag toewenste'. Namens de gemeente overhandigde loco-bur gemeester H. Baaijens mevrouw Burghouwt, die in Vlaardingen is geboren en sinds 1928 in Leiden woont, een felrode sjaal en een schaaltje bon bons. De paters Demmers en Van Leeuwen leid den gistermorgen voorafgaande aan de festivitei ten een speciale mis voor de honderdjarige. Maria Burghouwt trouwde op haar zeventien de. „Nee, ik moest niet trouwen", verzekert ze met een glimlach. Tijdens haar huwelijk kreeg ze vier kinderen van wie er nog één dochter, Riet van de Wiel, in leven is. Dieptepunt In 1944 overleed haar man. De daaropvolgende hongerwinter noemt ze één van de dieptepunten in haar leven. „Toen hebben we écht geleden. Samen met mijn dochter Riet en mijn zus moesten we ons hoofd boven water zien te houden. Dat is ternau wernood gelukt." 'Morgen zit ik weer alleen in m'n huisje'. foto taco van der eb Vf ICS ild-giessendam lvr/tenduizend jaar oude 2<%io, die Leidse archeolo- rin mei in Hardinxveld- Idam vonden, is begin ,.„reek heelhuids uit de 2g iehaald en overgebracht 323Èt Nederlands Instituut 43 jheeps- en onderwater- 10-jogie (NISA) in Lelystad. us^tdoen studenten van de iversiteit Leiden de kano Vervolgens wordt het geprepareerd, ege de afmeting van de rtr9,55 meter lang en 0,45 '^yreed) en de ligging, ne- ter onder de grond, was iciale constructie nodig ijvaartuig in zijn geheel te rtrJDe kano is gevonden te- 1/s(flank van een donk, een Vierduin. Om het kwets- aÉartuig zo goed mogelijk thermen werd besloten n.p in het natuurlijke klei- cu3 laten liggen en het met eruingende grond te lichten. R ijden nog dieper dan ne- :ter worden gegraven. jeter w< Hiervoor was extra versteviging van de al aanwezige stalen damwanden nodig. Bovendien moest aangepaste bemaling zorgen voor een extra verlaging van het grondwaterpeil. Om het vrijliggende stuk grond werd een houten bekis ting aangèbracht met aan weerszijden twee stalen balken. Daarna werden onder de kano gaten geboord waarin stalen balken werden geperst. Tussen die balken werden stalen bo demplaten geschoven. Tijdens het werk werden alle stalen de len aan elkaar gelast. De zo ont stane bak - met inhoud ruim 15 ton zwaar - is omhooggehesen en op een vrachtwagen ge plaatst. De opgraving ligt in het tracé van de Betuweroute, de nieuwe goederenspoorlijn die wordt aangelegd tussen Rotterdam en Zevenaar. Voorafgaand aan de aanleg van de spoorlijn doen ar cheologen onderzoek langs het tracé. Het werk aan de in Har- dinxveld-Giessendam gevonden kano is vanaf oktober door be zoekers van het NISA in Lely stad op afstand te volgen. I'jt de Leidenaars van Leiden vinden, valt elke dag tge lezen en te horen. Ze houden van hun stad, de ilichten en de monumentale panden, de markt, de nvadse tongval en natuurlijk de 3-oktoberfeesten, gen over hun stad doen ze ook elke dag. Over die eselijke bussen op de Breestraat, de veel te hoge «meentebelastingen, de parkeerplaatsen in het jjtrum die bijna altijd bezet zijn. Maar wat vinden ivfltenlanders nu eigenlijk van Leiden? En waarom men ze juist naar de Sleutelstad, een van de vele len in Nederland? Vandaag aflevering 6 van de rubriek Stadsgasten. Udancer, a musician and a ^■drugdealer"stelt de jon- aktoerist zichzelf met 'oor. First impression is thing inderdaad. Zo hoog hij eigenlijk niet van de 3 te blazen, want zijn her fst is al spectaculair genoeg. Per komt uit een land waar -Jge Leidenaar jaloers op is: ijaii. Om preciezer te zijn, -jiland Oahu, uit een platte- tadje met zo'n tiendui- inwoners. lemens (27) is daar blijk- 2|een talent, een rising star ijeze zomer een missie 1 in Europa. De African- ehniplayer is namelijk op naar party's met de juiste de juiste feestsfeer. Dat liet overal voor het opra- 'ligt in de straten van de EU hij inmiddels al ontdekt. Tm still cruising on." jst nog op de Loveparade in ijn bijvoorbeeld. „Al die Jgie die daar hing, dat was oon fantastisch. Zo onge lijk veel mensen bij elkaar Muziek maakten en uit hun leiden Volgende week zijn het indianen, maar deze week liepen er tal van kleine piraten rond op het plein van de Dr. van Voorthuijsenschool aan de Mamixstraat En die piraten joegen elkaar niet over de kling, maar bestreden elkaar in een sportieve zeskamp. Het was een van de vakantie-activiteiten van het Sleutel- dorpproject. Die worden volgende week vrijdag besloten met een dubbeltjeskermis. foto henk bouwman Het Haagse gerechtshof stemde gisteren na lang beraad in met het verzoek van de advocaten van drie wegens kinderverkrachting veroordeelde Leidenaren, om op een volgende zitting alle slachtoffertjes in de rechtszaal te la ten getuigen. Procureur-generaal J. Dekking was daar fel op tegen, maar verloor het pleit. In november vorig jaar veroordeelde de rechtbank de 37-jarige hoofdverdachte tot vijf jaar cel. justitie M. Horstman zich ook al tegen het horen van de meisjes. „Die zijn volledig de weg kwijt. Ze sluiten zich af, ze hebben nachtmerries", verklaarde zij. „De dingen die in die flat zijn gebeurd kunnen verwoestende gevolgen hebben voor de levens van die kinderen." Het ene meisje verklaarde in maart 1996 tegen de politie, dat ze door haar moeder, haar oma en een derde Leidenaar in een flat aan de Arendshorst tussen 1990 en 1993 stelselmatig was mishandeld en verkracht. Zij en drie andere slachtoffertjes, die toen allen jonger dan 12 jaar waren, hadden ook seksuele to neelstukjes voor betalend pu bliek moeten opvoeren. „Een den haag/leiden Eén van de vier Leidse meisjes stond toch al op de lijst van ge tuigen van het hof, omdat zij haar beschuldigende verklaring tegen de drie Leidenaren had ingetrokken. Maar volgens de drie advocaten was dat niet ge noeg en moesten ook de drie andere vermeende slachtoffers worden gehoord. En wel in de rechtszaal, zodat het hof zelf kon waarnemen hoe betrouw baar de meisjes waren. Volgens Dekking zou de ge wijzigde verklaring van het ene meisje geen enkel gevolg heb ben voor de verklaringen van de andere drie getuigen. Bij de rechtbank verzette officier van walgelijke vorm van misbruik van kleine kinderen, in een sfeer van seks, drug en rock en roll", vond Horstman. Twee maanden voor de zaak bij de rechtbank diende, trok het meisje haar verklaring plot seling in. Ze zei dat ze de be schuldigingen onder druk van een tante had verzonnen. Maar de rechtbank geloofde, met jus titie, dat ze juist da't verzonnen had onder druk van haar moe der en dat ze wel degelijk was misbruikt. De drie Leidenaren ontkenden alle schuld en gin gen in hoger beroep. Op 23 oktober zet het hof de zaak voort. Met de beslissing om dan a'Ue meisjes ter zitting te horen gaat het hof een stap verder dan de rechtbank. Die liet alleen het meisje dat haar verklaring had ingetrokken op de zitting verschijnen. De ande ren werden alleen door de rech- ter-commissaris verhoord. Twee getuigen-deskundigen die al door de rechtbank gehoord werden, zullen ook opnieuw bij het hof moeten getuigen. fnuziek m dak gingen. Incredibly mellow. Hele andere sfeer dan op raves waar ik eerder ben geweest in San Francisco en vorige week in Parijs." Net wanneer de vraag zich be gint op te dringen hoe deze we reldreiziger in hemelsnaam in Leiden verdwaald heeft kunnen raken, blijkt dat hij toch nog enigszins met beide voeten op de grond staat. „Ik kwam naar Nederland vanwege Amster dam en zijn beroemde xtc, maar na twee dagen moest ik daar echt weg. Te veel smerig heid. Onderweg hierheen, waar ik bij de vader van een oude vriend ging logeren, voelde ik me al stukken beter. Weet je waarom? Vanwege de meeu wen. Waar seagidls zijn, is de zee en dan moet ik aan thuis denken", zegt hij met een zweempje sentiment. Vakantie aan zee zonder dope bleek echter te veel van het goede voor de Hawaiiaan. „Wat doe je in Leiden? Ik ben de cof feeshops maar gaan uittesten. Down home local. Provinciaal", Eli Clemens uit Hawaii zocht in Leiden vergeefs naar feestjes met de juiste vibe. „Als je Leiden met Amsterdam en Rotterdam vergelijkt, vind ik dit meer een stad voor gepensioneerden." foto henk bouwman Begin Van der Lubbe-manifestatie in Leiden leiden cees v luidt daarover zijn oordeel. Zijn favoriet is wel Coffee and Dreams op de Binnenvest gracht, „ook omdat het bier daar goed smaakt", voegt hij er nog aan toe. Hoe gemakkelijk het is om in het Leidse uitgaansleven een lekker biertje te bestellen, zo moeilijk is het om er een party- scene ie vinden. „Tot ik er in de cybermusic-shop achterkwam dat die er eenvoudig niet is", vertelt hij teleurgesteld. Toen ben ik maar met mijn drumms in het Plantsoen gaan zitten, hopende op een beetje res pons. Maar ook dat leverde me niet veel op." Te zien aan de grote hoeveel heid flyers die hij uit zijn rug zak haalt, blijft hij niet lang treuren. „Er zijn altijd nog Rot terdam en Amsterdam. Als je Leiden daarmee vergelijkt, vind ik dit een stad voor gepensio neerden. Leiden is rustig en erg groen maar heeft geen vibe, geen aloha, zoals wij dat op Hawaii zeggen. Mensen op straat kijken zuur. Ik zie hier zoveel beautiful girls maar als ik contact probeer te maken, kan er geen smile vanaf. Dat komt zeker doordat jullie hier zo weinig zon krijgen", vraagt hij zich af. „Daar zal je wel cha grijnig van worden." suzanne barbier Marinus van der Lubbe staat 11 september in Leiden centraal tijdens de manifestatie 'De pet van Rinus, I'. De organisatoren willen hiermee geld bijeenbren gen voor een driedelig kunst werk ter ere van de Leidse met selaar, die in 1934 in Leipzig zijn hoofd verloor onder de val bijl na te zijn veroordeeld voor brandstichting in het gebouw van de Duitse Rijksdag. De ma nifestatie krijgt een landelijk ka rakter. Ook Den Haag, Amster dam, Eindhoven, Enschede en Den Bosch doen mee aan 'De pet van Rinus'. In de kelder van het Graven steen in Leiden wordt op 11 september om half vijf een in stallatie onthuld van het kun stenaarsduo Sluik-Kurpershoek. Daarbij komt het thema schuld- onschuld aan de orde. In het Leidse Van der Lufybehofje wordt daarna met zwier het la ken voor Van der Lubbe's ge dicht 'O, Arbeid' weggetrokken. Leidenaar Ben Walenkamp en Carola van der Heyden van de stichting Tegenbeeld zijn twee van de drijvende krachten ach ter de manifestatie, net als de stichting 'Een graf voor Van der Lubbe'. Walenkamp: „Het wordt prachtig, echt waar! Alle maal van bom-bom achter de grote trom. 's Middags trekken we vanaf het Pieterskerkhof achter een muziekkorps of een drumband aan naar het Van der Lubbehofje. Allemaal heel plechtig dus. Er zijn twee ge dichten van Marinus bekend: een in het Duits en een in het Nederlands. Dat Nederlandse gedicht komt op een van de muren in het Van der Lubbe hofje te staan en zal die avond worden onthuld. Op de plek waar het komt bevindt zich nu nog gaas. Dat wordt wegge haald maar zal naderhand weer keurig over het gedicht heen worden gespannen. Die symbo liek zien we wel zitten, ja." „Het gedicht heet 'O, Arbeid'. Van der Lubbe stuurde het op 7 april 1933 aan een vriend in Lei den. De tekst luidt als volgt: Niet de partijen/Leven of ster ven./ Niet de stellingen/Winnen of verliezen./Niet de woorden- /Het is alles een./Niet het zijn- Recht of waarheid/Blijf alles het zelfde./Zonder arbeid is er geen. „Nadat het vers aan den volke is getoond zal het koor 'De Stem des Volks' uit Leiden een aantal socialistische liederen ten gehore brengen. Daarna trekken we naar het Volkshuis aan de Apothekersdijk, waar be langstellenden kunnen smullen van een speciale Van der Lub- be-maaltijd: hutspot met Tsje chische kip. En zoals Salzburg zijn Mozartkugeln heeft, krijgt Leiden op die dag zijn vurige Van der Lubbe-bonbons. Bon bons in de vorm van aanmaak blokjes. Afsluitend is er een dis cussie over Van der Lubbe. Met de stelling: 'Van der Lubbe als grenzenloze Europeaan'. „Waarom ik dit allemaal doe? Tja, ik voel wel enige verwant schap met Van der Lubbe. Dat anarchistische van hem bevalt me wel. Vroeger was ik nogal fel, maar nee, nu zou ik het stadhuis toch niet meer zo gauw in brand steken. Ie wordt ouder en hoeft jezelf niet meer zo te laten gelden; ik kijk 's mor gens één keer in de spiegel en bah, dan heb ik het wel gezien. Maar voor zo'n manifestatie over Van der Lubbe krijg je me wel mee. Blaaskaken zijn er hier genoeg, maar we moeten in Lei den meer trots zijn op de een voudige jongens.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 11