Investeringen VS in ons land nemen toe ilachtafval in plantaardige halvarines Economie Keuring ME-patiënten kwestie van willekeur Wie wordt moeders mooiste? Extra premieverhoging voor 'rotte' Nutspolis Twintig man weg bij streekvervoerder VSN Uitzendkrachten snel weg bij NedCar Siemens wil af van Britse fabriek F* 4 eperkt vrachtverkeer in Polen WE^chau, Om verdere beschadiging van wegen te voorkomen ;ft Polen besloten het zware vrachtverkeer in het zuiden van ;land aan banden te leggen. De hitte brengt grote schade toe I de asfaltwegen, die doorgaans al van slechte kwaliteit zijn. li 's morgens negen uur tot 's avonds elf uur uur mogen zwaarder dan twaalf ton of meer de komende tijd It meer rijden. De beperking geldt voor elf van de 49 provin- s in het land, zo heeft het Poolse ministerie van transport be- idgemaakt. rote supermarktfusie in VS i/vork De Amerikaanse supermarktketen Albertson's, num- ir drie op de ranglijst in de VS, koopt concurrent American ires, nummer vier. Voor 23,4 miljard gulden wordt Albertson's de grootste, voor Kroger en Safeway. Het nieuwe supermarkt- a icern telt 2.470 vestigingen en 218.000 werknemers en heeft jaar een omzet van ongeveer 72 miljard gulden. American 3 ires zit vooral in Texas en Californië. Door de overneming is lertson's, zoals de nieuwe onderneming gaat heten, present in Amerikaanse staten. Ahold heeft in de VS ruim duizend vesti- rost Group koopt fabriek Sara Lee ?terdam De Trost Group in Amsterdam neemt de spuitbus- a ifabriek Intradal Produktie Belgium NV over van Sara Lee/De. in het Belgische St. Truiden gevestigde fabriek is het Europe- productiecentrum voor spuitbussen van Sara Lee. Deel van 3 transactie is een leveringsovereenkomst voor alle producten a Sara Lee/De in spuitbussen voor de Europese markt. Dat a >ft managing director A. Trost van de Trost Group afgelopen a pht bekendgemaakt. De Trost Group, die zich Europa's groot- b producent van technische en industriële spuitbussen noemt, b »ft vier bedrijven gevestigd in Dokkum, Zaandam, Neumün- b r (Duitsland) en St. Truiden met in totaal 410 werknemers, b or de aankoop zal de geconsolideerde omzet stijgen van 75 Ijoen gulden in 1997 naar 180 miljoen in 1999, denkt Trost. b Icopops nog steeds op frisdrankschap 3 iecht In een kwart van de supermarkten staan nog altijd al- liolische fruitdrankjes als alcopops en mixdranken tussen de idranken in. Dat zegt de Stichting Alcoholpreventie. Alcohol- 3 ps zijn zeer in trek bij jongeren. Volgens de Stichting Alcohol- jventie weten jongeren vaak niet dat er alcohol in de drankjes Minister Borst van volksgezondheid vindt dat de drankjes op schappen met andere alcoholhoudende dranken thuishoren niet tussen de frisdrank. Vorig jaar heeft zij de branche opge- 3 [pen hier voor te zorgen. De Stichting Alcoholpreventie con- iteert dat zelfregulatie niet werkt. Ze meent dat regels moeten p (rden vastgelegd in de nieuwe drank- en horecawet. ipnieuw deel Gazprom in de verkoop iskou De Russische regering is van plan nog eens vijf procent het gasbedrijf Gazprom, het grootste bedrijf van het land, te [kopen. Met de verkoop neemt het overheidsaandeel in het drijf af van 40 naar 35 procent. Gazprom, dat bijna 400.000 rknemers heeft, beheert de productie en de distributie van de ssische aardgasvoorraaden en is de grootste leverancier van 5 aan West-Europa. tijging vervoer per binnenschip orburc Binnenschippers hebben in 1997 meer vervoerd dan t jaar daarvoor. Zowel het binnenlandse als het internationale rvoer over water is toegenomen tot ruim 320 miljoen ton. De jvang van het buitenlandse vervoer steeg met twaalf procent I bijna 225 miljoen ton. Het binnenlandse vervoer nam met ht procent toe. De groei van het buitenlandse vervoer komt Igens het Centraal Bureau voor de Statistiek vooral door de 'name van het containervervoer. De internationale binnen- ïepen transporteerden ook meer aardolie, aardolieproducten, >te minerale brandstoffen, ertsen en metaalresiduen. imzet mineraalwater daalt bij regen Itterdam Als het slecht weer is, drinken Nederlanders minder water. Vorig jaar werd gemiddeld zestien liter geconsu- èerd. In de tegenvallende zomer van 199$ was dat ruim eenli- minder. Volgens het jaarboek van de Nederlandse Frisdran- n Industrie (NFI) is de laatste jaren een trend te zien in de af- van mineraal- en bronwaters. Die heeft een veel scherpere iatie met het zomerweer dan de afzet van frisdranken. De zes- jn liter die vorig jaar werd gedronken, is overigens in Europees rband een druppel op de gloeiênde plaat. Fransen, Italianen, jlgen en Duitsers consumeren gemiddeld honderd liter per ja. De NFI vermoedt dat dit te maken heeft met de kwaliteit n het leidingwater in Nederland. t onen in een gesloten NS-station Kecht Stations te huur. De Nederlandse Spoorwegen adverte- n met leegstaande stationsgebouwen waarin gewoond of ge- jrkt kan worden. Ze doen dit om te voorkomen dat krakers er izit van nemen of de slopershamer ze met de grond gelijk aakt. Het gaat om stations in Zuid-Nederland, zo blijkt uit het S-weekblad De Koppeling. De meeste gebouwen zijn bedoeld jn in te werken. Alleen station Tiel geldt als echte woonruimte. Vastgoed verhuurt de complete gebouwen van Blerick, Bun- jj, Houthem, St. Gerlach, Susteren, Swalmen en Vierlingsbeek. |rder zijn er NS-restauraties te huur in Culemborg en Bergen Zoom. Volgens De Koppeling kiezen de laatste tijd steeds va- jjr (tand)artsen, uitzendbureaus en makelaars voor een plek jn het spoor. Vijnboer Portugal verwacht misoogst jsABONPortugese wijnboeren verwachten een slecht jaar. De ueveelheden van de verschillende wijnsoorten zullen aanzien- jk achterblijven bij wat de laatste jaren gebruikelijk is. Wijnboe- n houden rekening met een productieverlies van dertig tot chtig procent. Dat zijn de gevolgen van het slechte weer in het- igin van de zomer. Rond de rivier de Dao is de situatie het ern- jgst. Producenten overleggen al met het ministerie van land- juw welke regio's zullen worden aangewezen als calamiteits- [bieden. De schade wordt nu al geschat op één miljard gulden. Esprit klaagt in Brussel over BT en AT&T amsterdam anp Het kleine Nederlandse tele- combedrijf Esprit heeft in Brussel een klacht inge diend over de fusie tussen de telefoongiganten British Telecom en AT&T. „De voorgestelde overeenkomst zou betekenen dat we terug gaan naar de situatie waarin de macht op de telefoon- markt grotendeels in één hand ligt", klaagt Esprit-di recteur M. Potter. Zijn bedrijf heeft daarom een brief aan de Europese commissaris voor Mededin gingszaken Van Miert ge schreven met de punten van kritiek. De twee reuzen kun nen gebruik maken van el- kaars voordeeltjes van de netwerken, die niet voor an dere bedrijven beschikbaar zijn. Ook vindt Esprit dat British Telecom te hoge ta rieven berekent aan andere telefoniebedrijven. Verder komt een te groot deel van de capaciteit op de belang rijke telefoonverbinding VS - Europa in één hand te lig gen. Geldstroom naar Zweden verzesvoudigd Nederland wordt als investeringsland voor de VS steeds belangrijker. Het Europese bureau voor de statistiek meldt een toename van de kapitaalstroom naar ons land met 33 procent. In 1997 werd door de Amerikanen in to taal 4,18 miljard gulden geïnvesteerd tegen 3,08 in 1996. brussel anp In de top vier van belangrijkste EU-handelspartners voor de VS zakte Nederland echter een plaats. In Zweden wordt meer geïnvesteerd. De Amerikaanse investeringen in dit Scandinavi sche land werden vorig jaar ver zesvoudigd. Zweden staat daar door op de derde plaats na Groot-Brittannië en Frankrijk. Uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Europese bureau voor de statistiek (Eurostat) blijkt, dat de Amerikanen de grootste directe investeerders blijven in de Europese Unie. Het totaal is vorig jaar gestegen met 42 procent van 33,22 tot 47,11 miljard gulden. Groot- Brittannië bleef de belangrijkste partner. Bijna tweederde van de Amerikaanse investeringen kwam daar terecht. De Europese investeringen in de Amerikaanse markt zijn vooral dankzij de Britten meer dan verdubbeld. Ze groeiden van 34,1 naar 82,72 miljard gul den. De kapitaalstroom van Ne derland naar de VS nam echter af met bijna 3 miljard gulden, van 4,61 in 1996 tot 1,64 miljard gulden in 1997. Dat wil volgens De Neder- landsche Bank (DNB) overigens niet zeggen, dat de Nederlan ders daadwerkelijk minder fa brieken in de VS hebben ge kocht. De veranderingen zijn te rug te voeren op het interne ka- pitaalbeheer van grote multina tionale bedrijven. Ter plekke ge maakte winst, die wordt geher investeerd telt niet mee in het cijfer van Eurostat. Binnen de Europese Unie blijft Nederland een belangrijke investeerder in het buitenland. Ons land komt na Groot-Brit tannië, Duitsland en Frankrijk op de vierde plaats. De kapitaal stroom van Nederland naar het buitenland nam toe met negen procent. Nederland investeerde meer in de Europese markt dan in gebieden buiten de gemeen schap. De Europese markt blijft inte ressant voor buitenlandse in vesteerders. Maar de groei is ge matigd in vergelijking met de kapitaalstroom van de gemeen schap naar het buitenland, con stateert Eurostat. De wederzijd se investeringen van de EU en Japan staan nog steeds op een laag pitje, zo blijkt uit de gege vens. groningen gpd Instellingen die de sociale ver zekeringswetten uitvoeren, hanteren,grote verschillen als het om de WAO-keuring van ME-patiënten (lijders aan chronische vermoeidheid) gaat. Artsen bij het GAK of Ca dans houden er soms andere opinies op na dan hun colle ga's. Dat concludeert het Col lege van Toezicht Sociale Ver zekeringen (CTSV) na onder zoek. Probleem bij de keuring is dat er ondanks de ernstige klachten meestal geen sprake is van objectief vaststelbare stoornissen. ME-patiënten die via de USZO (de uitkeringsin stelling voor overheids- en on derwijspersoneel) en het GAK worden gekeurd hebben méér kans op een WAO-uitkering dan anderen die aangewezen zijn op de SFB (bouw) en Ca dans (detailhandel, zorg, wel zijn, schoonmaak). Maar ook bij de USZO en het GAK kan men op een arts stuiten die weigert af te keuren. Het CTSV gaat de proble men met de zogenaamde claimbeoordeling, die zich ook voordoen bij andere 'vage' ziekten zoals whiplash en mi graine, opnieuw neerleggen bij het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen (LISV). Bekeken moet worden of de richtlijn 'Medisch arbeidsongeschikt heidscriterium' aanpassing behoeft. Het LISV houdt bin nenkort discussiebijeenkom sten voor de stafartsen van de instellingen die de sociale ver zekeringswetten uitvoeren. De verzekeringsartsen moe ten een betere voorlichting, scholing en training krijgen, meent C. Sierksma, bestuurs lid van de stichting Steun groep ME en Arbeidsonge schiktheid en zelf ook ME-pa- tiënte. ,,In het CTSV-rapport staat het voorbeeld van de arts die zegt: Ik ga kijken of ik uw verhaal over vermoeidheid lek kan schieten. Dan vraagt hij of de patiënt nog wel eens een boodschap doet. Als die dat bevestigt zegt de arts: Dan kunt u ook gaan werken. Kijk, zo'n arts moet nodig bijscho linghebben." den haag gpd opmeer» Door de spotjes op televisie van eigenzinnige koeien die zelfs van de hoge in een zwembad springen, spreekt zo'n koeienkeuring in Op meer al gauw tot de verbeelding. Hoewel, de dames gisteren in Opmeer liepen niet op slippers en hadden ook geen zonnehoedje of zonnebril op. Wel zetten ze hun beste beentje voor om in hun categorie Miss Noord-Holland te worden. Bij de prijsuitreiking zal het de koeien in kwestie een worst zijn, wie de prijs wint en een medaille krijgt opgespeld. Als ze maar een paar happen vers gras krijgen, dan zijn de dames doorgaans allang tevreden. foto gpd martin mooij De Haagse zorgverzekeraar Nuts verhoogt tussentijds de premies van acht 'rotte' collec tieve contracten. In de ergste gevallen gaan de premies met twintig procent omhoog. De premieverhoging treft een klei ne 10.000 mensen die via een collectief contract particulier zijn verzekerd. Nuts heeft in de Haagse en Leidse regio onge veer een half miljoen particulie re ziektekostenpolissen. Onder de ingreep valt overi gens ook de collectieve verzeke ring van de ruim 750 perso neelsleden. Volgens de raad van bestuur lijdt Nuts op die con tracten te veel verlies. ,,Dan kun je beter nu even de pijn pakken, anders ziekt zo'n strop door", aldus een woordvoerder. Nuts voorziet trouwens dat eind dit jaar alle premies voor haar particuliere ziektekosten verzekeringen omhoog moeten met zo'n acht tot twaalf pro cent. Die premieverhoging is nodig om de stijgende kosten van de gezondheidszorg op te kunnen vangen. Nuts is met ongeveer 800.000 verzekerden één van de grootste zorgverzekeraars in de Haagse regio. De tussentijdse ingrepen zijn nodig, omdat het resultaat van Nuts over het eerste half jaar behoorlijk tegenvalt. Intern wordt stevig gesnoeid in de be drijfskosten. Zo wordt een inter net-project uitgesteld. De lo pende tv-reclamecampagne 'Het leven is raar maar wij zijn nuts' wordt beperkt. De hele operatie moet op jaarbasis on geveer tien miljoen gulden op leveren. Volgens de top van Nuts-ziektekostenverzekeringen zijn de tegenvallende financiële resultaten een direct gevolg van de stijgende kosten van de ge zondheidszorg. „Alle zorgverze keraars kampen hier mee. Wij zijn ook niet de enige die tus sentijds tarieven aanpassen. Zil veren Kruis en Nationale-Ne- derlanden hebben dat ook al gedaan. Binnen de branche wordt erop gerekend dat per 1 januari de premies echt stevig omhoog gaan. Daar nemen wij nu alvast een voorschotje op." KKR aast op Duitse Herberts NEW VORK ANP De Amerikaanse ovemamespe- cialist Kohlberg Kravis Roberts (KKR) heeft een bod uitgebracht op de grote Duitse lakkenpro- ducent Herberts. Er zouden nog andere kandidaten zijn, melden enkele financiële kranten giste ren. Moederconcern Hoechst wil Herberts afstoten om zich nog meer te kunnen concentreren op farmacie en aanverwante ac tiviteiten. Herberts, dat in Ne derland een vestiging heeft in Breda, telt 7.500 werknemers en boekte vorig jaar een omzet van drie miljard gulden. De onder neming heeft op de Europese lakkenmarkt een aandeel van bijna vier procent en bezet daarmee de derde plaats, achter Akzo Nobel en het Britse ICI utrecht» gpd Verenigd Streekvervoer Neder land (VSN) zit sinds gisteren zonder hoofd voorlichting. In een korte fax aan alle dagbladen liet de man gisteren weten dat zijn functie per direct is verdwe nen. Gegevens over nieuwe woordvoerders bij de busbedrij- venbedrijven waarin VSN wordt opgesplitst, ontbreken. Het plotselinge en direct in gaande vertrek blijkt bij navraag te maken te hebben met een kort geding aangespannen door zes medewerkers van de centra le holding. Zij eisten duidelijk heid over hun toekomst. Vervolgens heeft de VSN-di- rectie twintig mensen per direct boventallig verklaard. Onder hen is ook het hoofd voorlich ting. Hoeveel mensen er na de ze stap nog werkzaam zijn bij de holding, kan de secretaris van de directie als tijdelijk woordvoerder niet zeggen. Wel bevestigt hij dat er inmiddels al tientallen mensen vrijwillig el ders een toekomst hebben ge zocht. VSN is bezig met een groot scheepse reorganisatie waarbij vooral de centrale holding wordt afgeslankt. Uitzendpersoneel houdt het snel voor gezien bij NedCar in Born. Dat meldt het manage ment in het bedrijfsblad Radar. Ex-werknemers geven beperkte verlofmogelijkheden en te wei nig afwisseling op als redenen voor hun vertrek. Daarnaast vinden zij de werkdruk in de autofabriek te hoog. Het bedrijf kwam in april dit jaar uitgebreid in het nieuws na alarmerende berichten over cri minaliteit op de werkvloer. De directie besloot een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de problemen. Daaruit bleek dat de medewerkers de toege nomen werkdruk als een pro bleem ervaren. De achtergrond van dat ver schijnsel is dat NedCar in toe nemende mate onder druk staat om meer te produceren. Het bedrijf stapte vorig jaar over van een twee- naar een drie-ploe gendienst. De productie moet naar 300.000 auto's per jaar. Vo rig jaar rolden er nog 200.000 van de band. Niet geheel onverwacht volg de vorige maand het bericht dat het ziekteverzuim bij NedCar in 1997 was gestegen van 6,0 naar 6,6 procent. Daar komt nu nog eens bij dat uitzendkrachten, zodra ze kunnen, op zoek gaan naar een andere werkgever. Om erachter te komen waarom dat gebeurt, liet NedCar zogenoem de 'exit-interviews' uitvoeren met mensen die het bedrijf de rug toekeerden. Veel ex-werk- nemers geven daarbij naast een te hoge werkdruk 'geen verlof kunnen krijgen' op als reden voor vertrek. NedCar erkent dat iets aan de problemen moet worden ge daan. Als eerste aanzet worden nu medewerkers aangetrokken die alleen op maandag en vrij dag werken. Naast de exit-interviews loopt nog een onderzoek onder 110 zieke werknemers. De resulta ten van deze interviews worden binnenkort bekendgemaakt. Igetariërs Bond spreekt van misleiding [ersum tom van ruswuk [term 'plantaardig' wordt vaak ten on- hte gehanteerd als het gaat om halvari- De Nederlandse Vegetariërs Bond /B) spreekt in dit verband zelfs van mis- ling. In zogenoemde plantaardige halva- es wordt vaak het dierlijke bindmiddel atine gebruikt. Dat wordt gemaakt van „Jhtafval. k 3.NVB noemt deze situatie onacceptabel v*|vil daarom van minister Borst van volks- J »ndheid opheldering. Ook wordt er be ien of er in Europees verband actie kan rden ondernomen. Enkele grote marga- efabrikanten is inmiddels om een stand ariërs Bond blijkt dat veel kuipjes halva- e in de supermarkt de aanduiding 'plant- lojdig' op de verpakking vermelden. Bij luws Meisje, Planten en Blue Band is dit terecht, omdat deze merken dierlijke gelatine bevatten, zegt de NVB. Zelfs de be kende producent Alpro, onder meer te vin den in reformwinkels, heeft in de Soya Mi- narine gelatine verwerkt. Becel, Sense, Linera, Zonne Pond, Twenty Four en diverse huismerken van super markten bevatten volgens het onderzoek gelatine, maar gebruiken de term 'plantaar dig' niet. Verschillende merken in de na tuurvoedingswinkel en Wajang Light ge bruiken geen gelatine en zijn daarom wel gerechtigd de kwalificatie plantaardig' te gebruiken, meent de bond. Gelatine wordt in halvarines gebruikt'als bindmiddel voor water. Op die manier krijgt de consument een mager smeermid del op zijn brood, waarin het vet is vervan gen door 'gebonden water'. Het product wordt gewonnen uit slachtafval (in de bio- industrie omschreven als 'restproduct') als huiden en botten van onder meer runderen en varkens. Joodse, islamitische en hindoe- staanse consumenten vermijden dit pro duct, omdat het afkomstig kan zijn van die ren die in hun godsdienst voor consumptie zijn verboden. Ook de gekke-koeienziekte heeft gelatine in opspraak gebracht. Een woordvoerster van de Keuringsdienst van Waren zegt in het tijdschrift 'Laten Laten Leven' van de NVB dat de term 'plantaardig' wél gebruikt mag worden voor halvarines met gelatine. „Alleen als produc ten de aanduiding honderd procent plant aardig of zuiver plantaardig gebruiken, is het toevoegen van dierlijke vetten, meikei- witten of gelatine niet toegestaan", zegt ze. Toch vindt de Nederlandse Vegetariërs Bond het hoog tijd dat de Warenwet op dit punt wordt veranderd. „Producten met slachtafval als plantaardig bestempelen gaat te ver", zegt H. van Boven van de NVB. „Je bent niet zuiver bezig als je dierlijke in grediënten in een product gebruikt en het dan als plantaardig in de winkel zet." tyneside Met een verbeten trek op zijn gezicht staat personeels- manager Llew Aviss van de Sie mens halfgeleiderfabriek in Tyne side de Britse pers te woord. Sie mens wil af van zijn fabriek in het noordoosten van Groot-Brittan nië. Als er eind september geen koper is gevonden, wordt de pro ductie stapsgewijs beëindigd. Dat heeft het Duitse elektronicacon cern meegedeeld. De fabriek draait overigens pas twee jaar en werd geopend door koningin Eli sabeth. Siemens nam in 1995 het besluit om de vestiging neer te zetten, maar sindsdien zijn de prij zen van halfgeleiders op de we reldmarkt volgens het concern met 95 procent gedaald. Er wer ken 1.100 mensen, voor wie de toekomst uiterst onzeker is ge worden. De fabriek in Tyneside is één van de vijf chipsfabrieken van het concern. De andere staan in de Verenigde Staten, Frankrijk, Taiwan en Duitsland. Siemens haalt zeven a acht procent van zijn omzet uit chips. foto ep a owen humphreys 1i in** uw siewnms

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7