eiden Regio Toekomst JKL blijft onzeker Salsa op waterig Hooglandsekerkplein 'Da's echt een kick: hij lijkt er niet op, hij is het' kolfslag verkoopt ^en Shop Breestraat iANDAG 3 AUGUSTUS 1998 EWE] JR jan preenen, 071 -5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 WTii a ?o rand door brandertje 2oo DEN* Het uitproberen van een campingbrandertje is een 21- 6,00 rige bewoner van de Hoge Rijndijk zaterdagavond duur komen 4 60 staan. Door een ongeluk met de gasbrander vatte zijn keuken goo am. De man werd met ademhalingsproblemen overgebracht 28^00 iar het Leids Universitair Medisch Centrum. De brandweer 22.80 ayste het vuur. 'feppistool in beslag genomen den» Een 18-jarige Voorschotenaar is gisteren op de Kanaal- eg zijn neppistool kwijtgeraakt aan de politie. De jongeman erd aangehouden, omdat hij met de auto door rood reed. Bij controle van zijn auto vonden agenten een bedrieglijk echt kend imitatiepistool. De Voorschotenaar deed vrijwillig af- and van zijn verboden 'wapen'. autostoelen verdwenen ^|DENEen 29-jarige Leidenaar heeft het afgelopen weekeinde ingifte gedaan van diefstal van twee autostoelen en de achter bink. Het 'meubilair' werd eind vorige week uit zijn aan de ijldonk geparkeerde Volkswagen Golf gestolen. Daarvoor in de aats werden twee oude stoelen en een achterbank los in de Jplichter vangt bot jhoENEen onbekende man heeft zaterdagmiddag geprobeerd iet een vervalst rijbewijs een vermoedelijk vervalste cheque te inen bij een bank aan het Bevrijdingsplein in Leiden. Een alerte a ankmedewerker kreeg echter argwaan en belde de politie. Ver- jlgens ging de man er, met achterlating van de papieren, als }n haas vandoor. lenevelde bromfietser botst op auto b )den Een 17-jarige Leidenaar reed zaterdagnacht op zijn romfiets met zijn even oude vriend achterop over de Morsweg. aar botste hij plotseling tegen een geparkeerde auto. Beide ingens kwamen ten val en de passagier brak daarbij zijn been. ie bestuurder raakte slechts licht gewond. Hij bleek onder in- loed vein alcohol. Mokfluitles in Matilo iidenKinderen die van muziek houden, kunnen zich opgeven a oor blokfluitles in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat in Lei en. De kinderen leren in kleine groepjes de eerste beginselen an het noten lezen. Ook leren ze een liedje spelen. De lerares orgt voor de blokfluit. Tijdens de 17 lassen leren de kinderen ïooie tonen en moeilijke stukken spelen op het instrument, anmelden kan op 17 augustus: De lessen beginnen op 19 au- pstus en worden op woensdagmiddag van 14.30-16.30 uur ge- a even. ie Pen Shop van Wolfslag aan Breestraat is verkocht. Eige- ar J. Wolfslag heeft de vul- inspeciaalzaak overgedaan h M. van Adrichem, die in jswijk al een zaak in kantoor- tikelen heeft: La Papeterie. De winkel met technische te- tiartikelen, papier en luxe bu- au-accessoires aan de Bree- (aat krijgt een andere naam en gaat per 1 september Bre- dero kantoorvakhandel heten. De verkoop heeft geen gevolgen voor het personeel in de winkel. J. Wolfslag verkocht een aan tal jaren geleden al zijn bedrijf Wolfslag Totaalkantoor aan de Lammenschansweg aan zijn zoon, P. Wolfslag. Wolfslag To taalkantoor is een groothandel in kantoorartikelen, - machines, meubelen en projectinrichting - en bestaat 65 jaar in Leiden. FOTO TACO VAN DER EB Vol overgave dansten bezoekers de salsa, tussen de buien door op het Hooglandsekerkplein. leiden caroline van overbeeke Vrolijke en gastvrije mensen. Met een brede lach op het ver hitte gezicht en een kleurig T- shirt aan. Beentjes van de vloer bij de minste of geringste muzi kale klanken. En met een koel biertje erbij was het 'Cuban- Cambean Salsa-feest' compleet. Bijna compleet, want er ontbrak zaterdag toch iets aan de tropi sche sfeer op de kleine markt op het Hooglandskerkplein in Lei den: een zonnetje. Aan de mensen, de muziek, het voedsel en de drankjes - echte cerveza - lag het niet. Ie dereen had zijn uiterste best ge daan zijn kraampjes en uitstal lingen in exotische sferen op te tuigen. Zo waren er bijvoor beeld echt schaafijs met of zon der melk en ter plekke roerge bakken hapjes zoals nasi of sa- teh. Ook waren er speciaal ge mixte en verraderlijke cocktails. De warme gerechten combi neerden het best met een koel biertje, oordeelden veel bezoe kers. Bij stalletjes waar de vro lijkst gekleurde kleren, doeken en uitbundige sieraden te koop waren, kon de bezoeker zich - in stijl - versieren. Kleurig waren ook de diverse kunstwerken van Antilliaanse schilders en kera misten. Organisaties die strijden voor de rechten van de mens waren ook op de markt van de stich ting Stadsimpuls aanwezig. Mensen die iets goeds wilden doen, konden onder meer pen nen, potloden, schoolschriftjes en krijt inzamelen voor Cu baanse schoolkinderen die dat alles in de klas moeten ontbe ren. Verschillende bekende en onbekende organisaties gaven informatie over de politieke en sociale omstandigheden die niet altijd rooskleurig zijn in de landen in het Caribische gebied. Een paar meter verderop kon den bezoekers van de Leidse mini-markt zich laten informe ren over de prijs van een vakan tie naar Cuba, Colombia of de Dominicaanse Republiek. Het contrast met de stands van de kleine politieke organisaties kon niet groter zijn. Toch was de stemming nergens bedrukt. De meeste gezichten achter en voor de marktkramen stonden op 'vrolijk'. De muzikanten deden wat ze konden. Een groot deel van de middag kon de vijfkoppige band Mima Connection haar li- fe-muziek niet spelen vanwege oer-Hollandse regen die met bakken uit de hemel kwam. Maar een echte Caribbean DJ liet grote speakers trillen van de keiharde, swingende en dwin gende salsa-muziek afkomstig van een bandje of een cd. Men sen met paraplu's en regenjas sen stonden dicht bijeen en ke ken gefascineerd naar de ver schillende salsa-dansers van de Leids-Cubaanse dansschool Salsiando die iets van hun kun nen lieten zien. Dat werkte aanstekelijk. Leid se huisvaders met kinderwa gens trachtten iets van de exoti sche en ingewikkelde pasjes over te nemen door voorzichtig met de heupen te draaien op de maat van de muziek. Hun vrou wen gaven met de hak van hun schoen de maat aan. Verschil lende stellen, jong en iets min der jong maar duidelijk ge schoold, zwierden, huppelden en deinden het kleine pleintje rond op de opzwepende mu ziek. De folders van Salsiando vlogen weg. De Latijns-Amerikaanse mu ziek stond zó hard dat de oude Leidse steentjes onder de voe ten meetrilden. Al snel hadden de meesten het echte salsa-ge- voel te pakken op het plein ach ter de kerk. Maar er ontbrak nog steeds één ding die middag in Leiden: een bijpassend zomer zonnetje. Deze week uitspraak over Oude Vest Het is allerminst zeker dat het Jongeren Krisisinterventie- centrum Leiden (JKL) aan de Oude Vest kan blijven. Op 7 augustus zal de Raad van State in Den Haag bekendma ken of Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland te recht hun goedkeuring hebben gegeven aan een bestem mingsplanwijziging die het JKL aan de Oude Vest 181 in Leiden moet legaliseren. De bestemmingsplanwijziging is aangevochten door een omwonende, die stelt al sinds de komst van het JKL, in '91, overlast te ondervinden. den haag/leiden Het begon allemaal toen het Leidse college in 1990 besloot de vestiging van het centrum aan de Oude Vest geheim te houden. Ouders van de jonge ren die in het pand verbleven hoefden niet te weten waar hun kroost uithing, zo luidde de re denering. Het bestemmingsplan dat vestiging van een crisiscen trum niet toestond werd daar om niet gewijzigd. Een paar jaar later kreeg de gemeente daar problemen mee toen een buurt bewoner, die overlast onder vond, ontdekte dat de vestiging van het centrum in strijd was met het bestemmingsplan. De partijen stonden begin dit jaar voor de rechter. De recht bank stelde de gemeente voor de keuze. Het centrum moest öf verdwijen öf worden gelegali seerd door een wijziging van het bestemmingsplan. De gemeen te besloot voor het laatste. En Gedeputeerde Staten hechtten daar vervolgens hun goedkeu ring aan. De buurtbewoner nam daar geen genoegen mee. Afge lopen vrijdag kwam de kwestie tijdens een hoorzitting voor de Raad van State. De gemachtigde van de buurtbewoner wees de Raad van State op de uitspraak van de rechtbank in Den Haag. Bur gemeester en wethouders van Leiden hadden een verzoek van de buurtbewoner om op te tre den tegen het JKL naast zich neergelegd en dat besluit was door de Haagse rechtbank ver nietigd. De opvang is bedoeld voor jongeren in moeilijkheden die thuis niet meer geholpen kun nen worden. Overigens is de opvang aan de Oude Vest sinds mei van dit jaar gesloten omdat de JKL tijdelijk naar een ander pand is uitgeweken. Maar het gemeentebestuur is er veel aan gelegen om bij terugkeer naar de Oude Vest de situatie gelega liseerd te hebben. B en W hebben ondertussen naar alternatieven gespeurd zoals panden in de Dolhuis- steeg, aan de Middelweg, de Havenkade en de hoek Zuidsin gel/Minnebroersgracht, maar die bleken om uiteenlopende redenen niet geschikt. Om de terugkeer van het JKL naar de Oude Vest zo probleemloos mo gelijk te laten verlopen, is een aantal maatregelen overeenge komen met Stichting De Mare, de beheerder van het JKL. Er is een gedragsprotocol opgesteld voor de jongeren en de buurt bewoner heeft een 'contact ambtenaar' toegewezen gekre gen tot wie hij zich dag en nacht kan wenden. De gemeente heeft verder afgewogen welke plano logische procedure het snelst tot resultaat zou leiden en kwam toen uit op de bestem mingsplanwijziging waaraan GS hun goedkeuring hebben gege ven. Directeur V. Maas van de Stichting Mare benadrukte nog eens het belang van het JKL. Zonder zo'n opvang is het niet denkbeeldig dat deze jongeren afglijden naar prostitutie of cri minaliteit. Raad-van-Staterech- ter J. De Vries liet de stichting echter weinig hoop op een spoedige legalisering. Hij vindt dat het plan erg veel vrijheid biedt om nieuwe bestemmin gen te realiseren. Eisen wat be treft diepte of bouwhoogte zijn niet in het plan opgenomen tot verbazing van rechter de Vries. Man slaat in op politieagent o ïn een poging zijn vriend te Redden uit de handen van o jde politie heeft een 34-jari- 7 ge Leidenaar zaterdagnacht q op de Lange Mare een 26- o Jarige agent geslagen. De o politieman raakte gewond 0 jaan een oog en een hand en o imoest door een dokter wor- o 'den behandeld. De Leide- 3 jnaar werd aangehouden. Na 3 een nachtje in een politiecel betuigde hij gisteren spijt voor zijn gedrag. i De man ging door het lint iei itoen hij 's nachts om kwart voor drie over de Lange >8 ;Mare liep en een 37-jarige io kennis van hem achter in jleen politieauto zag zitten. ;5 Die kennis was kort daar in 3 voor aangehouden, omdat Jo hij met een kapotgeslagen io bierglas een groepje jonge- ren had aangevallen. De 34- '2 jarige rukte een half open- o staande ruit uit de politie- 5 auto en ging de agent te lijf. Tentoonstelling 'Van kruiwagen tot kerkbrik' in Modelbouwmuseum '„Politie grijpt letsendieven en getuige zag zaterdagoch- ïnd vroeg dat twee mannen ie- ursdaier een fiets meenamen bij een at aan de Wiekelhprst in de eidse Merenwijk. De gewaar- chuwde politie kon de twee 28(>erdachten, Leidenaars van 16 h 22 jaar oud, even later op de 5 oofsselmeerlaan aanhouden. leiden ivo pommerel Hans Pompe is bezeten van modelbouw. Als hobbyist, als eindredacteur van het hobby blad 'De Modelbouwer' (oplage 50.000) en als vice-voorzitter van het Leidse Modelbouwmu seum. Met passie vertelt hij over de modellen in 'zijn' museum. Zo ook over de kruiwagens en andere karren op de speciale tentoonstelling 'Van kruiwagen tot kerkbrik' die vrijdag werd geopend. In een bescheiden hoek op de tweede verdieping van de voor malige Kweekschool voor de Zeevaart staan vele modellen van karren. De grootste is niet langer dan dertig centimeter. De kleinste modellen zijn van eenvoudige steenkruiwagens en bakkrui wagens. Pompe: „Dit ziet er misschien simpel uit, maar er gaat ontzettend veel werk in zitten wil je een natuur getrouwe kopie maken. Het juiste hout, de juiste kleur, de juiste verhoudingen en natuur lijk zoveel mogelijk detail." Trots wijst Pompe op een Russische wagen met drie paar den. „Ik verwacht dat dit de pu bliekstrekker wordt. Kijk eens naar dat detail! Die drie paar den, waarvan de buitenste twee ieder een andere kant opkijken. Als een van die twee onrustig werd, wist de koetsier dat er aan die kant wolven rondliepen." Pompe weet zo bij elk model wel een verhaal te vertellen. Een scharenslijperskar, een boter, kaas en eieren-marktkar, dure rijtuigen, ze staan er alle maal. Als het maar een kar is. „Met de wat grotere modellen zijn de bouwers drie tot vier maanden bezig geweest, en dan dus elke avond, hé", vertelt Pompe vol bewondering. „Er worden complete professionele bouwtekeningen gemaakt, tot op de tiende millimeter nauw keurig. Van een van de koetsen die hier staan, een model van Chris Nierse, hebben we vijf maanden een uitgebreide serie gehad in 'De Modelbouwer'. Zo wordt stap voor stap met teke ningen en foto's beschreven hoe het bouwen in zijn werk gaat." De Nederlandse Vereniging van Modelbouwers heeft inmid dels 120.000 tekeningen op ar chief. Niet alleen van koetsen, maar ook van gebouwen, trei nen, vliegtuigen, enzovoort. Bij na alles wordt van hout of kar ton gemaakt, de treinen ook van metaal. „De houten modelbouw neemt nog steeds in populari teit toe. Mensen hebben tegen woordig meer vrije tijd en doen dan liever dit dan op de bank voor dat stomme kassie te gaan zitten." Tijdens een rondleiding door de rest van het museum, geeft de museumbestuurder over bij na alles een uitgebreide uitleg. In een depot staat het model van een cruiseschip. Het is bijna twee meter lang, maar nog lang niet af. Pompe: „Dit is nu een goed voorbeeld van hoe ver sommige mensen gaan in hun perfectionisme. Dertig jaar lang was de eigenaar van dit model, een kapitein, bezig om het schip exact op schaal na te bou wen. Hij had zelfs originele bouwtekeningen. Zo perfectio nistisch was hij, dat, toen hij ondekte dat twee piepkleine raampjes op de brug niet lig gend maar staand hoorden te zijn, hij de complete brug op Hans Pompe en 'zijn' modellen in het museum. „Met de wat grotere modellen zijn de bouwers drie tot vier maanden bezig geweest." FOTO HENK BOUWMAN nieuw heeft gemaakt. Toen ging een paar van zijn scheepsmo- als hij at in plaats van in de keu- een model. Echt een kick is dat! hij dood." dellen wilden overnemen. Hij ken. We hebben hem gehol- Hij lijkt er niet op, hij is het!" Voor sommige mensen wordt woonde met zijn vrouw in een pen." Pompe bouwt zelf ook het bouwen zo'n verslaving dat klein flatje en dat stond hele- modellen, maar beperkt zich tot ze zichzelf in problemen bren- maal vol met veertien modellen, treinen. „Het geeft een enorme De tentoonstelling 'Van krui- gen. „Een man belde mij op Hij wilde na zoveel jaar wel voldoening als je op een foto wagen tot kerkbrik' is nog tot 9 met de waag of wij alsjeblieft weer eens aan de eettafel zitten niet kunt zien of het echt is of september te bezichtigen. WBL laat pand aan de Langestraat dichtspijkeren LEIDEN DORITH LIGTVOET Uit angst voor krakers heeft Woningbouwvereniging loeiden (WBL) het pand op de hoek van de Langestraat en de Ooster kerkstraat voorzien van houten schotten. Het huis, waar in maart een fataal ongeluk plaats vond, staat al maanden leeg. Voor het pand verongelukten een 19-jarige jongen en zijn 16- jarige vriendin. Zij stonden op de hoek van de straat toen ze werden aangereden door een 24-jarige automobilist die te hard over de brug van de He rengracht scheurde. De chauf feur overleed later aan zijn ver wondingen. Het gezin dat de woning huurde, verhuisde kort daarna omdat de herinnering aan het ongeluk steeds boven kwam. Gezien de geschiedenis, blijkt het pand moeilijk te verhuren. Toch meldden zich onlangs en kele belangstellenden aan de balie van het kantoor van de WBL. Maar de woningbouwver eniging moest de huurders in spe afwijzen. „De woning wordt verhuurd via de woningkrant en niet via de balie. Huurders moe ten voldoen aan bepaalde voor waarden. Als we op dit verzoek waren ingegaan, zouden er honderden mensen langsko men die direct een woning ei sen", zegt een woordvoerder van de woningbouwvereniging. Na het 'nee' van de woning bouwvereniging werd gedreigd de woning te kraken. „Bij wijze van voorzorg hebben we de ra men dichtgespijkerd. Over een tijdje doen we een nieuwe po ging het huis te verhuren."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9