'Ik was Van der Lubbe' de Costa del Sol Reünie aan T D e aanwezigheid van 'bekenden' geeft voor velen een extra attractie aan het vakantieverblijf in La Carihuela en meer precies in Carihuela Park. De ar tiesten die in Voom Voom optreden eten of verblijven op het park en mengen zich onder de gasten. „Hartstikke leuk, toch," vindt Martin Broekhof, timmerman uit Haarlem. „Ze nemen alle tijd voor je en zijn altijd in om met je op de foto te gaan. Nu logeert Koos Alberts hier en el ke ochtend roept mijn zoon van zes goeie morgen tegen hem. Dan roept Koos terug: 'Goeie morgen, jongen'. Dat kom je toch niet tegen in Nederland?! Die jongen van me heeft het uitstekend naar z'n zin want ze doen veel voor de kinderen. Voetballen, zwemmen, label- duiken, shirt verven. Wat dat betreft is het allemaal beter dan vorig jaar. Toen liepen de meisjes van het animatieteam meer achter de vaders aan." door CEES VAN HOORE (Vervolg) Voor de vaders vermoedelijk niet zo'n probleem, voor de kinderen wel. „Als je kinderen het naar hun zin hebben, ben jij ook gelukkig", zo haalt Broekhof („Ik ben geen type dat cactussen in een tropi sche tuin gaat bekijken") een bestoft va kantiecliché uit de kast. „En dat zijn we hier nu al voor het derde jaar. Mijn schoonouders kwamen hier vijftien jaar geleden al en via hun dochter, ben ik hier dus terecht gekomen. Zo blijft het in de familie, want straks zegt mijn zoon: Hé ouwe, ga je mee naar Carihuela?! Het is hier een soort Efteling, één groot familie park, waarop je allerlei bekenden tegen komt. Daarbij is het superschoon, er zijn geen ruzies en er loopt heel aardig perso neel rond. Gisteren moest ik geld wissse- len, maar dat kon om een of andere re den niet. Gaf de barkeeper me zo 10.000 peseta's. Komt wel goed, zei hij. Dat is toch perfect! Kom jij nou eens als buiten lander in een Nederlandse kroeg: dan zal toch niet één barkeeper zeggen. Hier heb je een paar honderd gulden, geef ze maar terug voor je weggaat..." Het tekent de sfeer op het park waar veel mag en 'van alles' komt. Het wordt be wezen aan de tuinbar, waar zich die mid dag een uitbundig groepje ophoudt uit IJmüiden, Velserbroek en Driehuis. De clarant, keukeninstallateur, parttime ver pleeghulp, visverwerker en KPN Tele- commer - „Ik zit in Spanje achter de de biteuren aan" - hebben elkaar op het park gevonden. „Je gaat hierheen voor de kinderen, want je hebt hier geen kind aan ze. En: omdat we elkaar tegenko men", melden Joke en Ruud van Leeu wen, John en Silvia Wilmink en Cees en Nel Martin in koor. „Overdag je eigen gang gaan, samen een borrel drinken en dan gezellig uit eten. Dat doe je niet in Zandvoort of IJmüiden, dan kun je meteen je faillissement aanvragen." Het zal in de ogen van sommigen best burgerlijk zijn dat ze de laatste jaren steeds voor dit park kiezen, dat beseffen ze. Maar vooral Jan Klinkenberg uit Drie huis trekt zich daar bijzonder weinig van aan. „Vermoedelijk zijn wij de enigen uit Driehuis die hier komen, want daar heet dit inderdaad burgerlijk. Veel inwoners van Driehuis gaan naar Frankrijk. Maar dan wel met de sleurhut, waarin ze de aardappelen en de appelmoes kunnen meenemen. Ik ga liever uit eten en dan af en toe ook graag Nederlands. Als ik elke dag paella voor de kinderen zou moeten halen, zouden ze na veertien dagen com pleet uitgemergeld zijn. Nu kunnen ze gewoon doorgaan, met als grote voordeel dat ze altijd in de buurt zijn. Op het park, op het strand, of in Voom Voom. Alles is op loopafstand, dat is de kracht van dit park. En dat zoveel mensen elkaar ken nen. En iedereen kent ome Jan." „Nog een biertje, ome Jan?", klinkt het uit de groep. „Je komt toch wel op onze 25-jarige bruiloft?" Jan Oudshoorn knikt. „Ik word hier vaak uitgenodigd voor bruiloften. Ook door artiesten en sporters. Sta ik daar in Ne derland met mijn blauwe pak voor de deur en dan herkennen ze me bijna niet, omdat ik hier altijd in korte broek rond loop. Maar dan wordt het toch altijd ge zellig. Net als hier. Ik ken ook alleen dit in Spanje. Eén keertje was ik in Fuengi- rola en Marbella en ik ben en keer wezen eten in de bergen, een oase van rust, daar keek je zo op Malaga. Maar verder weg hoef ik niet en ik hoef ook niet zo nodig naar een ander park. Waarom zou ik? Ik heb hier zoveel kennissen en van al die kennissen zie ik de kinderen opgroei en, die dan ook weer kennissen worden. Zolang ik gezond blijf en het kan betalen, zal ik hier altijd blijven komen." GEEN PROBLEMEN Het kan soms vreemd lopcn.in liet leven. Om dat het niet goed ging met zijn relatie, liet Wil lem Coljee zijn snackbars in Amsterdam en Hilversum zo'n tien jaar geleden voor wat ze waren en liftte mee met een vrachtwagen chauffeur naarTorremolinos. Veertien dagen later opende hij er 'Double Dutch' in een bar, die hij kon overnemen omdat de twee compag nons van de zaak juist in die periode 'bonje' hadden. Coljee (54) runde Double Dutch twee ënhalf jaar en trok vervolgens met de trend mee naar La Carihuela. Met zijn Deense part ner Lena draait hij daar nu al acht jaar aan de boulevard 'Lena's Bar'. „Hoofdzakelijk op Ne derlanders, en dat zijn allemaal vaste klanten. Er komt hier zelden iemand die hier nog nooit geweest is." Coljee heeft bij de vestiging van zijn zaken wei nig moeite gehad met de lokale horeca. „Ze helpen je niet, en als ze je niet mogen ben je gezien, maar ze werken ook niet tegen. Als je je normaal gedraagt, kun je je gang gaan. Ik heb ook alleen maar collega's, geen concurrenten. Ook niet onder de andere Nederlanders, die hier een zaak hebben. Welnee. Van eind okto ber tot begin april hebben we met tien, twaalf man een biljartclub, en daarmee beleven we de gezelligste middagen van de week." Volgens Coljee („Spanje heeft de mooiste na tuur- en skigebieden, maar daarvan hebben de meeste toeristen die hier komen geen benul") gaat er in het seizoen geen dag voorbij dat hij niet 'schandalig' gelachen heeft in zijn bar. „Al komen hier natuurlijk ook weieens mensen die in nood zitten. Dan is hun tas gestolen, zijn ze alles kwijt. Die help je financieel en dan kun nen ze het later in Nederland wel overmaken. Dat een tas gestolen wordt gebeurt nog wel eens, maar vaak is dat eigen schuld. Want zo veel criminaliteit is hier niet. In de acht jaar dat ik aan de boulevard zit, heb ik nog niet eén in braak meegemaakt. In al die tijd ben ik één ta feltje en één stoel kwijtgeraakt." Marinus loei van der Lubbe een Hollandse 'rebel' De Leidse metselaar Marinus 00 van der Lubbe werd op 27 fe- teri bruari 1933 in een daklozen- asiel in Berlijn gearresteerd voor brandstichting in de 0 q Rijksdag. Ongeveer een jaar later suisde in Leipzig de val- bifl boven zijn jonge nek om laag. Van der Lubbe, 24 jaar oud, viel als een van de eerste 00 slachtoffers ten prooi aan de :-T( nazi's. c^( Zijn schuld aan de brand stichting is altijd omstreden 001 ë,eweest- In de jaren '70 werd uji de procesgang nader onder zocht. Het gerechtshof in Ber lijn herriep het doodvonnis en zette dat om in 8 jaar dwang arbeid. De Hollandse 'rebel' is na ruim 60 jaar nog steeds in het nieuws. Zo is een groep Leidse kunstenaars bezig aan een monument voor Van der Lub- k he. En Zuidenwind Filmpro- no; dukties maakte in samenwer- ze' king met de RVU in Duitsland opnamen voor een tv-docu- )q> mentaire die in het najaar wordt uitgezonden onder de uii titel'Water en Vuur'. aa Verslaggever Cees van Hoore volgde de televisieploeg in Leipzig en bewandelde wegen achter de schermen. In drie af- N|. leveringen zijn bevindingen. 'oi Vandaag het tweede deel: be- 1 zoek aan de acteur Fred Del- ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1998 centrum van Carihuela Park: het zwembad en (links) het restaurant met groot terras. „Echt", zegt hij, „als ik die rol nog een keer zou mogen spelen, liet ik me face-liften. Ik heb naderhand veel over hem nagedacht. Wat er met hem is gebeurd, is een schande voor het Duitse volk. Ik heb toen ik de rol moest gaan spelen, kennisgemaakt met de politieman die tijdens het proces naast Van der Lubbe had gestaan en die hem goed had geobserveerd. Die vertelde me dat Van der Lubbe zeer kortademig was en zat te kwijlen. Er liep voortdurend speeksel uit zijn mond. Ach, ze hebben die arme donder gewoon vergiftigd, zoveel is voor mij wel duidelijk. Als je ziet dat tal van mensen die met dat proces te maken hadden, naderhand uit de weg zijn geruimd, geeft dat toch te denken. Hier, in de voormalige DDR, stond vast dat hij onschuldig was. Een onschuldig mens is op de slachtbank gelegd. Afgeslacht door die zwijnen! Ik heb nog een programmaboekje waarin de kroniek van het Rijksdagbrand-proces is opgenomen. Daarin staat een fotootje waar op Marinus van der Lubbe wordt verhoord. Je ziet die arme jongen daar zitten in dat ge streepte gevangenisoverhemd, met achter zich zo'n politie-beambte die met fonkelen de ogen naar hem kijkt, zoals een weten schapper kijkt naar de reacties van zijn proefdier. Ik heb sterk de indruk dat hij des tijds is gehypnotiseerd door de Obergrup- penführer van de SA, Graf Helldorff, echt een zwijn. Hoe die man kon kijken, gewoon grie zelig!" Van der Lubbe is in de DDR altijd be schouwd als een arme, homoseksuele, arbei der die er door de nazi's was ingeluisd. De glansrol tijdens het proces was weggegelegd voor Dimitrov, een van de communisten die ook werd verdacht van de brandstichting maar die zich tijdens een vurig pleidooi op wierp als aanklager van de Duitse staat. Van der Lubbe stond er stom bij, apathisch, ge knakt als een narcis. „Ik heb me helemaal ingeleefd in de rol. Ik was Van der Lubbe. Ik zat net zo zwaar te ademen als hij en probeerde me heiemaal in te leven. Het valt niet mee om zoiets drieën half uur vol te houden. Na de voorstelling ben ik ingestort. Ik kon geen adem meer krij gen, was aan het hyperventileren. Het is echt mijn mooiste rol geweest. Een rol met wei nig tekst, ja. Ach, we wisten al lang dat Van der Lubbe alleen maar een werktuig in de handen van de nazi's was geweest. Maar toch lieten de communisten in de DDR tijdens de opvoe ring van het stuk het graf van Marinus bewa ken. Er mocht niemand bij. Ik kan me nog goed herinneren dat mijn vader de dag na dat de Rijksdag was afgebrand er met een vriend van hem in de tuin over praatte. Ie dereen was ervan overtuigd dat ze gewoon maar iemand hadden gearresteerd. Het vuur was op zoveel plaatsen ontstaan, dat kon Van der Lubbe nooit alleen hebben gedaan. Ze hebben een arme sloeber opgehaald uit het daklozenasiel in Berlijn en die tot dader bestempeld. Een vies spelletje. Ik het het stuk later ook voor scholen moeten spelen. In het kader van het Politi- sche Unterricht. We moesten de kinderen le ren dat de nazi's met de moord op Van der Lubbe een van de eerste misdaden hadden begaan. Dat spelen voor scholieren vond ik heerlijk. Ook de arbeiders identificeerden zich met de straatarme Van der Lubbe. Net na de eer ste voorstellingen kreeg ik van enkele mijn werkers, die grote sympathie voor hem had I aucha, een buitenwijk van Leip- I zig, vanuit het centrum zo'n twaalf haltes met de tram. Bij de Gerichtsweg- overal in Leipzig is er wel een Gerechtsweg - moet ik eruit. Vies weer. Gis teren vertelde een taxichauffeur nog dat in Leipzig altijd de zon schijnt in de zomer om dat de Leipzigers engelen zijn. Engelen ver dwaald op aarde. Van dat hemelse privilege is nu niets te merken. Maar de clown bij de gloednieuwe vestiging van McDonalds blijft ondanks het gestaag vallende motregentje hardnekkig vrolijk kijken. De tocht naar Fred Delmare, de acteur die ooit Marinus van der Lubbe heeft gespeeld in Hedda Zinners film Der Teufelskreis, voert langs kolenopslagplaatsen en desolate fabrieksterreinen vol roestig me taal en glasscherven naar een lommerrijke enclave. Hier hadden de DDR-bonzen hun buitenverblijven. Hier is Fred Delmare de trotse eigenaar van een witte villa met zwembad. De acteur, die gisteren uitgebreid is ge filmd door Zuidenwind Filmprodukties, is een kleine, brildragende, man die nog goed in zijn haar zit. Zeer gastvrij, hoewel de taxi chauffeur gisteren wel even terloops op merkte dat hij nogal gierig was. 'Ein Wein- brand?', vraagt Delmare, maar nee, dat vuur laten we maar even in de fles. Toen de Muur nog stond, was Delmare net zo bekend als Johnny Kraaykamp hier. Zo af en toe speelt hij nog een rolletje voor de Duitse televisie, maar de hoogglanzende successen die in zijn foto-album zijn vastgelegd zal hij nooit meer beleven. Onlangs is de biografie 'Kleine Leute. Fred Delmare' verschenen, een boek waaruit blijkt dat Delmare rollen heeft ge speeld, variërend van schoorsteenveger tot psychiater. Maar Van der Lubbe was een hoogtepunt in zijn carrière. Hij heeft hem zowel in het theater als in de film gespeeld. Acteur Fred Delmare. ,„lk heb me helemaal ingeleefd in de rol. Ik was Van der Lubbe. Ik zat net zo zwaar te ademen als hij en probeerde me helemaal in te leven. Na de voorstel ling ben ik ingestort. Ik kon geen adem meer krijgen, was aan het hyperventileren. Het is echt mijn mcoiste rol ge weest." FOTO PR den, een uitnodiging om eens in de mijnen te komen kijken. Dat heb ik gedaan. Ik ben met die mijnwerkers diep onder de grond geweest, op plaatsen waar je alleen nog maar kon kruipen. En de hele tijd voelde je die enorme steenmassa boven je. Zeer be nauwend. Zo diep komt een dode niet. Toen we weer boven de grond kwamen, was daar de hele pers verzameld. De arbeiders voel den zich één met Van der Lubbe. En ook met mij, die hem op het toneel gestalte had gegeven. Ik moest samen met die mijnwer kers op de foto en kwam zo op alle voorpagi na's van de kranten in Duitsland." Fred Delmare haalt herinneringen op aan alle successen die hij heeft gevierd. Zijn blik stroomt vol melancholie. „Bitter dat dat nu voorbij is. Ik speel nog wel, maar veel min der. Ik haat die lieden die het mij destijds hebben verboden om in het westen te spe len. Daar had ik mijn talent nog verder kun nen uitbouwen." Vlak voor we afscheid nemen, komt hij nog met een ijzingwekkend verhaal. „Ik zal het je maar vertellen", zegt hij, „anders hoor je het misschien toch wel van een ander. Mijn zoon heeft enige jaren geleden zijn vrouw gedood. Een prachtig meisje. Ze had den moeilijkheden. Zij hield van uitgaan, hij was jaloers. Ze wilden uit elkaar gaan, maar dat hebben we hier thuis weer bijgelegd. We dronken een paar glazen Sekt op de goede afloop. Enfin, ze gaan weg en de vrouw van mijn zoon wil naar de disco. Weer verwijten. Ze zegt opeens tegen hem: 'Je zou ook eens met een ander moeten gaan slapen. Kun je zelf eens ervaren hoe fijn dat is'. Toen heeft mijn zoon zijn hoofd verloren en haar dood gestoken. Hij heeft acht jaar gekregen, zit hier in een psychiatrische gevangenis in Leipzig." Delmare laat een foto zien van zijn zoon. Een knappe jongeman met een open ge zicht. „Tja", zucht hij, „zo gaat dat soms met zonen. Verschrikkelijk. Heeft Marinus eigen lijk nog ergens familie?" Buiten is het opgehouden met zachtjes re genen. De kolenopslagplaatsen langs de weg naar de tram liggen er diepzwart en treurig bij. Heuvels waar alleen as van zal overblij ven. In de tram kalkt een magere jongeman met een vilstift het woord Scheisse! op de rugleuning van een stoel. Volgende week: De plek waar Marinus van der Lubbe ter dood werd gebracht en een bezoek aan het Südfriedhof. Fred Delmare: „Ik heb nog een programmaboekje waar in de kroniek van het Rijks dagbrand-proces is opgeno men. Daarin staat een fo tootje waarop Marinus van der Lubbe wordt verhoord. Je ziet die arme jongen daar zitten in dat gestreepte ge vangenisoverhemd, met ach ter zich zo'n politie-beambte die met fonkelende ogen naar hem kijkt, zoals een wetenschapper kijkt naar de reacties van zijn proefdier.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 35