Historie door een sleutelgat 'Een kunstwerk moet in de eerste plaats verleiden tot kijken -f Cultuur&Kunst Mirakels goed orgelspel van Vincent de Vries Leather Design uit de schatkamers van Hester van Eeghen TERDAG 1 AUGUSTUS 1998 Grootste indoortaptoe in Leiden mj leiden In de 3 Oktoberhal wordt op zaterdag 24 oktober de - grootste indoortaptoe van Nederland gehouden. Aan de taptoe nemen 8 korpsen deel waaronder de Flora Band en Adest Musi- i ca uit Sassenheim en het organiserende Concordia uit Leiden. ■■^Kaarten voor de taptoe zijn vanaf heden te koop (10 gulden) bij jA-.H. Kromhout aan de Sophiastraat 33 in Leiden (tel. 071- 15219404). Marcello Mastroianni in Filmmuseum Iamsterdam Marcello Mastroianni staat tot en met 2 september jcentraal in een expositie in het Nederlands Filmmuseum. 'Ciao Marcello!' laat met een selectie van 32 Films zien waarom de in jl996 overleden acteur een van de grootste van Europa werd ge noemd. Namen scenarioschrijvers onthuld kos angeles Het Amerikaanse gilde van scenarioschrijvers heeft ionthuld, wie de tekst van 21 films heeft geschreven die zijn op- Igenomen tussen 1950 en 1969. De namen van de scenarioschrij vers moesten toen geheim blijven, omdat zij voorkwamen op de 'zwarte lijst' van personen met communistische sympathieën. |De lijst werd eind jaren veertig opgesteld door een commissie jvan het Huis van Afgevaardigden dat een onderzoek was begon- jnen naar een vermeend communistisch complot tegen de Vere- Inigde Staten. Sommige scenarioschrijvers namen de wijk naar !Europa waar ze onder een schuilnaam scenario's voor Holly- wood-films schreven. Tot degenen die in ere zijn hersteld be hoort o.a. Howard Koch. Hij schreef onder meer het scenario het beroemde radioprogromma 'War of the Worlds', waar- regisseur Orson Welles in 1938 grote deining veroorzaakte. Expositie Andy Warhol vlak over grens dusseldorfEen uitgebreide collectie van 230 werken van het Amerikaanse pop-art fenomeen Andy Warhol wordt momenteel tentoongesteld in Moyland, een middeleeuws kasteel aan de Rijn net over de Duitse grens in Bedburg-Hau. De tentoonstel ling omspant het gehele oeuvre van Warhol, vanaf zijn debuut als grafisch kunstenaar in de jaren '50 tot aan zijn dood op 59- jarige leeftijd in 1987. Er is ook een aantal van zijn beroemde zeefdrukken te zien. De werken zijn in bruikleen gegeven door het Andy Warhol museum in Pittsburgh en door de Andy War hol Stichting voor Visuele Kunsten in New York. Tentoonstelling Russische ikonen in Huis ter Duin Zwarte Madonna's zijn niet zwart. Ze zijn vervuild. De oorzaak van het donkere gelaat van de moeder Gods op sommige ikonen, heeft meer te maken met de la gen roet en stof die er op zijn neergeslagen dan met een natuurlijk donker ge laat. Veel Russische ikonen hebben lange tijd hun ge heimen schuil gehouden onder een verduisterende laag vuil, waar in sommige gevallen net zo gemakkelijk overheen werd geschil derd. Totdat begin 20e eeuw een methode werd ontdekt om de steeds don ker wordende vernislaag van lijnolie en gemalen barnsteen te verwijderen. In Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk wordt vanaf vandaag tot en met 16 augustus een tipje van de donkere sluier van de Russische ikoonschilder- kunst gelicht. noordwijk p/ Werk van Warhol te zien in Bedburg-Hau. De heilige Nicolaas in de vitri ne lijkt op een speelkaart. In du plo en gespiegeld in een barst die diagonaal over zijn mantel loopt ziet de ikoon van de be schermheilige van kinderen er uit als een fors uitgevallen maar ingetogen hartenheer. Dat is toeval. Eigenlijk had Nicolaas er maar een keer op moeten staan. Maar de 16e eeuwse Russische monnikken schilderden over een oude Nicolaas, die door vuil en vernis aan het oog werd ont trokken, net zo lief een nieuwe. Of anders een Christus, of een moeder Gods, of een verzame ling heiligen of wie dan ook die in aanmerking kwam voor vere ring. Een heleboel ikonen zijn letterlijk zoekplaatjes die door kijkjes kunnen bieden in ge schiedenis. Die soms prachtige schatten opleveren, en soms ookniet. Drs I. Zoetmulder, eigenaar van de tientallen ikonen die in het hotel te zien zijn, heeft na restauratie van zo'n kunstwerk haai" nieuwsgierigheid wel eens met teleurstelling moeten beko pen. „Het blijft natuurlijk een gok als je de boven liggende af beelding verwijdert. En er is wel eens een schildering tevoor schijn gekomen die minder kostbaar bleek dat de beeltenis erboven. Die is dan onherroe pelijk verloren gegaan." „Maar restaureren doe je na tuurlijk wel met beleid," vertelt Moeder Gods Kazanskaja 17e eeuw. Daaronder weekikoon 16e eeuw. Zoetmulder. Eerst wordt een klein gaatje gemaakt, een sleu telgat naar het verleden, als een vermoeden bestaat dat zich iets waardevollers eronder bevindt. Soms geven de ikonen door be schadigingen zelf al bloot wat er onder de bovenlaag schuilt. Een geoefend oog kan dan al zien of een verdere onthulling de moei te waard is. En het oog van Zoetmulder is zeer geoefend. Ze houdt zich al 25 jaar bezig met iconografie. Een voorliefde die ze van haar ouders heeft geërfd, net als sommige van haar heiligenbeel den. Als ze tot de conclusie komt dat restauratie waarschijnlijk iets waardevols oplevert gaat een restaurateur de geschiede nis te lijf met wattenstaafjes, aceton, terpentine, en soms zelfs met afbijtmiddel en chirur genmesjes. Dat laatste alleen al$ een hele dikke laag de. oor spronkelijke afbeelding bedekt. De half gerestaureerde ikonen (speciaal voor de tentoonstel ling in onaffe staat) leveren bi zarre staaltjes op van Siamese tweelingen die in verschillende eeuwen zijn geboren. Een ze ventiende eeuwse Maria uit Ka zan gefuseerd met een groepje heiligen of de heilige maagd die het kindeke jezus in tweevoud aan haar boezem drukt. Diè ikonen zijn echter maar een fractie van de tentoonstel ling. Er zijn ook reisikonen te zien, gevat in weelderig versierd zilver, brons of ander metaal, kalenderikonen waar op elke dag van het jaar een heilige staat afgebeeld of juist hele so bere huisikonen. Allemaal date rend uit de periode tussen de zestiende en negentiende eeuw. De ikonen zijn te koop voor prijzen die variëren 800 tot 12.000 gulden. Zoetmulder zegt ook lelijke exemplaren in haar collectie te hebben. Ze laat een zwaar be schadigd exemplaar zien waar op niet veel meer te zien is dan randen en krassen. „Kijk, hier ga je vanzelf toch al aan pulken. Dit is een beetje mijn oefeni- koon." orgel door Vincent de Vries, met werken van Bach, Guilmant en Asma. Gehoord 31/7, Nieuwe Kerk, Katwijk aan Zee. Evenals Felix Alexandre Guil mant (1837-1911) speelt Vin cent de Vries (1969) op 15-jari- ge leeftijd al professioneel kerkorgel. Met dit verschil dat Alexandre achter zijn vaders orgel kruipt in de Saint-Josephkerk van Boulog- ne-sur-Mer en Vincent het 'Mammoet'orgel in Katwijk weet te vinden. Inmiddels heeft de Vries zijn UM (uitvoe rend musicus) behaald aan het Koninklijk Conservatorium in den Haag, de 'Master of Music' titel in de Verenigde Staten en bekroont hij mo menteel zijn studie in Texas met een doctoraat in de mu ziek. Niet mis dus. Een heel prettige bijkomstigheid is dat deze klinkende bewijzen van muzikaal gedrag ook te horen zijn, en niet eens met té groot vertoon. De Vries speelt onder meer Guilmants achtste Orgelsona te, die ook Ben van Oosten op 8 december 1995 op zijn pro gramma zette als onderdeel van een hele Guilmant-cyclus. Oorspronkelijk geschreven in een orkestversie wordt deze orgelsonate (Guilmant schreef er acht) niet zijn grootste top per. De Introductie begint vriendelijk en ijl met langzaam opgebouwde, staccato-achtige arpeggio-akkoorden op het manuaal en een gedragen the ma in het pedaal, culminerend in orkestraal geweld met openslaand zwelwerk. Dan vraag je je wel even af of Guil mant, de 'man van de maat' een dergelijk crescendo be doeld heeft. Een ingetogen Adagio volgt, waarin De Vries een prachtig legato laat horen, doordachte frasering en, zoals Guilmant ook zelf bij voorkeur deed, geraffineerde rubatos (het nauwelijks waarneembaar verlengen of verkorten van de notenwaarden). En of de Nieuwe Kerk het nu wil of niet, De Vries laat het Scherzo dan sen over het aandachtig pu bliek. Registratie en toon wor den plechtiger in het Andante, dat uitmondt in een bruisende Finale, waarin alle stemmen helder waarneembaar blijven. De orgelklank in Feike As- mas Fantasie over Psalm 42 is aanvankelijk die van 'een hij gend (en vooral vibrerend hert) der jacht ontkomen', zwelgend van genot: Asma in optima forma. De melodie verbreedt, verdiept, schuurt en schalt, zindert en zwelt op als de eerste de beste patser. Neemt niet weg dat Vincent de Vries mirakels goed speelt. amsterdam Ontwerpster Hester van Eeghen viert haar tienjarig jubileum. Ter gelegenheid daarvan maakt ze onder het thema 'Schatka mers op Schoot' dertig unica's, die van 5 tot 20 augustus ten toongesteld worden in de win kel van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Op 23 augustus worden deze unica's geveild bij Sotheby's. De opbrengst is be stemd voor beginnende kunste naars en ondernemers. Hester Van Eeghen (39) ge niet internationale bekendheid vanwege haar ontwerpen van 'draagbare objecten'. Kleurrijke leren tassen en portefeuilles in verrassende vormen worden wereldwijd in zo'n tachtig spe ciaalzaken verkocht. Ze ont werpt haar draagbare objecten in de Amsterdamse Harten straat waar ze al sinds 1988 ge vestigd is. De tassen en porte feuilles worden vervolgens in Italië door vakmensen met de hand gemaakt. Deze zogenaamde kunstwer ken voor het dagelijks gebruik trokken in het afgelopen jaar de aandacht van pers en publiek. Tot de kring van vaste afnemers van haar ontwerpen rekent Van Eeghen dan ook het Stedelijk Museum in Amsterdam, het Groninger Museum, het Rotter damse Boijmans Van Beunin- gen, het Bossche Kruythuis en het Museum für Angewandte Kunst in Keulen. De draagbare objecten waren ook te zien op diverse tentoon stellingen in musea en galerie- en, onder meer in Den Helder, Dordrecht en Rotterdam. De ontwerpster levert haar ontwer pen aan speciaalzaken in Ne derland, Duitsland, Zwitserland en Japan. Ook ontwierp en res- tylde ze collecties voor Marl boro Classics, Paco Rabanne en Castelijn en Beerens. J^eids kunstenaarsduo Hester Keyser en Norman Beierle: (eiden cees van hoore h een hoek van het atelier itaan twee forse slopershamers het daarop in zwarte letters de ekst- Trust your feeling. Do the \ight thing. Kunst met een sar- lonische twinkeling. Een 'gein- je' van het Leidse kunstenaars- jchtpaar Norman Beierle (31) Ün Hester Keijser (30), een ieady-made ooit in een galerie Opgesteld naast een aantal af- jchuwelijke kunstwerken. Maar ïiemand sloeg, tot groot leed vezen van Keyser en Beierle. pit coming couple won onlangs le Rabobank Cultuurprijs met "ten installatie voor de nieuwe labobank in Leiden. Beierle: We wilden daar eerst de zeven ïwergen met kruiwagens vol liamanten neerzetten. 'Hé, ho! jlé, ho! Bankroven, dat gaat zo!' ^laar dat vonden we, achteraf gezien, toch wat te ludiek." (leen luchtkastelen maar kleine, tartonnen, eensgezinswonin- Jen en villaatjes hangen Nor- nan Beierle en Hester Keyser in jun atelier nu al wekenlang bo ren het hoofd. Ze vormen tesa- hen het ontwerp voor een cunstwerk dat moet komen te langen in de nieuwe Rabobank van Leiden. Rommelmarkten pe huisjes en villaatjes zullen worden uitgevoerd in licht ce- lerhout. Achter de ramen wor- len kiekjes gemonteerd, foto's lie de kunstenaars hebben op geduikeld op rommelmarkten n alle uithoeken van de wereld. Een vrouw die in de keuken iets itaat klaar te maken, een jong neisje dat, als je goed kijkt, er- tens op een balkon in Amster dam-Zuid met twee sinaasap- onder haar bloesje als een Jochter van Dolly Parton po- leert, een vrouw die met van lie ontwapenende X-benen berg afskiet, men sen die trots poseren naast een nieuwe auto, kortom: een gulle greep uit het menselijk bedrijf. De installatie is nu met behulp van draden aan het plafond be vestigd. Die draden zullen in het uiteindelijke kunstwerk worden veranderd in stalen ver en die als rookwolken uit de schoorsteentjes komen. Volgens Beierle zal die rook „naadloos overgaan in het plafond van de bank." Het atelier van .de kunste naars ziet er strak en geordend uit. Wie even zijn blik op scherp zet, ziet her en der bizarre kunstvoorwerpen staan. Een bergbeklimmersrugzak, gegoten in aluminiumgips, zo zwaar dat hij elke alpinist meteen mee de diepte in zou sleuren; een bijna prehistorisch campingtafeltje; koffers waarop portretten van reizigers zijn geschilderd, noem maar op. Allemaal ontsproten aan het brein van Beierle. Banketbakker De kunstenaar is geboren in Odelszhausen, een dorpje in de buurt van München. Na de middelbare school volgde hij een opleiding tot banketbakker. „Je moest toch wat", zegt hij. „Nou, en dat werd het. Ik heb gewerkt in het Seehaus, een pa viljoen in de beroemde Engli- scher Gatten in München. Daar kwam de high society, de Chicki Micki zoals wij dat noemden. Ik heb nog een toetje gemaakt voor Genscher. Al die tijd wist ik al dat ik iets in de kunst wilde gaan doen, maar ik was er nog niet rijp voor. En ik wilde niet naar de kunstacademie in Mün chen. Daar liepen van die kun stenaars rond die zich 'hoogle raar' noemden en die je tot hun adept wilden maken. Ik ben uit eindelijk naar Holland gegaan en heb in Kampen de kunstaca demie gevolgd." Hester Keyser studeerde ja renlang filosofie. Ze hoeft nu nog alleen maar een nawoord te schrijven bij een scriptie over Heidegger. Maar de intensieve samenwerking met haar man eist bijna al haar tijd op. Alleen met de schilderkunst van Nor man bemoeit ze zich pertinent niet. „Dat is echt helemaal zijn afdeling", zegt ze, terwijl ze wijst op een paar nieuwe doe ken: snelwegen die een land schap doorsnijden, een verdor de geranium tegen de achter grond van een Bronx-achtige stadswijk. En dat alles onder een dreigende, fosforkleurige onweerslucht. Beetje giftige kunst. Niet vrolijk, niet droevig. Geen dag, geen nacht. Iets daar tussenin. „Het zijn beelden van deze tijd", zegt Keijser. „Op een snel weg kijkje veel beter. Je bevindt je in een afgesloten ruimte en móet wel kijken. Wat stil staat, gaat ineens bewegen, vlucht achter je weg. Het uitzicht wordt iets tussen droom en film in. Files zijn voor ons een heer lijke ontspanning. Je relaxt, kunt op je gemakje kijken naai" plek ken waar je nooit een stap zult zetten." De samenwerking tussen het duo is ontstaan omdat Beierle het te druk kreeg en zijn wouw de zaken voor hem ging rege len. Zo raakte Hester sterk be trokken bij wat Norman maak te. „We hebben altijd al veel ge praat over Normans werk", zegt Keyser. „Het is voor kunste naars heel wuchtbaar om met anderen ideeën te ontwikkelen, om een idee als een prisma om en om te draaien. We zitten soms nachtenlang met elkaar te praten over een bepaald ont werp. Dan halen we er boeken bij en allerlei andere dingen. Toen de Via-supermarkt aan „Het is voor kunstenaars heel vruchtbaar om met anderen ideeën te ontwikkelen.' het Stationsplein nog woeg de deuren opendeed, gingen we daar in het ochtendgloren lek ker koffiedrinken. Doodop, maar teweden. We zagen al die mensen met natte haren en on- teweden gezichten zich naai" de trein haasten. Heerlijk!" „Wat wij 's nachts, tijdens die praatsessies, doen, lijkt een beetje op schaken met gedach ten", zegt Norman. „Nee", ver betert Hester hem, „dat klopt niet echt. Want we zijn geen te genstanders. Nee, dansen, daar mee laten die sessies zich beter vergelijken. Norman zet de eer ste stap, ik de tweede, enzo voorts. En de muziek komt dan vanzelf. Het dansen roept de muziek op." Kiekjes Een maand of wat geleden maakte het duo een mapje met zwart-wit-kiekjes van kunstwer ken in Leiden. De eerste afleve ring van 'Keysers en Beierle's Cultuurgoedserie'. De ironie druipt er vanaf. Het cultuurgoed van Leiden biedt maar een ar melijke aanblik. Norman: „We hebben de kunst die in Leiden staat niet belachelijk willen ma ken. Wel laten we zien hoe ar melijk alles erbij staat. Maar veel mensen zien dat helemaal niet. Die lopen op straat overal aan voorbij. Daarmee is de FOTO MARK LAMERS openbare ruimte een soort non ruimte geworden, waarin je van alles kunt neerzetten." „Waar wij ons tegen afzetten, is het dilettantisme in de kunst. Als mensen ergens iets zien staan dat ze niet kunnen thuis brengen, denken ze al snel: 'ik begrijp het niet, dus het zal wel kunst zijn'. Daarop speculeren veel hedendaagse kunstenaars. Voor mij moet kunst in elk geval op het eerste gezicht toeganke lijk zijn." „Kijk nu eens naar de stukken van Shakespeare", zegt Keyser. „Hij schreef niet alleen maar voor een intellectuele boven laag, nee, voor iedere sociale laag van de bevolking was er iets te genieten aan zijn stuk ken. Dat willen wij ook berei ken. Een kunstwerk moet de toeschouwer lokken. Het moet verleiden tot kijken. We hebben nu dozen vol kiekjes en dia's verzameld van anonieme men sen over de gehele wereld. Het valt dan op hoe weinig mensen tijdens hun vakantie kunst foto graferen. Ze zien het niet. Of het Ügt natuurlijk aan het kunst werk zelf." Tentoonstelling Keyser en Beierle willen bin nenkort een 'Tentoonstelling- makerswerkplaats' gaan begin nen in het pand aan de Haag- weg 4. Keyser: „Norman heeft veel geëxposeerd en dan zie je vaak hoe slecht tentoonstellin gen worden ingericht. Maar weinig mensen hebben ruimte lijk inzicht. Ze hangen schilde rijen waarop de lichtval van links komt op een plek waar die juist van rechts komt. DairKrijgt zo'n schilderij jgts-vreémds. Le ken zullen het niet zien, maar dan klopt er iets niet." Beierle: „Ik heb in Apeldoorn ergens geëxposeerd, dat was verschrikkelijk. De muren daar waren roze, knalroze. Daar kun je dus niets mee. Wij willen een soort werkplaats maken waarin we op die missers ingaan. Waarin we de mensen ook af helpen van het cliché dat eerrj schilderij altijd op ooghoogte moet hangen. Een schilderij van een afgrond, net onder het pla fond. Dat lijkt me wel wat. Dat je dan met je hoofd in je nek naar de afgrond moet kijken."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17