Roze gloed over Amsterdam Van Basten v; gras naar gravi WEER Het Gesprek van de Dag Geblunder rond Schiphol De commune van Le Creusot Ongeboren baby in krijgt les in muziek Edith Piaf VRIJDAG 31 JULI 1998 COMM ENTAAR Annemarie lorritsma was deze week twee keer in het nieuws. Als kandidaat-minister van economische zaken en beoogd vice-pre mier van de WD. En als demissionair minister van verkeer en wa terstaat die in de kwestie Schiphol weer een steek liet vallen. De formatie van Paars-2, waarin zij zich de rol van bruggenbouwer tussen PvdA eA WD toebedeelt, verdrong haar geblunder rond Schiphol naar de achtergrond. Door haar onzorgvuldigheid is de kans nu groot dat de al jaren du rende discussie rond de aanleg van de vijfde baan weer van voren af aan kan beginnen. In april nog verwees de Raad van State alle bezwaren tegen de uitbreiding van Schiphol naar de prullenmand. Het economisch belang van Schiphol ging voor. Maar in zijn jong ste uitspraak komt de Raad daar via een omweg toch op terug. Jor- ritsma moet de bezwaren opnieuw in behandeling nemen. Officieel heet het dat zij onvoldoende heeft gemotiveerd waarom zij zich niets aantrekt van de bezwaarmakers. Slaagt lorritsma erin dat beter uit te leggen, dan is er niets aan de hand. Maar wie de uit spraak goed leest moet constateren dat de kritiek van de Raad het fundament van de uitbreidingsplannen zelf raakt. Zo blijkt het plan op essentiële onderdelen in strijd met eerdere besluitvorming. Bezwaarmakers zullen deze punten aangrijpen om de aanleg van de vijfde baan verder te vertragen. Jorritsma maakt zich geen zor gen. Voor haar staat vast dat de vijfde baan er komt. Ze heeft nog een noodwetje achter de hand waarin de aanleg met anderhalf jaar bespoedigd kan worden! Het is duidelijk dat de nieuwe vice-pre mier niet langer met haar hoofd bij Schiphol zit. Ze weet dat het noodwetje in de Kamer geen schijn van kans maakt. Bovendien heeft ze zelf gezegd dat de tijdwinst maximaal een half jaar kan zijn. Nu gaat haar ministerie over in handen van PvdA'er Netelenbos die een uitgelezen kans krijgt nog eens kritisch naar de uitbreiding te kijken. Ondertussen moeten voor- en tegenstanders van Schiphol maar weer gaan afwachten wat er gebeurt. De vijfde baan moet milieu en economie meer lucht geven. Alles is beter dan de be staande situatie, zo geeft ook Natuur en Milieu toe. Als WD-minister van Verkeer en Waterstaat heeft Jorritsma de be langen van haar achterban slecht behartigd. Telkens het probleem naar voren geschoven. Schiphol is een hete aardappel waar ook Jorritsma zich niet aan heeft willen branden. Toen de arbeiders van Parijs in 1871 de macht grepen in hun stad, deden zij dat niet voor niets. Tientallen boeken werden geschreven over hun 'Commu ne van Parijs', en ruim een eeuw later is aan de revolte zelfs een intemet-site gewijd. Maar zij waren niet de enigen die dat jaar in opstand kwamen. Le Creusot, waar morgen de Tour renners over de finish gaan, had ook zijn Commune. Le Creusot was in de 19de eeuw voor Frankrijk wat Coventry voor Engeland was, een cen trum van zware industrie. De naam van de stad was afgeleid van het werkwoord 'creuser' - graven. En graven is waar de in woners zich in de 19de eeuw mee onledig hielden, want Le Creusot lag in een rijk kolenbas- sin. Die kolen konden de gebroe ders Schneider goed gebruiken voor hun staalfabriek, waar zij alles maakten wat maar van ijzer was. Als het op de produc tie van locomotieven of gewe ren aankwam, kon niemand de broertjes verslaan. Maar van ar beidsverhoudingen hadden ze minder verstand. Zelfs naar 19de eeuwse maatstaven waren de Schneiders hard voor hun 10.000 arbeiders, staalhard. Toen in januari 1870 die arbei ders in staking gingen voor een kortere werkweek, spoedden de broers zich vanuit 'hotel parti culier' in Parijs terug naar Le Creusot om de onderhandelin gen aan te gaan. Om die onder handelingen wat te bespoedi gen namen ze 3000 soldaten en een generale staf mee, die de keizer hun volgaarne ter be schikking had gesteld. Terwijl de soldaten het vuile werk de den, verpoosden de generaals zich met een van de broers op diens kasteel. De soldaten kweten zich be kwaam van hun taak, en het lijf blad van de arbeiders richtte de Dagelijks wordt in deze ru briek de finishplaats van de Tour de France voor het voet licht gehaald. Morgen stopt de Tour in Montceau les Mines, volgende oproep aan de stakers: „Buigt voor de volharding van de Heer Schneider, beeft voor woede van deze zeer hoge en zeer machtige seigneur, deze miljoenenprins, deze Don Juan van het kapitaal, deze baron van het geld, voorzitter van de Wetgevende Raad, lakei van de keizer." De stakers bogen, maar beefden niet, want een jaar later grepen zij in hun stad de macht. Zij zet ten het royalistische gemeente bestuur aan de kant, en instal leerden zichzelf in het pluche. Een bloedbad zoals in Parijs, waar 20.000 arbeiders het neer slaan van de Commune met hun leven betaalden, bleef in Le Creusot achterwege. Maar ook in de provinciestad moest de Commune met militair geweld gesmoord worden. Le Creusot heeft sindsdien altijd de naam behouden een stad van militante stakers te zijn, een stad misschien waar de staken de Tourrenners zeer welkom zijn. CEES VAN ZWEEDEN m Bijna 200 matrozen oefenden gisteravond in de ArenA voor de openingsceremonie van de Gay Games. foto anp juan vrijdag Ondernemers willen graantje meepikken van Gay Games Heel langzaam verschijnt er een roze gloed over Amsterdam. De hoofdstad maakt zich op voor de Gay Games, het homoseksuele sportspektakel dat morgen losbarst en een week lang duurt. Maar het zijn voornamelijk homo-cafés die zich hullen in roze versie ring en vlaggen met het logo van de Gay Games. De Amsterdamse 'hetero-horeca' wil financieel wel profiteren van de doorgaans goed verdienende homo, maar zich liever niet associëren met het feest voor homoseksuelen. Omgeven door veiligheidsmen sen arriveerde gisteren Dana In ternational op Schiphol, de Is raëlische transseksueel die dit jaar het Eurovisie Songfestival won en op de openingsceremo nie in de ArenA aanwezig zal zijn. In Israël zou de transseksu eel regelmatig te maken hebben gehad met bedreigingen en daarom moet zij zelfs in het 'to lerante' Nederland streng wor den bewaakt. In het zogeheten 'Friendship Village', dat deels is onderge bracht in het Muziektheater, wacht een lange rij sporters ge duldig op een deelnemerspas. Tussen een berg koffers en tassen begint spontaan een koor te zingen. De leden zijn van het Zuid-Afrikaanse Hope and Unity Metropolitan Com munity Church. Het is een van de deelnemers aan het koren festival dat komende week plaatsvindt in het Concertge bouw. Ondanks een lange, vermoeien de reis hebben ze er duidelijk zin in. „Jammer, maar van Am sterdam hebben we nog niets Dana International, die zal optreden tijdens de openingsceremonie van de Gay Games, kwam gisteren aan op Schiphol. foto anp marco ockhuisen gezien sinds we op Schiphol ar riveerden. Van het vliegtuig in de trein en toen onder de grond met de metro hierheen", vertelt een van de zangers. „We ver heugen ons enorm op Amster dam." Een uurtje later staat het gezelschap met bagage wat ont redderd bij het Centraal Station. Het wachten is op iemand die hen zal afleveren bij een slaap- adres. Waar, is nog volslagen onduidelijk. Al maanden geleden werd in advertenties in landelijke kran ten een oproep geplaatst of Am sterdamse homoseksuelen een logeeradres beschikbaar had- 'Ik heb nu heel weinig met voetba Op gras heette hij een groot meester. Maar dat hij ook op gravel uitstekend uit de voeten kan bewees hij gisteren. Marco van Basten was een verrassende gast op de Euregio Open in Los ser. Met niemand minder dan Henri Leconte aan zijn zijde de monstreerde hij tussen de re genbuien door zijn kwaliteiten met het tennisracket. „Kom op, Flying Dutchman", moedigde Leconte de gewezen voetballer aan. Van Basten liet zich alle aanwijzigingen van de voormalige Franse toptennisser welgevallen. „Want wat betreft het tennis ben ik van heel ver gekomen", zegt Van Basten la ter. Eigenlijk heeft hij geen zin in een interview, maar na enig aandringen schuift hij zijn goed belegde broodje toch even ter zijde. Marco van Basten in Losser. De in Badhoevedorp woonachtige ex-voetballer liet zich door Tom Okker overhalen om samen met wat sponsors en tennissers te golfen en tennissen. „In Monaco heb ik Tom leren ken nen. We hebben samen geten nist en golf gespeeld. Daaruit is onze vriendschap ontstaan. Toen hij me belde, heb ik maar toegehapt. Ik woon nu toch weer in Nederland. Zo sloeg hij eerst een balletje op de golfbaan 't Sybrook en een dag later op De Smalmaat. Van Basten: „Golfen gaat me delijk af, ik heb een ham van 7. Net te weinig om ljj( worden", zegt hij zonder zijn stem. „Ik vind het bt Het is mijn leven: een b^ig» golfen, tennissen en skiörec De voetballerij, zo geeft pen toe, trekt hem niet meerjaar lopig niet althans. Een b|bbi zoals Rijkaard en Koemgvel Oranje? Nee, daar zit Vajern ten niet op te wachten. ,jv bi nu heel weinig met voetled: Daar heb ik bewust voot rek zen. Ik kom er nu achter nog veel meer leuke dinj in het leven." Gisteren v\ hij er nog van gedachten met Okker. „Hij zei dat j tief speler het mooiste h meegemaakt, vanaf de z wordt het nooit meer zo Daar kon ik me prima in den." Toch zat hij tijdens het a pen WK voetbal wel op c iar ne bij de thriller Nederla >in gentinië. „Verder heb ik wedstrijden via de televi volgd. Nederland had ee elftal, maar ze hebben eij0n nig uitgehaald", zegt Vai ten, die in '88 de grote st tijdens het voor Oranje 2° n cesvol verlopen EK in Di land. »r h den voor hun internationale seksegenoten. Wat een gastvrij gebaar had moeten zijn, is bij een enkeling uitgegroeid tot lu cratieve handel: een huis in de binnenstad wordt voor honderd dollar per dag aan twee deelne mers verhuurd. Ook het zakkenrollersgilde staat in de startblokken. Voor.de tasjesdieven, voornamelijk af komstig uit Oost-Europa en Zuid-Amerika, vormen de 200.000 bezoekers die voor de Games naar Amsterdam komen een gemakkelijke prooi. De Am sterdamse politie heeft tijdens de spelen dagelijks vierhonderd extra mensen achter de hand en een peloton ME'ers. Bij de ope nings- en sluitingsceremonie in de ArenA zal dat aantal zelfs op lopen tot 700 agenten. De Gay Games zijn gisteren ne gatief in het nieuws gekomen door berichten over financiële malversaties van directeur Mare Janssens. Vijf jaar geleden werd hij samen met zijn zakenpart ner failliet verklaardDe belas tingdienst en een bank hebben nog 4,5 miljoen gulden van het duo tegoed. Janssens heeft al geruime tijd geen vaste woon- of verblijfplaats meer in Neder land en woont nu officieel in Zwitserland. „Een pijnlijke situ atie", geeft een woordvoerder van de Gay Games toe. „Maar voor de Games heeft hij tot dus verre uitstekend werk geleverd." Marco van Basten kan ook op de tennisbaan aardig uit de voet» hij gisteren liet zien tijdens een toernooi in Losser, foto wei Het bericht dat ongeboren ba by's kunnen reageren op invloe den van de buitenwereld is niet nieuw. Maar over de vraag hoe groot die invloeden prercies zijn, verschillen de meningen. Sommige verloskundigen in de VS zijn ervan overtuigd dat ba by's werkelijk iets kunnen op steken van wat zich buiten af speelt. Om die reden zijn er zelfs scholen voor ongeboren kinderen. Ongeboren baby's kunnen van af de vijfde maand van de zwangerschap in de schoolban ken plaatsnemen. De Ameri kaanse verloskundige dr. Rene van de Carr laat de kinderen twee uur per dag onderwijzen. gr Zijl Ze krijgen 'les' in het al muziek. Van de Carr denkt dat oil hersenen van de ongebc 3>n die manier kunnen stin Ouders die naar de sch< ongeborenen gaan, ze^ ze voor en na de gebo< hun baby concrete re zien: de ongeboren» 'ee woordt' via trappen en ter wereld gekomen blijs'° by's de lessen te hebbne werkt: zij luisteren naar e r' ziek en zijn gevoelig vooP^ die ze als ongeborenen gehoord. ANP. ACHTERKLA Juli scoort slecht En klagen dat we een jaar geleden deden! Aan de vooravond van de warmste augustus uit de instrumentele geschiedenis ontbrak het juli aan een lange periode van stabiel zomerweer. Met op Schiphol 208 uren zon tegen normaal 202 en 25 warme dagen (maxima boven de 20 graden) tegen 18 in een doorsnee hooimaand was het gejammer evenwel verre van terecht. Dit jaar is er werkelijk reden tot ergernis want vooral qua warmte en zonneschijn scoorde juli niet best. Op de nationale luchthaven is het kwik slechts op 9 dagen aan 20 graden toegekomen en tot gisteren bedroeg het aantal uren zonneschijn nog geen 140. Met augustus op de kalender worden de bakens niet verzet. We moe ten het voorlopig hebben van zo nu en dan een vriendelijke dag. De maand begint weliswaar met hogere temperaturen en weinig wind, van de buien zijn we nog niet verlost. Toch laat de zon zich wat vaker zien dan vandaag en het kwik loopt op tot 21 graden. De wind is aan vankelijk zwak en veranderlijk, zaterdagavond zwak tot matig uit noord tot noordoost. Op zondag blijft de regio waarschijnlijk verschoond van buien. Deze ontwikkeling hebben we te danken aan een rug van hogedruk. Er is nu en dan zonneschijn en er waait een matige wind uit richtingen tussen noord en noordoost. De as van de hogedrukzone bevindt zich in de nacht van zondag op maandag precies boven Nederland. Daardoor waait het nauwelijks en als ook de bewolking wordt opgeruimd kan de temperatuur tot beneden de 10 graden zakken. Gisteren waren er plaatselijk zware buien, waarbij in betrekkelijk kor te tijd veel neerslag viel. In het midden en oosten werd overdag tot meer dan 30 mm opgevangen. Bij ons tapte Stompwijk vanochtend 28 mm af waarvan 21 sedert gisteravond. Onlangs las ik een ontroerend boekje van de Fran se schrijfster Anne Wiazemsky. In het Nederlands is het verkrijgbaar onder de titel Liefdesliederen. Op de flap staat: 'Liefdesliederen is vooral ook een ode aan de chansons van Edith Piaf Edith Piaf ach, ik was die naam al helemaal ver geten, maar dankzij het boekje zat ik opeens weer in de Immanuëlkerk te Maassluis en hoorde ik een preek van onze eerwaarde dominee K. W. Derck- sen. Zomaar, midden in de preek, zei hij plotseling: 'Kent u dat indrukwekkende lied van die Franse zangeres, Non, je ne regrette rien.Het werd doodstil in de kerk. Toen ging er een wave rond. geen wave zoals op de voetbaltribunes, maar een fluistenvave. Dominee Dercksen hield ons voordat Je ne regrette rien betekende Ik heb nergens spijt van. Hoe door en door verkeerd was dat! Je hele bestaan diende juist in het teken te staan van spijt, van schuldgevoel, van zondebesef Ondanks het feit dat de dominee de tekst van het lied heftig had veroordeeld, bleef overeind staan dat hij het woord 'indruk wekkend' had gebruikt. Zelfs echter als hij dat niet had gedaan, zouden wij al onthutst zijn geweest. Blijkbaar kende onze dominee de liederen i'an zo 'n Franse zondares. Goed, hij keurde ze af, maar toch, hij kende ze. hij kon een titel noemen! Direct na de dienst werd in vele Gere formeerde huiskamers bij het kopje koffie verhit gediscussieerd over de vraag of dit zomaar kon. Een dominee die blijkbaar naar Franse chansons luisterde. In de week daarop zwol de discussie erover aan tot een storm van protest. De kerkenraad kwam in spoed zitting bijeen en de volgende zondag HELEEN CRUL vernamen wij van één onzer andere pastores dat onze dominee 'overspannen' was en daarom voor lopig drie maanden ziekteverlof kreeg. 'Kan hij drie maanden lang de hele dag naar die smerige hoer Piaf luisteren', zei mijn oom Huib grimmig. Dankzij dat hele gebeuren werd ik nieuwsgierig. Hoe zouden die cliatisons van Edith Piaf klinken? Het was niet eenvoudig om er iets van te horen te krijgen. Ik herinner me dat ik tenslotte bij een lichtzinnige Hervormde schoolvriend een 78-toe- ren plaat te horen kreeg waarop Corn' Brokken in vertaling een liedje van Piaf zong. 'Voor mij bij jij mylord, zo op en top een heer. dat ik verlegen word, wanneer ik je passeer.Ik kon daar opmer kelijk weinig zondigs in ontdekken. Opwindend was het ook helemaal niet, netzo min trouwens als dat andere liedje dat ik op een avond per onge luk op de radio hoorde. 'Non, je ne regrette rien. Dankzij het feit echter dat ik die twee simpele lied jes gehoord had, ontdekte ik als ik op straat liep iets merkwaardigs. Op de meest uiteenlopende plaatsen in ons stadje hoorde je soms opeens ie mand zachtjes Voor mij ben jij Mylord of Je ne re grette rien fluiten. En degenen die steels zo'n liedje floten of het zachtjes in een winkelportiek stonden te neuriën waren altijd belijdende leden van onze kerk. Behalve ik. begreep ik al spoedig, waren ook bijna alle andere Gereformeerden nieuwsgierig gewor den! Ook zij hadden op de een of andere manier clandestien bij lichtzinnige kennissen naar 78-toe- ren platen van Piaf geluisterd. Ik weer nog dat ik op een donkere avond op de Haven liep. In de smalle Zure Visclisteeg stond één onzer ouderlin gen. Hij leek mij tamelijk dronken, In ieder geval deed hij een plas tegen een blinde muur en hij zong daarbij luidkeels: 'Non! Rien de rien. Non, je ne regrette rien. Aan de temperaturen kan het niet lig gen, maar Story lijkt niettemin de zo mer in de bol geslagen. BEATRIX CLAUS GESCHEIDEN! Zo heet het op de voorpagina. Met de toevoeging: Prins woont alleen op kasteel Draken- steyn. Zit je maandenlang met smart op een koninklijk huwelijk, ALEX EN EMILY, te wachten, krijg je dit! Evert Santegoeds zelf sloeg, met behulp van een onvermijdelijke ingewijde, aan het fantaseren over HET GEHEIM VAN DRAKENSTEYN. Wat nu heeft Sante goeds vanachter een oververhitte pc ontdekt? Dat Claus de laatste maanden vaker dan ooit op kasteel Drakensteyn bivakkeert, dat hij maar één of twee keer in de week naar Den Haag (naar Beatrix, dus) gaat en dat de koningin (z'n eega, dus) hém eigenlijk nooit op zoekt. Bovendien, weet de ingewijde, dat Drakensteyn deze zomer in record- tempo wordt verbouwd. Santegoeds heeft dat, als ware hij een heuse jour nalist, zelf ook gecheckt. 'Vanaf de openbare weg is inderdaad te zien dat een aannemer in het koninklijke do mein zijn tenten heeft opgeslagen.' Maar dan begint het gefluister weer. Dat er enkele vertrekken worden gemo derniseerd en er een nieuwe badkamer wordt gemaakt. En het gespeculeer. Dat de prins op bijna 72-jarige leeftijd meer en meer voor zichzelf kiest. Ten slotte is er dan weer het grote indek ken, waarin Santegoeds een meester is. 'Ook Beatrix kan zich vinden in de levensavond die Claus voor zichzelf heeft uitgestippeld.' Maar goed ook, want in Party wordt deze week een gans ander beeld van Beatrix en Claus geschetst. NIEUWE ENERGIE VOOR STRALENDE BEATRIX, staat daar boven een stuk met daarin kreten als 'OVERGE KIG NA GENEZING CLAUS' en STEEDS VERLIEFD OP CLAUS' hofbrori (overduidelijk een gan; dan waaruit Story put): 'In een waakt ogenblik zie je hoe ze elk^ devol aanraken. Dat is gewoon rend. Mensen die een verstand: lijk hebben of een uitgebluste r doen dat echt niet. Beatrix en C kunnen echt niet zonder elkaar Maar dan gooit Privé weer roei, eten. De 'geestelijke vader van trologie in Nederland', J.B. Gie heeft voor het blad een 'voortgangshoroscoop' get rok kei, de in verband met de kwakkele zondheidstoestand van enkele van ons Koninklijk Huis'. Giele: ziet niet veel goeds. KOMMER KWEL VOOR DE ORANJES, sta ven het stuk. Prins Claus staan belingen te wachten. 'Eind novi komen er problemen binnen he De onruststoker Pluto kan vierkant met Maan zorgen voor lekken van familiemoeilijkhede r reddering is het gevolg.' Is er deze week dan ook nog sitiefste melden? Jazeker! Bon Claire is nu eindelijk van de Met een nieuwe pruik doet ze d gebreid kond van in zowel Story Party. Nu nog een leuke man or geluk compleet te maken. En Groothuizen heeft haar tweede L aan alle bladen tegelijk verkoch j. Overal dezelfde softfocus foto's kenbaar van dezelfde fotograaf. Story heet-ie Chris van de Voore Privé Chris van de Voorn. En in Gentle Look. (Weekend was niet tijdig bes» baar). dbi in 1 ijd he

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2