eiden Regio Half miljoen voor Leidse Sterrewacht Kiosk Beestenmarkt rond 3 oktober open andelend van Liverpool naar Kaapstad Wolf ontkent toezegging Noorderstraat Dertien jaar gekrakeel rond bodemsanering J NDERDAG 30 JUL11998 PREENEN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 Touwtrekken /t Koudekerk liep gis- I D teren uit om de touwtrekkers, die naar het dorp kwamen, hartgrondig aan te moedigen. Fietsers <4 Anja van der Heij- I den en Fred Schmitz uit Voorschoten zijn na 15 maanden fietsen in Vietnam aangekomen. ernieling ruit politiebureau den Een 25-jarige Leidenaar heeft gistermiddag een ruit ver- Ieldin de hal van het politiebureau aan de Langegracht. De m kn kwam rond drie uur binnen en begon een warrig verhaal af ^Jsteken. Toen hij vond dat hij niet genoeg aandacht kreeg, "Jalde hij een steen onder zijn kleding vandaan en gooide een |[t kapot. De man bleek geestelijk in de war en is door tussen- imst van het RIAGG in een psychiatrisch ziekenhuis opgeno- p. JUpgepakt na mishandeling ^den Twee Leidenaars (17 en 19) zijn vannacht in het centrum 71 eh Leiden opgepakt door de politie. De twee worden er van }rdacht kort voor hun aanhouding een man te hebben mishan- ld in een horecabedrijf aan de Sint Aagtenstraat. leralen en fossielen in Pieterskerk den» Iedereen die geïnteresseerd is in geologie, gesteenten, neralen en fossielen kan tijdens de Leidse uitdag op 5 sep- nber terecht in de Pieterskerk. Daar geeft de Geologische Acti- jeiten Kring Rijnland een demonstratie van haar activiteiten, kring, met leden uit Leiden en omstreken, bestaat 25 jaar en ■onderdeel van de landelijke stichting Geologische Activiteiten EA). Deze stichting wil de kennis over geologie verbreiden or lezingen en excursies te organiseren. Ook houden verschil- ide werkgroepen zich bezig met algemene geologie, minera- k en fossielen. Voor meer informatie: 0252-230551. )pen dag' begraafplaats Groenesteeg >en« De aula van begraafplaats Groenesteeg is op zondag 2 injgustus van 13.00 uur tot 16.00 uur vrij toegankelijk voor pu- bajek. Het bestuur van de Stichting tot instandhouding van de Groenesteeg Leiden heeft tot deze openstelling g sloten naar aanleiding van de opkomst bij eerdere gelegenhe- n en de reacties van de bezoekers daarop. De begraafplaats f is op alle dagen van de week overdag geopend. ietstochten Swifttoer Den De Leidse Toerfiets Vereniging Swifttoer organiseert elke in de maand augustus een fietstocht. Op 2 augustus is t de Amstel-Drechttoer (30 of 65 km), op 9 augustus de Haar- nmmermeertoer (35 of 65 km), op 16 augustus de Strandrit J of 70 km), op 23 augustus de Zestienhoventoer (30 of 60 km) 'fdtenslotte, op 30 augustus, de Kanalenrit (35 of 65 km). Voor al i^ze tochten geldt dat gestart kan worden tussen-8.30 uur en ®100 uur vanuit clubhuis van LWV Swift aan de Willem van der ook wel bekend als 'De Bult'. Het inschrijfgeld (inclu- |f WA-verzekering) bedraagt: f2.50 voor personen vanaf 16 Ir en ouder, f 1.50 voor personen tot 16 jaar en f 5.00 voor ge inen van meer dan twee personen. Nadere informatie bij J. ogenboom, telefoon 071-5892883. i, taterdag voor kinderen |en» Op het terrein achter de basisschool De Merenwijk aan I Valkenpad wordt op vrijdag 7 augustus een waterdag gehou- p. Van half vier tot vijf uur kunnen kinderen uit Slaaghwijk [schillende spelletjes spelen, waarbij het water de gemeen- De Leidse Sterrewacht heeft van de Amerikaanse gepen sioneerde psychiater Raymond Sackler een schenking van een hif miljoen gulden gekregen. De Sterrewacht, onderzoeksinstituut van de Rijksuniversiteit, kreeg eind vorig jaar al een ton van de Amerikaan, een voormalig di recteur van een groot internationaal farmaceutisch be drijf. M. Zandbergen naast de nieuwe horecagelegenheid op de Beestenmarkt. Aan deze kant komt in de zomermaanden een terras. FOTO HENK BOUWMAN leiden dorith ligtvoet Drie oktober is de streefdatum. Op die fees telijke dag moet de nieuwe kiosk op het plein van de Beestenmarkt open zijn. Dat is veel later dan eigenares M. Zandbergen had gewild. Maar perikelen rond de keuze van de architect, de kosten en het bestem mingsplan hebben de zaak opgehouden. Gemeente-ambtenaren zagen nauwlettend toe op elke stap die ze zette. „Mijn aanne mer heeft nooit eerder de ervaring gehad dat zoveel mensen zich met zo'n klein pro ject bemoeiden", zegt Zandbergen die er achteraf om kan lachen. Nu de meeste problemen achter de rug zijn, is de eigenares die ook het pannenkoe kenhuis en restaurant Oudt Leyden aan de Steenstraat exploiteert niet rouwig om het uitstel. „Iedereen heeft moeten wennen aan het idee dat er geen auto's meer mogen staan op het plein. De afgelopen maanden zijn er allerlei evenementen gehouden. Je ziet dat het plein steeds meer gaat leven. Misschien is het zo gek nog niet om wat la ter open te gaan." Het nieuwe tentje krijgt de naam 'Cat walk', naar de verhoogde stoep die aan de zijkant van het plein is aangelegd. Aan de lange kant, niet ver van het water, komt in de zomermaanden een waaiervormig terras met rieten stoeltjes. Het gebouw is voorzien van een opvallende lichtkoepel en een kel der, waar zich straks de toiletten en een op slagruimte bevinden. Soep en broodjes worden in de grote keuken van Oudt Ley den bereid. „We willen zeven dagen per week van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat open gaan", zegt Zandbergen. „Ik kreeg geen toe stemming om een overkapping of een gla zen scherm rond het terras te zetten. We kunnen misschien verrijdbare schermen neerzetten als er te veel wind is. Om ook in de wintermaanden buiten te kunnen zitten, zijn onder de luifel warmtelampen aange bracht." Zandbergen is inmiddels twee jaar met de bouwplannen bezig. „Toen duidelijk werd dat auto's niet meer op de Beesten markt mochten parkeren en er een horeca gelegenheid op het plein zou komen, heb ik me aangemeld. Anders had ik vanuit mijn restaurant tegen de kiosk van een concur rent aangekeken. Dat had me omzet kun nen kosten. Bovendien, een nieuwe uitda ging schept nieuwe kansen. Dus ik besloot erin te stappen." Het gebouw waarin veel hout is verwerkt, is nu bijna af en oogt solide. Het mag zeker 75 jaar op het plein blijven staan. Een over winning voor Zandbergen, want aanvanke lijk wilde de gemeente haar een erfpacht overeenkomst voor vijftien jaar aanbieden. Gezien de grote investeringen ging de eige nares daarmee niet akkoord. Zandbergen kon ook niet frank en vrij een architect kiezen, maar moest van de ge meente met P. Kilsdonk in zee gaan, de man die ook de Bloemenboot bij de Blauw- poortsbrug heeft ontworpen. De reden was dat de gemeente 'eenheid van vormgeving op het plein' wilde, iets waarvoor Zandber gen wel begrip kan opbrengen. Alleen dreigden de eerste ontwerpen wel erg duur uit te vallen. De onderhandelingen over een goedkoper gebouw zorgden wederom voor vertraging. Uiteindelijk heeft het gebouwtje van elf bij vijf meter een half miljoen gulden gekost. Sackler schenkt het geld omdat hij erg onder de indruk is van het instituut dat een grote repu tatie heeft op het terrein van de sterrenkunde. Vorig jaar bracht de weldoener met zijn vrouw een bezoek aan de Sterrewacht. Bovenop het half miljoen van Sackler legt het Leids Universi- teits Fonds (LUF) twee ton. Met dit geld, in totaal 700.000 gul den, kan de Sterrewacht het la boratorium van haar hoogleraar E. van Dishoeck financieren. In dit laboratorium worden de omstandigheden in het heelal nagenbootst van atomen en moleculen in de ruimte tussen de sterren. In Van Dishoecks la boratorium werken twee onder zoekers. De 100.000 gulden die Sackler en zijn echtgenote in november schonken, wordt besteed aan de jaarlijkse 'Raymond en Beverly Sackler-lezing over astronomie- /astrofysica'. De Amerikaanse natuurkundige en Nobelprijs winnaar C. Townes heeft inmid dels toegezegd begin volgend jaar naar Leiden te komen voor de eerste Sackler-lezing. Townes is onder meer de uit vinder van de lasertechniek. De ze vinding is van groot belang voor de sterrenkunde, omdat met dezelfde techniek superge voelige radio-instrumenten worden gebouwd voor telesco pen. Die instrumenten, waar mee het heelal wordt bestu deerd, staan onder meer in Westerbork. Houder schietpen schrikt van eis den haag Cerberusladen had met een kogel. De 35-jarige man had het schiettuig achter de zonneklep in de auto van zijn vriendin zit ten. Volgens hem zonder enige bedoeling. Uit informatie van de politie bleek echter dat de man een bijbaantje had als koe rier voor een loterij. Dat penne tje had hij bij zich voor zijn be scherming. De verdachte wei gerde dit verhaal te bevestigen. Omdat de Leidenaar al lange tijd niet meer met justitie in aanrciking was geweest, ver lichtte de rechter de geëiste straf echter. De man kreeg een celstraf van zes weken, maar mocht in plaats daarvan ook tachtig uur gaan werken. Meent u dat nou!? Toen de Lei denaar de schietbalpen voor 125 gulden op de zwarte markt in Beverwijk kocht, besefte hij niet verboden wapentuig aan te schaffen. De eis van officier van justitie mr. H. Meulmeester (twee maanden gevangenis), bracht de man gisteren behoor lijk van stuk. Volgens de officier staat de schietbalpen niet voor niets op de zwarte lijst. Met het onschul dig uitziend pennetje kan im mers iemand gedood worden. De aanklager vond een zware straf voor de man gewenst, om dat hij het pennetje ook nog ge- FOTO HENK BOUWMAN r de verlaten polder klinkt getrommel ng. Na mu myo ho ren go kyo. Dat is essant, denken de koeien, en ze komen ;aal aanstormen om te kijken wat voor /reemde snuiters er nu weer langs hun I ge weide trekken. Zo staan de herkou- op een druilerige woensdagmorgen in- oog met zeven wandelaars die ipend met baniers en eenvoudige mels langs trekken. Drie wandelaars jen onophoudelijk dezelfde tekst. Na \iyo ho ren go kyo. ijkt de dames in de wei niet weten, is dat letuige zijn van een demonstratie die Ichien wel in aanmerking komt voor het ness recordboek. De harde kern van boepje wandelaars is namelijk begon- net lopen in de Engelse havenstad Li- bol, en is niet van plan te stoppen voor- 3 over een klein jaar in het Zuid-Afri- Kaapstad zijn aangekomen. De [ster-wandeling is een initiatief van drie Bdhistische geestelijken uit Japan en erland. De Japanners liepen gisteren werkelijk mee. Non Astrid doet rustig bmdat ze een voetblessure heeft. „En ik l nog een heel eind." [voettocht volgt in grote lijnen de route pe oude slavenhandelaren, en sluit aan enzelfde inititatief aan de andere kant de oceaan. Daar is een groep van 75 man onderweg door de VS, het Caraïbisch gebied en Brazilië. Op 1 januari 1999 moe ten de twee groepen samen komen in Se negal om vervolgens de laatste zes maan den gezamenlijk af te leggen. „Ik vond het heel belangrijk om ook vanuit Europa een tocht te organiseren", vertelt Astrid die als eerste met het idee kwam. „De slavenhan del is van hieruit begonnen, en de slavernij ligt nog altijd aan de grondslag van het he dendaags racisme. Gisteren stond de etappe van Roelo- farendsveen naar Den Haag op het pro gramma: een tocht langs uitgestrekte wei den en door dorpen als Rijpwetering en Oud Ade waar een Boeddhistische monnik een echte bezienswaardigheid is. Het per soneel van een kweker kijkt op veilige af stand toe als de groep door Oud Ade trekt. Ze groeten vriendelijk, maar proesten het uit van het lachen als de wandelaars uit het zicht zijn verdwenen. Even verderop staan huis na huis de bewoners achter het raam om te zwaaien. De wandelaars zwaaien vro lijk terug. Gerti (31) uit het Oostenrijkse Graz heeft zojuist bedacht dat ze toch maar de hele route mee gaat lopen. Oorspronkelijk zou zij 'slechts' meelopen tot Gibraltar. Maar de sfeer in de groep bevalt haar wel. Als niet- gelovige heeft zij er absoluut geen moeite mee dat de tocht geleid wordt door Boed dhistische geestelijken. ,Als ze mij niet pro beren te veranderen, is het okee. Ik respec teer hun en zij respecteren mij, dat gaat pri ma zo." Voor Gerti is de tocht naar Kaapstad haar twee lange demonstratieve wandeling. Toen een eveneens door Boeddhisten geor ganiseerde tocht tegen kernenergie jaren geleden door Europa trok, wilde ze in Oos tenrijk vier dagen meelopen. Het werd tweeënhalve maand. „Ik heb mijn baas ge beld om te zeggen dat ik niet meer kwam. Die was daar niet blij mee. Toen ik uitein delijk terug kwam uit Kiev, ben ik nog een keer langs gegaan om het uit te leggen. Maar mijn baan kreeg ik niet terug." De oorspronkelijk in Oud Ade geboren Li- neke Schakenbos loopt twee dagen voorop om de groep de weg te wijzen, daarna gaat ze weer naar huis. Onderweg komt ze een bekende tegen die verbaasd reageert op haar aanwezigheid in de groep. „Jezus, jij ook? Ja, niet om het één of ander, mdar dat verwacht ik toch niet." Lineke vertelt dat de wandeling is begonnen in Liverpool. „Meid, helemaal lopend?" Ja, en het gaat nog hele maal naar Zuid-Afrika. „Nou, sterkte hoor." Bij het binnenlopen van Leiden, komt een jongen op de fiets informeren wat de bedoeling is van de nog altijd zingende en trommelende wandelaars. Als hij hoort van de plannen is hij met stomheid geslagen. „Zo dan! Ik word al moe als ik naar de Haarlemmerstraat loop. leiden» ruud sep Wie vindt er dat de tekening van de sanering aan de Noor derstraat klopt en wie vindt er dat de tekening niet klopt? Voor GroenLinks-statenlid C. van Laar is er onderhand geen touw meer aan vast te knopen. Zij is ervan overtuigd dat milieu-gedeputeerde J. Wolf haar afgelopen vrijdag onom wonden toegaf dat er opnieuw een nieuwe tekening moet ko men. Maar gisteren liet Wolf via zijn woordvoerder weten dat er niets veranderd hoeft te worden. Dat deze krant afgelopen zater dag meldde dat er een nieuwe saneringstekening komt, is dus onjuist, zo vindt de gedepu teerde. Toch was het niet de provincie die reageerde op het artikel, maar de Leidse milieu wethouder A. Pechtold. „De te kening die wij hebben inge diend is voor de provincie en voor BDO/CampsObers ak koord. Wat mevrouw Van Laar zegt is niet waar", zo liet de wethouder gisteren weten. Pechtold weet te melden dat de rapportage over de sane ring, inclusief de laatste teke ning, op 14 augustus ter inzage wordt gelegd. Onderzoeker A. Hooimeijer van BDO/CampsOber, dat in op dracht van de provincie de kwestie onderzocht, was giste ren wegens ziekte niet bereik baar voor commentaar. Provincie-woordvoerder J. Wigboldus wil pas na lang aan dringen enige duidelijkheid ge ven over de opstelling van Wolf. Volgens hem heeft de ge deputeerde vrijdag de verzeke ring gegeven dat er straks een correcte tekening ter inzage wordt gelegd. Vervolgens zou er onduidelijkheid zijn ont staan over wat nu een nieuwe tekening zou zijn. „Voor ons betekent dat een nieuwe teke ning ten opzichte van de oor spronkelijke beschikking. Het gaat om de verbeterde teke ning die we nu binnen hebben. Dat is in onze ogen een correc te tekening." Van Laai-, die er gisteren on danks verschillende pogingen niet in slaagde om Wolf aan de telefoon te krijgen, reageert verbaasd. „Er is helemaal geen kwestie van verwarring. Ik heb vorige week vrijdag laten zien dat de sanering niet volgens de verbeterde tekening kén zijn uitgevoerd. Ik heb vervolgens gezegd dat ik twee dingen wil de. Ten eerste moet de provin cie de aantoonbaar onjuiste te kening niet accepteren. Ten tweede moet er geen sane ringsverklaring worden afgege ven voordat de zaak daadwer kelijk onderzocht is. Wolf heeft toen gezegd: 'Aan het tweede kan ik niet voldoen, maar punt één geef ik zonder meer toe. Bij de tervisielegging zal een juiste tekening aanwezig zijn.' Wolf heeft daarmee onomwonden gezegd dat hij de huidige ver beterde tekening niet accep teert." De ontkenning van de kant van de gedeputeerde is voor Van Laar geen reden om nu maar bij de pakken neer te zit ten. Op basis van foto's die tij dens de werkzaamheden aan de Noorderstraat zijn gemaakt, is zij bezig om een eigen sane ringstekening te maken. „Dan kan iedereen straks zien hoe er in werkelijkheid gesaneerd is." leiden herman joustra Meer dan dertien jaar duurt het gekrakeel over de bodemsane ring van de Noorderstraat nu al. Het begon met een ogen schijnlijk eenvoudig menings verschil tussen Cupera, een galvaniseerbedrijf dat in de Noorderstraat was gevestigd en graag wilde uitbreiden, en de gemeente die op die plek liever woningen wilde bouwen. Het eind van het gekibbel lijkt nog niet in zicht te zijn, met als voorlopig laatste 'hoogtepunt' de onenigheid over de sane ringstekeningen. Maar wie be schuldigt wie ook weer. En waarvan? Een kort overzicht van dertien jaar ruzie. Het gaat galvaniseerbedrijf Cu pera in 1985 zo voor de wind, dat eigenaar L. Lolkes de Beer de gemeente toestemming vraagt het bedrijf in de Noor derstraat, een zijstraat van de Langegracht, uit te breiden. Leiden weigert echter toestem ming omdat zij op die plek lie ver woningen wil bouwen. Cu pera accepteert dat, maar vraagt de gemeente anderhalf jaar de tijd om elders te bou wen. Een reactie van de gemeente blijft uit. Cupera blijft gewoon in de Noorderstraat zitten. Lei den verleent wel alvast een bouwvergunning aan Woning bouwvereniging Leiden en koopt wat panden naast Cupe ra, maar daarbij blijft het. Tot 1992 wanneer de plan nen voor woningbouw een stuk concreter zijn geworden. De gemeente laat in verband met de gewenste bouw een bodem onderzoek uitvoeren in de Noorderstraat. Het onderzoek toont slechts lichte verontreini ging van de grond aan. Een jaar later doet de gemeente op nieuw een bodemonderzoek. Dit keer met een behoorlijk ne gatief resultaat. Het grondwater zou zwaar verontreinigd zijn met gechloreerde waterstoffen, een substantie die ook in ont- vettingsmiddelen voorkomt waarmee galvaniseerbedrijven metalen reinigen. Lolkes de Beer zegt echter dat de vervuiling niet van zijn bedrijf afkomstig kan zijn. Er zouden genoeg maatregelen zijn getroffen om vervuiling te voorkomen. De gemeente biedt Lolkes de Beer 1,3 miljoen gulden om de zaak over te nemen. Die gaat echter niet akkoord en wendt zich tot de rechter. Dat pakt echter slecht voor hem uit. De rechter verlaagt de afkoopsom tot 700.000 gulden, omdat Cu pera niet zou voldoen aan de milieu-eisen en de grond moet worden gesaneerd. Lolkes de Beer blijft volhouden dat er een andere vervuiler in de buurt moet hebben gezeten. Om een fikse dwangsom te voorkomen, vertrekt hij toch uit de Noor derstraat. Na het vertrek van Cupera, verrijzen inderdaad nieuwe woningen in de Noor derstraat. Verder blijft het stil. Eind 1997 komt de kwestie weer tot een uitbarsting als Lol kes de Beer de gemeente van geknoei beschuldigt bij de sa nering. Volgens hem heeft de gemeente veel minder geld uit gegeven dan de 700.000 gulden die hij had moeten betalen. Men zou namelijk veel minder zand hebben weggegraven, dan officieel bekendgemaakt. Later zegt hij dal de vrachtbrie ven niet kloppen. Volgens die brieven zou juist meer zand zijn afgevoerd dan feitelijk mo gelijk. En meer vervuilde grond, betekent hogere decla raties voor de gemeente. De provincie wordt verzocht de kwestie uil te zoeken. De provincie op zijn beurt schakelt onderzoeksbureau BDO/CampsOber in. Die con cludeert eind mei 1998 dat er geen sprake is van fraude. Wel van incorrecte tekeningen - de schaal is niet juist weergegeven - in het saneringsverslag. En over die tekeningen kibbelen Leiden en Lolkes de Beer nu

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 13