Spaak in wiel fusie Jaarbeurs en RAI door' ijiVe vliegen tussen de waslijnen van Hong Kong Economie Rechter: FNV-personeel hoeft niet te verhuizen Driekwart productie papier uit recycling De euro en de rente Beursplein grote bouwput fERDAG 25 JULI 1998 9 istituten beleggen veel in vastgoed 'Machtsconcentratie expositieruimte in Randstad wordt te groot' Recordomzet Nederlandse bedrijven De Nederlandse papier- en kar tonindustrie heeft vorig jaar meer dan ooit oud papier als grondstof gebruikt. De fabrie ken verwerkten 2,25 miljoen ton oud papier, 6,6 procent meer dan in 1996. De productie van de industrie bestond daarmee voor bijna driekwart uit al eer der gebruikt materiaal, zo blijkt uit het jaarverslag van de bran cheorganisatie VNP. Voor de papier- en kartonin dustrie was 1997 toch al een re cordjaar. Nog nooit werd er zo veel papier en karton gemaakt: 3,16 miljoen ton of 5,8 procent meer dan in 1996. Dat bracht ruim vier miljard gulden op, een stijging van 4,9 procent. Van de afzet ging bijna zeventig pro cent naar het buitenland, waar mee de export met 10,5 procent steeg. De afzet steeg bij een prijspeil dat gemiddeld redelijk en vrij constant was. Omdat de grond- stoffenprijzen vrij stabiel waren, boekten de meeste bedrijven betere resultaten dan in 1996. Wel laten de marges volgens de VNP nog steeds te wensen over. Inmiddels is de oudpapierprijs dit jaar gestegen door een toe nemende vraag in Europa en het Verre Oosten. Het aantal werknemers in de bedrijfstak liep door reorganisaties met 2.5 procent terug naar 6.900. De interne verhoudingen bij FNV Bondgenoten, de groot ste vakbond van Nederland, hebben een nieuw dieptepunt bereikt. Een verhuizing van een regiokantoor naar Bunnik is na een uitspraak van de rechter niet doorgegaan. De OR moet eerst advies uitbren gen voordat de verhuiswa gens mogen vertrekken. De verhuizing was dit weekeinde gepland. Al sinds FNV Bondgenoten begin dit jaar uit een fusie van vier FNV-bonden ontstond, is de relatie tussen hoofdbe stuur en personeel slecht. De interne communicatie heeft ernstig te lijden onder de vele kantoren waarover de bond verspreid is. Het bestuur van FNV Bond genoten heeft haast. Het pand in Bunnik kon alleen worden verkregen door een ruil met de huidige gebruiker. FNV Bondgenoten beweert dat de OR al mondeling met de ver huizing naar Bunnik had in gestemd. De OR zegt dat dat niet waar is. De adviesaan vraag zou al op 14 mei zijn in getrokken en is nooit op nieuw gesteld. ,,Wij zijn voortaan een zeer formele ondernemingsraad verklaart plaatsvervangend voorzitter Benders. „Het be stuur teert elke keer op de so lidariteit van het personeel. Dat is dus afgelopen." isterdam Nederlandse professionele beleggers ensioenfondsen, verzekeraars, vastgoedfondsen) hebben in de irste helft van dit jaar bijna drie keer zoveel in onroerend goed Nederland belegd als in dezelfde periode in 1997. De beleg- ngen gingen omhoog van één naar 2,9 miljard gulden. Dit ijkt uit een onderzoek van het blad Vastgoedmarkt. Ze com- 2™ nseerden daarmee ruimschoots de sinds vorig jaar vermin- rde belangstelling van buitenlanders, waarvan de beleggingen lalden van 2,2 naar een miljard. Het ging vooral om Duitsers, e de markt lang domineerden. Zij kregen meer mogelijkheden 3.3 n toezichthoudende organen om elders te beleggen. I' ussische rente naar 60 procent 8.: )skou De Russische centrale bank heeft gisteren haar belang- 2 kste rentetarief verlaagd van tachtig naar zestig procent. De 82 mk durfde de maatregel aan ondanks de recente koersdaling n de roebel. Gisteren daalde de roebel ten opzichte van de Har tot een koers van 6,27. Begin dit jaar stond de rente nog o.< >28 procent. In mei verhoogde de bank het tarief tot 150 pro nt toen de roebel onder grote druk kwam te staan door de rgwekkende Russische begroting. Begin juni ging de rente nlaag naar 60 procent, maar eind juni was het weer mis en oest de bank het tarief optrekken tot 80 procent. ogistiek centrum Würth in Venlo o| !LO_i Het Duitse bedrijf Würth vestigt een groot logistiek cen- ïm in Venlo. Met de gemeente is een contract getekend voor aankoop van tien hectare grond. Binnen enkele jaren komen Würth in Venlo 500 mensen te werken. Het bedrijf investeert 5 miljoen gulden in het nieuwe complex. Würth, met de ij', ofdzetel in het Duitse Künzelsau, is een grote handelsonder- !7j ming op het gebied van bevestigings- en montagetechniek, it bedrijf is met 26.000 werknemers actief in 71 landen en ekte in 1997 een omzet van zeven miljard gulden. Würth wil 2; Igend jaar met de bouw beginnen en in 2001 moet het nieuwe mplex klaar zijn. uizet Nortel stijgt tien procent OFDDORPNortel, met de hoofdvestiging voor Noord-Europa Hoofddorp, heeft in het eerste halfjaar van 1998 een omzet- jging geboekt van tien procent tot ruim 15,2 miljard gulden. nettowinst steeg met 33 procent tot ruim 700 miljoen gulden, rder noteerde Nortel voor ruim zestien miljard aan nieuwe or- rs; een toename met dertien procent. Het telecommunicatie- datanetbedrijf boekte vooral successen in de VS terwijl de 13,ïzet in Europa in het tweede kwartaal daalde. Oorzaak: het af- iten van belangen aan de Finse Nokia-groep en het Zweedse 3,1 Ericsson. Bij Nortel werken wereldwijd 73.000 mensen. lustering kennis scheelt kapitalen ft» Vijf Delftse instituten op het gebied van grond-, weg- en j iterbouw gaan hun krachten bundelen. Door samenwerking 7 i het Delfts Cluster kan er op miljardenprojecten als de Betu- 8. lijn en de Hogesnelheidslijn Zuid fors worden bespaard, luidt verwachting. De kern bestaat uit Grondmechanica Delft, het ernational Institute for Infrastructural Hydraulic and Environ- ental Engineering, TNO, de TU en WL/Delft Hydraulics. De (wikkeling van kennis en het aanleggen van databestanden et benodigde informatie kost jaarlijks 36 miljoen. Cluster zelf anciert honderd miljoen verdeeld over tien jaar. nsen-auto terug na ruim 20 jaar iditch Het legendarische Britse automerk Jensen is dank zij d miljoeneninvestering van twee zakenlieden nieuw leven in- 5Ï blazen. Tussen 1946 en 1976 produceerde Jensen diverse irtieve prestigieuze modellen als de Interceptor en de Healy. 4! is de bedoeling dat er 500 auto's per jaar gebouwd worden 8 Redditch bij Birmingham. Het nieuwe, open model heeft een 8j lerikaanse V-8 motor die de wagen binnen 5 seconden naar 13. kilometer per uur laat accelereren. Om te kunnen concurre- met merken als Porsche, TVR en Jaguar gaat de nieuwe Jen- rond de 150.000 gulden kosten. ledsel verkoopparty aftrekbaar een Tupperware-party or- seert en daarvoor als de- istratiemateriaal meel, nte en aardappelen in huis t, mag de kosten daarvan kken voor de belasting. als het spul na afloop It opgegeten. Staatssecreta- 'ermeend (financiën), die er de strijd aanbond tegen 125 praktijk, is door de Hoge I in het ongelijk gesteld. 103 n organisatrice voerde in een aftrekpost van 693 gul- 23 voor de aanschaf van de- monstratievoedsel, op als be- drijfsorïkosten. De belastingin specteur pikte dat niet. Hij ver hoogde de belastingaanslag. Het gerechtshof in Den Bosch en vervolgens nu dus ook de Hoge Raad hebben dat weer te- Bij de fiscus wordt bij voed seluitgaven aangenomen dat een gedeelte daarvan voor pri- vé-gebruik is. De Hoge Raad vindt echter dat in dit specifieke geval de ingekochte levensmid delen allemaal bedrijfsmiddelen zijn hoewel ze ten dele worden opgegeten.' De voorgenomen fusie tussen de Jaarbeurs in Utrecht en de RAI in Amsterdam is ongewenst. De concurrentie wordt daardoor ernstig belemmerd. Tot die voorlopige conclusie komt 'fusiewaakhond', de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa). Een en ander blijkt uit een ver trouwelijke notitie. Volgens NMa-woordvoerder Mors besluit de directeur-gene raal waarschijnlijk begin vol gende maand over de fusie- aanvraag. Ondanks de negatie ve conclusie is een fusie niet di rect van de baan, zegt Mors. „Onze opvatting is aan de RAI en Jaarbeurs voorgelegd. In overleg proberen we nu de pijn punten weg te nemen. Lukt dat, dan kan een fusievergunning alsnog worden verleend. De Jaarbeurs noch de RAI wil op de voorlopige conclusies in gaan. „Het proces loopt nog, meer wil ik er niet over kwijt. De NMa buigt zich er over en in houdelijk zullen de zaken wor den aangescherpt", zegt een RAI-woordvoerder. De Jaar beurs laat zich in soortgelijke bewoordingen uit. De combinatie Jaarbeurs/RAI zou de enige grote verhuurder van beursaccommodaties in de Randstad worden. Het zijn vol gens de NMa niet alleen de grootste maar ook kwalitatief beste beursaccommodaties. Concurrentie tussen beide ac commodaties is volgens de NMa gewenst, omdat bursorga- nisatoren anders geen keus meer hebben. Zowel Jaarbeurs als RAI organiseert zelf beurzen. Een beursorganisator die een voor de Jaarbeurs concurreren de beurs aanbiedt, kan nu nog altijd bij de RAI aankloppen. Die mogelijkheid vervalt na een samengaan. RAI en Jaarbeurs hebben van de grotere beurscomplexen in Nederland samen veruit de meeste netto vierkante meters expositieruimte. Bij de laar- beurs gaat het om 64.300 vier kante meter. Dat is bijna een derde van het marktaandeel in vierkante meters. Bij de RAI gaat het om 44.920 vierkante meter. Bovendien maakt het MECC in Maastricht onderdeel uit van de RAI. ECONOMIEWIJZER Het is gek maar een recessie of een economische crisis is veel gemakkelijker te verklaren dan economische voorspoed. Het is net als met het menselijk li chaam: op de vraag 'waarom ben ik ziek?' past soms een makkelijk antwoord en soms een moeilijk en een enkele keer ook geen antwoord. Maar de vraag 'waarom functioneert mijn lichaam normaal?' is zo gecompliceerd, die is niet te beantwoor den. Toch is de vraag waarom het ons eco nomisch zo goed gaat wel van belang, vooral nu een groot deel van Europa bin nenkort een eenheid gaat vormen en op een gezamenlijke munt overstapt. Natuurlijk, de rente is historisch laag en de inflatie is ook laag, de olieprijzen zijn laag en de werkle- genheid geeft ons ook al geen problemen meer. Op dezelfde manier verklaar je iemands ge zondheid uit het feit dat hem niks mankeert. Waarom zie ik zo goed dokter? Omdat u niet blind bent, mevrouw. Veel hou vast biedt het niet. Het geeft ook geen antwoord op de vraag die menige econoom, een enke le politicus en alle huizenbezit ters bezighoudt: gaat de rente omhoog als de euro wordt inge voerd? Weet iemand het ant woord op een praktische vraag: moeten we onze hypotheek nog gauw oversluiten, ja of nee? Er zijn zoals gewoonlijk twee stromingen. De ene denkt: de rente gaat omhoog. De andere denkt: de rente gaat verder om laag. Om met de laatsten te be ginnen, zij benadrukken dat zo'n gemeenschappelijke munt het internationale betalingsver keer een heel stuk eenvoudiger maakt. Het wisselkoersrisico valt weg en allerlei transactie kosten ook. Betalen in het bui tenland wordt gemakkelijker en dus goedkoper, niet alleen voor bedrijven maar ook voor ban ken. Banken kunnen dat voor deel doorberekenen in de rente. Bovendien moeten ze onderling ook zwaarder concurreren en ook dat kan de rente drukken. De tweede stroming kijkt naar de deelnemende landen en re deneert: die zwakke broeders in het Zuiden hebben een zwakke re munt, een hogere inflatie en een hogere rente. Als dat straks één pot nat wordt, komen we ergens in het midden uit. En dat betekent voor Nederland: een PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste hogere inflatie en een hogere rente. Kijken we eens naar de tarieven zoals die per 1 juli golden voor korte kredieten van drie maan den, dan hoort de Nederlandse rente samen met de Duitse, de Franse, de Belgische en de Oos tenrijkse (allemaal onder de vier procent) tot de laagste van West-Europa. Maar de Spaanse, de Italiaanse en de Deense blij ven ruim onder de r vijf procent en lig gen er dus niet zo ver boven. Alleen Engeland springt eruit met bijna acht procent. Maar Engeland doet voorlopig niet mee. Voor een zuivere vergelijking van rente moet je de inflatie eraf trek ken. Je krijgt dan de netto of 'reële' rente. Laten we maar weer het driemaands-cij fer nemen. Engeland is met ruim zes procent inflatie royaal de koploper. De Franse inflatie was maar twee procent, de Itali aanse 1,9 procent en de Spaan se zelfs maar 0,7 procent. Het valt dus wel mee in het Zuiden. Trekken we de inflatie van de rente af, dan ontstaat het vol gende beeld: Nederland heeft de laagste reële rente, gevolgd door België (kleiner dan een procent). Dan volgen Denemar ken, Frankrijk en Engeland (tus sen een en twee procent), daar na Oostenrijk, Duitsland en Ita lië (tussen twee en drie procent) en ten slotte Spanje met ruim 3,6 procent. Deze berekening is wat grof, maar het geeft toch een indruk. Volgens de aanhangers van de ze stroming zou de Nederlandse rente ruim voor de invoering van de euro stijgen tot het ge wogen gemiddelde van alle lan den samen. Het zou betekenen dat de rente hier een of twee procent zou stijgen. Zelf dacht ik anderhalf jaar geleden al dat de rente zou gaan stijgen, om dat de olieprijs steeg. Inderdaad steeg de rente licht, maar kort erna daalde de olieprijs naar onvermoede dieptepunten en de rente zakte mee. Wel onder steunde het mijn stelling dat de olieprijs een sturende kracht achter de rentestand is, maar dat is dan ook alles. Ik waag me niet aan een voorspelling. Het is te groot, te uniek, die euro. Wie zegt dat hij 't weet, valt te wan trouwen. voor de hele groep. De vliegacti- viteiten zorgen overigens nog steeds voor de meeste inkom sten (140 miljoen). De simula tors zijn wel het meest kapitaal intensief. Biemans houdt er re kening mee bij een eventuele uitbreiding nieuw kapitaal te moeten aantrekken. Dat kan over drie tot vier jaar leiden tot een beursgang. Nu zijn de aan delen nog gelijkelijk verdeeld over het management, de Ne derlandse Participatie Maat schappij en de HAL. Schreiner is voor de buitenwe reld vooral bekend door de heli kopterdiensten die het bedrijf verzorgt naar booreilanden in de Noordzee. Maar Schreiner heeft ook een meerderheidsbe lang in de regionale maatschap pij Air Exel, is eigenaar van Aerocontractors Nigeria, vliegt voor Sabena en vervoert zelf vracht. Het heeft verder een on derhoudsbedrijf in Limburg, handelt in vliegtuigonderdelen en is eigenaar van de Nationale Luchtvaart School. Biemans over dat scala van activiteiten: „We zijn uitgegroeid tot een breed luchtvaartbedrijf. Die spreiding van activiteiten werkt goed. Als het met de charters minder gaat, staat daar weer te genover dat de oliewinning wel weer beter draait." En het simu- latorbedrijf? „Dat blijft altijd. Ie dere piloot moet elk half jaar te rugkomen om zijn brevet te houden." Nokia realiseert omzetgroei met mobiele telefonie STOCKHOLM ANP Het Finse telecomconcern No kia heeft niet te klagen over zijn divisie mobiele telefonie. Nokia boekte met zijn zaktelefoons in de eerste helft van het jaar een omzetgroei van vijf naar bijna zeven miljard gulden. Nokia publiceerde gisteren zijn halfjaarcijfers, daags na Philips dat in de mobiele telefo nie aanhoudend verliezen lijdt. De Finnen gaven echter geen aparte winstcijfers over de af zonderlijke bedrijfsonderdelen. Het concern als geheel boekte een nettowinst van 1,5 miljard tegen 88 miljoen gulden in het eerste halfjaar van 1997. De concernomzet maakte een sprong naar 12,3 miljard gul den. Topman Jorma Ollila was zo tevreden dat hij voorspelde dat Nokia dit jaar nog iets beter zal doen de voorziene omzetgroei van 25 a 35 procent. Hij gaf hoog op over het verkoopsucces van het nieuwste model zakte lefoon. De snelle digitalisering van de Amerikaanse markt, met name die in de Verenigde Sta ten, versterkte verder Nokia's marktpositie. Ruim 80 procent van de Nokia-telefoons is digi taal. Het Finse bedrijf heeft we reldwijd ruim 41.500 mensen in dienst. AMSTERDAM Half mei verhuisde de Amsterdamse effec tenbeurs van de be roemde zaal aan het Damrak naar het nieuwbouwgedeelte van Beursplein 5. Daarop namen eerst de slopers en ver volgens de bouw vakkers bezit van het fraaie beursge bouw. Er werd be gonnen met een in grijpende opknap beurt. De restaura tie en modernise ring moet begin ok tober afgerond zijn. Dan mogen de han delaren van de op- tiebeurs bezit ne men van de beurs- vloer. FOTO ANP HANS STEINMEIER c ireiner grote aanbieder van simulatortrainingen I®? fDDORP RUDOLF KLEUN 107 ioordzee strekt zich uit on- Ie cockpit. Even later komt 63 phol in zicht. De Boeing 5| andt. Bij het remmen komt wee gevoel op in de maag. gaat de deur open. We 1 knipperend in het scherpe van de klinisch schone hal le Schreiner Aviation ip in Hoofddorp. Hier op 1.: iteenworp afstand van )hol trainen piloten uit een 2 (aantal landen in simula- 112 7 j einer is bijna ongemerkt 33',; an de grootste onafhanke- 0 aanbieders ter wereld ge- 2 len van simulatortrainin- Het bedrijf beschikt bin- 'jj :ort over zeventien simula- 2 in centra in Hoofddorp, 16 itricht, Brussel en Dallas. simulator vertegenwoor- oj ïen investering van twintig ertig miljoen gulden. 13 eluchtvaartmaatschappij- C00| eschikken vaak zelf over si- 3,5 itors. Maar niet iedere (schappij wil daar zelf mil- en in investeren. Toch gt iedere vlieger een groot ïl uren door achter de rknuppel van de simulator. wkomers worden er mee leid. Maar ze zijn ook no- oor training wanneer men- iverstappen van het ene het andere vliegtuigtype. 3-i| ers moeten bovendien elk 2 aar een test afleggen om brevet te houden, buiten oogt de simulator als een grote vrieskast op poten. Binnen gloeien de meters van de cockpit levensecht in het in strumentenpaneel. Het gieren de geluid van de motoren klinkt en als het 'toestel' gaat rijden zijn er hobbels in de landings baan voelbaar. De computer zorgt ook nog voor realistisch beeld. „We kunnen hier tussen de waslijnen van Hong Kong door vliegen", zegt directeur B. Biemans van Schreiner. Het simulatorbedrijf ontstond twintig jaar geleden. Het was toen helemaal gericht op de Fokker Friendship. Nog steeds luidt de officiële naam 'Friend ship Simulation Company'. In 1993 werd samen met Fokker een nieuw hypermodern trai ningscentrum in Hoofddorp ge bouwd. „Het leek een heel goed idee om met Fokker in zee te gaan. We dachten dat als er iets mis zou lopen de overheid wel in zou stappen. Dat is toch iets anders gelopen", constateert Biemans droogjes. Na het faillissement heeft Schreiner het complete trai ningscentrum overgenomen van de curatoren. In het ver lengde daarvan werd ook beslo ten te groeien in deze markt. „Dit jaar zijp we heel groot ge worden met de overname van het centrum in Brussel en het besluit simulators voor de Dor- nier 328 daar en in Dallas neer te gaan zetten." De Dornier 328 is een dertigzitter, bedoeld voor de 'dunnere' regionale passa giersroutes. Daarnaast heeft Directeur Biemans van de Schreiner Aviation Group in de simulator: „Iedere piloot moet elk half jaar terugko men." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER JUR ENCELCHOR Schreiner simulators voor de Fokker 50, 70 en 100, de Boeing 727, 737,757 en 767 en de Douglas DC 10 en MD80. Voor de nabije toekomst voor ziet Biemans verdere groei door uitbreiding en overnames. „Er zijn steeds meer vliegmaat schappijen die hun kapitaal niet in simulators willen stoppen. Daar springen wij dan in. Na tuurlijk hebben eigen simula tors voordelen voor maatschap pijen. Ze zijn bijvoorbeeld altijd beschikbaar. Maar wij denken dat we goedkoper kunnen wer ken. Onze simulators zijn ge middeld 4.000 uur per jaar be zet, een groot deel van de tijd draaien ze dag en nacht. Effi ciënt in speciaal daarvoor opge zette centra. Onze filosofie is lean and clean. Speciaal ge bouwde ruimten, geen papiertje op de grond. En zo efficient dat het aantrekkelijk wordt voor maatschappijen om trainingen aan ons uit te besteden." In middels heben veertig maat schappijen, afkomstig van Viet nam tot Zuid-Amerika de weg naar Schreiner gevonden. Het simulatorbedrijf is inmid dels goed voor een omzet van zo'n 40 miljoen gulden per jaar, op een totaal van 275 miljoen

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9