'Bedrijven worden zelden beter van fusies' Geboorde tunnel Binnenland/Buitenland IVÏRIl bijt hOIld steeds geen besluit over Westelijke Jordaanoever Fotobestand van politie wordt aan wet getoetst Agenten voelen zich als 'hoeren van de overheid' Ministerie woedend op reisorganisatie OAD barendrecht Enkele meters onder de Oude Maas bij Barendrecht wordt de eerste tunnelbuis van de Tweede Heinenoordtunnel afgewerkt. De ze eerste geboorde landbouw- en fietstunnel kost ruim een kwart miljard gulden en geldt als proefproject voor de bouw van de HSL en de Betu welijn. foto anp ton borsboom -TERDAG 25 JUL11998 OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters opmerkellikeberichten Israëls politici zoeken uitweg uit politieke jungle Premier Nethanyahu worstelt met het Amerikaanse plan waarin staat dat Israël zijn troepen moet te rugtrekken uit dertien procent van de Wes telijke Jordaanoever. foto reuters david silverman Middel tegen potentiële drugsrunners werkwijze. „In tegenstelling tot andere politieregisters komen in dit geval ook personen die nog niet zijn veroordeeld in het fotobestand terecht." Hij heeft de Registratiekamer gevraagd om het fotosysteem aan de wet Politieregisters en de wet Per soonsregistratie te toetsen. Bovendien is het registreren in strijd met het Wetboek van Strafvordering, meent hij. „Ie mand met een Noord-Afrikaans uiterlijk die in het register voor komt en zich om welke reden dan ook naar het station be geeft, wordt in de praktijk als verdachte gekwalificeerd en geobserveerd", aldus de advo caat. In het wetboek staat dat iemand pas als verdachte kan worden aangemerkt, als er een redelijk vermoeden van schuld aan een strafbaar feit is. Het Openbaar Ministerie geeft toe dat het fotobestand wordt gebruikt bij de opsporing van drugsrunners. Het is vol gens persofficier van justitie ge oorloofd foto's rond het CS te maken: „De foto's worden ge maakt op de openbare weg. I let is ook niet zo dat iedere Marok kaan wordt gefotografeerd. Men moet aan bepaalde criteria vol doen". Ook het onopvallend volgen van personen die nog niets strafbaars hebben gedaan is volgens haar rechtmatig. „De politie mag observeren op plaatsen waarvan men weet dat er regelmatig strafbare feiten worden gepleegd De politie Rotterdam gebruikt in de strijd tegen drugsrunners ongeoorloofde opsporingsmid delen. Dat stelt de raadsman van enkele drugsrunners. Hij meent dat de politie in strijd handelt met de wet door op het Centraal Station mensen te fo tograferen en te volgen voordat deze een strafbaar feit hebben begaan. Een politieteam heeft vanaf oktober van het vorig jaar op CS mogelijke drugsrunners in kaart gebracht. Personen die langer dan een half uur op het CS ver blijven, contact hebben met an dere potentiële drugsrunners, reizigers uit internationale trei nen aanspreken of drugstoeris ten meenemen naar bekende drugspanden worden stiekem gefotografeerd. De politie heeft zo enkele honderden foto's verzameld. Een deel van de gefotografeerde personen is geïdentificeerd, een klein deel is onbekend. Het gaat vooral om Marokkaanse jonge ren in de leeftijd van 13 tot 27 jaar. De politie gebruikt de foto's om op CS mogelijke drugsrun ners te herkennen. Als de per soon voorkomt in het fotobe stand gaan agenten in burger hem volgen. Zodra de persoon zich schuldig maakt aan een strafbaar feit, wordt hij aange houden. Raadsman F. van Ardenne heeft zware kritiek op deze Los van de PVR al tientallen agenten ziekgemeld. De veel te hoge werkdruk en het ontbre ken van overleg tussen de agen ten op straat en de leiding, zijn de oorzaken van de malaise bij het politiepersoneel. In het dis trict Centrum werken in totaal zo'n 400 mensen van wie ruim 200 in de buitendienst. De agenten maken vooral be zwaar tegen oproepen tijdens verlofdagen. Hieruit spreekt vol gens Los weinig respect van de leiding voor de broodnodige rust van het politiepersoneel. De Politie Vakorganisatie Rijn mond (PVR) heeft deze week de arbeidsinspectie ingeschakeld om de werkdruk in het district Rotterdam-centrum onder de loep te nemen. Volgens een woordvoerder van de vakorga nisatie krijgen de politiemensen in het centrum te weinig rust en worden ze als „hoeren van de overheid" ingezet wanneer het de politieleiding belieft. De afgelopen weken hebben zich volgens woordvoerder G. -den haag rien van den anker De hoogste ambtenaar op het ministerie van buitenlandse za ken, secretaris-generaal D. van den Berg, is hevig gebelgd door kritiek van reisorganisatie OAD op zijn departement. In een brief aan de Nederlandse toeris ten die in mei inderhaast van Bali moesten worden geëvacu eerd vanwege de politieke crisis in Indonesië, levert de reisorga nisatie ongezouten kritiek op de trage gang van zaken bij Buiten landse Zaken. Het departement zou veel te lang getreuzeld heb ben adequate maatregelen te treffen. Daarom duurde de te rugreis langer duurde dan vol gens OAD nodig was. Die Bali-brief schoot Buiten landse Zaken zodanig in het verkeerde keelgat dat de hoog ste baas, op 4 juni, bijna ondi plomatiek venijnig reageerde. Een opmerking over 'langzame molens' noemt hij 'misplaatst' en de kritiek op de mogelijk tra ge reactie van het ministerie pa reert hij onder meer met: 'Wat ik OAD verwijt is dat zij het ei gen blazoen probeert op te poetsen". De ruzie tussen BZ en OAD gaat ook over het verwijt dat het ministerie een te hoge ticket prijs zou hebben berekend voor de vlucht van Bali naar Singapore. Deze relatief korte trip (die in heel korte tijd moest worden geregeld) kostte per persoon zo'n 550 gulden, een bedrag dat de touroperator ge heel voor haar rekening heeft genomen. Van den Berg zou het tenslot te op prijs stellen als de OAD „het bij uw reizigers opgeroe pen beeld over BZ in het licht van mijn brief corrigeert'. Op 30 juni heeft de OAD schriftelijk gereageerd, maar directeur J. ter Haar zegt dat er geen excuses zijn gemaakt. „Wel hebben we uiteengezet dat er sprake was van twee dagen grote onduide lijkheid voor onze klanten van wege tegenstrijdige berichtge ving in de Nederlandse media, die door familie werd doorge beld naar Bali. Gezien de hec- tiek van die situatie is die zin snede over 'de molens' ge bruikt, hetgeen onder die om standigheden te begrijpen valt". Bovendien, zo zegt Ter Haar, is op vier kantjes nogmaals op een rij gezet hoe naar de mening van de OAD de feitelijke com municatie met BZ is verlopen. Die antwoordbrief is bij het ministerie, zo blijkt nu, even eens niet best gevallen. Sommi ge argumenten worden zelfs 'beneden peil' genoemd. Het jongste BZ-antwoord in deze zaak is inmiddels in concept zo goed als klaar en zal - nadat een aantal betrokken, ambtenaren terug is van vakantie - volgende week naar Holten worden ver zonden. Tilburgse hoogleraar Hans Schenk: tilburg gpd erik van derstruus Fuseren kan een leuk tijdverdrijf zijn. Maar economisch gezien levert het niets op. Van de beloofde kostenbespa ringen en extra winstgroei komt in de praktijk zelden iets terecht, zegt de Til burgse hoogleraar industriebeleid Hans Schenk. De knokpartij tussen Fortis en ABN Amro om de Generale Bank volgde de hoogleraar met plezier. „Het was leuk, het was spannend. Een echte wed strijd. Fortis won. Maar of het concern daar blij mee moet zfjn, is zeer de vraag. Gehoorzaamt de overname aan de wetten van de statistiek, dan levert het inlijven van de Generale Bank niets op", zegt Hans Schenk, hoogleraar in dustriebeleid aan de Katholieke Uni versiteit Brabant in Tilburg. In zijn stem klinkt geen leedvermaak. Het zijn eenvoudig de cijfers. In het ka der van een groot Europees onderzoek bekeek Schenk de eerste vier fusiegol ven in deze eeuw: rond de eeuwwisse ling, eind jaren twintig, eind jaren zes tig en eind jaren tachtig. Achtduizend fusies in totaal van grote, veelal beurs genoteerde bedrijven. Slechts vijftien 15 procent van de ondernemingen deed het na een fusie of overname be ter dan daarvoor. Zij wisten hun kosten te verlagen, hun efficiency en/of mark taandeel te vergroten en hun winst ex tra op te krikken: precies de voordelen die bestuurders en aandeelhouders voor ogen hadden. Eenzelfde percentage vertoonde daar entegen juist slechtere prestaties. Ver reweg de grootste groep, zo'n 70 pro cent, was beter noch slechter gewor den van de fusie. Al het geld wat zij hadden geïnvesteerd \yas er weer uit gekomen. Maar niet meer dan dat. Deelnemers in de huidige fusiegolf, zoals Vendex/Bijenkorf en NBM Am- stelland/Wilma, zullen vrijwel zeker in de laatste twee groepen belanden. „De grote ondernemingen in Europa en de VS hebben hun optimale grootte al be reikt", zegt Schenk aan de hand van een grafiekje. „Nog groter worden kan wel, maar het brengt geen voordelen meer mee. De kosten per eenheid, het hoofddoel van elke fusie, zullen niet verder dalen." Bestuurders van ondernemingen we ten dat. „Natuurlijk, ze zijn op de hoogte. Ze moeten op de hoogte zijn. Maar ze kunnen niet anders. Kijk naar Fortis. Zouden zij de Generale Bank niet hebben overgenomen, dan wer den ze zelf een prooi. Nu is dat gevaar voorlopig afgewend. Hun grootte be schermt hen. Zou ik in de schoenen staan van het Fortis-bcstuur, dan deed ik precies hetzelfde. Hoe het komt dat bedrijven nu bevan gen zijn door de fusiekoorts, is niet he lemaal duidelijk. Het argument dat be drijven zich met de komst van de euro moeten voorbereiden op één Europese markt, snijdt volgens de Tilburgse econoom geen hout. „Veel bin nengrenzen zijn gesloopt. Grote Eu ropese ondernemingen grazen al jaren in eikaars achtertuin. Zoveel verandert er niet op 1 januari." De geschiedenis leert dat een fusiegolf steeds vooraf is gegaan door een perio de van economische voorspoed. Be drijven moeten financieel sterk genoeg zijn om zich grote fusies te kunnen veroorloven. Een directe verklaring is dit echter ook niet. Er zijn bloeiperio des geweest die niet werden gevolgd door een fusiegolf. Schenk: „Elke markt, of dat nu de che mie is of de auto-industrie, wordt ge domineerd door een beperkt aantal grote spelers. Die kijken voortdurend naar elkaar. Steekt binnen zo'n kring iemand de lont aan, dan staat de rest voor een dilemma. Volgen ze niet, dan lopen ze het risico achterop te raken. De kans bestaat immers dat de concur rent toch een manier heeft gevonden om de kosten te verlagen. Gaan ze mee in de golf, dan raken ze in elk geval niet achterop. Dus kiezen ze meestal voor meegaan." In letterlijke zin is van een 'fusiegolf ook geen sprake. Dat woord suggereert een langzame stijging, gevolgd door een even trage daling. In werkelijkheid lijkt fusiegrafiek meer op een zaagtand: zeer scherpe stijgingen met even steile afgronden. Schenk: „Het ene jaar zijn het er 300 en een jaar later plots 3000. Dat gaat heel heftig. Loopt de leencapaciteit van bedrijven terug en worden over te nemen bedrij ven schaars dus duur, dan is de fusie golf doorgaans over zijn hoogtepunt De Tilburgse hoogleraar industriebeleid Hans Schenk, foto gpd ton toemen heen. Voor gefuseerde bedrijven breekt vervolgens de periode van het afstoten aan. In het verleden zijn van elke tien overgenomen ondernemingen er na enkele jaren vier tot vijf weer verkocht. „Dan vult de fusievijver zich weer en kan het proces opnieuw beginnen." PER-BAGEL Bakker Larry Wilkerson uit de Amerikaanse lts Mattoon en zijn assistent verwijderen de laatste restjes fo- ran wat de allergrootste bosbessen-bagel van de wereld moet De bagel werd gebakken in de grote oven die achter hen t en weegt volgens de makers zo'n 250 kilo. De bagel wordt weekeinde pas officieel gewogen en gemeten tijdens de ope- g van het jaarlijkse bagelfeest in Mattoon. In die plaats staat rootste bagelbakkerij van de wereld, foto »apdoug lawhead INGERPENSIOENTJE Twee eaanse vrouwen die tijdens Tweede Wereldoorlog ge- ngen werden te werken in mse fabrieken, hebben vori- /eek eindelijk hun pensioen de Japanse regering mogen rangen. Ze kregen elk een rtje. Het Japanse persbu- i Kyodo meldt dat de vrou- allebei 68, recht hebben ten pensioen ter grootte van half maandloon, omdat ze het land hebben verlaten, dat het maandloon voor ge- ngen arbeid toen 50 cent is nu een pensioen toege- d van 25 cent. Japan had 1910 tot 1945 de macht het Koreaanse schierei- I, en dwong naar schatting miljoen vrouwen tot arbeid e Japanse industrie. x SI ANKVAKANTIE Een iwtjesolifant in de dieren- ri van Vancouver in Canada jp afslankvakantie gestuurd. vertoonde verveeld gedrag ,0 vas veel te zwaar. Volgens ;r :undigen dreigde lusteloos- g I en zou het dier zich uitein- ,g k letterlijk dood vervelen. 28-jarige Aziatische olifant n g 450 kilo te veel. Verande- n en in het dagelijkse ritme, t( en op wisselende tijden en ,r r aandacht van de verzor- t( hebben niet genoeg afwis- 0i ïg kunnen bieden. Enkele K, en vakantie op een boerde- j}5 nu het volgende probeer- jg Uiteindelijk moet een ie ivv, groter olifantenverblijf een definitieve oplossing jen. MUIZENPLAAG In het achter land van de Kroatische haven stad Split is er sprake van een muizenplaag. De knaagdieren die zich explosief hebben ver- menigvuld, hebben al 90 pro cent van de graanoogst vernie tigd. Hongerige, agressieve mui zen vallen zelfs mensen aan, al dus de krant Slobodna Dalma- cija. Deskundigen hebben geen verklaring voor de plotselinge muizenbevolkingsexplosie. Honderden boeren vrezen fail liet te gaan. •VLOOIENSPRAY-EXPLOSIE Met vijf bussen insectenspray heeft een huurder zijn zolder woning in het Duitse Wesel op geblazen. De man wilde zijn huis reinigen van hondenvlooi- en nadat hij voor vrienden op 'een hond had gepast, zo meld de de politie. Bij de explosie dinsdagavond vielen geen ge wonden, maar de schade be draagt zeker 100.000 mark. Na dat de man de vijf bussen met .de giftige spray had leeggespo- ten ging hij naar buiten in de veronderstelling bij terugkeer een vlooien-vrije woning aan te treffen. De man was echter ver geten dat zijn wasmachine nog aanstond en bij het kiezen van een volgend wasprogramma onstond in de maschine een vonk die het mengsel van gas en lucht in de woning deed ont ploffen. De explosie sloeg een gat van 25 vierkante meter in het dak. Volgens de politiekon- den brandweermannen slechts met persluchtmaskers de puin hopen binnengaan omdat er hoge concentraties zeer giftige stoffen werden gemeten. tel aviv ad bloemendaal correspondent Over een paar dagen begint de grote vakan tie van Israëls parlement. De afgevaardig den nemen ruim de tijd - tot 19 oktober om precies te zijn - om op adem te komen van de enerverende maanden die achter hen liggen. Niet dat er belangrijke besluiten zijn genomen, maar het eindeloze gekrakeel over het lot van het Amerikaanse compro misvoorstel over de verdere uitvoering van het Oslo-proces heeft energie gevreten, vooral binnen de regeringspartijen. Een deel van de coalitie wil opstappen als premier Netanyahu het Amerikaanse plan aanvaardt en Israëls troepen terugtrekt uit dertien procent van de Westelijke Jordaan oever. Een ander deel wil de regering verla ten als dat niet gebeurt. Er zijn ook alge vaardigden die het ene moment vóór en paar dagen later tegen zijn. En dan zijn er groepen binnen Netanyahu's kamp die al leen akkoord kunnen gaan met minder dan zeven procent, minder dan negen procent of minder dan elf procent. De oppositie is eveneens verdeeld. Sommi ge afgevaardigden, onder aanvoering van oud-premier Shimon Peres, streven naar een regering van nationale eenheid om het vredesproces vooruit te helpen. Anderen willen daar niet van horen. En er is bijna slaande ruzie over de vraag of de oppositie de regering een 'vangnet' moet aanbieden. Daarmee wordt bedoeld dat Netanyahu au tomatisch zou kunnen rekenen op steun voor de uitvoering van een akkoord met de Palestij nen, zodat hij niet kan worden weg gestemd door extreem rechts binnen zijn coalitie. Dat het Israëlische politieke toneel de aan blik biedt van een jungle komt niet alleen door het gebrek aan leiderschap van pre mier Netanyahu, maar ook door de weifel achtigheid van de Amerikaanse regering. De Amerikanen hebben na lang praten met Israëli's en Palestijnen in januari van dit jaar hun geheime, maar niettemin veelbe sproken, compromisplan gelanceerd. In april verklaarde het Palestijnse bestuur van president Arafat zich in principe akkoord. Sindsdien 'ligt de bal op de Israëlische helft', zoals diplomaten het graag uitdruk ken. Nogal wat ministers en parlementsleden hebben de verleiding niet kunnen weer staan de premier ultimata te stellen. De meesten moeten straks in het publiek in binden, want het om principiële redenen opgeven van een parlementszetel is in Is raël op zijn zachtst gezegd ongebruikelijk. Minister Mordechai van Defensie bijvoor beeld had al maanden geleden moeten af treden, als hij zich aan zijn woord had ge houden. Hetzelfde geldt voor zijn collega Kahalani en diens partij 'De Derde Weg'. Kahalani heeft nu 29 juli - het begin van het reces - als nieuwe uiterste termijn genoemd voor een positief besluit over het Ameri kaanse plan. Toen de Amerikanen eerder deze maand lieten weten dat Israël en de Palestijnen het verder zelf maar moeten uitzoeken gingen in de Israëlische regering de duimen om hoog. Maar deze week, na een gesprek met Arafat, trok minister Mordechai snel weer in Washington aan de bel. Of minister Albright of desnoods bemiddelaar Dennis Ross toch nog niet even langs wilden komen. Maar de Amerikanen verklaarden geen urgente reis plannen te hebben, zodat Mordechai en an dere gematigden in Netanyahu's coalitie nu zeker weten dat ze alleen in de jungle staan. Zal Netanyahu nog voor de Knesset op 29 juli de deuren sluit, een eind maken aan de onzekerheid? Of wil hij proberen de laatste paar dagen - en een aangekondigde motie van wantrouwen - te overleven om weer een paar maanden tijd te winnen? Niemand die het kan zeggen. Maar dat er eind dit jaar of begin volgende jaar vervroegde verkie zingen zullen worden uitgeschreven is nu meer dan alleen maar een gerucht. LUMBUS BERECHT De verdachte is 492 jaar geleden overle- maar indianen in Honduras vinden een proces tegen l/istopher Columbus toch op zijn plaats. Ze zeggen dat ze nog al- lijden onder de misdrijven van de zeevaarder die de geschiede- f s ingegaan als de ontdekker van de Amerika's. 'Genocide, roof lavenhandel' luiden de aanklachten tegen Columbus in de zaak de indianen deze week zijn begonnen. De voorzitter van de imissie van Volks- en Indianenorganisaties, noemde het proces 'poging Columbus te berechten op grond van over het conti- t verspreide mondelinge getuigenissen'. De rechtszaak, die s in Texas en Bolivia zal worden gevoerd, duurt tot 12 oktober, i06de verjaardag van Columbus' eerste komst naar de Ameri ca Als verdediger van Columbus zal de voormalige Hondurese ister van cultuur Fasquelle optreden. Het oordeel zal volgens ens de organisatie worden uitgesproken door een neutrale, j liemejury. RDAPPEL-ANDERS Je kimt ze koken, je kimt ze bakken, maar /aan er ook een sculptuur van maken. Deze Thaise kok heeft doodgewone piepers een spannend basketbal-tafreeltje ge- es kt. Hij doet met dit aardappel-snijwerkje mee aan een wed- ia d voor kunstwerken gemaakt van groente en fruit. foto ap sakchailalit NSTGEBIT KWIJT Behandeling in een ziekenhuis kan een pa- van een aandoening afhelpen. Het gebeurt echter nogal eens ie patiënt bij thuiskomst niet alleen zijn kwaal, maar ook zijn j( itgebit kwijt is. Uit het jaarverslag van het VU-ziekenhuis in sterdam blijkt dat de verdwijning van gebitsprotheses nummer is als het gaat om schadevergoedingen die aan patiënten moe- ivorden uitgekeerd. In totaal werden er in 1997 bij het zieken- 57 zogeheten zaakschadeclaims ingediend. Ongeveer de helft de claims werd toegekend. Vooral operatiepatiënten lopen hun kunstgebit kwijt te raken. Voor de ingreep moet het ding n komt in een bakje. Als de patiënt na de operatie niet op zijn n afdeling terugkeert, is het gebit vaak zoek. Het jaarverslag dt dat er op afdelingsniveau projecten zijn gestart om beter op ebitsprothesen te letten. Het streven is om nog dit jaar te ko- tot een uniform ziekenhuisbeleid op dit gebied.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7