Indonesië wil herstel relatie met Nederland I m OBLE DESIGN BIJ VAN TIL Buitenland Vulkanisch vuurwerk Republika Srpska voorziet verdachte Bosnische Serviërs van valse papieren Proces aanslag Lübeck moet over Hun Sen zal greep op Cambodja houden van tilWHÏGIÏi Centraal-Europa door wolkbreuken getroffen Kaarten winnen voor de Rolling Stones? Heel iZi. ERDAG 25 JULI 1998 fuiken in plaats van hoofddoekjes ■mbul Om het verbod op het dragen van hoofddoekjes op jversiteiten te omzeilen, nemen sommige Turkse studentes i toevlucht tot pruiken. Op die manier bedekken ze hun ifd volgens islamitische voorschriften, en kunnen ze toch col- es volgen. Pruikenmakers hebben hun omzet zien stijgen ds de autoriteiten als uitvloeisel van de strenge scheiding tus- kerk en staat een verbod op het dragen van hoofddoekjes jaardigden. „Pruiken zijn in elk geval beter dan met onbedekt ifd rondlopen", zegt pruikenmaker Fikret Caglar. De studen- ivillen synüietische pruiken, omdat ze het dragen van het U it van een andere vrouw in strijd met de islam achten. g] uitsland wil snel van Bosniërs af ycHENDuitsland wil dat de 150.000 Bosnische vluchtelingen nog in het land zijn vóór het eind van dit jaar zijn vertrokken, izei Dietmar Schlee, die voor de overheid de terugkeer van chtelingen coördineert, gisteren. „Aan gastvrijheid komt een er een eind", zei Schlee. Duitsland nam na het uitbreken van Bosnische oorlog in 1992 zo'n 350.000 vluchtelingen uit de iubliek op, meer dan enig ander land buiten de Balkan. Sinds ie jaar probeert Duitsland Bosniërs ertoe te zetten te vertrek - i, wat 200.000 van hen hebben gedaan. Schlee zei dat de uit- lingen de komende weken zullen worden opgevoerd. htgenote Kroatische kampbeul vast aos aires De Argentijnse politie heeft de echtgenote van de meende Kroatische oorlogsmisdadiger Dinko Sakic aange- uden in haar woning in Santa Teresita. De 72-jarige Nada Sa- wordt ervan verdacht zich als laatste commandant van het ivvenkamp in het Kroatische Jasenovac tijdens de Tweede reldoorlog aan oorlogsmisdaden schuldig te hebben ge- akt. De 76-jarige Sakic zelf werd op 18 juni door Argentinië aKroatië uitgeleverd, waar hij wegens misdaden tegen de nselijkheid terecht moet staan. Hij was onder het fascistische lasja-regime in Kroatië commandant van Jasenovac. Dit np werd ook wel het 'Auschwitz van de Balkan' genoemd. Het itpaar Sakic vluchtte in 1944 uit Kroatië en vestigde zich in 17 in Argentinië. aans hof ontkent vonnis GAL-zaak )RIDHet Spaanse hooggerechtshof heeft gisteren ontkend jer in de zogenaamde GAL-affaire vonnissen zijn geveld te lde vroegere socialistische minister van binnenlandse zaken 'Barrionuevo en elf andere functionarissen. De krant El Pais donderdag gemeld dat Barrionuevo dertien jaar zou krijgen jr zijn aandeel in de ontvoering van een Franse zakenman orde GAL-doodseskaders, die aan het begin van de jaren ïtig jacht maakten op kopstukken van de Baskische afschei- sbeweging ETA. Een lid van het hooggerechtshof zei dat de maat voor de schuldig bevonden verdachten nog niet is 'gr* itgesteld. De Anti-Terroristische Bevrijdingsgroepen (GAL) ichten tussen 1983 en 1987 27 mensen om. - ledewerkster Camilla stapt op na lek [flynFNAmanda MacManus, een naaste medewerkster van Ca- a Parker Bowles, heeft gisteren ontslag genomen. Uit oflder- cis volgens de BBC gebleken dat zij het boulevardblad The heeft geïnformeerd over een ontmoeting tussen de vriendin iprins Charles en diens oudste zoon, prins William. „Als de- ts ae die verantwoordelijk was voor deze ongelukkige gang van ten, kan ik niet eervol aanblijven", aldus MacManus. Haar jvh itgenoot zegt dat zij de informatie onopzettelijk heeft doorge- *ven. The Sun meldde dat William Camilla op 12 juni tegen het Iep op St. James Palace, de Londense residentie van prins rarles. Camilla is daar volgens de krant vaak te vinden, hoewel twee proberen dit buiten de publiciteit te houden. I li ijetsjenië pakt verdachten aanslag )Zny De Tsjetsjeense autoriteiten hebben een aantal mensen igehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge est bij de aanslag op president Asian Maschadov. In een ge- uw bij de plaats van de aanslag zijn wapens en munitie ge iden. Toen de gematigde Maschadov donderdag met zijn au- ioor de hoofdstad Grozny reed, werd een bom tot ontploffing iracht. De president liep slechts lichte verwondingen op, ar zijn chauffeur en een lijfwacht kwamen om het leven. Een hter heeft gisteren oud-president Jandarbijev ondervraagd, arbij is gebleken dat de oud-president niets met de aanslag te ken heeft. Twee leiders van radicale islamitische milities die :vvaren gedagvaard, kwamen niet opdagen. 'o eer Belgische gevangene ontsnapt li Opnieuw heeft gisteren een zware Belgische crimineel ten te ontsnappen uit een gerechtsgebouw. Een 27-jarige n, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens vier gewa lde overvallen, overmeesterde zijn bewakers en zette het op ilopen. In april van dit jaar veroorzaakte de ontsnapping van rc Dutroux grote opschudding. Dutroux, verdacht van rpeer- idige kindermoord, ontsnapte uit het gerechtsgebouw van jfchateau. Hij werd na een urenlange klopjacht weer gepakt, man die gisteren ontsnapte, moest zich voor de Gentse rech- verantwoorden, omdat hij in de gevangënis had meegewerkt leen ontsnappingspoging. Hij was geboeid en werd bewaakt ar enkele rijkswachters. Hij gaf zijn begeleiders bij het justitie els enkele Mappen, rukte zich los en verdween spoorloos. De n staat bekend als uiterst agressief. -/ Met trefzekere hand ontwierp Jan des Bouvrie een exclusief meubelpro gramma voor Roblé. Krachtige lijnen en kloeke vormen onderstrepen de natuurlijke karakteristiek van massief eiken- en beukenhout. Het resultaat oogt zowel eigentijds als ambachtelijk Van Til maakt u kennis met een com- >n- en eetkamercollectie van •Ié. Leverbaar in diverse houtsoorten. den haag gpd logsmisdaden in het concentratiekamp Keraterm. Toen bleek dat er sprake was van persoonsver wisseling werden de broers, Miroslav en Milan Vuckovic, donderdag in allerijl naar Bosnië terug gevlogen. Ze hadden bij de arrestatie hun eigen namen opgegeven. Maar uit de verklaring van aanklager Arbour valt op te maken dat de SFOR dacht dat de Bosnisch-Servische truc met valse papieren werd toegepast, en dat de legitimatie van de mannen niet deugde. Volgens de Bosnisch-Servische poli tie zijn de twee bij hun arrestatie mishandeld en zullen zij schadevergoeding eisen. Arbour greep de vrijlating van de broers giste ren aan om de Bosnisch-Servische regering te wijzen op haar verplichting om medewerking te verlenen aan het tribunaal. De praktijk van de vervalste papieren toont aan dat de Republika Srpska niet alleen haar verplichtingen volgens het Dayton-akkoord vermijdt, maar ook het tribunaal bewust in de wielen rijdt. De Bosnisch-Servische regering verstrekt nog steeds valse papieren aan Bosnische Serviërs die door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag wor den verdacht van oorlogsmisdaden. Daarmee probeert de Republika Srpska het werk van het tribunaal 'bewust te frustreren' en worden fouten bij arrestaties in de hand gewerkt. Dat stelt hoofdaanklager Arbour van het tribu naal in een reactie op de vrijlating van twee broers, die per abuis waren gearresteerd door de internationale troepenmacht SFOR. „Gevallen van persoonsverwisseling kunnen vaker voorko men", aldus Arbour. Verschillende verdachten die dit jaar werden gearresteerd, droegen door de Bosnisch-Servische autoriteiten verstrekte, valse legitimaties bij zich. Het tribunaal rekende zich woensdag rijk met de arrestatie van de tweelingbroers Nenad en Predrag Banovic, die worden verdacht van oor- Catania De Etna, de reusachtige vulkaan op het oostelijk deel van Sicilië, blijft vuur spugen. Deze week kwam de ruim 3.200 meter hoge berg voor de tweede keer in een halfjaar tot leven. Aswolken zorgden ervoor dat het vliegveld van de nabij gelegen stad Catania enkele uren dicht moest. De stad zelf werd bedekt onder een laagje stof. De Etna is eigenlijk doorlopend actief, maar meestal beperken de verschijnselen zich tot wat rook en kleine lava-erupties. De laatste grote uitbarsting was in de jaren zeventig. In de zeventiende eeuw verwoestte een enorme lavastroom na een zware eruptie grote delen van Catania. foto ap fabrizio villa bonn peter van nuusenburg correspondent Het geruchtmakende proces wegens het in brand steken van een asielzoekerscentrum in Lübeck krijgt een vervolg. De verdachte van de aanslag, waar bij in januari 1996 tien mensen omkwamen en 38 anderen ge wond raakten, zal zich opnieuw voor de rechter moeten verant woorden. De 22-jarige Libanees Safwan Eid werd in juni vorig jaar wegens gebrek aan bewijs door de rechtbank in Lübeck vrijgesproken. Het hooggerechtshof in Karls ruhe besloot gisteren in hoger beroep echter de vrijspraak van Eid op te heffen en de zaak te rug te verwijzen naar de recht bank in Kiel. De rechters in Den Haag staat open voor overleg President Habibie van Indonesië wil de ontwikkelingsre latie met Nederland herstellen. Indonesische topambte naren bevestigen dat 'er bewegingen zijn in die richting'. Het herstel van deze relatie zou passen in de 'reformatie', de politieke en economische omwenteling in het land. jakarta theo haerkens correspondent De ontwikkelingssamenwerking met Indonesië werd in 1992 plotseling afgebroken* door voormalig president Soeharto. Hij was boos over het opschor ten van de hulp door minister Pronk uit protest tegen het doodschieten van tientallen de monstranten in Oost-Timor. Volgens een woordvoerster van Habibie ligt herstel van de ontwikkelingsrelatie voor de hand. „We leven nu in een heel open tijd. We zijn de relaties met Portugal aan het herstellen, dus waarom niet ook de ont wikkelingsrelatie met Neder land?" Indonesië en de voormalige koloniale macht Portugal twis ten al twintig jaar over de status van het in 1975 door Indonesië ingelijfde oostelijk deel van Ti- mor, het eiland waar destijds de slachtoffers vielen. Deze zoge noemde 27ste provincie van Indonesië vecht voor onafhan kelijkheid. Het ministerie van buiten landse zaken in Jakarta beves tigde dat wordt gezocht naar mogelijkheden om de ontwik kelingssamenwerking te herstel len. De woordvoerder kon niet zeggen of over dit specifieke on derwerp al contacten zijn ge weest met de Nederlandse over heid, maar de 'technische voor bereidingen zijn aan de gang'. De Nederlandse ambassade in de Indonesische hoofdstad bevestigt dat er van Indonesi sche zijde een verzoek is gedaan om bijstand bij het zogenoem de reformatieproces en de schuldenverlichtingsoperaties. De woordvoerster noemde het doel waarvoor hulp is gevraagd 'vrij specifiek'. Ze kon echter niet bevestigen dat het ook zou gaan om herstel van de door Indonesië opgezegde ontwikke lingsrelatie. Het ministerie in Den Haag heeft echter al laten weten open te staan voor over leg over hervatting van de sa menwerking op dit gebied. Indonesië verkeert in een ern stige economische crisis en pro beert op alle mogelijke manie ren verlichting te vinden voor zijn financiële zorgen. Onder deel daarvan is het aanhalen van de banden met de interna tionale gemeenschap. phnom penh «anp ESIGNCENTRUM De Cambodjaanse machtheb ber Hun Sen heeft niet veel re clame voor zichzelf gemaakt met het oog op de parlements verkiezingen van morgen. Hun Sen zei eerder dat het zou zijn 'als een voetbalspeler die zelf ook op de scheidsrechtersfluit blaast' als hij een felle campag ne zou voeren. Hun Sens edelmoedigheid kan niet verhullen dat hij en zijn ex- communistische partij, de Cambodjaanse Volkspartij (CCP), geen onpartijdige scheidsrechters zijn. Politieke gewelddaden, fraude of beïn vloeding van de media zijn za ken waar de CPP zich graag van bedient om tegenstanders uit te schakelen. Het Cambodjaanse televisie nieuws besteedde bijvoorbeeld in de maand mei 448 keer aan dacht aan het goede werk van premier Hun Sen en repte slechts vijf keer over de twee be langrijkste oppositieleiders, prins Norodom Ranariddh van de royalistische oppositiepartij (Funcinpec) en Sam Rainsy van de Partij van Sam Rainsy (PSR). Rainsy is een man die zich als alternatief voor de twee oude ri valen presenteert. De CPP heeft behalve de media ook staat en leger vast in handen gehouden, ondanks de voorzichtige demo cratisering die in 1991 na twaalf jaren CPP-éénpartijb'ewind werd ingezet. De grootste rivaal van Hun Sen is prins Ranariddh. Hij is recent terugekeerd uit ballingschap. Ranaridhh waarschuwt ervoor dat winst voor de CPP van Hun Sen tot een definitief einde van de democratie en van de consti tutionele monarchie in Cam bodja leidt. Het had in juli vorig jaar niet veel gescheeld of beide instellingen waren al door Hun Sen opgedoekt. Ranariddh heeft Een bejaarde aanhanger van prins Ranariddh toont haar steun voor de vorig jaar verdreven co-premier op een bijeenkomst in Sihanoukville. foto» ap» ou neakir y al een eerdere slechte ervaring met gewonnen verkiezingen. In 1993 verloor de CPP en wonnen de monarchisten van Ranarid dh, vooral omdat de stembus strijd door de VN was georgani seerd. Daardoor verliepen de verkiezingen eerlijk. De CPP had echter voldoende macht over het land om Hun Sen als coalitiepartner aan Ra nariddh op te dringen. Hij werd zo co-premier naast de prins. Hun Sen dacht evenwel niet aan een bijrol. In juli 1997 joeg hij de lastige Ranariddh het land uit en liet hem door een rechtbank veroordelen. Onge veer honderd mensen zijn toen door de ordetroepen vermoord. Veel Cambodjanen zijn nu bang dat Hun Sen nog steeds niet te gen zijn verlies kan. Ze vrezen dat er grote problemen komen Karlsruhe besloten in hun von nis dat de officier van justitie toch gebruik had mogen maken van geluidsbanden die belas tend voor Eid zouden zijn. De rechtbank in Lübeck had dit verboden omdat Eid was afge luisterd in een bezoekerscel, waardoor zijn recht op privacy was geschonden. Het hooggerechtshof wees deze argumentatie gisteren van de hand. Eid wist dat hij ver dacht werd, en had moeten we ten dat hij ook in een bezoe kerscel kon worden afgeluisterd. De opnames hebben een gro te rol in het eerste proces ge speeld, maar over hun beteke nis lopen de meningen uiteen. Sommige deskundigen hebben in de in het Arabisch gevoerde gesprekken tussen Eid en zijn familieleden een bekentenis ge hoord. Anderen wezen er op dat de kwaliteit van de opnames te slecht was om voetstoots tot de ze conclusie te kunnen komen. Het proces in Kiel wordt het tweede bedrijf in een gerechte lijk drama, dat de gemoederen in Duitsland nog altijd bezig houdt. Het politie-onderzoek naar de aanslag heeft veel vra gen onbeantwoord gelaten en het vonnis van de Lübecker rechtbank werd allerwege als onbevredigend ervaren, omdat ze er niet in was geslaagd de zaak op te helderen. De politie werd het mikpunt van ernstige kritiek omdat ze een spoor, dat leidde naar vier jongemannen met extreem rechtse sympathieën, niet con sequent had gevolgd. boedapest hans gertsen correspondent Enorme wolkbreuken gevolgd door overstromingen hebben de afgelopen dagen in Centraal- Europa aan zeker 47 mensen het leven gekost. In de Tsje- chisch-Poolse grensstreek kwa men donderdag elf mensen om het leven toen diverse rivieren buiten hun oevers traden. Eer der deze week eiste soortgelijk noodweer in het oosten van Slowakije al tenminste 36 slachtoffers. Het aantal slachtoffers kan nog aanzienlijk oplopen. Zowel in Polen als in Slowakije worden nog tientallen personen in de getroffen gebieden vermist. De reddingswerkzaamheden wor den ernstig bemoeilijkt doordat tientallen wegen en bruggen ge heel of gedeeltelijk vernield zijn door uit hun bedding getreden rivieren. In Tsjechië werd de regio rond de stad Pulice, ten noord oosten van Praag, het zwaarst getroffen. Rond Pulice kwamen vier mensen om het leven toen enkele riviertjes buiten hun oe vers traden. In een gebied van ongeveer honderd vierkante ki lometer raakten tientallen hui zen, wegen en ook enkele spoorlijnen beschadigd. Bij een ongeval met een ambulance kwam gistermorgen een red dingswerker om het leven, ter wijl een tweede hulpverlener le vensgevaarlijk gewond raakte. In het zuidwesten van Polen veroorzaakte de rivier Busznica Bystrzycka een enorme ravage. In de regio rond het stadje Klodzko kwamen zeven mensen om het leven en werden meer dan honderd huizen, vijftien bruggen en tientallen kilome ters weg door water- en mod derstromen vernield. Veilig heidshalve besloten de lokale autoriteiten ruim 1.200 mensen uit het gebied te evacueren. Die kunnen naar verwachting van daag terug naar hun huizen, omdat het gevaar voor nieuwe overstromingen geweken lijkt. als hij een ernstige nederlaag lijdt. Bijna alle waarnemers geloven evenwel niet dat de verkiezin gen een bedreiging voor de machthebber zijn. Zelfs bij een teleurstellende uitslag is hij als coalitiepartner onmisbaar voor de winnaars. Maar de CPP zal het waarschijnlijk helemaal niet tot een nederlaag laten komen. Mensenrechtenorganisaties, le den van de oppositie en ook de Verenigde Staten menen dat de CPP met alle middelen zal pro beren de verkiezingen in haar voordeel zal laten uitvallen. De door de internationale gemeen schap gesponsorde volksraad pleging is dan ook omstreden. De EU alleen al heeft vijfhon derd waarnemers gestuurd. De VS hebben hun medewerking eerder ingetrokken, omdat ze bij de voorbereidingen tot de conclusie kwamen dat het hele verkiezingsproces 'grondig be dorven' is. Ranardiddh en Rainsy hopen er maar het beste van. Ranariddh vermeldt in zijn toespraken vooral dat hij de zoon is van de geliefde constitutionele vorst, koning Norodom Sihanouk. Rainsy reist onvermoeibaar stad en land af om bekendheid te verwerven onder de tien mil joen Cambodjanen, die zo wei nig over hem via de media ver nemen. De naam van zijn partij (Partij van Sam Rainsy) is type rend voor de poitieke strijd in het land. Het gaat om personen en niet om regeerplannen. „Alle partijen hebben in hun verkiezingsprogramma de pro blemen van het land opgesomd. Geen enkele heeft er oplossin gen voor opgetekend. Maar nie mand leest die partijprogram ma's", aldus een Cambodjaanse onderzoeker. „Het gaat hier om persoonlijkheden en niet om politieke programma's. (L TM Maar ook bij Libertel iZi: geen f60,- maar f90.- beltegoed. Libertel kwam nis eerste met mobiel bellen zonder abon- cnt. Oftewel Libertel iZi. Makkelijk en tijdelijk dubbel aantrekkelijk. Neem nu Libertel iZi Totaal of Libcrtcl iZi Go! en je krijgt geen f60,- maar f90,- beltegoed. Bovendien maak je kans op 2 van de 1.000 kaarten voor het concert van de Rolling Stones Bridges to Babylon op 5 september a.s. in Den Haag. Heel bijzonder. Heel iZi. Mocht je meer vrienden willen meenemen, bel dan even de ticket- lijn voor de reguliere kaartverkoop: 0900 J00 1250 f 0,75 p.min.). Bel voor meer informatie, de actievoorwaarden of het dichtstbij- zijnde verkooppunt, gratis Libcrtcl 0800 05 60. LIBERTEL

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 5