Jeugd vreest kroeggeweld Binnenland oden worden soms |genlang niet gemist Steeds meer automobilisten rijden te hard D66-eisen rem op formatie Nederlander geeft paars akkoord een voldoende Kijkers kinderporno vinden zichzelf niet immoreel Politiekorpsen verdeeld over nut jeugd- en zedenrecherche n Nederlands Persbure. litie jaagt op vlooien in bureau w( hdrecht Het politiebureau in Zwijndrecht is gisteren tijde- em gesloten wegens een vlooienplaag. Agenten gingen 's mor- ule s in Hendrik-Ido-Ambacht een woning binnen. Die was al l vi tijdje onbewoond wegens overlijden van de bewoner. Bin- litg korte tijd krabden de agenten zich aan alle kanten wegens ;1 ii directe aanval van de vlooien. Terug op het bureau bleken gé liertjes massaal te hebben meegelift. Uiteindelijk werd beslo- c het bureau te sluiten en de zaak te ontsmetten. iJding om naam Gümüs afgelast iem_» Het kort geding dat de Turkse kleermaker Gümüs heeft gespannen tegen misbruik van zijn naam voor een kleding- k gaat niet door. Volgens een zegsvrouw van het voormalig 'es ecomité 'Gümüs moet blijven', heeft de tegenpartij de eis in- >ei illigd dat hij de naam niet zal gebruiken. Interest Swaenen- nV »h in Arnhem deponeerde de naam Gümüs op 5 september 'uw gjaar als merknaam. Pas twee maanden later ontdekte de 10fl rmaker wat er aan de hand was. ielzoekers in verkeerde trailer •rdam De politie heeft donderdagnacht op een haventer- in Hoek van Holland drie jonge asielzoekers betrapt die zich A den verstopt in een trailer. Het trio wilde zo via Groot-Brit- lië naar Canada reizen. De jonge asielzoekers hadden zich er vergist. Ze hadden zich niet verschanst in een trailer die het Verenigd Koninkrijk zou worden verscheept, maar in oplegger met als bestemming een plaats in Nederland. Ie rkracht verdacht van ontucht Justitie verdenkt een leerkracht van een basisschool in ew ai van ontuchtige handelingen bij leerlingen. Inmiddels heb- ouders van zes kinderen aangifte gedaan. De betrokken do- heeft zich ziek gemeld en zit thuis. Het onderzoek naai' de nqjent is in april begonnen nadat bij de landelijke klachtencom- eeli sie voor ongewenste intimiteiten een melding was binnenge- len. Kort daarna kwamen er nog vijf andere klachten binnen. ;e ;ens een woordvoerder van het schoolbestuur gaat het in alle on illen om intieme aanrakingen. litiebond stuurt Dijkstal rode kaart 3AAGDe Nederlandse Politiebond (NPD) verspreidt dit keinde onder zijn leden 10.000 rode kaarten voor minister stal. De bonden hopen dat de ansichtkaarten met spotprent worden verstuurd als 'afscheidscadeautje' voor de bewinds van binnenlandse zaken. De aanleiding is het ongenoegen Dijkstals personeelsbeleid. De NPB verwijt de WD-minister iiij afspraken over vervroegde uittreding niet is nagekomen. 'e& gaat om personeelsleden die jonger zijn dan zestig jaar en lul inks veertig dienstjaren nog niet vervroegd kunnen stoppen er gunstige voorwaarden. ban (30) bekent moord op Alkmaarse dj, iaar» Een 30-jarige Alkmaarder heeft bekend een 36-jarige tsgenote te hebben vermoord. De vrouw werd vorige week n(j aar woning met een mes doodgestoken. De man werd nsdagmorgen aangehouden. De man en de vrouw zouden ruzie hebben gehad over de financiële afwikkeling van een uit te voeren verbouwing in haar woning. Vorige week zater- uiddag werd het lichaam van de alleenstaande Alkmaarse in woning aan de Kennemerstraatweg ontdekt. .blitse vrouw verdrinkt bij Texel ming en hoge golven aan de Noordzeekust raakte de vrouw roblemen. Haar 56-jarige echtgenoot en een andere Duitse jast probeerden haar te redden. Zij kwamen door de stro- ka g echter in moeilijkheden maar werden door de reddings- j,, ade op tijd aan land gebracht. De hulp voor de vrouw kwam at- irust na begrafenis brommerdief irdam In Amsterdam Zuidoost zijn gisteravond relletjes ebroken. Een groep van circa vijftig jongeren pleegde vernie- op en in de wijk Gaasperdam. De politie verrichtte twee arresta- Rond tien uur, na anderhalf uur, keerde cie rust weer. Een wi rdvoerder van de politie vermoedt dat de onrust te maken met de begrafenis van een 18-jarige jongen uit Amsterdam er op de dag. De jongen, een bromfietsdief, werd een week tiv den op zondagavond doodgeschoten door een agent. De po- rp schakelde veertig tot vijftig politiemensen in om de situatie >hand te houden. mult in verpleeghuis vanwege TBC De GGD gaat het voltallige personeel van verzorg en ver- gtehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst onderzoeken op moge- TBC-besmetting. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn in de af- pen maanden twee mensen met een vorm van besmettelijke rculose opgenomen in een ziekenhuis in Terneuzen. Beide ;nten zijn bejaarden; één van hen is een bewoner van het ter seniorentehuis. Na onderzoek door het ziekenhuis en de is besloten om de honderd werknemers van De Blaauwe ire allemaal te controleren op de ziekte. ij tuwe uitbraak van bijenziekte 45 iaag In Simpelveld is de besmettelijke bijenziekte Ameri- vuilbroed uitgebroken. Om uitbreiding te voorkomen is in oe mgeving een vervoersverbod voor bijen afgekondigd. Elders rej mburg en in Brabant was de ziekte vorige maand al op een ste al plaatsen uitgebroken. Zodra de ziekte wordt geconsta- 1, moeten alle bijenvolken van de betreffende imker worden laakt. De imker krijgt de waarde van zijn volken en kasten ed. Het gaat om een bacterieziekte die de larven en pop- Ve 'Vereenzaming teken des tijds' dig en hebben misschien wat minder contact m'et familie. Er zitten ook mensen bij die zich helemaal afsluiten", aldus Reijnders. Hij kan niet zeggen of het aantal mensen dat lang on gevonden dood thuis ligt, stijgt. Voor de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (AN BO) is vereenzaming een pum van zorg. „Het is een teken van deze tijd, afschuwelijk dat hel gebeurt", reageert een woord voerder. De ANBO probeert ou deren uit hun isolement te ha len door huisbezoek van vrijwil ligers. Het tekort aan thuiszorg speelt volgens' de bond een rol bij vereenzaming. „Het heeft ook met de instelling van oude ren zelf te maken", stelt de woordvoerder. „Het blijft altijd een punt of mensen zich wel of niet willen aansluiten bij een netwerk van ouderen." (1 g schatting van de GG&GD nsterdam liggen er in de !Wi stad en omgeving jaarlijks oihonderden mensen vari- rij van enkele uren tot dagen in hun woning voor ze ill n gevonden. Tientallen m i worden weken niet ge en Exacte cijfers ontbreken. :n van de GG&GD voeren K ïsterdam en omliggende •n ïnten per jaar circa 550 w louwingen uit op mensen >ri en natuurlijke dood zijn zelfmoord hebben ui ?gd of waarvan gï ioorzaak onduidelijk is schatting van dr. U. Reijn- le an de GG&GD liggen van jnkele honderden uren tot i dagen en tientallen nog dood in hun woning, gaat vaak om oudere ïn. „Die wonen zelfstan- Drie/zwart jongeren bang voor klappen bij het stappen Klappen krijgen bij het stappen. Dat is waar bijna drie kwart van de uitgaande jongeren in Nederland tussen de 15 en de 25 regelmatig bang voor is. Men vreest met na me groepen aangeschoten jongeren die zich agressief ge dragen. Twintig procent van alle uitgaande jongeren zegt het afgelopen jaar slachtoffer van kroeggeweld te zijn ge weest. Vijf procent loopt met een wapen rond. groningen gpd Dit blijkt uit een grootscheeps landelijk horeca-onderzoek van het Groningse bureau Intraval, dat afgelopen voorjaar meer dan vijftienhonderd jongeren heeft ondervraagd. Ook werden honderd horecagelegenheden bezocht en vijftig uitbaters ge- interviewd. De opdracht ging uit van het NIGZ, het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie. Het eindrapport laat nog en kele maanden op zich wachten. De ruwe cijfers tonen echter nu al aan dat meer dan de helft van alle ondervraagden vindt dat agressie tijdens het uitgaan is toegenomen. Ir. W. van Dalen van het NIGZ, leider van de campagne 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'; „Bijna drie op de vier jongeren voelt zich niet altijd veilig op straat tijdens het stap pen. Eenmaal in de kroeg of de discotheek beland, voelen de meesten zich wat safer, maar nog altijd krijgt bijna de helft er af en toe de kriebels." Veel jongeren zeggen, zo blijkt uit de resultaten, dat bar keepers niet meer zouden moe ten doortappen aan dronken bezoekers. Goede tweede werd de oplossing aangeschoten ty pes niet eens binnen te laten. Meer politie op straat tijdens uitgaansuren werd door maar liefst tachtig procent van harte toegejuicht, aldus Van Dalen. Een vijfde deel van alle on dervraagden zegt slachtoffer te zijn geweest van agressie bij het uitgaan. Van hen heeft bijna de helft klappen en trappen gekre gen, een derde deel werd stevig uitgescholden, de rest werd be dreigd en/of geslagen of gesto ken met een voorwerp. Een vijfde deel van de jonge ren bekende zelf wel eens agres sief te zijn geweest. Bij ruim de helft hield dat met het geven van een grote bek wel op, maar bijna een derde kwam met fy- assen Deze vervaarlijk ogende Peterbilt-truck uit Groot-Brittannië is een en al chroom. Om vandaag en morgen in Assen tijdens het truc kersfestival te kunnen schitteren, krijgt hij nog een laatste grote poetsbeurt. De eigenaar heeft er uren werk mee. foto gpd bertjippes den haag anp Bijna tweederde van het aantal verkeers- overtreders dat vorig jaar is beboet, heeft met de auto te hard gereden. Het ging om 2,9 miljoen overtredingen. In 1996 waren dat er nog 2 miljoen. Deze jaarcijfers van het openbaar minis terie laten zien dat de meeste overtreders binnen de bebouwde kom zijn betrapt. Op provinciale wegen, en op autowegen waar 100 of 120 als maximum geldt, was het aan tal overtreders kleiner. Toch merkt het OM dat, ook wanneer chauffeurs te hard rijden, ze het gaspedaal minder diep intrappen dan enkele jaren terug. Het OM besteedt veel aandacht aan handhaving van verkeersregels. Volgens de verantwoordelijk procureur-generaal Steen huis blijkt dat uit de forse stijging van het aantal verbalen. „Te hard rijden en door rood rijden zijn oorzaken van veel verkeers doden." Volgens Steenhuis heeft dit optre den geleid tot een rustiger verkeersbeeld en daling van het aantal gewonden en doden. De strenge aanpak leidt er ook toe dat de automobilist zich bewust wordt dat de pak kans groter wordt. Verkeerscoördinator Spee: „Op de A9 staan veertien palen en drie roulerende camera's. Het aantal grove overtreders is gedaald tot bijna nul. Als je op bepaalde wegen de pakkans vergroot, sijpelt het effect daarvan door naar andere wegen." Het aantal parkeerboetes is vorig jaar re delijk stabiel gebleven. Er waren er 850.000, vijftienhonderd meer dan in 1996. Maar dat zijn niet de complete cijfers om dat steeds meer gemeenten de parkeer- overtreding fiscaliseren. Dat betekent dat de overtreder een naheffing krijgt en geen parkeerbon. Vijftiende minister van de baan siek geweld op de proppen. Vijf procent zei tijdens het stappen doorgaans een wapen te dra gen. Jongens scoorden overi gens in alle soorten van agressie (beduidend) hoger dan de mei den. Bij het gros van zowel slachtoffers als daders was er drank in het spel. Het Bedrijfschap Horeca on derkent het probleem van de onveiligheid, en is al op drie fronten bezig er wat aan te doen. Een aanscherping van de Drank- en Horecawet is al eer der aangekondigd. Samen met gemeenten, politie en Justitie wordt verder gewerkt aan een soort model-convenant. In sep tember ten slotte wordt de in terne veiligheid binnen horeca gelegenheden onder de loep ge nomen met een speciaal daar voor ontwikkelde test, waarbij op tal van punten zal worden gelet. den haag gpd De formatie van de nieuwe ploeg bewindslieden is gister avond onverwacht afgebroken na nieuwe eisen van D66. De democraten zijn bereid de vijf tiende minister te laten varen. Maar dan willen ze behalve twee zware ministersposten ook drie staatssecretariaten 'van flink politiek gewicht'. WD en PvdA vinden dat de democraten overvragen. PvdA-onderhandelaar Melkert zei 'de pest in te heb ben'. D66 heeft volgens hem nu 'de grenzen van de redelijkheid overschreden'. Alle partijen ne men dit weekeinde om nieuwe varianten te bedenken en zetten het gesprek maandag voort on der leiding van formateur Kok. Kok lanceerde gistermiddag het voorstel om de nieuwe kabi- netsploeg uit veertien ministers te laten bestaan. Daarmee kwam hij tegemoet aan WD- onderhandelaar Bolkestein, die zich de afgelopen dagen hard nekkig had verzet tegen een uit breiding van het aantal minis tersposten. D66 kreeg in dit sce nario wel haar twee begeerde posten in de 'zeshoek', het kernkabinet waar de belangrijk ste financieel-economische be sluiten vallen. De formatie van de gehele ploeg van bewindslieden leek vervolgens rond te komen, toen men het eens werd over de to tale verdeling van de departe menten. Daarin zouden Buiten landse Zaken en Justitie naar de PvdA gaan, die uiteraard ook de premier levert. De WD krijgt in ieder geval Financiën en Bin nenlandse Zaken. D66 mag re kenen op Volksgezondheid en Economische Zaken. Maar de democraten kwa men vervolgens met een aan vullende eis. Ze willen drie zwa re staatssecretariaten, zoals Fi nanciën of Sociale Zaken. Voor de andere twee partijen was die claim te groot. Bij WD en PvdA groeit nu de irritatie over de op stelling van D66, dat bij de laatste Kamerverkiezingen zwaar verloor. „D66 is bij de onderhandelingen over het re geerakkoord al veel gegund. Wat ze nu doen is duidelijk overvragen", valt te beluisteren in het PvdA-kamp. Aan het Binnenhof overheer ste de laatste dagen het gevoel dat de verdeling van de posten gisteren rond zou komen. PvdA-onderhandelaar Melkert was daar eergisteren zelfs vrij stellig over. Gisteravond gaf hij toe dat hij het verkeerd had in geschat. Hij noemde de vertra ging 'onnodig'. D66-onderhan- delaar De Graaf verwerpt deze kritiek. „Het past allemaal bij het onderhandelen. den haag anp het beste onderhandeld, zeggen de Nederlanders. Deze partij heeft in het regeerakkoord het meeste van haar verkiezings programma weten te verzilve ren, vindt 22 procent van de on dervraagden. Zelfs de achterban van de WD vindt dat de PvdA beter heeft onderhandeld dan de WD. Tien procent van de onder vraagden vindt dat de WD het 't beste heeft gedaan en zeven procent wijst D66 aan. Twaalf procent vindt dat er geen win naar is. De helft (49 procent) weet niet welke partij het beste heeft onderhandeld Op de vraag met welke bezui niging men het meeste moeite heelt, noemt 23 procent de be zuiniging op ontwikkelingssa menwerking. Onder aanhangers van de linkse oppositie is dit veertig procent. Bij de PvdA achterban 22 procent en bij CDA'ers 26 procent. De Nederlandse bevolking waardeert het regeerakkoord gemiddeld met een 6,5. De achterban van de coalitiepartij en geeft een hoger cijfer. Van de PvdA-stemmers krijgt het een 7. D66'ers vinden het een 6,8 waard en de WD-aanhang een 6,7. Dit blijkt uit een opi niepeiling die het NIPO heeft verricht in opdracht van het het tv-programma 2Vandaag. Het NIPO ondervroeg duizend mensen. De stemmers op oppositie partijen geven lagere cijfers. De achterban van Groen Links en SP geven het net een voldoen de, een 6. Van de CDA'ers krijgt het regeerakkoord een 5,9. Een onvoldoende krijgt het akkoord van de aanhangers van de klei ne christelijke partijen. Zij ge ven een 5. De PvdA heeft bij de formatie den haag gpd Pedofielen die naar kinderpor no kijken, vinden dat niet im moreel. Ze beseffen wel dat de samenleving het schandelijk vindt, maar voor hun gevoel is het dat absoluut niet. Ze be schouwen het als normaal. „Het schuldbesef komt pas in de loop van een behandeling, als ze gaan inzien hoe schade lijk de effecten van misbruik voor de betrokken kinderen kunnen zijn", zegt prof. dr. Frenken, hoogleraar seksuologie aan de universiteit van Leiden. De psyche van de pedofiel zit vreemd in elkaar. Dat komt, omdat ze niet in staat zijn nor male sociale en seksuele relaties aan te gaan met andere volwas senen, zegt Frenken. Ze lijden aan een zogenoemde psycho- seksuele stoornis, die voor zover bekend geen biologische oor zaak heeft. Frenken: „Het zijn zonder uit zondering mensen die zijn op gegroeid in onveilige situaties. Ze zijn mishandeld, verwaar loosd, streng gestraft of op wat voor manier dan ook door hun ouders zeer negatief benaderd. Daardoor durven ze later geen gewone relaties met volwasse nen aan te gaan, want die zijn veel te bedreigend. Het gevolg daarvan is dat kinderen voor hen veel veiliger zijn om mee om te gaan. Die kunnen hen niet bekritiseren, verwonden of krenken. Bovendien kunnen ze over kinderen macht uitoefenen en dat geeft ze een gevoel toch iemand te zijn. Dat leidt er weer toe dat pedofielen zich sterk richten op kinderen, op hun ge stalte, hun spel en ze dus ook een voorkeur hebben voor de omgang met kinderen. Ik heb bijvoorbeeld een patiënt gehad die in de kerstvakantie naar alle kindermatinees in de bioscoop ging. Zó is hun leven ervan doordrenkt, ze scannen de we reld op kinderen. Het is een ob sessie, maar ze beschouwen het zelf niet als een probleem en dat geldt ook voor seksuele rela ties met kinderen en het kijken naar kinderporno Pedofielen rechtvaardigen hun gedrag altijd. Ze zeggen dat het eigenlijk geen seks is, dat het maar een spelletje is of dat het kind hén eigenlijk heeft verleid. Ze denken te hebben gezien dat het kind het lekker vond, terwijl de praktijk uitwijst dat kinderen het helemaal niet lekker vinden. Prof. Wolters, hoogleraar medi sche kinder- en jeugdpsycholo- gie, heeft herhaaldelijk bena drukt dat kinderen er geen idee van hebben dat een pedofiele relatie erotische of seksuele ge volgen heeft. Maar op het mo ment dat zich dit voordoet is de relatie met de volwassene al zo vergevorderd, dat het kind in een volstrekt afhankelijke situa tie zit. Er zijn pedofielen die kinderen 'agressief molesteren, maar dat den haag-haarlem gpd pieter van hove Bij veel politiekorpsen in Nederland wordt getwij feld aan het nut van herinvoering van de jeugd- en zedenrecherche. Na een enkele jaren geleden voltooide reorganisatie behielden slechts vijf van de vijfentwintig korpsen een speciale zedenafde- ling. Het korps Kennemerland behoort tot één van die vijf. In totaal zijn op de afdeling in Haar lem tien tot vijftien mensen werkzaam. In een aantal andere korpsen werden per district zeden- rechercheurs ingezet De roep vanuit de Tweede Kamer om de afde lingen jeugd- en zedenzaken te herintroduceren werd luider na de commotie die ontstond rond de Zandvoortse kinderporno-affaire. Het open baar ministerie constateert dat de aandacht voor zedenmisdrijven bij de politie groeit. Volgens woordvoerder Simonis kan het OM op dit moment redelijk uit de voeten met de aanpak van de politie. „Er is voldoende expertise be schikbaar. Het omgaan met de slachtoffers en het verhoren van de daders vergt een bijzondere kundigheid. Voor kinderporno komt daar speci fieke kennis van het wereldje bij. Als deze experti se er is, maakt het ons verder niet uit hoe die ge organiseerd is." In Limburg-Noord wordt op dit moment gere organiseerd. Er is een afdeling zeden in (herop richting. De Venlose zedenrechercheur Stroeken hoopt dat er daardoor meer ruimte komt om het misbruik van kinderen en kinderporno gericht te gaan opsporen. De politieregio Gc oi- en Vechtstreek heeft de zedenpolitie nooit opgeheven. „Er werken bij ons zes mensen aan jeugd- en zedenzaken en dat zijn er altijd zes geweest", zegt woordvoerder Bakker. In Hilversum spoort men ook zedenzaken op via Internet. Er is een rechercheur die daarin is ge specialiseerd. „Dat heeft recent al tot de oplos sing van een kinderporno-zaak geleid", aldus Bakker. De politieregio Midden- en West-Brabant kijkt met huiver naar de opgelaaide discussie over de terugkeer van de jeugd- en zedenpolitie Het korps heeft juist heel bewust besloten om die af zonderlijke afdeling op te heffen. „En daar heb ben wij geen enkele spijt van", zegt woordvoer der Worm. is een kleine minderheid, die in een tbs-kliniek eindigt. De over grote meerderheid van pedofie len bestaat echter uit volwasse nen die fantaseren over seksue le activiteiten met kinderen. Pe dofielen hebben over het alge meen een voorkeur voor kinde ren beneden de puberteitsleef- tijd. Zij die een voorkeur heb ben voor baby's en peuters vor men een uiterst geringe min derheid, zo er al van een voor keur kan worden gesproken. Frenken: „Wellicht zijn dat ge wetenloze anti-sociale personen die dit materiaal uitsluitend voor de verkoop maken, ho pend dat er klanten voor zijn." De rest gebruikt het materiaal om zichzelf te bevredigen of als voorspel voor eigen seksuele ac tiviteiten met kinderen. Overi gens blijken de kijkers naar kin derporno volgens buitenlands onderzoek veelal mensen met een hogere opleiding te zijn. „Pedofielen zijn gedreven ver zamelaars", zegt Frenken. „Er bestaat een levendige ruilhan del van dit materiaal. Het mees te materiaal is oud, buitenlands en gerecycled. Een minderheid in Nederland produceert zelf. Daar word je niet rijk van, met oud papier kun je meer verdie nen. De kinderporno waarin meisjes en zeer kleine kinderen verschijnen, wordt meestal ge maakt door hetero's die slechts worden gedreven door geld zucht. Pedofielen kijken daar ook graag naar, want ze zijn er aan verslaafd. Rokers weten hoe buitengewoon moeilijk het is om een verslaving te stoppen." Er zijn wel therapieën waarmee Duitser bekent misbruik zoon koblenz-zoetermeer dpa-anp De Duitse man die donder dag in de buurt van Koblenz is aangehouden, heeft be kend dat hij zijn 12-jarige zoon de algelopen anderhalf jaar meerdere keren heeft misbruikt. Hij gaf ook toe dat hij de pornografische foto die van de jongen op Internet is te zien, heeft gemaakt. Ilij ontkent dat hij hem zelf via het net heeft verspreid. Dat maakte justitie in Koblenz gisteren bekend. De 39-jarige man uit Neu- wied, werd donderdagavond aangehouden in verband met de Zandvoortse kinder- pomo-zaak. De politie pakte hem op na een tip van een vrouw die de jongen had her kend op beelden die de Duit se zender RTL uitzond over de Zandvoortse zaak. CRI en politie Kennemer land konden gistermiddag niet bevestigen dat de Duitse aanhouding verband houdt met het Nederlandse onder zoek, zo lieten woordvoer ders weten. het gedrag van pedofielen is te beïnvloeden, zo zelfs dat onge veer de helft niet weer in zijn oude fout vervalt. Ze zijn echter niet in slaat tot een volwaardige relatie met een volwassen part ner. Ze blijven meestal alleen, maar kunnen wel sociale con tacten aangaan en onderhou den.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3