In het Reichsgericht rust de geschiedenis E Een pretpark voor wie weinig kan larinus van der Lubbe ZATERDAG 25 JUL11998 Marinus van der Lubbe in de rechtszaal van het Reichsgericht. Het proces trok grote aandacht van de wereldpers die de zaak op de voet volgde. foto spaarnestad fotoarchief door CEES VAN HOORE l en hok met tralies voor het raam I M en vitrage die, als je hem per onge- luk aanraakt, bijna verkruimelt. Onder het raam langgerekte roestsporen, ijzerbloed. Een gebarsten, brilloze, toiletpot, waarin wat afgebrande lucifers liggen. Een naargeestige, naar urine stinkende, ruimte die uitzicht biedt op een binnenplaats en een raam waarachter een gebrandschilderde monnik rustigjes en in vol godsvertrouwen zijn brevier zit te lezen. Hier is Marinus van der Lubbe in 1933 wellicht even binnen ge weest om zijn klamme handen te wassen, om te plassen misschien. Hier, in deze ruimte, aan de linkerzijde van de rechtszaal waar het doodvonnis over hem werd uitgesproken. In die rechtszaal van het massieve Reichsgericht in Leipzig is cameraman Peter Brugman bezig met opnamen voor Water en Vuur, de documentaire over Van der Lubbe. Maar het licht dat door de glas-in-lood-ra- men naar binnen valt, is te schraal. Onder een parapluutje moet nog een lichtbron wor den aangebracht. „Je ontkomt hier nergens aan het gevoel toeschouwer te zijn", zegt Brugman, terwijl hij de zware, met fraai hout snijwerk versierde, stoel van de rechter wat verschikt en daarna door zijn zoeker kijkt. Inderdaad. De camera snort. Er is alleen decor. Waar blijven de acteurs? Die zijn al lang dood en begraven. Zeker Marinus van der Lubbe, wiens hoofd in 1933 in een zinken bak rolde en naderhand voor onderzoek werd meegenomen naar het Anatomisch In stituut in Leipzig, waar iemand die daar bin nenkwam meteen flauwviel toen een arts het aan de haren omhoog hield. „Van der Lubbe stond bij de bevolking erg in de belangstel ling", zegt regisseur Joost Ceelen, „Hij was toch een beetje een volksheld. Een gewone jongen die de nazi's had getart. Sommigen wilden zelfs een haarlok van hem hebben." Even ga ik op een van de kleine balkons van het Reichsgericht een sigaret roken. Naast mij enorme pilaren die het gerechtsge bouw schragen, pilaren die alleen een Hercu les zou kunnen omvatten. De onheilspellen de mythe van het Derde Rijk. Op het plein voor het gerechtsgebouw hoesten wat Skoda's voorbij. Vanuit het Polizeiprasidium aan de overkant kijkt iemand naar mij met een verrekijker. Beneden slaat een metselaar met zijn troffel een baksteen doormidden. Het proces werd in die tijd door de wereld pers van minuut tot minuut gevolgd. De stoelen waarop ze zaten, de reporters met de perskaart achter de hoedband, staan nu om gekeerd op de tafels, de poten in de lucht. Op met groen vilt beklede tafels ligt een dikke laag stof. Hier zaten de stenografen, die elk woord van de verdediger en aanklager no teerden. In het gemeente-archief van Leipzig zijn nog geluidsopnamen van de zitting. Van der Lubbe is er nauwelijks op te horen. Hij mompelt maar wat, onverstaanbaar. Alsof hij poetskatoen in zijn mond heeft. Geluidsman Gert-Jan Miedema probeert Van der Lubbes stem eruit te filteren en maakt kopieën van de banden. „Maar waar niks is, kim je niks versterken", zegt hij. De opnamen duren tergend lang. In een aangrenzende ruimte zijn restaurateurs bezig met het uitzoeken van het juiste vernis voor lambrizeringen en wanden. Ik ga een trap op en sta plotseling op de publieke tribune. Van af deze plek volgden tal van belangstellenden het drama. Hier zagen ze hoe Van der Lub- be's medeverdachte, de communist Dimi- trov, Goering en Goebbels publiekelijk de mantel uitveegde. Onder druk van de inter nationale pers werden hem de handboeien afgedaan. Dimitrov werd vrijgesproken, maar bleef in verzekerde bewaring. Vanuit het ge rechtsgebouw werd hij overgebracht naar de gevangenis van de Gestapo. Totdat op 15 fe bruari 1934 Moskou hem het sovjetstaatsbur gerschap verleende. Van Gestapo-man Diels nam de communist afscheid met de woor den: 'Breng aan het Duitse volk mijn warm ste groeten over en aan haar regering het ge voel van mijn diepste verachting'. In een van de ruimten naast de rechtszaal is onder de eerste kalklaag nog vaag een tekst te lezen die aan Dimtrov herinnert. 'Dimi trov, der Held der DDR'. Van Van der Lubbe is geen haar meer te vinden. In dat gestreepte gevangenishemd, in dat pyamajasje voor de eeuwige slaap, stond hij hier te luisteren naar het Schuldig! Nu is het stil. Het zonlicht valt schuin naar binnen door de glas-in-lood-ra- men, beroert behaagziek de aanklagersstoel. „De Russen verwarden tijdens de inval hier het Reichsgericht met het Volksgericht", zegt regisseur Joost Ceelen, nadat hij zich uit een thermosfles een kop koffie heeft ingeschon ken. „Ze hebben veel mensen die hier werk ten, gearresteerd. Die mensen zijn bijna alle maal in concentratiekampen in Siberië om gekomen. Maar er zijn nog oude filmopna men en die gebruiken we in de documentai- De geluidsman heeft in het Reichsgericht niet veel te doen. „We moeten bij de monta ge zien hoe we deze beelden gaan ondersteu nen. Gisteren hebben we gefilmd in de ge vangenis van Berlijn, waar Van der Lubbe heeft gezeten. Je kunt dan wel van die van- dik-hout-zaagt-men-planken-geluiden gaan registeren, zoals knarsende sloten en laarzen op de gevangenistrappen, maar dat is alle maal te dik aangezet. Ik heb het geluid van Op de kleine rotonde van het park van 'Groot-Schuylenburg'in Apeldoorn rijdt een medewerker rondjes op een soort taxifiets. Zijn ]j fitje, twee vrouwelijke passagiers van middelbare leeftijd, kijkt bewogen, Alsof het hen niets doet, rondjes. Maar personeel van het etpark weet wel beter. Dat is een n de problemen met verstandelijk ndicapten: je kunt vaak niet zien it ze het leuk vinden. Maar dat is dan wel degelijk het geval F éek aan een bijzondere camping die eigenlijk 'heel gewoonis. Op het kleine pretpark van Groot- Schuylenburg - inrichting voor verstandelijk gehandicapten - is het een komen en gaan van bezoekers. De een komt even om de afgezakte broek op te laten halen door een verzorger, de ander om een gesprek te voeren over Ajax. De postbode brengt zijn brieven rond met iets meer lawaai dan een PTT-besteller, hoewel hij in hetzelf de uniform is gestoken. „Er raakt af en toe wel eens iets kwijt, denken we, maar daar maken we niet zo'n probleem van." Jan Anema beheert het pretpark en de naastgelegen kleine camping. Er is plaats voor 15 tot 20 tenten. Het is er in de maan den juli en augustus weer stampvol. Allemaal ouders die ooit afknapten op een gewone camping. „Met verstandelijk gehandicapte kinderen, zeker de zware gevallen, krijg je problemen op gewone campings. Als een kind een toeval heeft, staan de campinggas- ten er massaal bij te kijken. Of ze bellen di rect alarmlijn 112, terwijl dat niet nodig is." Daarvan heeft op camping Groot-Schuy lenburg niemand last. De inrichting voor ver standelijk gehandicapten met zo'n 700 vaste bewoners, onzichtbaar vanaf de camping en het pretpark, is met alle faciliteiten op de achtergrond beschikbaar voor hulp. Onder tussen kunnen bewoners met hun ouders een weekeinde, een week of nog langer op de camping samen vakantie vieren. Anema: „Dat is er anders niet bij. Hier kan het wél. Het mooiste is dat niet-gehandicapte kinderen het ook prachtig vinden. Bovendien is het voor ouders prettig om af en toe ook eens iets anders te kunnen doen, zoals een boek lezen. Hun leven is loodzwaar. Deze kinderen zijn handenbindertjes. Er zijn er die helemaal niets zelf kunnen. Dan is het toch fijn dat het werk af en toe een paar uurtjes door een ander wordt overgenomen. Boven dien ontmoeten ze hier ouders met dezelfde problemen of die het nog zwaarder hebben. Dat kan troost geven." Koop Ruiter is 72 jaar en zijn 41-jarige dochter Wijke woont op Groot-Schuylen burg. Hij bracht haar er naar toe toen ze vier jaar oud was. Ruiter: „Op zo'n moment denk je: waarom gebeurt mij dit? Maar ik moet zeggen dat ik hier op Schuylenbrug het ant woord heb gevonden. Wijke is hier op haar plaats, wij zijn in de buurt en we kunnen sa men vakantie vieren. Niet-gehandicapte kleinkinderen van ons komen hier ook. Die vertellen na de vakantie op school alleen over deze plek, dat ze het hier zo mooi gehad heb ben, zo veel konden spelen. Over hun reizen naar Spanje of Frankrijk hebben ze het in de klas niet." Prikkels Het pretpark heeft schommels, trampolines, allerlei fietsen, draaiorgels, een klein reuzen rad en erg veel speelinstallaties die prikkels veroorzaken. Licht en geluid, daar gaat het om. Raak je iets aan, dan gaat een lamp branden of klinkt een toon. Of er begint mu ziek te spelen. Anema: „Verstandelijk gehan dicapten die niet veel kunnen, beleven daar plezier aan." De stelling dat het park ook voor veel volwassen niet-gehandicapte be zoekers vol verrassingen is, onderschrijft hij. „Het is inderdaad een heel wonderlijke we- Pretpark Groot-Schuylenburg. foto G pd reld, waar je normaal niet mee in aanraking komt." Anema kent de verhalen. Ouders van kin deren met het syndroom van Down ('mongool') treffen in gewone speeltuinen hun kind vaak huilend aan. „Ze zijn 30, maar hebben het niveau van een kind van vier. Dus willen ze op de schommel en dat levert problemen op met de andere kinderen. Dan worden ze gepest en moeten ze huilen. Kin deren zijn in hun eerlijkheid nu eenmaal kei hard. Maar geen ouder wil dat zijn kind huilt en verdriet heeft. Hier weten de zeg maar 'ge wone' kinderen wat ze kunnen verwachten. Dus zie je op de trampoline wel eens een erg spastische bewoner liggen genieten en schommelen, terwijl een kind uit de buurt er overheen springt. Alsof er niets aan de hand is en dat is er ook niet." Integratie De integratie met kinderen uit de omliggen de wijken vindt Anema belangrijk. „Het moet een park zijn waar iedereen het naar de zin heeft. We hebben plannen om een nieuw Groot-Schuylenburg vangt problemen op park aan te leggen dat vooral op zintuiglijke prikkels werkt. Dat een blinde ruikt waar-ie is, dat iemand geur en smaak van de attrac ties kan herkennen. Er zijn verstandelijk ge handicapten die alleen maar reageren met spierspanning, die anders helemaal niet communiceren. Bij hen moet je dus aan de arm voelen wat ze er van vinden. Het zou mooi zijn als we van het park ook voor hen nog meer een plezierreis kunnen maken." Voor Koop Ruiter, die het hele jaar door als 'gastheer' voor de andere campingbewoners optreedt, is het 'normale' van de camping het belangrijkste. „De bewoners van Schuylen- burg komen hier naar toe om op de camping te picknicken. Dan zitten er soms twintig mensen voor de tent. Ouders van kinderen die in een andere instelling wonen, komen hier met hun kind op vakantie. Deze cam ping is er vooral voor mensen met een ge handicapt kind die ergens anders niet goed terecht kunnen. Voor kinderen op Schuylen- burg die geen ouders hebben of die om an dere redenen alleen zijn, zitten hier 'leenou- ders'. Die brengen hier hun vakantie door." Mijnheer en mevrouw Kramer uit Apel doorn zijn 'leenouders'. Zij zitten niet graag achter de geraniums op hun flatje in Apel- dporn en verkassen daarom in de zomer maanden naar de camping, een paar kilome ter verderop. „We vinden het prachtig hier en we krijgen veel visite. Het mooie is dat alles hier gewoon is. We leren zelfs veel van deze mensen. Gelijkheid, respect, beleefdheid en dankbaarheid. We kwamen voor het eerst op Groot-Schuylenburg doordat een familielid hier een kind had wonen. Nu zijn we er niet meer weg te slaan. We zijn er voor alle bewo- Toekomst Jan Anema denkt dat vakantie vieren voor verstandelijk gehandicapten zich steeds meer zal ontwikkelen. „Het kan nu nog maar op een paar plaatsen in Nederland, maar het is de toekomst. Vakanties samen met niet-ge handicapte kinderen gaan prima, maar dan moeten de 'gewone'; kinderen zich een beetje aanpassen. En dat lukt heel goed. An dersom gaat dat bijna niet." Groot-Schuylenburg haalt af en toe de 'ge wone' wereld in huis met optredens. Zo is de zanger Ronnie Tober de grote favoriet bij de meest ernstig meervoudig gehandicapten. „Hij kan er erg goed mee omgaan. Tober staat gewoon tussen de bedden te zingen. Er is totaal geen afstand. De zanger vindt de vele knuffels die hij krijgt geen enkel probleem. Dat is echt fantastisch om te zien. Tober weet dat hij hier na een liedje geen applaus krijgt. Anderen staan dan wel eens onhandig te schutteren." Binnenkort hebben ze weer Truckersdag op Groot-Schuylenburg. Net als vorig jaar, toen Henk Wijngaard zijn 'Vlam in de pijp' zong, komen zo'n 170 chauffeurs met hun zware vrachtwagens naar de instelling. Het immense complex is dan vrijwel te klein om ze allemaal van een parkeerplaats te voor zien. Er zal die dag opnieuw een tocht door Apeldoorn worden gemaakt. De bijrijders worden door Groot-Schuylenburg geleverd. Mevrouw Kramer kan haar lol nu al niet op: „Al die blije koppies in de cabines!" een Hollandse 'rebel' i De Leidse metselaar Marinus van der Lubbe werd op 27 februari 1933 Min een daklozenasiel in Berlijn ge arresteerd voor brandstichting in de Rijksdag. Ongeveer een jaar la ter suisde in Leipzig de valbijl bo ven zijn jonge nek omlaag. Van der Lubbe, 24 jaar oud, viel als een van de eerste slachtoffers ten prooi aan de nazi's. Zijn schuld aan de brandstichting is altijd omstreden geweest. In de jaren '70 werd de procesgang nader onderzocht. Het gerechtshof in Ber lijn herriep het doodvonnis en zette dat om in 8 jaar dwangarbeid. De Hollandse 'rebel' is na ruim 60 jaar nog steeds in het nieuws. Zo is een groep Leidse kunstenaars bezig aan een monument voor Van der Lubbe. En Zuidenwind Filmpro- dukties maakte in samenwerking t met de RVU in Duitsland opnamen voor een tv-documentaire die in het najaar wordt uitgezonden on- der de titel 'Wateren Vuur'. Verslaggever Cees van Hoore volgde de televisieploeg in Leipzig en bewandelde wegen achter de schermen. In drie afleveringen zijn bevindingen. Vandaag de eerste, - een bezoek aan het Reichsgericht. - voetstappen vastgelegd. De voetstappen van de cameraman. Hij draagt altijd gympen maar moest voor die gelegenheid gewone schoenen aantrekken. Cameraman Brugman: „Ik heb het licht in die cel gefilmd, dat sobere licht. Je moet op de een of andere manier spanning in zo'n beeld brengen en dat is moeilijk. Daar denk je over na. Ik wankel met de camera op mijn schouder even op de drempel van de cel, laat hem even omhoog gaan. Ik aarzel. Net zoals Van der Lubbe dat waarschijnlijk heeft ge daan toen hij naar binnen is geduwd. Er zit een kleine schok in het beeld." „Je ziet hoe zo'n verhaal door alle plekken die je filmt en alle interviews die je afneemt voortdurend verandert", zegt regisseur Joost Ceelen. „Als een olievlek die op het water ligt, een olievlek waarvan de kleuren door de dei ning steeds meer door elkaar gaan lopen. Wij willen de beelden voor zich laten spreken. De cliché's vermijden. Zo werd in het begin altijd aangenomen dat Van der Lubbe maar een domme man was. Een domme homoseksu eel. Maar Van der Lubbe was intelligent. Al leen, hij was niet op school geweest, moest zichzelf alles leren. Hij was bovendien vrij ei genwijs. Ik heb een van zijn jeugdvrienden, Piet Albeda, gesproken. Die trachtte Marinus een keer uit te leggen hoe groot Hongarije ei genlijk was. Van der Lubbe wilde door Hongarije gaan wandelen en bekeek dat land op de wereldkaart. 'Dat valt wel mee', zei hij tegen Piet Albeda. 'Het is niet groter dan Noord-Brabant'. Hij had niet door dat die landen op de kaart van Europa op schaal wa ren getekend. Maar ondanks zijn eigenwijs heid is hij nog heel ver gekomen. Dat is ver bluffend. Hij had ook wel enige humor, Van der Lub be. Schikte zich in zijn lot. Toen het dak van het huis waarin hij woonde maar bleef lek ken, zei hij tegen zijn vriend: 'Het is natuur lijk vervelend, maar ik heb nu tenminste wel elke ochtend schoon water om me te wassen. Lekker laten zitten dat lek'." Het Reichsgericht, dat jarenlang heeft ge fungeerd als museum voor beeldende kunst maar nu weer dienst moet gaan doen als ge rechtshof, wordt van onder tot boven geres taureerd. Overal snerpen de cirkelzagen en zijn bouwvakkers in de weer. In een ruimte onder een van de monumentale trappen staat een regiment brandblussers, grijs van het stof. Volgende week: Bezoek aan acteur Fred Delmare. 'Ik wés Van der Lubbe'. Berlijn, 27 februari 1933. De Rijksdag brandt! Het kostte Marinus van der Lubbe - beschuldigd van brandstichting - het leven. foto archief ap

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 37