STORING Ongezonde hunkering naar aandacht dokter D casterrrr ZATERDAG 25 JUL11 Een gruwelijke variant van het Münchhausen-syn- droom is Münchhausen by proxy (bij volmacht) oftewel MBP. In dit geval gaat het om moeders die bepaalde klach ten bij hun kind verzinnen, overdrijven of zelfs uitlokken door middel van bijvoorbeeld infecteren, uithongeren, uit drogen, smoren, het toedienen van laxeermiddelen, het force ren van inwendige bloedingen, of het opwekken van astma en allergieën. De moeder heeft vaak een behoorlijke medi sche kennis en toont een be drieglijke toewijding richting kind. De vaders hebben meestal niet in de gaten wat er aan de hand is. MBP is een bizarre vorm van kindermishandeling, waarin de arts een actieve rol speelt. In zijn ijver om de oor zaak van de klachten te ont dekken onderwerpt hij het kind aan allerlei onnodige en soms pijnlijke onderzoeken. Meestal gaat het om jonge kin deren tot een jaar of vijf. Elk ziekenhuis wordt met MBP-moeders geconfron teerd. In het Amsterdams Me disch Centrum doen zich jaar lijks gemiddeld vier bewezen gevallen voor. „Maar dat is waarschijnlijk een topje van de ijsberg", stelt Anneke Destree-Vonk, psycho loge bij het AMC. „Er zijn ook gevallen waarin we vermoe dens hebben, maar waar de duidelijke bewijzen ontbre ken. Plus de gevallen die we niet ontdekken. Ik denk dat dit verschijnsel zich regelma tig voordoet in praktijk." Het is buitengewoon lastig een MBP-moeder te ontmas keren. Een arts kan er voor zichtig aan gaan denken, als het kind niet reageert op be handeling, of als de klachten onverklaarbaar blijven danwel ongeloofwaardig lijken. Een belangrijke aanwijzing kan zijn dat het kind opeens op knapt, als de moeder een tijd uit de buurt is. Maar dan nog moeten hulpverleners uiterst voorzichtig zijn met conclu sies. Leidinggevend AMC-ver- pleegkundige Margot Kootje: „Je kunt niet zomaar een moe der beschuldigen. Het komt ook voor dat kinderen echt iets mankeren, zonder dat wij de oorzaak kunnen vinden. Bij klachten zonder duidelijke oorzaak passen wij altijd een twee-sporenbeleid toe: we kij ken medisch en psycho-soci- aal. De arts gaat allerlei onder zoeken verrichten. En er wordt een psycholoog bijge haald om te ldjken of er wat anders speelt. Bij onduidelijke klachten is het inschakelen van de psycholoog veelal een voorwaarde voor opname." Wat beweegt deze moeders? „Ze gebruiken hun kind als middel om aandacht van art sen af te dwingen", stelt Anne ke Destree-Vonk. „Het kan zijn dat ze in hun jeugd chro nisch liefde en aandacht te kort zijn gekomen. Soms is de 'ziekte' van het kind een aflei dingsmanoeuvre voor een slechte relatie met de partner. Of de vrouw heeft een bepaal de grief jegens de medische wereld. Een andere mogelijk heid is dat ze de verantwoor delijkheid van het moeder schap niet aankan." Behandeling is niet eenvou dig. Anneke Destree-Vonk: „De moeder moet geconfron teerd worden met haar pro bleem. Meestal ontkennen ze dat er wat aan de hand is. Het kweken van een vertrouwens band is van groot belang. Dat vergroot de kans op het aan vaarden van hulp. Je moet voorkomen dat de moeder het kind uit het ziekenhuis haalt, als ze wordt aangesproken op haar gedrag. Dan houdt alles op." Psychotherapie kan de moe der het waarom van haar ge drag duidelijk maken. Of dat altijd helpt, is niet bekend. Ook het kind (of kinderen - soms zijn er meerdere kinde ren van een gezin slachtoffer) is beschadigd en heeft psycho logische hulp nodig. In een en kel geval kan een kind beter uit huis worden geplaatst. Bij ernstige gevallen wordt de rechter ingeschakeld, omdat er juridisch gesproken sprake is van een misdrijf. Anneke Destree-Vonk: „Uit literatuur blijkt dat een op de tien kinde ren aan de gevolgen van de mishandeling overli jdt." Beroepspatiënten zou je ze kunnen noemen. Lijders aan het syndroom van Münchhausen hunkeren op een ongezonde manier naar de aandacht van artsen en andere hulpverleners. Daarom verzinnen, overdrijven of veroorza ken ze allerlei lichamelijke of psychische klachten. Voortdurend zijn ze op zoek naar een argeloze prooi in de vorm van een belangstellende, hen toege wijde dokter. ij broeder Dirkx, sociaal psychia- trisch verpleegkundige in Haar- lem, hoeven ze niet aan te ko men. In zijn 33-jarige loopbaan is Dirkx zo'n zeven Münchhausen-patiënten tegengeko men, of in vakjargon: hospitaalhobo's. Hij heeft zo langzamerhand een soort Fingerspit- zengefühl voor deze mensen ontwikkeld en prikt hun verhalen genadeloos door. „Ze ko men over als heel normale en intelligente mensen maar mij maak je niks wijs. Soms worden patiënten kwaad als ik ze ontmasker. Een enkele keer ontmoet ik ook waardering. 'U bent de eerste die me door heeft', zei laatst iemand met een zeker respect." Lijders aan het Münchhausen-syndroom maken het voorwenden van ziekte tot het middelpunt van hun leven. Soms blijft het niet bij verzinnen of overdrijven alleen en helpt de patient een handje. Een greep uit de favoriete methoden: infecteren van wonden, aftappen van bloed, besmetten van urine, in spuiten met verschillende stoffen (bijvoor beeld insuline), inslikken van laxeermiddelen of vergiften (rattengif is erg populair) of be schadigen of infecteren van de huid (met bij voorbeeld onüasting). „Het verzinnen van klachten is de drijfveer van hun bestaan", stelt Dirkx. „Als een patiënt wordt ontmas kerd, zoekt hij weer een ander ziekenhuis of een nieuwe psychiater. Zo zwerven ze het he le land door." Aan de diagnose 'Münchhausen-syn droom' gaat volgens Dirkx een uitgebreid on derzoek vooraf. „Je moet eerst alle andere mogelijkheden uitsluiten. Iemand kan na tuurlijk echt iets mankeren. Psychische klachten vallen doorgaans eerder door te prikken dan lichamelijke problemen." De stoornis is zeldzaam. Daarbij komt dat de af wijking zelden wordt herkend. „De meeste hulpverleners hebben er nog nooit van ge hoord." Het ontstaan van de stoornis is voor Dirkx een raadsel. „Veel patiënten komen uit heel normale gezinnen, waarmee verder niks aan de hand is." Allerlei factoren kunnen een rol spelen, blijkt uit gesprekken met de patiën ten. „Opvoeding, opleiding, relaties. Het is vaak een optelsom van verschillende gebeur- Een serie verhalen over syndromen Tekst: MARGOT KLOMPMAKER ED BLAAUW Illustratie: INGRID JOUSTRA Het syndroom is genoemd naar baron Karl Friedrich Hieronymus van Mün chhausen (1720-1791), die faam ver wierf met zijn sensationele, flink aange dikte avonturen. De arts Richard Asher koppelde zijn naam aan personen die stoornissen nabootsen: het Münchhau sen-syndroom. Het is een verregaande vorm van doen-alsof-men-ziek-is. Münchhausen-patiënten zijn heel handig in het bespelen van hulpverle ners en kunnen hen jarenlang bezig houden. Dat de klachten niet voort vloeien uit een echte ziekte, wordt zel den ontdekt. Vaak ondergaan de pa tiënten allerlei (onnodige en kostbare) onderzoeken, biopsies (verwijderen van lichaamsweefsel), lumbaalpuncties (ruggemergprik), amputaties en zelfs operaties. Maar ongemak en pijn neemt de Münchhausen-lijder voor lief. Zolang er maar aandacht tegenover staat. tenissen. Een eenduidige oorzaak ontbreekt." Sommige psychiaters zoeken de verklaring in een tekort aan liefde en aandacht in de jeugd. Dirkx haalt er zijn schouders over op. „Ach, dat overgepsychologiseer. Ik word er moe van. Tegenwoordig wordt alles aan een rotjeugd opgehangen. Het zal bij sommigen een rol spelen, maar bij anderen is daarvan geen enkele sprake." Volgens Dirkx kunnen Münchhausen-pa tiënten heel pragmatisch te werk gaan. „De meesten hebben geen werk, maar zwerven door het land en leven van een uitkering. Te gen het einde van de maand, als ze blut zijn, krijgen ze opeens verschrikkelijke last van het een of ander, en melden zich bij een zieken huis. Dan hebben ze weer een paar dagen onderdak en eten, totdat de uitkering binnen is." Münchhausen-patiënten zijn volgens hem voornamelijk op zoek naar aandacht, liefdevolle verzorging, eten en een lekker warm bed („Vooral in de winter, natuurlijk.") Dirkx maakt korte metten met de hospi taal-hobo's. „De meeste hulpverleners weten niet hoe ze met deze mensen moeten om gaan en zijn er bang voor. Sommigen zijn be hoorlijk bedreigend, omdat ze behandeling eisen. Nou, ik heb er maling aan. Ik gooi ze vierkant de deur uit." Hoewel, gevoelloos is Dirkx niet. „In sociaal opzicht laat ik ze niet barsten. Een hond schop je immers ook niet zo de straat op. Ik zorg voor een uitkering en onderdak, als dat nodig is. Maar op hun on zinnige klachten ga ik niet in. En ik doe ook geen moeite om ze van hun stoornis af te helpen. Deze mensen zijn verslaafd. Ze wil len niet behandeld worden. In psychiatrie- land gaan ze vaak van hand tot hand. En als hulpverleners zeggen dat ze genezen zijn, is dat om er van af te zijn." Een enkele keer kan Dirkx niet onder be handeling uit. „Ik heb er een gehad die met alle geweld in een inrichting opgenomen wil de worden. Nou, da's goed, zei ik. Ik heb hem geplaatst op een hele zware afdeling met idioten. Binnen een dag was hij weer terug." Dirkx vertelt het lachend. „Ja, zonder humor overleef je dit vak niet." Nagebootste stoornissen kosten de samen leving kapitalen. ,,A1 die onnodige onderzoe ken en ziekenhuisopnames. Het klinkt hard, maar in feite is het oplichting van de gezond heidszorg." De tentoonstelling 'naar Tibet met Kuifje' is nog t/m 13 september in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te zien. Het museum is gevestigd De openingstijden van het museum zijn: dinsdag tot en met vrijdagen zondag 10.00-17.00 uur. Zaterdag en feestdagen 12.00-17.00 uur Toegangsprijzen: Volwassenen 10,—Jeugd van 4-18/CJP/65+ 7,50. Groepen (min. 10 personen) 7,50. Museumjaarkaart toeslag 3,00. Kosten de Steenstraat 1, Leiden, telefoon 071-516 88 00. n de activiteiten zijn inbegrepen in de museumentree, tenzij anders vermeld. Dat zou me niet verbazen. Hij hechtte zich kennelijk snel aan me. Eerst bracht hij me koekjes die hij tussen de wrakstukken van het vliegtuig had gevonden. Daarna leefde ik op kruiden en wortels die hij meebracht van zijn nachtelijke tochten. Soms bestond zijn buit uit kleine dieren, die ik mezelf dwong op te eten... Ge lei del ij k sterkte ik aan en kon ik opstaan. En toen kwam ik op het idee mijn naam in een steen te krassen. Hou op, duizend bommen! Je verhaal snijdt me door de ziel. Even mijn zakdoek pakken. Arme Sneeuwman, hij is zich dood geschrokken toen de kapitein zijn neus snoot. MEGACYCLE! PYROMAAN!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 36