De Pyramide gaat nooit verloren Fietsroutes in Nederland Goedkoper bellen met ANVR-kaart Toerisme KÉfl 3 B STIGl C HTS ZATERDAG 25 JULI 1998 Wilheimina in beeld Diverse musea in Apeldoorn besteden dit jaar uitgebreid dacht aan het leven van koningin Wilheimina. 'Wilhelmi: Beeld' - van 30 augustus tot 11 oktober in het Van Ree Museum - toont de wijze waarop de vorstin in beelden, m menten en kunstwerken is vereeuwigd; Paleis Het Loo een overzicht van de kleding die Wilheimina van haar vr<* jeugd tot haar laatste optreden heeft gedragen (28 augu 3 januari) en het Historisch Museum Apeldoorn putte va tentoonstelling 'Een volk presenteert zich' uit de rijke cc tie streekdrachten van Koningin Wilheimina (29 augustu november). Grootste jeugdherberg De jeugdherberg in hartje Amsterdam is drastisch vernie Met 475 bedden is het City Hostel Vondelpark meteen oi grootste jeugdherberg van ons land. Aan het bestaande hi gebouw - de voormalige Huishoudschool voor Meisjes - de de Nederlandse Jeugdherberg Centrale (NJHC) een nu vleugel. De slaapkamers voor een, twee, vier, zes of achl sonen zijn voorzien van eigen sanitair. Het City Hostel Va park is 24 uur per dag geopend en biedt onder meer een serie, twee restaurants en twee conferentiezalen. lnfO:020-55 13 12 3. Edammer Kaasmarkt Naast Alkmaar heeft sinds een tiental jaren ook Edam toeristische kaasmarkt. Ze worden (tot en met 19 augu gehouden op alle woensdagen van circa 10.30 tot 12.3C Op zaterdag 8 augustus is er bovendien een uitgeb avondmarkt met braderie. Info: WV Edam, telefoon (0299).31.51.25. Gelderland Cultuurland In Gelderland 'woedt' nog tot en met 6 september de zi manifestatie 'Gelderland Cultuurland'. Door de hele prov heen worden tal van culturele en toeristische activiteite houden, die niet zelden gratis toegankelijk zijn. De evene ten staan vermeld in drie dikke brochures (Veluwe/Arn Achterhoek/Liemers en Rijk van Nijmegen/Rivierengebie: zijn op te vragen bij onder meer alle VW-kantoren in de Info: Gelders Bureau voor Toerisme, telefoon (026).333.20.33 Klank-en Lichtspel Op de Grote Markt te Brussel wordt deze zomer tot en i oktober zo goed als elke avond een klank- en lichtspel voerd. Thema: de roemrijke geschiedenis van de hoof van België en' die van de Grote Markt in het bijzonde voorstellingen duren een half uur en verschillen in zoven die in bijvoorbeeld de Val de Loire (Frankrijk) dat ze ui tend en alleen zijn gebaseerd op een samenspel van m en licht. Er wordt geen commentaar bij gegeven. Tot aan gustus begint het spektakel om 22.30 uur. Daarna om uur en vanaf 7 september om 21.15 uur. Van 10 tot ei 17 augustus zijn er geen voorstellingen. De Grote Markt bedekt met het fameuze Bloementapijt (Tapis des Fleursl Info: Belgisch Verkeersbureau te Haarlem, telefoon (023).534.44.34 Boomkroonpad De belangstelling voor het Boomkroonpad bij (Drenthe) overtreft de verwachtingen verre. In 1997 trok nouveauté van Staatsbosbeheer ruim 166.000 bezo Om deze massa in goede banen te leiden, wordt de att uitgebreid met een aantal wandelmogelijkheden in de omgeving. Ook rijdt er speciaal voor kinderen deze zomi paardentram door het bos en worden er tot en met 17 tus op alle maandagen Kinderdoedagen gehouden. Info: Provinciale WV Drenthe, telefoon (0592).37.37.55. Bosbus Bij het merendeel van de bij het Algemeen Neder lands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR) aangesloten reisbureau's is sinds kort voor 50 gul den een speciale ANVR- Vakantiekaart te koop. Hiermee kan vanuit elke telefooncel en vanaf elk toestel in veertig belang rijke vakantielanden wor den gebeld. Daarnaast kan de kaarthouder ge- bniik maken van een aan tal extra diensten waaron der een berichtenservice. Ook kan gratis met het (voorgeprogrammeerde) alarmnummer van de grote Nederlandse reis- ver/.ekeraars worden ge beld. Telefoneren met de ze kaart levert de gebrui ker in vergelijking met normaal bellen besparin gen op, die kunnen oplo pen tot 50 procent. Bellen vanuit een 'telefooncel' in Rio de Janeiro. Het kan met de nieuwe telefoonkaart van de ANVR. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De vrolijk getatoeëerde bosbus die tot en met gustüs over de Utrechtse Heuvelrug rijdt. FOTO Tot en met 15 augustus kunnen op of bij de velrug vertoevende vakantiegangers gebruik maken 'Bosbus'. De speciaal ingezette touringcar rijdt ren per dag een vaste route waarbij onder meer wordt bij het Ouwehands Dierenpark, Kasteel Amerongen, Huis Doorn en de Pyramide van Austerlitz. Ook sen aangedaan als Leersum, Woudenberg en Dienstregeling, prijs en traject staan vermeld in een die valt op te vragen bij het Utrechts Bureau voor telefoon (030).296.77.77. In samenwerking met de Stichting Landelijk Fietsplatform heeft uitge verij Buijten Schipperheijn het boek 'Ronde van Nederland via LF- routes' uitgegeven. De ruim veer tig, in een handige ringband verza melde trajecten, vormen tezamen zowel een 'grote' (1000 kilometer) als een 'kleine' (600 kilometer) wie lerronde van Nederland. Daarbij wordt steeds gebruik gemaakt van Landelijke Fietsroutes waaronder de Noordzeeroute (LF1), de Wad denzeeroute (LF10) en de Midden- Nederlandroute (LF4). Dat laatste traject wordt gebruikt voor de 'klei ne' ronde die onder het IJsselmeer door gaat. Tegelijkertijd verscheen bij dezelf de uitgever (ditmaal in samenwer king met NIVON) 'Fietstochten met onderdak', waarin Diederik Mönch en Bas van der Post tien meerdaagse fietstochten beschrij ven met een lengte die varieert van 55 tot 230 kilometer. Ook deze tra jecten voeren voornamelijk over het landelijke netwerk van fiets routes waarbij rekening is gehou den met overnachtingen op betaal bare en natuurvriendelijke adres sen zoals NIVON-huizen en NJHC- Jeugdherbergen. Naast plattegron den (dezelfde als in 'De Ronde van Nederland') bevat het boek onder meer ook foto's van de aanbevolen accommodaties, nauwkeurige rou tebeschrijvingen, toeristische be schrijvingen en belangrijke tele foonnummers. De fraai uitgevoerde boekjes kos ten respectievelijk f. 34,50 ('De Ronde van Nederland') en f. 21,50 ('Fietstochten met onderdak') en zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kan- toren en boekwinkels. Horden wandelaars lopen dezer dagen 'ergens' tussen het Gro ningse Pieterburen en de St. Pietersberg bij Maastricht op het Pieterpad. Het traject is de populairste lange-afstands wan delroute in Nederland. Om hoe veel lopers het gaat is niet te zeggen, maar vorig jaar werden van de gidsjes deel 1 en 2 maar liefst 11.139 exemplaren ver kocht. Op grote afstand volgt het Pelgrimspad, dat naar de St. Pieter in Rome voert. Daarvan werden 2242 wandelgidsjes ver kocht. „En dat, terwijl ik dacht dat de uitgever er failliet aan zou gaan", verklapt medeop richtster van het Pieterpad Toos Goorhuis-Tjalsma lachend. Sa men met haar Groningse vrien din Bertje Jens stippelde ze in 1981 de 450 kilometer route door de mooiste van Noord-, Oost- en derland uit. „We maal niet van plan de andere informatie uit te Maar we zijn door een onder druk gezet. Ik als ik zie hoeveel jaar weer van verkocht den". Woordvoerster Andrea Stichting Wandelplatfon Amersfoort kan geen ecl klaring voor het grote su van het Pieterpad beden i heeft het idee dat het de ratie zou kunnen zijn: „Pieterburen en Pietersla klinkt wel", zegt ze. „Ne Pelgrimspad. Dat spreel mensen ook aan." De Pyramide van Austerlitz. Een stokou de uitspanning die niet meegaat met de tijd. Geen entree en grote souplesse als er meegebracht eten en drinken wordt ge nuttigd. Een kranige speeltuin die vooral in trek is bij de kinderen van dagjesmen sen uit het aangrenzende bos. Een klei ne, lawaaiige gooi- en smijtkermis, om geven door de geur van pannekoeken, worst en patat. En natuurlijk de pyrami de zelf, de eeuwige deceptie die wat mor sig tussen de boomtoppen piemelt. Klopt. Want de bomen zijn ge groeid. Munt-verrekijkers staan er niet (meer), want er valt niks ver te kijken. Het Frans-Bataaf- se legioen, onderdeel van het Keizerlijk leger van Napoleon en gelegerd in een tenten-kam pement te Zeist, bouwde in 1804 de pyramide van plaggen en zand ais herinnering aan hun verblijf daar en aan de overwinningen van Napoleon. Bovenop kwam een houten obelisk te staan, die in 1893 werd vervangen door een ste nen. Een stevig hangslot sluit het hek af dat toegang geeft tot de trap naar boven in die naald. Eenvoud De uitspanning aan de voet van de heuvel maakt klaar wat geen enkel ander recreatiebedrijf in Nederland doet: de toegang is gratis en ouders die bij de speel tuin hun eigen boterhammen en de thermosfles tevoorschijn halen worden niet weggestuurd. De Pyramide is soepel. Want de naar schatting 100.000 bezoe kers zorgen nog elk jaar voor 'een leuke winst'. Geen moment aarzelt bedrijflei- der Roy van Kolfschoten als je vraagt voor wie De Pyramide is bestemd: „Voor Jan met de Pet. Mensen die de hoge entrée van attractieparken niet kunnen be talen. Onze kracht is de een voud". Een lome zondagmiddag. Twee parkeerwachters getooid met ouderwetse pet, wijzen binnen stromende automobilisten de weg tussen de bomen, waar op de onverharde grond een plek dient te worden gevonden. Kost dat? De man glimlacht beschei den: „Dat ziet u straks maar, misschien een klein gebaar". Tumult komt de bezoeker tege moet. Geratel van mitrailleurs en gebrul van racemotoren stijgt op uit de automatenhal, mannen beuken voor een piek op een boksbal, botsauto's gie ren over de baan, een jonge botsbaanleider zit slungelig- achteloos op de zijkant van een wagentje dat hij met één pink tussen het gewoel doorstuurt: de maestro. Het zindert in het Mystery spookhuis, waar bloed van de letters cassa druipt en er vormt zich een rij voor de kassa waar speciale munten voor het kermisspul worden verkocht. Ook de wespen staan al in de rij Kort na de tweede wereldoorlog rijdt een kleine, grijze vrachtau to van Voorburg naar de groene delen van ons land. Achterin zitten op houten banken in het duister opgesloten zo'n dertig magere kinderen, die de hon gerwinter hebben overleefd. De vader van een meisje, eigenaar van een wasserij, heeft de schoolklas een 'dagje-uit' ca deau gedaan. Na een bezoek aan kersenboomgaarden in het Krommerijngebied gaat de tocht naar Austerlitz: De Pyra mide, de schommels, draaimo lens, de loopton, de glijbaan en niet vergeten de wespen. De kersen komen er na al dat ge- schommel vlot weer uit. Het is ruim vijftig jaar geleden, dat reisje waaraan maar geen einde leek te komen. Maar als een der groot geworden kinde ren nu oog in oog staat met de onverwoestbare uitspanning aan de weg tussen Zeist en Woudenberg constateert hij tot zijn verbazing dat er nauwelijks iets is veranderd. Natuurlijk, de bomen zijn ge groeid en er zijn kermisachtige attracties bijgekomen, zoals een botsbaan, een griezeltent en een luidruchtige automatenhal. Maar het paviljoen met houten betimmering, de speeltuin en terrassen zijn bijna nog net zo als toen en al met al ontmoet je er een sfeer van eenvoudig, rechtlijnig vermaak: ouderwets, niet meer van deze tijd. Hangslot En dan die pyramide, op het hoogste punt van de Utrechtse Heuvelrug. Indertijd stond het publiek na het beklimmen van de 101 treden tellende stenen trap een poosje sprakeloos aan de voet van de twaalf meter ho ge stenen obelisk. Wat een uit zicht over de heidevelden. Je zag de Domtoren, de Biltse wa tertoren, Zeist en Amersfoort in de verte. Dat is veranderd. Een platgelopen, morsig bospad gaat er heen. Papier ligt ver spreid rond afvalmanden. Een vrouw heeft halverwege de trap de moed opgegeven: hitte, ademnood. Haar man, met zoontje inmiddels boven aange komen, roept: „Ga maar weer naar beneden Gré, hier valt toch niets te zien". De Pyramide van Austerliz, die eeuwige deceptie die wat morsig tussen de boomtoppen piemelt. FOTO GPD/MARK PRINS om een vorkje mee te prikken op het terras van het paviljoen met buffetrestaurant en snack bar, waar het nuttigen van zelf meegebrachte happen wèl is verboden. Rondom het pavil joen hangt een zware geur van patat, knakworst en pannekoe ken. Op de kermis kost alles een piek: de grijpers die speelgoed beren pakken, de papegaai die met kwispelende staart en bouwvakkersfluitje plastic eie ren legt waarin kinderen wat prulgoed vinden, de zuurstok automaat, het spuitbalspel... De kiosk tussen paviljoen en spookhuis verkoopt 23 verschil lende soorten Pyramide-an- sichtkaarten: op slechts één kaart zie je de pyramide zelf, op de andere voornamelijk herten, vossen, vogels en apen. Knal touwtjes verkopen ze er ook en vingerhoeden met het opschrift: 'Naai veilig'. De sfeer van de jaren '50 hangt onherroepelijk over de draai molen en de zweefmolen: vlieg tuigen, Amerikaanse auto's, scooters, raketten van het allang niet meer gemaakte soort, glit ter, chroom, gekleurde hefüg- heid. Blauw, geel, rood is het ijzer in de speeltuin. Als van ouds. Alles zit goed in de verf. De bodem is zanderig. Net als vijftig jaar geleden zijn de schommels in de vorm van bootjes, waarin je met zijn tweeën tekeer kunt gaan, erg in trek. Herinneringen aan de buik vol kersen komen op bij het aanschouwen van het steeds hoger en hoger gaan op de en gelse schommel. Wie er af wil dient zich eerst nog een poosje te onderwerpen aan het geweld van de meerderheid. In het bos zitten de dagjesmen sen. Kleed uitgespreid, tuinstoe len uitgeklapt, koelbox bij de hand. „De kinderen zijn in de speeltuin", zegt mevrouw Har deman uit Veenendaal. Haar man, wijdbeens neergedaald op een plaid, doet een dutje. „Het is hier lekker koel en 't kost niks. Straks mogen ze een patatje, drinken hebben we bij ons. Ik heb er drie dus dan weet je 't wel: ga je een middagje naar Ouwehands of de Efteling ben je zo een kapitaaltje kwijt". De Pyramide bestaat als horeca- onderneming al 150 jaar. In vroeger jaren was er een her berg gevestigd, een punt van rust en verversing voor de boe ren die langs trokken met hun vee. De familie Van Kolfschoten is sinds 1917 eigenaar. Het grondgebied (gemeente Wou denberg) en het pand zelf zijn eigendom van een stichting, die de landgoederen Den Treek- Henschoten beheert. De familie De Beaufort heeft daarin de grootste belangen. Zij streeft er nadrukkelijk naar De Pyramide in oude staat te handhaven en staat volgens Roy van Kolfscho ten niet te juichen over de ker misattracties. Uitbreiding van de uitspanning wil de familie per se niet. Dus blijft alles bij het oude. De parkeerwachter bedankt de bezoeker bij vertrek voor het kleine gebaar en wenst hem een prettige voorzetting. Wat vindt hij nou van De Pyramide? „Ach meneer, ze zeggen wel eens ver gane glorie, maar kijk nou eens naar al die mensen: die komen toch ergens voor?"

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 30