Een nieuw gezicht bij SBS6 WEER f Grenoble, het Mexico City van Frankrijk Les Deux Alpes, een tweede l'Alpe d'Huez? U ZATERDAG 25 JULI 1998 In de glanzende brochure van het stadhuis staat het zo: „De bergen die de stad omringen, hebben Grenoble zijn verove ringsdrift gegeven. Hier gaan wetenschap en onderzoek hand in hand met ondernemingszin". Voor een stad zo groot als Gro ningen heeft Grenoble aardig wat vissen aan de haak gesla gen. De Alpenstad heeft vier universiteiten, negen inge nieursscholen, elf centra voor wetenschappelijk onderzoek en 220 onderzoekslaboratoria. Het aantal octrooien dat bedrijven in de stad vorig jaar aanvroe gen, was 217, iets minder dan heel Nederland deed. Maar dezelfde bergen hebben Grenoble een imago gegeven dat het maar met moeite kwijt raakt, het imago van 'meest ver vuilde stad van Frankrijk'. Zoals Mexico City ligt Grenoble in een soepbord waarvan de randen iedere luchtcirculatie bemoeilij ken. Dat leidde reeds in de vorige eeuw tot problemen, toen de textielindustrie van Grenoble de halve wereld van handschoenen voorzag. Na de Eerste Wereld oorlog kregen de textielbarons gezelschap van staalkoningen en verfboeren, die allemaal hun partijtje mee bliezen als het om vervuilen ging. Anno 1998 is de lucht boven Grenoble enigszins opgeklaard, maar de omringende bergen blijven de stad parten spelen. ..De bergen maken niet alleen de luchtcirculatie moeilijk, maar verhinderen ook de aan leg van een rondweg, waardoor het verkeer zich in de stad op hoopt", zegt Marie-Blanche Ambitieuze SBS-presentator uit Bloemendaal maakt grote tv-doorbraak LE TOUR Met het spelprogramma 15 Miljoen Mensen maakt presentator Jeroen van der Boom (26) deze zomer zijn grote televisiedoor- SUR PLACE braak. Een zes man sterke band, dertig mooie telefonistes en duizenden guldens aan prijzen, SBS6 spaart kosten noch moeite om het dagelijkse programma tot een succes te maken. Drie jaar na zijn debuut in Veronica's Call TV is de Bloemendaler hard op weg om zijn droom waar te maken: een beroemde presentator worden. Dagelijks wordt in deze rubriek de flnishplaats van de Tour de France voor het voetlicht ge haald. Morgen stopt de Tour in Grenoble en overmorgen in Les DeuxAlpes. Personnaz, directrice van Asco- parg, een stichting die belast is met het meten van de luchtver vuiling. „Grenoble is er alleen in geslaagd de vervuiling te ver minderen door strengere nor men te stellen aan de industrie dan elders in het land." Evenals die van Parijs heeft de prefect van Grenoble de be voegdheid om auto's met een even of een oneven kenteken een rijverbod op te leggen in ge val van extreme vervuiling. Maar anders dan in Parijs is het in de Alpenstad nooit nodig ge weest deze hoogste alarmfase af te kondigen. „Inwoners van Grenoble zijn eerder geneigd hun auto te laten staan dan Pa- rijzenaars", zegt Personnaz. cees van zweeden» L'Alpe d'Huez en Les DeuxAlpes hebben veel gemeen. Beide zijn hooggelegen wintersportplaat sen, die aan het einde liggen van een steile bergweg. Beide heb ben een hotelcapaciteit van meer dan 30.000 bedden. Beide hebben 200 kilometer skipiste. Beide zijn betrekkelijk nieuw en behoorlijk lelijk. En beide liggen in de zuidelijke Alpen, nabij de grens met Italië. Maar er is één verschil: l'Alpe d'Huez doet niet alleen in skiën, maar ook in fietsen. In 1952 be haalde Fausto Coppi er de meest eclatante overwinning uit zijn loopbaan door in de 21 haar speldbochten naar boven alle concurrenten te verpletteren. In de jaren '70 en '80 veranderden Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Peter Winnen, Steven Rooks en Gert-Ian Theunisse met in totaal acht zeges de naam ervan in 'Oranje Tourplaats'. En in 1984 bracht Luis Herrera er met zijn overwinning de Colombiaanse president zo in vervoering dat deze hem speciaal opbelde. Les Deux Alpes kan daar weinig tegenover stellen. De winter sportplaats figureerde in 1994 als etappeplaats in de Giro, de Ron de van Italië, maar zal pas dit jaar voor het eerst de renners van de Tour de France ontvan gen. Kan Les Deux Alpes echter een tweede Alpe d'Huez worden? Les DeuxAlpes ligt tweehon derd meter lager, en de weg naar boven is minder steil en bochtig. „Maar als de renners aan de voet van de berg aanko men hebben ze al twee myti- sche cols van boven tweedui zend meter in de benen", zegt Marie-Laure Ducos, woordvoer ster van het skistation. „Geloof mij dat Les DeuxAlpes dan even zwaar is als l'Alpe d'Huez." Hoe zwaar de laatste loodjes dan wegen,'ondervon den de amateurs die op 23 juli dezelfde etappe reden. Van de 5.200 deelnemers haalden er slechts 1.800 de top. Hoewel de Tour tot dusverre Les Deux Alpes had gemeden, schrikt het skioord niet terug voor een beetje sportwedstrijd. Al sedert acht jaar organiseert Les DeuxAlpes op de 3.200 me ter hoge gletsjer van Girose, die het tot zijn achterland rekent, de WK snowboarding. „Die wedstrijden trekken niet een paar honderd wielrenners naar de berg", zegt Marie-Laure Du- cos, „maar 25.000 deelnemers." En dan zwijgt ze nog over de Nederlandse kampioenschap pen snowboarding die vorig jaar in Les Deux Alpes werden uitge vochten. Fietsen maakt mannen impotent Kan langdurig en veelvuldig fietsen tot impotentie bij man nen leiden? Sommige artsen in de Verenigde Staten geloven dat het zadel de slagaderen naar de penis kan afknijpen. De vrees voor impotentie onder fiet- senthousiasten is zo groot dat Bicycling Magazine, een Ameri kaans vaktijdschrift, in zijn jongste nummer een speciale reportage wijdt aan het pro bleem van de fiets en impoten tie. De uroloog Irwin Goldstein, een vooraanstaand Amerikaans im- potentiespecialist, stelde op te levisie dat impotentie ook licha- De Aalsmeerse studio's van Joop van de Ende zijn 's morgens zo goed als uitgestorven. Alleen de te lefoniste die werknemers oproept toestel negen te bellen en piepen de portables doorbreken de och tendstilte. Jeroen van der Boom is slachtoffer van beiden. Wanneer zijn GSM even stil is, weten de speakers hem te vinden. „Shit, het spijt me. Maar dat krijg je hier als je een weekend weg bent ge weest". verontschuldigt hij zich hoofdschuddend. De tol van de roem gaat verder dan telefonisch populair zijn. Zo is Jeroen bang dat met het toenemen van zijn populariteit ook de kans stijgt dat huize Van der Boom wordt opgenomen in een dagtocht langs de stulpjes van bekende Ne derlanders. Daarom wil hij liever niet dat zijn precieze woonplaats in de krant komt. „Houd het maar op een dorpje onder de rook van Bloemendaal." De bakermat van zijn carrière ligt in hetzelfde dorpje. Dertien jaar geleden begon Jeroen met een vriendje een band. „We speelden op bruiloften en partijen. Dat ging hartstikke goed. Op een gegeven moment stonden we ieder week end in Noordwijk. Maar uiteinde lijk koos ik voor mezelf en ben al leen verder gegaan als toetsenist. Drie jaar speelde ik op het Rem- brandtplein. Dat zou eigenlijk ie dere Nederlandse muzikant moe ten doen." Na een geslaagde screentest ver ruilde de Bloemendaler de warmte van het Amsterdamse uitgaanscen trum voor de gezelligheid van Call TV. Ruim achthonderd uur stond Van der Boom live voor de came ra's. Hoewel critici de Veronica programma's als stompzinnig ka rakteriseerden, staat Jeroen nog steeds achter zijn televisiedebuut. Hetzelfde geldt voor het reality - programma Real TV waarvan de Bloemendaler 115 afleveringen presenteerde. „Daar leerde ik hoe je serieuze programma's moet ma ken. Bij Call TV was ik vooral de snelle jongen die aan Annie vroeg hoe het met haar was en leuke prij zen weggaf. In Real TV moest ik aankondigen dat iemand dood ging. Dat is toch iets heel anders." In Vijftien Miljoen Mensen komt alles wat Van der Boom de laatste drie jaar leerde bij elkaar. Voor de show moet Jeroen niet alleen zijn snelle babbel en serieuze presen- teertalenten in de strijd gooien. Hij leunt ook sterk op zijn oude liefde de muziek. Elke aflevering begint Jeroen zingend. Hoewel de Bloe mendaler graag muziek maakt, ziet hij zichzelf uiteindelijk toch als presentator. „Het is heel simpel. Ik MENSELIJK Het concert dat de Amerikaanse country vvi zanger KENNY ROGERS op vrijdag 25 septen Barneveld zou geven, gaat niet door. De nnule een gevolg van het feit dat de verschijning gers' nieuwe cd voor onbepaalde tijd is uitg Het optreden in de Veluwehal, maakt deel u een Europese toemee van de zanger. Reeds g kaartjes kunnen worden geretourneerd bij <j koopadressen. De Franse extreemrechtse leider JEAN-MAI PEN, bekend om zijn tirades tegen immigi heeft zijn vrouw (half Grieks en voor een kwi derlands) in een vraaggesprek met 'Le Figart voren geschoven als lid voor het Europees ment. De verkiezingen daarvoor worden volgei gehouden. Desgevraagd melde mevrouw Jany van niets te weten. 'Ik blijf liever huisvrouw klaarde ze. Le Pens eigen kandidatuur is nog ker: hij ging in hoger beroep nadat een red hem het passief kiesrecht heeft ontnomen. Twintig jaar lang heeft PHILIP BLOEMENDAL via een bandje de haltes in de Amsterdamse metro aangekondigd. Dat gaat veranderen. Het Gemeentever voerbedrijf (GVB) heeft besloten Neerlands beroemdste stem te vervangen door een nieuwe, liefst vrouwelijke. Een woord voerder van het GVB liet weten dat er over de aankondigingen van Bloemendal nooit een klacht is binnengekomen. 'Maar het werd gew voor iets anders'. Bloemendal (nu 80) werd be als presentator/commentator van het Polygoo scoopjournaal. Hij wordt vandaag de dag no| veel gevraagd voor begeleiding van archiefbeel Een rechtbank in Versailles heeft de Franse I teur GÉRARD DEPARDIEU wegens rijden on vloed tot drie maanden voorwaardelijke gevai straf veroordeeld. Hij moet een boete van franc (3360 gulden) betalen en hij mag vijftien den lang niet rijden. De acteur viel op 18 mei dorp Clairefontaine bij Parijs van zijn mot raakte gewond aan een been. Een bloedproef j promillage van 2,55 aan. Voor de Franse we een maximum van 0,50 promille. De acteu toegegeven stomdronken - „zo dronken als ee sische boer" - op zijn motor te zijn gekropen. I dieu was op weg naar huis nadat hij had meeg aan de opname van Asterix, een film van Claui HANS UIJTERWIJK (46) is benoemd tot voo van het directiebestuur van de Nationale Hoge voor Toerisme (NHTV) in Breda. Dat meldt h Reisrevue. Uijterwijk volgt Pierre Huilmand i eind dit jaar met pensioen gaat. De nieuwe dii is afgestudeerd geograaf en momenteel wei als voorzitter van de Onderwijsgroep Haagland Rinus Michels als mini In de schaduw van de werkzaamheden van Wil heeft Ontbijtradio (Radio 2) luisteraars de afgel dagen gelegenheid gegeven een alternatief kab Paars Twee te vormen. Suggesties konden won doorgebeld, waarna de aardigste een plekje kre ministersploeg. Dit waren de opmerkelijkste su van 'het volk': kan best zingen, maar ik ben geen Bocelli. Ook ben ik een aardige toetsenist, maar een Jan Vayne wordt ik nooit. Met presenteren is het anders. Ik ben nog geen Brand- steder of een Huisman, maar ik wil wel de beste presentator van Ne derland worden. En dat kan vol gens mij ook." Zijn huidige show is het soort pro gramma waar Nederland Jeroen van der Boom de komende jaren beter in gaat leren kennen. Een mix van zang, entertainment en veel gezellige spelletjes vindt de presentator precies bij zichzelf passen. Op zijn zestentwintigste vindt de Bloemendaler dat hij nog niet klaar is voor het zwaardere werk. De komende jaren wil hij zich vooral in de omgeving van leermeester Joop van de Ende rus tig ontwikkelen. „Een programma als All You need is Love zou ik graag doen, maar op dit moment ben ik er nog niet klaar voor. Wanneer je als broekie van 26 met een videoband bij een gezin aankomt waar vader is ver trokken en nu weer wil terugkeren, nemen ze je natuurlijk niet serieus. Die mensen denken dan: 'ga eerst maar eens levenservaring opdoen en kom dan maar terug.' Robert ten Brink heeft vijf kinderen. Van wege zijn levenservaring nemen mensen veel meer van hem aan. Binnen drie jaar van 's morgens vroeg discmans aan huisvrouwen weggeven naar een grote show op prime time is snel. Jeroen moet over deze constatering even na denken, maar dan knikt hij. „Wan neer deze grote show op mijn der tigste zou zijn gekomen, was het ook nog vroeg genoeg geweest. Maar ik ben heel dankbaar dat Joop en SBS me deze kans hebben gegegeven. Zoveel vertrouwen is niet niks. Eigenlijk is het allemaal sneller gegaan dan ik verwachtte." olof van joolen Op Financiën komt Jan des Bouvrie, liefhebber van de kleur wit en dus de ideale man om het zwart- geld-circuit op te ruimen. Op Economische Zaken zit Zeeuws Meisje: geen cent te veel hoor! Louis van Gaal krijgt Verkeer en Waterstaat, omdat hij uitstekend in staat is strakke lijnen uit te zetten en problemen snel kan oplossen: 'Ben ik nou te slim, of jullie te dom?'. Zijn oud-collega Rinus Michels komt op Defen sie, omdat hij de enige ge neraal is, die wel eens iets heeft gewonnen. Landbouw, Natuurbe heer en Visserij is 'Bommetje de Ko dat een koe die ki terskiën, zwemmi motorrijden ooki kunnen regeren. Volksgezondhei zijn en Sport gaal Cees Priem, omd een hele ploeg op kan houden en vc geval dat altijd wt de achterbak van to heeft liggen. Willeke Alberti» minister zonder p feuille, want daar gens een populaii van haar - 'Ómel vandoor. jan van der nat melijke oorzaken kan hebben. Bij zes van de honderd impo tente patiënten die hij wekelijks ziet is veelvuldig en langdurig fietsen de oorzaak van impo tentie, gelooft Goldstein. Het probleem is volgens de arts met het operatief openen van de slagaderen te verhelpen. Inmid dels worden in Amerika speciale zadels gemaakt met een ver laagd voorstuk om de druk op het kruis te verminderen. De meeste artsen geloven dat im potentie vooral psychische oor zaken heeft. washington anp DROOG EN VRIJ ZONNIG Een uitloper van een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland breidt zich tot over onze omgeving uit. Vandaag is het droog met flinke zonnige perioden. Landinwaarts ontstaan stapelwolken, aan zee komt de meeste zon voor. De westelijke wind is zwak tot matig. De temperatuur kan oplopen naar 20 tot 21 graden, maar vlak aan zee blijft het enkele graden frisser. Morgen is het opnieuw droog en vrij zonnig weer. De wind draait naar zuidwest tot zuid, maar d^t betekent niet dat het veel warmer wordt. Het kwik schommelt irvde middag rond 21 graden. Maan dagochtend ligt de kern van een zwak hogedrukgebied bij Dene marken, zodat de weg weer vrijkomt voor storingen van de oceaan. Vooralsnog zijn die storingen niet zo actief, zodat er wel wat meer bewolking komt maar de buienkans blijft klein. Gisteren was het redelijk zonnig, vooral langs de kust, maar de temperatuur viel daar met 17, 18 graden wat tegen. Landinwaarts werd het nog 19, 20 graden. De temperatuur van het zeewater langs de Nederlandse kust is met 17 a 18 graden nog aan de lage kant. jos broeke Gewoon naturel Nee!Nu even geen 'doping' meer!Invallen, arrestaties, sta king van de coureurs (heel begrijpelijk overigens) en vervol gens toch maar weer starten... Wie van roddels en sterke ver halen houdt, is de laatste tijd in de Tour de France uitste kend aan z'n trekken gekomen. Alleen met echte sport had het allemaal niet veel te maken. Hoewel... als sport inder daad een afspiegeling is van de 'gewone' maatschappij, dan kan worden vastgesteld dat wielrenners net 'gewone' mensen zijn. Want overal zijn lieden die op de grenzen van het toe laatbare balanceren. Zoals de dichter al zei: 'Vlak bij de af grond groeien de mooiste bloemen'! Dat in de sport door sommige sporters naar 'verboden pro ducten' wordt gegrepen, is niets nieuws. De legendarische sportjournalist Theo Koomen schreef een kwart eeuw gele den al een boek met de titel '25 jaar DOPING'. Een eenvou dig rekensommetje leert ons dat het begrip 'doping' dus al langer dan 50 jaar bestaat. En gek genoeg gaan nog steeds de haren rechtovereind staan als er weerstront" (is dat geen mooie definitie voor 'het spul'?) aan cle doping-knikker is. Want beste mensen, laten we eerlijk zijn: doping is niet meer dan een bij reglement verboden medicijn-gebruik!Niet meer en niet minder. Wanneer 'een gewoon mens'zich ziek, zwak of misselijk voelt, mag hij zich door iedere huis-, tuin- of keuken-arts beter laten maken. Behal ve wanneer de betreffende persoon zich te buiten gaat aan een bezigheid die door de samenleving wordt gezien als 'sport'. Want als die in het geding komt. dan wordt het hem door de maatschappij plotseling verboden 'beter' te worden (voelt u hem..?). Toen ik nog als wielrenner actiefin de rondte reed, waren er genist wel eens momenten dat ik als CARA-patie'nt (ik had regelmatig aanvallen van astma en hooi-koorts) beter gepresteerd zou hebben als ik middelen genomeit had die V- op de dopinglijst stonden. Echter, bij het aan vragen van een licentie als wielrenner weet je dat je je aan de geldende regels moet houden. Ik heb dat als sporter weliswaar altijd een bepaalde vorm van discriminatie gevonden, maar het is niet anders. Gelukkig dat er, naast de wielersport, voor mij nog andere belangrijke dingen in het leven wa ren. Gezondheid bijvoorbeeld! Mijn plasje heb ik altijd met een genist hart kunnen inleveren. En wat werd ik er minder door? Het eindklassement in de Tour de France heb ik nooit kunnen winnen. 4 Maar ik heb wel 13 Tour de France's gereden waarin ik 11 etappe's won en waarin ik ook nog eens 22 keer als tweede over de streep ben gekomen. Het zal u dan ook niet verbazen dat ik iedereen, die verklaart dat de Tour de France niet meer clean te rijden valt, door mij wordt weggezet met de kreet 'vuilnisman kunnen deze zakken ook mee!' Na tuurlijk vergt het rijden van een Tour de France veel meer van een lichaam dan bijvoorbeeld een partijtje voetbal of een potje tennis. Maar ondanks dat er inmiddels honderden schadelijke middelen op de dopinglijst staan, zijn er nog steeds duizenden niet schadelijke middelen die niet op die lijst staan. En ik ben er van overtuigd dat je met. die midde len 'gewoon naturel' de Tour de France kunt winnen! Zo, dit moest er 'gewoon naturel' even uit! Nu weer terug naar het sportieve en het menselijke van de Tour de France! De Pyreneeën hebben we achter ons gelaten en de gevechten op de flanken van de Alpencols staan - sta kingen en dergelijke daargelaten - voor de deur! Via de tele visie-beelden heeft u in de Pyreneeën kunnen zien hoe het met de grote mannen van het peloton gesteld was (Michael Boogerd chapeau!), maar de martelgang van de minder be gaafde klimmers is volledig aan u voorbij gegaan. Omdat ik duidelijk tot de 'minder begaafde klimmers' be hoorde, gaan mijn gedachten tijdens bergetappes altijd uit naar de renners in cle achterhoede. Vaak heb ik in de Tour de France moeten vechten om op tijd de finish te bereiken. Een keer - het was in 1975, in m'n 2de Tour de France - had ik in de Pyreneeën zó n slechte dag dat ik niet meer wist hoe ik heette. Na over de Aubisque, de Tourmalet en deAspin te zijn gekrabbeld (nu ik dit schrijf, krijg ik weer kippenvel op m'n rug), moest ik nog een 15 kilometer lange berghelling op. Amper twintig kilometer voor die laatste hindernis, haalde ik in een winderige vallei een eenzame renner in. Het was de Belgische 'coming man' Michel Pollentier. Normaal gespro ken moest deze berggeit van voren zitten, maar ook berggei ten vertonen soms menselijke trekjes en hebben wel eens een off day. Ik probeerde hem te motiveren om met mij samen te werken en zodoende op rijd binnen te komen. Maar het eni ge wat Pollentier me toefluisterde was dat hij nog nóóitzo'n ellende had meegemaakt en dat hij 'de pijp aan Maarten ging geven'. Omdat ook ik aan het eind van mijn latijn was en ik wist dat ik het alleen nooit kon halen, vroeg ik Pollentier nog éénmaal om me tenminste tot aan de voet van de laatste berg te steunen. Met de woorden, 'als we vandaag niet op tijd binnenkomen, dan moeten we van de jury morgen so wieso naar huis' wist ik de Belg toch tot samenwerken n wegen. Aan de voet van de laatste berg aangekomen, riep een ji uit één van de volgautós ons toe dat we op dat moment minuten achter waren en dat de tijdslimiet ongeveer 45 nuten was. We waren dus eigenlijk al te laat binnen! jot Zoetemelk was reeds als winnaar gehuldigd en wij moe. nog een hele berg van 15 kilometer op! Maar ineens krc[ Pollentier en ik vleugels! We vlogen werkelijk die laatste op! Precies 43 minuten later en 3 minuten binnen de tijdsce trole kwamen wé over cle verlossende eindstreep! Pollen en ik hadden die laatste berg ruim 2 minuten sneller opi den dan de triomfator van die dag Joop Zoetemelk. M mochten de volgende dag weer mee doen! Maar toen iki volgende dag uit m'n bedje stapte voelde ik me net alsof onder een stoomtrein had gelegen. Veel zin had ik er nil meer in! Maar het was 9 juli, de verjaardag van m 'n nu En opgeven doe je op zo'n dag niet gauw. Bovendien: waarschijnlijk voelde het hele peloton zicli l als ik en een mens lijdt altijd het meest door het lijden hij vreest. Om een lang verhaal kort te maken: 'De Knet die toen nog heel gewoon Gerrie Knetemann heette, woi nadat hij een dag eerder opgebaard over de finish wasf men - de etappe van Tarbes naarAlbi. Pikant detail was dat Michel Pollentier een dag later (1 li) de bloedhete etappe door het Centraal Massief won e hij na zijn ovenvinning meer dan een half uur op de fii hlijn heeft staan te wachten totdat ik over de streep kun Wij keken elkaar aan - ik uitgewoondhij blij met z'n oi winning - en hij zei: 'Bedankt Kneet dat je me in de strif hebt gehouden.' De eerlijkheid gebiedt mij er wel bij te verrellen dat Poll tier en ik die bewuste laatste Pyreneeëncol niet alleen m op gewone spierkracht gereden hebben. Nee. wij hebben ongeoorloofde middelen gebruikt om naar boven te kon Wij zijn toen eigenlijk heel illegaal bezig geweest! Het i< den middel waarvan wij toen gebruik gemaakt hebben het duizend-koppige publiek dat ons gewoon hand-oi* hand naar boven heeft geduwd! Een gezondere manier 'doping' bestaat er volgens mij niet. P.SzDat Michel Pollentier drie jaar later in de Gele Trui de Tour de France werd gezet omdat hij bij een doping trole 'iets te menselijk' was en 'frauduleuze' urine via ee genieus peertje onder z'n arm had ingeleverd, is na alle standen van nu slechts geschiedenis. GERRIE KNETEMANN

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 2