Sla een birdie met je muis L Multi Media Schieten en plunderen r pro ATERDAG 25 JUL11998 160 27 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN IAN VAN DER NAT Realistisch golfen op de pc in elke prijsklasse jefhebbers van schieten en lunderen kunnen hun hart op alen aan Acclaims nieuwe spel orsaken, door Infogrames uit- ebracht voor pc, Playstation en [64. In het jaar 2113 vernietigt 3 en noodlottig kernfusie-experi- ïent alle leven op aarde en 0 rengt verwoestende schade toe an de gebouwen. De leiders an het inmiddels buitenaards ir verspreide mensdom laten i lilitaire robots alles wat van aarde is van de planeet halen, barna is het de beurt aan de peler om als een plunderaar al- is wat van waarde is buit te laken. Maar hij is niet alleen: iet stikt in de gangen en dool- oven van de concurrentie, om >g maar te zwijgen van de ro- its, die er zijn achtergelaten inog steeds over een flinke asis vuurkracht beschikken. it wordt dus driedimensio- lal vliegen op de ruimtemotor Dor het ingewikkelde gangen- leisel, oppikkend wat je kunt, chietend op alles wat beweegt n wat je in de weg staat of liegt. kunt gebruik maken van elk in de zestien karakters die op e verlaten aarde rondvliegen, fder van hen heeft zijn eigen igenaardigheden en voorkeu- ïn. Kies je motor en je wapens aga aan de slag. Instelmoge- jkheden zijn er verder te over, iten met de hoeveelheid bloed ie er nmoet vloeien... egen de computer spelen oeft natuurlijk niet. Je kunt iet twee joypads ook tegen el- iar spelen, of via een modem of via Internet ook tegen ande ren buitenshuis. De multi-player-optie onder steunt twee mogelijkheden: twaalf spelers, of in de sectie Death Match drie directe tegen standers. Voor je dan onge schonden door de vijftien levels heen bent (tien in de Death Match), ben je wel even bezig, zeker in de Total Mayhem (de zwaarste van de vier moeilijk heidsgraden). Of je dan nog oog hebt voor de fraaie graphics valt echter te betwijfelen. Min. systeemeisen: Pentium 133 met 3D-acceleratorkaart, of 166 zonder, 16MB Ram, Windows95. Prijs 129,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Infogrames Benelux. Z E L 1 P K R I 0 N S R 2 K L T E A A B R 3 R T A I A E T S 4 B V R E O 0 N S 5 0 P E N P L A S 6 A F L U N I G T 7 P E L V A R N K 8 S c I H E 0 T N 9 T D A s A c N H 10 A T 0 P W E P R 11 S E T N A I A T 12 P 0 S V M E IJ R 13 K N A P L P E R 14 K R E A U N S T ÏPGAVE OPLOSSING AAT iep op elke regel de letters j, die samen het woord vor- n dat overeenkomt met de schrijving. De resterende let- s vormen van boven naar be ien en van links naar rechts i citaat. [Koningszoon; 2. gereed; 3. brt spijker; 4. licht breekbaar, [babysitter; 6. muziekinstru- knt; 7. plat stuk hout; 8. Euro- ban; 9. verfstof; 10. gebouw te piden; 11. land; 12. schamel; haarverzorger; 14. nieuwsor- KRUISWOORDRAADSEL -bobtail- k-or-go-p alk-z-nol do-lor-ca omsk-pias -mier- hemd-gril ar-lia-na ade-s-pan s-vl-le-s -paprika- Wie na het aanschouwen van de perfecte BBC-beelden van US Masters of de British Open wel eens in de huid van een topgolfer zou willen kruipen heeft het in Nederland niet ge makkelijk. Er zijn maar weinig openbare banen en bovendien moet je (in de meeste gevallen) over een golfbewijs en een rede lijk gevulde portemonnee be schikken. Minder draagkrachti- gen zoeken daarom al heel lang hun toevlucht tot de pc. Toen de personal computer nog een eenvoudig apparaat was, waren er al golfspeüen op floppies. Met de pijltjestoetsen en be paalde combinaties kon de bal een mep worden gegeven. Anno 1998 gaat dat anders. Er liggen werkelijk prachtige golf spellen in de winkel, waarvan de beelden zo mooi zijn, dat je ook rustig kunt genieten van een wandeling over de fraaiste banen van de wereld, zonder dat je persé in twee under par de hole moet afwerken. Dat valt trouwens sowieso niet mee, want je moet wèl iets van het spelletje begrijpen om enigszins succesvol in het clubhuis te kunnen belanden. Voor golfen op de pc geldt na melijk hetzelfde als voor andere programma's. Wie geen enkel tekentalent heeft levert ook met het beste tekenprogramma prutswerk af. Wie het verschil tussen debet en credit niet kent hoeft geen boekhoudprogram- ma op de harde schijf te zetten en wie niet weet met welke club je wat voor slag kunt afleveren, wie geen idee heeft van de windinvloed, zal nooit onder de tien slagen een hole kunnen af werken. Maar...alles is te leren. De 'try- and-error'-methode werkt pri ma en na een avondje of wat prutsen kun je al snel een aar dig balletje slaan. Pc-golfspellen zijn er in alle prijsklassen. Hier onder een korte impressie van drie pakketten. Met een muiszwiep The Golf Pro van Empire be staat uit vier cd-roms, weet een slordige 150 MB op de harde schijf en het pr-team heeft er een muismat bij geleverd zo groot als een voetbalveld. Met reden, die muismat. Voorheen zat je te pielen met de spatie balk, die je ingedrukt moest houden en op het juiste mo ment weer los moest laten om het balletje een mep te geven. The Golf Pro werkt anders. Dit is het eerste golfspel waarin de beweging van de club wordt ge simuleerd door met de muis te zwiepen. Dat lijkt op het eerste gezicht wellicht wat vreemd e,n onbe holpen, maar het werkt won derwel. De mouse drive is een HEINZ FEATURING GARY vernuftig stukje programmeer- werk. Want behalve de kracht van de slag kun je het balletje effect geven door de muis iets naar links of rechts te kantelen. Ook de hoogte van de bal, die wordt bepaald hoe je er tegen aan slaat, kan door middel van de muis worden gesimuleerd. True contact, noemt Empire het. Even wennen is het natuur lijk wel, want het succes wordt dus bepaald door drie handelin gen die tegelijkertijd met de muis worden uitgevoerd. Na enig oefenen kom je er echter al snel achter dat het heel intuïtief in elkaar steekt en op den duur zelfs comfortabel aanvoelt. Gezien de vier cd-roms lijkt het wat aan de dunne kant dat The Golf Pro slechts bestaat uit twee beroemde golfbanen, St. Mel- lion en Hilton Head. Daar staat tegenover dat beide banen er prachtig uitzien, in 3D zijn vormgegeven en met gevoel voor detail zijn gemaakt. Een beetje slordig is dat The Golf Pro weigert als je Win dows 98 hebt geïnstalleerd. Die gebruikers zullen eerst een patch (570 K) van het Internet moeten halen via www.empire- .co.uk. Min. systeemeisen: Pentium 90, 32 MB RAM (16 kan, maar levert vertraging op), double speed cd- rom. Prijs: 99,95 gulden. Beschik baar gesteld door Infogrames Be nelux. Ook via Internet Microsoft Golf is een oude beken de: de eerste versie kwam jaren geleden al uit. De nieuwste versie, Microsoft Golf 98, heeft als be langrijkste kenmerk dat er nu op Internet kan worden gegolfd door liefhebbers waar ook ter wereld. Zonder handicap of een dure uitrusting kunnen golfers het op elk gewenst tijdstip tegen elkaar opnemen. De pc-golfers stappen de Microsoft Gaming Zone op (www.zone.com) en ontmoeten elkaar in het Inter- net-clubhuis. Maximaal vier spe lers kunnen dan aan de slag. Het enige dat nog ontbreekt is de geur van pas gemaaid gras en de wind die door je haren blaast. Microsoft Golf 98 is een Ameri kaans spel en de te bespelen P 2 O O O ij J L ïDr'X) w l^jT-N 'D golfbanen zijn dus ook Ameri kaans en lastig: Teeth of the Dog en de Links in Casa de Campo Resort en Bay Harbor en The Preserve bij Lake Michigan. Het golfspel biedt, afgezien van de fraaie fotografische plaatjes en goed geluid, vier swing-mo des en veel spelsoorten met exo tische namen zoals Skins en Bingo-Bango-Bongo. Ook is er een vituele caddie die de speler adviseert. Er is veel realisme in gebouwd, dus de ballen stuite ren en krijgen effect en de wind gooit regelmatig roet in het eten. Microsoft Golf speelt prettig en is makkelijk in het gebruik, maar enige oefening is noodzakelijk voordat je de ballen als een soort Tiger Woods over de baan kunt ranselen. Min. systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb Ram, muis. Prijs: 119 gul den. Beschikbaar gesteld door Mi crosoft. In Plus 98, het aanvulling pakket voor Windows 98 met tal van nuttige extra's, is een 'lite'- versie (9 holes op 1 baan) van Golf 98 opgenomen. Het goedkoopst golfje virtueel aan de andere kant van de we reld. Het door Domus op de markt gebrachte Golf Pro 2000 Down Under kost maar vijf tientjes en brengt je op mooie banen in Australië. Maar alle waar is naar zijn geld. Golf Pro is grafisch minder dan de hier boven beschreven program ma's, maar daarom niet minder leuk. Groot pluspunt is de Ne derlandse taal, al zal niet ieder een voortdurend behoefte heb ben aan het commentaar van Eurosports Jan Ebbinge. Want dat het niet meevalt om een bal behoorlijk uit de bosjes te krij gen en dat een bal in een bun ker geen pretje is, weten wij ook wel. Gelukkig kun je commen taar ook afzetten. Verder komt Golf Pro in grote lijnen overeen met het spel van Microsoft. De wind, de stand van de voeten, de hoogte die je een bal wilt meegeven, het is allemaal een voudig in te stellen. Hulp is te krijgen van de super caddy, wiens aanwijzingen uitermate nuttig zijn. Tenslotte kent hij de baan als zijn broekzak. Er kan, zoals ook bij ander program ma's, gekozen worden uit diver se speltypes: skins (elke hole spelen om prijzengeld), stroke- play (minste slagen hele baan), matchplay (meeste gewonnen holes), enz. Wie het allemaal nog realistischer wil maken, kan een golfclubsimulator aanslui ten, een soort joystick speciaal ontworpen voor dit soort spel len. Min. systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb ram, 6 Mb vrije ruimte op de harde schijf, Windows 3.1, 6 speed cd-romspeler, muis. Prijs: 49,95 gulden. Beschikbaar gesteld door Domus. A*0££-r£A/ PA&C& O*- STAPPB I f-fCT J£t/£±£ Z<WÖ .AsaSV, /cAPfTEVA/. HM? VAMP TOMPOES Heer Bommel en de Liefdadiger Hij was maar net op tijd, want nau welijks hadden ze de woonkamer be treden of buiten barstte het spektakel los. Geroep van rauwe stemmen werd afgewisseld door gekraak van afknappende takken - en daar vloog ook reeds het eerste brok klei door de gesloten vensterruit. 'Och, och!' riep heer Ollie uit. 'Daar beginnen die vlegels voor mijn deur hun ruzie ver der uit te vechten. Niemand die er aan denkt, dat een heer daar vol strekt niet tegen kan. Dek je, jonge vriend! Bel de p-politie op, bedoel ik! D-doe toch iets!' Met deze woorden liet hij zich snel op de grond zinken om het rondsuizend aardewerk te ontgaan en Tom Poes keek wat be sluiteloos rond. 'Ik ken de Loenen en de Richels niet,' zei hij, 'maar ze moeten wel een erge hekel aan elkaar hebben. Heeft die meneer Brekel daar soms iets mee te maken?' 'Sstt!' siste heer Bommel verwilderd. 'Ik h-hoor iets! D-daar k-komt iemand door de achterdeur hierheen! Jaag hem weg!' Dit bleek echter niet nodig te zijn, want de binnentredende was de bediende Joost, die huiswaarts keerde na de genoten lezing. 'Goe denavond, heer Olivier', sprak hij, enigszins buiten adem. 'Men vecht buiten, als ik mij zo mag uitdrukken. Hoogst betreurenswaardig. Dag, jon geheer. Het valt mij wat rauw op het lijf, met uw welnemen. Na de voor dracht van de heef Lieven Brekel had ik zo'n mooi gevoel van binnen. 'Breng zon in het leven van uw buur man en blijf lachen', zei hij. Héél ge voelig, werkelijk. En nu dit!' Taalcursussen Wie tijdens zijn vakantie weer eens heeft staan stotteren bij het bestellen van een kop kof fie in Spanje of een broodje in Italië zal wellicht op het idee komen om in de wintermaan den wat te ondernemen om het buitenlands gebrabbel wat op te krikken of juist een geheel onbekende taal te le ren. Dat hoeft niet per defini tie via de Open Universiteit of het bekende LOI-bonnetje in duizend-en-een tijdschriften: de cd-rom doet wonderen. Academie Service, Neder lands grootste uitgever van computer-boeken, is daar handig op ingesprongen met haar serie (niet in boekvorm deze keer, maar digitaal) 'complete interactieve taal cursussen' voor Engels, Duits, Frans, Italiaans en Spaans. Op het Duits na (alleen begin ners) zijn voor elke taal vijf pakketten in de aanbieding: beginners, gevorderden, con versatie, grammatica of alles in één. Wat opvalt is de speelse op zet, die de cursist aan de hand van de meest bekende plaatsen meevoert in de ge schiedenis van het land. Bij elke stop wordt een (gramma ticaal) onderwerp behandeld, waardoor je spelenderwijs de taal oppikt en tegelijkertijd iets meekrijgt van de bijzon derheden en culturele ver worvenheden van het land in kwestie. Je kunt je eigen route en dus je eigen leerstof bepalen, of je laten meenemen door de gids. Het blijkt een onderhou dende manier om met een buitenlandse taal aan de slag te gaan. De installatie van het pro gramma is een tikkeltje om slachtig, onder andere omdat Academie Service ervan uit gaat dat de videocompressie- codec Cinepak standaard door Windows 95 wordt geïn stalleerd, hetgeen niet het ge val is (lees dus het leesmij-be stand!). Maar voor de rest is het prima, van A tot Z ver zorgd vormgegeven en met heel veel interactieve oefenin gen. Verse Premier Manager Nu de tien miljoen bonds- coaches, die ons kleine landje rijk is, er met zn allen niet in zijn geslaagd om wereldkam pioen te worden, is het tijd om je te richten op het nieu we seizoen. De heren voetbal lers zijn al weer in training en dus wordt het tijd om je te gaan buigen over de stand van zaken voor de aanstaande competitie. Er liggen inmiddels heel veel programmés in de winkel, waarmee je in de huid van een clubmanager kunt krui pen. Als tussen die stapel het schijfje van Actua Sports ligt, kun je dat eigenlijk ongezien meenemen. De producten van het softwarehuis Gremlin behoren tot de beste op het gebied en Premier Manager 98 doet dan ook niet onder voor de vorige uitgaven. Je kunt kiezen uit de 92 clubs, die samen de professionele tak van het Engelse voetbal vormen. Wil je dus echt je klasse tonen als manager (de Engelse benaming voor in fei te de hoofdtrainer) dan kies je een lager spelende club en kijk je of je iets kunt uitrich ten tegen de gevestigde orde in de Premier League. AND: wegwijs in de wereld ANWB Routeplanner Oké, er wordt veel en regel matig éan de weg gewerkf, maar toch niet zo veel, dat er elk jaar een nieuwe route planner gemaakt moet wor den? Toch gebeurt het. Zowel bij de ANWB als bij AND ver scheen onlangs een nieuw schijfje. Die van de ANWB biedt in feite niets meer dan de uitgave van vorig jaar. On getwijfeld zullen er details zijn, die verbeterd zijn, maar daar moet je toch een beetje naar zoeken. En dat is nou net niet de doelstelling van routeplanners. ANWB Europa 98 is prima voor de vakantie in Frankrijk of de lange, hete tocht naar de camping aan de Costa Brava. Wat je zoekt kun je vinden, al zul je wellicht bij een vlek met een kerk, een kroeg en een boulanger een naburig plaatsje moeten op geven. Dat moet zeker bij het nieuwste product van AND Route. Voor de makers van routeplanners bij uitstek, veelal ook leverancier voor derden, was Europa niet groot genoeg meer en dus staat nu op AND Route Wereld de weg in alle werelddelen op een schijfje. Een slimme zet van het Rotterdamse software huis, want steeds meer men sen trekken de wereld in en dan is het leuk om je fly/drive vakantie in de VS, Afrika of Australië Üiuis voor te berei den. Zoiets verlengt in feite de vakantie en voorkomt boven dien ter plekke een boel ge zoek en gesnuffel in meestal niet al te duidelijke wegenat lassen. Over de kwaliteit van ANDs routeplanner hoeven we het niet te hebben. De naam die het bedrijf heeft op gebouwd wordt nog eens be vestigd. DRUKWERK Prima98-boek Het programma ligt pas een week of wat in de winkel, maar nu al stromen de mil-, joenen weer binnen bij Bill Gates en zijn mannen. We hebben het natuurlijk over Windows 98. In de VS alleen al is reeds een miljoen pak ketten verkocht. Maar of ie dereen er diepgelukkig van is geworden, moet worden be twijfeld. De infodesk heeft het niet half zo druk als destijds bij de introductie van 95. Maar dat is natuurlijk geen kwalificatie, want Windows 95 was iets geheel nieuws ten opzichte van 3.1, terwijl 98' slechtéeen uitbreiding is van 95. Dat weerhoudt de uitgevers van boeken en cursussen op cd-rom er niet veel om aan gepaste versies te maken van de uitgaven, die door de wis seling in feite waardeloos zijn geworden. Wie lekker wil wer ken met Windows 98 en de el lende van Teles-ISDN-kaar- ten, Homenet van ABN Amro en nog veel meer heeft over wonnen. heeft natuurlijk een behoorlijk naslagwerk nodig. Een zeer fraaie uitgave is die van Addison Wesley in sa menwerking met Computer! Totaal. Marc Blommers heeft zich stevig vastgebeten in de materie tijdens de royaal ver spreidde beta-versies en het resultaat mag er ziin. Win dows 98 in de praktijk is een waardevol en gedegen ge schreven boek. Aan het wer ken met het programma wordt beperkt aandacht be steed, omdat een groot deel bekend mag worden veron dersteld uit 95. Blommers gaat daarom uitge breid in op de webintegratie, het systeembeheer en andere noviteiten. Een hoofdstuk hebben we met extra aan dacht gelezen: troubleshoot ing. Wie Windows 98 op zijn pc zet zal begrijpen waarom...

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27