Solidariteit in peloton is ver te zoeken listere nachtklus voor ploegleider Pevenage ZACHTE BERM Tour de France TVM-ploeg heeft moeite om aan fietsen te denken gebeurde in 1978. Daar stond hij, die stoere Breton, en rots overeind in een oceaan vol twijfels. En hij g ze mee. Allemaal! Want ook al was hij nóg zo jong, lard Hinault was meteen de patron van het peloton, er aanvoering van de leider liepen ze allemaal stap- over de eindstreep. Als protest tegen de vele ver- tsingen en het feit dat de renners met soms twee n op één dag over de kling werden gejaagd. Pre- twintig jaar later is het wéér zover. De renners staken euw. En één ding is meteen duidelijk: al wint Jan ch voor de tweede keer de Tour, hij is géén patron, ïoudt zich het liefst afzijdig en spreekt niet eens rureurs zijn het onderling eens, en worden het niet ook. Laurent Jalabert en eblanc zijn de initiatiefne- van de staking. Jalabert in het Village Départ een verhaal gehoord. Er en coureur van de Asics- ziek zijn geworden. De of- arts van de Tour zou erbij ehaald. Hij zou de renner oïde, een ontstekingsrem- en pijnstillend middel, in gegeven. Later kwam de ider France 2, vond de kking in een afvalbak en ïieuw dopingverhaal was en. ichokt of niet, het verhaal bekende druppel voor nt Jalabert. De nummer an de wereld, is woedend isluit tot een wilde sta- actie. Samen met Luc Leb- ,We zijn het beu om als aal voor allerlei spelletjes irden gebruikt", foetert lalig wereldkampioen Le- We hebben onze buik alles", valt Jalabert bij. Tour is het grootste wie- lement ter wereld. Maar evenement door de pers Is dusdanig wordt bena- lals ons werk blijkbaar van //TOUR geen enkel belang meer is, zie ik niet in waarom we nog hier zouden blijven. Niemand inte resseert zich nog voor de ma nier waarop we ons beroep uit oefenen. We worden behandeld als vee, laten we ons dan maar zo gedragen ook." Het is meteen duidelijk dat de Franse toppers niet iedereen mee krijgen in hun staking. Er is grote onenigheid in het peloton, er wordt druk gepraat. Een deel van de coureurs staat en zit de monstratief met de rug richting rijrichting. De tegenstanders van de staking willen ook niets van een langzaam-aan-actie weten. „Dan komen we om acht uur 's avonds aan, kunnen we alweer niet recupereren, terwijl we maandag de Alpep in moe ten", is hün reactie. De heksenjacht op vermeende dopinggebruikers in het Tour-peloton heeft onder meer Jeroen Blijlevens, Steven deJongh, Bart Voskamp en Servais Knaven (zittend van rechts naar links) doen besluiten te staken bij de start van de twaalfde etappe. foto gpd cor vos Vooral de mannen van Tele kom en de Rabobank hebben geen trek in de vertraging. Ze willen rijden. „Niet zeuren, koersen", zegt Rabo-sprinter Robbie McEwen uitdagend. Hij maakt zich er niet populair mee. Tour-directeur Jean-Marie Leblanc onderhandelt met alles en iedereen. Hij merkt dat er tweespalt is, dat de meeste ploegleiders verder willen, en stelt gesterkt door die constate ring ten slotte een ultimatum. Om 12.55 uur zegt hij: „Ik geef u maximaal tot 13.00 uur, dan gaan we koersen." Vijf minuten later voegt Leb lanc de daad bij het woord en laat de auto starten. Bjarne Riis en niet Jan Ullrich rijdt als eer ste met hem op. De verwarring is groot. Met geringe snelheid 'kachelt' Leblanc voort. Steeds meer renners berusten en stap pen op de fiets. De ploegen van TVM, ONCE (Jalabert), Kelme (Escartin), Mercatone Uno (Pantani), Polti (Luc Leblanc) en een deel van Banesto (Jiménez), Casino (Durand) en Vitalicio (Blanco) blijven het langst ach ter. Om 13.37 uur, na zestien kilo meter, is het peloton compleet en volgt, met twee uur en zes minuten vertraging, de officiële start. In de dorpen waar de ka ravaan doorheen trekt, is de pa niek ondertussen groot. Bij de mensen van de afzettingen, bij de politie en bij de locale orga nisaties. De verkeerschaos rond de Tour is door de langere af sluiting van de route enorm. Medewerkers die per uur wor den betaald, vragen zich af of hier sprake is van overwerk. En jalabert is het goed zat. De kampioen van Frankrijk pakt de Telekoms op zijn eigen manier bij Telekom slapen ze niet rustig Les Deux Alpes La Croix Le Télégraphe 1566m Le Galibier 2645m deFe,al<ï isitail Grenoble U Maurienne 0 x ,64,,r" X O l Jioopteveiscfijl en moeijijkhcids^rarid Okrn™ ""lOOkm"" 189 km) pert bepleit de aanpak linggebruik iclendel in doping moet hard aangepakt. Het gebruik Dpsporters geeft aan ama- een verkeerd signaal af. en van de handel en het betekent dat er op korte zeker doden gaan vallen, amateurs niet dezelfde :he begeleiding krijgen als W(fs. zei E. Vrijman, directeur et instituut voor doping- tukken NeCeDo, gister- in een uitzending van het tekenprogramma Nova. Vrijman is het gebruik oping door topsporters s0'it minder riskant omdat doen onder strikte medi- egeleiding. Die ontbreekt 1,1 iteurs. nan meent dat Nederland êl tnzelfde situatie toe moet f1 onder meer in Frankrijk Dat land heeft een do- 5 it die is toegespitst op de ereld. De door hem be- harde aanpak moet zich i Vrijman met name rich- de begeleiders van wiel- „De rijders zelf vind ik mptoom van een pro- Kom Cees, het is maar tijde lijk, het zal wel weer over gaan. Het nummer uit de jaren '60-musical 'Heerlijk duurt het langst' speelt zich onophoudelijk in mijn hoofd af Annie M. G- Schmidt maakte mooie liedjes en ik weet zeker dat ze het beste zal hebben voorgehad met een man als Cees Priem. Ik moet vaak aan Cees denken. Ik mag hem graag. In het be nauwde wie Ier - wereldje is hij een van de wei nigen die oprecht belangstelling heeft in het wel soms belastend materiaal op de kamer was aangetroffen. Ze knikten van ja. Op de badkamer hadden ze een stuk zeep gevon den. U weet toch dat het verboden is zeep te vervoeren tijdens de Tour? „Ja, dat weet ik. Sinds wan neer ge bruikt u al zeep? „Uh, sinds mijn ge boorte zo'n beetje. Zolang al? Ondervindt en wee van een u er geen ander. Zijn minpunten vergeef nadelige gevolgen van? ik hem. Waarom moeilijk doen over zijn talent de namen van zijn renners door elkaar te ha len? Waarom zeuren over zijn gebrekkige kennis van de bui tenlandse taal? Waarom mekke ren over zijn omgangsvormen Met Cees kun je lachen. Op dit moment zal hij er de humor niet van inzien, maar ik weet zeker dat hij later zal schateren om de dialoog naar aanleiding van mijn verhuizing naar een ande re hotel. Op mijn verzoek hebben colle ga's mijn spullen op de hotelka mer in Andorra ingepakt omdat ik om TVM-technische redenen elders verbleef. Toen ik de koffers weer terugkreeg, vroeg ik of er .Soms heb ik een beetje droge huid, maar verder valt het wel mee. U weet dat wetenschappers in Australië ver gevorderd zijn het gebruik van zeep via bloedcon- troles aan te tonen en dat het voor de Olympische Spelen van Sydney op de verboden lijst van het IOC verschijnt? „Ja." Waarom stopt u er dan niet mee? „Omdat iedereen bij ons zeep gebruikt. Meent u dat? „Ik kan het zelfs aantonen. Sterkte Cees. Maandag 27 juli, vijftiende etappe: Grenoble-Les Deux Al pes (189,5 km) Een klassieke en dus zeer zware Alpenetappe. De Crois de Eer. (hc), du Telegiaph (tweede), du Galibier (hc) en Les Deux Alpes eerstegaan <>en slagveld ver oorzaken. De tweede keer deze ronde dat de streep op een top is getrokken. TOUR IN CIJFERS 'Hartverscheurende taferelen in rennershotel' 7bert woedend, Ullrich toont zich geen leider terug. Samen met zijn broer Ni colas en TVM-renner Bart Vos kamp gaat hij er vandoor. En hoe. Het trio neemt een voor sprong van maximaal vijf minu ten. Jalabert is dan al lang virtu eel leider. Hij dwingt de man nen van Telekom, die steun krijgen van Mapei (sprinter Steels), tot een helse achtervol ging- Na ongeveer honderd kilome ter vindt Jalabert het goed zo. Hij laat zich terugzakken, na eerst zijn broer en Bart Vos kamp duidelijk te hebben ge maakt dat ze door moeten gaan. Ook die twee worden later te ruggepakt. Tom Steels wint zijn tweede massaspurt, maar wie heeft daar nog oog voor? „We hadden solidariteit moe ten tonen", zegt TVM'er Vos kamp. „Vandaag was de dag daarvoor. We hadden met z'n allen niet meer moeten koersen. Wat stelt deze Tour nog voor? We worden opgejaagd, zijn vo gelvrij. Dit is zo erg. Voor Cees Priem, voor mijn vrouw en mijn kinderen." „Iedereen roept maar wat, ie dereen schrijft maar wat. Het is een heksenjacht geworden. Het was niet toevallig dat ik met de broertjes Jalabert meesprong. Ze zijn verschrikkelijk boos. Net als ik." 's Avonds tijdens een speciale persconferentie zegt Jean-Marie Leblanc dat hij bij de onderhan delingen vooral aan het publiek en de organisatoren heeft ge dacht. „Als de etappe was gean nuleerd, zouden er vanuit die hoek woedende reacties zijn ge komen en dat zou het voortbe staan van de Tour in gevaar hebben gebracht." Vanochtend, voor de start van de volgende etappe, komen de kapiteins van de ploegen, de Tour-directie en de jury bij el kaar om verder te praten over deze waanzinnige wereld op twee wielen. FRED SEGAAR is heet geweest en de lelooft zwoel te worden. ;in van hotel La Rocade jn historische rustdag rond lur eindelijk ten einde ge- Als even later Rudy ge die samen met Wal- leffoot de Telekom-ploeg roriet Jan Ullrich leidt dief in de nacht door een steegje met containers elt, is de verwarring groot, iveelste schandaal? irsoneel hervat rond elf avonds bij hotel La Rocade kzaamheden en wij keu- wat met de renners van njlie ook niet weten wat ze situatie aanmoeten. Blijlevens is strijdbaar als dat hij de etappe naar Agde wil winnen ('om alle e vergeten') en de zege zal jen aan Cees Priem. De eider zit vast in het cen- 'an het Pyreneeënstadje t elkaar hopen we dat hij et zo heet heeft als wij. 'iedereen weet dat zijn cel Hotel de Police in het ou- itrum geen airco heeft, illega keert terug van het 'an Telekom. Op de kamer functionaris Jacques [raaf heeft hij zijn verhaal dag naar zijn krant ges ast lij vertelt dat hij Hane- graaf het artikel in l'Equipe heeft laten lezen over een Franse tele visiestation dat is gaan neuzen tussen het afval van de ploeg Asics en daar de hand heeft ge legd op lege ampullen corticos- teroïde. Hij zegt dat Hanegraaf geschrokken reageerde. Als we voor de tweede keer die dag besluiten om het politiebu reau van Pamiers, het tijdelijke logeeradres van ploegleider Cees Priem, op te zoeken, kie zen we dit keer voor 'autre di rection' in plaats van 'centre vil- le'. We passeren hotel de la PaLx, de verblijfplaats van Telekom. De auto's staan voor de deur. De ARD is met groot materiaal in de buurt. Honderd meter voorbij het ho tel zien we een verzorger van Telekom. Hij houdt zich op in de onmiddellijke omgeving van een container. Even verderop zien we ploegleider Rudy Pevenage schichtig om zich heen kijken. In de achteruitkijk spiegel zien we nog net hoe hij zich uit de voeten maakt. We kijken elkaar aan en vragen ons af of we door alle dopingverha- len paranoia zijn geworden of dat het wel degelijk de ploeglei der van de gele-truidrager en diens verzorger zijn die we in de Rue de Champ de Mars rond een mega-vuilnisbak hebben zien drentelen. Het is duidelijk dat ze zich betrapt voelen. We rijden opnieuw door het steegje en zien Pevenage en de verzorger boven de container gebukt staan. Er liggen twee vuilniszakken op de stoep. De Vlaamse ploegleider rent snel naar een bushokje. We parkeren de wagen om een hoek en zeg gen tegen elkaar dat Telekom als de duurste ploeg van het peloton iets te verbergen heeft wel heel amateuristisch te werk gaat. Waarom eventueel verdacht spul niet gewoon in de gracht gegooid, maar Bij de buurman in de container? Een kwartier later besluiten we lopend langs de container te gaan. We zien de verzorger de vuilniszakken terug stoppen en dat leidt bij ons tot de verden king dat 'het spul' kennelijk diep weg gestopt moet worden. Of zijn wij paranoia geworden? Toch niet. De inhoud van de bak laat ons niet meer los. Maar Pevenage en de verzorger hebben ons kennelijk gezien en blijven op twintig meter afstand surveille ren. We gaan weg maar nemen ons voor een kwartier later te rug te keren. Het is dan al half drie. Als we de steeg bijna gena derd zijn, vergelijken we onszelf met jachthonden op weg naar hun prooi. Als we de bocht omslaan en vastberaden op de container af stappen, blijkt deze verdwenen. Aan het einde van de steeg zit ten Pevenage en de verzorger op een muurtje. We besluiten te gaan slapen en de volgende ochtend vroeg terug te keren. Om acht uur rijden we het oude centrum in en zien vuilniswa gens rijden. Ze hebben hun werk reeds gedaan. Alle bakken zijn leeg. Rudy Pevenage wrijft voor het hotel de slaap uit zijn ogen. Wat doe je met zo'n verhaal, vragen wij ons af. Gelukkig heb ben we het beiden gezien. We spreken af Rudy Pevenage bij de start van de etappe in Tarascon met het voorval te confronteren. Rudy, wat was je vannacht toch allemaal aan het doen daar bij het hotel? Is de gekte zo groot dat jullie rond die afvalbakken blij ven hangen uit angst dat er door een concurrent iets wordt inge gooid? „Heb je gezien in welk hotel we zaten? Het was er om te stikken zo heet. Maar, inderdaad, je moet tegenwoordig alles in de gaten houden." Dus het is al zo erg dat jullie 's nachts moeten wachtlopen? „Ja, er liepen allemaal gekken rond het hotel. Ze schreeuwden dat Festina al aan de beurt is ge Na alle wilde dopingverhalen lijkt iedereen paranoia te worden. Ploegleider Rudy Pevenage van Telekom hield zich gisternacht verdacht op bij een hotelcontainer. Ook Telekom-renners Bjarne Riis (voorgrond) en Rolf Aldag lijken nattigheid te voelen en kijken over hun schouder wie hun volgt. foto ap peter de jong weest maar dat Telekom de tweede is die wordt gepakt. Er hoeft maar één gek tussen te lo pen hè. Jan (Ullrich) slaapt met zijn raam open, maar hij ver staat toch geen Frans." Is het wantrou wen zó groot dat Dat gaat ver. „Ja, dat gaat zeker ver, maar er hoeft er maar eentje iets in de prullenbak te gooien, ze vissen het eruit en je zit volop in de misère." Oordeelt u zelf. Grenoble I hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Valréas LaSél|e Die Roussel Gra"°H 230m - ,,86rn Puy 380m Ai254m« 240nl x O si Martin «(f X. s iH/in A 0." 65km 186,5km Zondag 26 juli, veertiende etappe: Valras-Grenoble (186,5) De Alpen kondigen zich aan. De etappe naar Grenoble, waar Theofiel Middelkamp (1936) als enige Nederlander won, is slechts een voorproefje van wat de renners later te verwerken krijgen. Het net lijkt zich langzaam maar zeker rond de TVM-ploeg te sluiten. De komende dagen wordt duidelijk of de Nederlandse formatie daadwerkelijk vroegtijdig de koffers moet pakken. foto ap peter de jong Radio Tour de France presen teert haar avonduitzending vanuit het TVM-hotel in Mont- pellier. Presentator Sjors Frö- hlich kondigt de gasten aan en dat zijn er heel wat maar de renners van TVM zullen van avond niet aan het woord ko men, meldt hij. Ze blijven lang op de kamer, gaan daarna langdurig tafelen en zullen aansluitend onder de lakens kruipen. Als de uitzen ding al bijna voorbij is, schuift Jeroen Blijlevens voorbij. Ja, hij wil best wat zeggen. Waarom niet? De eerste de beste vraag schiet hem echter in het ver keerde keelgat. „Of we morgen zullen starten?", herhaalt hij. „Wat is dat nou voor vraag. Na tuurlijk gaan we van start. Er is geen enkel bewijs van structu reel dopinggebruik in de Tour, dus blijven we." Blijlevens heeft onmiddellijk na de etappe verklaard dat zich 's morgens in het rennershotel 'hartverscheurende' taferelen hebben afgespeeld. „Er is ie mand vreselijk door het lint ge gaan." 's Avonds herhaalt hij dat het in hechtenis nemen van Priem de coureurs ook tijdens de wed strijd parten speelt. „Er zijn jon gens die er heel goed mee kun nen omgaan, maar er zijn ook renners die absoluut niet weten wat ze moeten doen. Het komt ook door de media. Ik begrijp best dat die randverschijnselen belangrijk zijn, maar zoals die auto met Redant werd be stormd na terugkeer van het politiebureau, dat was bij de beesten af. Kan dat nou einde lijk eens afgelopen zijn?" Het antwoord is nee. De zaak is nog niet afgerond. Priem kan voorlopig nog niet onder zijn jongens zijn. De afstand tussen de Zeeuw en de TVM-ploeg wordt steeds groter. Priem werd gisteravond in het gezelschap van TVM-dokter Michailov naar een cellencomplex in Foix ge bracht. Maandag wordt het tweetal naai' Reims waar in maait de TVM-auto met EPO- ampullen staande werd gehou den getransporteerd voor verder verhoor. Intussen houdt de TVM-leiding vol dat geen en kele Franse onderzoeksrechter of woordvoerder heeft verklaard dat er in het hotel van TVM do ping is gevonden. Over wat Priem inmiddels heeft losgela ten wordt met geen woord ge rept. Daar is het wachten op.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 23