'Standpunt Ajax is niet onredelijk' imeur Derksen Dutch Open Het is oorlog tussen minister Buffet en de wielersport' C Zaak Connolly omgekeerde van conflict De Boertjes Tennisters begroeten loting met high-five RDAG 25 JULI 1998 1 tslag bondscoach Joegoslavië ypo* Bondscoach Slobodan Santrac van Joegoslavië heeft Benzijn ontslag aangeboden. De 51-jarige Santrac gaf als re- Joor het ontslag de nederlaag tegen Oranje (2-1) tijdens het mpen WK. Hij verklaarde dat een andere trainer het natio- jlftal naar het EK in 2000 moet leiden. lotland derde op EK cricket &ag In de strijd om de derde en vierde plaats voor het EK j&t behaalde Schotland (245 voor 6) in de A-afdeling een winning met vier wickets op Ierland (242 voor 4). Ierland In 1996 de titel en moest nu met een vierde plaats genoe- jemen. Alle belangstelling gaat vandaag op het terrein van luit naar de finale tussen Nederland en Denemarken. Het ydandse team is op papier favoriet. serre keuzeheer Frankrijk Roger Lemerre (57) zal maandag worden voorgesteld als Pp luwe bondscoach van Frankrijk. Dat meldde het Franse tv- k nTFl gisteravond. Lemerre was al als assistent-coach :aam onder Aimé Jacquet, die met Frankrijk wereldkam- werd en technisch directeur wordt bij de Franse bond. loux, al bijna een eeuw lang trainer van AJ Auxerre, was inaderd Jacquet op te volgen, maar hij verklaarde geen in- te hebben. laakcomputer verslaat Anand Ik» Opnieuw heeft de schaakwereld terrein moeten prijs- aan de computer. Nadat eerder Gary Kasparov een onver- ie nederlaag leed tegen Deep Blue, heeft nu ook de num- 0 vee van de wereld, Visnawathan Anand uit India, zijn iere moeten erkennen in een supercomputer. Het gaat om imputerprogramma Rebel dat op Nederlandse bodem is kkeld. Op het Italiaanse eiland Ischia versloeg het schaak- amma Anand met 5-3. Volgens schaakanalist Hans Böhm ;nt de uitslag wel enige nuance.Rebel heeft uiteindelijk eeste partijen gewonnen, maar dat is volledig te danken en reeks snelschaakpartijen die op de eerste dag werden eld. Met de normale partijen had Rebel beduidend meer n, Van Trigt en Plijnaar verder wijk» De B-spelers Marco van Trigt, Wibo Plijnaar en jroen hebben zich geplaatst voor de halve finales van het 001 op de banen van Casino in Noordwijk. Plijnaar had eind aan Maurice Remmelink: 6-2 6-1 terwijl Van Trigt met 2 van Torben van der Voorn won. Tom Groen had bedui- meer moeite met Jos Koemans: 7-6 6-7 7-6. Na!: is heilig in het golf. Het arant voor prijzengeld. Jan Derksen weet er it jaar alles van. De 24- lieuwkomer in het pro- Ie golf behaalde giste- let Hilversumse Bos voor le keer in veertien toer de cut, de score die je na inden moet hebben ge- m verder te mogen. Voor te keer in vijf jaar op de Open. „Deze opsteker nodig", zuchtte hij. cut had ik mijn tour oor de European Tour inleveren." Bovendien hij min of meer bank- ■aan. as de enige van de zes- iderlanders die op de Dpen in het finaleweek- actie komt. Rolf Muntz, n zijn 94ste toernooi op opean Tour, faalde. Hij e met 144 slagen, twee par. Maarten Lafeber, der Velde, net als Der- ibutanten dit jaar op de an Tour, verdwaalden in ersumse Bos. tEBORD PRIJSVRAGEN •ijdag 24 juli: 7 - 9 - 12 - 13 - - 41 - 43 - 45 - 47 - 48 - 49 - 61 - 62 - 65 - 75 - 80. (onder VOETBAL Apeldoorn. AGOVV - Feye- Van Gastel 2, Konterman, To- lornejev, C-ruz en Paauwe. Nieuw 1. Titan - Sparta 0-8. Molendijk 2, Van Duijvenbode, Tammer, Verheij. Oisterwijk. NAC - Wes- 5-1. NAC: Arveladze 2, Cristiano Garderen. RKC Waalwijk - FC Beekink. Oudwolde. Friese se- Utrecht 0-8. Groenendijk 2, Jong 2, Kantelberg, Van Mol, vondinstuif: 5000m vrouwen: 1 Boonstra (Leiden Atletiek) 5000m mannen: 8. Jes Hut- ?iden) 15.49,8, 9. Bert van Ga- Atletiek 15.50,2. GOLF Dutch Open, 2,7 miljoen gul- na tweede ronde: 1. Westwood ney (Aus) 129 slagen (-13), 3. 133, 4. Lomas (Eng) 134, 5. r), Langer (Dui), Lonard (Aus), ui), Jimenez (Spa) 135, 53. Der- (-2) Uitgeschakeld: Rose (Eng), (VSt) 142, McNulty (Zim), ienkamer 144, Carter (Eng), La- !s van Waesberghe 146, Miller, 148, Wechgelaer 149, Ro- loysen 150, Van der Velde, Bos irman, Hubert 155, Stavast, i56. WK, Poule A: Nederland - Dene- 3. Italië - Taiwan 1-0. Stand: 1. Nederland 6-8, 3. Canada 4-6, 5-6, 5. Italië 5-6, 6. Tsjechië 3- Goirle. NK, 55.800 gulden. Vrouwen, halve finales: Ketelaars (1) - Sentis (3) 6-2 6-2, De Weille (2) - Jaspers 6-2 6-2. Mannen, dubbel. Halve finales: Bok/Standaart - Bur- gersdijk/Wild 4-6 6-2 7-6, Beks/Van Hees - Luca/Reuter 6-1 5-7 6-4. Vrouwen, dub bel. Halve finales: Gomperts/Haak - Jas pers/Ketelaars 6-1 6-4, Bink/Mikkers - Van Aalderen/De Weille 6-3 6-1. Gemengddub- bel. Halve finales: Bink/Burgersdijk - Bo- verhof/Beks 6-2 6-2, Haak/Brummer- Sen- tis/Westerveld 5-7 6-4 7-6. Washington. Mannen, 1,4 miljoen gulden. Derde ronde: Chang (VSt/1) - Damm (Tsj/15) 6-4 6-1, Agassi (VSt/2) - Van Gars- se (Bel) 6-3 6-4, Wayne Ferreira (ZAf/3) - Caldwell (VSt) 7-5 6-3, DeWulf (Bel/5) - Pozzi (lta/11) 7-6 6-4, Courier (VSt/7) - Gi- melstob (VSt) 6-3 6-4, Draper (Aus/14) - Byron Black (Zim/4) 6-2 6-4. Lareau (Can) - Ruah (Ven) 6-4 6-3, Spadea (VSt) - Nar- giso (Ita) 7-6 6-4. Stuttgart. Mannen, 1,4 miljoen gulden. Kwartfinales: Kucera (Slw) - Ulihrach (Tsj) 6-4 6-4, Moya (Spa) - Vicente (Spa) 3-6 6- 3 6-2, Rios (Chi) - Becker (Dui) 6-2 6-0, Kuerten (Bra) - Albert Costa (Spa) 7-5 6-0. CIRCUIT IN CIJFERS Casino Noordwijk HEB, kwartfinale: Marco van Trigt - Torben van der Voorn 6-4 6-2, Wibo Plijnaar - Maurice Remmelink 6-2 6-1, Tom Groen - Jos Koemans 7-6 6-7 7-6. SW, Voorhout DEC: M. Aalders - Y. Doove 6-0 6-3. HEC: G. Zuidervaart - F. Buis - 6-1 7-5, R. de Boer - S. de Wolf. Van Seggelen twijfelt aan kansen broers De Boer in arbitragezaak Als het voorgevoel van VVCS-voorman Theo van Seggelen over de arbitragezaak uitkomt, hoeven deze beel den bij Madame Tussaud niet van tenue te veranderen. foto anp Niet alleen de Nederlandse voetbalwereld heeft zich ge fixeerd op de - in geld uitgedrukt - grootste arbitragezaak die de KNVB heeft meegemaakt. Ook in Spanje en Enge land kijkt men met grote spanning mee naar de ontkno ping van het maandenlange gevecht tussen de broertjes Frank en Ronald de Boer aan de ene kant en de club Ajax aan de andere kant. uitspraak staat allerminst vast meent Theo van Seggelen, voor zitter van de WCS en de inter nationale spelersvakbond FIF- PRO. Leidenaar Van Seggelen, zelf jurist en al jarenlang knok kend voor het recht van vrij ver keer van beroepsvoetballers, zegt een tweeslachtig gevoel te hebben. „Iedereen weet dat ik voor de belangen van de spelers opkom. Maar ik moet ook het totale belang van het Neder landse voetbal niet uit het oog verliezen. Wat is redelijk en wat is niet redelijk bij de eisen die voetballers stellen. We moeten voorkomen dat we een situatie krijgen waarbij iedere speler kan zeggen: 'Ik heb het niet naar mijn zin meer, dus ik stap op'. Als we dat zouden toestaan wordt het een chaos in het voet bal." gouda marcel van der kraan gpd-verslaggever In Barcelona ligt een contract klaar dat Frank in een klap mul- ti-miljonair zal maken. In Lon den heeft het bestuur van Ar senal de kluizen van Lloyd's Bank geplunderd om Ronald een ontvangst voor te bereiden, al heeft coach Arsène Wenger laten weten dat als het op deze manier moet, Ronald beter bij Ajax kan blijven. Op de achter grond hopen Real Madrid en Tottenham Hotspur ook nog een kans te maken op het aan trekken van de tweeling als de wijze heren van de arbitrage commissie dinsdagavond in Zeist het licht voor een transfer op groen zetten. Intussen buigen juristen, zaakwaarnemers en clubvoor zitters zich het hoofd over de vraag of de twee internationals daadwerkelijk kans maken op een voortijdig vertrek uit de Arena en of het Nederlandse voetbal de 'transfer van de eeuw" (Rob Jansen) gaat mee maken. Een voor de spelers gunstige neel, wil ik ook dat men die na komt. Maar ik ken niet alle fei ten. De broertjes De Boer zijn geen lid van de WCS. Kan een uitspraak van de ar bitragecommissie grote gevol gen hebben voor het Neder landse en zelfs internationale voetbal? „Elke zaak steekt weer anders in elkaar. Het gaat hier om een sportieve en financiële verbete ring én de arbeidsrelatie tussen de spelers en de club Ajax. Een rechter, in dit geval de arbitra gecommissie, moet tot een oor deel komen. Winnen of verlie zen betekent niet dat de voet balwereld op zijn kop komt te staan. De jurisprudentie zal ook niet ondersteboven komen te liggen. Nederland moet de im pact van deze zaak niet over schatten. Het gaat hier om een individueel geval en in Italië, Engeland of Spanje liggen de ministers van sport of de voet balbonden niet wakker van een Nederlandse uitspraak. Voor het internationale voetbal ligt het gevaar wel om de hoek, maar dat is niet de zaak van de broer tjes De Boer." Wordt het geen tijd dat er in Europa, met zoveel grote trans fers, één lijn wordt getrokken? „Er is internationaal een ge weldig verschil van rechtsyste men. Iedereen gaat nog steeds zijn eigen gang. Ook na het Bos man-arrest kan een Italiaanse minister roepen dat er straks niet meer dan drie buitenlan ders per club binnenkomen. In Spanje voeren ze rustig nieuwe beperkende maatregelen in. Men zegt geen moer te maken te hebben met de internationale regelgeving. Het gebeurt ge woon. Daarom hebben we nog een lange weg te gaan. Maar dat er bijvoorbeeld een Europese CAO moet komen, is duidelijk. Anders is het eind straks echt zoek. Tot die tijd moet Neder land niet een te grote broek aantrekken." Hoe kunnen spelers in uw ogen toch voortijdig van een langlopend contract af? „Objectieve criteria vaststel len, op grond waarvan iemand kan opstappen. Een ontbin dingsvergoeding opnemen in het contract bij een tussentijds vertrek. Daarbij moet je op nieuw afvragen wat redelijk is. Iemand die voor vijf jaar tekent, kan natuurlijk niet na een half jaar roepen dat-ie opstapt. Zo lang die criteria of voorwaarden niet zijn vastgelegd houden we De spelers en de clubs hebben veel publiciteit gezocht. „En dat is niet altijd even slim geweest. Ik constateer opnieuw dat er allemaal spelletjes wor den gespeeld. Neem Louis van Gaal. Die vertelt dat hij rond is met Frank de Boer en roept even later dat hij het niet zo had bedoeld. Nee, dat snap ik. Van Gaal is door de advocaat van Barcelona teruggefloten. Hij moet zeggen dat de zaak nog helemaal niet rond is, want het moet op een nette manier wor den gespeeld. Maar in werke lijkheid is de deal natuurlijk al lang gesloten. Frank de Boer weet precies wat hij gaat verdie nen, hetzelfde geldt voor Ro nald." U heeft sterke tivijfels of Frank en Ronald de Boer deze zaak zullen winnen? „Als ik deze zaak bekijk, dan heb ik inderdaad mijn twijfels. Het standpunt van Ajax is niet zo onredelijk. Als ik een af spraak maak met mijn perso rotterdam gpd In het betaalde voetbal is de ar bitragezaak van Frank en Ro nald de Boer een unieke ge beurtenis. Maar minstens zo interessant is het dat juristen van de spelersvakbond WCS zich deze week geconfronteerd zien met het conflict tussen een club en een speler die exact het tegenovergestelde be helst van de controverse tussen Ajax en de 'Boertjes'. Feyenoord doet alle moeite om van het nog tot 2002 door lopende contract met aanvaller David Connolly af te komen, waar Ajax vecht om zijn twee werknemers aan hun nog zes jaar doorlopende verbintenis te houden. De Ierse speler, die vorig seizoen door Feyenoord werd gecontracteerd, is door Leo Beenhakker uit de selectie verwijderd en het bestuur wil hem verkopen. Omdat men van mening is dat de speler ab surde eisen stelt, lukt dat niet. Connolly wil ook helemaal niet weg. Hij verwijst naar het con tract dat hij bij Feyenoord heeft getekend. Hij meent recht te hebben op arbeid en wil bij de A-selectie trainen en voetbal len. „Voor Connolly moet heel gauw een oplossing komen," zegt Van Seggelen. „Aan de ene kant hebben we in het Neder landse voetbal de zaak van de broers De Boer, maar dit is pre cies het andere uiterste. En Connolly staat, daar twijfel ik niet aan, héél erg sterk." Derksen eindigde in Hilver sum op 140 slagen, twee onder par. Hij liet de 70 van de eerste ronde volgen door een identie ke score op vrijdag. Op de acht tiende en laatste hole werd het nog even spannend. „Het klam me zweet stond in mijn han den", bekende hij. Door een afzwaaier bij de tweede slag raakte hij ver buiten de baan. „Ik^ging er van uit dat de cut op min een, misschien wel min twee zou liggen", licht te hij toe. „Dus wilde ik abso luut geen slag inleveren. Met twee onder stond ik veilig." Hij loste de problemen koelbloedig op en chipte de bal naar de hole voor de par vijf. Met die klap werd hij zeker van zijn deelneming aan het fi- naleweekemde in Hilversum. Voor de derde keer in dit jaar duurt een golftoernooi uit de European Tour voor de Nijme- genaar langer dan twee dagen. Zijn beste resultaat was de 52ste plaats in Oxford. „Die prestatie wil ik verbeteren." In zijn eerste negen toernooi en miste hij de kwalificaties en had hij nul komma nul inkom- Op de 18de en laatste hole raakte Robert Jan Derksen in de problemen maar door een koelbloedige 'chip' kwam hij alsnog op par uit. foto anp den in Nijmegen bezig een stichting op te richten. Enorme belangstelling zoals voor de aandelen van Lafeber bestond er niet. „Er zijn er tot nu toe, ge loof ik, 68 verkocht. Na de Dutch Open", grijnsde hij, „ver wacht ik een stormloop. sten. „De onkosten liepen snel op. Ik moest ongeveer veertig mille uit eigen zak betalen voor mezelf en mijn caddie." Nou ja, uit eigen zak, uit de zak van zijn vijf sponsors. „Zonder die geld schieters en materiaalsponsors was ik allang failliet geweest. Een aandelenuitgifte zoals Maarten Lafeber deed, over woog hij niet. „Ik wilde de druk niet extra opvoeren. Zo'n eerste jaar in de proftour is een leer proces. De tour is een circus, een mallemolen, het is een kwestie van wennen, aanpassen en ervaring opdoen. Derksen leerde dat hij zuinig met zijn kansen moest om springen. En met zijn geld. „Het is geen vetpot", gaf hij toe. „Nog niet, maar ik ben eerste jaars." Voorlopig blijft hij prof. Voor zijn onkosten zijn vrien- Met een high five begroette Miriam Oremans de loting van het degradatieduel uit de we- reldgroep: Kroatië - Neder land. De Brabantse opent van middag het eerste enkelspel tegen Sylvija Talaja, die de af wezige Mirjana Lucic ver vangt. In de tweede partij ont moet Amanda Hopmans de Kroatische nummer 1, Iva Ma- joli, de winnares van de French Open in 1997. „Elke keer, als ik in een Fed- Cup ontmoeting de eerste par tij mocht spelen, wonnen wij uiteindelijk", verklaarde Ore mans, die inmiddels Brenda Schultz-McCarthy is gepas seerd op de wereldranglijst, haar uitbundige reactie. „De afwezigheid van Lucic is toch in ons voordeel", merkte Ma- non Bollegraf op. „Ze is ge woon een top-30 speelster. Maar we blijven natuurlijk nog steeds graag in de underdog positie." De afwezigheid van Lucic is zelfs voor de leiding en de coach van het Kroatische team een mysterie. Het 16-jarige su pertalent, het laatste jaar steeds in één adem genoemd met Anna Kournikova en de zusjes Venus en Serena Willi ams, verliet aan de vooravond van de Fed Cup haar ouderlijk huis en is daarna niet meer ge signaleerd. Ze gaf met haar verdwijning stevig voeding aan de geruchten, dat er ern stige spanning in de persoon lijke situatie, onder meer met haarvader zouden bestaan. Vanmiddag beginnen de wedstrijden pas om vier uur. Dat komt door hittegolf die momenteel in de landen rond de Adriatische zee heerst. „Voor ons toch geen groter probleem dan voor de Kroaten", zei bondscoach Fred Hemmes. „We hebben ons in Palermo oqder dezelfde omstandigehden als hier kun nen voorbereiden." Morgen wordt om 14.00 uur gestart met het duel tussen Majoli en Oremans, gevolgd door de partij tussen Talaja en Hop mans. Het dubbelspel van Ma joli en Jelena Kostanic tegen Bollegraf en Caroline Vis sluit het treffen af. TENNIS le cap d'agde guido bindels gpd-verslaggever Festina, TVM, wie volgt? Telekom? De Rabobank? Kost de 85ste Ronde van Frankrijk ten slotte zelfs directeur Jean-Marie Leblanc de kop? Gaat ook Hein Verbruggen, de voorzitter van de ICU er straks aan? Alles kan, niets is meer onmogelijk, want het is oorlog in de Tour, die guerrilla op wielen. Nie mand weet meer waar de leugen be gint en de waarheid ophoudt. De neer waartse spiraal is ingezet en niet meer te stoppen. Coureurs en ploegleiders worden ondertussen constant door bezorgde echtgenotes gebeld. „Wat is er aan de hand, waar zijn jullie mee bezig?" De onrustige renners zijn boos op de pers, op elkaar, op alles en iedereen. Vuil containers en prullenbakken worden doorzocht, bewaakt, gevuld of juist weer leeggehaald. Coureurs gaan in staking, zijn het onderling niet eens, maar geven wel met z'n allen de bood schappers van het slechte .nieuws de schuld. Een Griekse tragedie. Kan het klassieker? „Deze Tour is niet meer te redden", zegt Walter Godefroot, de ploegleider van niemand minder dan topfavoriet Jan Ullrich. „Ik heb er vanmorgen nog over nagedacht. De Tour van 1968 was die van de rivaliteit tussen Jan Janssen en Herman van Springel. Die van 1969 was de Tour van de komst van Eddy Merckx. Maar weet u nog waar de Tour van 1967 over ging? Inderdaad, over de dood van Tom Simpson. De winnaar? Roger Pingeon, niemand kan zich dat meer herinneren. We zitten nu in dezelfde situatie." „Ik loop al dertig jaar mee in de wie lersport. Er is eigenlijk niets nieuws onder de zon. Ook vijftien jaar geleden werd er in vuilnisbakken gekeken, werd er doping gebruikt. Maar zo ex treem als nu is het natuurlijk nog nooit geweest. Bovendien is er nu voor het eerst een ploeg die een hele organisa tie, een heel netwerk, heeft opgezet. Dit alles is een ramp voor het cyclisme. En elke ramp laat letsel na. We zullen straks, als de kruitdampen zijn opge trokken, moeten zien wat er nog is overgebleven. En dan alles opnieuw opbouwen." We vragen hem of hij de hand voor zijn eigen ploeg in het vuur durft te steken. Godefroot denkt na en knikt. „Ja, net zo lang tot ik hem verbrandt." Is hij echt honderd procent zeker van zijn renners? „Ja, totdat er iemand po sitief wordt bevonden. Ik denk ook ze ker te weten dat we geen Willy Voet in de ploeg hebben. Maar ja, als je met dertig mensen werkt, weet je het maar nooit. Op den duur krijg je allerlei complexen." Zoals iedereen in deze Tour heeft ook Godefroot aan renners en perso neel gevraagd of iedereen weet waar hij mee bezig is. „Mannen, dit kan ons toch niet gebeuren?" Het kan blijkbaar iederéén gebeuren in deze Tour waar niets en niemand meer veilig is, ieder een opeens verdacht. Walter Godefroot overlegt met drie van zijn Teiekom-renners. Dat komt, zo is de algemene teneur in de karavaan, vooral door de Franse minister van jeugd en sport Marie-Ge orges Buffet. „Als de Tour niet schoon gereden kan worden, kunnen we hem beter afschaffen", liet ze zich ontval len. Volgens Hennie Kuiper, net als Godefroot een oudgediende, een man die alles al heeft meegemaakt - behal ve dit - is de ferme 'tante' Buffet met een heuse hetze bezig. „Het is oorlog tussen de minister en de wielersport. Ik hoorde dat ze on langs in het parlement haar zin niet heeft gekregen. En dat ze, toen het haar niet lukte om er een wet door heen te krijgen, al heeft geroepen: we komen elkaar nog wel tegen. Vanoch tend zei de baas van ons hotel dat het een pure communiste is. Ze zit op een belangrijke positie en wil vooral sco ren", aldus Kuiper. Emotionele woorden van een wieier - liefhebber, die de sport altijd een warm hart heeft toegedragen. „Doping is niet uit te bannen. Niet in de wieler sport en niet in andere sporten. In Singapore krijg je de strop als je met drugs wordt gepakt. Toch zijn er altijd weer mensen die dat risico nemen." „Het is een maatschappelijke kwaal", vult Walter Godefroot aan. „Drugs kan de ondergang van de maatschappij betekenen, dus ook van de wielersport, want dat is een afspie geling van die maatschappij. In princi pe moet je de minister dankbaar zijn als ze zich inzet voor de gezondheid van de jeugd en de sport. Maar met de manier waarop dat nu gebeurt, is iets goed mis. Die hele zaak rond TVM was duidelijkgeorkestreerd." „Het begon met iets wat al maanden geleden is gebeurd. En uitgerekend op de rustdag van de Tour worden Priem en zijn mannen opgepakt. Met de ca mera erbij. Dat is allemaal geen toeval meer. Die minister wil publiciteit. Het is een klassiek verschijnsel, maar wel meteen een catastrofe voor de wieler sport." Die wielersport is bezig met een zelf vernietigende reis naar de oorsprong. De splitsing tussen het ego van de hel den van de Tour en de werkelijkheid is groter dan ooit geworden. Knisperend van ellende krimpt de Tour elke dag iets meer ineen. De minister krijgt de schuld, maar in de commotie, intrige en gezeur lijkt het cyclisme de politie ke partijen opeens ver vooruit. De Tour swingt tussen necrologie en re quiem. Wie volgt?

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 21