Het is 'n echt soloproject' )og in oog: uitvouwbaar boekje met portrettengalerij van Leidse kunstenaars childerijen De Moor eigenlijk te mooi Kandidaten voor de Zilveren Veer 1998 Cultuur Kunst ERDAG 25 JULI 1998 N RIJSDAM, 071-5356444. PLV CHEF AD VAN KAAM 071 5356443 <U fK Mf kunstenaars, Nicole Carvajal en Nor- Beierle, werden eind 1997 door het rum Beeldende Kunst (CBK) uitgeno om een portret te maken van een door zelf te kiezen kunstenaar. Het was het van een portrettengalerij van Leidse tenaars volgens het principe: de gepor- jerden kiezen de volgende kunstenaars PABLO CABENDA die ieder op hun beurt weer een andere col lega in beeld brengen. Zo groeide een lange keten van beeltenissen. Eind mei was een zeer gevarieerde portrettengalerij ontstaan van bijna tachtig Leidse kunstenaars. Voor wie het eindresultaat niet heeft kun nen zien, of degenen die het resultaat nog eens willen bekijken, is nu een uitvouw- boekje verschenen waarin alle gemaakte portretten zijn opgenomen. Uit het totaaloverzicht blijkt dat een boei ende en afwisselende tentoonstelling is ont staan waarbij de enige overeenkomst tus sen de werken was gelegen in het concept van de expositie. De wijze waarop de kun stenaars elkaar hebben geportretteerd is heel verschillend. De werken hebben niet altijd een figuratief karakter. Het wezen van Astrid Beumer bijvoorbeeld is gevangen in een half kamizooltje, genaaid aan een half leren stoeipakje. Frank Kappé is geredu ceerd tot een portret op één van zijn favo riete sweaters en Jan Kleingeld typeert Ma rijk Gerritsma met een teder gedicht. Eind maart kwam de artistieke estafette ten einde en hing er werk van bijna tachtig kunstenaars in het CBK die elkaar in elk ge val op een zo persoonlijk mogelijke wijze hadden geportretteerd. Na afloop van de expositie nam elke kunstenaar zijn gepor tretteerde collegaatje mee naar huis en viel de hele artistieke familie dus weer uiteen in allerlei individuen die nu aan onbekende muren hangen. Het enige dat van de ten toonstelling is overgebleven, is het vouw- boekje Oog in Oog', met alle kunstenaars portretten, dat vanaf heden voor vijf gulden te koop is bij het CBK, aan de Hooglandse Kerkgracht 19/21, en deze en volgende maand ook in de Waag aan de Aalmarkt. Op de foto boven: één van de wanden met kunstenaarsportretten met in de inzet jes, bovenin v.l.n.r.: Anke Lenaers door Aad Donker, Sylvia ten Kleij door Resi van der Ploeg en Astrid Vlasman door Tineke Ja cobs. Op de inzetjes onderin v.l.n.r.: Anne- marie van der Vlist door Eric de Best, Pollie Hogenboom door Sylvia ten Kleij, Astrid Beumer door Els Snijder en Norman Beierle door Rudolf Smeets. foto marc de haan il Finns eerste album ademt Nieuw-Zeelandse sfeer 'Try whistling this' levert Neil Finn, na zijn jaren met Enz en Crowded House, zijn eerste soloalbum af. deze cd gebruikt hij (met dank aan Marius de Vries) alleen voor het, .eerst compht'érs, maar geeft hij ook oudste zoon Liam alle ruimte. fN HANS PIÉT een moeilijke taak vindt Finn (41), maar tevens de ijkste van de mens: het rschap. In zijn hotelkamer inden laat de Nieuw-Zee- ie muzikant er geen twijfel bestaan. „Wanneer het je kinderen in de wereld te n, die door hun opvoeding ueien tot mensen met de normen en waarden en bovendien gelukkig zijn, heb je als ouders je missie iucces volbracht." |1 kijkt met plezier terug op afgelopen periode. Sinds ded House er in november de brui aan gaf, is hij thuis est. „Het was de langste de zonder onderbreking ujn gezin. Een verfrissende ing, ook omdat de muziek- itrie het bestaan van een het liefst ontkent. Hier door ben je als muzikant con stant in gevecht met tijdsche ma's. Dit jaar bijvoorbeeld heb ik alleen met Kerstmis drie we ken vrij. De rest van de tijd gaat op aan een wereldtournee, die me in oktober ook naar Neder land moet brengen." Neil Finn heeft net 'Try whist ling this', zijn eerste soloalbum, opgenomen. Het is een project dat zich voor een groot deel heeft afgespeeld in de tot studio omgebouwde kelder van zijn strandhuis aan de ongeculti veerde kust van Oakland, Nieuw-Zeeland. „Ik ben, zonder een vastomlijnd plan, aan het werk gegaan. In eerste instantie met een oude vriend, Jim Mogi- nie, gitarist van Midnight Oil. In een heel inspirerende week aan het strand hebben we een aan tal nummers geschreven. Schet sen eigenlijk." „Nadat - vlak na mijn verjaar dag vorig jaar - mijn studio klaar was, heb ik Marius de Vries in Londen gebeld. Ik wilde - als onderdeel van het opna meproces - de computer en zijn mogelijkheden leren kennen. En Marius is een expert. Hoewel ik op die manier met verschil lende mensen heb samenge werkt, is 'Try whistling this' een echt soloproject. Ik hoefde met niemand dan alleen mijzelf re kening te houden. Een aantal nummers heeft een behoorlijk lang reïncarnatieproces achter de rug." „Het is een kwestie van er steeds opnieuw naar luisteren totdat je tevreden bent. Maar, ook de mening van vrienden telt. En wat mijn vrouw ervan vindt, is vaak doorslaggevend. Mogelijk omdat ze feilloos aan voelt, wanneer ik het meest mij zelf ben. 'Loose tongue' is een mooi voorbeeld van een num mer dat steeds veranderde." Voor Neil Finn is schrijven een worsteling. „Tot het aller laatste moment breng ik veran deringen aan, ben ik bezig een tekst aan betekenis te laten win nen of sleutel ik nog wat aan de notenbalk. Mijn uitgangspunt daarbij is dat mijn composities moeten klinken alsof het schrij ven een fluitje van een cent was. Mijn teksten zijn meestal im pressies, ook op 'Try whistling this'. Ik zou graag werk afleve ren met een duidelijke verhaal lijn, maar dat lukt mij niet. Mis schien omdat ik altijd zoek naar een innige versmelting van de muziek met de woorden." Neil is vooral trots op de sa menwerking met zijn zoon Li am. „Hij speelt drums en gitaar en heeft inmiddels een aantal echt heel goede nummers ge schreven", aldus de vader. „Op een avond waren Liam en ik in de studio wat aan het romme len, hij als drummer, ik als bas sist. Het drumpatroon waarmee hij op de proppen kwam, klonk zo lekker dat ik, nadat hij naar bed was gegaan, er een num mer op heb geschreven: 'Souve nir'. In theorie komt hij in aan merking voor een deel van de rechten van dat nummer. Mis schien moet ik het daar eens met hem over hebben." Neil Finn: „Ik ben gretig in de routine van het vaderschap gestapt." foto gpd/zoran gold BEELDENDE KUNST ISIE BERNADETTE VAN DER GOES Lara de Moor: De Waari in zien: t/m 23/8, wo. t/m zo. •17 00 uur, De Waag, Aalmarkt 21, Leiden. tenares Lara de Moor in het kader van de 1% acht monumentale Ierijen voor de Christelijke lengemeenschap Johannes in in Rotterdam. Voordat thilderingen daar volgend torden geplaatst, zijn ze in eidse Waag te zien. Een nkans, want in de rustige, e architectuur komen de Ierijen niet alleen uitste- tot hun recht, ze bewijzen ndien dat ze prima ge- zijn voor het doel waar- te zijn gemaakt. De ruimte schilderingen zijn perfect ilkaar in evenwicht. En het wel heel raar lopen, wil straks in de Rotterdamse il niet ook het geval zijn. Lara de Moor verstaat vak. begrijpt heel goed waar ii de monumentale schil- tnst om draait. Dat je moet tren wanden te doorbre- n dat elementen die steeds keren voor eenheid kun- zorgen. In elk schilderij zij tussen voor- en achter- steeds hetzelfde hekwerk bracht, en op vier van de werken geven panorami- berglandschappen een idig gevoel van ruimte. Bo- Een detail uit het werk van Lara de Moor. foto cbk vendien heeft De Moor veel ta- een standbeeld, stromend wa- lent. Zij is in staat werkelijk alles ter, mensen, bomen en bergen, te schilderen wat ze wil. Een Het is allemaal virtuoos en met acrobate op een circuspaard, schijnbaar gemak weergegeven. Toch is dit, hoe gek dat ook mag klinken, tegelijkertijd de zwakte van de schilderijen. Titel van de reeks is 'De Waan in Acht'. Tegen een achtergrond van bomen of bergen, en het overal aanwezige hekwerk, spe len zich verschillende taferelen af. Geen alledaagse zaken, maar dromen, visioenen en fantasie beelden. Een man ziet water ontsprin gen uit een echtelijk bed, naast een taartvormig bloemperk rukt een vrouw haar lange bruine haren uit, drie naakte mannen tuimelen naar beneden alsof het vallende bladeren zijn, een vrouw zit gevangen in een vlammende rode berg. Voorstel lingen die, als je ze beschrijft, bij de lezer onvermijdelijk asso ciaties, herinneringen en emo ties oproepen. Maar als schilde rijen laten zij de beschouwer vrijwel onberoerd. Eigenlijk zijn ze gewoon te mooi. Je bent ze daardoor ook vrij snel weer vergeten. Met al haar virtuositeit heeft Lara de Moor, koel registrerend, ie veel afstand genomen tot haar on derwerpen. Tevergeefs zoek je naar haar eigen betrokkenheid. Nu zij heeft laten zien hoe goed zij het schilderen onder de knie heeft, is het te hopen dat zij ook dat aspect van het kunstenaar schap gaat ontwikkelen. Dan zullen er schilderijen ontstaan die werkelijk blijven hangen in hoofd en hart. De Zilveren Veer, de prijs voor de indrukwekkendste cultuur- prestatie in Leiden en de regio, wordt dit najaar voor de derde maal uitgereikt. Lezers van het Leidsch Dagblad kunnen tot 1 augustus via onderstaande bon kandidaten voor deze regionale prijs aanmelden. Professionele instellingen kunnen worden voorgedragen, maar uiteraard komen ook amateuristische kunstbeoefenaars (muziek- of toneelgezelschappen, beeldend kunstenaars of majoretten- korpsen) in aanmerking voor de prijs. Een deskundige jury kiest uit alle inzendingen vijf nominaties. Deze worden in september bekendgemaakt. De inwoners van Leiden en de re gio kiezen vervolgens uit de vijf genomineerden de uiteindelij ke winnaar. In het najaar wordt, tijdens het 'Zilveren Veer Gala' in de Leidse Stads gehoorzaal, de winnaar van de Zilveren Veer 1998 bekendge maakt. Alle genomineerden ontvangen een oorkonde. De winnaar krijgt 10.000 gul den, een bedrag dat binnen een jaar na de uitreiking van de prijs moet worden besteed aan een cultureel doel. AANMELDING GEGEVENS VAN UW KANDIDAAT VOORDE ZILVEREN VEER 1998 Omschrijf zo volledig mogelijk met welke activiteit uw kandi daat zich onderscheidt op cultu reel gebied en welke speciale be tekenis uw kandidaat heeft voor de regio Rijnland. Uw gegevens Naam Adres Naam persoon of gezelschap Postcode Naam contactpersoon Woonplaats Adres Telefoonnummer Postcode Woonplaats Stuur deze bon naar: LEIDSCH DAGBLAD ZILVEREN VEER Antwoordnummer 10C50 2300 VB Leiden (Een postzegel is niet nodig)

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17