s? H Leidsctj^p^agblad Elk bloempje en beestje heeft een verhaal 31 '|pi O Het ingewikkelde proces van water O VRIJDAG 24 JUL11998 975 -'000'9 »Niaa inoHaaariMaaooN -'000 9 D3MÜ3ai3A30N\n inoHa3>iriMaaooN -'ooooc N3QI33 NOliVIS -'000 01 1N3D0 30 xriMaaooN '000 31- IVVÜlSilOOA ariMaaooN driaasa Sll31Diaia333 »30Z3ad0 3 o Deze afbeeldingen zi|n gebaseerd op het spel Monopoly. Copynght 1998 Hasbro Inc. Alle rechten voorbehouden Wie bij Monopoly op het vakje "Waterleiding' komt, schiet daar financieel niet veel mee op. Dkt weet iedereen die het spel v\rel eens gespeeld heeft. De weficelijkheid ontloopt hier de fictie niet erg: ook in het echt heeft het water niet veel_ met win Het is dé-war^rBedrijven zelfs verboden om zich commer cieel op te stellen. De reden: water is een primaire levens behoefte van ons mensen. Stel je voor dat je dat zou overlaten aan het gemarchandeer van kooplui. Dat betekent overigens niet dat ons water goedkoop is. Wat wij hier in westelijk Zuid-Hol land drinken is zeus duurder dan wat de meestê Nederlan ders uit hun kraaniappen. Dat komt omdat ons wkter wordt gezuiverd in de duinen, door het Duinwaterbedrilf Zuid- Hnllanri F.p owfttPTliiinpn in leconditie te houden, is goed natuurbeheer nodig. En dat kost geld. Als u dus weer eens schrikt van uw waterrekening, troost u dan met de gedachte dat u met elk slokje water ook een beetje het natuurbeheer steunt. Dat dat beheer nodig is omdót de dui nen nogal lijden onder de drinkwaterproductie, ach, dat moet u maar op de koop toe nemen. Een dag of wat geleden leegde een in problemen geraakt vliegtuig zijn kerosinetanks boven de Noordzee. Niks aan de hand. De miljarden liters zeewater weten daar wel weg mee. Maar het is ook een keer gebeurd dat een piloot zich een paar kilometer vergiste, en z'n brandstof pal bo ven de duinen van het waterbedrijf loosde. Dat was niet zo mooi. Geen enkele klant lust graag kerosine uit z'n waterkraan. Het duinwaterbedrijf kon dan ook niet anders dan zonder dralen de hele rommel opruimen. Een uitzonderlijk voorval, inderdaad. Maar het zet je wel aan het denken. Over wat er allemaal wel niet mis kan gaan in het ingewikkelde proces dat vooraf gaat aan ons kopje thee. Normaal ge sproken denken we daar niet bij na als we de fluitketel hanteren, en dat hoeft ook niet. Daar hebben we het waterbedrijf voor. Maar als je je er een beetje in verdiept, kom je er al gauw achter dat het ware gevaar niet van bui ten komt, of, in dit geval, van boven. De grootste zorg zit 'm in het water zelf. Want dat wat uit de duinen wordt getapt om naar onze kranen geleid te worden, is allang niet meer dat al eeuwen on der het zand rustende, van nature zuivere water. Dat hebben wij - of liever: onze dorstige voorou ders - allang in snel tempo opgedronken. Na de oorlog was het hard tijd om daar iets op te verzinnen, en dat gebeurde dan ook. De oplos sing: rivierwater. Pomp .dat naar de duinen, laat het rustig door het zuiverende zand zakken, en voila. Uw en mijn drinkwater wordt al jaren uit de Afge damde Maas bij Brakel getapt. Dat was in den be ginne niet zo n probleem, maar al gauw werd dat veel te vies. Het duinmilieu ging eraan. Daarom wordt het water nu eerst voorgezuiverd in Berg ambacht. En nóg is het niet genoeg. Het duin wa terbedrijf heeft nog niet zo lang geleden een aan tal infiltratieplassen moeten dichtgooien, omdat de natuur teveel onder de vervuiling leed. Daar om wordt nu het rivierwater deels rechtstreeks diep het duin ingepompt. Alles voor uw en mijn kopje thee. Jagersgroen jasje, dito broek, en een paar stevige wandelschoenen eronder. Hans van Engeldorp, duinwachter bij Duinwa terbedrijf Zuid-Holland. Zijn taak is tweele dig. Enerzijds het uitgestrekt duingebied van de waterleiding bewaken en anderzijds een oogje in het zeil houden vor wat be treft de natuur. Acht uur per dag is hij in touw. Twee keer een kwartiertje koffie of thee, nog een halfuurtje om te schaften, en voor de rest: 'op 't duin'. „Kijk - mag ik nog even? als ik jullie verveel moet je het maar zeggen hoor - kijk, dit plantje..." Achter elk bloempje en beestje schuilt in eens een verhaal. Dat visdiefje dat in ra zende vaart overvliegt blijkt z'n naam eer aan te doen: het nestelt in de Vlieüanden en komt hier alleen maar voor z'n maal. En dat eikje daar is niet zo jong als het lijkt: onafgebroken 'scheert' de zeewind z'n kruin, zodat het gedoemd is klein te blijven - een soort natuurlijke bonsai. Hetzelfde geldt voor dat groepje kromgebogen popu lieren verderop. „Je zou het niet zeggen, maar dat zijn in feite net zulke aartsvaders als die reuzen in het regenwoud. Deze stammen nog uit de tijd van Napoleon." Wij stadsmensen kijken onze ogen uit. Dit is de natuur op haar best. Toch? Uit het antwoord blijkt echter hoezeer de mens hier voor god speelt. „Als je hier niets zou doen, dan kan je het schudden na een paar jaar", zegt Van Engeldorp. Ter illustratie staan we stil bij een meertje met een dichte rietkraag. Lieflijk ruisen de stengels in het wind. Maar: „Riet hóórt hier helemaal niet. Is in feite een exoot", luidt het commen taar. Toch woekert het hier voort, net als de brandnetel en het gras. Allemaal fosfa ten-eters. De meststoffen die met het ri vierwater meekomen hebben de natuur hier voor eens en voor altijd veranderd. We lopen van het ene leerzame voorbeeld naar het andere. Een stuk duin is met gaas konijnvrij gemaakt. „Om te kijken wat dat dier teweeg brengt." Het verschil springt ook ons leken direct in het oog: op het knaagdierloze stuk tiert het groen vele ma len weliger dan aan de andere kant. Nutti ge grazertjes dus. Niet dat het konijn 't in z'n eentje moet doen. Het duinwaterbedrijf heeft fjordenpaardjes en Galloway-koeien tegen de vergroening ingezet. Zo bestrijdt de ene exoot de andere. „Alles wat je hier als mens doet of laat, heeft effect", zegt Van Engeldorp. „Laatje de boel verbossen, dan heeft dat invloed op het drinkwater. Een boom lust namelijk nogal een slokje water." Maar de vergroening heeft ook zo z'n voor delen. „Riet trekt veel beestjes aan. Die beestjes lokken weer vogels. Het is hier dan ook ontzettend vogelrijk. Hónderden soor ten." En ach, de menselijke invloed gaat veel verder terug dan die honderd jaar wa terwinning, weet de duinwachter. „De fa zant en het damhert horen hier eigenlijk ook niet thuis. Die zijn meegenomen door de Romeinen." Intussen speuren wij stadsmensen achter elk boompje en struikje naar dé attractie van het duin: de vos. „Ik zie er elke dag een stuk of tien, vijftien", verzekert de duin wachter. Maar wij zien niets. Vossen sporen komen we wel tegen. Een oude verkalkte keutel, en een verse, nog bruine. En kale takjes Salomonszegel. „In het begin snap ten we niet wat die te betekenen hadden. Totdat we een vos zagen die zo'n takje tus sen de poten vasthield, en met de tanden Vier. We verplaatsen onze pion naar Kans. We krijgen de opdracht drie plaatsen terug te gaan en komen derhalve in de gevangenis terecht. Maandag leest u het resultaat. de besjes er afritste. Ze eten niet alleen vlees." Gaandeweg leren we heel wat. We buigen ons over een rode-mierenhoop: „Als ik er even op tik, gaan ze allemaal op hun ach terpoten staan. Als verdediging, om hun gif te spuiten." En we zien massa's kikkertjes die allemaal dezelfde kant op gaan: „Naar hun roots, daar waar hun ouders vandaan kwamen voordat ze gingen paren." Van Engeldorp kan er net als wij geen ge noeg van krijgen. Hij is zojuist zes weken thuis geweest om zijn huis te verbouwen, en snuift vol welbehagen de frisse lucht op. Ondanks het feit dat hij elk hoekje en gaat je kent, is hij nog steeds vol ontzag. „Drie duizend hectare duin en er is geen zand korrel van ons bij", benadrukt hij. „Ook wij als duinwaterbedrijf zijn hier te gast." Na een uur of twee te hebben rondgedoold kijkt Van Engeldorp ons grijnzend aan. „Weten jullie wat me nou zo opvalt? Jullie zijn zo stil geworden." TEKST AFKE VAN DER TOOLEN Prijsvraag Monopoly De Monopoly-prijs- vraag van vorige week zaterdag le verde weer een flin ke stapel inzendin gen op. De goede antwoorden luiden: 1. Hamburg, 2. Tom Poes en Ollie B. Bommel en 3.6 ooievaars. De win naars van de reis- versie van Monopo ly zijn: V.P. v.d. Hoorn, Ter Aar; Koen Steenvoor den, Noordwijk; Randy Koo, Leider dorp; Sameer Sid- diqui, Leiden; Ellen de Graaff, Zoeter- woude. Zij ontvangen de prijs binnenkort thuis. Ook de tweede week van het Leidsch Dagblad Monopoly sluiten we af met een prijs vraag. Elke zater dag stellen we drie vragen die eenvou dig te beantwoor den zijn voor ieder een die de voor gaande afleverin gen heeft gelezen. Fabrikant Hasbro stelt voor de win naars wekelijks vijf exemplaren van de reisversie van Mo nopoly beschik baar. Wie vijf we ken meedoet - en de vragen goed be antwoordt - maakt kans op de speciale voetbaleditie van Monopoly. De vragen van deze week: 1. Hoe heet de zeil- cursus voor vrouwen van zeilschool De Braassemmer- meer? 2. Hoe noemt men in Katwijk 'een praatje maken op de Boule- bard'? 3. Hoe noemt men in de volksmond een klotje? Antwoorden per briefkaart naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. Monopoly-se- cretariaat, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Inzendingen moe ten uiterlijk woens dag bij ons binnen zijn. ül co g Oi Fu <t Eo O FOTO FLYING CAMERA WATERLEIDING JACOBSWOUDE HERENWEG 26.000, JACOBSWOUDE COMRIEKADE 24.000,- STATION LAMMENSCHANS ƒ20.000,- ALPHEN VANMANDERSLOOSTRAAT ƒ22.000,- ALPHEN B. SLOTSINGEL 22.000,- ALGEMEEN FONDS

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 16