Hangplek voor jeugd Leimuiden ZONNE Rijn Veenstreek onflict cafébaas en jicobswoude gesust Wethouder verwacht geen beschermde status voor De Olm Reparatie Hoogmadese brug wordt uitgesteld uist vakantiemeisjes worden achter de vodden gezeten' kracht Boete voor bollenteler met illegale werknemers Gemeenten willen kruising rijksweg 11 laten sponsoren RDAG 25 JULI 1998 a brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071 -5356411 f auto's in Alphen opengebroken ien aan den rijn» Elf auto's in de buurt van de Fideliohof in Al- aan den Rijn zijn donderdagnacht opengebroken. In de :ste gevallen vernielden de autokrakers ruiten van de voer- en. Veel buit leverden de inbraken niet op. II Mile visie en video weg uit Rijnzate ien aan den run De bewoners van zorgcentrum Rijnzate zit- zonder televisie. Inbrekers namen uit de dagrecreatieruimte 99 het gebouw aan de Magnoliastraat in Alphen aan den Rijn TV en videorecorder mee. De daders drongen binnen nadat en bovenlichtje hadden opengebroken. 1130 deelnemers aan vakantiespel ien aan den rijn» Voor het veertigste vakantiespel in Alphen den Rijn hebben zich al 1130 deelnemers aangemeld. On- ks dit recordaantal kimnen nog meer kinderen in de leeftijd 6 tot en met 12 jaar zich aanmelden. De organisatie heeft lelijk voldoende ploegleiders tot haar beschikking. De jubile- 99<uitgave van het vakantiespel duurt van 10 tot en met 14 au- :us. De inschrijving is mogelijk bij de VW of bij de vakantie- idr kraam die op de zaterdagen 1 en 8 augustus op de markt in j, centrum staat. Telefonische informatie: 0172-442454. 'tater heeft haast met bouwvergunning nieuwkoop robbert minkhorst Wethouder P. Groen van Nieuwkoop betwijfelt of de hoeve De Olm een tijdelijke beschermde sta tus krijgt. De wethouder is een andere mening toegedaan dan de Bond Heemschut, die erop re kent dat het rijk zijn aanvraag voor die status in willigt. Groen geeft toe dat de gemeente in dat geval in een lastig parket kan komen. De Olm is een boerderij uit de 18de eeuw aan de Nieuwveenseweg, die moet wijken voor uit breiding van het bedrijventerrein. De gemeente besloot enkele jaren geleden al tot de uitgifte van meer industriegrond; dit jaar hakte de politiek de knoop over De Olm door. Een uitdrukkelijke oproep van een aantal Nieuwkopers om het voorste deel, volgens de Rijksdienst voor de Monumentenzorg uniek we gens het ontbreken van een voorkamer met kaaskelder, te sparen danwel te verplaatsen, vond de gemeenteraad te duur. Groen: „Het is uniek, oud, leuk. Mooi als je het kunt bewaren. In eerste instantie hebben we daarop niet adequaat gerea geerd. Daar moet je dan ook niet om heen draai en. Later zijn we serieus omgegaan met de wen sen van de bewoners." Het bezwaar van de Bond Heemschut, die zich als bewaker van de schoonheid van het Neder lands historisch ruimtelijk karakter beschouwt, vindt Groen 'een beetje vreemd en een beetje laat'. De bond ziet De Olm als een vergeten mo nument en wil dat de hoeve een definitieve status als rijksmonument krijgt. In afwachting daarvan heeft Heemschut een tijdelijke status aange vraagd en bij de gemeente bezwaar aangetekend tegen de sloop. Volgens de bond kent het rijk die status toe, omdat Heemschut, vanwege haar doelstelling, belanghebbende is. De wethouder betwijfelt dat. „Waarom heeft dan niet ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zo'n status aangevraagd?" Die is dan net zo goed belanghebbende, aldus Groen. De bestuurder vindt het verzet van Heemschut geen streep door de rekening. Dat er problemen voor de gemeente kunnen ontstaan, erkent hij wel. „We hebben een exploitatie-overeenkomst met de buurman van De Olm afgesloten. Hij heeft recht op eerste koop. Als wij niet op tijd de bouwgrond leveren, staat binnen de kortste keren zijn advocaat bij ons op de stoep." Groen verwacht niettemin dat de partijen dat probleem oplossen. Er zal een afweging gemaakt moeten worden tussen het belang van de Bond Heemschut en de juridische consequenties voor de gemeente, aldus de bestuurder. Eind van dit jaar moet alle grond (voor het gehele bedrijven terrein ongeveer zeven hectare) te koop worden aangeboden. Begin volgend jaar is Nieuwkoop verplicht de bouwgrond te leveren, zegt Groen. den saskia buitelaar lO0 ruzie tussen de gemeente swoude en uitbater R. Uit- igaard van café 't Wapen eimuiden lijkt met een sis- te lopen. De caféhouder lat de gemeente Ja- voude hem voor oktober reten of hij een vergunning om te verbouwen. Hij t al vier jaar om een bouw- a nning en vindt het nu wei- Na een onderhoud met 'buder C. Vink zijn de om leren bedaard. Jjtenbogaard dreigde zijn ei- reg, die de doorgang vormt le winkels op het Dorps naar de parkeerplaats, ffei ïekken te barricaderen, als Gf zijn ultimatum nog steeds ou weten of zijn aanvraag afgewezen. Wethouder die waarneemt voor por- illehouder van ruimtelijke 'ng J. Haasbroek, ver dat het niet zo ver hoeft, nen. Volgens hem steunen ilitieke partijen het bouw- en keurt de gemeenteraad IJiorstel goed. ensdagochtend liet Uit- zijn terrein voor )26 tijd afsluiten, als waar- Mij ring aan de gemeente. In daaropvolgende gesprek wethouder Uittenbo- toe, dat hij zijn bouwaan- nog voor de raadsverga- riibg van 17 september ter in legt. Dat levert een vlif nst van enkele weken op. Tel ienbogaard begon vier jaar en het overleg met Ja- ■/oude over een verbou- van zijn café. Op verzoek v: van de elkaar opvolgende wet houders van ruimtelijke orde ning A. Kea en C. de Lange pas te hij zijn bouwtekeningen meerdere keren aan. Een voor stel om zijn café te verplaatsen naar de achterzijde van het Dorpsplein was voor Uittenbo- gaard onaanvaardbaar. Over de verhuizing was hij enthousiast, maar niet over de kosten, die hij zelf moest betalen. Vorig najaar keurde de com missie ruimtelijke ordening een vernieuwd bouwplan voor een klein hotel, een eetcafé en een bedrijfswoning goed. In de laatste vergadering voor de va kantie stuurde de raad de wet houder echter nogmaals terug naar Uittenbogaard. Die moest toch nog maai' eens nadenken over verplaatsing van -het pand, vonden de partijen. Dat was voor de caféhouder de bekende druppel. Met zijn ultimatum en de waarschuwingsactie van af gelopen woensdag hoopte hij van de gemeente snel duidelijk heid te krijgen. Vink verwacht dat de daar voor vereiste inzet bij alle partij en aanwezig is. „Als iedereen zijn gezonde verstand gebruikt, komt deze situatie goed." De wethouder vindt dat Uittenbo gaard de afsluiting niet moet doorzetten. Voorlopig staan de winkeliers achter Uittenbogaard. Met de afsluiting zijn ze niet gelukkig, maai- ze ondersteunen zijn eis om een snel antwoord. In een brief die één dezer dagen de deur uitgaat, sporen de winke liers de gemeente aan snel dui delijkheid te verschaffen. Outsiders krijgen ander onderkomen Op het terrein bij de Kerklaan is voor de Leimuidense jeugd een officiële hangplek gemaakt. De gemeente Ja- cobswoude heeft op het veldje waar De Keet stond, vuil nisbakken en betonnen blokken neergezet. De blokken dienen als zitplaatsen voor de jongeren. Met de installa tie van de hangplek is een nieuw onderkomen voor de Outsiders, de groep die gebruik maakte van De Keet, niet van de baan, meldt gemeentesecretaris A. Meester. leimuiden marijn kramp In mei van dit jaar sloopte de gemeente De Keet, omdat zij vond dat de situatie niet meer was te handhaven. De Keet was illegaal cn verkeerde bovendien in slechte staat. Sindsdien is de gemeente in gesprek met een groep jongeren over een legale ontmoetingsplek. Deze jonge ren hebben zich voor dit doel verenigd in een stichting met de naam Outsiders. Vooral voor de jeugd die mo menteel in de omgeving van Het Spant rondhangt, is woens dag als tussenoplossing een hangplek ingericht. Een deel van de groep hield zich voor heen op in De Keet. Nadat die was gesloopt, verplaatsten ze zich naar het Groene Kruisge- bouw bij Het Spant. De ge meente kreeg daarover veel klachten van omwonenden. De jongeren hebben zich sindsdien enkele meters verplaatst naar een plek bij Het Spant waar ze minder overlast veroorzaken. Maar de gemeente ziet de groep liever verkassen naar het terrein aan de Kerklaan. De jongeren zijn echter niet tevreden met de hangplek die de gemeente hun biedt. Ze ga ven gisteravond te kennen dat ze niet van plan zijn te vertrek ken bij Het Spant. Dat doen ze pas als er een nieuwe Keet is. De gemeente hoopt dat de groep alsnog van mening veran dert. De hangplek is immers een tijdelijke voorziening. Het overleg met het bestuur van de stichting Outsiders over een nieuw onderkomen gaat door. Om overlast bij de nieuwe hangplek te voorkomen heeft de gemeente op die plaats een alcoholverbod ingesteld. Mees ter: „Dan kunnen we ingrijpen als er wel wordt gedronken en er rottigheid van komt." De se cretaris verwacht geen bezwa ren van omwonenden tegen de hangplek. „Het terrein ligt vrij afgelegen. Daarbij is het al jaren een plek waar jongeren samen komen." Of er een afdak boven het veldje komt, is nog niet duide- Leimuiden is een hangplek rijker. Op het terrein aan de Kerklaan waar voorheen de Keet stond heeft de ge meente een aantal betonblokken neergezet waarop de jeugd kan plaatsnemen. De hangplek is met name be doeld voor de groep die bij het Spant rondhangt. Een deel van deze groep hield zich vroeger op in de Keet. De jongeren wijzen de officiële hangplek echter af. Zij willen een nieuwe Keet, geen betonblokken. FOTO ENGEL LAMEIJER lijk. Volgens Meester hangt dat hebben we in voorraad, dus dat af van de verdere plannen voor kost niet zoveel. Als je daar bij- de Outsiders. „Dit is een relatief voorbeeld een zeecontainer goedkope oplossing. Die beton- neerzet, ben je veel duurder uit. nen blokken en vuilnisbakken Zo'n investering zou zonde zijn, als je later besluit om op die plek een echt onderkomen te bouwen. We pakken het staps gewijs aan." hoogmade marun kramp Reparaties aan de Wittert van Hooglandbrug over de Zuidzuij- dervaart in Hoogmade worden voorlopig uitgesteld. De ge meente Jacobswoude wil eerst zeker weten dat de brug na de aanleg van de hogesnelheidslijn in haar huidige vorm blijft be staan, voordat zij er geld aan uitgeeft. Aan het beton van de brug waarover de Klaverweijde- weg loopt, is schade geconsta teerd. Waarschijnlijk is dit ver oorzaakt door passerende bo ten. De spoorlijn moet de Zuid- zuijdervaart en de Bospolder op zeven meter boven maaiveld kruisen. De HSL blijft dan in de richting van Amsterdam op hoog niveau liggen om verder op de A4 op een ruim tien me ter hoog viaduct te passeren. De gemeente Jacobswoude ziet echter liever dat de A4 de grond inzakt, zodat de HSL er op maaiveld-niveau overheen kan. In dat geval komt de kruising van de Zuidzuijdervaart met de snelweg in het geding. De func tie van de Wittert van Hoog landbrug zal dan danig veran deren. Eind volgend jaar ver wacht de gemeente duidelijk heid te hebben over de toekom stige situatie. Dan zal zij beslui ten of ze de schade gaat herstel len of niet. Rhijndael blij met zomerzusters kerk aan den run al de augurk worst wezen wie hem in het stopt. En ook de klant merkt geen verschil a het tomatenstekje van een vakantiewerker vaste kracht. In sommige sectoren is de echter wat kritischer over het personeel, n tijdelijk. In de bejaardenzorg bijvoor- Fï ren die op verzorging zijn aangewezen, krij- de zomerweken ineens een ander gezicht hoek van de deur. Ook ners van het Koudekerkse rdencentrum Rhijndael Sn in deze tijd te maken ngere en minder ervaren gsters. Maar ze klagen er elijks over. Want op één springen de vakantie- 40 ten eruit: ze zijn enorm De vakantie- werkt in de zorg niet et geld, maar voor de f;uke van deze meiden is een bewuste keuze ma li nor een baantje in de Ijjjjzegt locatiecoördinator jndael, Lucie van Tol. voor het geld hoeven ze et te doen. „Dan verdie- met veertig uur per bij de Hoogvliet het dub- de huiskamer. Dat klinkt gemakkelijker dan het is. De zeven dementerende ouderen van haar af deling moeten de hele dag, volgens een vast pa troon, begeleid worden. „Ze doen zelf helemaal niets. Je moet ze aan het ontbijt zetten, op tijd koffie laten drinken, tussendoor een praatje met ze maken of een spelletje doen en 's middags hun warme maaltijd prakken en soms helpen met eten. Regelmaat is belangrijk. Je moet zorgen dat ze in het ritme blijven." Het klinkt allemaal vanzelfsprekend. Net zo on gedwongen bemoeit Anita zich ondertussen met de bewoners, alsof ze het al jaren doet. Als de laatste be woonster wordt binnenge bracht zoekt Anita contact met haar door een hand op de arm te leggen en haar te begroeten. De communica tie bestaat enkel uit vragen: „Lekker geslapen? Wilt u een boterham? Jam of kaas? Kopje thee?" Want praten doet de bewoonster uit zich zelf niet veel. Bij deze vakan- tiebaan is zelfstandigheid, verantwoordelijkheidsgevoel en een vlotte babbel dan ook belangrijker dan een zorgopleiding, vindt Anita. En bekend zijn in Koude kerk, dat is ook een voor deel. „Café Van Egmond, nu De Hoek, was van mijn over grootvader en mijn opa had een taxibedrijf in het dorp. Als ik daarover begin, ko men de verhalen naar bo ven. Bovendien ken ik veel mensen en weet ik wat zij vroeger deden." Als Anita begint over de begrafenison dernemingvan de echtge noot van één van de be woonsters, haakt de oude dame in. „Nou, ik heb heel wat broodjes gesmeerd." Dat Anita nu haar boter hammen klaarmaakt, vindt ze uitstekend. „Ze doet het pico bello. Aan een ander gezicht wen je zo." Daar denken een paar bewoners die beneden koffie zitten te drinken net zo over. Meneer Van Leeuwen zou 'dat aardige meisje van vorige zo- De één zijn vakantie is de ander zijn brood. Bedrijven en instellin gen die het hele jaar door draaien, kunnen in de zomer niet zonder vakantiewerkers. Jonge en oner varen 'zonnekrachten' proberen vaste werknemers zo goed moge lijk te vervangen. Zij verdienen op die manier een aardig zakcentje en bewijzen het bedrijf of instel ling een goede dienst. Zeker in een tijd van krapte op de arbeids markt worden vakantiewerkers gekoesterd. In een wekelijkse zo- merserie komen verschillende soorten vakantiewerk aan bod. Vandaag vertellen de vakantiehul pen Anita en Daniëlle over hun werk in zorgcentrum Rhijndael in Koudekerk aan den Rijn. den haag/voorhout. Vakantiehulp Daniëlle Verhoog overhandigt een bewoonster in Rhijndael een kop koffie. tegen de Staat uit, waarin ver blijfsvergunningen voor haar talrijke vennoten worden be dongen. De kort-gedingrechter doet in die zaak volgende week vrijdag uitspraak. De economische politierech ter mr. J. Reinking stelde giste ren in de zaak tegen de Lissese kwekerij dat de tuinder volgens de nieuwe verruimde wetgeving verantwoordelijk blijft voor het natrekken van verblijfsvergun ningen. En dus was hij strafbaar toen hij dat niet deed. De Lissese kweker, die overi gens nooit eerder voor dit soort zaken is veroordeeld, vertelde bij de politierechter uitvoerig wat een uitkomst Poolwind was voor het tuinders wezen. Men sen van uitzendbureaus zijn volgens de tuinder niet gemoti veerd: „Die moeten soms hele maal uit Amsterdam komen en dan is om acht uur beginnen te vroeg". Studenten zouden het werk niet serieus nemen. „Als je je even omdraait, vliegen de bollen door de schuur heen." Zijn raadsman had vrijspraak bepleit, maar kreeg dus geen gehoor bij de politierechter. persbureau cerberus Een bloembollenkwekerij uit Lisse is gisteren door de Haagse economische politierechter lot een boete van 14.000 gulden veroordeeld omdat hij vorig jaar zeven illegaal in Nederland ver blijvende Polen in dienst had. De Polen pakten in de vestiging in Voorhout bloembollen in. De straf is hetzelfde als de eis van de officier van justitie. De Poolse arbeiders waren op papier 'vennoten' van het agra rische aanneembedrijf Pool wind, een constructie die door het openbaar ministerie als misleidend wordt gezien. De stelling van Poolwind en de tuinders is dat de Poolse venno ten als zelfstandig ondernemer niet onder de sociale wetgeving voor buitenlandse werknemers vallen. Tuinders hoeven daar om niet na te trekken of de Po len een verblijfsvergunning hebben, zo is de redenering. De tuinders betalen geen loon, maai- een factuurbedrag aan Poolwind. Poolwind vecht on dertussen een spoedprocedure mer' zo herkennen. Hij vond het maar wat gezel lig, die vakantiekracht. „Een jong meisje, dus ze was niet zo sterk. Als ze mijn bed had opgemaakt dan was ze moe en bleef ze even zitten voor een praatje. Toen ze een keer merkte dat ze mijn theeronde had overgeslagen, kwam ze terug. Dat doen ze ook niet allemaal." Van Leeuwen merkt weinig verschil tussen he,t vaste en het tijdelijke personeel. „De één doet be ter zijn best dan de ander, hiaar dat is het hele jaar zo. En juist de vakantiemeisjes worden ach- tef de vodden gezeten. De gewone zusters ken ik beter, maar daar heb je ook stugge tussen lopen." Mevrouw Goedhart zegt wel te kunnen merken dat de vakantiekrachten het werk niet gewend zijn. „Ze zijn net van school af en hoeven thuis vaak weinig te doen. Maar ze doen enorm hun best. Alles op tijd en altijd even beleefd. Je hoeft maar een belletje te geven en ze zijn er." Goedhart geeft toe dat ze liever een vaste kracht heeft. „Natuurlijk, iedereen wil graag steeds de- FOTO ENGEL LAMEIJER zelfde verzorgers hebben. Maar die willen ook op vakantie, dat moeten we elkaar gunnen. Ik vind het prachtig dat die jonge meisjes dit werk ko men doen." En Rhijndael is blij met alle hulp die er is. Want het parttimewerk is niet populair. Even snel geld verdienen om op vakantie te gaan is er niet bij. Voor Daniëlle Verhoog (20 jaar) is dat dan ook niet het belangrijkste. Het verzorgingswerk in Rhijndael is een mooie aanvulling op haar oplei ding bejaardenverzorging. „Ik wil verder in dit vak en je leert toch altijd wat van zo'n baantje." Dat een vakantiekracht nog niet zo ingevoerd is als een gediplomeerd verzorgster, vindt Daniëlle geen probleem. „Er zijn dingen die je niet mag doen, zoals medicijnen uitdelen." Maar het staat voor haar vast dat je er toch wel iets van moet weten, want sommige basisvaardigheden zijn on ontbeerlijk. „Je moet natuurlijk niet bij het was sen onderaan beginnen en met hetzelfde was handje naar boven werken." bodegraven graven wil graag een ongelijk vloerse kruising uit oogpunt van veiligheid en doorstroming van het verkeer, maar het rijk wil de extra kosten niet betalen. De gemeentebesturen van Al phen en Bodegraven hebben minister Jorritsma onlangs aan geboden te proberen vijf mil joen gulden op tafel te leggen. Ze denken vier miljoen beschik baar te kunnen stellen. Het res terende bedrag hopen ze te krij gen van het plaatselijke be drijfsleven, mogelijk dus via de combinatie reclame/sponso ring. 'Deze ongelijkvloerse kruising is mede mogelijk gemaakt door de volgende bedrijven'. Een recla mezuil met de namen van be drijven uit Alphen aan den Rijn en Bodegraven komt wellicht langs de nieuwe rijksweg 11 te staan. De Kamer van Koophan del in Leiden ziet sponsoring als mogelijkheid om in het traject een ongelijkvloerse kruising te kunnen realiseren. Momenteel wordt onderzocht of Rijkswaterstaat iets voor het idee voelt. De gemeente Bode-

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 15